Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

andulka4
8. pro 2011

ad psychiatrička.....ještě že si sebou vzal vláčky protože hned v čekárně měla vláčkodráhu samozřejmě bez vlaků a to byla jediná hračka tam!!!!!! nevím co by jinak dělal

asi 30min si sám hrál a ona ho po očku poslouchala a pozorovala já zatím vykládala rodinné bláboly

pak se tam zavřeli sami a chtěla at skládá puzzle(cars orzázek asi z 45dílků) tak to řekl že né....a kopl do stolu

pak jsem tam šla já a on si zase hrál sám a našel tam kartičky a rozházel je po celé místnosti a hrál si že to jsou portálové karty bakuganů

to mi řekl aže takový nepořádek by už ani 3leté dítě neudělalo.....vláčkodráhu uklidil až na 5té vyzvání

malovat nechtěl

pozorovala hlavně jeho chování při hře a konstatovala hyperaktivitu podpořenou ještě tou hypotonii kdy často zakopává o vlastní nohy atd

k povaze řekla že je vůdčí tip a že už je znát jeho tzv epileptická povaha-což tito lidé mají

máme slabou výchovu kterou ale nemůžeme spřísnit protože je pak v afektu a to mu dělá záchvaty....takže asistenta doporučuje a zprávu napsala horší než to ve skutečnosti je...aby ho dostal

nakonec řekla že to bude mít hrozné ve škole ale že pro život je jeho povaha a druh adhd jen ku prospěchu 😉

takže tam žádné úkoly nemusel plnit a bylo to jen o pokecu a o sledování jak se chová....akorát nevím jak by se projevoval kdyby neměl sebou vlastní hračky ☹

sisstin
autor
8. pro 2011

@andulka4 tak u Kr. se moc nekecá, spíš dítě pracuje 😉 pak teda tam má jakýsi hračky, jenže to je stoletý (v Krči nemaj prachy na nic, mi říkala, že se jim asi za chvíli rozpadnou křesla 😅 😅 😅 )..takže dítě si pak hraje až potom, kdy si povídáš s ní...

no ale dneska tam měla stážisty, takže Tygr aktivka tam šel s nima ještě zas pracovat 😅 😅 😅 ona je prostě úžasná, jsme se i zasmály..uklidnila mě...je to skvělej odborník i člověk 😵

jinak Tygr o nějakých bakubanech nebo gormitech nemá ani tucha 😅 😅 😅

nicole_1
8. pro 2011

@sisstin myslíš si že u mého syna můžou mít ty zahleněné uši takový vliv na tu řeč, podle mě asi tam bude obojí problémy s ušima a po mně nějaká vada řeči, každopádně je dobře, že jsme šli natu logopedii, a tím se zjistili ty ouška, i když myslím, že ty trubičky nebudou stačit a jednou nás možná bude čekat plastika bubínku ☹

sisstin
autor
8. pro 2011

@nicole_1 no ty uši maj určitě vliv 😉 ted je otázka jestli se ta řeč po operaci upraví, nebo půjde tím dysfatickým směrem..ale já si furt myslím, že u vás to dysfázie být nemusí 😉

sisstin
autor
8. pro 2011

jinak Tygr se naučil říkat "červenej" (čudlík např.), jako neříká to čistě, ale prostě i cizí člověk pochopí, co říká..ale červená (barva) je furt "nýnaná" 😝

andulka4
8. pro 2011

Sisstin a vy nekoukáte na ANIMÁČEK?

sisstin
autor
8. pro 2011

@andulka4 nekoukáme, Tygra televize fakt nezajímá...max. ráno...ale spíš u toho dělá kraviny a reklamy na hračky ho vůbec netankujou 😉 a i kdyby, tak jeho nějaký bojovníci fakt zajímat nebudou, on vůbec neví, co to je..že by jako někdo mezi sebou měl válčit nebo tak...on je v tomhle mimo 😉

andulka4
8. pro 2011

Sisstin nevíš jak se procvičuje ta dislalie?

andulka4
8. pro 2011

no tak nás pohádky baví takže to sledujeme a bakugany máme doma 😉

sisstin
autor
8. pro 2011

@andulka4 dyslalie normoš na logopedii, to je prostě česky patlavost 😉 on Tygr prostě není moc klučičí, jeho nějaký bojovníci, mečování atd. nezajímaj... 😉 on je celkově takovej, že ani neví, že by třeba někdo mohl někoho bouchnout...nechápe proč by to měl dělat, prostě takovej tunta no 😉

andulka4
8. pro 2011

no to vím že na logopedii 😀 😀 😀

sisstin
autor
8. pro 2011

@andulka4 jo tak, no u těch problematických písmenek dostanete slova, na kterých to procvičovat... mrkni sem: http://www.logopedonline.cz/ke-stazeni.html

sisstin
autor
9. pro 2011

Bré ráno,

tak u nás se to asi začíná trošku lámat s tím malováním. Už včera jsem čuměla, že byl schopný domalovat toho panáka, sice to jako vypadalo hrozně, ale fakt tam domaloval pusu, nohy a ruce. A dneska namaloval srdíčko, a fakt si to bylo docela i podobný...a prostě je vidět, že už začíná malovat něco určitýho, nejsou to jenom čáranice bez smyslu 🙂

smardik
9. pro 2011

@andulka4 my taky nekoukáme na animáček, kluky to nějak nebere. Mají tv omezou, vlastně ted se dívají na mašinku Tomáše toho milují oba dva- to jim pouštím na JIM JAM a je to 2x po 8minutách, občas ještě jeden pořad na jim jam o zvířátkách ted si nevzpomenu jak se jmenuje ale líbí se mi, je to o životě na farmě a to sedímu Toma a vše komentuju a tot vše. jen když byli nemocní dívali se víc. animáček jsem jim ukázala jednou a Tom šel pryč, nebylo tam nic pro něj - zrovna byli myslím bakugany a fakt šel řekla bych skoro znechuceně pryč. no a ještě u nás jede cvičení s míšou - písničky to pouštím ale u toho cvičíme, hrajeme to se nedívá jen at máme hudbu

sisstin
autor
9. pro 2011

jo holky, ještě včera jsem se Kr. ptala na to čtení pohádek a ona mi řekla, že téměř žádné dysfatické dítě čtení nebaví...jak je horší ta sluchová pamět, tak oni mají problém vnímat dlouhý tok řeči, takže třeba po minutě už jsou unavený a to vnímání řeči totálně vypínají...i když jinak mají dysfázii expresivní a rozumí, tak v tom dlouhém toku řeči, ve kterém není interakce s ním, tak prostě pozornost za chviličku opadá...

juliska182
9. pro 2011

ahojte dievčatá, sem tam vás stále čítam, keď sa vyskytne v práci chvíľa na kávu ako napr. aj teraz, takže vás chcem aspoň pozdraviť a popriať všetko dobré, lebo teda čo tu čítam, tie vaše detičky urobili také pokroky, že až. My máme teraz doma zlé obdobie, teda zlé nie je, lebo vždy potom príde rozvoj v dákej oblasti, to sú tie skoky u detí s DS a teda u Riška je to poriadne, už mal obdobie keď rástol, tak to je tiež zlé, lebo jednak mozog vypne a ešte k tomu ho to už bolí a prešiel týždeň a máme tu ďalšie, a toto bude asi rozvoj v dákej oblasti, lebo vtedy mu ten mozog dobre nefunguje, to sa začne aj pocikávať a keď sa už dnes ráno aj pokakal, tak už to poznám, ešte šťastie, že tie záchvaty ustali. Naposledy to bolo pred rokom, a vtedy to bolo hrozné a hneď potom začal rozprávať, dovtedy tá jeho reč bola veľmi slabá, pár slov, znakov a inak ukazovanie a aj to málo. Tak dúfam, že sa to do Vianoc upraví a mi budeme mať pokojné vianoce a budem môcť opäť oslavovať, akého mám šikovného syna 🙂

deina
9. pro 2011

@sisstin, ako si pisala toto, ze "...máme horší sluchovou pamět. Což znamená, že když on je ve stresu, tak má tendenci vypínat to mluvení a poslouchání řeči, a soustředí se jenom na ten stres. Nejde o nějaké ty běžné pokyny, ale pokud se ho někdo cizí na něco ptá, nebo je v cizím prostředí, tak prostě vypíná a neodpoví." radila vam nieco na to Krejcirova? Da sa s tym nieco robit? My mame nieco podobne s Matkom, ani nie tak cudzie prostredie ako nemecke prostredie (ked sme inde ako doma, ale v slovenskom prostredi, tak je ok).

A inak ta sprava znie pozitivne. 😅

Dnes doobeda tu bola kamoska s malym Alexom, rovnako stary ako Matko je, ti dvaja su taki zlati spolu. 😅 Ked tak spolu blbnu, sranda ich pozerat, toto sme pri Miskovi nemali (on az teraz par mesiacov dozadu zacal s Matkom "blbnut", nahanat sa a pod), ten sa detom vyhybal, Matko ich ma rad (aj ked zatial sa hra pri nich, nie priamo s nimi). Ked ho takto vidim, pride mi ako uplne normalne dieta, len teda ta rec... ☹

sisstin
autor
9. pro 2011

@deina no u vás je asi problém, že prostě tý němčině nerozumí a ruší ho, tak potom nereaguje ani na slovenštinu 😉 ta sluchová pamět se dá trénovat, ale u takhle malých dětí rozhodně ne, jako je tvůj Mato 😉 u nás je to zas tak, že pokud on se něčeho bojí, tak prostě má tendenci nevnímat...nebo když je nějakej velkej hluk, nebo třeba mluví víc lidí najednou 😉

deina
9. pro 2011

@sisstin, no to ano, ta nemcina... ale ze vypne vsetko, aj ked mu potom po slovensky rozpravam, aspon pri tej slovencine by mohol zapnut naspat. Robi mi to starosti, lebo sa s nim neda bohvieako pracovat, ked ideme k nejakemu lekarovi.

Trosku som ich pofotila a porobila nejake vianocne fotky pre starych rodicov... 🙂 (este som ich vystrihovala a upravovala) Vlavo Mates, vpravo Misko.

romana
9. pro 2011

@andulka4 ahoj, můžu se zeptat, co znamená "epileptická povaha"? ještě jsem se s tím nesetkala. díky, r.

andulka4
9. pro 2011

rommana máš ip

andulka4
9. pro 2011

Deinuš krásné fotečky
a jinak já bych to vůbec neřešila nedivím se že mu mluvení a přepínání z řeči do řeči dělá problém....to stresuje i dospělé natož dítě co mluví tak krádce

argousek
9. pro 2011

@deina krásný fotečky 😉 Neuhodil se Matko pod očíčko ?? 😒 JJ to já znám, Adámek si taky neuměl pořádně hrát, v tomhle ho teď Štěpánek hrozně táhne kupředu 😉

@sisstin my taky žádný bakugany atd nejedem o tom nemá taky ani tucha. Adámkovi se teda líbí krtek, Pat a Mat (ale tam se moc nemluví), Bořek, Standa stavitel a Tip a Tap ta takovýhle spíš dětský pohádky 🙂

Holky která jste říkala, že užíváte nootropil??
My už jsem ho půl roku nebrali, ale tak jsem si říkala, že už jsme dlouho neměli nějakej velkej vývojovej skok tak jsem ho nasadila a po měsíci jsem ho musela vysadit, protože měl Adámek v sobě hroznej neklid, byl neposednej, pořád hejkal (místo toho aby řekl, co chce, tak začal hejkat, mi to normálně přišlo, že mu tu rychlejc myslelo než to dokázal říct), ale naskočily zase auti rysy jako koukání do bubnu pračky a točení a začal mačkat děti ve školce (přišel k nim, přitiskl je k sobě a zmáčknul), neposlouchal a zlobil, ale musím říct, že bylo vidět třeba při plnění úkolů, že mu to pálí. Ale musela jsem to vysadi, asi jak je zima a venku nevybije energii, tak to s ním úplně třískalo 😖

andulka4
9. pro 2011

Argousku vůbec ty léky neznám ale nejlepší pro Adámka by asi byl nějaký sporto po školce(kroužek) místo útlumových nebo jiných léků 😉

argousek
9. pro 2011

@andulka4 ten nootropil je právě povzbuzovací používá se často na rozmluvení, pohybu má právě dost, když je ale venku hnusně a nedá se třeba jezdit na kole nebo blbnout na zahradě, tak doma to prostě nevybije ☹

nicole_1
10. pro 2011

Holky chci znát váš názor jen tak pro zajímavost, od kamarádky známá má syna, a je mu 5 let, ve 3 letech vůbec nemluvil, ted už mluví, ale kamarádka říká, že když ten chlapeček promluví,tak mu skoro nikdo nerozumí,jen rodiče, že teda, když rodiče mu něco řeknou aby to zopakoval pomalu,tak to zopakuje, ale jinak mu moc není rozumět, při běžné konverzaci,prý byli u logopeda a že to není žádná logop.vada, nechodí ani do školky,protože byl furt nemocný,tak ho nechávají spíš doma, mně teda přijde divný, že 5-letému dítěti není moc rozumět,když by měl jít za rok do školy

sisstin
autor
10. pro 2011

@nicole_1 no logopedická vada to rozhodně je 😉 ted záleží, jestli "jenom" mluví tak, že mu není rozumět (po výslovnostní stránce), ale jinak mluví k věku - tj. ve větách, tvoří souvětí a nemá problémy s gramatikou...to by šlo o nějakou těží dyslalii (patlavost), která se musí řešit pravidelnými logopedickými návštěvami...a nebo jestli mu jednak není rozumět, a jednak ta řeč neodpovídá věku a jde spíš do té dysfázie 😉 tak tam by to byl problém velkej, ale to zas jako pochybuju, že by to nikdo neřešil u pětiletého dítěte 😉

andulka4
10. pro 2011

@nicole_1
já nedokážu soudit-musela bych ho slyšet mluvit

u nás je dobrá slovní zásoba ale máme dyslalii(takže oproti svým vrstevníkům šišlá) ale jde mu rozumět

psychiatrička nám sice dyslalii do papírů napsala ale víc se k tomu nevyjadřovala a já si myslím že vzhledem k hypotonii má na dyslalii nárok a budeme to asi řešit později

navíc ho někdy svádí mluva 18m dcerky

je ale pravda že třeba ve školce mají některé děti okolo 5,5let a já jim moc nerozumím-taky šišlají, nebo některé slabiky komolí

marcalina
10. pro 2011

DOBRY VECER KOCKY CITAM VAS UZ PAR DNI JA MAM PODOBNY PROBLEM MALY BUDE MAT VO FEBRUARY 5 ROKOV OD 2 NAM NEUROLOGICKA PREDPISALA LUCETAM TAK TO BERIEME MALY CHODI 2 ROK DO SKOLKY TROCHU SA TERAROZKECAL ALE NIEJE TO NIJAK SVETOBORNE CHCEM SA VAS OPYTAT CI MATE NIEKTORA SKUSENOSTI S TYM LIEKOM LUCETAM MOJ MALY MAL KRVACANIE DO MOZGU NARODIL SA CISARSKYM V 32 TYZDNI TEHOTENSTVA AHOJTE A VDAKA

sisstin
autor
10. pro 2011

@marcalina co vím, tak ten lucetam se předepisuje hlavně na Slovensku...celkově slovenští neurologové se oproti českým nebojí medikace, a dávají celkem často. Mělo by to být také nootropikum, podporuje rozvoj mozkových buněk...ale pokud má dítě vadu řeči (dysfázi atd.), tak samozřejmě nestačí, s dítětem se musí pracovat mnohem více.

Ale tvůj chlapeček je teda už dost velkej, to by jste měli mít všechna vyšetření za sebou - foniatrie a psychologie, a docházet ke klinickému logopedovi 😉