Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

zanna
24. pro 2011

krasne vianoce

sisstin
autor
25. pro 2011

Brý den,

tak u nás se to nakonec docela vydařilo. Největší zážitek měl Tygr kupodivu z Ježíška a z toho, že ho slyšel zvonit...to jsem ani nečekala a bylo to super. Takže nakonec měním rozhodnutí a na Ježíška budeme ještě chvíli věřit 🙂 Největší úspěch měla dle předpokladu kuličkodráha a POZOR, vydrží si s ní hrát SÁM, a to jako fakt dlouho..včera snad dvě hodiny...takže to je naprostej zázrak u nás....tak ještě, aby mu to vydrželo 😝

fotky bohužel nedodám, protože fotil MP mobilem a to je naprosto něco příšernýho, takže jsme bez fotek 😝

sisstin
autor
25. pro 2011

jinak jsme ted udělali kousek Zámeckých schodů, je to moc pěkný...zas trošku jiný než Hrad, ale princip pochopil hned, tak jsme udělali 4 stránky....dneska nebo zítra udělám krátký video, jak se s tím dělá 😉

dalea
25. pro 2011

@sisstin Ja som v tescu natrafila na hrad,schody nemali,tak som jej ho vzala 🙂 Som sa bala,ci to nebude jednoduche,ale je super,najvacsiu radost ma manzel,sklada tie tienove a nevie si to vynachvalit 😀 😅 Ale aj Lei sa to paci,zacali sme pekne od zaciatku,vcera prvy level,dnes druhy,no ale s tym sa zabavy fakt na dlho 🙂 Priznam sa,ze ja som sa vcera pokusala zlozit to tienove a nevedela som 😅 😅 Dnes sa do toho zase pustim 😠 😝 Som manzelovi vravela o tych schodoch,tak mi povedal,ze to chce na narodeniny 😀 😀 😅 A vsetkym este krasny zvysok sviatkov zelam..

sisstin
autor
25. pro 2011

@dalea my jsme dělali s MP tu poslední úroveň hradu a kupodivu jsem v tom byla lepší jak on 😅 😅 😅 dala jsem to až do konce, ale dalo mi to teda fakt fest zabrat 😅 😅 😅

helulicek
25. pro 2011

Ahojte holky,
nedávno jsem narazila na toto téma. Občas nakouknu, ale bohužel nemám moc času chodit na PC, takže nemůžu ani dočítat 😅
Snad mi tu poradíte 🙂 Teda koukám, že hlavně @sisstin má docela přehled 🙂
Mám 2,5 letého syna, kterej ale stále nemluví. Tedy nějaký slovíčka zvládá, chápe všemu, kolikrát na něm vidím, že by mi toho chtěl říct, ale neví chudák jak....po většinou je to taková dětská "hatmatilka", které rozumí jen rodiče a babičky...také mi někdy přijde, že některé písmenka mu nejdou vyslovit ☹
Před asi 14ti dny jsme byli na ORL čistit ouška, trpí často na bronchitidy, tak jsme mu na ORL nechali vyšetřit ouška a měl tam teda dost velký špuntíky. Od té doby mi přijde že víc opakuje, ale stejně je to spíš takový žvatlání. Mohlo to mít taky vliv na vývoj řeči??
Tak nevím, jestli to mám nějak řešit nebo to prozatím nechat být???
Snad je můj příspěvek alespoň trochu srozumitelnej, malej mě nenechá sedět u PC 😉
díky moc

sisstin
autor
25. pro 2011

@helulicek čauvec, no do aktivní slovní zásoby se počítají i ta slova, která jsou "jiná" než naše, ale musí tím stejným slovem dítě označovat stále stejnou věc, aby se to slovo bralo jako aktivní 😉 průměrný dítě v jeho věku by mělo mít baj voko 250slov, ale může to být i mnohem mín, aby to byla pořád norma... 😉 co se týče výslovnosti, to zatím vůbec neřeš, výslovnost se řeší, až když má dítě tu řeč na celkem slušný úrovni 😉

Jinak to opakování přichází většinou spontánně, až když dítě trošku mluví, hlavně, jakmile přijde ta fáze "co to je", tak to on bude opakovat hrozně moc 😉 Co se týče sluchu, tak vliv na vývoj řeči určitě má, ale myslím si, že mazové špuntíky asi žádný velký vliv nemají, to by musel mít fakt nějakou horší vadu, kdy by hůř slyšel 😉

k tomu porozumění řeči, ono je to dost ošidný, pokud rodič neví, na co se má ptát, tak to ani nemusí poznat, že třeba dítě nerozumí úplně k věku 😉 postav před něj reálné předměty (nebo obrázky) např. hrnku, lžíce, autíčka, peněz a nůžek (prostě něco, s čím dítě přichází do styku) a ptej se: z čeho se pije, čím se jí, v čem jezdíme, za co si koupíš v obchodě bonbonky, čím se stříhá atd. Možností jsou fakt desítky. Jestli s tímhle nebude mít problém, tak by to porozumění mělo být o.k. 😉

Pokus se ti zdá, že ten vývoj řeči jde dopředu (a rozuměl by, jak má), tak bych asi ještě chvilku počkala...ale měla by se ta slovní zásoba hodně rychle rozjíždět a upravovat, pokud to půjde pomalu nebo by to stagnovalo, tak bych určitě už vyhledala klinického logopeda 😉

helulicek
25. pro 2011

@sisstin Díky za rychlou odpověď 🙂
No 250 jich určitě neumí 🙄 Často "řeč" doprovází rukama, nebo foukáním pusou, ale to neřeším....
Takže když má pro danou věc svůj vlastní výraz (byť nesrozumitelný), tak už se to "počítá" jako aktivní slovo?? Mě totiž tak trochu zaráží, že děti jeho věku kolem nás hezky mluví a my máme doma pořád takového hotentota 😀 Já vím, že každé dítě má svůj vývoj a nelze srovnávat, ale toto mi přijde ve srovnání s nima trošku extrém...No snad to bude ok.
Takže zatím to nemám řešit s pediatrou?? a počkat do těch asi tří let věku?
Ještě se chci zeptat, má opožděný vývoj řeči vliv na přijetí/nepřijetí dítěte do školky?? Vím, že ještě máme do září čas, ale setkala jsem se s názorem, že pokud nemluví, do školky ho nevezmou... 😕

S těma předmětama to určitě zkusím, ale myslím, že to snad nebude problém. Uvidím....Díky za tip.

sisstin
autor
25. pro 2011

@helulicek je to blbost, určitě to vliv na přijetí nemá....to neznamená, že když ve 2,5 hůř mluví...že v září to bude furt stejný 😉 tohle fakt v drtivé většině školky neřeší, důležitý je, aby rozuměl a domluvil se "rukama nohama" a měl jakous takous sebeobsluhu, to stačí 😉

uvidíš, jak to půjde...jestli se to začne zlepšovat (do 2-3měsíců), tak bych čekala...pokud ne, tak už asi řešit... 😉 může to být jenom opožděný vývoj řeči, ale přece jenom, dysfázii má ted strašně moc dětí a lepší něco řešit třeba zbytečně, než pozdě 😉 on ani ten opožděný vývoj řeči nemusí být brnkačka, pokud je závažnější, tak se ta řeč rovná docela dlouho a dítě je na úrovni vrstevníků v řeči třeba až v 5-6letech 😉

smardik
25. pro 2011

@helulicek ahoj podle mě to na přijetí vliv nemá jestli dítě mluví, vždyt zápisy bývají cca únor až duben a do září dítě může udělat obrovský pokrok. U nás jsou podmínky pro přijetí samostatnost dítěte: najíst se, obléct. Byli jsme na zápisu loni a to jsem říkala že nemluví a říkala nevadi pokud zvládne základy-říct si třeba o to že chce jít na záchod, třeba že ho něco bolí, aby úplně nemluvil-žádné slovo to by nešlo ale ve větách zas mluvit nemusí. U nás jsou podmínky pro přijetí samostatnost dítěte: najíst se, obléct, být bez plen no a pak to berou podle věku,zda matka pracuje atd. my byli na zápisu loni-to jsem ještě doufala že se Tomášek rozmluví a nic. Ted chodí do jeslí, jsme zapsáni v logopedické školce a ještě půjdeme na zápis do školky kde je integrovaná třída

dadlenka
26. pro 2011

Ahoj holky🙂 Musím říct, že u nás proběhlo nadšení z vánoc🙂 Zdobení stromečku si Kryštof hodně užíval, přechod k tetě na štědrovečerní večeři ho nadchnul, protože pršelo a on nesl sám deštník🙂 Byl uchvácen ze sváteční košile, že v ní nakonec i spal🙂 Dárky jsem mu musela zpočátku rozbalit a podat, ale potom si je užíval🙂 Nejvíc jej nadchnul domeček-farma, se zvířátky, traktorem, s tou si vyhrál dost. Sice byl u nás i řev, třeba kvůli tomu, že i když se hlásil, že chce první přivolat výtah, tlačítko zmáčknul starší brácha, že mu nešly obout babiččiny bačkory, že nemůže jezdit normálním autíčkem po autodráze, kterou dostali kluci. Ježíšek nám nadělil i papouška - kluci ji pojmenovali Amálka a těší se u nás velké pozornosti🙂 Bohužel dnes kolem třetí ráno začal Kryštof ze spaní štěkat, naštěstí jsme to ustáli bez medikace, ale ráno kašle jak tuberák. A to jsme měli dnes jít k tchyni na návštěvu....

sisstin
autor
26. pro 2011
dalea
26. pro 2011

@sisstin Tak tie schody urcite kupim pri najblizsej prilezitosti 😉 Su to super hry a Leu to strasne bavi a ide jej to celkom 😀 Ja som to dnes skusila znovu a dnes mi tie tienove isli hned,pri dvoch som dlhsie rozmyslala,ale ostatne v pohode 😀 Nechapem,ako to ,ze mi to vtedy na stedry vecer neslo,ale fakt som nevedela zlozit ani prvy tienovy,akosi mi nepalilo no😅 😝

sisstin
autor
26. pro 2011

tak my dělali dva listy z Piccola a dobrý, ale to byly zrovna ty lehký- co se z čeho vyrábí 😉

helulicek
26. pro 2011

@sisstin @smardik holky, díky za odpovědi. S tou školkou se mi to zdálo taky jako blbost, no ale raději se zeptám zkušenějších 😉
Snad se malej rozmluví, zatím tomu nechám ještě chvíli volnej průběh a uvidím.... takže ještě jednou díky 🙂

sisstin
autor
26. pro 2011

@helulicek jo, pokud normálně rozumí a i ten vývoj je běžný...tak bych ještě tak čtvrt roku čekala...ale kdyby se to fakt nezlepšovalo nějak hodně, tak už fakt řešit a nedat na řeči typu, že se rozmluví ve školce atd. 😉

nicole_1
26. pro 2011

@sisstin přeji hezké svátky....a chci se zeptat, když tygr zezačátku moc nemluvil a chtěl třeba něco říct, tak nekoktal? Tedík poslední dobou koktá, nevím jestli je to tím, že nemá slovní zásobu a nedokáže se vyslovit a chce něco rychle říct anebo že by ještě začal koktat ke všemu, doufám, že to jen tou malou slovní zásobou, potom když pomalu něco řekne,tak v pohodě nebo když si vykládá se sebou...

sisstin
autor
26. pro 2011

@nicole_1 koktání by mělo být při hodně rychlém nástupu aktivní slovní zásoby 😉 takže je možný, že Tedík právě nabírá ta aktivní slova...to bys měla poznat 😉 Tygr nekoktal zatím nikdy, ale u něj ten nástup aktivní slovní zásoby není nijak převratný, např. ted za půl roku přidal zhruba 300slov, což není žádnej zázrak 😉

nicole_1
26. pro 2011

@sisstin je pravda, že už začíná používat víc slov, ale zatím to není nějak převratný, i když to koktání se projevuje teprve tak týden,max.dva, tak třeba to přijde...

sisstin
autor
26. pro 2011

holky, co říkáte na to, že by se změnil název diskuze na "Poruchy komunikace u dětí", ted si píšu s jednou holčinou a je pravda, že ten název nestandardní děti je takový zavádějící. Já to původně zakládala jako pro všechny problémy, ale nakonec se to tak vykrystalizovalo tady .... co vy na to? 😉

sisstin
autor
27. pro 2011

Bré ráno,

tak Tygr se dneska vzbudil se slovy "do školky ne, ještě hají", tak jsem zvědavá, s jakým elánem tam v pondělí půjde 😅 😅 😅

jinak mně už asi z tý dysfázky hrabe, dneska se mi zdálo, že ji mám jako já..ale když jsem mluvila, tak jsem prostě měla pocit, že mluvím naprosto normálně 😝 a tak se ptám mámy: "jak ona mi jako rozumí", a máma na to, "že fakt špatně, že si často musí domýšlet, co říkám, že nejsem schopná stvořit smysluplnější delší větu, a že se řídí jen podle situace, co asi říkám 😝 a já z toho měla šok, páč přece mluvím naprosto normálně 😝

by mě právě pořád zajímalo, jak to vnímají ty dysfatické děti, jestli mají pocit, že se vyjadřují normálně nebo ne... 😕 to by se chtělo zeptat už nějakýho staršího dysfatickýho dítěte...co už se umí vyjádřit na takový úrovni a pochopí to. @jolinka ty ses Katiky na to nikdy neptala? Ale ona je asi malá na to, aby ti to uměla vysvětlit...

sisstin
autor
27. pro 2011

jo a konečně Tygr začal používat "já" plus k tomu slovesa v první osobě 😀 😀 😀

sisstin
autor
27. pro 2011

tady ty Roční doby - přijde mi to dobrý v tom, že se dítě dozví, co se děje v každém ročním období, Tygr o tomhle nic moc neví...a pak ti starší zas podle hmatu zjištují, co to je za obrázek a kam patří. Ale jinak mi to přijde vhodné spíš pro malé děti, znova bych to už pro Tygra nekoupila 😉

sisstin
autor
27. pro 2011

trošku samomluva 😅 😅 😅 ted jsme udělali další dva listy z Piccola, no ten první pohoda - přiřazuje podle výlohy, co se kde kupuje...ale ten druhej 😝 to bylo přiřazování pohádek a to ani prd, páč Tygr žádnou pohádku nezná že 😝

macocha
27. pro 2011

@sisstin práve som si sadla k počítaču, tak už čítam Tvoju samomluvu 😉
A Tygrovi gratulujem k pokrokom. Ale inak aj ja som si uvedomila, že moja malá nepozná klasické rozprávky. Jednak nemá výdrž na čítanie takých dlhých - zatiaľ má radšej také á la leporelo, kde je viac obrázkov ako textu. A potom aj keď sme niekde nejakú klasickú rozprávku videli/počuli/čítali, tak už je to nejaká "zmodernizovaná" verzia. Tak som včera začala - rozprávala som Červenú Čiapočku (Karkulku) len tak z hlavy. Ale konce musím trochu zmierniť, zarezaného vlka by malá asi nerozdýchala. 😅

sisstin
autor
27. pro 2011

@macocha no jeho právě pohádky absolutně, ale absolutně nebaví...jeho teda nezajímá žádný delší čtený text - ale to je právě k tý dysfázii 😉 a v TV kouká (když už kouká, jeho to taky moc nebaví), tak spíš na Tomáše, Pata a Mata a tak..ale klasická pohádka ho nebude bavit ani vteřinu 😝

macocha
27. pro 2011

Veď aj u nás to bol veľký problém, aj keď z trošku iných dôvodov. Ale pomohol mi taký trik - moja nerada zaspáva v tichu, radšej má niečo pustené. Raz som vyskúšala namiesto pesničiek - uspávaniek dať CD-čko s hovoreným slovom. Najprv som jej pustila dramatizované rozprávky - mala som pocit, že ju to nebaví, ale ona si ich začala pýtať. A potom som objavila zaprášnú starú kazetu, kde ešte môj otec číta rozprávky pre mňa. To je momentálne jej hit. 😀

sisstin
autor
27. pro 2011

@macocha on právě, jak k něčemu, co fakt nezná (v životě o tom neslyšel, třeba právě nějaká pohádka) a nemá k tomu vizuální podporu...tak prostě třeba po minutě vypíná pozornost...on jako neotravuje, když mu čtu...ale vidím, že je duchem úplně mimo a když se ho na něco zeptáš, co bylo v té pohádce, tak ví kulový 😝

macocha
27. pro 2011

@sisstin jo a ešte Ti dlhujem odpoveď z 12.12, - prepáč nejako nebol čas na Koníka 😅

Problém mojej malej je asi hlavne v tom, že ona si ani sama ten strach neprizná, niekde ho potlačí a potom to jej podvedomie spracúva - a hlavne v spánku. Ona napr. sa tiež bojí preliezačiek, ale aby to na nej nebolo vidieť, tak za staršou kamoškou vylezie až hore - a tam sa rozplače. 😒 Vlani napr. dostali v škôlke takú rozprávku o sobovi Rudolfovi. Pýtala si ju hádam 100-krát. Potom som ju odložila a znovu vytiahla teraz, keďže je vianočná. A ona si ju znovu a znovu pýta. A len tak mimochodom sa predvčerom mojej sestre sa zverila, že má z nej strach. 😨 No a predovšetkým stále ma podozrieva, že ju plánujem opustiť, že po ňu jedného dňa neprídem do škôlky... (som jej 4. mama v poradí 😔 )

sisstin
autor
27. pro 2011

@macocha a vy máte tu úzkostnou poruchu už přímo diagnostikovanou? 😕 Jinak, že se bojí, že si pro ni nepřijdeš...to je dost pochopitelný, musí získat tu důvěru, jak je u vás už dlouho? 😕