Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

maty01
4. led 2012

Ahoj maminky,
snad se nebudete zlobit, že vám se lezu a nedočtu, ale 575 stran je moc 🙂
Máme problém ☹ Synovi jsou 2r a 8m a nemluví. Tedy - když byl prcek, nebyl problém se slovy mama, děda, baba,tata. Tata vlastně začal. Pak jak začal chodit a lítat a pobírat rozum, tak jako když utne. Další slova nepřibíral. Jen citoslovce, která používá dodnes - bum, krá, dač, brm a pár dalších citoslovců - třeba zvířat. Mě teda oslovuje mamí, místo tata si osvojil po svém dagíí atp. O spojení slov nemůže být řeč. Nevytváří a neopakuje slova.Vlastně po mě nezopakuje nic. Mám pocit, že když to po něm chci, tak se celý sekne a neřekne, ani se nepokusí. Stydí se očividně. Řekne třeba mamí dač (jako mami sedni) nebo někoho osloví a ukáže, co chce. Jinak slyší, rozumí a udělá, co se po něm chce. V tomto je normální, ale nemluví. Ještě má pár svých zkomolených slov, ale už několik měsíců žádná další nepřibírá. Knížky ho baví jen chvilku, ale co je na obrázcích pozná moc dobře. Naše doktorka čeká, nejdřív říkala, že do tří, teď už do čtyř let. Jenže, když nevidím žádný pokrok, tak se vážně už obávám.
Problém možná je, že je stále se mnou a nechodí do širšího kolektivu dětí nebo dospělých, kteří by mu nerozuměli a on by byl nucený mluvit. Se mnou se domluví, stačí "kývnout" a já vím, co chce. Jenže rukama nohama a oslovením osoby to tak dál nepůjde. Máte pro nás prosím radu nebo zkušenosti, jak na něj???? Děkuju!!!

sisstin
autor
4. led 2012

@maty01 ahojky, tak ta ztráta již naučených slov nebo taková ta stagnace ve slovní zásobě většinou problém značí 😉 takový vývoj řeči mají děti s expresivní dysfázií (ale může být i závažnějši opožděný vývoj řeči - to je ta lepší možnost) 😉 Co se týče toho, že "nemá potřebu mluvit", páč ty mu rozumíš, takhle to nefunguje 😉 Dítě, které může mluvit, prostě mluvit bude. Je to základní lidská potřeba, a pokud mu v tom něco nebrání (špatný sluch, hypotonická pusa, vada řeči, atd.), tak mluvit bude...vždycky je lehčí mluvit, než znakovat, naznačovat atd. 😉

Rozhodně bych nečekala a rozjela kolečka vyšetření, jako první se chodí na foniatrii - tam mu prohlídnou nos, pusu a uši , jestli tam není nějaký fyzický problém (přirostlejší jazyk, gotické patro, ucpané zvukovody atd.). Pokud se nenajde fyzická příčina, udělají mu tzv. otoakustické emise - je to vyšetření sluchu. Ne každá vada sluchu je laikem rozpoznatelná, dítě může reagovat na zvuky a mluvu normálně a přesto může být nedoslýchavé 😉 Dál se chodí na neurologii, tam mu udělají EEG, jestli nemá skrytou epilepsii...ta se navenek právě vůbec neprojevuje, dítě má záchvaty skryté a ty záchvaty právě můžou poškozovat centrum řeči 😉 A jako poslední se absolvuje psychologické vyšetření, kde psycholog udělá dítě vývojový profil - zhodnotí ho ve všech oblastech vývoje a vysloví podezření, či přímo diagnozu 😉 Co se týče těch psychologů, bohužel valná většina těm vadám řeči moc nerozumí a neumí vyšetřit nemluvící (málo mluvící dítě), nejlepší je asi Dr. Krejčířová z Krče, ale jsou šílené objednací lhůty, ted bude objednávat v dubnu a pak počítej cca 3-6měsíců čekací lhůta 😉 Pokud jste z Ostravy, tak celkem schopná je Dr. Pastuchová (chodí k ni @smardik), v Brně je dobrá Dr. Jahnová a Makovská 😉

Během toho si vyhledej opravdu kvalitní klinického logopeda, nedej se odbýt, že mu nejsou ani tři..my chodíme od dvou let 😉 V tomhle věku to určitě není o nějakém opakování, ale právě rozvoji pasivní slovní zásoby a všech složek vývoje, které k rozvoji řeči napomáhají.

Co se týče rozvoje, tak ti tady můžeme poradit co s dítětem dělat a jaké pomůcky používat 😉 🙂

pelmisek
4. led 2012

@paolin jasně že se snažím dělat něco společně, ale taky myslím že každé dítě by mělo mít te svůj čas strávený s rodičem, mno Veru to včera vymyslela tak, že jsme se "učili" až večer když šla Kája spát. Teď ještě potřebuju aspoň 10 minut přes den a v tu chvíli zabavit Káju. Myslím, že jsem včera prostě byla jen vystresovaná, pže pro mě to taky není jednoduché se s Veru učit. Chjo chjo chjo je to fuška a navíc ještě když člověk musí zabavit to další dítě, které má teď období "máma máma máma" a visí mi na noze 😀

sisstin
autor
4. led 2012

@pelmisek a formou hry jsi to zkoušela s Veru dělat? Prostě aby neměla pocit, že "ted tady musím sedět a učit se"..ale aby z toho měla radost 😉 nevím, co přesně potřebujete trénovat ...tuším Veru má smíšenou dysfázii? Ale třeba na to fonematické rozlišování je docela hodně her 😉

pelmisek
4. led 2012

@sisstin jo jo jedině formou hry jinak se sekne a nic! Na to už jsem přišla taky🙂 Jinak má expresivní dysfázii ještě s dysarthrií nebo jak se to píše (prostě ještě má navíc problém s vyslovováním). Dělám to tak, že jeden úkol vybere Veru a jeden já a to je tak na 10-15 minut a šlus. Myslím, že to je tak akorát zvlášť když uvážím, že dřív řekla "ne učit ne" a šla pryč 😀 Večer jsme trénovali když Kája šla spát (cca ve 20hodin) a šlo jí to dobře. Vymyslela si to tak sama aby jí Kája nerušila. Tak snad když jí to šlo to bude mít i nějaké účinky i když to bylo tak pozdě. Teď ještě tak 10+15 minut ulovit když přijde ze školky odpočatá a vyspinkaná!

sisstin
autor
4. led 2012

@pelmisek tak jako problém s vyslovováním je už obsažen v té expresivní dysfázii. Žádné dítě s dysfázií (expresivní) nemluví čistě a dobře 😉 hele, i těch 15 minut dobrejch 😉 Pokud ještě k tomu chodí do logo třídy, tak si myslím, že to není nijak špatný 😉

pelmisek
4. led 2012

@sisstin taky myslím, jen kdyby s tou logopedkou trochu lépe spolupracovala! Mám pocit, že si s ní paní neví moc rady a to je blbý. No hlavně, že trénují to cvičení pusou a snad doufám i nějaká nová slova - to vypadá, že jí naskakují, pže občas překvapí a nějaké použije a to pak koukám 🙂 Ještě bych já potřebovala nějak "vymazat a zabrzdit" to že mluvím na veřejnosti za ní a nebo "překládám". Mám pocit, že to není dobře a měla by se s tím poprat sama. Mě to ale nedá a dělám to pořád. Ono se to totiž nedá moc vypnout když to člověk dělá už tolik let. Taky to děláš že jakoby překládáš co Tygr říká?

sisstin
autor
4. led 2012

@pelmisek možná logopeda by to chtělo vyměnit (nemyslím toho školkového, ale toho, ke kterému chodíte indi vindi) 😉 On není logoped jako logoped, pokud neumí to dítě zaujmout a "donutit" ke spolupráci, tak to je pak k ničemu 😉 My vystřídali tři logopedky, než to bylo ono 😉

Jinak mně říkala Kr., že to překládání nebo mluvení za dítě se může dělat, pokud od toho dítěte někdo očekává odpověd, a ono to říct neumí nebo tak. Aby prostě nebylo vystavený stresu 😉 jinak my takhle nikam moc nechodíme s Tygrem, takže překládám jen rodině nebo někomu blízkýmu, kdo ho zná....ve školce mu rozumí, a do kolektivu "normálních" dětí se dostaneme docela málo....nějak na to není čas, a Tygr to ani nevyhledává...jsem ráda, že zvládá děti ve školce 😉

pelmisek
4. led 2012

@sisstin no my k té individny logopedce moc nechodíme, budu to muset zase zavést pže ta naše je naopak skvělá a motivuje Verunku úplně perfektně, teď půjdeme v únoru tak se s ní musím domluvit na nějakých častějších návštěvách i když je soukromá a musí se u ní platit. Je ale fakt dobrá!!! Chodíme k Mgr. Sekyrkové a to je prý docela kapacita. S tím "překládánímů jsi mě potěšila. Občas se ale musím opravdu hlídat, pže rodina jí fakt rozumí a nebo když jí nerozumí tak jí to řekne a ona když chce tak přijde za mnou. Jen se udržet a nevstupovat do toho přehnaně!!! zatím díky za podporu

sisstin
autor
4. led 2012

@pelmisek no ti soukromí logopedi jsou asi nejlepší, protože oni umožnují časté návštěvy (my chodíme jednou týdně), protože jinak pojištovna hradí návštěvu 1x měsíčně, což je u dysfatických dětí strašně málo a nedostačující 😒 Ta Sekyrková mi něco říká, na tu už jsem určitě dobré reference slyšela 😉

S tím mluvením, určitě neodmluvit všechno za dítě...ale právě pokud se dítě snaží, a ti ostatní mu fakt nerozumí,nebo prostě třeba odpověd na otázku říct neumí atd., tak určitě "přeložit", protože pak to dítě ztrácí vůbec motivaci mluvit a je demotivované a i sociálně ho to sráží dolů 😉

pelmisek
4. led 2012

@sisstin no právě pojišťovna to hradí 1x měsíčně a ona ty dny dělá na pojišťovnu má děsně narvaný, takže se k ní dostanem tak 1x za 3 měsíce!!! Holt co si člověk dneska nezaplatí to nemá!!!

sisstin
autor
4. led 2012

@pelmisek kolik chce za tu lekci? My platíme 120 Kč za 30 minut 😉

pelmisek
4. led 2012

myslím že 250 kč za 45minut, už jsme dlouho na placené nebyly tak si to moc nepamatuju

maty01
4. led 2012

@sisstin Moc děkuju, bylo to vyčerpávající 🙂 Začneme s pomocí doktorů a uvidíme.

jolinka
4. led 2012

my neplatime nic, lebo logopediu mame ako klienti detskeho integracneho centra...a tam to je sponzorovane, oni vsetky sluzby poskytuju zadarmo,take centra su hlavne vo velkych mestach.

jolinka
4. led 2012

@pelmisek inak moja 5 r a 3 mesiace uz teraz spolupracovat na logo cviceniach aj inom uceni chce, aj sama si to pyta....ale do 4,5 roka to bola bieda robit s nou nieco vyucbove...len v ramci beznej hry.
je tiez tvrdohlava palica a mala oneskoreny a silny vzdor 😖

jolinka
4. led 2012

@pelmisek a este daco mi napadlo...ked som chcela dceru namotivovat na pracu s Logicom alebo na logopediu zarucene fungovalo pozriet par videi od @sisstin ako to robi Petko...a to hned chcela aj ona.
Deti fascinuju videa inych deti 😉 😉 😅 😅

sisstin
autor
4. led 2012

@maty01 hlavně se nenech ukecat, že má čas do čtyř nebo i déle, je to prostě blbost 😉 pediatři jsou v tomhle furt dost mimo...kdyby nechodilo tříletý dítě, tak ti nikdo neřekne, že to je v pořádku..že je to kluk, a kluci jsou líný 😝 ale když nemluví tříleták, tak to většině doktorům přijde v pořádku..což fakt není 😝

hanistepa
4. led 2012

Ahoj Holky, tak jsem tady po dlouhé době...a nezlobte se,nebudu dočítat, alespoň teď ne, jsem utahaná jak modrý kůň.🙂
Jak se vám všem daří?
U nás jsme na tom stále stejně, možná o trošinku malinko líp (U Haničky), hezky až řekla bych krásně čte, už nám čt pohádky v Malovaném čtení - to je prima a přemýšlím, že těch Malovaných čtení nakoupím víc. Jen tedy pí uč je neučí INTONACI a to mi moje matka (býv. uč) říkala, že už by je učit měla...☹ No ale rozhodně za ní nepůjdu, že se mi zdá, že je to učí blbě 😀 , už jsem si to u ní jednou trošku rozlila 🙂
Hanička tedy zas trošinklu koktá (ale fakt jen trošinku - ťuk, ťuk), tak doufám, že se to zas nerozroste, to by mě švihlo☹
JInak začali jsme se učit "ř", ale někam jsem potratila obrázky na "ř", ani nevím, jak se v bytě 1+1 může něco ztratit☹
Jo, holky, kdysi tu někdo psal o kapslích s rybím olejem NAHRIN, nevíte kdo????
A baštíte někdo (teda myslím děti) tyto kapsle, nebo obecně s rybím olejem?
jo, ty hory...pojede se, nebo ne? Já bych jela, už kvůli dětem, ať mají trošku změnu...

mamkamarketa
4. led 2012

ahojte zeny,
potrebuju poradit a vy ste na tohle odbornice. synovi byly cerstve 3. dnes sme byli na 3lete prohlidce a dr me celkem zaskocila. syn pozna na semaforu barvy, cervena -stuj, zelena-jedeme, vi,ze tomas masinka je modry...ale kdyz se ho dr zeptala,co na jejim stole ma cervenou barvu mlcel. kdyz pojmenovaval zviratka vzvladl vsechno az na zirafu s krokodylem,coz podle meho jsou ''obtizna'' zvirata. ale kdyz se ho zeptala,zdali ma doma take nejake zviratko,tak mlcel.
nevim jestli je to tim,ze mi ukazujeme a povidame si o jednotlivych zviratkach/barvach a nedame to jako celek tohle jsou barvy,tohle cisla,tohle zviratka...
musim podotnout,ze mluvi malo,sme dvojazycna rodina a syn preferuje anglictinu. navic dr. rekla,ze ma u syna podezreni na hyperaktivitu.
nevite jak tohle procvicovat? nebo nejakou knizku? muze to souviset i s tou (teoretickou) hyperaktivitou?
dekuju,jsem z toho vseho desne zaskocena

pelmisek
4. led 2012

@jolinka super nápad!!! zatím to docela jde až jsem překvapená, ale možná jí i něco pustím - určo se jí to bude líbit, je to holt počítačová generace

sisstin
autor
5. led 2012

Bré ráno,

@mamkamarketa no to jsou nadřazené pojmy 😉 stáhni si z netu obrázky (nebo stačí pexeso) ...takže třeba si stáhni pět kartiček zvířat, pět kartiček barev, pět kartiček jídla, pět kartiček nábytku, prostě co tě napadne 😉 Pak mu to rozlož po těch skupinkách a povídejte si o tom, např. že kůn, prase, kráva atd. jsou zvířátka, nebo že modrá, zelená, červená... jsou barvičky atd. 😉 No pak mu můžeš dát ty kartičky, aby je právě třídil na ty barvy, zvířata, oblečení atd. podle slovního pokynu 😉

a k té hyperaktivitě, to rozhodně nemůže určit pediatr, max. mít podezření, ale dost pochybuju, že by sis toho jako nevšimla, že je hyper...s tím vždycky přijde jako první rodič a pak se to řeší dál, diagnozu může dát jedině neurolog v kombinaci s psychologem.

helulicek
5. led 2012

@sisstin ahojky, nedávno jsem tu s tebou řešila mluvu nemluvu mýho 2,5letýho rošťáka. Nějaký slovíčka si přidal, ale podle mě žádnej zázrak ☹ Tak tomu nechám asi ještě ten měsíc a kdyby se to dál nehnulo, tak půjdu k mudře. Jen by mě zajímalo, co mám od ní přímo chtít - poslat přímo k logopedovi, nebo na ty různý vyšetření foniatrii atd.?? Ať s ní můžu trochu o tom diskutovat 🙂 páč si myslím, že to nebude chtít zatím řešit 😝

Máte nějaký rady, tipy, hry na rozvoj řeči?? S malým teda pořád komunikuju, v knížkách čteme, pexeso, vkládačky, korálky...tak nevím co ještě 😅 Teď jsem narazila na Logico primo a docela se mi to zamlouvá. Co vy nato?
Díky

mamkamarketa
5. led 2012

@sisstin dekuju 🙂 ja byla z toho vseho vcera desne rozhozena a spatna ☹ jako kdybych se klukovi nevenovala,ci co 😖 diky,za tip,pexeso mame jen s masinkama,ale nasla jsem na netu omalovanky,jednotlive papiry k vytisnuti,ovoce&zeleniana,zvirata,lide a jejich povolani, dopravni prostredky...tak budeme je radit do kategorii,to taky pujde,ze?
a omlouvam se za vlez do diskuze

janaaminocure
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pelmisek
5. led 2012

@janaaminocure hmmm o tom slyším poprvé! Zajímala by mě hlavně cena? Tu jsem na stránkách toho centra vůbec neobjevila.

margareta76
5. led 2012

@sisstin Ahoj. Ja nie som sice pravidelnou prispievatelkou do totohto fora, ale som pravidelnou citatelkou tohto fora 😉 A preto viem, ze budes urcite v radiu vyborna. Gratulujem, drzim palce len skoda, ze i-net radio sa neda pocuvat i na Slovensku (ale teraz ma napadlo, ze snad cez internet by sa to dalo zrealizovat). To by bolo super, rada by som si ta vypocula 🙂 Este raz, drzim ti velmi, velmi palce 😉

sisstin
autor
6. led 2012

Brý den,

@helulicek mám tady článek na pomůcky pro dvouletáky, tak tam mrkni, třeba se ti bude něco hodit 😉 https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/clan... Logico je super, ale to je fakt od tří let, mladší dítě (pokud není nějak hodně dopředu ve vývoji) to nezvládne 😉 Od pediatry chtěj žádanku na foniatrii a neurologii. Pokud možno, tak nejlepší je si najít logopeda soukromého, protože ten se bude věnovat chlapečkovi dle potřeby, ne 1x za1-3 měsíce 😉 a tam většinou žádanku nepotřebuješ.

@mamkamarketa jj, můžeš řadit cokoliv, ale prostě aby to k tomu mělo ten nadřazený pojem 😉 Jinak docela čučim na vaši pediatru, většina jich na tříletý neřeší téměř nic 😝

@margareta76 tak nakonec tam bude jenom Martina, on to je pořad pro kutily a vždycky je zaměřený na nějaký handicap a právě pomůcky, který lidi vyrábí....takže paní chce Martinu, což je logický..o diagnozách atd. ten pořad není, má to být spíš humorně laděné i přes to, že téma leckdy není pozitivní 😉

a samozřejmě Tygr nikam nejede s našima, páč zas je nemocná babička...ach jo 😠

helulicek
6. led 2012

@sisstin díky moc za rady a inspiraci 🙂

nicole_1
6. led 2012

@sisstin Ahoj, tak dneska jsem byla se synem u logopedky a ptala jsem se jí na logopedickou třídu a vůbec mi ji nedoporučuje, že ten školský logoped napáchá víc škody než užitku, že pokud se u syna prokáže ta disfáze,tak oni moc s těmi dětmi neumí spolupracovat ani to nepoznají, a že ted často napravuje škody co spáchal logoped ve školce, že i děti třeba začnou kvůli tomu koktat, že mám napřed zkusit tu normální třídu a uvidíme jak mu to tam půjde...tak nevím, ja fakt, že když nastoupí v září do školky, tak už tam bude mít nějaký kamarády, protože se s těmi dětmi zná z parku a z miniškolky, takže adaptace bude pro něho lepší než když půjde do logopedické,kde nikoho nezná...