Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jajik25
11. led 2012

Ahojky potřebovala bych poradit.Byly jsme na logopedii a musím někde sehnat obrázky na "K".Sice mi dala adresu kde si to můžu objednat ale chtěla bych vědět jestli je nějaká adresa kde si to můžu vytisknout.Klidně tam těch písmenek může být i víc.Díky

berenika39
11. led 2012

@jajik25 ahoj, obrázky to nejsou, ale inspirace určtiě, třeba ti to pomůže.
http://www.logopedonline.cz/ke-stazeni.html

nicole_1
11. led 2012

@sisstin ten článek o těch vývojových složkách je dobrý, ale když si ho pročítám, tak mě ta dysfázka na Tedíka moc nesedí, přijde mi že u nás je narušena jen ta řeč, protože co se týká pohybu, tak všechno je ok, lozí po prolizkách, po žebříku, byl i na horolezecké stěně ve 3 letech, na kole odrážedle taky jezdí, akorát ta kresba, ale já nevím, jak má vypadat obrázek 3-letého dítěte, co má umět, ted hodně kreslí vodovkami, ale takový patlaniny a jediný co nakreslí je sluníčko, sice to není úplně kulatý, ale nějak to tomu odpovídá...včera jsme zkoušeli ten dalekohled, zaječí uši a docela mu to šlo,a co se týká kolektivu dětí, tak to se zapojí hned a děti přímo miluje, no v dubnu se objednám k té Krejčířové a uvidíme

sisstin
autor
11. led 2012

@nicole_1 tak jsou děti s expresivní (tou hodně lehkou formou), kdy děti nemají problémy s motorikou a v podstatě ani s ničím..."jen" prostě s tou řečí. To jsou fakt takové lehčí formy, které se většinou kompenzují do nástupu do školy, nebo v těch prvních ročnících úplně...taková je třeba Hanička od @hanistepa 😉

taky hodně záleží, jakou má dítě povahu, pokud je extrovertní a není úzkostné, tak samozřejmě to je diametrální rozdíl od dítěte, které je od přírody introvertní a bázlivé jako třeba Tygr 😉

ale u vás si myslim, že u vás ta dysfázka fakt ještě není jistá 😉

nicole_1
11. led 2012

@sisstin no když si tu dysfázku pročítám, tak to spíš sedí na mě, když jsem byla jako dítě...

sisstin
autor
11. led 2012

@nicole_1 no je to možný, naše ročníky tu diagnozu ještě neznaly...ty slabší formy byly vedené jako extrémní patlavost a ty těžké formy bohužel jako mentální retardace 😉

paolin
11. led 2012

Adam je taky manuálně zručný, fyzicky zdatný....ale prostě ta řeč, to je děs 😒 u něj jsou tedy divné ty jeho extrémní vzdory. začal v cca roce a půl a přestal až letos říjen. nu, uvidíme, uvidíme 😉

nicole_1
11. led 2012

@sisstin no naši říkali, že kdyby nesehnali a nedostali mě do té logo školky, tak bych zkončila v nějaké zvláštní 😒

sisstin
autor
11. led 2012

@paolin no jako neplatí to 100% u všech dětí s dysfázkou, že mají narušenou motoriku...ale spíš jsou to výjimky 😉 a děti s vadou řeči mívají prodloužená a zesílená období vzdoru..je to tím, že každý den se setkávají s neúspěchem, nedokážou řečí dosáhnout svoje cíle a potřeby atd. A ty horkokrevnější povahy to prostě nezvládají 😉

@nicole_1 jj, bohužel je to tak a jsem strašně ráda, že v dnešní době se už jakž takž ví, jak to je..i když spousta rodičů dysfatických dětí se stále setkává s tím, že je učitelé chtějí "vyštípat" na zvláštní školu, i když IQ mají normální nebo dokonce nadprůměrné 😒 Lehkou MR má malinký procento dysfatiků, primárně to k té diagnoze nepatří....

sisstin
autor
11. led 2012

@nicole_1 ty jsi měla nebo máš nějaké poruchy učení? 😕

nicole_1
11. led 2012

@sisstin akorát co mi dělalo problém byly diktáty a taky třeba, když učitel četl text a zapamatovat si co v něm bylo, a to hlavně v cizím jazyce, převyprávět ten text, to prostě jsem nezvládala a diktáty, jsem nestíhala psát, a paradoxně studuji na VŠ cizí jazyky 😅

jajik25
11. led 2012

@berenika39 díky ale to mi moc nepomůže,vypadá to že to asi nakonec budu muset objednat 😉 😉 😉

paolin
11. led 2012

@sisstin jj jasný 😉 no jsem zvědavá na Krejčířovou 😉 nebo se spíš bojím 😀
zítra jdeme na logo. to zase bude 😝 píští týden zápis do školy. jinak mi ředitelka oznámila, že od 1.1. platí školné předškoláci s odkladem. ti už neví, jak by se těch dětí ze školek zbavili..

sisstin
autor
11. led 2012

@nicole_1 jj, tak to fakt odpovídá 😉 ono se to časem může kompenzovat, takže pak ty obtíže ve vyšším školním věku už nejsou...super, dáváš mi naději, že třeba u nás to taky jednou bude v poho 🙂

nicole_1
11. led 2012

@sisstin tak ona dysfázka není porucha intelektu, logopedka mi říkala, že spousta těch dys.dětí studuje VŠ a jsou velmi inteligentní, i když já mám pocit, že jsem někdy úplně blbá, hlavně od té doby co jsem na mateřské, tak se mi IQ snižuje 😀

sisstin
autor
11. led 2012

@nicole_1 já vím, že to není porucha intelektu..ale právě někdy ty poruchy učení bývají tak těžké a tak závažné, že prostě tu školní úspěšnost ovlivnují. Celkově průměrově je psáno, že mizivé procento dysfatiků vystuduje VS, menší procent zvládne SS s maturitou a většina dětí jsou vyučené v nějakém oboru.

nicole_1
11. led 2012

@sisstin se mnou do třídy na gympl chodil dysfatik, tento měl fakt prokázaný, maturitu udělal a ted si dodělává pajdák, a od mé kamarádky sestra byla taky dysfatik a ted dodělala VŠ 😉

sisstin
autor
11. led 2012

@nicole_1 ono těžko říct, z čeho ty statistiky dělaj 😝 strašně záleží na tom, jak je ta dysfázka těžká...u těch fakt lehkých forem ani SPU být nemusí, ale u těch středně těžkých a těžkých, tam je to riziko témř 100%. Taky záleží, jestli je to dysfázie expresivní, nebo smíšená...kolik těch SPU pak dítě má, jak moc se s ním rodiče připravují doma, jak moc je to dítě ambiciozní atd. atd 😝

nicole_1
11. led 2012

@sisstin já pokud uvidím, že mu to učení nepůjde, tak ho nebudu nutit aby vystudoval nějaký školy, at dělá to co ho baví, můj manžel má jen výuční list, na školu kašlal, a dysfatik není, spousta lidí nemá tyto problémy a tak tak se vůbec nečím vyučí

sisstin
autor
11. led 2012

@nicole_1 no taky si říkám 😉 já se jenom fakt bojim toho, aby ho učitelky necpaly na zvláštní školu...páč takových případů jsem četla už dost...kdy dítě má posudek od Krejčířové (z SPC atd.), že má intelekt v pořádku, ale má dysfázii a díky ni poruchy učení...a škola na to úplně dlabe a snaží se toho dítěte zbavit 😠

nicole_1
11. led 2012

@sisstin od kamarádky holčička má dislexii a disgrafii, nevím co přesně, je ve 3.třídě neumí pořádně číst a diktáty ji dělají problém, má posudky od Dr., že má dis a její učitelka na to nebere ohled, udělala z ní uplnýho blbce, že je laidák, atd...holčička je z toho celá špatná, museli začít chodit k psychologovi, má sebevědomí na bodu mrazu, kamoška udělala ve škole bugr a učitelka se ohrazuje, že na to bere ohled, ale psycholožka jí řekla, že kdyby na to brala ohled, tak nedává malé samý 5 ☹ tak asi holčičku dají do jiné školy

sisstin
autor
11. led 2012

@nicole_1 jj, strašně záleží na škole a učitelce. Já bych nejradši nějakou dys třídu, kde je jich málo 😉 no uvidíme, máme ještě skoro 4 roky čas...

jinak musím říct, že u Tygra se ta gramatika začíná zlepšovat, už i něco sklonuje, používá víc modálních sloves..budoucí čas, třeba řekne "budu prohlížet knížky" nebo "budu dva dny doma" atd. Takže tam se to fakt vylepšuje, ale ta výslovnost..to je teda dílo 😖

deina
12. led 2012

@nicole_1, to je hrozne, chuda mala. ☹ Ja sa tohoto strasne bojim, ze aj ked bude Matko v dys- triede, aj tak ho budu mat ucitelia za blba, "odpad". Bohuzial to poznam z tej druhej strany, ucitelskej (som ucitelka na ZS), a pocula som mnoho kolegyn sa takto vyjadrovat o detoch z takychto tried. Zase na druhej strane mnoho uciteliek bolo aj takych, ze sa tym detom ozaj venovali, zhanali si materialy (lebo skoly ich maju velmi malo), prefocovali, sliedili po nete... proste su take, aj take ucitelky. 😒

Dnes sme mali v Miskovej skolke pohovor s riaditelkou ... vsimli si, ze je nejaky iny a ponukli sa, ze spolupracuju s nejakou pedagogickou, ci suhlasim s tym, aby prisla na jedno dopoludnie a sledovala ho. Ja som to velmi nechcela riesit tuna, to som nevedela, ze sa to da takto priamo so skolkou, toto sa mi paci a tesi ma, ze su ochotni takto spolupracovat. Ze by boli radi, keby sa im ho podarilo dostat viac medzi deti... neverim, ze sa im to podari, ale tak uvidime. Klobuk dole, ak uspeju... Nehovorila som im sice o mojom podozreni na Aspergera, ale pridala som im nejake tie zvlastnosti do ich dotaznika, podla mna to bude jasne. Ak s nim budu robit nieco priamo v skolke, len dobre.

fajn
12. led 2012

@deina Miškovi k narozeninám hodně zdravíčka

deina
13. led 2012

@fajn, dakujeme. 😵

janaaminocure
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
janaaminocure
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
nicole_1
13. led 2012

@janaaminocure díky ale já jsem z Brna, tady by se určitě nějaká škola taky našla, ale kamarádka bydlí na vesnici kousek od Čáslavy a prostě v těch malých městech je to se školami naprd 😒

janaaminocure
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
janaaminocure
Odpověď byla odstraněná
Zobraz