Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
13. led 2012

@janaaminocure tohle téma je především o vývojové dysfázii (vadě řeči), které dle míry závažnosti postihuje ostatní vývojové složky (IQ zůstává nezasaženo). Nemůžu si pomoct, ale mám pocit, že jsi dealerka, která se prezentuje jako běžný uživatel, tj. diskutuje k věci a nenápadně nabízí svůj produkt - v tomto případě léčba aminokyselinami. Pokud se mýlím, tak se omlouvám 😉

maccizpopovic
14. led 2012

@jajik25 - obrázky ke stažení na www.maccizpopovic.estranky.cz buď v odkazu komunikační karty nebo nápravy - logopedie nácvik výslovnosti ..... je to vše v .pdf rovnou k tisku

Jinak se omlouvám,že sem lezu jen tak ,ale občas vás pročítám,bohužel nestíhám cokoliv psát. Ale myslím,že už nás (s Matyášem) Sisstin představila.

Matyáš má receptivní vývojovou dysfázii, těžkou formu, je mu 7 let. Máme stránky www.maccizpopovic.estranky.cz specializované na vývojovou dysfázii, jsou tam materiály volně ke stažení a nějaká cvičení, včetně video ukázek.
Jsou tam i Matějovi dgn. a nějaké články.

sisstin
autor
14. led 2012

@maccizpopovic Macčí, ted mě tak napadlo... Matyáš má čistou receptivní nebo smíšenou s převahou postižení v receptivní složce? 😕 On už vyslovuje celkem pěkně že? 😕 Tady je s čistou receptivní dysfázii Tobiáš od @ygreen ale ten ji má od Krejčířové prý opravdu čistou, tj. nemá zasaženou expresi... zatím nemluví vůbec, ale prý jakmile se rozjede to porozumění, tak by nějaké extra velké problémy s tou aktivní řečí být neměly (do smyslu výslovnosti atd.) 😉

dalea
14. led 2012

@jolinka Ahoj,Joli,chcem sa Ta opytat,ci Kati uz zacala dospelym vykat? 😉 Lebo Lea este nie,a v skolke uz deti vykaju,aj mladsie,asi ju to budem musiet cielene ucit 😝 Ona vyzera aj starsia,ako je a tym,ze sa ku kazdemu ozve a tyka,tak uz je to take blbe 😅 😠

sisstin
autor
14. led 2012

@dalea tak jako ve 4 letech mi to teda divný nepřijde..my vykali až jako předškoláci 😕

dalea
14. led 2012

@sisstin V marci uz bude mat 5 a v skolke,kde chodi,deti asi tak po pol roku pekne vykaju,rychlo nabehnu,co samozrejme od nej nemozem chciet,ale uz by mala zacat,sa mi zda 😕 Ona sa ozve k hocikomu a tyka a ludia jej tipuju 6 rokov 🙄 Minule sestricka na pedopsych. s nou kecala a vravi,ze aj ona ma doma taku dceru,ci ma tiez 6 😅

sisstin
autor
14. led 2012

@dalea no myslím, že vzhledem k tomu, že jste měli jakési problémy s porozuměním je to ještě adekvátní, ono je pro ty děti dost těžký odlišit, komu se vyká a komu ne. A to ted nemluvím třeba o Tygrovi, kterej bude rád, že bude mluvit nějak, natož abych ještě v tomhle věku řešila, jestli tyká nebo vyká 😅

dalea
14. led 2012

@sisstin Samozrejme,preto sa pytam Janky,ako je na tom Kati a asi jej to zacnem vysvetlovat,ona sa to nauci,ale treba jej k tomu pomoct,nenauci sa to spontanne ako ine deti 😕

deina
14. led 2012

A v skolke to ucitelkam vadi, ze im nevyka? Mne to pride este skoro, zeby to uz teraz musela pochopit a pouzivat, mne este na prvom stupni ZS vacsina deti vykala (prvaci a druhaci).

sisstin
autor
14. led 2012

@dalea no u vás asi bude trošku problém vysvětlit Lee, kdo je "cizí" a kdo ne 😅

sisstin
autor
14. led 2012

@deina tak mi začli vykat v předškolácích, tj. ten poslední rok školky..na základce teda neexistovalo, že by jsme tykali někomu 😉

deina
14. led 2012

@sisstin, je pravda, ze ma to prekvapilo, lebo my sme tiez uz na ZS vykali, ale dnes je to asi take uvolnenejsie aj v skolach... tykanie u prvakov a druhakov ozaj nikto neriesil, este aj riaditelovi tykali. 😅

maccizpopovic
14. led 2012

@sisstin v dgn. od dr. Krejčířové je psáno receptivní. Samozřejmě ve výsledku se to jeví jako smíšená, vzhledem k potížím s řečí. Ovšem nikdy jsem to s dr. Krejčířovou přímo neprobírala.
Samozřejmě má problémy s výslovností a především pamětí , gramatika + tvorba vět také neodpovídají věku. Dalším kritickým prvkem je sluch - nerozlišuje hlásky ve slovech .
Při našich problémech si nedokáži představit ,o kolik hůř by to vypadalo ,kdyby měl smíšenou dysfázii .... ale možná to osvětluje ten rozdíl mezi Matějem a Z. od Jeny, který je patrný,když oba chlapce porovnáš. Jena tuším psala,že Z. má smíšenou.

dalea
14. led 2012

@deina Vadit im to nevadi,ale uz som pocula,ako ju upozornuju a opravuju (ucia) 😠 Napr. v piatok som isla platit obedy,tak mi mala zavolat kucharku a ona vletela do kuchyne a kricala Kucharka,pod si po peniazky,aj ty Anicka(riaditelka skolky) 😅 A pokial viem tak na u nas na zakladkach v prvom rocniku,uz deti urcite netykaju,ako vravi Siss,to si neviem predstavit 🤐 Sisstin,ja jej to budem vysvetlovat slovom "dospeli",to pochopi 😉 😀

sisstin
autor
14. led 2012

@maccizpopovic jj, to je právě to...že ta smíšená je "horší" varianta, než ta čistá receptivní 😉 teda samozřejmě záleží na závažnosti, ale pokud má dítě těžkou receptivní a druhý dítě těžkou smíšenou...tak na tom to dítě s receptivní bude vždycky líp 😉

Třeba tady Katika od @jolinka má bud čistou receptivní, nebo smíšenou, kde je ale to mluvení narušený fakt lehce. Třeba do tří let byla takovej "mimon", nerozuměla, měla dost autirysy atd.(ale i tak něco říkala už ve 2,5), ale jakmile naběhlo to porozumění, tak jednak se ve všem zlepšila, a jednak na dysfatický dítě mluví hodně dobře. A na laika působí jako dítě s jenom OVR, takže ve výsledku je v pěti letech ta mluva dost dobrá a Tygr v jejím věku takhle mluvit rozhodně nebude, i když má tu dysfázku "jenom" expresivní.

U nás ta dysfázka fakt nejvíc zasáhla motoriku, jak jsem sem dala ten úryvek z bakalářky, tak to je prostě celej Tygr...špatná koordinace pohybů, je neobratnej atd. Ale třeba s tou sluchovou percepcí on problém nemá, už ted ve 4 letech v pohodě rozlišuje písmenka na začátku slova, už umí "přečíst" dost slov globální metodou, sice to přečte po svým (tj. výslovnost děs běs), ale ví, co je tam napsanýho....a u nás taky šílená grafomotorika, spíš žádná.

S tím tuším Maty zas problém nemá že? On je motoricky v pohodě, co jsem tak vysledovala, tak právě děti s expresivní jsou hodně špatně na tom v té motorice, ale zas nemají takové problémy s fonematickým rozlišováním atd. U té receptivní je to zase naopak... 😕

miawa
14. led 2012

@sisstin Tykání - vykání je strašně zajímavé téma. 😀 To "bude mluvit nějak" je trefný, protože Maty se teprve v létě naučil používat druhou osobu, množný číslo nějak nebere ani u podstatných jmen. Docela chápe komu vykat, ale nějak mu to z pusy nejde. 😅

sisstin
autor
14. led 2012

@miawa no to si právě taky říkám, že Tygr se teprve ted učí používat první osobu...druhou nepoužívá vůbec, o ostatních mluví ve třetí osobě, (tj. děda, máma, babi atd), takže nějaký vykání nebudu řešit ještě hodně dlouho 😅 😅 😅

maccizpopovic
14. led 2012

@sisstin ano grafomotorika celkem v pohodě, jen trochu zatuhlé zápěstí způsobuje problémy s kružnicemi.
Autirysy jsou podle mého názoru způsobené tou absencí porozumnění, Mates to měl také.
Motoricky je nadprůměrný,ale v průběhu let jsem vypozorovala přímou úměru mezi motorikou a řečí. Cvičením na motoriku se řeč zlepšuje, ale se zlepšující se řečí se zhoršuje motorika - nebo to bylo způsobeno růstem,že se jeho koordinace a motorika zhoršila.

U Matěje spoustu problému způsobuje i to co má mezi nohama a spojení "toho" s mozkem. Je silně ambiciozní, netrpělivý, zaměřený na úspěch (kterého samozřejmě ,vzkledem k dysfázii, nedosahuje), neklidný ... prostě taková malá testosteronová bomba. 😠

Co se týká výsledků,kterých dosahuje v 7mi letech - to je bohužel otázka včasné diagnostiky a nalezení správných nápravných metod. Dgn. jsme získali až po 4tém roce a v nápravných metodách jsem se (s pomocí nové klinické logopedky) zorientovala teprve před rokem a 1/2.
No bohužel, pokud by fungoval systém byli bychom na tom jistě lépe. Ale to už jste tu probíraly X-krát.

miawa
14. led 2012

@sisstin První osobu má zmáknutou dávno, za druhou přidává ššššš - "ty půjde ššš" a množný číslo má taky jako třetí osobu "my půjde" 😅
On hlavně nezvládá ty časy, umí "bude" a "budu", akorát pak neumí časovat to slovo za tím, že. "Já budu dívám televizi." 😒

sisstin
autor
14. led 2012

@miawa no Tygr tu první osobu umí právě jen třeba ve smyslu "budu prohlížet"..ale prohlížím by neřekl 😕 je to zatím jakoby v začátcích..některá slovesa už umí v první osobě, u některých slov umí používat i ten budoucí čas...ale prostě zatím to je fakt omezeně jenom 😉

miawa
14. led 2012

@sisstin To je to, že každé dysfatické dítě to má trochu jinak. 🙂
Maty má všechny ty slova zafixovaný a není schopnej to říct jinak... maximálně tam přidává to ššš, budu, bude, potom, předtím 😅

sisstin
autor
14. led 2012

@miawa on je schopnej říct : Péta dám na stůl... 😝 prostě furt tam cpe to Péta, aby jsme jako chápali, že on...nechápe to, že když řekne "dám", že už nemusí upřesnovat kdo 😝

miawa
14. led 2012

@sisstin Jsem na blogu četla, že už to "já" říká, ale to chce čas. Mu za chvilku dojde, že to Péťa říkat nemusí. 😎

sisstin
autor
14. led 2012

@miawa no on to říká, ale fakt zatím zřídka 😉

miawa
14. led 2012

@sisstin Maty taky zřídka říká budu, zřídka říká předložky a zřídka říká i Ř. 😕

sisstin
autor
14. led 2012

@miawa třeba chápe "já mám", ale zas u jiných sloves to nechápe 😝

sisstin
autor
14. led 2012

holky, to jsem tu asi nepsala..že Tygr velice často používá "ježišmarjá"...to asi tak 50x za den 😅

jolinka
14. led 2012

@dalea no s vykanim sme u Kati kdesi v hlbokych zaciatkoch 😉 😉 😉 ona posobi detsky a s jej 102 centakmi nikoho nenapadne ze ma cez 5 rokov, cudzim ludom tyka, tyka i ucitelkam...akurat ze ona je uz vo faze stisenia tej bezprostrednosti, uz neoslovuje hocikoho ako pred pol rokom,,,a mojim kamoskam ci rodine to samo nevadi.

planovite ju to zatial neucim, pockam na predskolsky rok, zatial sa iba s Johi napr, hraju na obchod a napodobnuju ako k sebe hovoria dospeli,,, Co si prajete? Platite tolko eur... 😉 sem tam som pocula od Kati ze na osoby ktorym vykam aj ona napodobnila vykanie... Ako sa mate? a pod.

jolinka
14. led 2012

@dalea Kati celkove tie soc. frazy a vztahy okolo ludi, pribuzenstva...naskakuju ovela neskor.

jolinka
14. led 2012

@dalea napr. ale Kati by dospelu osobu neoslovila priamo menom... povie teta Monika, pani ucitelka Erika, teta upratovacka atd... takze to tykanie nevyznieva tak nepripustne