Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba a v tom carpe diem dělají i psychologický vyšetření, to by se vám taky šiklo 😉 jako mají tam super programy, i grafo kurzy..KUPOZ..no na co si vzpomeneš...

sisstin
autor
21. led 2012

@naieva a zrovna ten zápor tvoří jak typicky dysfatik...syn to dělá stejně...bud dá na konec věty (ne nebo není), nebo to cpe do tý věty 3x..." máma ne - brejle ne- svítí ne" což znamená: "mami, nemáš sluneční brýle, protože nesvítí" 😉

sisstin
autor
21. led 2012

a my jdeme ve středu na naší první rehabilitaci na úpravu motoriky 😀 🙂

denisa_svatba
21. led 2012

@sisstin Díky za typ. Koukala jsem na stránky a vypadá to dobře. Netušíš, jak se postupuje, když už na jinou logopedii chodíme? Jak se řeší případný přestup?

denisa_svatba
21. led 2012

@naieva Taky myslím, že by to fakt chtělo řešit... S těma doktorama je to všude stejný. Já taky slyšlela, je to kluk, ty jsou líný, on se rozmuví sám...

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba no v tom je trošku problém, můžeš přestoupit až za 3 měsíce od první návštěvy toho bývalého logopeda 😉

denisa_svatba
21. led 2012

@sisstin
Díky, to jsem nevěděla. No, ale to nevadí, myslím, že to zas nemusím až tak hrotit (teda doufám). Momentálně na něj zafungovalo, když jsem mu slíbila, že když se bude snažit, půjdu na další návštěvu sama pro studijní materiály a on nemusí. A už dva dny se fakt moc snaží. Některé slabiky mu vůbec nejdou, ale aspoň má už chuť spolupracovat, což je obrovský pokrok. Tak měsíc to takto zkusíme a uvidím, zda budou nebo nebudou pokroky... A pak mám taky v záloze zkontaktovat tu žačku Krejčířové, jak jsi na ni tady dávala odkaz.
Můžu se zeptat, je možné ještě nějak identifikovat případnou disfázii než podle mluvy?

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba jj, dysfázie má spoustu dalších znaků, než jenom mluvení...což ale rodič nebo laik (pokud to není nějak výrazně) poznat nemusí 😉 ono taky dost věcí leze až tak nějak po třetím roce 😉

co se týče té diagnostiky, dítě s VD splní ty vývojové testy jinak, než dítě zdravé (neznamená to, že špatně, ale prostě jinak). Dysfázie dále MŮŽE (ale nemusí) narušovat zejména hrubou a jemnou motoriku, grafomotoriku, zrakové a sluchové rozlišování, fonematickou pamět, krátkodobou paměť atd. V podstatě kteroukoliv složku vývoje může dysfázie více či méně zasáhnout. Je to problém celkově Centrální nervové soustavy.

Co se týče mého syna (expresivní dysfázie) - největší problémy jsou s motorikou (jak jemnou, tak hrubou, tak grafomotorikou). Nohy do schodů začal střídat až v 3,9roku (limit jsou tři roky), ze schodů nestřídá doted (limit jsou 4roky). Musí se držet zábradlí, jinak by spadnul. Neumí šlapat, neumí jezdit na kole, neumí stát na jedné noze, neumí pořádně skákat, neumí nikam vylézt atd. V jemné motorice hlavně napodobování těch "ukazovaček" - neumí z rukou udělat dalekohled a přiložit si ho na jedno oko, strašně dlouho mu trvalo, než se naučil na prstech ukázat, kolik má roků - musel si ty ohnuté prsty přidržovat druhou rukou. A k tomu návazné problémy se sebeobsluhou - neumí zapnout knoflík, neumí dát jezdec od zipu do té drážky atd.

Dál má narušenou grafomotoriku - doted jsme nezafixovali správnýc úchop tužky, spontánně nekreslí, neumí grafomotorická cvičení , která by mělo umět dítě jeho věku.

A jako poslední má narušenou krátkodobou pamět - takže si nepamatuje básničky a písničky, nepamatuje si čtený text - jak jsem psala, třeba mu čtu pohádku, a on už prostě v půlce neví, co bylo na začátku. Tím pádem se mu blbě zachycuje dějová linie 😉

Ostatní složky narušené nemá, některé má i nadprůměrné - logické myšlení, zrakové a fonematické rozlišování (syn pozná a přečte všechna písmena, pozná na jaké písmenko začíná slovo atd.)

Ale když rodič neví, na co se má zaměřovat, tak to doma s dítětem netrénuje, tj. nepozná, že má dítě v tom deficit.

Ty vývojové složky jsou narušené od toho, jak moc je ta dysfázie závažná. U těch nejlehčích forem je zatížená fakt "jenom" ta řeč, u těch lehkých třeba jedna -dvě vývojové složky, u těch těžkých třeba všechny a ještě jsou narušeny těžce. Syn má dysfázii někde na hranici lehkého až středně těžkého postižení. Takže dysfázie může být fakt jen logo vada nebo taky i těžké postižení.

Ta řeč se kompenzuje jako první, ale dysfázie pak ve školním věku dál trvá ve Specifických poruchách učení (samozřejmě zas podle závažnosti, někdo je mít ani nemusí, někdo má všechny) - dysgrafie, dyslexie, dysortografie, dyskalkulie atd. 😉

denisa_svatba
21. led 2012

@sisstin
Vyčerpávající, dík...
Tak ten můj taky nohy do schodů/ze schodů nestřídá, ale dokáže sejít sám bez držení. Potom ten zip teda taky neumí, ale abych pravdu řekla, nikdy mě nijak nenapadlo to s ním cíleně trénovat. Schválně zítra vyzkouším... Ten dalekohled z rukou a tak mě teda taky nenapadl, tak to taky zkusím. A taky mi bojkotuje oblíkání. Prostě musím já, Vašík nemá snahu se ani pokusit...
Jsou to moc cenné rady. Škoda, že toto neporadí (a nebo dokonce aspoň částečně neposoudí) na logopedii.
Tyto jednotlivé složky posuzuje asi psycholog, že? Myslíš, že ta Tvoje kamarádka by toto dokázala posoudit...? A bude to s ní setkání "formou hry"? Protože jakékoliv doktory bojkotuje a nespolupracuje ☹

Z minulých příspěvků jsem se dočetla, že jsi psala o tom "ne" po slově jako jednoho znaku dysfázie. A toto je přesně Vašíkova mluva "Ty haji ne" - Já ještě nepůjdu spát, "Mimi haji ne" - mimi nespinka, "Ty ham ne" - Nechci jíst, "Ty huu ne" - Nepojedu metrem ...

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba on používá místo první osoby druhou? To je totiž výrazně autistický rys 😉 😒 Dítě s dysfázií o sobě mluví dlouho ve třetí osobě, tj. u nás ve stylu :Péta jde, Péta sedí atd. Ale autistické dítě o sobě mluví ve druhé osobě, takže : Ty jdeš, Ty sedíš atd. 😉

Hele, já bych se k tý psycholožce radši objednala hned být tebou 😉

jinak rozepínat zip atd. fakt nemusí, na to je malej...ale taková ta základní sebeobsluha (svlíknout něco) a něco oblíknout atd., to už by umět měl. Na střídání nohou do schodů má ještě trošku čas 😉

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba jinak formou hry...no jako třeba u Krejčířové prostě ona sedí za stolem, dítě s maminkou naproti tí...a ona zadává úkoly...vkládačky, stavění z kostek, ukazování obrázků atd. Jako že by si s ním nějak "hrála", tak to fakt ne 😉 Ty testy jsou prostě běžné dětské činnosti - stavění, vkládání, malování, ukazování těch obrázků...je to pro děti přirozený.

Kr. má teda ten vzácný dar, že tam opravdu spolupracují všechny děti, částečně i děti autistické, prostě je to tam lepší než spolupráce doma nebo u jiných doktorů 😉 U té druhé diagnostičky to je dost podobné 😉

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba jak jste na tom s gestama - prosím prosím, pápá, dej pětku, jak jsi veliký atd. 😉 Jak vy se domlouváte, když on něco chce ...mimo teda toho, že by tě k té věci dotáhnul za ruku? 😉

denisa_svatba
21. led 2012

@sisstin
Ten autismus mě taky trošku straší... ☹ A to jsem ani nevěděla, že mluvit o sobě ve druhé osobě je jeden z rysů. Jako miminko měl oblíbené jedny plastové klíče a jiné hrkačky ho nezajímaly, novou bundu odmalička ořve strašným způsobem (když ji oblíkáme podruhé, je to už úplně OK), občas dostává vzteklé hysteráky většinou kvůli naprosto bezvýznamným věcem kdy není po jeho, jinak je to ale abnormálně hodný dítě a troufám si říct, že i abnormálně poslouchá, má neuvěřitelnou dlouhodobou paměť - pamatuje si věci, které byly rok a půl ve sklepě, ví, kde je jakákoliv blbost uložená (i u babičky s dědou, na chatě atd.) a hlavně si okamžitě všimne, když někde vystavím novou fotku, ozdobu atd (což si manžel nevšimne ani po týdnu...). Ale zdá se mi, že čím je starší, tak je změnám, novým věcem apod. nakloněn mnohem mnohem víc než tomu bylo třeba před rokem. A když jsem to řešila s dětským doktorem, tak mi řekl, že toto dělá každé druhé dítě... Ale ten červíček ve mně trošku hlodá.

denisa_svatba
21. led 2012

@sisstin Tohle považuji za hru 🙂 Navíc tyhle všechny aktivity (vkládačky, skládačky a tak ho baví).

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba jj, tohle dělají fakt autíci..zdravé dítě ve vývoji řeči tohle nemá 😉 Děti o sobě ze začátku mluví vždycky ve třetí osobě - Anička papá, Honzík jde atd. Ale jak se ta řeč vyvíjí, tak cca okolo 2-2,5roku začínají užívat já+sloveso v první osobě. Dítě dysfatické (jak má ten vývoj řeči opožděný) tu třetí osobu používá dlouho, syn má čerstvě 4,2 a až ted pomalinku začíná užívat já+to sloveso...furt to ještě motá a třeba řekne : Péta sedím...prostě to sloveso už dává do první osoby, ale neustále tam cpe to svoje jméno 😉

Autíci první osobu nepoužívají vůbec, bud třetí a právě nejčastějc tu druhou - je to echolalie, oni to říkají tak, jak jim to říkáš ty (tj. mluvíš na něj v druhé osobě).

denisa_svatba
21. led 2012

@sisstin
S gestama to není nijak extrémní, nějak spontálně moc nedělá, na pokyn ano (zamává, pošle pusu). Rukama dokáže ukázat, že je něco velkého. Hodně na věci ukazuje, hlavně na ty, které má nějak pojmenované. A domlouváme se dost tou jeho řečí. Rozumíme mu, co chce říct a nebo aspoň pochopím z jakého oblasti to je a otázkama se doptám.

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba k těm gestům, třeba syn, když měl 2,5roku tak nemluvil vůbec (fakt ani jedno citoslovce, prostě vůbec)..ale když chtěl jít krmit kačenky, tak: ukázal na skřín (oblečení), donesl si boty, postavil se přede mě a jako dělal, že hází rohlík...a pak klapal pusou a "mával křídlama" 😉 prostě uměl dát najevo to, co chce, i když vůbec nemluvil...

autíci tohle neumí, oni se takhle nevyjádří..jejich způsob komunikace (v tom nízkým věku) je takovej, že prostě tu osobu dotáhnout k požadované věci, nebo rukou druhé osoby něco ukážou a tak. Ale chybí tam prostě taková ta bohatší gestikulace a vyjádření 😉

denisa_svatba
21. led 2012

@sisstin Doteď svoje jméno neuměl. Dneska se nám podařilo poprvé ho říct. A vlastně ani to "já" ještě neumí...

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba jako těžko říct, momentálně mám pocit, že vás to táhne spíš někam do vysokofunkčního autismu než do dysfázie 😉

denisa_svatba
21. led 2012

@sisstin To dotáhnutí za ruku použije až když vyčerpá všechny možnosti jak mi to sdělit. Ale gestikuluje, když o tom tak přemýšlím, že třeba řekne, že "tata" a začne dělat zvuk letadla a lítat jako rukou (což má znamenat, že až přijde táta, budou lítat s vrtulníkem). A máme ještě 10 měsíční holčičku a tu pořád chodí sám od sebe objímat, pusinkovat a tak

ined77
21. led 2012

@sisstin 🙂 ...mám prosím dotaz ....určitě bych to vyhledala, ale 😉 .kdy má dítě začít ukazovat na věci? nebo resp. do kdy je v normě, že to nedělá? 😅 dcerka mi přijde v pořádku, na jméno reaguje, oční kontakt je, slabiky žvatle...i mama z ní vylezlo a toto...teda spíš ťoťo 🙂 ...jen neukazuje a já mám takový dojem, že synek v tomto věku to už dávno dělal... ☹ ...tak mám trošku zase nějaké obavy, lozit začala "až" v 10,5 m, ale zase jinak mi přijde bystrá...vkládačky ji třeba hodně baví a kolikrát se sama i trefí do správného otvoru 😕.na muziku třeba reaguje okamžitým pohupováním tělíčka 🙂.je klidná, jen v noci se hodně budívá.
předem děkuju 🙂.

denisa_svatba
21. led 2012

@sisstin V logu řekli, že jsou 3 možnosti:
- rozmluví se sám
- vývojová disfázie
- autismus
Nicméně když jsem se ptala, jak to tedy prozkoumat, tak prý je ještě malý a zaměříme se zatím jen na tu řeč... To se mi moc nezdá.

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba jako netvrdím, že tvůj chlapeček má autismus...to v žádným případě...ale prostě indície tam jsou 😉 On ten PAS je hrozně obsáhlej, vůbec to není tak, že všichni autíci jsou nemazlící, že neumí vyjádřit emoce, že nemají oční kontakt atd. Ten vysokofunkční autismus je celkově lehčí postižení, tam ty děti jako fungujou relativně dobře, mají IQ normální nebo i nadprůměrný...ale je tam problém s řečí, sebeobsluhou, porozuměním hlubším, některými sociálními situacemi atd. Rozhodně to není autismus takový, jako si představí běžný člověk 😉

@ined77 má ještě čas, některý děti začnou ukazovat až kolem 15.měsíce 😉 , limit na ukazování a hlavně to sdílení pozornosti je 18měsíců, takže času dosti 😉 První dítě chápe, když mu něco ukazuješ ty - tj. dívá se tím směrem, potom začne samo ukazovat - ale jen na věci, které chce (jídlo, pití, hračka) a ten třetí a nejdůležitější stupen je sdílení pozornosti, tj. ukáže na pro něj zajímavou věc, udělá nějakej zvuk, podívá se na maminku a čeká na pojmenování té věci (nebo nějakou reakci prostě od druhé osoby) 😉

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba no to je právě fakt blbost...jednak zdiagnostikovat se to dá, ale musí být prostě odborník, což tady má na výběr tak Krejčířovou a Thorovou v jeho věku...a jednak než dítě začne mluvit, tak musí zvládnout xy věcí, které tomu předcházejí. Takže když dítě zaostává v řeči, tak se musí celkově rozvíjet ve všech oblastech...nejde se zaměřit jenom na tu řeč, to je hrubá chyba...zejména teda u dysfázie...a autismu taky 😉

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba zkus kontaktovat Ranou péči od Aply, přijedou k vám domů, teta na něj koukne, jestli se ji zdá autistickej nebo ne...pokud jo, tak ti pak doporučí vyšetření u nich...a celkově RP je super věc, budou vám půjčovat didaktický hračky, poradí, jak se máš chlapečkovi věnovat atd. 😉

http://www.praha.apla.cz/rana-pece-2.html

Pokud se jí auti zdá nebude, tak vás může doporučit do jiné Rané péče, která se specializuje na poruchy komunikace. My tam byli skoro do 4let a na to půjčování pomůcek je to geniální 🙂

denisa_svatba
21. led 2012

@sisstin
Určitě zajdu na konzultaci k té Tvé kamarádce. A uvidíme, co ona na to. Dám Vašíkovi ještě 14 dní, kdy budeme usilovně trénovat (když už jsem mu za snahu slíbila, že příště zajdu na logopedii sama). Co je možná taky zajímavý, měli jsme fakt obrovský problémy s nočníkem. Prostě si na něj nechtěl sednout (a to jsem ho nikdy na něj neposazovala násilím nebo tak něco aby k němu měl nějaký odpor). Nesedl si na něj ani jednou!!! Když mu bylo 2,5 roku, došla mi trpělivost a prostě jsem mu oznámila, že došly plíny, že máme už jen maličké plínky pro sestřičku a že je zajdeme koupit. V obchodě jsem zahrála komedii, že mají všechny plíny jenom malý. On to obrečel a pak celé 2 dny téměř v kuse proseděl na nočníku. Po těch dvou dnech začal intervaly snižovat až začal chodit jen když potřeboval. A nepočůral/nepokakal se nikdy. On se prostě dost často musí postavit do situace, že nemá jiné východisko. A až teď má vůbec snahu zkoušet říkat nějaká slova, protože má před sebou tu motivaci (bohužel negativní, pozitivní motivace na něj prostě nefunguje), že když bude mluvit s maminkou, nemusí jít příště na tu logopedii...

denisa_svatba
21. led 2012

@sisstin
geniální odkaz, děkuji. Hned v pondělí jim volám

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba jen pro upřesnění, není to moje kamarádka 😉 Já ji znám z diskuze jedné, a poslala jsem tam pár lidí a byli spokojení, ale i tak se pak budou objednávat ke Krejčířové, prostě aby měli 100%jistotu 😉

A negativní motivace není motivace, na to bych si dala pozor...spíš bys ho měla motivovat tak, aby když bude trénovat, pak mohl dělat něco, co má rád - být na Pc, dostat bonbonek atd. 😉 A k spontánní řeči ho stejně nedonutíš, to prostě nejde. Dítě bud mluví, nebo nemluví.... Mluvit je základní lidská potřeba, takže pokud to dítě může mluvit, tak prostě mluví....nemluví, když mu v tom něco brání (vada řeči, autismus, mentální postižení, opožděný vývoj řeči atd.).

Ta motivace bude platit max. pro to, aby po tobě opakoval 😉

sisstin
autor
21. led 2012

jinak dneska jsme dělali grafo, a trošku lepší....měla jsem ty pracovní listy se stíratelným povrchem od Martiny...sice když potřebuje něco dělat přesně, tak tu tužku musí držet v pěsti 😖 jako správný úchop jakž takž zvládne, ale prostě mu pak nejde s tou tužkou nic dělat...

no a dělal ty čáry k žebříku, klaunovi domalovával kuličky, drakovi snůrku..projížděl dráhy atd. Vidim zlepšení, už ej to prostě cílený pohyb rukou...ne jenom čmáry čmáry 😝

denisa_svatba
21. led 2012

@sisstin
Aha, tak to jsem si to jinak přebrala, hlavně ale že je u ní spokojenost 🙂
Z mého pohledu to sice je negativní motivace, ale on to považuje za pozitivní motivaci...
A není dobrý, aby aspoň opakoval?