Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

denisa_svatba
25. led 2012

@sisstin Mně v logu ještě žádnou pomůcku nenabídli a stejně tak foniatrii, psychologii apod... A sluch si mám prý vyšetřit sama... ☹

denisa_svatba
25. led 2012

A u nás vidím fakt velký pokrok, za posledních pár dní se snaží sám od sebe opakovat. Ptám se ho na všechno otázkou nebo. Dáš si vodu nebo čaj? Chceš jablko nebo banán? A on mi odpovídá, hodně komoleně, ale odpovídá 🙂 Začínáme se ale dostávat do fáze, že mu občas vůbec nerozumím. Přijde mi něco říct a já netuším, co to je. Neustále dokola mi to opakuje, stupňuje nervozitu a já pořád nevím...

nicole_1
25. led 2012

@vevercaci a kam jdete do montessori na lesnou nebo do vinohrad? já jsem taky z Brna a ta cena je super, škoda, že jsem to nezjištovala dřív, ale museli bychom stejně dojíždět 😒

@sisstin já ted taky čtu RaBr, docela mě to chytlo, i když k některým věcem mám výtky a ne vždy dokážu udržet emoce na uzdě a správně formulovat ty věty tak aby to bylo rabrovsky správně, ale mám přečtenou tak 1/3, tak snad ji brzy přečtu
a co je špatný na klasických hračkách, no mě v tom rabru trochu chybí emoce, všechno dělat s klidem, ale možná se mi to jenom zdá

vevercaci
25. led 2012

@nicole_1 My budem taky dojíždět, sice jen z Kr.Pole na Lesnou zatím, ale zrovna hledáme ke koupi pozemek na dům, takže možná to taky bude v budoucnu přes celý město. Já tam měla podanou přihlášku z minulýho jara, takže to byl i jeden z důvodů, proč Honzu vzali z toho kvanta dětí asi..Ale není to jediná MOntessori školka, viděla jsem někde i s prvky Montessori, ale určitě teda taky byla soukromá, státní tu snad není ani jedna..v Praze ale třeba jsou i státní..
Nicole, jedna taková otázka úplně mimo téma, je možný, že jsem tě viděla i na FB u Hanky S., co se ted bude vdávat? Je to moje spolužačka ze základky 😅

nicole_1
25. led 2012

@vevercaci ano, známe se z MK, máme stejně staré děti a peče výborný dorty 😉
no myslím si, že pokud dítě už navštěvuje montessori školku, je dobré pokračovat, pak i v té škole, protože nornální základka by mohla být pro něj docela šok...a jak to vzdělání pokračuje dál, končí to klasickou základkou nebo pak gymnázium a maturita?
ted jsi mě zase dala brouka do hlavy s tou montessori a to se tam přihláška může dát kdykoliv, že jsi ji tam měla už na jaře? ted by ho už stejně nevzali na příští rok, leda, že by tam pak přešel, ale mám doma ještě mladšího syna a chci aby chodili spolu do školky...no uvidíme jaká bude ta naše v černovicích, každopádně ta naše je zase multikulturní, chodí do ní různý narodnosti, hlavně vietnamci

vevercaci
25. led 2012

@nicole_1 Joo, na dorty je strašně šikovná, původní recept má ode mě 😀 Hele, já nemyslím, že by to byl šok, mě přijde, že ty děti jsou paradoxně mnohem víc zvyklé udržet pozornost..jinak ta návaznost, co tedy vím tady v Brně, zatím jsou k dispozici třídy prvního stupně ZŠ, pak děti jdou na normální základku, ale většina prý jde právě na osmiletá gymnázia. Jako je to škoda, ale já doufám, že se to více rozvine i na vyšší ročníky, ono se to teprve rozšiřuje..
Nicole a u vás berou děti mladší 4 let? Tady Kr. Pole a Brno střed skoro vůbec, tyhle malý děti tu dělaj 6 procent docházejících dětí do školek ☹

vevercaci
25. led 2012

@nicole_1 K té přihlášce, ano můžeš kdykoliv, oni právě nevybírají úplně podle věku, ale podle datumu podání přihlášky, podle zájmu o Montessori, jestli jste třeba chodili do nějakého toho jejich kurzu a tak 😉 Klidně bych, pokud bys měla zájem napsala ředitelce, že třeba máš zájem i o nástup během školního roku, oni jsou hodně ochotní a určitě by ti dali vědět, že se místo uvolnilo..Asi bys to teda měla blíž na Vinohrady, tam mají i větší prostory, přeci jen na té Lesné to není největší..

nicole_1
25. led 2012

@vevercaci nejde o pozornost a znalosti, ale o to jak se v klasické škole s dětmi jedná, tady přece děti nejsou nějak hodnoceny, o přístupu učítelích a taky o dětech, bud jsi nejlepší nebo nejhorší, posměch a šikana dětí, soutěžení, odměny, srovnávání,atd...
no můj starší syn bude mít v září 4 roky,tak doufám, že ho vezmou, ve 3 letech neměl šanci se dostat

vevercaci
25. led 2012

@nicole_1 To budu držet pěsti, ale myslím, že šanci určitě máte 🙂 JInak já se obávám, že třeba moje dítě by bylo šikanovaný právě proto, že je jiný, i kdyby byl v normální školce 😢 Protože je pravda, že děti dokážou bejt na ty jiný podle mě fakt hnusný..

nicole_1
25. led 2012

@vevercaci no já určitě na vinohrady, no a ty jsi chodila na nějaký kurzy montesori a kroužky? já právě nevím, jestli bych to zvládla psychicky 🙂 už 4 roky na mateřské mě trochu vyštavili a ted poslední dobou nemám moc chut na zájmové kroužky rodičů s dětmi, seznamovat se s novými lidmi a vykládat si o dětech, ted jsem s mladším synem chodila do jednoho pohybového kroužku, ho to tam moc nebavilo, takže už nebudeme pokračovat, což jsem ráda....třeba to období přejde, ale ted prostě větší seskupení mamin a rodičů mě děsí, jako stýkám se s kamarádkami co mají děti, ale řešíme i jiné věci...

sisstin
autor
25. led 2012

@nicole_1 @vevercaci tak ta naše školka je fakt státní. Ale třeba v těch MNT třídách jich je 25, není tam snížený počet, což myslim, že v těch soukromých není. Malý počet je jen v té naší třídě (15 dětí). Jinak my máme MNT ZS celkem kousek, právě většina dětí z té naší školky jde tam.

A pak ještě známá má MNT základku ve vedlejším městě (je to v dosahu MHD) a shání právě grant i na druhý stupeň. A tuším v Praze jsou i nějaké MNT střední školy 😉

@vevercaci já jsem o běžný třídě nikdy neuvažovala, i když mi Krejčířová říkala, že kdyby měl nějaký ochotnější paní učitelky, že by si ho tam uměla představit. Já teda ne 😕 Třeba až ted po téměř půlročním docházení do školky nechodí učitelkám za zadkem a je trošku samostatnější, ta sebeobsluha ze začátku taky žádnej zázrak. Ted by byl mezi dětma, který normálně mluví... 😕 v týhle logo třídě je to fakt úžasný, nikdo se nikomu neposmívá, ti starší se hrozně krásně starají o mladší...třeba pravidelně jeden chlapeček pomáhá Tygrovi oblíkat bačkůrky, hladí ho po hlavě..prostě super 🙂

@nicole_1 to RABR se musí brát s rezervou 😉 já teda třeba Tygra nebiju vůbec (jako samo párkrát mi to ujelo, když měl záchvaty vzteku, ale jinak ne). Co se týče toho respektujícího přístupu - ono s hůř mluvícíma dětma je to těžší, ale jde to 😉 Ale hlavně ve školce k nim fakt tak přistupují, neexistuje nějaké ječení nebo výhružky. Sama jsem byla svědkem toho, že chlapeček bouchnul holčičku...takže pí. učitelka to šla řešit. Promluvila s každým, kluk se omluvil, podali si ruce a bylo. A to je výjimečný případ, opravdu se tam děti nebijí 😉

@denisa_svatba ale to jste nebyli ještě v tom Logo s. r. o., nebo jo? 😕

nicole_1
25. led 2012

@vevercaci a ty v té školce budeš mít nějak logopedii, protože Tedík nemluví a chci ho dát do logo třídy, tak jestli se v té montessori s nimi taky nějak v tomhle směru pracuje?

sisstin
autor
25. led 2012

@nicole_1 já bych řekla, že v klasický MNT logo určitě není 😉 , navíc tam děti mívají angličtinu...ale do některých školek docházejí logopedky...ale jako moc intenzivní péče to není 😕 právě u nás se ted měnily děti, jeden chlapeček šel do MNT a právě druhej kluk z tý MNT do logo. Páč ten kluk z naší třídy už mluvil výborně, a ten z tý MNT mluví nic moc 😉

denisa_svatba
25. led 2012

@sisstin Jojo, tady...

vevercaci
25. led 2012

@nicole_1 Tam dochází jen speciální pedagog a logoped,ale denní vyloženě logopedická péče tam není, nicméně to není v žádný soukr školce a tady kde máme trvalý bydliště je jen v jedné státní jedna třída a tam jsem se ptala a řekli mi, že do té logo třídy berou jen děti, které už do té školky chodí aspoň rok a berou přednostně podle věku od nejstarších, takže nejmladší je tam jedno čtyřleté dítě..tudíž ani ve státní školce bych neměla šanci ho do logo třídy upíchnout. My si logopedii budem řešit sami, v tý školce s ním zase budou cvičit takový ty motorický věci apod, což k tomu rozmluvení vlastně taky patří..jinak tato třída je výhradně česká, já měla původně přihlášku do třídy s angličtinou, ale to jsem ještě netušila, že se u Honzíka vyvrbí takovej problém..
Je tu teda ještě školka na Veslařské, ale ta je beznadějně plná, hlásí se tam spousta dětí a oni berou ty nejtěžší případy 😒

vevercaci
25. led 2012

@nicole_1 Já na ten kurz žádný nechodila, jen jsem strašně otravná matka 😀 My jsme akorát byli přihlášení na to seznámení s Montessori pro děti, co maj zájem jít do tý školky, to je právě ten půl den jednou tejdně..a asi to stačilo..
S těma školkama je to těžký, já se znám s ředitelkou MŠ co je tady od nás nejblíž a oni tu maj na všech školkách každoročně převis minimálně 80 dětí na jedný školce ☹

nicole_1
25. led 2012

@vevercaci a ty jsi na ten kurz chodila od září a kdy se tam dává přihláška taky někdy na jaře, že bych tam příští rok chodila s tim mladším, když bude Tedík ve školce
a na to logo tě za jak dlouho objednali, vím, že se můžeš přihlásit přes net a oni ti napíšou termín?

vevercaci
25. led 2012

@nicole_1 my na ten kurz budem teprve chodit, přihlášku jsme teda měli už z léta, ale byl obsazený..teď už je obsazený ten jarní, tak je nejvyšší čas podat přihlášku na podzimní 😉 a jinak do loga jsem se objednávala po telefonu a dali mi termín přesně za dva měsíce..ted už budou od 1.2. objednávat na duben..objednací doby jsou tem celkem hustý..jako foniatrie nám vyšla po třech týdnech od konzultace, ale třeba ta logopedka skrz polykání až za 2,5měsíce 😒

sisstin
autor
26. led 2012

Bré ráno,

tak u Tygra maj zas zvířátka, dneska téma ptáci 😅 😅 tak jsem zvědavák, jestli si pohladí např. papouška, stejně jako minule hada 😅 😅 😅

@denisa_svatba no jo, vy jste vlastně z Prahy...já s logem v Praze taky nebyla spokojená. Odflákli nám foniatrický vyšetření, sice tam přijela primářka z Brna (záloha 500 Kč), ale prý tam zrovna neměli ty přístroje. Takže mu udělala v podstatě jen ORL vyšetření, sluch mu nevyšetřili. Pak otevřela knížku, ukázala na hada, Tygr řekl "ssss", ukázala na ptáčka, Tygr řekl "píp píp". Zavřela knížku, a že dobrý, že se jí zdá šikovnej 😝 to měl nějak těsně po třetím roku, takže fakt na tříletý dítě "výkon", když řekl dvě citoslovce 😅 😅 😅

Logoped nám neporadil vůbec nic, děsně se divil, že zná Tygr barvy názvem apod. 😝 , cokoliv co nám radil, tak už jsme min. půl roku dělali s naší logopedkou. Takže týpek se zasmál, a že co bych po nich chtěla, že jsme dobře vedení u nás v Pardubicích a nevidí důvod, proč by jsme měli jezdit k nim. A tím naše spolupráce skončila 😅 😅 😅

@nicole_1 ještě k těm hračkám, samozřejmě na "normálních" hračkách není špatného nic, ale do MNT pedagogiky to prostě nespadá. Oni si tam nehrají "na něco" (např. dětská kuchyňka), oni tam mají všechno opravdu - tj. maj tam kuchyn s tekoucí vodou, připravují si svačiny atd. Pracují tam na různých projektech + ty pomůcky. Právě pro Tygra by to bylo vhodný, jeho ty klasický hračky nějak vůbec netankujou, on právě miluje ty MNT pomůcky a různý didaktický, běžný hračky by mu tam nechyběly.

Ale v tý naší logo třídě je to takovej mix, mají tam jak MNT pomůcky a aktivity, tak logo pomůcky, tak tam maj i normální hračky. Já bych asi byla spíš za tu třídu s jenom MNT prvky, ne úplně MNT..je to takovej kompromis 😉

@vevercaci tak my fakt problém s přijetím do školky neměli, ale zas jsme měli celkem hodně bodů - za to, že školka je naše spádová, že Tygrovi už byly 3roky a že má speciální vzdělávací potřeby. Navíc jsme měli 4 doporučení - od Krejčířové, z Rané péče, od logopedky a od pediatry 😉

vevercaci
26. led 2012

@sisstin můžu se zeptat, byla to Prim, Floriánová? K tý jdeme taky na tu foniatrii, to jsem zvědavá teda..taková starší ženská to je, jsem ji viděla včera, jak jsem tam byla vyzvedávat tu zprávu..
Jinak ad ta školka, Honzík za věk žádný body nedostane, protože bod maj jen děti narozený do 31.8., no ted jsem si to vybrala líp, červnovej kluk už bod dostane 😀 A za bydliště to máme taky, tady ani nemá význam dávat přihlášku jinam než v MČ, kde je trvalý bydliště..ale prostě jedou podle věku, tady je fakt běžný, že rodič, kterej potřebuje ve třech letech dítka do práce dává to dítě na ten rok do soukromé, protože to prostě jinak nejde 😖 Někde jsem četla průzkum a prý konkrétně v |Brně je ta situace se školkama naprosto nejhorší, myšleno poměrem počet míst ve školkách a počet dětí..a třeba v naší městský části není žádná školka pro děti se spec.vzdělávacíma potřebama, ani s logo třídou..já mám teda možnost mít trvalý bydliště i v centru a tam je školka s jednou třídou, ale berou tam jen ty starší děti a pak teda celá ta logoškolka, kde je pak i logoškola, jenže těch míst je tam pro tak velký město prostě málo..a přitom já mám ob jeden barák budovu školky, kde by se vešlo aspoň 80 dětí a je zavřená 😖 Už jsem psala i na úřad, zda bych se nemohla nějak angažovat v otevření té školky a pro jistotu mi zatím ani neodpověděli.. 😒

sisstin
autor
26. led 2012

@vevercaci já jméno nevím, ale měla to být nějaká zkušená primářka z Brna. Starší paní to teda byla 😉 Ona jako nebyla špatná, to nemůžu říct, to ORL vyšetření provedla fakt profesionálně, tj. Tygr, kterej dřív, když na něj někdo šáhnul, tak měl hysteráky. Tak paní dal v pohodě. Ale prostě jak tam neměli ty přístroje, tak to bylo tak trošku o ničem. Ale to nebyla chyba primářky, ale toho Loga 😠

Jinak tady to je snad taky jediná logo třída v Pce, o jiné nevim. Včera mi teda říkala rehabka, že má být kousek od nás ještě jedna, ale že ji přijde, že si tam na logo třídu jenom hrajou, že ta úroven nic moc, s dětma tam nic nedělají...tak to já si na tu naši třídu stěžovat fakt nemůžu.

Je pravda, že v těch logo třídách, které jsou v rámci běžných školek jsou spíše děti starší. S Tygrem tam chodí dva tříletáci, pak on má čtyři roky, a zbytek dětí je 5-7+ 😉 Pak v těch speci školkách přímo pro děti s vadami řeči nebo s poruchami komunikace, tam už malé děti jsou, ale to třeba u nás není. Nejblíž je to v Hradci Králové, tam je pak přímo hned i logo ZS, SS a učiliště 😉

artuse
26. led 2012

ahoj holky,
já sem občas nakouknu, dcera začala mluvit jen později (mírný OVŘ) a Terku znám z termínové diskuse 🙂 🙂 jinak na Logo kliniku chodíme kvůli špatné výslovnosti...teď jsem zaznamenala, že se tu baví o Brnu, tak snad neva, že přispěju🙂

@vevercaci u prim. Florianové jsme byli na vyšetření na foniatrii teď v pondělí, je celkem ok, měla tam hodně dobrou asistentku (sestru) - ta byla k dceři fakt milá, některá vyšetření vedla ta asistentka - např. vyšetření v odhlučněné komoře nebo jak to napsat 😉

@vevercaci @nicole_1 zaznamela jsem, že se bavíte o Montessori školkách - tak v Brně jsou prý výborné, psycholožkou v PPP nám byla hodně doporučována Montessori na Vinohradech, i na Lesné je hodně fajn - o té jsem uvažovala, protože dcera měla postadaptační problémy v klasické školce...na Vinohrady dávala děti kamarádka a taky pochvalovala, teď je dala kvůli financím do státní a je to prý mírný šok oproti montessori...

vevercaci
26. led 2012

@sisstin To jsem taky slyšela na pár školek v Brně, že je to logo třída jen jako aby se neřeklo 😒 a vlastně jsem zapomněla napsat, že tuším v Líšni je ještě nějaký stacionář pro děti s vadami řeči..vlastně i to Logo má stacionář, ale to je taková pidimidi třídička a je na ni prý dlouhý pořadník, zahradu mají ale pěknou, je tam i bazén..U té státní logo školky je i SPC a pokud vím, tak právě z toho SPC je potřeba doporučení snad do všech školek s logo třídou v Brně.

vevercaci
26. led 2012

@artuse Díky za info, já mám z toho vyšetření trošku nervy, aby to tam Honzík celý neproječel, no uvidíme 😅 A kam jsi holčičku nakonec do školky dala?

artuse
26. led 2012

@vevercaci my bydlíme kousek za Brnem, severním směrem, takže S. chodí od loňska tady v místě bydliště od do normální vesnické školky, ale chodí jen na dopoledne, jako učitelky jsou tu fajn, kamenem úrazu je asi vysoký počet dětí - 28 dětí + někdy se ještě pojí s předškolákama...uvažovala jsem o změně - Montessori na Lesné, poté, co se etď na podzim ještě vyskytly u postadptační problémy, ale bylo by to přece jen hodně dojíždění, s učitelkou u nás v MŠ jsme to u nás probraly, co nám poradila psych. a učitelka se snaží o trošku individuálnější přístup...

artuse
26. led 2012

@vevercaci to vyšetření na foniatrii je celkem v pohodě, akorát náročnější je to v té kamoře, kde má dítě na uších sluchátka, dítě se musí dost soustředit a říct, když něco v těch sluchátkách uslyší...

vevercaci
26. led 2012

@artuse Tak snad to budete zvládat i v normoš školce, to dojíždění není nic moc no:(Malej půjde taky na tu Lesnou, ale já to mám z Kr.Pole autem do deseti minut, tak to ještě jde..
No sluchátka si na hlavě nenechá ani omylem a už vůbec teda neřekne,že něco slyší..on i normálně nic neřekne, že 😒

sisstin
autor
26. led 2012

@artuse
@vevercaci těm malým dětem se dělají jen oto-akustické emise, do uší sluchátka a být v klidu..nic víc...to, co dělali Stele, to už je pro starší, mluvící a spolupracující děti 😉

artuse
26. led 2012

@sisstin aha, tak jsem zase chytřejší 😀

@vevercaci tak, jak píše sisstin, tak to bude v pohodě, neboj 🙂 já si neuvědomila, že tvůj chlapeček je ještě přece jen malej 🙂