Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
27. led 2012

@bettyx já netvrdim, že tvůj chlapeček nerozumí 😉 jen je právě dost případů, kdy jdou rodiče s dítětem k psychologovi s podezřením na expresivní dysfázii a nakonec to je smíšená 😉 a rodiče to přesně popisují tak, že dítě jednou reaguje a podruhé ne, páč je líné (neposlušné atd.). Jenže ono to taky může být tím, že jednou mu k tomu slovnímu pokynu dáš víc indícií - gesto, ukážeš, dítě pochopí ze situace, co po něm chceš atd. Ty děti s opožděným porozuměním se umí dost dobře orientovat neverbálně (jeden smysl je "silnější" na úkor druhého). Takže právě proto já doporučuju rodičům dělat tyhle "domácí" testy porozumění 😉

Jak velkou má teda chlapeček tu aktivní slovní zásobu? Počítají se i citoslovce, nebo "jeho" slova, pokud tím určitým slovem označuje stále stejnou věc 😉 K té školce, pokud má dítě OVR nebo expresivní dysfázku, tak by běžná třída neměla být problém..ale u té dysfázie je ta logo třída vždycky lepší volba 😉 Co se týče těch smíšených a receptivních, tam to už pak moc nefunguje..to chce fakt speci třídu nebo aspon asistenta do běžné třídy 😉

@vevercaci tak super, že ne PAS...ta dysfázka se fakt určuje nejdřív okolo třetího roku (receptivní i dříve, ale musí to být fakt 100% jasný). My jsme měli od Krejčířové do 3 let OVR, ve 3 letech suspektní dysfázku a ve 3,5 už dysfázii natvrdo 😉 Takže ta Kamila se ti zdá dobrá? Holky jsou zatím spokojené, ona Krejčířová by odhadla to porozumění na poprvé, ale zas jako jinak ta Kamila je celkem schopná...když vezmeš v potaz, jaký možnosti taky v diagnostice v CR jsou 😉

vevercaci
27. led 2012

@sisstin Zdá se mi fakt dobrá, rozhodně ví o čem mluví a dělá to fakt důkladně..Rozhodně s ní Honza dělal takový věci, co se mnou doma ani omylem, takže už jen to o něčem asi svědčí..ono u malýho je strašnej problém s tím, že on je fakt extrémně živej / já furt doufala, že té hyperaktivitě se vyhnem, ale asi spíš ne - ono je to ve srovnání s jinýma aktivníma dětma fakt ještě stokrát horší/, jako zase jsem ráda, že neplácne nějakej verdikt ve stylu, jen aby měla hotovo a klidně řekne, že raději uděláme ještě jedno sezení s těma výsledkama z neuro a z foniatrie..pro mě jako není problém tam jet..mmch, ona mi říkala, že mmj dělá i na psychiatrii v Thomayerce. A taky říkala, že je dobře, že jsme přišli, že to rozhodně bylo oprávněný ty obavy a že absolutně není pravda, že takhle malý dítě se nedá vyšetřit..

vevercaci
27. led 2012

@sisstin Já to beru tak, že Krejčířová je prostě jednička, ale je to určitě taky daný tou dlouholetou praxí, ta Kamila je mladá holka, já si myslím, že ona se určitě vypracuje taky do té kvality, nicméně chce to čas a ty zkušenosti, přijde mi ale fakt nesmírně zapálená, což je určitě taky důležitý 🙂

sisstin
autor
27. led 2012

@vevercaci jj, tam dělá...ale myslím, že právě děti starší 3 let a to je na pojištovnu 😉 to je dobrý, to může ty případy konzultova s Kr. 😉 🙂 Jinak k ADHD se často opožděný vývoj řeči nebo dysfázie expresivní pojí 😉 Jinak Kr. taky nedává diagnozu, pokud si není jistá...my ji dostali až na 4. vyšetření 😉 ale zas my jsme tam začli chodit ve věku jako je tvůj chlapeček (27 měsíců), když tam někdo přijde s tříletákem, tak ji většinou dostane na poprvý (pokud jde o dysfázku).

Jj, ty kecy, že se malý dítě nedá vyšetřit jsou blbost. Jenže jak jsem psala, tak ta Kamila právě říkala, že ty testy z vývojové psychologie (tj. znají vývojové škály a umí vyšetřit dítě už od narození), má asi 10 lidí v CR 😒

sisstin
autor
27. led 2012

@vevercaci jj, je to super, že až tady Kr. nebude, tak bude další psycholog, co za něco stojí..právě to chce nasbírat ty zkušenosti, já tam zatím poslala k ní asi čtyři lidi 😅

evelina75
27. led 2012

Ahoj Sisstin, díky za odpovědi. No budu se snažit začít tím obyčejným, malý je te´d i nemocný, tak mi stejně nechce reagovat na nic ☹( Mám z toho všeho takovou depku, ale tím asi nic nevyřeším, co? Když tak se zase na Tebe obrátím s tím jak nám to jde. Jinak se chci ještě zeptat, když se ho třeba zeptám, kde je huuuu (mikrovlnka) a jsem s ním v kuchyni. On tam neukáže, ale jen hodí pohled. Mám mu k tomu natahovat ruku a nebo nechat ať k tomu dojde sám. Nebo kde je koník ( to jediné zvířátko akceptuje) a dát ho kousek od něj a čekat , zda po něm natáhne ruku atd.......

nicole_1
27. led 2012

@vevercaci tak jsem jim napsala a měli volno na oba kurzy, nakonec budeme ted chodit na ty první krůčky k montessori a od září do toho sluníčka...jo a prosim tě pololetí začíná ten další týden od 6.2.?

sisstin
autor
27. led 2012

@evelina75 no že koukne je taky dobrý, to je předzvěst ukazování 😉 jinak trénovat se to jako dá 😉 když třeba budeš vědět, že chce např. pití.... tak vem to pití a nějakou další věc (kterou nechce)...postav je před něj a čekej...pokud se po tom pití začne natahovat, tak mu chyť ruku...a jeho ukazováčkem prostě ukaž na to pití a řekni třeba "chci", nebo "tohle" nebo prostě něco 😉 Jo, a když se ho ptáš: kde je? Tak se ho ptej ale tím slovem normálním, takže neříkej kde je "huuu", ale mikrovlnka 😉 a až když ukáže nebo se podívá, tak zas řekni mikrovnlnka a k tomu připoj to citoslovce "hůůů". To samý třeba s koníkem. Zeptej se : kde je koník? A když ukáže, tak řekni "ano, to je koník -íhahá" 😉

S tím ukazováním chce být důsledná, neustále mu dávej na výběr ze dvou věcí, ty věci dávej z jeho dosahu, aby si to prostě nemohl vzít a musel nějak komunikovat 😉

vevercaci
27. led 2012

@nicole_1 Tak super a vy budete chodit asi na ty Vinohrady ne? Nám to Sluníčko začíná 21.2.

nicole_1
27. led 2012

@vevercaci jj...na vinohrady, no nám asi už od 6.2.

vevercaci
27. led 2012

@nicole_1 My právě na Lesnou, ono je možný, že to mají třeba i jinak termínově..tak ať se Vám to líbí 🙂 Hlavně tobě 😀

nicole_1
27. led 2012

tak zachvilku jde Tedík na ten zákrok, doufám, že to bude bez problému, ráno musel vstávat v 6.30 a strašně plakal, že chce spát, nikam nechtěl jít, furt brečel, nemohli jsme ho ani obléct, chudák...jak kdyby si myslel, že ho chceme někam odvézt a dát pryč ☹

sisstin
autor
27. led 2012

@nicole_1 chudák...tak ať je brzo fit 😉 🙂

sisstin
autor
27. led 2012

jinak mně už asi hrabe, ale dneska se mi zdálo o zápisu 😝 😅

bettyx
27. led 2012

@sisstin hledala jsem speciální školky a našla v naší blízkosti jednu jedinou a tam mi ho nevemou že není obyvatel městské části -vtipný... nejsme z Prahy, ale Praha je nejblíž... a on je opravdu lenoch, provokatér a hlava dubová -ale vážně.. on když tu náladu má, tak nepotřebuje pošťouchnout nic, udělá všechno o co mu řeknu, ale když tu náladu nemá, tak mu můžu říct desetkrát o jednu věc a on se ani neotočí když na něj mluvim.. můj brácha byl příšerně rozjívený dítě a pamatuju si moc dobře jak to vypadalo když ho to chytlo, tak nechci aby byli moji kluci totéž, takže je držim hodně, hodně zkrátka -teda zatím jednoho.. druhý má tři měsíce... a můžu říct že když jsme mezi lidma, tak je strašně hodnej kluk! strašně moc.. to nemůžu proti němu říct nic... chová se úplně normálně! nebojím se s ním jet do kina, na výlet, nic takovýho! ale když jsme sami, tak mi dává kapky..

sisstin
autor
27. led 2012

@bettyx jj, to oni, když jsou v cizím prostředí, tak poslouchaj jak hodinky 😝 Tygr má ted super období, že na všechno řekne "ne"..když mu řeknu, že něco dělat nebude...tak on mi drze čumí do očí a řekne "budu"...přitom ve školce by si nedovolil říct ani pfn..a poslouchá..

jinak k těm školkám, ty logo třídy nepřijímají podle toho, kde dítě bydlí...ale podle toho, jak závažnou má diagnozu a kolik má doporučení od odborníků 😉 syn chodí sem http://msgrusova.benjamin.cz/cs/14227/nase-skol...

bettyx
27. led 2012

@sisstin jo, tu jsem viděla, ale to je moc daleko 😔 .. dojížděli bychom mhd -já nemůžu řídit -mám z toho hrůzu... a máme mimčo, takže nemůžem zase jít školky někam daleko.. už ta nejbližší by byla náročná -jak pro mě s dvouma dětma, tak pro děti stresující a v poslední řadě těžká na kapsu... ale nedalo by se svítit! každopádně mi ho tam nevemou, tak není co řešit..

teď jsme skoro dvě hodiny cvičili mluvení -stáhla jsem si na to nějaký obrázky a papíry z logopedických stránek a dnes teda Štěpík náladu nemá! vůbec nespolupracoval, nejdřív začal šťoucháním do mě, když jsem to zatrhla, tak se zved a prásknul se židličkama a když se uklidnil, tak jsme pokračovali, ale fakt nic.. akorát chtěl dělat berany, berany, tak alespoň vim že ze včera nezapoměl duc, snažila jsem se z něj vymáčknout jak dělá kráva, tak nechtěl, ale umí se schovávat a řikat bububu (místo baf řiká bagigi, ale f umí.. řiká fuj), takže jsme se schovávali dělali bububu ale jedno bu z něj vylezlo jen jednou.. a jinak zarytě mlčí!

maccizpopovic
27. led 2012

omlouvám se jen na skok 🙂
@bettyx - nevím jak daleko to máte na PHA 4, ale v ulici Sevřená je MŠ logopedická, zřizovatelem je Jedličkův ústav (neděs se jde opravdu jen o děti s logopedickými problémy) a tam to pravidlo o bydlišti neplatí. Jen mají hodně plno, je potřeba si tam zavolat,protože nevyhlašují klasický zápis,ale děti zapisují celý rok.

maccizpopovic
27. led 2012

@sisstin
jen malé info - jsem pyšná jako páv a nedokáži se ovládnout 😝 Byli jsme minulý týden u dr. Krejčířové na kontrole a v úterý dorazila zpráva . Tak jsme klesli z těžké receptivní dysfázie na středně těžkou (přesný přepis dodám na stránky v nejbližší době). Myslím ,ža Ty jsi jedním z mála lidí, kteří to dokáží ocenit, stejně jako já a plně chápou ten význam.
Tak jen ,že i těžký receptivní dysfatik se může zlepšovat a ta práce (ač velmi úmorná a vyčerpávající) se vyplatí.

bettyx
27. led 2012

@maccizpopovic bohužel hodně.. tam bychom jeli víc jako hodinu s několika přestupy.. bydlíme kousek od letiště

sisstin
autor
27. led 2012

@maccizpopovic tý jo 😵 bomba 😵 😵 😵 já jsem si říkala, když koukám na vaši práce, že Maty nemůže mít tu dysfázku až tak těžkou 🙂 takže skvělej posun, máte velkou naději, že to jednou bude fakt úplně O.K. 😵 😵 Je fakt dobrý i, že Maty má "jenom" receptivní. Až se ještě to porozumění pohne víc dopředu, tak dle mýho pokrok v samotný expresi bude obrovskej 😉 a díky nadpůrměrnýmu neverbálnímu IQ podle mě ani ta škola nebude takovej záhul.

M. je teď v odkladovém roce nebo až příští rok? Co za ZS vám doporučuje Krejčířová? 😕

@bettyx dvě hodiny cvičit mluvení je fakt šíleně moc 😉 abys mu to neznechutila 😉 my to samotný mluvení trénujeme tak 20minut denně, někdy 2x20minut....a jinak se zaměřuju taky na ostatní složky vývoje formou hry... nemělo by to být o tom, že ho budeš jen nutit opakovat atd. Musíš se taky zaměřit na ty ostatní věci, a udělat mu to tak, aby ho to bavilo 😉

maccizpopovic
27. led 2012

@bettyx
tak to je mi líto, já bohužel nemám o vaší straně Prahy přehled , my to máme opačně. Jsme z Prahy - východ, takže ta Pha 4 jepro nás ještě docela dobré řešení.

maccizpopovic
27. led 2012

@sisstin
Matyáš nastupje v září do Bratrské školy v Praze-Holešovicích. Na zápisu jsme byli tento týden ve středu. Je tam už rok registrovaný, dr. Krejčířová s tím souhlasí. O asistenta škola žádá nejen pro Matěje,ale i pro další dvě děti s mírnějšími poruchami .
Máme již domluvený individuál a jako " varintu brod" ,pokud by klasickou docházku nezvládl, domácí školu v kombinaci s docházkou na předměty,které zvládne ( předpokládám - matematika, výtvarná výchova, tělocvik, psaní a pod). I když dr. Krejčířová vyjádřila názor, že by měl zvládnout vše - s asistencí , jen si není jistá jak velké budou jeho problémy v oblasti čtení ( vzhledem k poruše fonematického sluchu).
Já jsem byla s průběhem vyšetření nadmíru spokojená - byl velmi klidný i při slovních zadáních, odpovídal k věci . Dokonce věděl odpovědi na otázky typu - jaké barvy jsou na vlajce ČR.

Při zápisu do školy se nejenom vyrovnal,ale v mnohých věcech i předčil stejně starého chlapce, který byl u zápisu s ním. Dokonce zazpíval (bez chyby) i písničku. Na jednoduché otázky odpovídal bez chyby - a to jsem si vůbec nebyla jistá, zdy to zvládne , např. otázky Kdo nosí poštu do schránky? Kdo léči lidi? Kdo vyváží odpad?

Upřímně jsem unavená,ale spokojená.

maccizpopovic
27. led 2012

@sisstin
PS: jsem nenapsla,že Bratrská je malá církevní škola. Kde je pouze první stupeň a první třídu otevírají pouze jednu, nastupuje asi 20 dětí.
Protože zřizovatel je církev, nikoliv stát, platí se tam symbolické školné ( cca 1500,- kč měsíčně),ale stojí to za to. Individuální přístup, příjemní lidé ..... aktivní, angažovaní. Škola se specializuje na rozvoj výtvarných dovedností dětí. Obrovské plus pro nás je dojezdová vzdálennost z BR. "jen" 45 min.
Ráda bych ho dala do Don Bosco - ale tam je pro nás dojezd 1,5 hod - to mi dr. Krejčířová zakázala 😅 - potvdila,že ta negativa (stres, ježdění ap.) by převážila pozitiva logopedické školy.

sisstin
autor
27. led 2012

@maccizpopovic tý jo, to je stejně mazec....že na jedný straně Maty ví, jaký barvy má naše vlajka a tyhle věci a na druhý straně to porozumění furt není úplně dobrý. To je fakt tak hnusná porucha toto 😒 Asistent do třídy je super, myslím, že to Maty zvládne 🙂 a ty jsi teda dobrá, že v případě nutnosti si troufáš i na domácí školu. Já bych na to asi neměla....se docela obávám, že ty školské znalosti bych už naučit neuměla 😕 😨

jinak my tady taky máme Don Bosco, ale vůbec nevím, jestli to je přímo logo škola jako u vás v Praze 😕 jinak logo základka je až v HK, a to je pro nás nereálný na dojíždění. Jako vím, že u nás je na školu ještě brzo, ale docela to už řešim 😕

a vy jste fakt borci!!! Mám neskutečnou radost 😵 😵 😵

vevercaci
27. led 2012

@sisstin Tak u nás příjmají prvotně dle bydliště a až pak podle diagnozy..těch tříd je tu málo a vždycky mají přednost děti s dané městské části 😉

sisstin
autor
27. led 2012

@vevercaci no my máme shodou okolností tu školku před barákem..ale jinak dost dětí dojíždí přes celý město 😕 ale tak to má samozřejmě každá školka jinak...

já bych asi volila logo třídu za cenu dojíždění..pokud to teda nejsou dvě hodiny, ale asi tu hodinu bych byla schopná zkousnout...ale samozřejmě nemám k tomu další dítě, což je pak problém o dost větší 😖

vevercaci
27. led 2012

@sisstin Jasný, jako tady jediná co nebere dle bydliště je čistě ta logoškolka na Veslařské, ale právě proto, že zase nebere dle bydliště, hlásí se tam i děti z Brna venkov, takže se tam dostanou hlavně ty těžší případy..jinak ostatní školky to je prostě smůla..když máš jednu logopedickou třídu na celou městskou část, tak šance, že tam dítě dostaneš /když jich berou třeba pět/ je prakticky nulová..Myslím jako, když jsi z jiný městský části.

sisstin
autor
27. led 2012

@vevercaci tak ta naše třída je jedna ze dvou (prý je ještě jedna, ale ta fakt žádnej zázrak) na celý Pardubice (100. tis. obyvatel), v té naší třídě je 15 dětí, v té jiné nevim. Takže to je taky síla. U nás právě ve třídě děti moc závažný poruchy nemají, s dysfázkou tam je jen Tygr a jeden klučina (ten ji má smíšenou), ale zas on už je starší, takže je celkem kompenzovaný a rozumí slušně. Pak jeden chlapeček s naslouchátkem, ten teda nemluví téměř vůbec...ale jinak fakt děti jen s OVR nebo silnou dyslalií.

V Praze jsou právě přímo logo školky - Horáčkovka (tam tuším chodil Maty @maccizpopovic ?), a tam berou děti i s těžkými dysfáziemi...to tady vůbec neexistuje 😕

bettyx
27. led 2012

@sisstin jo, však jo.. my vydržíme dvě hodiny, ale nenutim ho opakovat.. ukazuju mu obrázky, řeknu mu celoiu větu -i několik a pak se zaměřim na to co je na ní nejjednoduší a opakuju mu to víckrát a ne jako papoušek dokola a snažim se mu to ulehčit hrou.. jak řikám.. chtěla jsem dnes bů -jak dělá kráva, tak se mu nechtělo, tak jsme si zahráli na schovku bububu -v jeho případě místo baf bagigi.. pak mi to teda řek -ač mumlal -počítá se snaha.. nakonec do dopadlo tak, že po obědě se snažil mluvit se mnou s básničkou vařila myšička.. nejdřív řikal tomu -když jsme došli dala, nedala... a podruhý se snažil říct kašičku -no nešlo mu to, ale byl obrovský potlesk a hodně pochval protože řek katitu, nebo tak něco podobně... nepotřebuju aby to hned řek.. jen se snažím to zněj takovýma oklikama vydolovat.. teď staví lego, tak se přidám a postavíme si panelák ajko minule -to ho bavilo