Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

evelina75
1. únor 2012

Nicole1, uvidím, zda mě časem Dr pošle k nějakému ušnímu
Gabsi,no to je ale takové cílené ukazování, já mu dám na výběr před něj 2 hračky a řeknu Kde je? Jako nic světoborného nebo nasadím hodinky na ruku, posadím si ho na klín a zeptám se, kde jsou a on nejprve koukne na moji ruku a pak ukáže, ale na to kde je pití, máma , táta , sourozenec, nic.
Jinak taky jen jak je veliký, ostatní nějak zapomněl.....
O poschodí níž už přes 4 hodiny nonstop řežou a vrtají - je to na palici, dítě mi spalo 30 minut 😠

evelina75
1. únor 2012

Gabsi, na skleničkách jsme taky, protože je sní tak 1x za 3-5 dnů, jinak fakt ne. Jídlo jen mixované....Ty děti ale v tomhle dovedou potrápit,co?

evelina75
1. únor 2012

Zrovna teď leze a dělá mi z jablka rizoto, fakt ho jen nakouše na malinké kousíčky a ty vyplive, snad ho baví to jen drtit...

sisstin
autor
1. únor 2012

@gabsi ahojky, RP je u nás na Bělehradský ulici naproti Pergole, my to měli 10minut od domu. Zkušenosti mám dobrý, chodili jsme tam od 2 skoro do 4let 😉 Právě berou i děti, které nejsou vyloženě postižené, ale mají prostě nějaké problémy - opožděný vývoj, porucha komunikace atd. 😉 Maj krásnou velkou hernu, spoustu akcí atd. My jsme teda chodili k nim, páč to máme fakt kousek...ale jinak jezdí přímo do rodin...klidně bych tam napsala fakt hned, čekat nemá moc smysl, čím dřív začneš s chlapečkem něco dělat, tím dřív je šance, že se to zlepší. Přímo s těmi vyšetřeními počkat můžeš, to fakt nehoří, ale do RP bych napsala hned 😉

co se týče MMR, tak bych ho fakt u těhlech problémů nedávala, kor když má alergii na bílek...protahuj to min. do 2let, já osobně bych dalšímu dítěti tohle očkování nedala vůbec. Ty nemoci, proti kterým to je, v dětském věku nemívají těžký průběh, je to problém pro dospělé a ty stejně ta vakcína nechrání. Zrovna ted je u nás velká epidemie přiušnic u dospělých lidí v proočkované populaci...

ted musím jít, ale večer ti písnu pár typů na to, co s chlapečkem můžeš doma zkusit 😉

gabsi
1. únor 2012

@evelina75 no já už u něho s tím jídlem šílím, nejhorší je to první sousto, mele hlavou, že nechce, jako bych mu dávala jed, ale pak když ochutná tak docela jíst začne, tak tu skleničku sem tam dá i celou, ale nejvíc mě děsí, že rukama si do pusy nic nedá, maximálně křupinku a to už musí být, naštěstí aspoň nemá problém s pitím, ale je zas závislý na čvestkovým pitíčku, je to potvora, jak mu dám jen něco trochu jiného, pozná to a nepije, mám vyzkoušeno, že by nepil klidně celý den ☹

gabsi
1. únor 2012

@sisstin díky moc, já se zkusim objednat co nejdřív, ráda bych aspoň trochu věděla jak na něj, určitě vítám každou radu a doporučení, protože se prostě normálně nevyvíjí a potřebuju s ním začít pracovat asi trošku jinak, s tím očkováním se to budu snažit trochu pozdržet, no uvidim co doktorka ☹

gabsi
1. únor 2012

@evelina75 ještě k tomu cílenému ukazování, Mates tohle dělá taky, postavim před něj pár plyšových zvířátek a řeknu, kde je čiči, tak často kočku najde, hned se na ni směje, ale má to prostě naučené, protože když mu řeknu jiné zvíře, tak vůbec neví která bije ☹

sisstin
autor
1. únor 2012

@evelina75
@gabsi holky, to je ale normoš vývojový stupen, že dítě nejdřív ukazuje jen na výzvu, nebo na věci potřeby...až potom ukazuje tak, že tu pozornost sdílí a na to máte fakt ještě furt do 18m čas 😉

@gabsi u dětí je hlavně důležitý, aby pochopily, že třeba namalovaná kočka je to samé jako kočka jinak namalovaná, nebo ta živá kočka venku, nebo kočka v televizi, nebo kočka z modelíny atd. Pro nás dospělý je to jakoby jasný, ale dětem to jasný není 😉 Takže je dobrý si vystříhat obrázky některých předmětů a k tomu mu přiložit reálné předměty...a takhle to zkoušet. Třeba před něj dáš reálný kartáček na zuby, hrneček, kostky atd. A stejný věci si vytiskneš na obrázku, a podáš mu do ruky jednu kartičku. např. třeba ten kartáček, a on by to měl umět přiložit k tomu reálnému kartáčku. Ze začátku mu dávej třeba výběr jen ze dvou věcí, takhle malý děti se neumí orientovat ve více předmětech 😉

a víc večer ti napíšu 😉

gabsi
1. únor 2012

@sisstin tak to je dobrá zpráva, já jsem právě myslela, že jak to pořád meldujem do kola, tak to má prostě naučené, a v potaz se to bere, až když to děla spontálně sám 🙂 ty obrázky si natisknu, dobrá rada, hlavně si v tom musim udělat systém, nejsem moc trpělivá a mám pocit, že to na něho hrnu všechno moc najednou

nicole_1
1. únor 2012

Chtěla jsem se zeptat, v dubnu jdeme do toho Loga na vyšetření, kdybych to nechtěla brát přes pojištovnu, tak kolik by mě stálo vyšetření, jestli s tím někdo nemáte zkušenost?

vevercaci
1. únor 2012

@nicole_1 Já bohužel nevím, na těch stránkách jsem koukala a nic nenašla, ale tam jsi se určitě dívala taky 😒

maccizpopovic
1. únor 2012

@gabsi to očkování bych každopádně odložila. Dr nemá důvod protestovat,u tohoto očkování není dána max. hranice do kdy očkovat. Je dáno pouze od kdy je možné začít. Syn je těžký dysfatik a nechci tvrdit,že MMR mu tuto vadu způsobilo,ale každopádně se po něm jeho situace zhoršila a na tomto pozorování se shoduje více maminek. Nechci nijak strašit, já po této zkušennosti nemám mladšího MMR vakcínou očkovaného vůbec. Jsou mu už 3,5roku a nikdo nás nijak netrestal, jen ho nemohu dát do školky, protože nemá všechna povinná očkování.
Minimálně bych toto očkování odložila až po druhém roce života.

nicole_1
1. únor 2012

@sisstin nad tím jsem kdysi přemýšlela jak děti poznají psa, když jsou různý rasy a všichni vypadají jinak, jak ví, že prostě je to pes, napadlo mě to ted u mladšího syna, když chodí po venku a ukazuje na pejsky...u mladšího problémy s ukazováním nejsou, ten už od roka ukazuje na věci a poslední dobou je to čím dál horší 1000x za den se ptá "co to je" až mě z toho bolí hlava....nedávno si s Tedíkem prohlíželi knížku, Adámek mu ukazoval obrázky a Tedík tou svojí řečí říkal co to je a když nevěděl, tak řekl "to já neumím" .... bylo to rozkošný

sisstin
autor
2. únor 2012

Bré ráno,

@nicole_1 to je právě generalizace, dítě umí získané poznatky přenést do běžného života 😉 tj. to, co se naučí, umí aplikovat 😉 s tímhle mají právě problém autíci, že oni prostě tohle nechápou, že ta malovaná kočka je třeba to samé jako živá kočka atd. Autík jinak vnímá, když jemu ukážeš papír s obrázkem, tak on nejdřív vidí, že ten papír je čtverec, že má bílou barvu, že je z určitýho materiálu..a potom ten obrázek - zas analyzuje podobně, takže oni to "laicky" řečeno hned nevidí, než si ty informace dají dohromady, tak to trvá..proto autíci v tom nízkým věku, batolecím např. prostě obrázky nechápou 😉 nechápou, že ta věc na obrázku je to samé jako ta věc reálná 😉 samo záleží na míře postižení, ale prostě problém to je...zdravé dítě tohle v pohodě chápe okolo 18 měsíců i dřív 😉

@gabsi dítě nejdřív chápe ukazování od druhého, tj. když ty mu něco ukážeš, tak se dívá tím směrem...to je zhruba mezi 6-9měsícem věku, potom dítě začíná samo ukazovat, ale jen na věci, které chce (jídlo, pití, hračka atd.), potom je schopné ukázat na výzvu od tebe ("kde je xy")a až ta poslední fáze je, že dítě samo ukazuje na pro něj zajímavé předměty, udělá nějaký zvuk, podívá se na tu druhou osobu a čeká od ní reakci (pojmenování té věci), takhle děti získávají ve velkém procentu tu pasivní slovní zásobu. Proto děti, které spontánně nesdílí pozornost většinou taky moc nerozumí mluvené řeči 😉 Syn začal sdílet fakt pozdě, kousek po druhém roce a taky do tý doby porozumění žádná hitparáda, jakmile začal sdílet (a že to pak dělal 10000000000000x denně), tak porozumění řeči měl ve 3letech na úrovni vrstevníků. On měl ze začátku i opožděný vývoj, to se fakt do tří let srovnalo v pohodě...zůstala mu "jenom" ta špatná exprese řeči 😉

sisstin
autor
2. únor 2012

Jinak my včera byli na rehabilitaci a super 🙂 Prej suprově spolupracoval, všechno hned chápal. Vyšli 6 pater schodů nahoru a dolů, dělali grafo cvičení, a ukázala mi cviky na rovnováhu a stabilitu, tak pak zkusim něco natočit 🙂

smardik
2. únor 2012

dobré ranko, Tomík je v jeslích mají dneska karneval a bylo jich tam hodně, asi nejvíc za celou dobu co chodí jsem na něj zvědavá, princezen dneska bude hodně - snad všechny holčičky měli princeznovské šaty. ale bylo to s pláčem, vezl nás tatka a jak nás veze tatka je to s pláčem, dneska dost velkým ☹ on je zvyklý že se jede autobusem, pak kouknem na tramvaje a jdeme a s dědou je problém, je zvyklý že když jede v autě s dědou jede k nim a ted to tak není tak ho to rozhodí. v jeslích se sice zklidní ale je mi ho líto bobka moje malého. snad si to užívá karneval už začal

evelina75
2. únor 2012

Gabsi, přesně jako bys s tím jídlem psala o nás. Rukama seká na všechny strany, než do něj dostanu první kouisek a pak už je ochoten to sníst, ale to první sousto je děs.
Jinak už sem tam ukáže na pití, když řeknu kde je pití a včera si i 2 bouchnul na plínku, když jsem se ptala kde je ee 🙂
Ale jinak jsme se v mluvě omezili jen na tay a taye-tady a tady je, jinak fakt nic...ani táta , máma , jen hatmatilka

evelina75
2. únor 2012

holky, asi jsem natvrdlá, ale jak odpovídáte aby vám tam svítilo modře to komu odpovídáte? Já musím vždycky napsat pro koho to jde a jméno se mi tam "nemodří"
A Gabsi ukazuje ti malý nějaké říkanky - jak je veliký , prosím atd?? Aspoň náznakem?

Jinak jsem to včera vzdala a po 6 hodinách řezání a vrtání panelů u sousedů, jsem se přesunula na 3 dny k rodičům 🙂
Aspoň tu snad příjdu na jiné myšlenky.... 🙂

smardik
2. únor 2012

@evelina75 pod příspěvkem toho komu chceš odpověd máš psáno právě odpovědet tak na to klikni a je to

evelina75
2. únor 2012

@smardik díky , jsem fakt už na mateřské dlouho 🙂

evelina75
2. únor 2012

@sisstin JInak gratulace k výkonu na rehabce.
Psala jsi že syn byl opožděný - myslela jsi motoricky nebo psychicky? A jak to pak doháněl?

sisstin
autor
2. únor 2012

@evelina75 on byl opožděnej celkově, ve 27měsících odpovídal ve všem na cca 18měsíců...ale pak to šlo fakt rychle dopředu, za 9 měsíců se posunul ve vývoji o 1,5roku 😉 já právě měla ve dvou letech podezření na receptivní dysfázii (porucha porozumění), protože právě ani moc nerozuměl a tak...proto jsem to začla taky řešit tak brzo, kdyby "jenom" nemluvil a jinak byl v poho, tak to určitě neřešim. U Krejčířový jsme byli poprvý ve 27měsících a to mi řekla, že jako receptivní dysfázii určitě nedá, že je prostě opožděnej celkově a uvidíme, jak se to bude vyvíjet...pak ve 3letech jsme měli vývoj i porozumění v normě, podezření na expresivní dysfázii..a ve 3,5mu dala dysfázku už ofiko 😉

sisstin
autor
2. únor 2012

@evelina75 jinak právě v těch dvou jsme začli chodit do Rané péče, tam i na logo..ale to bylo spíš jenom takový hraní a cca od 2,5chodíme k té naší logopedce. Já jsem se mu prostě v tu dobu fakt věnovala neustále, Krejčířová mi řekla, abych ho odváděla od těch jeho činností (zavírat, přendávat, vyndávat atd.), že to má mít jenom jako odpočinkovou činnost. Tak jsme začli makat, ale je pravda, že syn určitě dozrál i spontánně, páč po tom druhém roce začal všechno přijímat, všechno ho zajímalo atd., takže s ním šlo pracovat celkem dobře. Do tý doby, kdybych se stavěla na hlavu a odrážela se ušima, tak prostě nezájem. Já mám právě podezření, že to opoždění ve vývoji způsobila právě MMR, kdy se mezi 15-24m věku úplně zastavil ve vývoji, a mimo toho, že se naučil chodit, se nedělo fakt nic. Do tý doby se vyvíjel tak nějak normálně...jako dysfázii by měl tak jako tak, ta je vrozená i dědičně...ale u expresivní opožděný vývoj nebývá (max. trošku motoricky), to s tím asi přímo nesouviselo 😉

sisstin
autor
2. únor 2012

my jdeme na logo a pak bude chtít Tygr do Mekáče, takže super...dvě hodiny venku v týhle kose 😝 zítra jsou prázdniny, byli by ve školce sloučený, tak budem doma 😎 tak zatím báj 🙂 budu večer asi 🙂

smardik
2. únor 2012

@evelina75 můj Tomík má smíšenou vývojovou dysfázii a bohužel je tam i opoždění ☹ příští týden jdeme k psycholožce tak uvidíme jak moc jsme se posunuli dopředu a o kolik měsíců to bude

gabsi
2. únor 2012

@maccizpopovic souhlasím s tím co říkáš, mám z toho velký strach a doufám, že se to povede prodloužit aspoň na druhý rok, teď když nevim co mu je, má různé potravinové alergie, určitě to pokoušet nebudu, teď jde o to co na to doktorka, doufám, že bude přístupná

gabsi
2. únor 2012

@sisstin když mu prstem někam ukážu, tak se podívá, vím stoprocentně, že v roce tohle ještě nedělal, takže nějaký vývoj to asi má, ale pomalý, podle toho co píšeš jsme někde na začátku, zatim není schopný na nic ukázat, jako by ho svět kolem sebe nezajímal, vím, že v kočárku jen kouká před sebe, není aktivní, jen prostě zírá☹ jinak jsem se s manželem domluvila, že počkáme do 18 měsíců, on totiž nechce uznat, že s malým není úplně vše v pořádku ☹, ale myslim si, že když Krejčířový napíšu email už teď, tak tím nic nezkazím

gabsi
2. únor 2012

@evelina75 Matěj dělal jak je veliký asi v devíti měsících, pak to postupně přestal dělat a naučil se místo toho paci, paci, ale většinou vše spíš napodobuje, takže když mu řeknu udělej paci, paci, tak to neudělá nebo se zpožděním, ale když někdo u něj zatleská, tak tleská taky, byli jsme na vánoční besídce, kde se díval na děti, jak zpívají a když viděl jak jim tleskáme , tak tleskal taky aniž by mu kdokoli něco řekl. S tím pitím to máme stejně dám před něho láhev a řeknu ať se napije, on to udělá, ale kdyby měl láhev někde jinde a já mu řekla ať si pro ní dojde a napije se, tak to neudělá, takže asi nerozumí co mu řikám, ale od předmětů odvozuje

smardik
2. únor 2012

@gabsi to co píšeš mi hodně připomíná Tomáška, taky jsem se bála že je autista. Ukazovat prstem začal až po 2 roce

gabsi
2. únor 2012

@smardik já jsem právě tady četla hodně informací od vás a jsem přesvědčená, že Matěj svým chováním sem hodně zapadá, z toho autismu mám velký strach, jen doufám, že to tak nebude. Matěj nebyl vždycky tulivej, ale teď v poslední době je to strašný mazel, já vím, že to nic moc neznamená, že i autíci jsou tuliví ☹