Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

nicole_1
5. únor 2012

@smardik no já vypozorovala, že děti to mívaji, ale některý víc a mín, starší syn byl taky nespavec, takže pak období nespání bylo daleko intenzivnější než u Adámka, který je spáč.....Tedík jako mimčo usínal až kolem půlnoci drželo ho to do 6m, pak se to pomalu zlepšovalo a ted usíná kolem 22h, protože chodí odpo spát, já chtěla vynechat odpo spaní ale on bývá dost unavený, jinak jako mimi spal taky katastrofálně přes den i v noci, ted se už v noci nebudí, ale vyžaduje uspávání....ale mám dobrou knížku o spánků dětí a tam píšou, že je absolutní blbost aby mimčo prospalo 20hod.denně, jak všude v časopisech píšou, samozřejmě jsou děti co tolik spí, ale není jich moc, většině stačí mín hodin a některým třeba 10h a do té kategorie nespáčů patřil Tedík, ted prospí víc než když byl mimčo, tenkrát spal max.11h denně a ted i 13h, po tom 2.roce se to hodně zlepšilo

nicole_1
5. únor 2012

@smardik a taky si myslím, že těm problémům s uspáváním a nočnímu ponocování jsem mohla předejít kdybych si ho hned dala do postele a nenutila ho spávat v postýlce, stále se budil a furt jsem ho musela uspávat několikrát za noc, od těch 4-5m jsem si ho nechávala u sebe v posteli a začalo se to zlepšovat, mladšího syna jsem si hned v porodnici dala do postele a spal krásně, vím, že někteří jsou proti, ale v té knížce to naopak schvalují, že to je dobrý i pro jejich zdraví, přece jen jsme je 9 měsíců nosili v sobě, takže tam nějaký spojení mezi námi zůstává, takže čím bližší kontakt mezi námi tím lepší pro ně...od toho roka jsem je nenásilnou formou učila na svoji postel a zvládáme to 🙂

apocalypsa
5. únor 2012

@nicole_1 ju, to znám, to je přesný popis našich stravovacích návyků. U nás zabírají občas hračky, ale posledn dobou se snažím "po zlém", tj. bez hraček. Objevil kouzlo jídla v tom, že se může sám krmit, respektive hrát si s jídlem. Pokud ho nějaká bašta nenadchne, tak např. čapne krajíc chleba za kůrku, natáhne s ním ručku, houpe ze strany na stranu, tváří se jako největší podšívka a komentuje "bim bam" ... no a vyhubuj mu a tvař se při tom přinejmenším neutrálně, když už ne nasupeně ... pokaždé vyprsknu smíchy, to se fakt nedá 😀

apocalypsa
5. únor 2012

@nicole_1 my chodíme "na balony" ... není to jen o sezení v kroužku. 2x týdně hodinka, běháme s dětmi na hudbu do kruhu, pak při hudbě cvičíme "dynamicky" na balonech, tj. pohupujeme do rytmu atd., pak protahování na balonech - to ovšem nesnáší, to je na něj moc nezáživné. Pak mají obměnu různýcg aktivit - házení balonků do kruhu, hopsání z kroužku do kroužku, trampolína, prolézání tunelem, běhání po lavičce, chození do schodů sestavených ze schůdků na aerobic, posíláme (tedy snažíme se) posílat si navzájem balony nebo dvě maminky společně s dětmi, různé přebíhat z jedné strany tělocvičny na druhou atd. Na závěr ze všech prvků uděláme překážkovou dráhu. Jak se některé ty činnosti opakují hodinu co hodinu, tak jsem zaznamenala od podzima, co jsme začali navštěvovat tenhle kurzík, že zvládá činnosti, které dříve vůbec nebyl schopný udělat ... mimojiné samozřejmě kramaří hračky a vybavení tělocvičny 😀 No a doma se snažím, aby se vyblbnul taky. Ale třeba teď v těch mrazech je to děs. Třeba dnes jsme jeli do OBI, tak tam jsem ho čapla za ruku a běhal a poskakoval vedle mně, šli jsme bez košíku ... ale byl to záhul, udržet ho. Jak se mi vysměkl, v tu ránu byl na druhé straně uličky a po cestě sebou stihnul prásknout na zem a poshazovat trochu toho zboží ... jo, nenudíme se 😀

sisstin
autor
6. únor 2012

Bré ráno,
tam je kosa jak z nosa 😝 Tygr jde se školkou v rámci projektu "Nauč se říkat ne" na jednu základku, děti jim tam zahrajou pohádku... 😝 jinak zahajujeme třetí měsíc chození v kuse do školky, tak snad mu to chvíli vydrží 😅

@apocalypsa oni to cílesměrné chození chápou až tak +-dvouleté děti,navíc jestli je fakt neposedný, tak to s tím chozením za ruku budete mít problém dlouho 😉 u nás byl zas opačný problém, za Boha jsem ho nemohla dostat z kočáru..jezdil plně až do 2,7..a pak jednoho dne vylezl a už do něj nikdy nevlez a od tý doby odchodí za ruku 10km 😅 😅 😅

sisstin
autor
6. únor 2012

Jinak Tygr se zlepšuje v jídle, včera doma!!! snědl polívku, kuře a kompot..sice furt nejí žádné přílohy, ty nejí ani ve školce...ale i tak pokrok 😝 no ale bohužel začíná jíst i různé sušenky, který by dřív nedal do huby a vyžaduje to..no ale já jsem ráda, že jí i to sladký...lepší, jak nic 😅 😅 😅

andreabe
6. únor 2012

@evelina75 sisstin ma pravdu, ak ty citis, ze nieco nie je ok, tak to tak s najvecs,pravdepodobnostou bude, ale moze ist aj o maly problemik, ktory ked vcas podchytis, tak urcite poriesis 😉
pytas sa, ako sme na tom teraz..skusim v skratke, Luky rozprava-pouziva vsak na komunikaciu iba slova, ktore ho naucime, samo ide iba malo veci. Plienky nema od 2,3 roka, na noc od ca 3 rokov. Momentalne je uplne samostatny, ide na wc, utrie sa, splachne, zhasne, umyje a utrie si ruky. Spi dobre-len musim stale spat s nim 😝 Zje mi takmer vsetko, naje sa sam, len stale nevie dobre napichovat vidlickou, preferuje lyzicu. Vyzliect si vie vsetko, obliect takmer vsetko (pomaham s bundou a zapnutim zipsu). Zuby si umyva tiez sam, pomaham len s vytlacenim pasty. Vsetko, co potrebuje si vypyta. V socialnej stranke stale slabota, vcera sme boli v kutiku, tak sa tam ponahlal, vyzliekal sa uz po ceste, vosiel tam cely stastny, ale iba nakukal, ked sa dievcatko hralo na dotykovke, potom sa hral sam v gulickovom bazene a pod. So mnou sa hra rad, rad kresli (skor carboce, pripadne cvicime kreslenie ciar-grafomotoriku, rad si prezera knizky, hra sa s loptou, dava rozne vkladacky, skusame pexeso,logico, rad pocuva detske pesnicky - vie ich doplnat, niektore aj zaspievat-hoci mu takmer nie je rozumiet.. - to su momentalne jeho zaujmy). 😉

margareta76
6. únor 2012

@sisstin Dakujem, ty si velmi zlata, si ochotna hned pomoct, poradit. Dakujem 🙂

sisstin
autor
6. únor 2012

@margareta76 na Nivách je to knihkupectví fakt docela obr, párkát jsem tam byla..maj tam teda hlavně Logico a tyhle věci..přímo věci, jako má Marta v oskole, to se asi nikde neprodává 😕

margareta76
6. únor 2012
sisstin
autor
6. únor 2012

@margareta76 tak to nevím, jestli je to přímo ono...tamto je spíš knihkupectví a je fakt přímo na těch Nivách...ale ten tvůj odkaz vypadá dobře 🙂

margareta76
6. únor 2012

@sisstin: Tak ked uz budeme na Nivach, tak sa tam poprechadzam a dufam, ze najdem tebou spominane knihkupectvo. Este raz dakujem 🙂

sisstin
autor
6. únor 2012

@margareta76 tuším je to v prvním patře, ale to už si nejsem jistá...jsem tam nebyla 5let 😅 😅 😅

gabsi
6. únor 2012

Dobré dopoledne přeji všem, tak jsem se dnes po dlouhé době opět vyspala 🙂 Matěj vstával v pět, napil se mlíka a pak zase hned usnul, takže jsme oba chrněli do devíti 🙂 🙂
Jinak máme pokrok, Mates už se dívá do míst kam ukazuju a ne na ruku, tak doufám, že to bude pokračovat zdárně dál 🙂 také výborně komunikuje se zrcadlem, stoupne si před něj a začne si nadávat tou svojí haťmatilkou🙂

sisstin
autor
6. únor 2012

@gabsi to je super se vyspat že 🙂 u nás nebylo to, že by si v noci chtěl hrát..ale pro změnu asi do cca 2,5 se budil nekecám 50x za noc...takže výsledek snad ještě horší 😝

nicole_1
6. únor 2012

@apocalypsa
@sisstin no my taky chodívali do takového kroužku, kde se dělalo spousta věcí, různá cvičení, atd....ale dneska jsme poprvé navštívili ten montessori kroužek a jsem z něho úplně v šoku někdo mi tam totiž vyměnil děti 😀 , z mých hyperaktivních dětí, které se doma furt perou o hračky a hádají, byli najednou děti, co sedí na svém koberečku a hraje se svými věcmi nikomu nic nebere, nikoho neobtěžuje a kdyžtak se v klidu domluví, ale oni byli tak zaujatí těmi věcmi, že se ostatních nevšímali, pak tam byla tedy i kolektivní činnost a taky v pohodě, těch 90 min. strašně rychle uteklo,to když jsme chodili do toho cvičení na 45min.tak se mi to někdy vleklo...a fakt bylo úžasný, že Adámek, který nikde neposedí v klidu, tak seděl u stolečku a házel knoflíky do krabičky a vydržel u toho 15min. 🙂

sisstin
autor
6. únor 2012

@nicole_1 super..to je právě to, že ty MNT pomůcky jsou hrozně zajímavý a fakt pracují i děti, které jinak nechtějí...je to přímo vhodný pro děti s poruchama 😉

sisstin
autor
6. únor 2012

@nicole_1 ono to vychází z těch přirozených činností, které děti dělají...Marie Montessori seděla mezi nima a koukala se, jak si přirozeně hrají a na tom jsou ty pomůcky stavěný 🙂

nicole_1
6. únor 2012

@sisstin fakt to bylo super...původně jsem tam chtěla chodit jen s Adámkem,ale budu tam brávat i Tedíka, a taky to bude mít o 50% levnější, takže dobrý...a bývá tam max. 7 dětí, což je fajn...no prostě jsem z toho nadšená

sisstin
autor
6. únor 2012

@nicole_1 Tygr miluje ty kapátka a pak tyče na počítání 😀

nicole_1
6. únor 2012

@sisstin k tomu jsme se ještě nedostali, mají tam tolik věcí, že jsme jich vyzkoušeli jen pár a kdyby je to už nebavilo, tak tam mají kuchynku,která je nikdy neomrzí 🙂

sisstin
autor
6. únor 2012

@nicole_1 oni ve školce ty MNT aktivity nedělají každý den, mají to tak rozvržený..že třeba jeden den vyrábějí, druhý den mají MNT, třetí den mají divadýlko, další den zas dělají třeba s Logicem atd. Ty MNT pomůcky mají teda i volně k dispozici, takže když mají volnou hru a některý dítě si je chce vzít, tak může...Tygr si ted ve "volnu" hraje s miminkem a kuchynkou...tak to jsem ráda, páč u nás ta fantazijní hra jako žádnej zázrak...on je právě pomůckovej, to ho baví...a bylo to na úkor té spontánní hry 😉

evelina75
6. únor 2012

@andreabe Díky moc za info, já to nějak ndzvládám, příjde mi, že je tak jiný, že už to musí i všichni vidět. Včera jsme byli s dětmi na maškarním plese. Děcka se bavily, malý chodil neustále k bráně a chtěla ji zavírat, děti, hudba, rej, nic ho nezajímalo, jen chodil a chodil k té bráně nebo ven ke dveřím - mazec.
Dneska jsem z toho ráno zkolabovala, jsem na lékách od psychiatra a nevím co dál. Dětský Dr mi řekl,ž e o n nic nevidí a stejně musíme počkat až tak do 1,5 roku. Já se z toho fakt zblázním. Přece nejsem jediná, kdo má tyhle stavy,ne??
Jinak Dr odmítá, že by to mohlo mít souvislost s očkováním , ale syn je po něm fakt jiný, prý by se to nevidělo po 1-2 měsících, ale později. Nevím, on sám má dítě s ADHD, které se mu rozmluvilo a rozukazovalo až ve 2 letech.....
Holky, mi je z toho všeho tak blbě po psychické stránce, že nejsem schopna ani nic jíst, prostě jinak fungovat.....

sisstin
autor
6. únor 2012

@evelina75 ten nápor je hrozný, já to takhle měla, když měl dva roky a ještě jsme nevěděli diagnozu...furt jsem někde šmejdila, jeden den jsem byla přesvědčená, že má těžkou receptivní dysfázii, druhej den, že je autista..třetí den, že je mentálně retardovanej atd.

Radím se objednat k té Krejčířové, kontaktuj Ranou péči a zajisti si tu neuro a foniatrii...až prostě víš, že se něco děje a pracuješ s ním....a dál se uvidí....zkus neřešit to, co mu je, ale zaměřit se na to, jak to zlepšit... 😉

nicole_1
6. únor 2012

@sisstin když jsi byla v Praze na té logo klinice, tak jsi tam byla na žádanku nebo sis to platila, zajímalo by mě, kolik to tak stojí, nikde tam nic nepíšou, protože když půjdeme na tu Logo kliniku, tak musím přestat chodit k té naší logopedce,ne?

evelina75
6. únor 2012

@sisstin Já jsem z toho fakt na palici, nevím jak dál, nedá se neřešit, já se i v noci budím a málem zvracím jak je mi z těch myšlenek blbě.....
Ke Krejčířové se mám objednat už teď nebo až v dubnu?na neuro máme jít v červnu, dřív nás nechce vidět. Prý byla v roce spokojená, tak mám čekat co bude dál....
Opravdu mi z toho hrábne,hledám chybu v sobě v něm, všude

sisstin
autor
6. únor 2012

@nicole_1 po mně chtěli teda žádanku, mně ji dala pediatra jako žádanku na foniatrii... 😉 no když tam budeš chodit na logo, tak skutečně ke dvoum chodit nejde...to je na pytel...my chodíme k soukromý logo, ne na pojištovnu..takže by jsme ještě někam chodit klidně mohli...ale fakt to Logo na mě neudělalo žádnej dojem, respektive všechno to, co mi nabízeli, my jsme už dávno s naší logo dělali nebo jsem to prostě znala...

je to asi dobrý pro někoho, kdo je teprve na začátku...ale kdo už nějak pracuje, tak se tam nic moc novýho nedozví...mně sám ten jejich logoped řekl, že nevidí důvod, proč by jsme tam měli jezdit, protože u nás jsme vedení více než dobře 😉

sisstin
autor
6. únor 2012

@evelina75 k tý Kr. zkus na konci března 😉 ona ofiko bere až od dubna, ale prý když napíšeš o den, dva dřív...tak už vás neodmítně 😉 a napiš do té Rané péče, oni k vám přijedou, kouknou na něj a zhodnotí, jestli tam je nějakej problém a vezmou vás...nebo se jim to bude zdát ještě v normě 😉 ta neuro počká, to máš pravdu....ale zkusila bych tu foniatri - ty otoakustické emise 😉 a udělají mu ORL vyšetření...to nic není, je to bleskovka 😉

sisstin
autor
6. únor 2012

@evelina75 ale klidně ji napiš už ted o radu, jestli se jí to zdá O.K. nebo ne...ona ti odpoví, i když k ní zatím nechodíte...je fakt ochotná 😉

nicole_1
6. únor 2012

@evelina75 to mě mrzí, že to tak prožíváš a co tvůj manžel, ten to bere jak?
můj muž ten mi vždycky říkal, že nemám řešit tu jeho řeč, že se rozmluví, a ted když jsme začli chodit k té logopedce a zjistilo se, že má problémy s ušima, tak je rád, že jsem to nenechala jen tak a zajímám se o to a souhlasí i s dalšími vyštřeníma, třeba u té Krejčířové...
@sisstin jo a furt platí, že bude Krejčířová objednávat až v dubnu abych to neprošvihla?