Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
7. únor 2012

http://www.hrackystrunc.cz/product.php?id_produ... tohle maj ve školce...to Tygr všechny ty tabulky projížděl jak dábel 😅

margareta76
7. únor 2012

@magimary: Dakujem 🙂

margareta76
7. únor 2012

@sisstin: Dakujem 🙂

dualcore
7. únor 2012

ahojte maminky.tak pridavam sa k vam.mam synceka ktory bude mat v aprili 3roky.zatial nerozprava,pouziva par slov (hore,svetlo,vtacik,bubliny a ma taku svoju rec ktorej rozumie iba on )som z toho smutna lebo opakovat nechce,knizky odmieta,ked mu chcem spievat tak sa hneva.pritom mi rozumie.v nicom inom nieje pozadu.chcem s nim ist k logopedicke tak dufam ze sa to aspon trochu zlepsi a namotivuje sa. ☹

sisstin
autor
7. únor 2012

@dualcore ahojky, no to odmítání knížek, zpěvu apod. je typický pro dysfatiky...ale tuším to mají i děti se závažněji opožděným vývojem řeči 😉 určitě to řešit chce, to už je fakt hodně pozadu v té aktivní řeči a problém to být může 😉

dualcore
7. únor 2012

@sisstin ako tych slov je viac ako som tu napisala ale stale je to malo.je fakt ze vzdy po cca 3dnoch nam pribudne nove slovo(dnes to bolo prsi ) ale aj tak je to malo.vzdy ked sa mu podari nove povedat sa z toho tesi a opakuje si ho.na veci v poho ukazuje aj sa snaz ich nazvat ale je to skor taka hatlanina.na otazky reaguje aj logicke hry mu idu velmi dobre len ta rec ☹ mam v plane ist s nim do institutu detskej reci tu v Ba hned ako mi vyzdravie lebo je teraz marod.

margareta76
7. únor 2012

Rada by som sa spytala, ze ci existuje medzi mamickami dysfaktickych deti nieco take ako kupa-predaj logopedickych pomocok, z ktorych uz ich dietatko "vyrastlo" alebo uz ich dana hra omrzela alebo uz vie danu hru naspamät... Ja by som mala o taketo nieco aj zaujem, kedze nove taketo pomocky nie su zrovna najlacnesie.

vojann
7. únor 2012

@sisstin no s malým je to trochu komplikovanejšie
keď ho volám, vie že ho volám, no ani sa neotočí, poprípade mi začne utekať, knižky čítať, alebo kresliť so mnou nechce vôbec, ale sám si ich pozerá a kreslenie ho baví (no vždy nakreslí len čmáranicu, lebo nechce kresliť so mnou, tak nevie čo kresliť) už som z toho na nervy, pretože vlastne neviem zistiť čo by mu mohlo byť (moja mama si myslí, že je nevychovaný) keď ho oslovím, tak ma málokedy počúva, proste ho neviem zaujať.
no a komunikuje s nami minimálne, keď niečo chce zavedie ma za ruku, keď je hladný povie ham, alebo banán, keď je smedný džúsik, voda, keď je nespokojný u mojich rodičov povie domov atď...
no však uvidíme, čo nám ovie logopéd...

apocalypsa
8. únor 2012

@sisstin no my bydlíme na vsi a do města to mám půl hodinky procházkou, takže s Jírou chodím od narození jen pěšky s kočárem. Autobusem se vezl je jednou 🙂 Takže je zvyklý být v kočáře a nevyžaduje vystupování v nejnevhodnější chvíli atd. Svým způsobem je to výhoda, ale i nezbydnost, protože jinak bych nemohla pořádně vylíst z domu a jít nakoupit atd., nejsem moc zdatná řidička, tak jsem odkázaná jen na MHD a chůzi - a tu upřednostňuji ... až prcek ještě malonko odroste, zkusíme si procházky do města s odstrkávadlem, ale bojím se jeho temperamntu a ovladatelnosti 😀 Ale za ruku se nechá vést, jen má stále ten problém se zakopáním, každou chvilku mi visí na ruce, protože si zakopl o nohu atd. Je dost vysoký, tak třeba jen ještě nevyladil pohyby kvůli délce končetin a časem to vypiluje, doufám 😒 A to cvíčo je velmi příjemné zpestření, jsem za jakoukoli aktivitu ráda, natož pak v kolektivu dalších dětí. Je alespoň otrkaný a nebojí se lidí.

sisstin
autor
8. únor 2012

@vojann no hlavně bych dost jako zvažovala klinickýho psychologa, páč to, co popisuješ, jsou celkém výrazně rysy autistického chování 😉 popř. vážné poruchy porozumění mluvené řeči (receptivní dysfázie). On neposlouchá, páč ti prostě nerozumí, tím pádem se chová jako "nevychovaný" 😉 To vodění za ruku je též dost typický pro autisty 😉 neumíš ho zaujmout, protože ti prostě nerozumí 😉 nechci rýpat, ale docela se divím, že to začínáte řešit až ted 😉 To u vás není jenom o tom, že málo mluví, ale hlavně o tom, že on celkově nijak zvlášt nekomunikuje, což je už docela průser. U vás na SK doporučuju Dr. Jánošikovou, kontakt na ni máš výše 😉

sisstin
autor
8. únor 2012

@vojann a jestli neukazuje prstem a nesdílí pozornost, tak ten autismus nebo receptivní dysfázie je více méně jako dost jasná 😉 tohle je nejdůležitější věc ve vývoji dítěte - dítě takhle získává jednak pasivní slovní zásobu a jednak komunikuje s druhou osobou. Pokud tohle dítě nedělá do 18m věku, tak je to absolutní indikace pro psychologický vyšetření 😉

@dualcore no může to být ještě pořád opožděný vývoj řeči, pokud jinak fakt rozumí (viz. výše otázky - z čeho se pije, čím se jezdí, co se kutálí, čím se stříhá atd.), a celkově komunikuje neverbálně...tak to ještě zas takovej problém značit nemusí 😉 Uvidíš, co vám řeknou v tom Institutu, jen tam se mi zdá, že mají ty tabulky pro řeč teda dost přísné, třeba oproti Krejčířové 😉

@apocalypsa on je jako ještě malej, na cílesměrný chození má čas a na vození v kočárku má taky dost jako nárok 🙂

trinity525
8. únor 2012

@sisstin Ja mám ešte otázku 😉 Syn málo ukazuje ukazovákom, na všetko čo chce ukazuje celou dlaňou, je dôležité, aby ukazoval jedným prstom, či je skôr podstatné, že ukazuje? ď za odpoveď 🙂

sisstin
autor
8. únor 2012

@trinity525 on je ještě malinkatej, takže to, že ukazuje celou rukou, je předzvěst ukazování ukazováčkem..ono mu to jako spíš asi nejde motoricky 😉 to s tím ukazováčkem přijde už hodně brzo 😉

já se furt opakuju dokola 😅 ale jak sem chodí nový maminky, který nedočítaj...tak prostě znova 😅

1. fáze - dítě chápe ukazování od druhé osoby, tj. nedívá se na prst, ale tím směrem. Průměr od. 6-9měsíce
2. fáze - dítě ukazuje na předměty samo (ze začátku se k nim právě natahuje, nebo ukazuje celou rukou), ale nesdílí pozornost...prostě jen dává najevo, že něco chce (jídlo, pití atd.). Průměr cca 9-12měsíc
3. fáze - dítě sdílí pozornost , tj. ukazuje aktivně a často na předměty (lidi, zvířátka atd.) pro něj zájímavé, udělá zvuk, otočí se na druhou osobu, se kterou komunikuje a očekává od ní reakci a odpověd (pojmenování té věci). Průměr cca 12-15měsíců.

S tím, že některé děti jsou teda v tomto trošku opožděnější a můžou začít déle, ale opravdu limit na to sdílení je 18m, pak už to značí problém vždycky...bud třeba jenom opožděný vývoj, nebo ale právě nějakou vadu řeči a v nejhorším případě teda poruchu autistickýho spektra 😉

trinity525
8. únor 2012

@sisstin aha, toto mi nejako v diskusii ušlo 😕 tak malý má už 3 fázu za sebou, keď počuje nejaký zvuk, tak sa na nás pozrie a povie hmm, alebo ee ... len ten jeden prst sa mu nechce i keď to už robil ... asi je mu jednoduchšie všetky prsty naraz vystrčiť 😝

sisstin
autor
8. únor 2012

@trinity525 no dle mýho to bude spíš problém motorickýho rázu, ne komunikačního 😉 navíc je fakt malej 😉 takže má dost času to vypilovat 😉

sisstin
autor
8. únor 2012

@trinity525 ono když pak dítě sdílí pozornost, tak v podstatě celý den nedělá nic jinýho, než že na něco ukazuje a k tomu dělá "eee" a ty mu na to odpovídáš 😉 😅

trinity525
8. únor 2012

@sisstin ano, ano ... poviem pravdu, ze bol cas, ze mi islo az na nervy 😅 na cely byt, na vsetko a stale ee, ee, ee ... ale na druhej strany som strasne rada, lebo viem, ze keby to nebolo, bolo by horsie 😔

wsmoulinkaa
8. únor 2012

tak koukám že je tady čím dál víc dětí s poruchou komunikace... 😒

wsmoulinkaa
8. únor 2012

@sisstin od kdy by tak ne měla...ale mohla rozumět na ty otázky...z čeho se pije atd?? mě rto nela taky neřekne:(

sisstin
autor
8. únor 2012

@trinity525 no náročný to je, to je fakt 😅 😅 😅 asi jako u nás ted období "co to je" a za chvíli se chystám na "proč" 😅 😅 😅 😅

@wsmoulinkaa no dysfázii má dnes již cca každé 50.dítě a nějakou formu PAS každé 100!!!! dítě, takže jako není se čemu divit bohužel 😔

sisstin
autor
8. únor 2012

@wsmoulinkaa uf, znova...nemusí to říct, stačí to ukázat...a tomuhle by měly děti rozumět od 2-2,5roku 😉

trinity525
8. únor 2012

@sisstin to je az alarmujuce by som povedala ... 😠

sisstin
autor
8. únor 2012

@trinity525 ono je to i lepší diagnostikou, patří do toho děti i s hraničním autismem, VFA a AS...ale i tak je to teda mazec 😒 co se týče dysfázie, tak před 10 lety Matějíček uváděl, že tutu vadu řeči na bázi poškození CNS má jen výjimečné procento dětí...a dneska? 😖

trinity525
8. únor 2012

@sisstin by ma zaujimalo, ze cim to tak narasta ... pocula som, ze rastie velky pocet autistov ....

sisstin
autor
8. únor 2012

@trinity525 dost se to dává do souvislosti s očkováním MMR (15 měsíc věku dítěte), pak teda taky s tím, že se prostě zachraňují extrémní nedonošenci, kteří jsou pak na tyhle poruchy náchylnější než zdravé donošené dítě, no a v neposlední řadě teda taky tou lepší diagnostikou...třeba Asperger syndrom je poměrně nová diagnoza, dřív to prostě byli lidi typu "mimoňský vědec"...a hodně se diagnostikuje i atypický autismus, který dřív spadal pod mentální retardaci nebo právě jen ten hraniční, kdy je dítě na rozhraní mezi jenom specifickým chováním a už auti rysy 😉

wsmoulinkaa
8. únor 2012

Takže já to shrnu:Nella 2roky 8měs.....ukazuje zhruba od 20měs.....slova zopakuje všechny(někde špatná výslovnost)-věty pouze 2-3slovné....(ale moc málo),samostatná ve hraní,ale společnost taky uvítá. Občasné prudké reakce vzteku(už se to od 2roku zlepšilo).
Když něco chce už si řekne,nebo se o to aspon snaží,nebo ukáže...
Plíny máme na noc,na ven...přes den už konečně na nočník🙂
Dudla na spaní také ještě 😕 😅 přes den ho schovávám,někdy ho vyčmuchá 😉

jolinka
8. únor 2012

@wsmoulinkaa ak ma mala narusene porozumenie, tak na tie otazky moze reagovat o dost neskor, moja tak okolo 4,5 roka. Do 4 rokov celkove nechapala otazky, respektive odpovedala na nejake zname slovo, nerozumela zamenam..trebars na otazku Co malujes? Co papas? bola odpoved Malujem, papam...a podobne.

wsmoulinkaa
8. únor 2012

@sisstin jj bude to 50x a stále poprvé:DDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDDD

trinity525
8. únor 2012

@sisstin ano pocula som suvyslost s MMR vakcinou a preto som sa rozhodla uz pred pol rokom, ze tuto vakcinu odmietnem dat malemu ... nemienim nic riskovat 😠 vy ste dali MMR?

sisstin
autor
8. únor 2012

@jolinka já myslím, že malá nemá narušený porozumění...jen má lehce opožděný vývoj 😉