Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
9. únor 2012

@abbie právě, jak začal ukazovat, tak obrat o 180%...najednou ho naprosto všechno zajímalo, 1000000000000x denně ukazoval a dělal "eee" a musela jsem mu na to odpovídat. Ke všemu se hrnul, všechno chtěl dělat...takže i to porozumění pak raketově stoupalo..to jsem fakt den co den viděla, jak on víc a víc rozumí a reaguje. Naopak se z něj zase stalo dítě, které vyžaduje tu pozornost NEUSTÁLE.... 😝

sisstin
autor
9. únor 2012

@jolinka tak Tygr snad neměl požadavky vůbec žádný, on fakt nic nechtěl....nebo si to nějak neuvědomuju, ale podle mě ne...když chtěl napít, tak si přinesl pití a podal mi ho (musela jsem mu flašku držet do 2let)...ale jinak prostě fakt nechtěl nic. 😝

jolinka
9. únor 2012

@abbie ona tak malo chapala, ze jej ani nedochadzalo, ze ruka moze udavat smer k tomu co ona chce. nedochadzalo jej ze ona ma nejake svoje meno, nedochadzalo jej, ze ked niekto povie to jej meno, ze sa ma otocit v style "co chces?"

sisstin
autor
9. únor 2012

jinak já vim, že Tygr fakt ještě ve 2letech nechápal to moje ukazování..to jsem byla zoufalá úplně..třeba mu spadlo pití a on ho hledal, tak jsem mu ukazovala, kde je...a on stál, čuměl mi na ten prst...a nic...takže zas pak hledal tu flašku úplně někde jinde, než jsem ukazovala...to fakt bylo peklo....

no ale pak nějak strašně rychle to pochopil, v podstatě všechny ty tři fáze on měl pak ze dne na den..hned pochopil moje ukazování, hned začal sám ukazoval a i hned začal sdílet 😝

jolinka
9. únor 2012

@abbie mala 3 roky a ked mna na ihrisku oslovilo nejake dieta "teta" tak i ona prisla za mnou a oslovila ma "teta"...takisto cudzie zeny oslovila "mama" ak pocula ze ich dieta tak hovori...v tom veku zacala opakovat po druhych {co sme boli radi}...ale velakrat bez pochopenia.

napr. sme na schodoch stretli susedu, ja na nu "dobry"...a Kati na druhy den na tom istom mieste, na prazdnych schodoch zaintonovala "do i" 😉
alebo deti z ihriska boli pozriet na smetiarov, skakali a smiali sa na chodniku, K. sa postavila oproti nim {chrbtom ku smetiarom} a tiez skakala a mavala ale nechapala preco. Na druhy den v podobnom case prisla na chodnik a zacala mavat a skakat {neboli tam ani deti ani smetiari... 😉}

sisstin
autor
9. únor 2012

@jolinka no si říkám, že jak vy, tak my..jsme z toho vyvázli ještě dobře na to, jak to vypadalo ze začátku 😝

jolinka
9. únor 2012

@sisstin tiez si myslim...a uz ma unavovalo kazdemu vysvetlovat..."ona vam nerozumie, ona nevie co hovorite..." pritom islo o banality typu," ako sa volas dievcatko", "pod dam ti cukrik", "nerob to a to"

sisstin
autor
9. únor 2012

@jolinka ale Joli, ona přece moc dobře rozuměla, jenom byla "vychcaná" 😉 😅 😅 😅 😅

jolinka
9. únor 2012

@sisstin tak tak...vychcana... 😀 😀

pritom Kati bola v priamom slova zmysle {a doteraz aj je} cesi maju na to vyraz bezelstna..ze o dajak premyslani ako s niekym vybabrat nemohlo byt ani reci. by som bola vdacna, keby ze je vychcana...to by znamenalo vyssi level rozmyslania a porozumenia. 😉

sisstin
autor
9. únor 2012

@jolinka no Tygr začíná být "vychcanej" až v poslední době 😅 😅 😅 donedávna by ho nic takovýho nenapadlo 😅

jolinka
9. únor 2012

@sisstin jasne ked te cukrik mala pred ocami tak ho vzala , zase slepa nebola 😉 😉 😀 😀 ...a najradsej som mala tie typy co drzali ten cukrik abo co vo vyske a vyzadovali aby poprosila...smarja, to ma vedelo nasrat, som vedela ze spustia u nej amok 😠 😠 😠

sisstin
autor
9. únor 2012

@jolinka no to mi říkala zas moje manikérka tuším před rokem a něco, že jsme se jako bavily, že Tygr nemluví a má ten a ten problém...a ona na mě, že u Kuby (její syn)...dokud neřekl, co chce a jen ukazoval...tak mu to prostě nedala... 😝 no už vidím, jaký extra pozitivní efekt by toto mělo na naše děti že 😝 😅

jolinka
9. únor 2012

@sisstin to ju vie nasrat aj teraz...akurat ze to vyjadri slovne..."ty si hlupa, nebudem tvoja kamaratka, skryjem sa ti" 😀

sisstin
autor
9. únor 2012

@jolinka čímž navazuju na to, že dítě se přece ve školce rozmluví, páč bude muset mluvit 😝 a pak to akorát končí tím, že buď se dítě uzavře do sebe a nikoho si tam nevšímá...nebo naopak je agresivní, páč ráně rozumí všichni že 😝

jolinka
9. únor 2012

@sisstin no ja take metody neuznavam ani u normos deti...tymto sposobom donutis aby povedalo prosim, ale skutocna zdvorilost sa tym naucit neda. mmch Katika krasne poprosi aj podakuje, pozdravi...obcas teda nie, ako kazde decko...ale to je tym ze ja som dosledne prosila a dakovala na nu.

nutenie ona neznasa, to sa vzoprie a je vymalovane...ale to je dobre, neda si skakat po hlave, ked si ku nej slusny aj sa dockas slusnosti.

jolinka
9. únor 2012

@sisstin no tym reciam..."nerozprava lebo nemusi, vy mu vyhoviete" tiez neverim...

ano i ja som vyhovela aj bez slovneho vyjadrenia...ale to preto ze ked mala casto vyvolany hnev {uplne stacilo od cudzich} ...tak sa jej tym brzdil vyvoj, ked cely den jacala, plakala pre daco, tak nejake ucenie, hranie sa bolo v riti... 😒 ked bola v pohode, tak bola pristupnejsia.

sak to plati aj u dospelych, neviem preco si ludia myslia, ze ked budu decko trestat, vydierat...tak sa posnazi a zlepsi [ a inak by sa nesnazilo}

sisstin
autor
9. únor 2012

@jolinka ono i logicky je jasný, že přece radši budeš mluvit...než naznačovat. Taky nepřijdeš k manželovi, a nezačneš na něj něco gestikulovat, někam ho tahat apod. Prostě když můžeš, tak to řekneš....je to náročnější..dítě, které nemluví není líné, ale naopak...musí vynakládat mnohem větší usilí na to, aby se domluvilo s ostatníma 😕

smardik
9. únor 2012

hezký den, Tom je v jeslích a mají nové dítě-miminko tak 6měsíců, možná 7 a já jen doufám že nemá dudlík, jinak se Tom od něj nehne a bude mu jen cpát dudlík a chtít ho utěšovat.

@sisstin Tomášek taky neukazoval, jak píše sisstin reagoval na základní věci, ale jinak ho celkem nic nezajímalo-venku seděl a koukal nebo spal - to většinu času kočár pro něj byl prostě na spaní. Mě bych řekla potřeboval na uspokojování potřeb-přebalit, dát najíst ale jinak ne, hrát si nechtěl-vyjímka byla stavění kostek to mi je zbořil a odskákal nebo odešel, ale jinak nic. fakt to hraní se mnou a že mě začal potřebovat nastalo až když začal ukazovat, to byl opravdu obrat o 180 stupnů a najednou ho zajímal i svět venku, začal si se mnou hrát, chtít mě. dřív byl pro něj asi jediný parták brácha

jolinka
9. únor 2012

@sisstin a tiez ked ju niekto nieco nasieralo...sa vyrazne zhorsovali tie auti prejavy,...po zlom dni, cely vecer presedela v kresle a zuvala si tricko, kym nebolo mokre, dlho nevedela zaspat, z postele stale schadzala na zem a spala na studenom linoleu ☹ ☹

sisstin
autor
9. únor 2012

@jolinka no Kati měla těch auti projevů fakt že hodně...u nás jakoby v podstatě nikdy nic nebylo..neukazoval teda do dvou let apod. Ale jinak mimo toho, že vyžadoval některý věci mít na svým místě a je úzkostnější (což jsou i "normální" děti některý)...tak fakt nic..jo a teda to jídlo samo... ale jinak byl spíš brzda, než že by měl auti rysy 😕

jolinka
9. únor 2012

@sisstin to teda hej...ja sa vobec necudujem mamickam autikov...ze sa snazia vela vyhoviet, prisposobit dietatu...lebo tie deti to fakt neunesu, zhorsuje sa im stav. ☹

magimary
9. únor 2012

@jolinka presne toto som písala o tom, čo spomínaš včera babám inde:
--
takéto stavy sa vyskytli až teraz v poslednom roku...
a o nevyspytateľnosti mi ani nehovor...
u nás to naozaj dokáže vyvolať aj "špinka pod nechtom", vyslovene že kravina...
ale ako vravím-doma (keď sme sami dvaja doma), tak sme ako čerstvo zamilovaní milenci...
v tom zmysle, že ja mu nonstop plním všetko (no asi 90%), čo mu vidím na očiach, len aby som to s ním prežila bez ujmy na zdraví (jeho i mojom)...
ale pravda je, že odkedy je na diéte a na liekoch, tak je to lepšie, ako pred cca polrokom

jolinka
9. únor 2012

@sisstin ma napadlo, ze ako si hovorila ze Tygr mal omeskanie vo vyvoji {mozno z MMR} ale pritom mal i dysfazku tak ci tak geneticky podmienenu...

ze i Kati zrejme mala nejake to omeskanie {sposobene trebars poskodenim mozgu} a k tomu aj receptivnu...a to spolu dokopy zhorsilo ten stav v rannom veku...lebo inak si neviem vysvetlit, ze teraz sa ukazuje ze ta dysfazka je len slabsia.
Lebo to neporozumenie v 2, 3 rokoch i do 4 mala tazsieho stupna, nez to vyzera teraz.

sisstin
autor
9. únor 2012

@jolinka je to možný 😉 ten stav můžou způsobit dvě věci, které spolu navzájem nesouvisí...těžko říct...ale zas u té dysfázie fakt může přijít během roku takové zlepšení, že bud se dítě z diagnozy dostane úplně a spadne jednom OVR nebo silnější dyslalie... nebo se z hodně těžkého postižení může dostat na jenom lehké 😕

Závisí to asi od spousty vlivů...jak moc je ta CNS poškozená, jak moc intenzivní má to dítě rozvoj a terapii atd. 😕

jolinka
9. únor 2012

@magimary tak, tak...ked sme boli sami a nikto sa nam nemiesal tak bola zlata a takmer bezproblemova...no akonahle sa niekto podujal ju "vychovat"...tak bolo po zlatom decku..a samozrejme kazdy kopec reci ako som na nu makka ze preto je nevychovana.. 😠 😠 bla bla
boli slepi, ze nevideli ze prave moj pristup je pre nu ta najlepsia vychova. len mi to zbytocne kazili a potom trvalo napravat skody, ked ju rozhadzali.. 😖

dadlenka
9. únor 2012

My máme ten vývoj tak trošku jako u @jolinka 🙂) některé věci ne, ale v podstatě hodně podobné i s tím vývojem řeči, oslovování Mami apod., rozdíl je, že Kryštof byl nenáročné mimino, stejně jako Tygr, nebo Tomík🙂 Potom se změnil ve vzteklé batole ala Katika🙂) Kolem těch dvou let Kryštofovou zálibou bylo - točení čímkoliv - uměl roztáčet misky, talíře, vršky, lahve, kelímky, přeskládávání věcí z krabic ven a zase zpátky, rovnání knížek v knihovně, potom navlékání na trn a potom i vkládačky. Hodně poslouchal písničky a intonoval a hmhal🙂 V té době měl ccca 15 slov a už asi měsíc ukazoval, sdílení bylo, ale ne úplně 100% , uměl dát panenku spát a dal jí napít, držel v rukou pokličku a dělal, že jede autem. Velký zlom nastal ve 2,5 letech, hlavně v kvalitě sdílení, rozjela se mu slovní zásoba i hra. V současné době už začíná i spolupracovat při logopedii, sice nechce být vždy u stolečku, ale oni ho nenutí, prostě vezmou ten sešit na zem. Když chce ke stolečku, tak s ním tam jdou🙂 Umí si hrát imaginárně, přesto si najde chvilku, kdy si různě rovná kostky a přeskládává je do různých obrazců, spíš bych řekla, že má potřebu řádu a symetrie. Mívá problém se změnami, zvládá je kupodivu lépe, když jsou tam dět a on může odkoukat, co se děje a bude dělat. Není moc vřelý v projevech k cizím lidem - to jsou v podstatě jeho auti rysy. Ta potřeba rovnat je v něm pořád, jenom se mění. V sociálnní oblasti dělá opravdu pokroky .

nicole_1
9. únor 2012

@sisstin s tím ukazováním mi to připomíná švagrovou, taky mi asi před rokem vykládala, že když mu budu dávat věci pokaždé, když si na ně ukáže, tak nezačne mluvit, že když něco chce, tak to má říct a ne ukazovat, takže to by se asi Tedík umřel na hlad i na žízeň 😠
a ted prozměnu tchýně chce aby Tedík po ní opakoval slova, ale trojslabičný a čtyřslabičný, a furt na něho řekni to, řekni to, takže jsem ji vysvětlila, že takhle fakt ne....já zkouším slova dvojslabičná a jsem nadšená když řekne,auto, nebe,atd...a ona mu cpe slova jako čokoláda, letadlo 🙄

sisstin
autor
9. únor 2012

no nic holky, valim pro Tygra do školky a pak na logo...mně se tak strašně nechce...tam jet narvaným busem totálně a zpátky dvě hodiny ve sněžení, pak do Mekáče, pak ještě musím do Afi donýst jedný ženský z MMB čepici pro dítě..Program do 17:00 jak vyšitej 😝 😅

tak zatím 🙂

jolinka
9. únor 2012

@dadlenka no v 2 rokoch to u vas tiez vyzeralo na auti...to tocenie, rovnanie veci..

teraz by som nepovedala, to ze nie je vrely k cudzim ludom, to by som nebrala ako autirys...to je podla mna normalne, su deti sa lepia na cudzich, vykladaju, ukazuju, su deti co na cudzich ani nekuknu a to aj do vysokeho veku {poznam take} a vacsina normal deti selektuje...svoji, cudzi, sympaticky nesympaticky 😉 😉

jolinka
9. únor 2012

@dadlenka auti spravanie je skor v tom, ze dieta sa nevyzna vo vybere spravania k druhym, je zvlastne, neadekvatne situacii....trebars sa lepi na cudziu osobu, az prilis. alebo potom zname osoby, pribuznych ignoruje.

Kati v tom auti obdobi mala take, ze prisli k nami ludia ktori chodia raz do roka, vobec ich nepoznala a celu navstevu sa im valala po kolenach, doslova sa jej nevedeli striast, odtrhnut jej ruky, az to bolo trapne...mne sa az zberala gundza do hrdla, ze ja pre nu dusu idem vyplut a ku mne ani nepride objat sa...este tak vecer dat sa skrabkat a hladkat ako macicka po chrbte. Dlho som jej udrziavala kojenie, aby som s nou mala aspon nejaky fyzicky kontakt.