Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 já jsem se k psycholožce poslala sama, k té naší logo jsme začli chodit až dýl 😉 jj, Makovská je fajn..nebo Jahnová, to je žačka Krejčířový 😉

nicole_1
10. únor 2012

@sisstin a ta makovská má taky tak plno, jestli třeba nestačí jít k nim, kdyby neměli tak dlouhou čekací dobu, nevíš jak to mají ony?

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 no ta Makovská je prý podobně jako Krejčířová čekačky, u té Jahnové nevím. To je prostě tak, že když je dobrý odborník, tak se tam šíleně čeká, páč má narváno 😒

na tu Jahnovou by měla mít kontakt @romana 😉

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 nás neposlal nikdo nikam, pediatře se zdálo vše ok...všechno jsem si vydupala sama, ve dvou letech už jsme měli komplet vyšetření z neuro, psycho, foniatrie a začli jsme pak chodit na logo 😉

nicole_1
10. únor 2012

@sisstin a myslíš že mám jít k té krejčířové nebo můžu jít za tou makovskou nebo jahnovou, Tedík má 3,5roku, tak jestli to ony taky poznají v tom věku?

sisstin
autor
10. únor 2012

@nicole_1 no vzhledem k tomu, že Tedík nemá žádné vážné problémy, jenom fakt horší řeč...tak bych klidně šla jen u vás... 😉 zkus si sehnat kontakty a ozvat se jim 😉 Makovská je tuším ve fakultce 😕

mery.luu
11. únor 2012

@sisstin děkuji za odpověď 😉 No mě to bylo hned divný, že mi to vůbec nabídla, přitom učitelka ví, že porucha sluchu je jen mírná....No uvidíme, za zeptání, nic nedáme....a já jsem se tak rychle natěšila.... ☹ Tobiášek právě ve školce žádné problémy (krom komunikace) nemá. Učitelka si ho chválí, že je hodný, spolupracuje.....První 3-4 měsíce to měl ve školce krušné, špatně se adaptoval, plakal, nejdel, nepil, nespolupracoval...a ktomu mu nikdo nerozuměl.....teďkom už je ve školce rád, tak je mi ho líto dávat do logo školky, i když vím, že by mu¨mnohem lépe pomohla, měl by tam dennodení logopedickou péči....ale když si vzpomenu, že by to zvykání mělo probíhat znovu a měli by mi ho tam zase strhávat každé ráno z krku, tak se mi ho nikam jinam dávat nechce......mám dilema... 😎

vevercaci
11. únor 2012

@nicole_1 @sisstin Makovská je normálně v Dětský nemocnici v Brně..PhDr. Zuzana Makovská
telefon: 53 223 4913, e-mail: zmakovska@fnbrno.cz , plus zkoukni odkaz tady: http://www.fnbrno.cz/detska-nemocnice/klinika-d... a nebo Mgr. Hana Jahnová hjahnova@fnbrno.cz

sisstin
autor
11. únor 2012

@mery.luu a nemají náhodou ve třídě nějaký problémovější dítě (děti). Ony školky rády takto využívají děti s nějakou diagnozou, aby dostaly asistenta, a toho ta školka pak využívala pro víc dětí 😝 Jinak u expresivní dysfázie by běžná třída neměla být problém, jen to teda chce doma víc máknout a chodit často na logopedii 😉

gabsi
12. únor 2012

ahoj všem, doufám, že si užíváte víkendu, já jsem se dostala na počítač až teď, náš malý drobeček mě pěkně zaměstnává 🙂
@sisstin ve čtvrtek jsme se sešli s paní logopedkou, je moc milá, poradila mi jak s malým trénovat pusinku 🙂
no zatim se mi moc nevede, potvůrka mi nechce pusu otevřít ☹
jinak nás mladej pěkně vypekl, půl roku se ho snažim naučit pá, pá - nikdy to po mně nezopakoval, dnes ráno jsme měli malýho v posteli a muckali se s ním, po chvíli ho to přestalo bavit, slezl z postele, rošťácky se na nás usmál, zamával pápá a odešel 🙂
blbý je, že pořád neumí ukazovat, no doufám, že i to se zlomí

sisstin
autor
13. únor 2012

Bré ráno,

@gabsi my jsme byli taky ve čtvrtek, ale my chodíme odpo 🙂 Martina je super, my už tam chodíme skoro dva roky a fakt si nemůžu stěžovat 🙂

Tygr dneska se školkou jedou busem na nějakou tématickou výstavu zas 😅 ale potraviny měly úspěch, samozřejmě se žraly i ty nezdravé, takže v pátek pro něj přijdu a Tygr a všichni ostatní plnou hubu brambůrek a čokolád 😅 😅 😅

dadlenka
13. únor 2012

@sisstin 😀😀 njn, paní učitelky mají taky jenom jedny nervy😀😀 dokážu si představit, co by děti předvedly, kdyby tohle vyhodili😀

sisstin
autor
13. únor 2012

@dadlenka tak to jsem taky mohla vzít čokošku, majolku jsem si nesla domů 😅 😅 😅 😅 ale prý jim řekly učitelky, že jako nezdravé se může...ale třeba po obědě kousek čokolády no 😝 😅

sisstin
autor
13. únor 2012

dneska jdu na tu MNT přednášku, tak jsem docela zvědavá 🙂 prej to trvá skoro dvě hodiny 😕

dadlenka
13. únor 2012

@sisstin je vidět, že jsou to rozumný ženský🙂 Tu přednášku si užij a doufám,že se podělíš se zážitky🙂

sisstin
autor
13. únor 2012

tak jsem objednala ty Trucky 3 od smartu, nebo spíš máma to platí..Tygrovi k svátku a je to pěkně mastný, jak je to novinka 😨

sisstin
autor
13. únor 2012

tak jsem vzala ještě to Gigamic Winomino

dadlenka
13. únor 2012

@sisstin tak tohle mi NIKDY nešlo a nepostavila bych to ani dnes....máme doma podobnou skládačku a prd, nikdy jsem to nepostavila😀 takže tohle pořizovat v žádném případě nebudu😀😀

sisstin
autor
13. únor 2012

@dadlenka to děláš podle tý předlohy, není to těžký 😉 já v pátek dohrála Hrad až do konce, MP se vůbec nechytal 😅 😅 😅

dadlenka
13. únor 2012

@sisstin tak podle předlohy bych to dala, ale my máme bez předlohy a to se fakt nechytám...🙂

dalilenka
13. únor 2012

@nicole_1 U Makovské je ta nevýhoda, že je v nemocnici jen na částečný úvazek. Takže je tam asi jen dva dny v týdnu, proto tak dlouhé čekací doby. Ale třeba budeš mít štěstí. 🙂

sisstin
autor
13. únor 2012

tak teď čtu, že ve školce bude ve středu a ve čtvrtek zdarma ten zrakový screening, což je super..my už to měli od RP..ale to měl dva roky, tak jsem ráda, že mu to zas zkouknou 🙂

jolinka
13. únor 2012

ahojte...taku vec mam, rada by som sa poradila ako postupovat u Kati.

pre Katiku je starsia Johanka samozrejme velky vzor, vidi kazdy den ako pise, cita, riesi priklady, tak zacala mat K. velky zaujem o pismenka, o citanie.
ja by som ju to v tomto veku este vobec neucila, ale co narobim ked to mame doma tak. 😉 Kati vie uz skoro celu abecedu, posledny mesiac coraz viac skusa citat nejake kratke slova...ale vsetko po pismenkach ...M A M A, mama...atd. niektore slova "precita" po pismenach, a potom cele spravne, to hlavne tie kratke nacvicene, niektore len hada ake je to slovo, alebo precita to len ciastocne dobre, co ja viem, M I S O, povie po hlaskach a precita ako Misko.

spajanie slabik, ze M A je ma, este velmi nechape, ...neviem ci to podporovat, to hlaskovanie, aby zase neziskala nespravne navyky pred skolou. Johi som pred skolou naucila iba slabiky, proste vedela napisat skoro kazdu slabiku, ktoru som jej nadiktovala, a obcas si zo slabik vedela poskladat cele slovo, mena osob rodiny a tak...ale vyslovene necitala texty.

abbie
13. únor 2012

@gabsi a to vas logoped neposlal domov s tak malym dietatom? Ci on ani nedzavoce?

evickapooh
13. únor 2012

@jolinka moja Noemka vedela citat ako 4 a pol resp 4 a 3/4 rocna ,nemala 6 rokov ked nastupila do skoly,ale uz vedela plynule citat,nikdy som ju na to vyslovne neucila ,len ked som pozerala moje maily na PC sedela pri mne a vzdy sa pytala ze to ja ake pimeno a ze to druhe ja ake,sama sa naucila citat.v skole nemala z toho vyslovne problem ,len je trosku v pozadi lebo"" ona to aj tak vie"" a nemoze odpovedat,takze je trosku diskriminovana ale nevadi o jej.to potrvdil aj psycholog. ja by som ti odporucala ze ju v tom nepodporovat ale ak to velmi chce tak ano ,kludnu jej vysvetli co chce vediet,ze ktore pismenko ako sa vyslovuje...ci slabiky...ked ma na to ,tak ju podporuj,ked nema na to tak na to pride sama a aj tak sa vzda a nebude ju uz to bavit. .to j moj nazor

jolinka
13. únor 2012

@evickapooh diki...
toto ze ona ma skor problem s recou, chodime na logopediu...a ja v dobrom, aby som podporila spravnu vyslovnost som ju ucila rozoznavat sluchom prve pismeno v slove, cestou zo skolky sme si hovorili ze A ako auto, K ako kolotoc...atd. a tym som nechtiac podnietila zaujem o pismena ako take plus samozrejme vzor prvacky sestry.
u starsej to ze vedela sluchom spajat hlasky do slabik bolo velmi napomocne na zaciatku v skole pri citani...kazde slovo je zlozene zo slabik, ked vies slabiky "vyskladas" si aj slovo.
"citanie" po hlaskach je neefektivne, a je mi jasne ze na to nie je zrela este. sme radi ze rozprava. do skoly pojde az o rok a pol.

evickapooh
13. únor 2012

ja si myslim ze si to robila spravne...podnietit zaujem o pismena mozes len u deti ktory maju o pismena zaujem...ja si myslim ze by si ju mohla podporovat a vyslovnost by sa zlepsil .....lebo bude chciet napodobnovat svoju sestru a tympadom bude chciet spravne vyslovit slova-tiez ako jej sestra.inac aj my sme chodili cca rok na logopediu...

modra1
13. únor 2012

@jolinka pokoj, ona pôjde len tak ďaleko ako sama dokáže 😉. Syn tiež čítal pred školou po písmenách, slabikovanie nepochopil, ja som mu to nevedela a teda ani nechcela vysvetľovať. Je prvák, číta už plynule, pri dlhšom slove spomalí, ale je to plynulé. Niekedy v novembri len slabikovali. Pred školou nevedel rozlišovať hlásky v slove, teraz už áno, takže Katika je naozaj šikovná 😉

sisstin
autor
14. únor 2012

Bré ráno,

@jolinka já bych to vůbec nerešila. On je problém, když do toho tlačí děti rodiče, ale když mají ty děti přirozený zájem, tak bych to nepotlačovala. Tygr umí celou abecedu už hodně dlouho, hodně slov přečte globální metodou..prostě se furt ptal, jak se který písmeno jmenuje, nebo co je kde napsanýho, a prostě ho to zajímá a pamatuje si to. Jako po písmenech nebo slabikách číst neumí, to prostě jen přečte ta písmena, jak jsou za sebou, ale nevyčte z toho to slovo...to umí jen u slov, které fakt zná a pamatuje si je 😉

jolinka
14. únor 2012

@sisstin cau siss 😅 ja ako neriesim to citanie ako take, Kati nie je zrovna typ ktory daco naucis nasilim ci tlacenim 😉 skor mi ide o to, ze skladanie slabik nechape, a to co robi ze cita po pismenkach a potom hada slova sa mi zda nespravna forma citania...ale mozno je to len prechodne., mozno ju po pociatocnom zaujme citanie opusti, alebo dozreje na tie slabiky...to uz je jedno ci pred skolou ci v skole