Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

nicole_1
28. únor 2012

@sisstin tak jsem byla dneska s Tedíkem u té Jahnové, jak říkala romana, pracovala s nim sama a já čekala venku asi 30min., měla tam ještě jednu kolegyni asi taky psycholožku, zprávu budu mít až za 14 dní, ale řekla mi, že nemám mít strach, Tedík je prý velmi šikovné dítě, bezproblému se domluví, rozumí, že ji prý velmi zpříjemnil den, že byl prostě úžasnej 🙂 no tak jsem zvědavá, co ta dysfáze, jestli už poznala, že ji teda nemá, no uvidíme, ale přišlo mi z toho jak mluvila, že mám naprosto zdravé dítě, který snad i mluví 🙂

je fakt, že ted se hodně rozmlouvá a opakuje, není to teda úplně správně, ale včera třeba řekl " to není blbý", když jsem řekla o něčem , že je to blbé, tak jsme koukali, že to zopakoval

sisstin
autor
28. únor 2012

@sicinka tak Tygr uměl přiřazovat někdy od 2,5...názvem, že jsem mu jako řekla "podej mi červenou, zelenou atd", to uměl od 2,9roku a říkat je začal po třetím roce....ve 3,5 už určitě říkal všechny..ale třeba zrovna barvy byly taky jedny z prvních jeho slov 😉 to porozumění řeči jsi u něj zkoušela? 😕

sisstin
autor
28. únor 2012

@nicole_1 no tak super 🙂 tak třeba to bude jenom OVR 😉 jemu je vlastně kolik přesně? 😕

sicinka
28. únor 2012

@sisstin pokud se mu chce tak rozumí nechtěl tedy moc podávat kartičky, ale když jsme to ukazovali v knížce tak to šlo, dost často i odpověděl normálně pusou. Jinak rozumí příkazu dojdi do spodního šuplíku kuchyně a vezmi utěrku, ne přines zelenou a odnese ji prinese správnou a pak zase na něj mluvím a není rekce, jako by nerozuměl. Je to vlastně dost podobné s tím mluvením někdy má náladu a mluví "krásně" někdy kdnourá a vodí mě za ruku a doufá že si to domyslím. Já se totiž vždycky začnu radovat že je to ok a pak zase třeba tři dny vlastně nereaguje ani nemluví. Je možné že by nerozuměl, ale zárověn "uměl" mluvit, já myslela že se to vylučuje?

sisstin
autor
28. únor 2012

@sicinka právě, že nevylučuje 😉 jsou ty smíšené (receptivní) formy, kdy má dítě expresi (mluvení) lepší než tu recepci (porozumění) 😉

ale mně z tvýho popisu to fakt furt sedí na nějakou poruchu auti spektra, je prostě divný, že někdy mluví a reaguje a někdy fakt ne...těžko říct, ale myslím, že to řešíš oprávněně..fakt se mi to nezdá...

sicinka
28. únor 2012

Jinak má ještě jednu specialitu a tou je padání na hlavu, kolikrát si říkám jestli mu po těch všech pádech mohla zůstat nějaká intelegence🙂 nicméně to jsme přičítali tomu že je motoricky opravdu hodně šikovný a troufá si na věci na které nemá hlavnou. Teď jsem se dozvěděla že by za tím mohla být i vada zraku, ovšem vyšetřitelná pouze za spolupráce pacienta, takže to bude tak trochu začarovaný kruh. No uvidíme po tom pátku co mi řekne paní psycholožka.

sisstin
autor
28. únor 2012

@sicinka jako určitě super, že tam jdete...mně to zas až tak standardní totiž fakt nepřijde....nejde o to, že třeba mín mluví..ale právě takový ty pauzy, že jednou jo a jednou ne...taková ta celkem nespolupráce v něčem, nadprůměrně dobré motorické schopnosti....furt mi leze na mysl ten VFA 😉 nebo nějaká taková hraniční porucha PAS...uvidíš, co vám řekne, Kamila je fakt dobrá 🙂

sicinka
28. únor 2012

@sisstin a co s tím pak dá dělat, jako nacvičovat porozumění a doufat že se to nějak rozjede, si o tom jdu nastudovat víc. Jinak ono to zase tak divný není, jelikož prochází obdobím vzdoru a spoutu věcí nedělá jen z principu a zkouší jak budu reagovat. Už se třeba měsíce nepočůral a těd dělal ve vzteku to že se kompletně počůral a čekal co jako bude. Tak si to šel 3 krát uklidit a přestalo ho to bavit 🙂 Ono takhle to vypadá fakt divně ale to je taky tím že ho víc pozoruji.

sisstin
autor
28. únor 2012

@sicinka to je právě to, že je těžký rozlišit, co je vzdor a co je fakt už nějaká porucha 😉 ona právě spousta rodič to svádí na "povahu a vzdor"a pak to opravdu autismus je 😉 nebo taky naopak, třeba to fakt je jen silnější období vzdoru..ale prostě přirozený pro dítě jeden den mluvit a druhej den ne, fakt není...a to ani v období vzdoru 😉

tímhle si zrovna procházela @dadlenka a fakt ten hraniční PAS mají s tím, že bud se to do budoucna zlepší a ze spektra vyleze, nebo taky bohužel ne 😉

sisstin
autor
28. únor 2012

@sicinka tys ho začla řešit, páč sis přečetla tuhle diskuzi nebo se ti něco nezdálo a kvůli tomu jsi něco hledala na netu? 😉

sicinka
28. únor 2012

@sisstin mě se něco nezdá už tak půl roku prostě pořád čekám že se rozmluví, psala jsem ti někdy kolem vánoc. Na tu psycholožku mě navedla až diskuze, jelikož mám doteď tabulkové dítě které vidělo doktora jen na pravidelných prohlídkách, chtěla jsem mu dát ještě čas. Ale jak jste to tu všichni řešili přišlo mi jako dobrý nápad pohled někoho nezávislého 🙂 Jinak já to myslala tak že někdy dá klidně 3- 4 slovnou větu a pak jsme zase u 1-2 ne že nemluví vůbec, jenom hůř. Jinak máma má v práci autisty i vysocefunční a podle ní je dáda pouze tvrdohlavej, technickej typ a typickej kluk (jo a teochu rozmazlenej, ale to on opravdu je)

sicinka
28. únor 2012

@sisstin zase si mě vyvedla z omylu já si myslela že když má 150 slov tak má už mluvit a jak si psala dvou max tříslovné spojení je ok. Jinak co jsem zatím přečetla o té receptivní tak by to musela být hodně mírná forma, navíc bez problémů opakuje i těžká slova, takže slyšet by měl dobře. No jsem na ten pátek zvědavá.

nicole_1
28. únor 2012

@sisstin má 3,5 roku...uvidíme jsem zvědavá co bude ve zprávě

dadlenka
28. únor 2012

@sicinka opravdu jsem tu něco podobného řešila. Kryštof taky působí, že je rozmazlený, tvrdohlavý, ale jak říkala dr.Krejčířová je toho víc, než aby to byla povaha. U nás bylo rozhodující sociálno. Prostě dělá věci když chce on, i vyhoví, když chce ,ale nepůsobí na něj sociální tlak. Sice se to už lepší, ale pořád to není ono. Taky nerad spolupracuje, hlavně když mu někdo říká, co má dělat, reaguje negací. Přitom napodobuje, ukazuje i sdílí pozornost(ovšem snaží se to ovlivňovat on), hraje si na něco, mazlí se a má oční kontakt, směje se...má v 3,5 letech cca 350 slov, skloňuje, používá zápor, spojuje dvě až tři slova, když je rozčílený i víc- má úroveň mluvené řeči cca 2 roky, porozumění cca 18 měsíců, ovšem není to přesné, odmítl spolupracovat.držím palce ať dobře dopadnete🙂

sicinka
29. únor 2012

@dadlenka tak tohle by ne nej celkem sedelo, mluvenou rec má na 2 roky, to porozumeni si ted nejsem jista. Ale jako vždycky je nejlepsi kdyz si na vec prijde sam, pak se ji venuje s chuti, nutit ho moc nejde. Nechtel se oblíkat na zimu dělal sceny, tak jsem ho nechala jit v listopadu ven jen v tricku za dve minuty byl zpatky mamo zima. Neplatili na něj do nedávna telesne tresty (ja je nepouzivala vubec, pak me presvedcili ze by mu to neuškodilo) bylo mu to fuk. V posledni dobe ale chape ze je to trest staci pohrozit hned zacne natahovat. Ono je lepsi kdyz uz mas s vychovou nejake zkusenosti, já si u dády porad nejsem jista jestli to delam blbe nebo ne. Jinak Dáda je typický extrovert komediant opět jsem si myslela že to se s PAS vylučuje.

dadlenka
29. únor 2012

@sicinka Kryštof si normálně hraje, hraje si na tygra, pejska, má velkou fantazii - taky jsem myslela, že se to vylučuje..ale to samozřejmě neříkám, že Dáda PAS má...🙂 Kryštof ho teď má, ale hraniční s tím, že se to může v budoucnosti velmi změnit - já doufám, že k lepšímu, ale může se to změnit i k horšímu. Jinak s tou výchovou - na zkušenosti kašli, řiď se citem a intuicí. Někdy je těžké ustát ty řeči okolí o nevychovaném spratkovi, ale co už😀 Ale Davídek je pořád malý, může mít silné období vzdoru a zkouší, co vydržíte. I když máme PAS tak výchovná doporučení jsou pevně stanovená pravidla a hranice, vizualizovat to, čemu nerozumí, snížit sociální tlak a posilovat sociální zkušenosti🙂 Myslím si, že tohle neuškodí žádnému dítěti🙂
Moje všechny děti měly, nebo ještě mají silné období vzdoru a vyplatilo se mi, kromě ocelových nervů a velké trpělivosti být čitelná, dodržet hrozby, snažit se předcházet krizovým situacím - takže třeba půl hodiny předem připravovat na změnu, taky netlačit dítě do kouta nesmyslnými příkazy, ale mazaně dát na výběr, u výběru oblečení vždy dát na výběr ze dvou - ale trvat na tom, že si jednu bundu obleče🙂 Ale zase vycítit, že je dítě přetažené, unavené, nemocné a pravidla pozměnit... Nikdo ti nikdy neřekne, co je správně, ale už jenom tím, že se nad tím zamýšlíš jsi na správné cestě🙂

sicinka
29. únor 2012

@dadlenka hele ono u dády je výhoda že vypadá menší a je docela hezkej, to že je nevychovanej začínám poslouchat až teď. Z venku je naopak většinou chválen co už umí atd, tedy když se hned nepřiznám kolik mu je 🙂. Vzteklej je hodně, ale v 90% případů se mu dá odklonit pozornost, takže začne koukat na letadlo a přestane řvát. Jinak tomu už vůbec nerozumím proč zařadí Kryštůfka jako autistu (i když hraničního) když defacto nemá jeden typickej autistickej rys. Jak odvodí že to není ta dysfazie, nebo cokoliv jiného. Tím víc jsem zvědavá co se vlastně o Dádovi dozvím 🙂 Pak se chci zeptat psala jsi že si stáhla nějakou aplikaci do Iphone nevíš jak se jmenuje. Dáda aktuálně nejradši ukradne tatovi Iphone a hraje si s mluvící kočkou, tak bych mu tam dala něco edukativního.

dadlenka
29. únor 2012

@sicinka Kryštof je PAS, protože nemá v pořádku sociálno. Dělá věci protože chce on, ne protože chtějí jiní, sice touží po pochvale a uznání, ale neumí dělat věci druhým pro radost, tyhle věci se musí učit.

dadlenka
29. únor 2012

@sicinka Kryštof miluje TinyLoto, předškolní brašnička,soundtouch,Lego4+, skládanky, find it match it,sounds,thingstogether, adventure

sicinka
29. únor 2012

@dadlenka takových lidí znám 🙂 a jsou dospělí a autisti nejsou. No tak podle tohodle se fakt začínám děsit co mi řeknou, on taky dělá spoustu věcí, aby z nich měl sám prospěch třeba prosí a děkuje. Jakmile chce něco dostat tak to plosím a kukuje nádherně, u obyč věcí mu to pořád musím připomínat. Stejné je zdravení pokud mu to připomenu tak většinou pozdraví(nevidí tam ten efekt, že z toho něco bude) ale samotného ho to nenapadne pozdravit zamávat. Ale třeba chápe že se musí dělit dát hračku, ovoce a to dělá vcelku dobrovolně. Děkuji za ty hry, dám za úkol manželovi je stáhnout.

dadlenka
29. únor 2012

@sicinka můžu ti říct, že jsem se PAS děsila už od té doby, kdy jsme to začali s Kryštofem řešit - tj. v 19 měsících. On v té době nesdílel pozornost, neukazoval, nemluvil, před druhým rokem začal ukazovat, sdílet pozornost, začal si i nápodobově hrát (jako řídil auto, jako vařil atd.) ve 2,5 letech měl 71 slov, sdílení se hodně posílilo, byl schopen na požádání dát a donést hračku, či nějaký předmět, začal nás oslovovat máma, táta a pojmenovával i brášky, tetičky a strejdy a babičky🙂 začal si hrát se zvířátky, jezdit smysluplně s auty, byl schopen načmárat na papír a pojmenovat to auto🙂 před třetím rokem už spojoval dvě slova - někdy i tři, ve třech měl cca 250 slov, neustále někoho napodoboval, hraje si s bráchy - honěná, staví s nimi z lega... v březnu bude mít Kryštof 3,5 od 3,2 je i na noc bez plen, vysvleče se, obleče kromě bundy a s tričkem musím pomoct, hraje si imaginárně, pouští do své hry i jiné osoby, ale nesmí to být davy🙂 ALE s čím měl vždycky problém - negace příkazů - vždy protestoval, i když to nakonec udělal, někdy příkazy ignoruje, dr.Kr si všimla, že má v určitých situacích slabší oční kontakt a hlavně, že mimiku nemá koordinovanou s mluvou a očním kontaktem - je tam lehká atypie, nechce se nechat vést a nerad spolupracuje, chce mít věci pod kontrolou - je tam toho prostě víc, než aby to byla jenom povaha. Ale že se uvidí, kam se posune, až dožene porozumění - teď ho má orientačně okolo 18 měsíců, víc nemohla otestovat, protože drahoušek se sekl🙂 Prý mluví málo, že opravdu nemá potřebu a to je opravdu tím PAS, protože zase mluví lépe než dysfatické děti a hlavně má nerovnoměrné porozumění a slovní zásobu - co ho zajímá - rozumí a umí říct. Tvůj syn je skoro o rok mladší, takže se ještě spoustu věcí může změnit a může mít jenom takovou roztomilou povahu, ale to, že na to nebudete mít papír neznamená, že ti z něj nepotečou nervy😀😀

sicinka
29. únor 2012

@dadlenka tedy podle popisu jsou si kluci docela podobný 🙂 mě to zatím moc neděsilo, poprvé to nahodila@sisstin když jsem ji psala o vánocích protože Dáda pořád nemluví. Jinak on byl opravdu poměrně vzorně tabulkovej v roce měl asi 8 slov, Takové ty důležité pokyny jako podej přines ne stuj chapal před druhým rokem, stejne jako pojmenoval jednotlivé členy rodiny, znal k nim cestu atd, V 2,3 roku bez plen a bez dudlíka (ale dáno tím že jsem srab čůrat na záchod uměl od 20 měsíců jen jsem mu nesebrala plíny tak se nesnažil). Dudlík byl jeho nejlepší kámoš, když zjistil že ho s ním vydíráme (dudu je jen na spinkání) tak se ho dobrovolně vzdal. Plinku na noc má protože je s náma v posteli, počůrá se tak jednou za 14 dní a nechci riskovat. Samoobslužnost sám jí od roka nechtěl za žádnou cenu krmit, pije z čehokoli, umí se celkem svléknout, oblíknout slipy kalhoty boty. Slov tak asi 100, možna 150 nevím nepočítám nějaké použije hezky a pak ho půl roku neslyším. Rád kouká na pohádky, ale pasivne nekomentuje, hodně omezuji. Jinak je technický typ už od 18 měsíců krásně skládá z lega i řekne co postavil, nedávno ukradl akušroubovák a rozmontoval židli. Co ho ted pozoruji je strašně často zahloubaný jakoby do sebe to dřív nebyl, v tu chvíli nereaguje nic nechce po chvíli se usměje a je ok. Jako mě spíše děsí nějaká EPI (navíc občas šíleně padá) než ten PAS. Pokud vidíš takový vývoj jako je u kryštuvka, tak bych se ho nebála. I kdyby měl porozumění o rok pozadu tak když se bude vyvíjet tak jak ted tak kdyz v osmi bude na urovni sedmi a nepozná nikdo nic.

dadlenka
29. únor 2012

@sicinka Řekla bych, že tvůj Dáda je v něčem o dost šikovnější, Kryštof měl první slovo v 21 měsících a v té době do dvou let by nepřinesl ani nedal nic. Vším si jenom točil. Neuměl si hrát, maximálně navlékal na trn kroužky, vkládal vkládačky a pouštěl ze skluzavky autíčka. Taky rád poslouchal písničky a prozpěvoval si je, rád dělal ty dětské hříčky - uměl jich plno a často je dělal nebo nutil, ať je dělám já🙂) Na TV moc nekouká, ale třeba jednu pohádku Bořka, Tomáše nebo něčeho podobného dá a má rád a to se dívám s ním a komentuju. Jenom s tím, že hodně padá a kouká doblba - vidí dobře? to může být i z toho.. Kryštof má rád svůj klid, rád si hraje s bráchama, ale potom si zaleze do křesla, nasadí sluchátka a poslouchá písničky na iPhonu, hraje tam ty svoje hry atd. Pro něj je lidská společnost hodně žádaná, ale taky hodně unavující. Hraje si Dáda s dětmi? jak na ně reaguje? Iniciuje hru s někým jiným? a často? (Kryštof nás teď pořád k něčemu potřebuje, rád si s náma hraje, ale pořád je to tak nějak na začátku🙂 )Jinak teda obdivuju ten akušroubovák - je šikovný😀 Jinak k tomu vývoji - zrovna u toho PAS je to ošidné, může se stát, že se z pohodovýho autíka stane malé monstrum a také opačně. Sice se to spíše stává u těch nízkofunkčních a s MR, ale vyloučeno není nic. Doufám, že nás nic takového nepotká...

sicinka
29. únor 2012

@dadlenka s tím hraním ano rád si hraje s dětmi (preferuje starší) i s dospělými, je schopen se vetřít do hry jiných dětí. Co mě taky nahlodalo bylo mateřské centrum Dáda si tam sedl uplne stranou vzal jednu hračku a kýval se odmítal, cokoliv nemluvil. Jsem si říkala že je to jasné. Pak mi bylo porazeno at ho vezmu do kolektivu někam jinam, ze v tomto věku se tak může projevovat i to že neumí komunikovat a říct že chce pryč (on to tedy několikrát říkal neci, pryč), Poté co zjistil že se mnou nehne tak běhal každých 10 minut čůrat, jelikož je záchod v předsíni tak si vždycky rovnou vzal boricky a rekl mama pryc. Takze je evidentne schopen vymyslet strategii 🙂 Ja jsem se zarekla ze mu nebudu ustupovat, ze nic delat nemusi a zustaneme a projevoval se viz výše. V ikea mu kolektiv nevadil hrál si tam se spoustou dětí (opravdu hrál něco jim vařil pak myli společně nádobí a tak). Podle všeho mu vadí řízená činnost v kombinaci s maminkou, beze mě ji zvládá lépe (zapojí se né do všeho má zájem). Jen pro pobavení teď jsem si ho přebírala od dědecka co ho hlídá a opět připomínám rozluč se udělej papa. A ze zadu se ozve Ajoj, papa no bězte už! On tam to mluvení někde má, teď jen přijít na to proč nemluví.

sicinka
29. únor 2012

@dadlenka s tím viděním to říká i máma dělá s postiženýma, že by to mohla být tupozrakost. Jenže to je v tomhle věku nevyšetřitelné. Já jsem snad z rodiny jediná kdo nemá brýle, manžel má taky asi 4 dioptrie. Ptala jsem se oční a ta říkala šikovné děti vyšetří kolem 4 let je potřeba aby dítě popsalo jak vidí, no tak to je u nás těžká utopie. @sisstin Vám dělali nějaké vyšetření zraku jsem tu někde zahlédla, ale to už tygr komunikoval?

mery.luu
29. únor 2012

@sisstin prosím Tě, k té Krejčířové se objednává tím, že jí napíšu toho 1.4. meil??? Co jí mám jako napsat . - stručně nastínit naše problémy, nebo nějak podrobně vše popsat??

dukie
29. únor 2012

@sisstin Před časem jsem sem psala... že syn prakticky nemluví (plus jsme se potkaly v diskuzi nad tématem, jak se podobné děti adaptují v kolektivu v MŠ). Novinka od nás - včera jsem s ním byla u neurologa na EEG a má zachyceny nepočetné ostré epileptické výboje. Takže asi pověstná skrytá epilepsie... chápu-li to správně. Podle neurologa je to v místě, kde to není nebezpečné, ale sledovat to budeme... tož tak. Měl by prý absolvovat magnetickou rezonanci, ale to je v tomhle věku v celkové anestezii s hospitalizací, takže ho doktor nechce trápit předčasně... za 6 měsíců nové EEG a pak se uvidí, jestli se to nějak vyvíjí nebo ne, jestli ta rezonance bude potřeba.

Příští týden ORL, pak foniatr a logoped a vracíme se s výsledky ze všech vyšetření zpátky k psycholožce - která ho zhodnotila jako velmi dobře spolupracující bystré dítko, které prostě nemluví... vidí možné hraniční hodnoty funkčního autismu, ale to jen velmi slabě - třeba zvířátka jí sám od sebe postavil naprosto přesně do řady za sebou, jestě pro dokonalost upravoval rozestupy... takže zbystřila... a celkově to koresponduje i s tím, jak vyvádí, když někam jdeme jinudy než obvyklou cestou a tak.

Tak jsem zvědavá, jak nám to všechno půjde a jaký bude celkový verdikt a co pak dál...

sisstin
autor
29. únor 2012

Ahoj holky,

s vypětím sil jsem zapla PC. Samozřejmě jsem chytla ten blicí virus od Tygra, takže dneska problitá noc a celkově mi je furt nif mof, ale už je to lepší 😝
@sicinka jj, zrak mu vyšetřoval už 2x, ale tím screeningem očních vad. Tj, to je takový přístroj, kde dítě kouká jenom na smajlíka a okamžitě to jde do PC a vyhodnocuje se to, takže tam není potřeba téměř žádná spolupráce, tohle zvládne i kojenec 😉 Poprvý to měl čistý a ted mu našli jednu hodnotu lehce zvýšenou, takže musíme na klasický oční vyšetření, aby se nějaká případná vada vyloučila nebo potvrdila. A to právě nevím, jak to bude probíhat, a docela se toho bojim. Jemu nevyšly dioptrie ani astigmatismus nebo tak, ale nějaký zvýšený procento rohovkovkých reflexů (ale fakt minimální), což znamená, že by mohl šilhat. Což si myslím, že je tím, že má prostě asymetrický obličej a dělá to klam (už jsme právě kvůli tomu byli na očním v roce, páč se mi zdálo, že na fotkách šilhá) a primářka mi řekla, že nešilhá, že je to prostě silným kořenem nosu a tvarem oka orbit, to pak hází optický klam, že oko ujíždí, když je dítě focený ze strany. To samý mi ted paní řekla ted, že to asi nic nebude, ale prostě ty hodnoty mají přísné a chce to dovyšetřit. Kdyby tam měl říkat nějaký obrázky, tak podle mě v cizím prostředí neřekne nic a i kdyby, tak by mu stejně nikdo nerozuměl 😝

Jinak fakt to u vás nic být nemusí, ono je hrozně těžký to takhle hodnotit přes net, spousta dětí má nějaké projevy a nakonec bud nemají dïagnozu žádnou, nebo každé dítě má jinou, i když ty projevy vypadají stejně 😉 fakt uvidíš, co vám řekne Kamila v pátek 😉

@mery.luu napiš ji už posledního března 😉 do toho prvního emailu jen tak stručně, že máte podezření na dysfázii nebo že ji máte, to stačí...a až vám dá termín, tak třeba cca 3-5dní předtím ji pošli podrobnej email, jak u vás probíhal vývoj, jaký má syn problémy, v čem je dobrej a co mu zas nejde..no prostě na co si vzpomeneš..klidně ji i napiš, co rád dělá, jak mu říkáte atd. Ona si to vytiskne a budu už vědět, jak ho má oslovovat, čím má třeba začít, aby ho to bavilo a nějak už tu diagnozu bude mít nastíněnou 😉

@dukie já bych ti doporučovala se objednat k té Krejčířové, máš fakt ted šanci, prvního dubna bude objednávat, je to špička v oboru, hlavně přes ty různé komunikační poruchy. Čekačka je teda dlouhá, ale fakt se to vyplatí (email je dana.krejcirova@ftn.cz) nebo ti můžu doporučit její žačku, je fakt dobrá a tam by jste šli skoro hned 😉 http://www.detsky-klinicky-psycholog.cz/ Ono těch lidí, co mají atestaci z vývojové psychologie a těch škál (tudíž umí vyšetřit fakt už třeba kojence) je cca 10 v republice a to Krejčířová to naučila zbylých 9 😉 Ta Kamila ji právě má 😉 zkušenosti od holek mám dobré, takže asi konečně roste zase nějaký dobrý psycholog, co to po Kr. vezme 😉

Jinak asi myslíš vysokofunkční autismus, ten se tu ted řeší na týhle stránce..určitě se nedá soudit jen podle toho, že řadí nebo rád chodí stejnou cestou. Ony ty dětí, které nemluví (špatně mluví) prostě trvají na svých jistotách, páč tu oporu nemají v řeči. On ti nemůže říct, proč mu to vadí...vůbec to nemusí být, že to je auti rituál, ale dalších xy věcí, které, kdyby uměl mluvit, tak by ti je řekl 😉 Jinak většina dětí s dysfázií má IQ zcela normální, často i v něčem nadprůměrné, takže to určitě dysfázii nevylučuje. Co se týčeho toho VFA, tak možné to je, ale to by měl fakt posoudit ten psycholog, který umí udělat vývojový profil a to se mi moc nezdá, že by ta vaše psycholožka, kde jste byli, uměla 😉

co se týče té skryté epilepsie, tak já o tom teoreticky vím, že když se na ni nasadí antiepileptika, tak by ta řeč měla začít naskakovat. Ale když neurolog tvrdí, že to není v centru řeči, tak fakt netušim. Do MR bych určitě nešla, pokud by to nebylo nevyhnutelné, těmhle dětem narkoza zrovna jako nepřidá na jejich stavu 😉

nicole_1
29. únor 2012

@sisstin u vás taky řádí střevní viroza...Tedík ji dostal včera a zítra jedeme na hory, dneska jsme měli jít na logopedii a logopedka mi řekla, že se jí včera 4 maminky taky omluvili kvůli střevní viroze, jsem zvědavá jak proběhnou hory...ale vidím, že viroza je celorepubliková 😕

sisstin
autor
29. únor 2012

@nicole_1 jo, ted to píšou všichni..zrovna ted mi psal MP, že ho bolí hlava a břicho, a už se posral 😝 Tygr to měl fakt jen pět hodin, prostě dopoledne se ve školce poblil, tak jsem si pro něj šla..a naposledy blil ve 14:00 a pak jak když utne a vysmátej...a mě to chytlo včera večer a problila jsem celou noc...ale od rána už taky dobrý...