Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

nicole_1
29. únor 2012

@sisstin no Tedík taky problil jen noc ale dneska měl horečku a celý den proležel a prospal, tak doufám, že zítra to bude ok, když odjíždíme na ty hory, ale je mi jasný, že to někdo od něho chytne,vždycky si to předáváme, já mám taky už nějaký ptůjem, jsem si dala i slivovici, abych to spálila bacila,ale nesnáším slivku 😝

sisstin
autor
29. únor 2012

@nicole_1 to je fakt jak lavina, čekám, že máma se poblije zejtra 😅 😅 😅 Tygr jde do školky už zejtra, dneska nešel, páč já jsem nebyla schopná vstát ani z postele...tak musím pozjištovat, kolik dalších dětí blilo a jestli blila i úča, páč to Tygr na ni 3x hodil 😅 😅 😅 😅 on za ní přišel, že ho "boí bicho" a než stačila něco udělat, tak už byla pošavlená 😅 😅 a to se tam ráno nacpal ještě jabkama 😅 😅 😅

dukie
29. únor 2012

@sisstin Přesně to mi psycholožka říkala, psala jsem "vidí možné hraniční hodnoty"... právě uváděla jako další možné vysvětlení přesně to, co píšeš - že možná jen hledá určitou jistotu, kterou si kompenzuje chybějící řeč... jako další možné vysvětlení uváděla i fakt, že to může být třeba i jen osobnostní rys... a že na odhalení, odkud to pramení, bude potřeba sledovat jeho vývoj, víc ho poznat, že ze 2 hodin to těžko může poznat. Upřímně - dělala na mě velmi dobrý dojem, rozhodně věděla, jak na něj, jen jsem tam seděla a ona si s ním "hrála", dávala mu zajímavé úkoly a on úplně nadšeně spolupracoval... a chvílemi jsme spolu probíraly jeho dosavadní vývoj, aby měla představu, co bylo do tohoto okamžiku. Příště by měl absolvovat nějaké ty testy stran intelektu, to ho už nechtěla trápit, prostě až bude zase "čerstvej".

Stran antiepileptik - pochopila-li jsem správně, nenasazují se, pokud to není vysloveně nutné. Nesou sebou údajně nemalá rizika, takže pokud je dítě vyhodnoceno pro řeč jako "nadějné", je asi lépe se tomu vyhnout... pokud ale jiná možnost není, případně to nějak ovlivňuje i vývoj v dalších oblastech, tak potom ano. Nevím, nejsem na tohle odborník, uvidíme, kam se dopracujeme... a informace ze všech stran prostě budeme muset nějak vyhodnotit. Snad se někam hneme...

sisstin
autor
29. únor 2012

@dukie uvidíš no..já bych to u vás fakt na tu dysfázku viděla, páč kdyby byl VFA, tak už by asi mluvil 😉 jako ne špičkově, ale určitě víc 😉

sisstin
autor
29. únor 2012

@dukie ono u vás ani jako moc možností není.... MR to není určitě, OVR taky už ne - na to je to řečové opoždění fakt velké....takže jedině zbývá nějaká lehčí forma PAS nebo ta dysfázie... ještě by mohl mít dysartrii, ale ta by se měla poznat na EEG 😕

sicinka
1. bře 2012

@sisstin tak to vás lituji, my to chytli asi před měsícem a Dáda byl asi za 4 hodiny ok a já pak tři dny ležele a lezl mi po hlavě. Měli bychom teď očkovat druhou MMR tak chci počkat co se dozvím v pátek a rovnou zkusím z doktora vyrazit doporučení k očnímu a na neurologii. TEdy pokud se nedozvím něco ve smyslu co bych po něm jako chtěla 🙂

@dadlenka moc děkujeme za hry Dáda je z nich nadšenej a on tedy uměl i přiřazovat obrázky na kartičkách a tak, ale takhle ho to mnohem víc baví, nakonec zvladnul i smajliky na vajičkach to jsem byla překvapená. Jen manžel říkal že našel jen první tři hry u ostatních mu to nešlo jesli by jsi se nekoukla jak jsou přesně ty názvy že je tam toho strašně moc.Moc děkuji Lucka

dadlenka
1. bře 2012

@sicinka kouknu, ale zrovna má v moci mobil Kryštof, tak až ho pustí, kouknu se pořádně a přepíšu. Jinak v appstoru když najede na education, tak je tam strašně moc aplikací i free, jinak hodně aplikací najdete i na
www.i-sen.cz - jsou tam aplikace jak na iPad, tak i na iPhone, takže i tam pohledat🙂

dadlenka
1. bře 2012

@sicinka Preschool Adventure, Match It - Find It for K...,Skládanky pro děti - z..., LEGOApp4+ - za legem je ještě r v kolečku, jako registračka, Things That Go Together, - ty nedopsané názvy se mi v appstoru nezobrazují celé, ale podle toho to určitě najdete🙂 Omlouvám se za nepřesné názvy, takhle je mám pojmenované v iPhonu, v appstoru je název trošku jiný🙂

adosek27
1. bře 2012

Ahojte holky,už dlouho sem nakupuji,ale až dnes si jdu k vám pro radu.Mam syna 4 roky,ma problémy s řeči.Nase logopedka ma podezření na expresivni vývojovou dysfazii.Ja ale po přečtení různých článku na netu uvazuj,jestli by to nemohla byt spis lehká mentální retardace.Krome té řeči ma ještě další zvláštnosti,je na mě dost fixovany,do dnes ho musím úspavat,je hodně uzkostny a citlivy.Kdyz ho pozoruju v kolektivu deti je takovy bezelstny,nikdy by nikomu neublizil.Nekdy povida nesmysly,ale nejsem si jista,jestli to nedela spis jen z legrace.Ale na druhou stranu,kdyz mu zadam nejake ukoly,odpovidajici jeho veku,odpovida spravne.Rodina ho taky vetsinou chvali,ze je hodne chapavy a rozumny.Muzete mi poradit nejake testy,jak bych mohla overit,jestli by to mohla byt LMR nebo jestli za jeho problemy muze spis ta dysfazie.Budu vdecna za jakoukoliv radu.

sisstin
autor
1. bře 2012

@adosek27 Ahojky, a proč si myslíš, že by měl mít LMR, když zvládá úkoly pro věk? Aby se dalo mluvit o LMR, tak musí být dítě ve všech složkách vývoje opožděné o cca třetinu věku. Takže u dítěte přesně 4letého asi opoždění o rok a čtvrt 😉 Tohle chtěla Krejčířová po synovi přesně ve 4letech (kopíruju tu z blogu)

Jako první měl vždycky dva různé obrázky, třeba panenku a medvídka..a ona mu podávala obrázky různých panenek (jinak nakreslených a v různých polohách)a medvídků, a on to měl dávat pod ten obrázek, pod který to patří...takhle měl asi 4 páry. Pak měl třeba banán a hrušku a k tomu dostal na výběr různé obrázky a zas tam měl přiřadit ovoce (jahodu, banán atd.). Nebo tam měl dvoukolové dopravní prostředky a čtyřkolové, a zas měl doplňovat, jaký k tomu patří. To bylo bez problémů.

Pak mu dala kartičky s obrázkama, který měl pojmenovat. Byly to obrázky všechny, které normálně říct umí, no neřekl ani ň, rval mi hlavu do břicha a prostě ne.

Pak mu ukázala obrázek krávy, otočila na druhou stránku a tam měl těch zvířat asi 12, a měl ukázat, co předtím viděl. Pak už mu ukázala v řadě ptáčka, kachnu a husu a zas otočila a měl ukázat, co tam bylo. Taky bez problémů.

Pak mu ukazovala vždycky dvojici kruhů, a měl nejdřív ukazovat, který je velký a malý, a pak větší a menší, taky bez problémů.

Pak zas měla sadu zvířat, a vždycky jedno zvíře dala do rámečku a měl hledat stejný. Podotýkám, že ty obrázky jsou černobílé a hrozně nevýrazné, takže jsem měla co dělat i já, abych to tam našla. To taky zvládnul.

Pak zas porozumění řeči, ptala se ho: kdo nám dává mléko, který zvířátko má dlouhý uši, co svítí v noci na nebi, na čem se vaří, který zvířátko loví myši, co se dává na hlavu atd. Pak zas naše oblíbené: čím se stříhá, z čeho se pije, atd. Bez problémů.

Pak před něj dala tři věci: auto, miminko a klíč, dala přes to sešit a jednu věc zakryla a měl říct, co zmizelo. No opět z něho nevylezlo ani slovo. Tak to mi řekla, že těžko říct, jestli se jenom stydí nebo si to fakt nepamatuje. Takže to neudělal vůbec.

Pak měl takový různý tvary složitý, bylo jich fakt hodně, na ně měl přikládat stejný tvary. Bez problémů.

Pak měl sadu obrázků a měl ukazovat, co tam chybí, třeba tam byl zajíc bez ucha, vozejček bez kolečka atd. Bez problémů.

Pak měl napodobit tah, napodobil kolo, čárku a kříž, vlnku už ne. Namalovala mu panáka, kterýmu chyběly nohy a jedna ruka. Tak to měl domalovat, no Tygr udělal jenom čáranice v těch příslušných místech , kde to mělo být a stačilo jí to.

Pak stavěl z kostek podle předlohy, takže jsme překonali už i most, zeď nezvládnul . Potom třídění knoflíků podle barvy.

Dále měl dvojici obrázků a měl říkat, jestli jsou stejné nebo ne, tak to si P. vystačl s "joooo" a "neeee". Ještě mu ukázala dva obrázky ženských obličejů a měl říct, který je hezčí. Taky správně.

adosek27
1. bře 2012

@sisstin akoj,tak tohle vsechno zvladne.Az na malovani,panakovi taky jen cmarne na misto,kde neco chybi.Prijde mi ze je hodne po citove a nervove strance jako by opozdeny,stale vymysli nejake blbiny,vyklady z meho pohledu nesmysly,ale kdyz chce,tak se dokaze soustredit a clovek si s nim rozumne popovida.Napriklad u logopedky jsem kolikrat prekvapena,jak dokaze pekne spolupracovat,ona je pro neho asi vetsi autorita,proto si nedovoli vykladatbty svoje blbiny. Byli jsme na psychologickem vysetreni(jestli se tomu tak da vubec rict). Trvalo 20 min.Z toho se mnou mluvila 10 min.ptala se na zakladni veci,nase zamestnani,na to jestli ma syn vlastni pokoj,jak probehl porod.ptala se taky na nasi financni situaci...Syn si mel mezi tim sam hrat. postavil z kostek nejake domecky, tak ho pochvalila.Potom mu ukazala stejne obrazky v rade a jedna byla odlisna, mel ukazat,poznat ktery je vetsi kruh,napocitat do peti,na asi peti obrazcich mel ukazat,co chybi(na aute kolo...), domalovat panaka, ukazat stejny obrazek,ktery predtim videl.Vsechno zvladl az na obrazek na kterem byl muz,ktery rezal kladu pilou,ktera mela zuby obracene.To nedokazal popsat,co je tam spatne.Na to mi rekla,ze to nevadi,ze je to stejne az pro starsi deti.Taky mel zopakovat asi sestislovnou vetu,to taky zvladl.V prubehu tohoto vysetreni jeste resila dva telefonaty od klientu,takze byla takova hodne roztekana a prislo mi,ze nas chce mit co nejdriv z krku a delat si dalsi praci.Chvalila ho,ze je sikovny,ale ja jsem z toho nemela vubec dobry pocit.Do lekarske zpravy jako zaver napsala: Intelektove schopnosti v pasmu dolniho prumeru v dusledku nesplneni ukolu aktivniho slovniku.Zatim nevyhranena lateralita,neobratnost,artikulacni opozdeni.Logopedicka pece velmi potrebna. + tam napsala spoustu dalsich ukolu ,ze kterych ho ani nezkousela a napsala,ze to vsechno splnil.Mela posuzovat podezreni na dysfazii,ale o tom se vubec nezminuje.Proto me napadlo,jestli ty jeho problemy nejsou zpusobeny snizenym intelektem (jak pise doktorka). Ve clancich o retardaci je popsano spousta priznaku,ktera jsou spojena s opozdenosti reci a citovou nevyzralosti.
Taky uvazuju,jestli nemame zajit k nejakemu jinemu psychologovi,nesedi mi,ze tahle doktorka posuzuje intelekt u ditete s podezrenim na dysfazii podle aktivniho slovniku.
Omlouvam se za zmatenost meho prispevku,ale snad jsem to napsala aspon trochu sruzumitelne.

sisstin
autor
1. bře 2012

@adosek27 Intelektove schopnosti v pasmu dolniho prumeru není LMR, ale širší norma 😉 Jinak jak píšeš, u dítěte, které má podezření na dysfázii je kravina určovat intelekt na úrovni verbálních testů. Předpokládám máte podezření na jenom expresivní dysfázii (není narušené porozumění řeči, jen čistě ta aktivní řeč). Ta se diagnostikuje při vývoji v rámci normy (max. širší normy) s tím, že dysfatické děti mívají problém s motorikou (není ale podmínka) jak jemnou, tak hrubou, tak grafomorikou. Ta diagnostika se dělá pomocí těch vývojových testů, dítě s dysfázií je splní trošku jinak (neznamená to, že špatně) než dítě zcela zdravé + se pak hodnotí ta úroveň řeči 😉 Pokud jsi schopná dojet do Prahy, tak bud se můžeš objednat ke Krejčířové - naprostá špička v oboru, nebo pokud na to spěcháš, tak k její žačce, tam by jste šli jako poměrně hned. Klidně příští týden 😉

Kolik je mu ted přesně a jak jste na tom v řeči? 😉

sisstin
autor
1. bře 2012

@adosek27 jinak co přesně myslíš tím "že vykladá blbiny?" 😕 K té citové nevyzrálosti - děti, které mají problém s řečí prostě úzkostné bývají, nebo naopak mají prodloužené a silné období vzdoru, nebo můžou být agresivní - protože když jim někdo nerozumí, tak ráně rozumí každý že 😉 Ta špatná mluva je poměrně velký handicap pro to dítě, znesnadnuje mu to v podstatě celý život, takže pak někde se to musí projevit. Syn je taky spíš úzkostný a citlivý typ, do konce léta to byla celkem katastrofa, obrovský zlepšení nastalo ve školce...tam poměrně nabyl té sebejistoty, hodně těch úzkostí vymizelo...ale prostě pořád to bude citlivější povaha, to tak už má dané od přírody 😉

sisstin
autor
1. bře 2012

@adosek27 jinak otázky týkající se finanční situace já např. teda považuju za silně nevhodné a je jí do toho velký kulový 😉

alikaa
1. bře 2012

Ahojte, chcem sa opytat, ci by ste vedeli poradit s kamoskinou dcerou. Ma 2 roky, vzdy bola od rovesnikov strasne popredu, chodila v 10. mesiacoch, cele vety zacala pouzivat asi ako 14. mesacna, teraz ma uz taku slovnu zasobu podla mna ako dospely, dokaze akekolvek tazke vety povedat suvisle, pekne gramaticky. Vsetko rozumie, vo vsetkom je podla mna aj o rok popredu. Len rodicia maju problem s jej spravanim. Je velmi agresivna, vsade kam pride bije deti, hlavne tie mensie a slabsie, naschval im robi zle. Tiez detom kradne hracky, dietatu vytrhne hracku a soti ho, alebo hocikedy pride od zadu k dietatu a zacne ho bit drevenou hrackou po hlave. Je ale agresivna aj voci sebe samej, ked ju chyti zlost a nema nikoho po ruke, koho by zbila, tak bije sama seba, alebo si bucha hlavu o stenu. Viem, ze tu riesite poruchy komunikacie, ona s komunikaciou nema problem, ale s tou agresivitou. Rodicia na nu nikdy rukou nesiahli, nikdy jej ani po zadku necapli, ani oni medzi sebou sa nikdy nehadali, nikdy na nu ani nezvysili hlas, vsetko sa jej snazia pokojne vysvetlit, az to niektore mamicky nastve, ked ublizi ich dietatu. Ak niekto cudzi na nu zvysi hlas (ked napr. ublizi inemu dietatu) tak dostane zachvat revu a hadze sa o zem. Moze to byt nejaky neurologicky problem? Nepoznate niekoho s takym problemom, ze ako ho riesili?

adosek27
1. bře 2012

Otazka ohledne penez me hodne zaskocila,nemam ale zadne zkusenosti s takovym vysetrenim, tak jsem to presla a odpovedela.Do Prahy bohuzel nemam moznost se dostat,mam jeste mimco a to je na me zatim dost zavisle a mame to z ruky.Na morave asi nevis o nekom schopnem,kdo se zameruje na dysfazii.Synovi byly pred masicem 4,ano mame podezreni na expresivni.Jinak tema blbinama myslim,ze sem se ho treba dneska zeptala,co meli na obed ve skolce a on,ze meli buchty s knedlikama(meli povidlove buchty) a tak se potutelne usmeje,velmi casto taky rika, ze nevi co meli.Nebo na otazku cim se ji,mi rekne pohadkame.A zas se priblble usmeje,jako co ja na to a kdyz ho okriknu,at nerika blbosti,tak odpovi hned spravne. Taky hrozne rad a casto pouziva zdrobneliny. o mladsi sestre jsem nekdy rekla ze je to muj bobecek a on ted porad chodi a rika ,ze je to bobecek a ma malinke rucicky a malinke brisko a rekne to treba 10 x za den a vzdycky se tomu priblble smeje.Ve skolce v satne se me porad pta,proc tamten kluk dela to a tamto a ten dalsi,proc rika zase neco jineho...Ono se to spatne popisuje,on je proste takovy zvlastni.Kdyz si to tak prebiram,tak si rikam,jestli jsem neudelali chybu ve vychove,jsme na neho hodne mirni a on je ted rozmazleny a proto se tak chova.
S reci je na to tak,ze pouziva vety,nekdy i souveti,ale casto pouzije spatny tvar slova, spatnou predlozku,spatny cas.Hodne patla a nekdy prehazuje slabiky ve slovech.Nekdy se nemuze vyjadrit,tak se snazi slova,ktere neumi rict nahradit jinym podobnym slovem,aby clovek pochopil,co chce rict.

sicinka
1. bře 2012

@dadlenka moc děkuji, manžel už tu sekci našel. Akorát se teď perou s Dádou o telefon. Moc děkuji za nápad, vydrží takhle u těch úkolu mnohem víc a až mě překvapuje jak rychle to chápe a co zvládne za ukoly, Dneska dokonce kreslil a sam si to pojmenoval to bylo zatim poprve. No timto tempem budu za svhili schanet dalsi Iphone.se mi to dite vyplati 🙂

sisstin
autor
2. bře 2012

Dobré ráno,

@adosek27 no já osobně bych to na dysfázii moc neviděla, jestli jo, tak teda nějakou hooooooooooooodně lehkou. Spíš to je podle mě takový těžší opožděný vývoj řeči +dyslalie (patlavost). Syn má 4,4roku, expresivní, a že by používal zdrobněliny, ptal se proč a celkově se vyptával (mimo 3 otázek Kde to je, kdo to je a kolik je hodin se na nic ptát neumí), a něco vyprávěl v kuse, to je pro mě teda hustý scifi 😉 Dysfázii má spíš lehčí, ne úplně lehkou, ale zas závažnou taky ne 😉

Co se týče toho, že říká "blbiny", to je naprosto normální, dělají to všechny děti, stejně tak dělají to, že řeknou (v tomhle věku), že nevědí, co bylo k jídlu a řeknou, že ve školce nedělali nic...klasická odpověd čtyřletáka 😉 Že používá zdrobněliny a má rád svoji sestřičku bych považovala spíš za plus. To, že se "blbě" vyptává, ono to období "proč" je cca kolem 3.roku, takže jestli má opožděný vývoj řeči, tak holt to období má ted o rok později, prostě to vynechat nejde a hlavně je to šíleně důležité období, kdy se dítě tou otázkou proč dostává mnohem dál v řeči a tím pádem i v myšlení, protože chce všechno vysvětlit a znát 😉

Buď ráda, že to dělá, co bych za to dala já a drtivá většina maminek v téhle diskuzi 😉 Za rozmazlenost bych to teda určitě neviděla (ani moc nechápu, co jako přímo za rozmazlenost u něj považuješ), je to normální dětské chování.

sisstin
autor
2. bře 2012

@alikaa s agresí moc neporadim, ale rozhodně bych to řešila u psycholožky. Nějaký důvod to mít musí a mělo by se na něj přijít 😉

jolinka
2. bře 2012

@adosek27 myslim ze maly je v pohode, ber to tak, ze chlapci su socialne tak rok pozadu za dievcatami, takze spravanie 4rocny chlapec cca ako 3rocne dievca, navyse ma mladsieho surodenca, blbinami snazi uputat pozornost.
Moja najstarsia dcera bola inteligentna rozumna, ale vymyslala kadeco len aby som sa nevenovala mladsim surodencom, kladla nezmyselne otazky len aby udrzala rozhovor {mami toto je noha? a ukazala na nohu}.

ako siss, tiez by som to na MR nevidela, neverbalne ulohy zvlada k veku a ked sa mu zlepsi rec, este budes prekvapena co z neho vylezie.
Mladsia dcera Kati, {s ktorou chodim do tejto temy} mala narusene porozumenie reci, a tiez nejake mentalne opozdenie v 4,5 rokoch len nejakych 6 az 9 mes. za vrstovnikmi, ale lepsia rec i porozumenie to vyrovnalo, dnes je zarovno s detmi jej veku, v dacom aj popredu.

v tomto veku 4 roky su nejake vykyvy v schopnostiach uuuuplne normalne, pri MR by bol opozdeny komplet vo vsetkom.

vevercaci
2. bře 2012

@adosek27 Nezlob se, ale tvůj syn se mi jeví jako naprosto normální dítě..co bych já dala zato, byť mám teda syna mladšího, kdyby aspoň chápal, že se nějak jmenuje 😒

jolinka
2. bře 2012

@vevercaci jj, 🙄 my sme to pochopili na 4,5 roka hura slava 😀 😀teda otazku Ako sa volas? to ze ma meno jej uplne doklaplo po 2.5 roku tesne.

sisstin
autor
2. bře 2012

@vevercaci ale on na jméno reaguje ne? 😕

vevercaci
2. bře 2012

@sisstin jj, na jméno reaguje, ale to že má on nebo někdo jinej nějaký jméno prostě nechápe..všichni jsou máma a hotovo 😉

sisstin
autor
2. bře 2012

@vevercaci ale chápe, jen to neumí říct..to je dost rozdíl 😉

sisstin
autor
2. bře 2012

@vevercaci na dotaz, kde je máma, táta, babi atd. ukáže ne? 😉

jolinka
2. bře 2012

@vevercaci a inak s porozumenim je ako na tom celkove?
K. sa do 2 roky a 5 mesiacov ani neotocila na meno, v tom veku sa konecne otocila, neskor hovorila sebe menom AKA {tak volala aj sestru}, potom zacala mna volat Mama...ale este dlho plietla na cudzie zeny mama, na mna teta, kazdy chlap bol "tato"

anarae
2. bře 2012

@sisstin teru zase ono ne nadarmo se říká,že když je ta finanční stránka v rodině špatná tak děti trpí,ne materiálně,ale rodiče se hádají a jsou ve stresu takže to je pak problém,ona se mudr neptá aby věděla jestli máš prachy ,ale aby věděla jestli třeba díte není svědkem hádek které v něm mužou spustit regres.Když si všimneš tak to pak nikde neuvádí,ona fakt potřebuje znát v jakém prostředí se dítě vyvíjí,ale je fakt ,že by to mohli klás jinak 😀
@adosek27 máte miminko možná tam bude zakopaný pes chce pozornost,proto zkouší jestli reaguješ na jeho záměrně potutelné odpovědi.To samé ty zdrobněliny vem si že ty na mimino mluvíš jinak nežna něj ,on nechápe že je s miminem víc práce a možná i chápe a proto se snaží přizpusobit.Chce stejnou pozornost jako mimčo ,ale to je přece jasné.Zkus někdy vzít jen jeho nekam na hodinku třeba na limču u nás to zabralo.Zdrobněliny přestali,odpovědi se ustálili a nakonec mi ještě starší s mladší pomáhala aby jsme měli i čas pro sebe/myslím jako podat plenku ,pomoct uklidit nádobí atd./
Jinak myslím ,že u vás to fakt nebude o LMR.Jako psycholožku mužeš změnit obzvláš když ti nesedí ,zkus nějakou klinicou co už má nějaký zkušenosti s dětma s VD.Ale jako opravdu si myslím,že u vás to nebude hodně o VD ,ale spíš o malinko žárlivosti na mimise(teda ty "naschávli" atd.) a to není nevychovanost a nebo rozmazlenost,to je prostě normální rekace a je jen na tobě jak to zmákneš 😉

sisstin
autor
2. bře 2012

@anarae tak Krejčířová se mě opravdu v životě neptala na to, jako co pracujeme, jaká je naše finanční situaci a ani, jestli má Tygr vlastní pokojíček - nemá 😅 😅 😅

anarae
2. bře 2012

@sisstin Teru ono je fakt ,že na tohle se spíš ptaj psychiatři 🙂 u psychologa sem se taky s tím nesetkala jen s tím pokojíčkem a to u PPP ,a to spojovala s tím,že jestli holka jako má kde mít klid na ukoly atak nebo jestli je dělá u nás ,kde je i mimino.....