Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
4. bře 2012

@maccizpopovic ty Hádanky Tygr nedává vůbec, nám to tady zatím leží 😖

maccizpopovic
4. bře 2012

@sisstin chápu chápu moc dobře, však už jsem psala, že Mates byl školně zralý už před rokem, protože v místním SPC prošel vizuálně zpracovaným testem školní zralosti
To že mluví z cesty, když se ho na něco náhodou zeptají jim nepřipadalo divné. To že jim neodpověděl, vedlo k jedinému závěru - on to ještě nezná, no to se mu musíte maminko víc věnovat 😝

No já si nedělám iluze, všichni jsme jenom lidé,ale pro ty maminky ,kterou jsou v obíhání "nové" jsou podobné rádoby dgn. hodně matoucí a stresující. Mě už vystresne málo co, teď třeba vím ,že má Mates kaz a nevím jak ho připravit na vrtání chjo.

maccizpopovic
4. bře 2012

@sisstin neboj Tygr je šikula, brzo na ně dojde 🙂

Matesa to baví - hádat, nedělám si iluze, že budu muset něco přidat,aby uhodnul ... ale je to zábavná komunikace,asi to zkusíme, protože sama to nevymyslím.

sisstin
autor
4. bře 2012

@maccizpopovic hm, tak to je teda síla 😕 a nedělá tu školní zralost i Krejčířová? Nebo škola vyžaduje i to SPC (PPP). Mě tohle strašně točí, já do žádnýho SPC chodit nechci, ani tam nechodíme...ale prostě v té školce mít zprávu z nějaké instituce mít musí, a psycholožka a logopedka nestačí. Minulý rok tam jezdila PPP, ale zas prý ty zprávy byly pro inspekci málo podrobné.

Tak ted to SPC, sice jsme dostali zprávu na 3stránky..ale jako mimo, např., že mu máme vizualizovat, aby jako rozuměl..přitom v tý době Tygr už dávno mluvil ve větách a rozuměl normálně, no jako rady úplně zcestný 😝 Si právě říkám, že kdybych ty informace neměla a nejezdili by jsme ke Kr., tak bych tomu SPC třeba věřila, že fakt nerozumí nebo já fakt nevim 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
4. bře 2012

@maccizpopovic no já mu dávala jako i na výběr, že jsem přečetla tu Hádanku a pak mu k tomu dala pár těch obrázků, aby vybral, co to je...ale jako ani prd 😅 😅 😅

maccizpopovic
4. bře 2012

@sisstin no to je právě ten problém, Dr. Kr napíše zprávu,ale SPC udělá závěr a ten je směrodatný.
PPP nestačí, my jsme kvůli asistenci do školy také museli do SPC, samozřejmě jiného než máme při školce (tam už mě nikdo nedostane ani párem volů). Tam sice pochopily VD .... přišlo mi,že Matesovu dgn. trošičku zlehčují,ale nechci být moc upjatá,tak ještě počkám co z toho bude. Zase, ale jakmile jsem se zmínila o domácí škole, naskákaly jim pupence jako hrachy , naježily se a začaly mě přemlouvat, že to tedy opravdu né.
Už jsem tu psala, že nechci učit doma,ale pokud to ve škole nepůjde,tak budu. To jsem zdůraznila i tam,ale dostala jsem přednášku o izolovanosti dětí v domácí škole, citovém strádání ap. - přitom dělají SPC Bratrské škole, jedné z nejznámějších škol, které přijímají žáky domácí školy.
Takže, pokud budu řešit domácí školu, tak pomažu zase do jiného SPC, které mě podpoří. No je to na palici, ale bohužel to tu tak funguje. Člověk musí vědět co chce a pak si podle toho vybrat instituci.

Také jsem ve zprávách zjistila, že tím že uvažuji o domácí škole jsem se zařadila mezi alternativní proud. Kam spadají ti co rodí doma, učí doma a chovají kozy. Asi si nechám udělat dredy, obléknu batikovanou sukni, nazuji sandály i v zimě ,aby na mě bylo hned od začátku vidět, že jsem alternativní a tím ušetřím své okolí šoků, když vyslovím domácí škola. Už když mě u dveří uvidí, budou předpokládat, že něco podobného řeknu a nebude se o ně pokoušet infark, když to nakonec skutečně vyslovím.

hrusti
4. bře 2012

@sisstin
@lenajsek Díky moc za radu. Jak jednoduché a mě to nenapadlo 😅
Den a noc máme. Ted jsem ji vytáhla ze skříně a zkoušíme. Zatím mu to moc nejde. Ale nám prostě stavění podle předlohy moc nejde, ale lepší se 🙂 Ani u Kr. mu to nešlo ☹
Zajíce v pytli dostane k narozeninám, tak jsem zvědavá, jak se mu to bude líbit 🙂

alecramka
4. bře 2012

@sisstin ano,zkoušíme pořád něco,dneska jsem vytáhla z ledničky máslo,mléko a párek a ptala jsem se co nám z toho dává kravička,on okamžitě skočil po mléku,ač ho vůbec nepije 😖 takže si myslím,že rozumí,ale i logopedka řekla,že rozumí.Sice třeba na otázku čím svítíme mi ukáže na vypínač,ne na lustr,ale zeptám se ho podruhé a už to ukáže správně.Tak nevím,člověk neustále tápe. ☹

lenajsek
4. bře 2012

Dobrý večer...
@alecramka ahoj, Lukin si neumí olíznout ret nahoře, ale spodní jo a teď už docela i do stran, i vyplazuje, možná letos bude i lízat zmrzlinu z kornoutku... ale rty u sebe nemá, má pořád pootevřenou nebo úplně otevřenou pusu (díky tomu i dřív šíleně slintal, za den to bylo několik proslintaných triček) a až loni na podzim to začalo být lepší, začal ty přebytečné sliny víc polykat, ale doteď mu prostě nějaká ta slina ukápne, jak má furt pusu dokořán. V těch mrazech letos v zimě to bylo něco. 😝
Máš pravdu v tom, že jak není rada nebo pomoc, člověk je fakt bezradný... Já kdybych nenarazila na tuto diskuzi a na blog sisstin, tak bych se stresovala daleko víc, že malý nemluví, že měl v tom roce, roce a půl opožděný psychomotorický vývoj, začal o měsíc později ukazovat, porozumění řeči bylo furt takové nijaké, to se hodně zlepšilo až v posledních měsících...
Ale kdyby informací nebylo, bych si snad myslela, že je to úplně v háji...

lenajsek
4. bře 2012

@alecramka Můžu se zeptat, kolik je synkovi? A VD asi diagnostikovala u vás psycholožka?
My právě u psycholožky ještě nebyli, ale asi se tam objednám... logopedka zatím tvrdí OVR, ale tam jsme byli jednou...

Omlouvám se, ale máte tady tolik příspěvků, že opravdu nevím, kdo má jak staré dítko a jaký problém... nezlobte se... 😉

lenajsek
4. bře 2012

@maccizpopovic Moc děkuji za info, zkusím se po těch pracovních listech podívat, snad někde v Brně seženu.
Uvidím, jestli se mu bude chtít něco dělat, zatím je to teda fakt nula nula nic, když mu dám píšťalku a dokolečka ukazuju, jak foukat, tak prostě nefoukne, do bublifuku to stejné, to by si nejraději dal do pusy... 😝 Zkusím ještě brčko, ale to se zase začne vztekat, že se chce napít normálně, a ne brčkem... 😀 😝
A zkusím se podívat vůbec na víc těch pracovních listů, co to je vůbec zač, nebo se zeptat paní z Rané péče, jestli s tím nemá zkušenosti..

Tak to musíš mít perfektní informace, když Ti tohle řekla paní z SPC 🙂

Zajíc v pytli je fakt super, my to zatím přiřazujeme na barevné obrázky (dostal tu hru včera), tak ještě nebylo tolik času vyzkoušet s tím i třeba porozumění řeči... ale baví ho vkládat ty obrázky i do těch dvou listů, na kterých to bylo původně, než se to vylomilo. 🙂 Hmat zkusíme později.
Hádanky vypadají taky fajn, to by mohlo mít u vás úspěch.

lenajsek
4. bře 2012

@sisstin Tak to nevadí, kdybys na ně náhodou někdy narazila, tak bych poprosila, jestli by šly třeba vyfotit a poslat... ale když ne, nic se neděje.. 😉
A Hádanky Tygr určitě brzo zvládne, šikulín velkej. 😉
Ještě jsem viděla Můj první kvíz...

Jak to tak pozoruju, tak fakt když člověk nenarazí na někoho kvalitního, kdo by přesně určil diagnózu, nebo poradil s problémem, tak je celkem ztracenej... 😝

sisstin
autor
4. bře 2012

@alecramka a proč jste teda měli podezření na autismus? Jenom kvůli tomu, že nemluví? 😕 Právě většinou mají podezření na auti děti, které mají opožděnou recepci (porozumění řeči), protože na některé pokyny nereagují a můžou mít díky tomu neporozumění i třeba nějaké auti rysy. Ale u dítěte s čistou expresivní mi to přijde dost divné, že by mělo mít podezření na auti. Pokud ovšem diagnostik není zas nějakej mazal 😝

já bych ještě zkusila mu namalovat dva kruhy, jeden velký a jeden malý....a ty se zeptáš, který je větší (menší), namaluješ mu dva stromy a různé výšce a zeptáš se, který je nízký (vysoký). Vezmeš skleničku a širokej hrnek, a zeptáš se, co je úzké (široké). Řekni mu at dá medvídka na stůl (pod stůl, před stůl, mezi židle atd.). Zeptej se, co je kyselé a co je sladké. Zkus pár otázek typu: co svítí v noci na nebi, co svítí ve dne na nebi, co nám měří čas, na čem maminka vaří atd. Pokud tohle všechno zvládne, tak by to porozumění fakt mělo být ok.

Ono bohužel v některých krajích nemají o smíšené (receptivní) dysfázii ani tucha, prostě se určuje jen expresivní, a když to dítě zaostává díky neporozumění, tak k tomu hodí lehkou mentální retardaci a je vymalováno 😖

@lenajsek Kvíz máme doma, ten je fajn 😉 jinak tvůj chlapeček je fakt malej, tam s nějakou extra velkou spoluprací moc zatím nepočítej, spíš tak v řádu minut max. 😉 My jsme jakože hodně začli makat až od tří let, do těch dvou to bylo hlavně o neustálem komentování věcí, vkládačky a tak 😉

lenajsek
4. bře 2012

@sisstin Teri, teď už ho docela začínají bavit právě i ty obrázky z Loto domu, že si je sám přikládá, nebo teď ten Zajíc, toho si taky sám vytáhne, už sám od sebe staví kostky na sebe, vkládačky, dokonce dřevěný jednoduchý puzzle, chytá ryby na magnetky a pod.. to dřív vůbec neexistovalo, že by si něco sám vytáhl, miluje knížky a neustále mi je nosí, ať mu říkám a on ukazuje, ať mu čtu, ať zpívám, neustále poslouchá písničky z pohádek, to u nás jede furt, to chce pustit hned jak vstane...
Teď jsou po delší době v kurzu zase Teletubies, u těch se naučil konečně mávat na rozloučenou, komentuje, napodobuje... kolem těch 18měs. to bylo fakt ještě skoro o ničem...

Jen jsem se ještě chtěla zeptat, hodně se tady řešilo ukazování, několikrát jsi psala, že vývoj je takový, že se na danou věc podívá očima, pak ukáže celou rukou na tu věc a pak na tebe a pak teprv prstem a chce to jak kdyby pojmenovat, že...
U nás to bylo teda tak, že taky začal ukazovat na věc, co ho zajímala, byl to autobus 😀 a celou rukou, pak prstem, oční kontakt byl od začátku v pořádku... Ale psala jsi, že hlavně se tím rozšiřuje psaivní slovní zásobva, že děti tím, jak to chtějí pojmenovat, tak si ukládají tu pasivní slovní zásobu...
U nás to je teda tak, že Lukin od začátku ukazuje jen na to, co zná a co má rád, jako že se chce se mnou podělit o to, co je pro něj zajímavý, nebo co zrovna chce... ale nikdy to nebylo, že by ukázal na něco, co nezná, nebo nikdy neviděl, nezažil... To já mu komentuju nový věci, situace a on, až se s tím seznámí, tak teprve pak někdy časem na to ukáže... tohle asi není moc standartní, že...
Je možný, že to nějak moc rozpitvávám...

Musím se mrknout na Tvůj blog od začátku, jak jste začínali pracovat... zdá se mi, že to už je šíleně dlouho, co s Tygrem pracuješ, že jste toho už udělali tolik moc... 😉

alexis617
4. bře 2012

@sisstin ahoj maminky držím vám všetkým palce aby ste to zvládali bohužial nemáte to živote jednoduché ale tie detičky zato stoja
@sayast ešte raz všetko dobré

maccizpopovic
4. bře 2012

@lenajsek no informací mám vskutko dost, vždyť také bojujeme už 4tým rokem

Podle toho co popisuješ problém v porozumnění nebude, to by malého tolik nezajímala komunikace. Nebudu hádat v čem je problém,ale asi spíš to OVŘ a asi i problémy s motorikou úst.
Motivovat malé dítě je obtížná věc, občas pomáhá čirá závist .... já to dělám tak, že prostě strašně chci dělat to co Matěj nechce a najednou je to zábava a on to chce zkusit sám. Tak jsme to dělali i s flétničkou, prostě jsem jak blázen tancovala po pokoji a pískala .... škoda,že to nikdo nenátáčel. A Mates najednou chtěl také.

Je zvláštní, teď jak čtu vaše příspěvky jsem si uvědomila, že Mates si také neuměl olíznou pusu ... jiný výraznější problém neměl,ale toto ano. Po cvičení se to upravilo a řeč (výslovnost) se výrazně zlepšila.

Sisstin auti rysy u dítěte s expresivní vývojovou dysfázií bych očekávala u velmi těžké formy a ve vyšším věku dítěte, kdy už se dítě začne trochu uzavírat do sebe a tu komunikace trošku vzdávat. U receptivní mám potvrzené, že tam jsou ........ a to už k tomu nemáme ADHD ani jiné poruchy. Prostě ho ta komunikace unavuje tak, že se začne uchylovat k činnostem nenáročným - běhání, třepání rukama, křik a přestane vnímat to,že na něj někdo mluví - ztratí oční kontakt.

sisstin
autor
5. bře 2012

Dobré ráno,

@lenajsek no mělo by to tak být, že dítě sdílí právě na věci, které nezná a tím, že mu je maminka pojmenuje, tak vlastně jako nabírá tu zásobu 😉 já vím, že na ty znamý věci ukazoval Lukášek od Andrejky, a je to atypický autík, ale to podle mě se nedá jen podle toho usuzovat 😉 navíc začal ukazovat dýl než tvůj chlapeček 😉 Tygr taky začal ukazovat pozdě (jak byl psychomotoricky opožděný), až kousek po druhém roce...ale pak to teda jelo, to bylo neustále a pořád, nataženej ukazováček a "eee", a pohled na mě s otázkou v očích 😅 😅 no taky do tří let se to porozumění srovnalo na normu, to byl pak fakt fofr neuvěřitelnej 😉

@maccizpopovic jj, právě u těch smíšených nebo receptivních, to bych chápala, že může mít dítě podezření na auti. Tam díky tomu neporozumění ty rysy jsou, ale fakt u dítěte s expresivní jsem o tom ještě neslyšela 😕 což neznamená, že to jako nemůže být... já s opravdu těžkou expresivní znám jen pár dětí, které začly mluvit až okolo pátýho roku..ale zrovna tyhle děti byly hodně neverbálně nadané a společenské, takže prostě uměly komunikovat i bez té řeči 😉

alecramka
5. bře 2012

@lenajsek nemusíte se omlouvat,já jsem tady taky nová. Malý má skoro 4,5 roku.Diagnostikovala nás nejdříve logopedka a potom se k tomu přiklonila i psycholožka v Brně.

alecramka
5. bře 2012

@sisstin všechno dneska vyzkouším,ale myslím,že to zvládne. Podezření na auti řekla první psycholožka,protože nemluvil a nechtěl spolupracovat,tak se natahoval po mojí ruce a chtěl,abych to udělala já. Byly mu asi 2 roky. No a taky protože naše paní doktorka na neurologii asi nezná VD a chtěla nás prostě někam zařadit a o autismu už asi slyšela.. 😀

sisstin
autor
5. bře 2012

@alecramka aha, takže jasný, diagnostik mazal 😉 😒 no schválně to vyzkoušej, jestli to zvládne, tak to bude fakt asi dobrý to porozumění 🙂

ssaara
5. bře 2012

Ahoj holky!

Dočkali jsme se a příští týden jdeme konečně ke Krejčířové.
Jestli si dobře vzpomínám,radili jste mi,napsat jí předem meil o vývoji a problémech syna. Můžete mi ještě poradit,co přesně jí mám napsat,co je pro ní důležitý,aby věděla předem? Abych jí nepsala nějaké zbytečnosti a tak 😅
Děkujuuu 😉

sisstin
autor
5. bře 2012

@ssaara napiš všechno, co považuješ za důležitý..jak se vyvíjel, co ho baví, v čem konkrétně máte nejvíc problémy atd. 😉

sicinka
5. bře 2012

@hrusti pokud jste z prahy můžete pro prcka zkusit centrum pro předškolní děti má to většina DDM. Super je to že mají na 15 dětí 2 učitelky je to od 8 do 13. My jsme v jednom takovém zapsaní a teď to vypadá že to vyjde. Podmínky jsou bez plen a nějaká sebeobsluha. Já ani nevěděla že něco takového existuje, ale ségra tam začla pracovat. Cena je podobná jako za běžnou školku kolem 900 korun, je dobré se zajímat teď jak bude po zápisech budou mít dětí dost. Já to chtěla především kvůli tomu individuálnímu přístupu - segra má třídu 3 leťaku a taky říká že si neumí představit mít jich 25, to je jen o tom hlídat aby si nic neudělali.

sicinka
5. bře 2012

@lenajsek @sisstin tak Dáda ukazuje už hodně dlouho, ale na to co ho baví, stejně tak i mluví. Jeho první spojení byla hele vlacek, letí letadlo atd. To je to co mě zaráží on se prostě neptá, tváří se že rozumí. Nejhorší je že pak prohodí nějakou perlu a fakt to vypadá že celou dobu to umí jen nechce. AlZase když vidím podobně starý kluky (holky ne) tak jsou na tom podobně. Jinak mi příjde, že mé dítě zapomíná ráno knourá říká něco čemu není rozumět. Zeptám se chceš mlíko. Ozve se mlíko posim a džus. Ale sám to nedá. Jinak pokud dítě je schopně opakovat tak slyší že? V sobotu v zoo bez problému opakoval slova jako surikaty, lemur. Aktivně ani pasivně je podle mě použít neumí. Jo a aktuálně nejí skoro nic, opět vypozorováno od doby co bere eye Q, tak nevím dávat nedávat, větší efekt mělo první 3 dny pak nic.

sisstin
autor
5. bře 2012

@sicinka tak dítě se ptá "proč" až okolo tří let, "co to je" se ptá okolo dvou let...a tuto fázi začal mít Tygr až okolo 4 let..ted se ptá" co to je, kdo to je, kdepak to je, kolik je hodin" a tím to hasne. Jinak se ptát neumí 😉

Jinak Tygr začal opakovat někdy okolo 3 a 1/4-3,5...ale jak píšeš, on to zopakoval, ale pak to sám nepoužíval 😉 i ted po tobě zopakuje slova, která sám ale aktivně prostě nebude užívat, ale to je celkem normální 😉

sicinka
5. bře 2012

@sisstin byli u nás kamarádi s roční holčickou ukázala na našeho psa a poměrně jsem ji rozuměla že se ptá co je to. Tohle já neviděla a táhne mu na 3 🙂 tak mě to nahlodalo no. On se prostě neptá ani tak jak popisuješ ty u tygra, tedy pokud na něco ukáže a knourá se bere jako ptaní tak to občas jo .-)

sisstin
autor
5. bře 2012

@sicinka no samo to záleží, na jaký úrovni to dítě má řeč..jsou už roční, co se ptají "co to je", ale jako takový ten průměr je okolo 2 let 😉 ono jestli má tvůj chlapeček OVR, jako že asi má, tak prostě to "co to je" přijde dýl..ono to nejde moc přeskočit. Třeba Tygr měl okolo těch 4 let slovní zásobu cca 700-800slov, ale prostě teprve v tu dobu se začal ptát "co to je", páč on po tom vývoji řeči a gramatice to má tak o dva roky opožděné.

Takže on se zeptá " co to je" a hned si odpoví sám 😅 a nebo se ptá " co to je", ale když mu odpovím, tak se furt ptá, páč on chce v podstatě vědět "proč", ale prostě tu řeč nemá na takový úrovni, aby se uměl zeptat. Je tam strašnej nepoměr mezi tím, jak on je mentálně na svým věku a jak je na tom řečově 😉

sisstin
autor
5. bře 2012

já už to psala několikrát, u nás nikdy nebyl problém s tou slovní zásobou jako takovou...teda do 3let neměl žádnou aktivní, ale pak se to rozjelo...u nás je problém zejména v tom obsahu řeči - tvoření vět, vyprávění atd..do 4let gramatika příšerná, to se ted celkem slušně lepší...no a výslovnost, to je kapitola sama pro sebe 😉

adosek27
5. bře 2012

Ahoj @sisstin ,pred par dny jsi mi odpovidala na dotaz tykajici se meho ctyrleteho syna,u ktereho mam podezreni na VD.Nejprve jsem uvazovala, jestli za jeho problemy nemuze LMR,ale to jsem uz opravdu vyloucila...
V patek jseme na EEG.Tak se te chci zeptat,jestli je mozne pomoci tohoto vysetreni expresivni vyvojovou dysfazii potvrdit nebo vyloucit?
Predem ti moc dekuju za odpoved.

sisstin
autor
5. bře 2012

@adosek27 nelze, syn má expresivní dysfázii a EEG měl čisté 😉