Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

beruthiel
5. bře 2012

@sisstin Děkuji, podobné doporučení jsem dostali i my.

filmuska_01
5. bře 2012

@sisstin chcem sa spytat vy ste mali tiez problem aj neohybnym jazyckom a perami? lebo dnes sme boli prvy krat na ozajstnom sedeni u logopedicky a upozornila ma nato , vraj je to potrebne rozcvicit, inak nie je sanca vyslovit niektore hlasky. Nieco som s dcerkou -2.5r. uz trenovala podla tvojich navodov tam nam neslo najma to oliznutie hornej pery,vobec ten jazycek hore nevie dat.
nevies na to nejaky trik?

a trenovali sme hovorenie AAA a OOO hravou formou, je to standardny postup?

sisstin
autor
5. bře 2012

@filmuska_01 právě ne, syn má jazyk pohyblivý normálně, on při nácviku vysloví vše..u něj je čistě problém v mozku, že nedává puse signál vybavit si to slovo a říct ho správně (když mluví sám od sebe), když opakuje, tak jako mluví celkem slušně 😉

a jinak jo, začíná se AAA a OOO..a EEE atd., při tý špatný pohyblivosti 😉

sisstin
autor
5. bře 2012

@filmuska_01 no jazyk nahoru se tlačí takovou špachtlí, co já vim...ale to by asi věděla spíš @miawa 😉

filmuska_01
5. bře 2012

@sisstin DIKY, porad mi to jej mam napisat radsej IP alebo sem na forum? noc sa nevyznam.

studujem inak opatovne tvoj blog a vase zaciatky , je to moc poucne a inspirativne.

netusis , cim je ta ochabnutost tych svalov? zdala sa mi motoricky ok, navlieka male goralky sklada puzzle, kominy z dupla, akurt-a striedanie noh na odrazadle ci zo schodov nie je ,to som postrehla.

sisstin
autor
5. bře 2012

@filmuska_01 ona může být hypotonie jen těch orofaciálních svalů, nebo existuje tvz. vývojová dysartrie, je to taky neuro porucha, která právě způsobuje ochablost těch svalů (tváře, jazyk atd) 😉

obecně dysfázie je problém v mozku, že mozek nevysílá puse správný signál to slovo říct..v podstatě laicky, ty když slyšíš slovo, tak se ti poskládá po písmenkách v mozku, a zase ho stejným způsobem vypustíš...u expresivní dysfázie se sice sluchově do hlavy poskládá dobře, ale pak ten mozek už ho vypustí špatně (fakt hooodně laicky řečeno 😉 ) naopak u té dysartrie mozek sice vypustí slovo správně, ale zase nedává signály těm svalům, takže dítě není schopno to vyslovit po té motorické stránce 😉

filmuska_01
5. bře 2012

@sisstin uf, to je zlozitejsie nez som si myslela.
kazdopadne musim pris tna to ako jej pomoct cvicit pusinku. mam doma aj cvicenia knihy ale zda sa mi skor pre starsie deti je to zajkovi japikovi,je tam nakresleny pribeh a k tomu foto jazycka.
takze je tam moznost ze ked sa zlepsi hybnost svalom, vyrazne poskoci aj rec?

hrusti
5. bře 2012

@sicinka Díky. Mrknu na to.

sisstin
autor
5. bře 2012

@filmuska_01 jo, tam ta možnost je určitě velká..že pokud je to tou špatnou hybností, tak se zlepšením přijde i ta řeč 😉

lenajsek
5. bře 2012

Dobrý večer...

@sisstin Týjo, atypický autík je ten chlapeček, co takhle ukazuje, jo... No, popravdě, něco mezi rokem až asi 19měs, než začal ukazovat a trošku se zase porozumění někam posunulo a vůbec komunikace, mi Lukášek taky občas přišel jako by měl auti rysy... Nereagoval na zavolání, hodně byl zabraný do činnosti co dělal, neustále dělal jeden a tentýž pohyb (miluje otevírání a zavírání dvířek, dveří, šuplíků a pod), tím se zabavil fakt třeba půl hodiny v kuse a dodnes to miluje, teď už k tomu přidal zaklepání na dveře a má to jako hru, ale tehdy mi to přišlo, že to dělá prostě jen tak... taky u nás probíhalo třepotání rukama, to bylo jednu dobu skoro při každé emoci, ať radostné, nebo při stresu... Mlácení hlavou dozadu jako kývání taky proběhlo, teď je to už v menší míře, teď to dělá, když se vyloženě nudí a nebo někdy ve vzteku, ale už to ani není pravidelně, jednu dobu to bylo několikrát denně, ale mám pocit, že u něj je to spíš o tom, že ho ten pohyb natolik baví, že to potřebuje prostě nějak dostat ven.
Rozhodně není dítě, který vydrží x minut na jednom místě, neustále je v pohybu, to třepotání mi kolikrát přijde, že potřebuje vybít přebytečnou energii, nebo má tak obrovskou radost, že má pusu od ucha k uchu, vyloženě výská radostí a k tomu třepotá rukama a je celej úplně skoro v euforii...
Naopak protipól k tomu jsou záchvaty vzteku, někdy z ničeho nic, extrémní citlivost, jak co se týče sociálna, tak i zvuků, třeba blikající světýlka, když byl miminko, tak se bál tekoucí vody, dodnes nesnáší zvuk vysavače, náhlé zvuky ho vyděsí, je hodně bázlivý, nesmí na něj sáhnout nikdo cizí, stydlivý... ale až si někoho z okolí, se kterým se stýká pravidelně, ať jsou to děti nebo dospělí oblíbí, tak mu to osmělení pak trvá jen chvilku a vše je OK, ale musí si prostě na začátku projít fází, že má obrovskou emoci na začátku, skoro začne plakat, zaklání se, až se uklidní, tak k tomu dotyčnému jde, podá mu třeba ruku, zamává, něco donese a pod...
Všechny takovéto změny prostředí jsou u nás vždycky s řevem, nebo aspoň to není nikdy bezprostřední...

Hodně jsem dneska přemýšlela o tom, jak se celkově vyvíjel a spoustu věcí jsem už pozapomněla, jen jsem si uvědomila ohledně mluvení, že žvatlání do toho roku u nás bylo v pořádku, byl hodně užvatlanej, oční kontakt měl parádní, až nadstandartní, bezprostřední, ale kolem toho roku jak kdyby útlum, to teprve začal lozit po 4, ale už stál a obcházel nábytek, když ostatní děti v jeho okolí už pak chodily samostatně a tím pádem byly třeba motoricky schopné ukazovat, dojít si samy pro něco, něco si podat, tak to my jsme měli prostě později...
V roce měl dvě slova, mama a baba, pak se k tomu přidalo ba, be a to mama a to mu zůstalo skoro celý rok, další slovo přibylo až snad v 22měs, jinak ten rok vůbec nic ohledně mluvení... Nějak laicky si myslím, že jak se normálně místo žvatlání začne používat slovo, tak Lukin tohle prostě neměl, měl jen ty tři slova. Teď jich má sice asi 12, ale některé z nich používá na víc věcí, nebo jako citoslovce, není to tak, že by měl vyloženě jedno slovo jen na jednu konkrétní věc a ne na nic jiného.
Kromě jednoho slova, mňam, všechny začínají na "b". Zdá se mi to takový podivný... 😝
Asi by to opravdu chtělo tu psycholožku, abych se s ní pobavila i o těch vztekacích scénách co mívá, celkově aby ho zkusila vyšetřit ohledně vývoje, že... Jak jsem si to tak sesumírovala, tak asi není moc co odkládat, že...

alexis617
5. bře 2012

prosím mate skúsenosti s EEG FEST čo je to vlastne dakujem

lenajsek
5. bře 2012

@sisstin
A ještě ohledně té dysartrie, na EEG jsme byli v 17měs a to už měl tu pusu samozřejmě otevřenou, říkala jsem i neurologovi, že šíleně slintá, tak on řekl, že z toho vyroste a že tu pusu jednou zavře... na EEG prý nic nebylo, to mě tehdy ani nenapadlo, že by to mohla být nějaká dysartrie a že by se něco mohlo i poznat na EEG.
Hypotonii svalů jsme nikdy od dr. potvrzenou neměli, i když jsme chodili na rehabku od 10měs. do 16měs, kdy jsme cvičili cviky, aby začal lozit po 4 a pak jsme stimulovali celkové držení těla zpevnění svalů hlavně rukou a zad, aby pak správně chodil...

lenajsek
5. bře 2012

@filmuska_01 Ahoj, jak doma cvičíte ty hlásky, jak jsi psala? To Ty vyslovuješ a dítko to po Tobě opakuje? Nás malej by asi zatím nic nezopakoval, nebo by řekl svoje standartní "ba"... Nemáš nějaký odkaz, odkud čerpáš inspiraci?
Já mám velkej problém syna k nějaké takové činnosti motivovat, aby dělal přesně to, co po něm chci, masáž ještě snese, ale kdyby měl něco dělat s pusou, tak nevím, jak ho to formou hry, nenásilně, nějak učit...
Doporučovala nám logopedka i lízátka, aby se jazýček víc snažil, při čištění zubů si otočit zubní kartáček ne těma štětinkama, ale tou umělou hmotou a jemně masírovat tváře i zevnitř, nebo mu na horní ret dát něco dobrýho (čokoláda, marmeláda, ...) aby to zkoušel olíznout...

miawa
5. bře 2012

@filmuska_01 Ahoj, poradila vám logopedka nějaká konkrétní cvičení? Máš zjištěné, které hlásky neumí nebo spíše umí říct?

Jazyk nahoru se tlačí špachtlí při nácviku L,R,Ř, ale až v okamžiku, kdy dítě zvládne zvládne ty cviky s olizováním horního rtu apod.

Dávám odkaz na svůj blog, oromotorická cvičení: http://blog.oskola.cz/2011/08/oromotoricka-cviceni tecka html

lenajsek
5. bře 2012

@sicinka Ahoj, díky za info o vás, tak vidím, že s tím ukazováním jsme na tom fakt asi podobně... jen teda ne s tou mluvou. A vy máte nějakou diagnózu, nebo na něco podezření?

lenajsek
5. bře 2012

@miawa Moc děkuji, mrknu se... 😉

filmuska_01
6. bře 2012

@miawa
dakujem za odkaz,
vcera osm aj googlila trosku,mas to tam pekne popisane.

logopedicka nam zatial dala cvicit AAA a OOO a fukanie do lopticky + nejake cviky s jazyckom, vyplazit, hore oliznut peru-to je velmi tazke, -zajko ide po rebriku
a potom jazycek dolava vyplazit, doprava.-to akoze zajacik pozera von z domceka,robi kuk.
@lenajsek
tuto knizku mame, ale je skor pre starsie deticky
http://www.martinus.sk/?uItem=22999

my sme len zacali tak cielenejsie, nechceli nas do 3 rokov nikde zobrat,
klasika,pockajte, ved sa rozhovori,az tato pani logoepdicka nas vzal,robi aj s takymito malymi,

zatial som doma robila najma veci na porozumenie podla sisstin,lebo aj tam bolo zaostavanie kvoli reci, pekne sa upravilo, rozoznava farby, sklada puzzle 30ks, ma hlbsie porozumenie z coho sa pije,kde sa spinka apod., hrame pexeso, triedi podla kategori -hracky, potraviny, oblecenie ..
. ucila som ju kyvat hlavickou na suhlas a nesuhlas, lebo sme to velmi potrebovali pre komunikaciu, ma asi 40slov,zvukov, nie su moc dobre artikulovane.
napr. babi, dada, dede, tati,mama,ham, mnam, tau -cau, bu , mu , be, mimi-miska, nuf.

filmuska_01
6. bře 2012

@lenajsek
ahoj tu som nasla este nejake namety na cvicenia, len je tam toho vela a treba ist pomalicky postupne
http://clanky.rvp.cz/clanek/o/p/2821/LOGOPEDIE-...

a tiez som nasla macicku, da sa vytlacit a na nej ukazovat pohyby jazyckom pre spestrenie
http://wiki.rvp.cz/Kabinet/Speciální_pedagogika...

filmuska_01
6. bře 2012

@lenajsek pytala si sa ja ako to robime tak
to AAA je taka basnicka,

nasa mala Agata,ta je slabo vyspata a tak robi AAAA, -dieta napodobni vystieranie a zivanie spolu so zvukom aaa

a o je oriesok, -vraj je to dobre kreslit pre zaujatie, vizualizaciu, strom orechy a tak, a tie orechy akoze padaju,
ukazujes spolu s dietatom, ruka hore, ukazovak ukazuje smer nahor orech a potom ruka sa spusta dolu spolu s plynulym hovorenim OOOOOOOO a potom robime oriesok pre vsetkych clenov rodiny aj pre havov 🙂 a tak...

sisstin
autor
6. bře 2012

@lenajsek
@filmuska_01 já mám v albu ty obrázky od Marti, ale poslala vám odkaz, nekoukal jsem na něj, ale asi to bude to samý 😉

@lenajsek no takhle, když to rozepíšeš, tak v tom fakt auti rysy vidim...ale víš, jak..to vůbec nemusí být autismem, navíc tohle měl, když byl hodně malej 😉 mě spíš napadá ADHD, u toho je často OVR..nebo takový to "dráždivý" dítě 😉

hrusti
6. bře 2012

My jsme včera po delší době zabloudili do Levných knih a měli tam pracovní sešity od Svojka&Co. Učíme se hrou, tak jsem hned dva koupila. Sice jsou od 4 let, ale myslím, že některé věci zvládneme už ted 😉

@lenajsek Některé věci, co píšeš, dělal a měl i syn. Akorát my jsme motoricky napřed. Podle mě kvůli tomu, že jsme, když byl maličký, cvičili Vojtu.

@sisstin Včera jsem ještě konzultovala tu školku s tetou jedné kamarádky, ona hodně pracuje v poradenském centru pro různě postižené děti atd. a taky mi školku nedoporučila. Takže to zkusíme příští rok a budu doufat, že se do té doby aspon trošku zklidní 😅 😅 😅

sisstin
autor
6. bře 2012

holky, tak mám za sebou dopolední obvolávání a zjištování...chtěla jsem žádat o PNP, ale už to nemusím ani zkoušet, jelikož se za měsíc vdávám a partner odvádí zdravotní do jiný než český pojištovny...automaticky spadáme pod ten jejich stát...

paní mu říkala, že kdyby jsme žili tam, tak mi okamžitě prodlouží rodičák až do 6let na dysfázii a poruchu motoriky, ale jelikož tady prodloužený RP už neexistuje, jedině PNP..a o tu zas žádat nemůžu, když on nepracuje v Cr...

lalalala 😅 😅 😅 😅

sicinka
6. bře 2012

@lenajsek konrétní podezření nemám něco jsme tu probírali a já Dádu objednala k soukromé psycholožce doporučila mi @sisstin, tak v pátek uvidíme. Jestli je autík tak ten nejméně typickej co jsem viděla, ADHD podle mě nemá když ho něco zaujme vydrží u toho dlouho. Dáda prostě nemá moc potřebu komunikovat což uplně normální není, je hodně tvrdohlavvý, vzteklý - nicměně jestli je to součástí povahy nebo něco špatně nevím. Někdy mi příjde uplně ok raguje i vcelku mluví někdy se s ním nedá dohodnout, nereaguje je jakoby zasněný. Ale rukama nikdy netřepotal, ani nekroužil, nerovnal věci do řad. Nějakých stereotypů se dožaduje až teď ale v mezích normy a myslím že to tak mají všechny děti. Já jinak taky čekám že mi paní psycholožka poradí jak na chození na velkou bez plen už je půl roku a pořád kaká do kalhot. Aktuálně to vypadá že si z toho vytvořil zácpu a co s tím netuším. Jak ho teď víc pozoruji tak jsem psala že málo jí, no a nalila jsem do něj mojí lečbu na afty a jíst začal. Takže jsem trochu slyšela trávu růst, no.

sisstin
autor
6. bře 2012

@sicinka na to kadění je prý dobrý, aby dítě mělo něco pod nohama, aby se mohlo opřít a zatlačit 😉

hrusti
6. bře 2012

@sicinka My jsme měli taky ze začátku, co byl bez plen, problém s kakáním. Kadil mi do trenek a neříkal si a taky si z toho vypěstoval zácpu. Podle mě to měl pak i psychické, že ho bolelo to kakání a nechtěl kakat. Doktorka mi poradila lactulosu, stačí lžička, já dávám ráno na lačno pokud 2 dny nekaká. A tak nějak to přešlo samo. Ještě jsem mu koupila v Rossmannovi vlhčený dětský papír. Má takový červený obal, je na něm drak u záchodu s papírem v ruce 😅 A vždycky u kakání jsem mu ukazovala, že drak taky kaká a pokakání si utře prdelku měkkým papírem 😅 😀

@sisstin Ty úřady, to je fakt "paráda" ☹

sarael
6. bře 2012

Ahojky, můžu se zeptat- čemu všemu by mělo rozumět 2 a 3-leté dítě? Když třeba řeknu 2-leté dceři, nahoře na poličce vedle knížek máš svého plyšového pejska... Je to u zdravého dítěte vpořádku, že tomu ještě nerozumí nebo by tomu už pomalu mohla rozumět? A celkově třeba nahoře, dole nebo ve dne, v noci- jak staré děti by tomu už měly rozumět? Díky moc...

sisstin
autor
6. bře 2012

@sarael nahoře, dole, předložky atd. to až tak kolem 3 let, ve 2 je brzo 😉 ve dvou by měla mít velkou pasivní slovní zásobu, chápat dvojsložkové pokyny (vem medvídka a dej ho tátovi) a pomalinku se rozvíjí to hlubší porozumění, tj. chápe "z čeho se pije, čím se jezdí, čím se stříhá" atd., to by měla pochopit do těch 2,5....a pak do těch 3 nahoře- dole, malý - velký a ty základní předložky 😉 ale nemusí je říkat zatím, jen jim rozumět 😉

sicinka
6. bře 2012

@hrusti vlhčeněj toaletak mame taky, nejak ho netrestam prostě čekam až to příjde. O te lactaluse uvažuju- on byl s tímhle nikdy problém neměl, ale těď se klidně 5 ní nevykaká a já se mu ani nedivím že pak nejí a bulí že ho bolí bříško (asi nechce říkat co ho bolí - říká bolí když se zeptám co nebo ukaž tak to neudělá). Jo a plínu jak mi bylo razeno nechce - nechce ji ani na tu noc a vetšinou ho nechám bez ní. Řeším to už půl roku ta zácpa přišla až těď podle mě se posunul a chápe že je to špatně a neví co s tím. Stejně jako se začal po odchodu ze záchoda sám oblíkat a mýt si ruce, dřív jsem mu to musela říct. @sisstin pevno pod nohama nemá jelikož začal ignorovat schudky po stupinku z ikea vyleze dozadu na záchod tam se rozcápně na prkýnku a čůrá jako kluk. Akrobacie je to šílená přesvědčit ho aby zvolil lehčí cestu zatím marno 🙂

sicinka
6. bře 2012

@sisstin gratuluji ke svatbě. Jinak netuším co má parner společné s příspěvkem na péči. To je dávka pro klienta, kterou využívá na nákup služeb tak aby se vyrovnal se svým postižením. U dětí typicky jako náhrada alespon částečná mzdy rodiče, který o díte pecuje. Není to dávka závislá na sociálním statusu ale stavu klienta. Co s tím má společná pojištovna, svatba atd nechápu.

sisstin
autor
6. bře 2012

@sicinka tak at si tam vyleze sám a pak mu pod nohy strč nějakou krabici 😉 aby mohl zatlačit...jinak to, že dítě neumí ukázat, kde ho bolí, to je taky dost typický pro auti.... 😉 no jsem zvědavá, co vám řekne Kamila, snad to bude v pohodě 🙂