Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
12. bře 2012

@lenajsek ono když to nakupuješ postupne, tak to zas tak šíleně drahý není 😉 opravdu to je fakt až od tří let, dřív to děti nezvládají, pokud teda nejsou nějak hodně vývojově napřed 😉

lenajsek
12. bře 2012

@sicinka Jo, myslíš jak obkreslit ty kostky na papír a pak bude dávat kostky na tu předlohu, co jsi obkreslila? To se mi taky líbí, taky se na to vrhnu, aspoň využijem dřevěný klasický kostky, se kterýma si vůbec nehraje.
Já Logico teď kupovat nechci, koupím mu jej asi až na narozeniny v tom listopadu, nebo na Vánoce, ale chtěla jsem vědět, kde se to dá objednat a jaký tam jsou vůbec témata.

filmuska_01
12. bře 2012

co sa tyka Logico, kupim najprv len ramik na primo +nejake subory a ja u nas prave ratam s tym ze sa s tym moze najprv pohrat starsia dcerka 5.5r. a potom ked to mladsia obkuka tak moze skusat, ta v lete bude mat 3.
A ked sa osvdci ,dokupime aj piccolo.
Podla mna je cena ok, napr. tie rozne preskolacke zosity s nalepovacimi hviezdami a dopisovanim ma dieta na jeden dva krat hotove a mozes kupovat nove a stoji to 3-5EUr.

sisstin
autor
12. bře 2012

@lenajsek ty kostky jsou celkem důležitý, Tygr si s nima nikdy nehrál a ani mě to nenapadlo, a pak u Krejčířové, jakmile z nich měl něco stavět dle předlohy, tak konečná 😝 už jsme se teda dostali přes mašinku a most, ale zeď neuměl..tu už umí, tak čekám, co na něj zas vybalí příště....on zrovna tu vizuomotorickou činnost má cca pořád o 6m pozadu 😝

vevercaci
12. bře 2012

@sisstin @sicinka jj, tam jsme byli my 🙂

lenajsek
12. bře 2012

@teri, díky, taky si myslím, že je to důležitý... Lukina spíš baví kostky typu Lego, ale není to Duplo, jsou to kostky Žako, český výrobek, ale taky se z nich dají stavět domy, komíny atd... tak komín jo, to staví, ale zeď nechce, tu stavím já a on ji pak boří... asi ty dřevěný vytáhnu a obkreslím a budem stavět dle předlohy...

sisstin
autor
12. bře 2012

@lenajsek právě Tygra nebaví ani to Lego..jako ted už aspon tak, že mu děda třeba postaví dům a on si tam hraje s těma pandulákama a tak...ale nestaví doted 😅 on z hlavy nic postavit neumí a dle tý předlohy taky ne 😝

sicinka
12. bře 2012

@lenajsek
Jo jo pěkně z lega stavět dle předlohy na papír, ale klidně jdou i dřevěné, co máš doma. Jinak rozměr kostky lega Duplo je 3 x 1,8 cm pár předloh tu mám v počítači, tak kdyby se někomu hodili nemusí se s nima dělat. Já mám dřevěných málo, tak se mi líbí to lego. Vláček z kostek Dáda taky neudělal- ale stavet z kostek umí on jen nechápal tu předlohu nebo chtěl zdrhnout to nevím.. Jinak u jeho stavění věže z 9 kostek bylo videt že kostky moc nepoužívame - dáda si je 3 dal na sebe stisknul je prsty a umístil na předchozí 2 pak už mu to nešlo tak stavěl normálně 🙂 proč to dělat jednoduše...
@vevercaci zdravím děkuji vám a @sisstin za tip jsem ráda že jsme tam šli, příjde mi že jak jsem se uklidnila já tak je i Dáda takový míň vztekavý a komunikativnější, tak snad nám to vydrží.

hrusti
12. bře 2012

Holky, my jsme u Kr. ten most a vláček taky nedali ☹ Komín tedy umí postavit, ale podle předlohy stavět něco mu pořád dělá problém. Ted se to pomaličku lepší jak staví Den&Noc.
My jsme hodně trénovali komín na Legu, říkala jsem mu barvičky kostek a on z toho stavěl komín. A ted stavíme komín z kostek malé a ona ho bourá. Zabaví se tím oba dva 😀 😀 😀

hrusti
12. bře 2012

@sicinka My jsme začínali u Logicka s listy Den s Luckou a Vojtou. Ty mi přijdou nejjednodušší 😉 Pak barvy a tvary. Á dneska mi přišla školka a Statek a ty jsou fakt těžší. Z těch zatím využijeme pár listů 😉

maccizpopovic
12. bře 2012

Co se týká skládání kostek dle obrázků - náhodou jsem kdesi ve slevě koupila hru Make ´n´ break a ta se velmi osvědčila. Máme velkou verzi ,ale prodává se i cestovní. Na kartičkách jsou stavby různých obtížností a dítě (i dospělý) je má postavit na čas - čím víc staveb v daném časovém intervalu, tím více bodů.
S Matesem to hrajeme na čas, Richard to staví jen tak bez soutěže. A musím říct,že je to fakt velmi dobré.
Teď jsem zjistila,že dělají novou verzi - asi složitější, ta se mi pro menší děti nezdá vhodná - je to ten poslední obr.

sicinka
12. bře 2012

@hrusti tak ten jestě nemáme tak ho objednám. Jinak Dáda se teď nějak rozjíždí dneska mi opakovane odpovedel na dotaz jak se jmenuje a to i jmeno a prijmeni🙂 stavění podle předlohy zatím nic moc bavilo ho to dve rady a pak na mě dlabal. Ale k mlíku a barvam jsem přidala kapatko a byla zabava na pul hodiny 🙂 jo a taky ho bavi tridit fazole do lekovek (ho bavi co mu jde 🙂

deina
12. bře 2012

Caute baby. 🙂 Predstavte si, boli sme opat u Dr Buntovej (logopedicka) a Mates urobil vsetky cvicenia na porozumenie. Neskusala sice to hlbsie porozumenie typu "cim sa otvaraju dvere", ale to, co mu davala, mu nerobilo ziadny problem (najprv sla nanho len tak jednoducho, ukazala mu dve veci a povedala nazov jednej, ktoru mal vybrat, potom tie nazvy hovorila vo vetach, pridala slovesa napr ukaz mi, kde ujo cita alebo kde teta papa). Ja som bola z neho hrozne prekvapena a ona tiez, lebo v januari,ked sme tam boli, pri tychto ulohach vobec nespolupracoval. On sa celkovo nejako zmenil za posledne tyzdne, je ovela vnimavejsi, taky rozumnejsi, kocik sme uplne odlozili, nepotrebuje ho, pekne chodi pri mne, drzi sa ma za ruku, poslucha, ocividne mi rozumie, co mu hovorim, snazi sa komunikovat (ukazovanim, slovami nie, zacina pouzivat gesta)... Dr bola z neho nadsena, ze je uplne iny ako v januari. Avsak nadalej nepovie ani slovo, sem tam sa mu podari nejaka slabika (viem, ze sa snazi povedat "baba", ale znie to skor ako neciste "mama") a zaostava v jemnej motorike, takze sa mame zamerat na rozvoj jemnej motoriky.

No a vyzera to tak, ze sa vratime na SR... 😅

filmuska_01
13. bře 2012

@deina cau , aj my sme objednani tej istej lekarke, az na maj. zatail mam poslat ten standardny test co je slovna zasoba kruzkovaci.
u nas je myslim porozumeni vcelku ok, robila osm aj tie testiky s nou co pisala sixtin a vsetko vedela, pozna farby, tvary, zvieratka,ale rec vyrazne zaostava hovori ako 1.5 rocne batola, vcera ma poteisla ze si sama rozpraval ked s hral s duplo zvieratkami mu a hav,leboiank hovori len ked sa pytam..sama nie. vela ukazuje, gestikuluje ,dokonca zahra aaj pantominu ak sa neico dolezite udeje a nevie to povedat.. len jazycek ju neposlucha.
choidte aj mimo niekde na logopediu,co vam odporucila buntova presne?ako skusala tu jemnu motoriku?
to jej neskore objednavanie ma dost odradza.
my sme zacali chodit aj logopedicke, ta sa zameriava skor na rozhybanie jazycka, svalov zatial jednoduche hlasky. paci sa mi jej pristup k detom.
prosim, ako sa vklada ten vek deti ta popiska k ikonke?lebo sa mi to nedari nijak???

hrusti
13. bře 2012

@filmuska_01 Věk dětí se ti nastaví nahoře na liště si dáš Můj účet, odkaz Nastavení a tam je pak nahoře záložka Rodina a děti a tam si zadáš myslím narození dítěte a ono ti to samo počítá věk 😉

sisstin
autor
13. bře 2012

@deina no super, hele, třeba se to fakt rozběhne...ted nabíhá porozumění a za chvíli by mohla i ta řeč 😉

@filmuska_01 je to nahoře v "můj fotoblog", tam je nastavení "děti a rodina" nebo tak nějak a tam si přidáš dítě (děti) 😉

filmuska_01
13. bře 2012

@sisstin
@hrusti
dakujeeeeeeeem.
tak som sa snazila ale stale to tam nevidim.chcem to mat pri tej ikonke s foto.

filmuska_01
13. bře 2012

uz osm na to prisla, ja som tam mala nastavene sukromie len priatelia a preto hned neslo. 😝

1ingrida1
13. bře 2012

Ahojte. Asi tiez s miskom patrime dotejto temy.. Misko ma za 3 mesiace 3 roky. Rozprava len velmi malo,slova si komolii,malokedy povie slovo spravne.napriklad ked spadne,nepovje misko spadol,ale ko paol.mama,tato,auto,haji,haci to vie.ale nesklada slovne spojenia a vety uz vobec nie.To by mi ale az tak nevadilo. Problem je v tom, ze je velmi naladovy, nic si nenecha vysvetlit,hned chyti rapel a uz s nim nepohnem.u lekara sa odmieta vyzliect,odmieta sa nehat vysetrit,vsetko musime robit nasilu a s velkym placom.je velmi odmietavy,negativisticky,neposlucha.veci ktore bezne trvaju 10 minut u nas trvaju kludne aj hodinu.ked s nim chcem ist rano do obchodu,musim ho zacat obliekat tak ako keby potajomky,pri telke alebo pri hre,aby sa nezacal vyzliekat a nervacit.pretoze ked on nechce nikam ist tak proste nejde.nepomaha krik,nepomaha po ritke,nepomaha ani po dobrom.proste musim vystihnut naladu.uz traja lekar ipri beznych vysetreniach,mi odporucili psychologa,najnovsie uz aj psychiatra.uz ma unavuje vsetkym vysvetlovat ze problem neni vo vychove,ze sa svojmu dietatu venujem a ze nejsom zla matka.kazdy lenkruti hlavou a ukazuje prstom.som zufala a par krat sa aj stalo ze som sa nezmohla ani naslovo a od nervov a od zufalstva som sa len rozplakala,co este viac umocnuje dojem ze svoje dieta nezvladam a ze som neschopna matka.taktiez mame problem s papanim,proste sa postavi na hlavu a neje.k psychologicke chodim,ta si s prepacenim sere do huby pri kazdej druhej vete a ked mi tam chyti rapel,lebo mu nechce dat vlacik,tak mi povje ze mam zvolit mensie zlo a dat mu dudel,niekedy je to jedina moznost ako ho ukludnit.taha ma za vlasy,vraj je to moja vina,lebo ho tymi vlasmi provokujem...povedala psychologicka.mala som vlasy po zadok,ostrihala som sa po ramena.kuse nas,bije nas,skrabe nas,hned ako povieme nie,alebo nemozes,nesmies.deti ma velmi rad,neublizuje im,tak isto zvieratka a kvetinky,je knim citlivy.u psychologicky sme boli zatial len tri krat,ale nic nam dokopy nepovedala,neporadila,a zbytocne som mala potom problem dostat ho odtial domov.ked sa pri odchode prejavil a zacal ziapat a slahol sa o zem,tak m ipovedala ze si ho musim odniest,lebo ma druheho pacienta.ja uz nalekarov nemam nervy,nemam nervy na ludi okolo mna.najradsej by som sa s miskom zavrela doma.

deina
13. bře 2012

@filmuska_01, ahoj, to som prekvapena, ze vas az tak neskoro objednala. Ja som tento termin menila na skorsi asi mesiac predtym, ako sme k nej sli, ale nebol problem, nasla volne terminy. Mozno to trva dlhsie, ked idete prvykrat? My inde na logopediu nechodime, nezijeme na SR. Vsetkych tychto psychologov a terapeustistov mame v Nemecku a doteraz sme diagnostiku robili tam + tam zaciname aj s nejakou terapiou teraz, ked sa vratime. Ale robit logopediu cez nemcinu sa mi nezdalo bohvieco, tak som nasla tuto logopedicku, ma velmi dobru povest a ked sme na SR, ideme vzdy aj k nej. Dala nam vela rad ako krpca motivovat, ako s nim hovorit, ako pracovat, ozaj je dobra. A vie ho zaujat, pekne u nej spolupracuje.

Na tu jemnu motoriku skusala, ci vie navliekat goralky napr, nevie. 😝 Nevie sa ani sam najest (len teraz zacina ako tak kasu s lyzickou, ale malinko a dost nemotorne) alebo napit z poharika - vraj nech mu najprv skusim davat lyzicku tak, aby z nej musel srkat. A mame skusat to navliekanie goralikov,hrat sa s plastelinou, modelovat... no uvidime, spolieham sa tak trosku aj na to, ze toto budeme mat v tej terapii v rannej starostlivosti, lebo velmi neviem, ako na to.

deina
13. bře 2012

@1ingrida1, mozno by to chcelo zmenit psychologicku za nejaku, ktora bude vediet aj poradit, ved v BA ich musi byt cela kopa. Mozno je to len nejaky silnejsi vzdor, neviem... kam chodite teraz?

1ingrida1
13. bře 2012

@deina teraz chodime ko bycajnej obvodnej k Bulasovej,na strecnianskej,ale uz to zaciname brat zodpovedne vazne po dnesku,co som simusela vypocut pri preventivnej preliadke u pediatra.tak asi najdeme nejake centrum,mozno nejaku sukromnu psychologicku,ktora nas nebude brat ako dalsich v
poradi

alexo
13. bře 2012

@1ingrida1 ahoj, ja by som povedala, že máte silné obdobie vzdoru, to prejde samé...aspoň aj ja dúfam, lebo u nás to vyzerá podobne, ale upokojujem sa, že to bude trvať do 3-4.rokov.domov ho z vonku odnášam ako keby bol na vešiaku, proste u nás slovo nie-prásk na zem...už aj ja mám toho vyše hlavy, aj si poplačem ☹ , ale raz to prejde... 😉 dúfam.
ináč je veľmi šikovný, cez deň sme už bez plienok, ale rozprávať sa mu nechce, max. 5 slov a to som už frustrovaná...veď u nás sa stále rozpráva, len jemu sa nechce...tak musíme byť trpezlivé a vyčleniť im hranice, aj keď je to ťažké...

margareta76
13. bře 2012

@deina, @filmuska_01 my tiez chodime k logopedicke Buntovej do TT. Boli sme tam 2x. Teraz ideme niekedy v aprili (raz mesacne ju navstevujeme). Zatial tam chodi iba manzel s malym-i.

Inak od septembra by sme mali nastupit do skolky 😵 Chcela som dat rovno aj mladsieho do skolky, ale kedze som na materskej tak je to trosku problem. Tak uvidime.

sisstin
autor
13. bře 2012

@1ingrida1
@alexo holky, a děti nejsou ADHD? Co popisujete celkem odpovídá, tyhle děti jsou dost vzteklé, mívají opožděný vývoj řeči atd. Ale chce to dobrý psychologický vyšetření, někdy právě tyhle scény jsou kvůli tomu, že děti nerozumí mluvené řeči tak, jak mají....tím pádem se neorientují a obrana je vztek 😉

dadlenka
13. bře 2012

http://www.i-sen.cz/2012/02/emoce-socialni-dove...

máme už některé stažené a využíváme s úspěchem🙂,

nicole_1
13. bře 2012

@sisstin tak dneska jsem byla u Jáhnové, řekla mi, že Tedík je naprosto v pořádku, v ničem není pozadu, jen ta řeč, má svoje tempo řeči, a že na to má vliv i ta dědičnost, disfázii vyloučila, hrubá a jemná motorika úplně v pohodě,porozumění taky, prostě není co řešit, je to jasný OVŘ, máme teda za rok přijít na kontrolu,ale to jen preventivně a chodit na logopedii, tak jsem zvědavá co na to řekne naše logopedka na závěr Jahnové....a myslíš, že opravdu poznala, že disfázii nemá? Jako já sama nevidím nic v čem by Tedík zaostával.
Jinak byl přijat do školky, je to ta školka s logopedii,ale v logo třídě není místo, třeba se za rok nebo časem uvolní a přejde anebo to nebude potřeba...uvidíme, ale dala jsem ho radši do této školky,protože učitelky jsou zvyklý na špatně mluvící děti, i když se lepší a třeba za půl roku bude mluvit dobře..Jahnová sama říkala, že normální třídu zvládne dobře a že je to společenský dítě,takže mu kolektiv nebude dělat problém 🙂

1ingrida1
13. bře 2012

@alexo ja tiez silno dufam ze je to len vzdor,ktory sice trva uz skoro dva roky.. ale uz mi traja lekari povedali,ze by som mala navstevovat psychologa eventualne psychiatra.. to iste dnes na preventivke u pediatra robil misko problemy,nechcel sa ani nehat popocuvat,ani odvazit,ani odmerat,v podstate ziadna preventivka akoby ani neprebehla.krik bol minimalne taky aky deti robia pri odbere krvi.a to sa ho nikto ani nechytal.najskormi lekar povedal,ze takto sa neda pracovat,ze nutit ho tiez nemozme,lebo videl ze sa to len horsi.potom mi povedal ze ma teda obdivuje za moju trpezlivost,a ze to mam tazke a bla bla,a potom mi navrhol,ze mi napise papier psychologicke.ked som mu povedala ze tam uz chodime a zatial nam nic nepovedala,tak navrhol,ze by bolo treba uz zajst za psychiatrom,jednak koli tomu papaniu (uz velmi dlhu dobu nemal nic teple,lebo toodmieta) hlavne vraj koli tomu aby sa zistilo ci nema nejaku diagnozu oktorej este nevieme.ze s nim treba odborne pracovat a podobne.a s plienkami sme mali dlho problem,teraz uz konecne chodi cikat,ale kakanie je stale problem.spinavym nohaviciam sa nevyhnem :( na noc plienky,samozrejme.

1ingrida1
13. bře 2012

@sisstin na ADHD ma upozornila neurologicka. ona bola prva ktora povedala ze misko je pripad pre psychiatra, ale povedala mi to dost hnusne a dokonca na mna kricala ze zanedbavam jeho stav. vtedy s nou nas pediater nesuhlasil, pretoze s miskom u pediatra dovtedy nebol problem, az kym neprislo na odber krvi.odvtedy sa nenecha vysetrit ani u neho.ale psychologicka nam ADHD zatial nepotvrdila aj ked je poravda,ze ani u nej sa zatial neprejavil naplno.. mame v plane ju vymenit,tak uvidime co povie dalsia pani doktorka.ale nemyslim si ze mi maly nerozumie..ked mu povjem,milacik,zavri dvere,tak ide a zavre dvere.alebo ze idem varit,a on uz vytahuje hrnce a varesky.alebo ze ideme do obchodu,to ked mu slubim zemu kupim vaji (kinderko) tak uz vytahuje nakupnu tasku a stoji pri dverach.napr minule sme boli u svokry a bola scena,maly sa nechcel obliect ked sme odchadzali.tak mu hovorim,dobre misko,mama s tatom idu papa domov,a misko ostane hajat u starej mamy.a to bol hned vykrik nieeee a uz mi podaval bundu a boticky.a pekne isiel.problem je nie ze nerozumie,ale ze sa tvari ze nepocuje,ked nechce.ked sa mu nepaci co mu hovorime,popripade zakazujeme.kupili sme mu kvetinku v kochliku a vysvetlovala sommu ze takvetinka je este babo,a ze sa o nu musi starat.vsade ju bral zo sebou,pri vytahoch ju zobral ku kvetinkam co tam ma suseda,asi ich bol zoznamit :D :D a vo vytahu kvetinke hovoril ze pssst neboji,akoze aby sa nebala :D takze ja mampocit,ze on rozumie velmi dobre,ale iba vtedy, ked mu to vyhovuje

sisstin
autor
13. bře 2012

@nicole_1 těžko říct, třeba Krejčířová taky někomu dysfázii nedá, i když mluví stejně jako Tygr..takže já v některýchp případech fakt nevím, podle čeho se to posuzuje. Tygr taky nezaostává v ničem - vývojově, všechno má k věku..."jenom" ta aktivní řeč a pravda, že hrubá motorika blbý...ale to Kr. třeba nikdy nezkoumala...ale u vás mi to fakt jako dysfázie nepřišlo. Takže uvidíte časem 😉 a na logo bych určitě chodila, to má význam i u OVR 😉

@1ingrida1 otázky na porozumění, dej před chlapečka obrázky nebo reálné předměty, např. autíčko, hrnek, nůžky, klíče a míč...a ptej se: v čem se jezdí, z čeho se pije (popř. co uděláš, když máš zízen), čím se stříhá, čím se odemyká, čím se kutálí atd. On bude ukazovat správné odpovědi 😉 ono někdy to porozumění, že je opožděné, si rodič nemusí vůbec všimnout 😉 protože se neptají na to "hlubší" porozumění a hlavně děti se orientují dost dobře neverbálně, tudíž dle gest, situace atd., a pak není nastává ten problém, že rodiče si myslí, že dítě rozumí, "jenom" nechce...a ono skutečně nerozumí, protože nemá k tomu nějakou neverbální nápovědu. Čímž netvrdim, že to je váš problém, ale jenom píšu, že to porozumění nemusí být tak jasné, pokud rodič neví, na co a jak se ptát 😉