Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

alexo
14. bře 2012

@sisstin ja to určite nenechám tak, veď už teraz som to chcela riešiť, ale počkám ešte pár mesiacov a potom pôjdem, ak sa nerozkvakoce.som úplne v šoku, koľko je dysfunkcií a ADHD a proste koľko je diagnóz... ☹
Prečo sa toľko toho rozmohlo...
ja som dosť smutná z toho, že malý rozpráva málo, jeho rovesník veru povie toho viac...

mandelinka1
14. bře 2012

Ahoj holky, ráda bych vás poprosila, poradíte mi kde na internetu seženu LOGICO PRIMO? a ještě jedna prosba, má někdo z vás dobrou zkušenost s nějakým dětským klinickým psychologem v Brně? četla jsem si na této diskuzi, že největším odborníkem u nás je Dr. Krejčířová - jenže dlouhá objednací doba a to že je v Praze ☹ věřím, že i v Brně existuje nějaký odborník 🙂 díky moc všem

filmuska_01
14. bře 2012

@alexo neboj nie si v otm sama, aj mna to obcas zamrzi, ale dolezite je, ze sa postupne nase deticky zlepsuju.chce to viac snahy,ale pojde to.

sisstin
autor
14. bře 2012

@mandelinka1 www.mutabene.cz tam to mají komplet vše...nebo www.amosek.cz V Brně Dr. Jahnová nebo Dr. Makovská, ale ta je spíš přes autismus 😉

lenajsek
14. bře 2012

@fimuska_01 Máme doma obrázkovou komunikaci, ale obrázky nemáme úplně na všechno, hodně věcí už poznám, hodně ukazuje a má těch pár svých slovíček, takže zrovna světlo jako by "blik" je "bí", tak mut o vždycky zopakuji, jak to má být správně... ale myslím, že obrázky snad ani nejdou na vše, co existuje, znakování je v tomhle asi lepší, že je "po ruce vždy a všude", ale to se malý vůbec nechytal, tak jsme zvolili ty obrázky.
Zítra k nám přijde paní z rané péče a domluvím se s ní na dalších obrázcích, jestli by nám nenachystala, případně bych objednala z webu oskola.cz

Ještě jsem se chtěla zeptat, určitě je tady hodně z vás, ke kterým buď chodí, nebo docházela raná péče, co vše jste dělali?
My zatím děláme úkoly, co paní přinese, hlavně vkádačky, puzzle, zrakový rozlišování, minule jsme i trošku čmárali, jemnou motoriku... ale Lukin je prostě neposednej, nevydrží celou tu hodinu pořád něco dělat, takže vlastně ani nevím, jak by to pořádně mělo vypadat... někdy ani nedodělá celý ten úkol a vrhá se po dalších hračkách, které paní přinesla...
Můžete mi prosím napsat, jak to probíhalo u vás? Díky moc!

@alexo My jsme na tom opravdu hůř jak vy, máme asi 10-12 slovíček a z toho dává "smysl" jen jedno a to je mňam. Jinak je to jak kdyby to byly slovíčka od vietnamců a ještě všechny začínají na písmeno "B"...

@mandelinka1 Taky jsem tady dostala tip na tyto dvě psycholožky, včera mi ještě psala paní z rané péče, kde jsme registrovaní, o Mgr. Aujezdská, klinický psycholog, pracuje na klinice Logo, s.r.o. v Brně. Ale nic bližšího o ní nevím.

@sisstin, paráda, i ta hrubá motorika se rozjede, uvidíš!

sicinka
14. bře 2012

@sisstin já tu hru našla i na českých obchodech asi za 3 stovky. Ale uvažuji jestli to zvládne, asi ho zatím nechát trénovat z obyč kostek obkreslených na papír a nechám mu ji koupit k 3 narozeninám 🙂 @alexo já si nemyslím že by bylo o tolik více dysfunkcí nebo vad řečí (jako násobně víc jich podle všeho je). Dřív prostě nebyla diagnoza dysfazie a děti s lehkou to zvládli nějak bez zvláštní péče, děti s těžkou skončili v nějaké speciální školce, škole. Co se týká autismu máma má v práci jednoho nízkofunkčního diagnostikovanýho asi před 5 lety (je mu 40) prostě se to zařadilo pod mentální retardaci a nikdo to moc neřešil. Přeci jen díky internetu jsou lidi mnohem lépe informovaní a začnou se hledat brzo. Máma když před více jak 20 lety chtěla logopeda a psychologa pro 3 leté zcela nemluvící dítě byla za blázna, dneska se berou jako hranice právě ty tři roky.

sisstin
autor
14. bře 2012

@sicinka je, a kde jsi to našla??? Hodíš link prosím? 😉

sicinka
14. bře 2012

@filmuska_01 jsem na ty stránky neměla lézt ještě že má 3 měsíce do narozenin asi mu to nechám nakoupit od příbuzných stejně se vždy ptají co koupit. Se mi vždycky něco zalíbí a nechala bych za to výplatu a Dádu to baví jednou dvakrát. Proto mě zaujalo to montessory na doma náklady zatím asi 20 kč a minimálně hodina zábavy za den.

sissmiss
14. bře 2012

k tomu ze tych deti s poruchami reci je teraz viac...mne sa tiez zda ze je ich viac. Ja som citala na jednej logo stranke ze dokonca 7% deti...co je strasne vela. Nemali vasi mali problemy s oblickami? Lebo moj maly ano a je jedna teoria podla ktorej za toto cele moze hlavne ockovanie, resp. hlinik vo vakcinach, bezne nesposobi problemy, ale stacia problemy s oblickami a nedokazu ten hlinik vylucit...

maccizpopovic
14. bře 2012

@sisstin cestovní verze http://www.svet-deskovych-her.cz/make-break-mit...
to starší velkou verzi jsem nenašla
tady je srovnání cen Heureka http://www.heureka.cz/?h[fraze]=Make%20n%20Break-Z%C3%A1vod%20stavitel%C5%AF

maccizpopovic
14. bře 2012

@lenajsek mám na stránkách spoustu obrázků ke stažení - už je jich víc jak 650 i nějaké piktogramy .... tedy neví jestli vlastníte laminovačku ..... ale tyto obr. se pak dají použít i na další činnosti. Nic proti "o škole" , ale mě to připadá - v oblasti obrázků - dost nedotažené.

daska58
14. bře 2012

ahojte bábiky, mám dobré správy. Sme v projekte MB12 asi 3týždne a moj syn opakuje ako samopal, pýta si kadečo čo dovtedy 0bodov.... zatial pomaly tvorí vety , chýba nám ešte vela a stále makáme ale už s výsledkami, nie tak krvopotne ako doteraz!!!!! Bože , ďakujem. Je to výživový doplnok a určený na zlepšenie stavu pre autistov, ale nás zaradili aj ked nie sme- dysfázia , lebo má napomáhať aj reči...super 🙂

alikaa
14. bře 2012

@sissmiss vo vakcinach nie je len hlinnik skodlivy, ale aj ortut, formaldehyd (ktory je rakovinotvorny - stale stupa pocet babatiek s leukemiou), nerovve jedy - z toho je obvykle to ADHD, poruchy spravania alebo aj dyslexia, dysgrafia a pod., aj nemrznuca zmes (ktora sa dava do aut), alebo aj DNA umelo potrateneho babatka v 14. tyzdni tehotenstva (ktora moze naburat a zmenit strukturu DNA cloveka). Dnes akurat vysiel jeden clanok slovenskej doktorky, ktora hovori o obsahu vakcin - http://diva.aktuality.sk/clanok/33185/ockovacie...

sissmiss
14. bře 2012

@alikaa 😢

mery.luu
14. bře 2012

@daska58 co je to za projekt??

lenajsek
14. bře 2012

@maccizpopovic Jéé, to jsem netušila, že máte nějaké stránky a jsou tam obrázky na stažení... našla bych někde odkaz? To bych byla moc ráda... 😉 Laminovačku nemám, ale asi bych se domluvila s paní z RP, je velice vstřícná a mohla by to zalaminovat u nich...

@sissmiss Já se omlouvám, ale zas tak dobře slovensky asi nerozumím, co to jsou obličky? Co se týče očkování, tak máme za sebou jen hexa vakcínu a Synflorix na pneumokoky, Priorix na zarděnky, příušnice a pod ještě nemáme vůbec naočkované... zatím se to odkládá...

1ingrida1
14. bře 2012

@sisstin nemyslim si ze by misko mal tu disfaziu, on totiz rok dva dozadu vedel viac slov,a s papanim nebol problem.on by bol vtedy schopny zjest aj mna :D nikdy nemal problem ani s kusanim,ani s prehltanim,ani s travenim.on mi proste po lete prestal papat.odmieta teraz vsetko varene.dnes sa stal zazrak ze zjedol trochu ryze,masko som mu tam zamaskovala tak ze si to ani nevsimol.ale bolo to naozaj malo.mne to pride ako keby to robil na just,ten odmietavy pristup k jedlu a k spolupraci pri niektorych veciach.dnes bol napr celkom dobrucky,dnes som nemusela ani zvysit hlas ani nic.

1ingrida1
14. bře 2012

@alexo ano to mas pravdu.. urcite ma traumu,lebo takto sa mi u lekarov nespraval.na jesen si totiz tak treskol hlavu o roh postele,a mal taky typel,ze som s nim radsej obehala obvodaka,chirurga,neurologicku,zase chirurga obvodaka, a nakoniec rtg na kramaroch v jeden den.vyzeralo to naozaj zle,a bali sme sa ci nema prasknutu lebku,ale nakoniec nic nenasli.ale nemozem povedat,ze zmena spravania nastala po uraze,on mal vzdy svoje maniere,a cim je starsi,tym je hlavatejsi,myslim tym tvrdohlavjesi a odmietavejsi. co sa tyka tvrdej ruky pri vychove, priznam sa, ze ked uz som bola s nervami v koncoch,tak som si povedala,ze so mnou tu predsa nebude zametat deculo.ja si pametam,ze ked som bola ja mala,a vyviedla som nieco,dostala som jednu dve po riti a uz som si to v zivote nedovolila.vyletela mi ruka na maleho,ale vsetko to len zhorsilo.bolo to moje zlyhanie,ze som nezvladla tie nervy,a maly chytil este vacsiu agresiu a vratil mi to 🙂 ten sa holt nestrati. neostava mi nic ine,ako otocit sa chrbtom,ked to situacia dovoluje,a nejak to rozdychat a pockat kym sa ukludni. nakoniec vzdy pride za mnou,hodi sa mi okolo krku a pusinkuje ma.ja to berem ako formu ospravedlnenia.verim tomu ze este jednoducho nevje ovladat svoj hnev a uvedomuje si to

sissmiss
14. bře 2012

@lenajsek oblicky su ledviny. Aj som rozmyslala ze napisem ladviny, co je u nas pouzivany cechizmus, ale nejako zvyk zauradoval.
@daska58 pozrela som to na nete ale zaujimave clanky su o tom v ang, tak muz mi jeden prelozil, tak dobre ang neviem, a ono to vyzera velmi narocne, 2-4 roky pichat injekcie kazde 3dni...Vy ste asi mali ten sprej. Toto bol clanok nejakeho dr co k tomu robil kopec studii, este ma caka uloha vyzistit ako moc je v tom zaangazovany a viac nezavislych clankov precitat. Chytam sa kazdej slamky...aj ked neocakavam zazraky ale snazime sa to podchytit z kazdej strany( momentalne cakame na jednu homeopatku kym sa vrati na sk), ci nas pristup, ci specialna skolka, tak aj doplnky na rozvoj mozgu...Ale toto sa mi zatial zda strasne zatazujuce dieta.

valika_val
14. bře 2012

@sisstin idem sa sem votriet.
kde mam zacat citat? dufam, ze nie od prvej strany 😅

nelaja
14. bře 2012

@valika_val vaal, ahoooj, spehujes? 😀. Aj ja. Ja som zacala od prvej, zaujimave a poucne citanie- tak na dva tri mesiace po veceroch, ale dost dobrych rad. Ja som dnes dostala od logopedicky spravu pre Dr.J. Zatial sme stale len OVR a nerovnomerny vyvoj reci, SNVR alebo NVR zatial nemame, vraj by sa nerozbiehala v reci tak, ako sa rozbehla. Ale ja uz mam krce v zaludku z tej kontroly v Trnave.

nelaja
14. bře 2012

@sisstin Ahoj Sis, prosim ta, vies mi vysvetlit rozdiel medzi specificky naruseným vyvojom reci a narusenym vyvojom reci? Pytala som sa aj logopedicky, ale vysvetlila mi to tak, ze som z toho jelen a uz nebol cas na dalsie debaty, meskali sme a mali uz v cakarni dalsie dieta.

maccizpopovic
15. bře 2012

@lenajsek
www.maccizpopovic.estranky.cz

Všechny obrázky jsou ke stažení zdarma, klidně šiř dál (i paní z Ranné péče) - stahuje u nás školka i logopedie. Jen to není určeno ke komerčním účelům,na některých obr. jsou autorská práva - především na obr. zvířat.
Jsou tam i logo cvičení,projekty, tvoření a vše co se týká Matějovi dgn. - receptivní vývojová dysfázie. Většinou je tam vidět i jak si s úkoly poradí menší než 7mi leté dítě, protože máme i Ríšu (momentálně 3,5 roku).

sisstin
autor
15. bře 2012

Dobré ráno,

@1ingrida1 a to víš jak, že nemá dysfázii? 😕 Já jako netvrdim, že ji má, to vůbec, ale co zapřičinilo to, že jsi si tak jistá? 😕 Např. ta ztráta již naučených slov je jeden ze znaků dysfázie. Buď to je tak, že dítě prostě začne mluvit tak nějak normálně okolo toho roku, ale pak ta slova postupně ztrácí (to je bohužel i u autismu), nebo začne mluvit normálně, ale pak se to prostě sekne a ten rozvoj slovní zásoby jde hrozně pomalu. A nebo teda dítě nemluví dlouho vůbec 😉 To samý s jídlem, ony se ty problémy můžou zhoršovat. Syn teda nechtěl pít od narození mlíko, ale tak do cca 18měsíců jedl normálně, sice jen kupované příkrmy, ale jedl...ale pak se to seklo, a od tý doby je vařený jídlo a celkově jídlo jeho nepřítel 😝

Jak jste na tom s ukazováním a sdílením pozornosti? Tj. že ukáže na pro něj zajímavou věc, udělá nějaký zvuk, podívá se na tebe a čeká od tebe odpověď. To je nejdůležitější věc ve vývoji, "limit" je na tohle 18měsíců, a pokud to dítě nedělá, tak je někde problém, a ne zrovna malej 😉 Jinak si nemyslím, že by ti to syn dělal schválně, děti v tomhle věku ještě "vyčurané" nejsou, tam to prostě nějakou příčinu mít bude 😉

@maccizpopovic díky, ale píšou tam, že to je až od 8+? 😕

@valika_val no tak to netušim, odkud začít 😅 😅 😅 😅

@nelaja tak to ti asi neporadim, neslyšela jsem, že by v tom měl být rozdíl. Většinou se uvádí, že dysfázie = specificky narušený vývoj řeči. Ale že by byla nějaká vada, která by byla jenom narušený vývoj řeči, bez toho slovíčka "specifický", to fakt netušim 😉

hrusti
15. bře 2012

@maccizpopovic Jeee, na tyhle stránky jsem zrovna nedávno narazila, jen jsem nevěděla, že jsou tvoje 🙂 moc hezké, díky za inspiraci 🙂

sisstin
autor
15. bře 2012

tady jsou ty cestičky z Piccola, fakt uvidíte, že to není těžký....Tygra to dost baví, sice zas dělá kraviny, jak natáčim 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=1huXn-_JAk4
sisstin
autor
15. bře 2012

tady druhá půlka, tam se zas dělají obrysy..ted to dělal poprvý a v pohodě....takže je to i pro ty mladší děti 😉

https://www.youtube.com/watch?v=CrbfZYv3WtQ
lenajsek
15. bře 2012

Ahoj, dneska u nás RP skoro o nervy, tak nespolupracujícího a vztekajícího Lukina jsem ještě nezažila, to byl fakt očistec.. 😝 Ale paní donesla foukadlo a na jeho konci polystyrénovej balónek a to se L. moc líbí, tak budem zkoušet, už se mu to párkrát povedlo.. 🙂 Flétna se může jít zahrabat 😀
A dostaneme termín už na logopedii a pak budem chodit pravidelně... A objednám nás k té psycholožce.

@maccizpopovic Moc děkuji, paráda!!!!! 😉 Už jsem předala dál, díky za odkaz, budu študovat a tisknout.. 🙂

@sissmiss Děkuji, jak jsi to napsala, tak jsem si to pak uvědomila, že už jsem to slovo slyšela.. 🙂

Pěkný den všem

sisstin
autor
15. bře 2012

tak jsem Tygrovi zamluvila u naší logo ty Piráti - schovej a najdi od Smartu. Viděla jsem to na veletrhu a Tygr už tu první úroveň dá 🙂 a zbytek budu pařit já 😝

hrusti
15. bře 2012

@sisstin Ty cestičky vypadají dobře🙂 A piráti taky🙂
Já přemýšlím o těch Zámeckých schodech. Ty se mi líbí. A časem možná nějaka ty autíčka, ale uvidíme 😉