Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

blka
16. bře 2012

@sisstin Ano, mluvené řeči rozumí perfektně. Např. dnes jsem manželovi řekla, ať si uklidí ponožky, co se válí v ložnici 😀 a Mareček hned křičel nee a bušil do sebe (jako že on) a letěl pro ně a nesl je do pračky. Když řeknu, ať cokoliv donese, tak donese. Zkoušela sem i test, co jsem u tebe četla, že by děti měly rozumět. Tak jsem mu dala 3 obrázky - ponožku, auto a hrníček a ptala jsem se ho, z čeho se pije, čím se jezdí a co se obléká na nohu a fakt rozuměl, ukázal přesně. A to on často šidí, že mu třeba řeknu, ať mi podá modrou fixu a podává mi všechny kromě té modré 😀 . Nebo řeknu, že doprala pračka, tak ji utíká vypnout. Rozumět rozumí, jen nemluví.
A nedávno mě překvapil, že viděl ovečku na obrázku a řekl béé 😕 . Ani si nepamatuju, jak dlouho předtím ovečku viděl. Že mu to tak z ničeho nic naskočí. Ale slova , jako opravdu slova, má jen baba, tata, mňam, bác, bum, ježiši 😅 a pak už to jsou citoslovce, haf, iá, au, bů, na, no, ne, aha... Umí už i spojovat, že třeba řekne baba ne, baba haf, buší do sebe (tzn. Mareček) a k tomu řekne mňam atd.

sisstin
autor
17. bře 2012

@blka aha, takže nespolupracuje jen s cizíma 😉 jinak i citoslovce jsou slova, to se taky počítá 😉 a když spojuje....no podle mě furt šance na jenom OVR 😉 🙂

blka
17. bře 2012

@sisstin S cizíma se absolutně nebví. Ani, když mu moje kamarádka, se kterou se vídáme, dá třeba sušenku, tak ji nechce 😅 . On je hrozný mamánek, musí si zvykat na cizí prostředí, cizí lidi.

sisstin
autor
17. bře 2012

@blka Tygr je to samý, ted už je to lepší..ale třeba když od něj chce někdo odpověd, co nemusí být jenom ano- ne a ví, že je zkoušenej...tak mlčí...naposledy u Krejčířový splnil všechny úkoly, ale mimo "dobrý den, nashledanou, jo a ne" neřekl ani ň 😝

blka
17. bře 2012

@sisstin Jo, tak to mám taky doma 😀 . Teď chodíme cvičit s plochýma nohama a taky nic neukázal 😀. A ještě na něho ti cizí nemůžou ani chytat. Dokud na něj nechytají, tak je v pohodě, jak na něj chytnou, tak řev a řev.

sisstin
autor
18. bře 2012

@blka no tak s "chytáním" byl taky problém...ted už jako docela lepší, už to jde bez hysterčení 😝

lenajsek
19. bře 2012

Dobré ráno, dneska chci zavolat jedné z těch psycholožek v Brně, nevím, jestli teda dr. Jahnvou, nebo Makovskou? Myslíte, že je to jedno, že jsou obě zhruba stejně dobré?
Moc děkuji, mějte se krásně!

sisstin
autor
19. bře 2012

@lenajsek Makovská je spíš přes autismus a bude mít víc narvano, než Jahnová 😉

nicole_1
19. bře 2012

@lenajsek Jahnová tě objedná tak do 14 dnů, byla jsem u ní minulý měsíc se synem a moc příjemná a sympatická 🙂

filmuska_01
19. bře 2012

ahojte, my sme prave vratili z logopedie a zas ma chytila depka, D tentokrat nechcela spolupracovat,aj normalne takmer neopakuje ale prvy raz u nej sa jej pat krat zadarilo a teraz nic...
Chcela s nou cvicit na jazycek cviky a hlasky EE a II a nula bodov..
a to som sa minuly tyzdne tak tesila ked sa jej doma podarilo par krat dvihnut jazycek hore k pericke...aj dokonca blabotala trosku v kociku take to detske brrrmmm, blblbl. sama od seba. uz som mala pocit ze sa to zlepsuje a dnes zas ako z kopca...☹
nezvyknem pisat svoje pocity na verejne forum,ale mam pocit, ze tu ma pochopite.

lenajsek
19. bře 2012

Moc děkuji!

@filmuska_01 Bude zase líp, uvidíš!!! Taky mě občas chytá depka, asi jako každou maminku tady... uvidíš, příště zase udělá něco, co Tě postaví na nohy a zvedne náladu... 😉
Jinak, L. ještě brmmm neudělal... 😝 😖

filmuska_01
19. bře 2012

@lenajsek diky,aj u nas je brrrm novinka a ta vyslovnost je kadejaka,ale bolo vidiet ze ju to bavilo, hrala sa so zvukom/perami a to u predtym nebolo.

sisstin
autor
19. bře 2012

@filmuska_01 a malá vůbec nežvatlá (nedzavoce)? Tak to totiž bylo u nás, Tygr do toho 9.měsíce se projevoval řečově (zvukově spíš) jako každý jiný dítě, klasicky bababa, mamama, nenene atd. Ale pak najednou šlus a v podstatě do tý doby, než začal fakt mluvit (těsně před 3 rokem), tak prostě byl zticha 😕 jen ukazoval a dělal "eee", ale jinak fakt neotevřel pusu a to prej taky jako není úplně normální 😕 právě žvatlají i děti s poruchou řeči, i autíci si pro sebe žvatlaj některý...ale on fakt ne..prostě mlčel a začal mluvit až pak...

sisstin
autor
19. bře 2012

jinak já pozoruju trošku zlepšení výslovnosti...třeba říká slovo "doděláme" a fakt to tak řekne...sice to "l" tam je takový divný, ale jinak to je normální slovo, kterýmu by rozuměl fakt každej...z těch patvarů a samohláskových slov se pomalu začínají rýsovat fakt srozumitelná slova... 🙂

filmuska_01
19. bře 2012

@sisstin ja uz uplen presne neviem ale to klasicke dzvotanie az otravne ked dieta aj hodku opakuje bababababa alebo sa zobudi pol stvrtej v noci a menuje vsetky zvuky zvierat co vie ako u starsej dcerky u nej veru nebolo...
prejavovala sa j zvukovo ale malo a skor vyuzivala gesta mimiku, na uputanie pozornosti... a nezbednosti,je neposedna .
velmi dlho trva kym si osvoji zvuk napr. aj to klapotanie jazykom akoze na konikovi a pod. najma nezopakuje to hned, ani na desiaty krat ale potom po dlhsej dobe to zacne pouzivat sama...
celkovo ten vyvoj je plynuly akoby,bez zaseku ale velmi pomaly...
nenabera tu slovnu zasobu vsak prirodzene,len pocutim ale treningom. rovnako aj ano /nie kyvanie hlavou sa musela ucit cielene. Este raz vdaka tvojim radam, vtedy ma to zachranilo lebo sme sa dovtedy nevedeli dohodnut poriadne.

sisstin
autor
19. bře 2012

jinak u nás je fakt nepoměr mezi tou slovní zásobou a tím, jak ji využívá 😕 ted jsme dělali Mini Luk, jsou tam předměty kuchynské a dole jsou na dvě půlky a on to má přiřazovat a říká: "je to zlomený, dvě půlky". Pak zas řekl "dělám pyramidu", a vzal ty kostičky a dával je na sebe...

prostě on má tu slovní zásobu obří, řekla bych že i větší, než některé jiné děti (tubus, pyramida atd.), ale on to pak neumí využít..vytvoří z toho takovou chudou větu...neumí to dát do nějakého delšího vyprávění atd.

@filmuska_01 no to ano- ne se naučil docela rychle, ale pak hned začal říkat "jo, ne", a okamžitě ta gesta zas přestal dělat a nedělá je doted 😝 jinak u nás ten vývoj byl právě divnej, do roka jakž takž..sice pomalejší, ale v normě...pak zásek jako prase do dvou let..a od těch dvou let zas skokově hrozně...a od těch tří let už to jde normálně plynule 😕

lenajsek
19. bře 2012

@sisstin to vše je k té expresivní dysfázii, že, i asi to, jak přestal žvatlat... a to jak popisuješ, ta obrovská slovní zásoba, ale že to neumí dát do věty pořádně...
Jinak u nás to bylo tak, že malej žvatlal taky docela dost, ale kolem toho roku najednou asi, jak už má nastoupit místo žvatlání řeč a to žvatlání se nahrazuje slovy, tak u nás zůstaly jen dvě slova a to jen jednoslabičný, teď pomalu se k tomu přidávají další, ale není to vůbec srozumitelný a navíc jsou to slova začínající jen na jedno písmeno a ani ještě neumí říct všechny souhlásky, teď teprve před pár týdny se k E a A přidalo I, O a U doteď nebylo.. 😝 asi to souvisí i s těma svalama kolem pusy... taky to jde prostě vše děsně pomalu... 😝 😝 😝

lenajsek
19. bře 2012

@filmuska_01 a to začala sama od sebe? malej má právě pořád ty rty od sebe tak nějak, takže to hraní s pusou je u nás velkej problém... 😝 😝 😝

filmuska_01
19. bře 2012

@sisstin hm,to kyvanie sa naucila si pred dvoma mesiacmi a ziadna snaha pridat zvuk,aspon sa to pomalicky autoamtizuje lebo to bolo take. Ja osm sa spytala, dlha odmlka ,zamyslenie este zamyslenie-normalento vidno- a potom malicke trhane kyvnutie alebo myknutie.
u nas je nepomer medzi pasivnou slovnou zasobou moznoaj cez 200slov a aktivnou to je asi 40 zvukov/slov.
niekedy ani neivem ako s nou hovorit ,prave kvoli tomuto.

v niektorych veciach je tiger fakt popredu co pises,tie psiemna, zvukove rozlisovanie, geometricke pojmy,to bezne dieta ani starsie nepozna.

sisstin
autor
19. bře 2012

@lenajsek no u tý expresivní to je tak, že bud dítě začne mluvit tak nějak v normě okolo cca roku, ale pak ty slova mizí...nebo začnou normálně okolo roku, ale pak to jde hrooooooozně pomalu dopředu...a nebo prostě do určitýho věku nemluví vůbec 😉 ale taková ta úplná absence zvukového vyjádření (žvatlání atd.), to právě jako běžný úplně není.... 😕 ale jak píšeš, bylo to tak..že dokud to bylo jenom pudové žvatlání, tak to dělal..ale jakmile se to mělo začít měnit v řeč, tak jak když utne....ale u nás byl celkově ten vývoj takovej prapodivnej ze začátku...ne jenom ta řeč 😕

filmuska_01
19. bře 2012

@lenajsek
j osm mal pocit ze to nasledovalo po tom ako sme zacali s logopedikcou i doma trosku cvicit ten jazycek a pery,tak ju zajalo a sama skusala potom.ona predtym nerobila take to brnkanie do pery atak ,aj to sme cvicili,to ju bavilo.

sisstin
autor
19. bře 2012

@filmuska_01 no tak napřed úplně asi ne, spíš taková ta širší norma směrem nahoru 😉 zas jako znám dost běžných dětí, které to umí v jeho věku taky...jako není to úplnej průměr, ale zas žádnej zázrak taky ne 😉 jeho právě tyhle věci zajímají - písmena, čísla..furt chce vědět, kde je co napsaný....kolik je hodin 😅 😅 😅 apod. Hrozně rychle si dává do pasivní slovní zásoby různá neobvyklá slova pro jeho věk...

no ale zas v některých věcech je mimon, jak prostě nemluví normálně a strašně málo se ptá, tak třeba neví, co je "pirát"...on ti jako na obrázku k němu přiřadí třeba pásku přes oko..ale je to vyloženě naučený...ale pochybuju, že zná prostě význam slova "pirát"...jak on nepokládá doplnující otázky k tomu... já nevím, jestli to dobře vysvětluju...ale prostě v tomhle je to jiný od "normálních" dětí..i když rozumí řeči na svůj věk...tak v některých těch věcech díky tý špatně mluvě nemá úplný pochopení toho, co to znamená....

lenajsek
19. bře 2012

@filmuska_01 Díky, to fakt nusíme taky, zkoušíme teď to foukání, to už celkem jde, musíme ještě ten jazýček, tam skoro vůbec nechce spolupracovat, asi ho nějak neumím motivovat a jemu to jde ztuha... 😝

@sisstin No, my jsme taky měli asi opožděnej psychomotorickej vývoj, měli jsme daleko dřív chodit na rehabku, cvičit Vojtovku, ale začali jsme pozdě a už bylo na Vojtovku pozdě, dr. měla pořád čas... 😝 😝 No, kdybych věděla to, co vím teď, tehdy... ale s tou řečí, to mi prostě asi zatím nikdo neřekne, proč je to zrovna tak, jak to je... jestli je to i zakalenou plodovou vodou při porodu, kdo ví...

A s tím ptaním a vůbec konverzací je to fakt, jak se prostě tou mluvou fakt člověk zbrzdí, že se o věcech nemůže bavit normálně a tím se rozvíjet... 😝 Ale neboj, vše se jednou dožene!!!

sisstin
autor
19. bře 2012

@lenajsek to je právě to, že děti s dysfázií prostě určitou dobu musí zaostávat mentálně, i když IQ mají v pořádku, a mnohdy v neverbální složce i nadprůměrný. Běžný dítě přijde a "mami, a proč ta kytička uschla? Ty mu to vysvětlíš atd. Jenže Tygr se prostě nezeptá, takže spoustu věcí neví, protože já mu nemůžu do hlavy "nacpat" naprosto vše, taky mě všechno nenapadne, co bych ho měla učit...to prostě nejde...

takže na to "proč" čekám jak na smilování, zatím se ptá jenom "co to je, kdo to je, kde to je, kolik je hodin 😅 " ale jinak má ty otázky tak na 2-2,5roku.

lenajsek
19. bře 2012

@sisstin já to naprosto chápu, cítím to úplně stejně, vidím to už teď na L. vrstevnících, jak vše komentují a tím, že k tomu rodiče něco přidají, tak tím se dál rozvíjejí, prostě jako normální vývoj, že... tohle nás taky hrozně brzdí, však to znáš... člověk fakt nemůže vše do toho dítěte narvat, to prostě nejde, ty situace vznikají za pochodu a hlavně, iniciátorem je to dítě samotný, že konverzuje, ptá se...
Je možný, že to "proč" nebude už dlouho trvat... 😉
A byla u vás vůbec ta fáze "co to je", že by se zeptal slovně?

lenajsek
19. bře 2012

@sisstin Jo promiň, teď to čtu... no, tak určitě to přijde, když už máte "co to je"... 😉
a ptal se nebo ptá se, "kde je"...?

sisstin
autor
19. bře 2012

@lenajsek no právě "co to je" se začal ptát až před 4.rokem kousek, a trvá to i nadále 😉 on je prostě v tom řečovým vývoji pozadu o cca 2 roky... 😉

sisstin
autor
19. bře 2012

@lenajsek jo, ptá se "co to je, kdo to je, kde to je" 😉 počítám, že to "proč" bude až tak okolo pěti let, "běžný" dítě se ptá okolo tří 😉

sisstin
autor
19. bře 2012

@lenajsek ale právě, jak je mentálně napřed oproti tý otázce..tak prostě řekne "co to je?" a sám si rovnou odpoví...on to spíš využívá jako "proč", nestačí mu říct, to je xy..chce to nějak rozvést...ale prostě "proč" říct neumí 😅

lenajsek
19. bře 2012

to je stejně zvláštní, že.. jak to prostě děti s klasickým vývojem tu otázku začnou používat, aniž by je to někdo učil, kdežto děti s poruchami mluvení to mají složitější a je to o hodně později... to je fakt něco. 🙂