Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
21. bře 2012

@dukie tak Dáda podle všeho žádnou diagnozu nemá, ale popsaný způsob komunikace by u něj byl cestou do pekel.On už takhle moc komunikovat nechtěl natož kdybych na jeho ukázání a jednoslovný pokyn nereagovala 🙂 by se vzteknul, stačili situace kdy jsem fakt nevěděla. Co si myslím že mu pomohlo i když má dobou jemnou motoriku nechávám ho mnohem víc patlat se v různých materiálech takže kreslíme prsty v mouce, v pěně z mýdla, hledá poklady v rýži, třídí luštěniny, atd. V jednu chvíli jsem měla pocit že mu pomohl EYE Q asi první tři dny co ho bral tak začal najednou strašně moc sice nesrozumitelně mluvit, po několika dnech to přešlo, ale celkově se za dobu braní strašně zlepšil (nevím jestli to má souvislost 🙂 No a v neposlední řadě jsem se na návštěve u psycholožky dozvěděla že je v podstatě normální jen tvrdohlavej, hodně jsem se uklidneila to má taky vliv. Jako pořád nemluví tak jako ostatní, ale už se dohodnem, ten zbytek snad příjde.Budu držet palce ať je to ok.

dukie
21. bře 2012

@sisstin Díky za Tvůj názor. Mně se to právě taky moc nelíbí. Říkám si, že možná bude dobré užít nějakou zlatou střední cestu - třeba napoprvé se ptát, dělat, že nevím... dát mu prostor zkusit to jinak, ale netrápit ho, jít na něj tak, jak jsem zvyklá dosud, to fungujeme báječně. On si o všechno umí říct, ukáže si, má svá gesta (když chce pít, když chce mlíčko, když chce čůrat, když chce jít ven, když chce pustit videa s mašinkama... o všechno si umí říct, jen ne prostě slovy). Nechci mít doma nešťastný dítě.

No a zaměřím se spíš na další rady, které jsme dostali - mluvit v krátkých a jednoduchých větách, hodně pomalu, užívat hodně citoslovcí - ty umí říkat, tak abych ho co nejvíc motivovala se projevovat, aby z toho měl radost... a tak. Sice si pak asi budu připadat trošku divně, když vím, že chápe dlouhé věty, souvětí, podmínkové věty atp., ale dokážu přijmout, že pro rozvoj řeči je lepší ta varianta jednoduchosti a krátkosti. Takže to asi zkoušet budu.Taky nemáme používat zdrobněliny, že ty se dětem vyslovují hůř (jako že je snažší říct "noha" než "nožička"), to mi taky dává smysl. Ale metoda "dělat blbou" mi fakt nesedí.

Ta knížka je báječná věc, myslím si. 🙂 My doma ji v zásadě nepotřebujeme, jak říkám, domluvíme se s ním fakt dobře, mimoverbálně je na tom výborně - i psycholožka nestačila koukat, říkala, že na svůj věk má úžasně vyvinutý mimoverbální projev. No co mu taky zbývá, že, když se chce domluvit. Ale trošku mě mrzí, že jsem o něčem takovém jako je tato kniha nevěděla dřív... třeba když mu byly dva roky a ještě jsme se s ním nedokázali domluvit - on nám neuměl dát najevo, co chce, takovým způsobem, abychom to my pochopili. Vědět to tehdy, možná jsme s mohli ušetřit hromadu zbytečného pláče...

dukie
21. bře 2012

Děvčata, všem opravdu moc děkuju, jste zlaté. Mám hned lepší pocit, že nejsem s tímhle svým názorem na věc sama. Měla jsem maličko výčitky, že se já stavím na zadní... že to asi synovi dobrý příklad nedávám... ale prostě se mi do toho fakt nechtělo, je to proti mému citu, přesvědčení... on je sice občas vztekloun, ale jinak je úžasný dítko a když si s ním člověk dá práci, spolupracuje fakt báječně. Nechci si ho pokazit...

nicole_1
21. bře 2012

@sisstin ona mi ještě tu zprávu neposlala, takže přesně nevím co tam je, jen mi ji ústně tlumočila, jsem zvědavá co tam bude napsaný, jinak Tedík ted objevil slovo Proč, takže se stále ptá a ptá, on je teda dost zvídavej furt se ptá co to je,atd...a ted k tomu přidal proč....

lenajsek
21. bře 2012

@sisstin Moc díky za video s komunikační knihou, my máme jen dva listy, ale vytvořím asi tu A5 a budeme ji brát i s sebou a mrknu se po dalších kartičkách, ten větný proužek máme, ale L. zatím moc neví co s tím, u něj něco vysvětlit, aby to pochopil a nezačal se hned vztekat, je někdy nad lidské síly... ale snad to někdy pochopí..

@dukie Ahoj, jedna známá logopedka, co pracovala v jedné školce mi v létě říkala to stejné, co logopedka vám, ale bylo to úplně o ničem, vztek a zase vztek, chtěl to a nevěděl, proč mu tu věc nechci dát, prostě když to zatím nejde říct, tak i kdybych sebevíc ignorovala, tak to prostě z ničeho nic nepůjde...
To je paráda, že je chlapeček takhle šikovný a gestikuluje, tak snad se někdy dočkáme, že nám to řeknou i slovně... zatím je i pro nás paráda, že existují alternativní komunikace...

Už několikrát jsem tady četla o tom Eye Q, co to je? Díky 😉

Dobrou noc všem

sisstin
autor
22. bře 2012

Bré ráno,

@filmuska_01 jo, myslím, že ta ukázka je super, ALE takhle se má mluvit na malé děti, dejme tomu do 2 - max. 2,5let...pro starší děti už bych to asi nepoužívala, nebo teda ve složitější verzi 😉 a tím se dostávám k

@dukie já s tím mluvením v krátkých a jasných větách souhlasím, ale opět, u malých dětí... 😉 u tříletáka, který nemá poruchu porozumění bych to já osobně nepoužívala. Já na Tygra zhruba od těch 2,5 mluvím normálně, a stejně začal citoslovci, máma, děda, babi atd. Ty děti se to naučí tak jako tak 😉 můj osobní názor je, že když bude mluvit jednoduše na starší dítě, tak ho zase brzdíš v tom porozumění řeči 😉 ale je to jenom můj názor, vím, že někteří logopedi takhle na dítě mluvit doporučují (starší), ale já s tím teda ztotožněná nejsem..u malých ano, ale u normálně rozumějícího tříletáka a výše ne 😉

Co se týče knihy, ono na ni možná dojde. Záleží, jak dlouho je to dítě nemluvící. U těch těžších forem dysfázie dítě nemluví třeba do 5let vůbec nebo minimálně, a tam se ty nároky na komunikaci hodně zvětšují, a dítě to prostě posunky, mimikou atd. už neobsáhne 😉 Tam už pak teda klasická znakovka pro neslyšící, která je ale celkem náročná na motoriku, se kterou můžou mít dysfatici problém...a nebo teda ta obrázková komunikace 😉

@nicole_1 tak jestli se ptá "proč", tak jako myslím, že o dysfázii fakt nejde. Tohle je období okolo 3let, takže to teda moc pozadu nejste. Tygr se "proč" neptá doted, my jsme pořád na "kdo to je, co to je atd.", dysfatici se ptají proč až cca okolo pěti let 😉

@lenajsek on je na ten větný pásek ještě malý asi, to jsem viděla až u těch starších dětí nad tři roky 😉

sicinka
22. bře 2012

@lenajsek je to nějaký upravený rybí tuk, má pomáhat právě rozvoji komunikace nebo mírnit projevy ADHD. Je to vlastně výživa pro mozek jestli to pomáhá nevím mám pocit že trochu asi jo, předtím jsme měli čistý rybí tuk bez pachu a příchuti a tam jsem účinek neviděla. Dávám sirup a dost bude záležet na dítěti protože sice to nesmrdí po rybě, ale cutove je to hnusný a dává se toho ze začátku hodně 3 velké lžíce. Mě to pije v mliku v tom vypije vše já to ochutnala a málem vrhla 🙂 Jinak jak píše @sisstin já asi používala moc složité věty v komunikaci a pak se zdálo že mi Dáda nerozumí, trochu jsem zjednodušila (podmínky používám, dávám bacha na zbytečné negace) a opravdu se to hodně zlepšilo. Ale on se teď prostě posouvá jak v mluvení tak v porozumění, on je fakt jak z tabulky když opožděněj vývoj řeči tak se začně lámat kolem 2,9 roku a u nás to tak je. Před 3 týdny nechápal puzle z 4 dílků, včera sám 2x poskládal krtka z 24 najednou to jde samo.

sisstin
autor
22. bře 2012

@sicinka jj, fakt co píšou holky, tak okolo těc 2,9 se to rozjíždí...Tygr začal mluvit v 2,11...bohužel okamžitě dysfatickým směrem 😝

sicinka
22. bře 2012

Jinak náš zatím nejdelší rozhovor, Dáda: Bude zmrzlina? Ja: Nebude nemají zmrzlinu. Dáda: Není zmrzlina spapali ji blba ikea 🙂 tak vám nevím jestli se z té komunikace radovat.....

filmuska_01
22. bře 2012

@nicole_1 to je super ze sa tak pyta, krasne napreduje. 🙂

@sisstin
Diky za nazor k tomu hovoreniu. Priznam sa, ze nie som ista k comu sa priklonit u mojeje nezbednice.
Ja mam prirodzene dost rychle tempo reci a popisujem casto veci viac krat inymi slovami ked nedostavam odpoved, mam aj dost vyraznu gestikualciu, celkovo sa v robote kecanim zivim tak je prirodzene.

Aj starsia dcerka ma krasnu vyslovnsot a je veeeeelmi ukecana. tak zatial som sa sustredila na to aby som dala viac prilezitosti D na odpoved, cielene jej vytvaram situacie na vyjadrenie a ucim sa trpezlivosti pri cakani odpovede.To je asi najtazsie.
Pouzivam aj vyrazy ktorym pouziva ona a rozumie.
Mam pocit , ze vela rozumie ale u nej je vela odcitavane aj z neverbalnej komunikacie, gestiky, ci mimiky ,je tam vsak aj hlbsie porozumenie ako ho ty popisujes.
V tej knihe prave pisu ze treba byt o krok dopredu v komunikacii pred dietatom nie viac. Ak ona teda pouziva citoslovcia a dovjslabicne slova niekedy -tie spaja aj do viet, tak max o jendo slov viac by mali mat vety. Naopak logo co k nej chodime , mi hovori, ze nieje dovod zjednodusovat komunikaicu lebo podla nej je porozumenie dobre a prave sa tym aj rozvija viac. a teraz si vyber... 😒

filmuska_01
22. bře 2012

@sicinka no je to uz fakt rozhovor 🙂 buduci cas, to nas len caka
.hlavne ze ste sa dohodli.

sisstin
autor
22. bře 2012

@filmuska_01 hele, já fakt nevím, ale když si představim, že bych měla být o krok napřed před Tygrem... 😕 tohle jde podle mě aplikovat u normálně se vyvíjejících dětí, kde ta komunikace a řeč jde normálně..ale u dětí s vadou řeči je to podle mě blbost....si vem, že některý dysfatici nemluví do 5let, přitom rozumí normálně...tak to se fakt nedá aplikovat toto 😕

margareta76
22. bře 2012

Ahojte. Nas starsi syn ma velmi rad vlaciky Thomas and Friends. A v tejto suvislosti uz davnejsie sa vas chcem spytat, ze ci aj vase deti pouzivaju spojenia napr. modry ako Tomas (nepovie modry, povie Tomas), cierny ako Hiro (nepovie cierny, povie Hiro)... a rovnako pouziva aj cisla. Nepouziva jeden, dva, tri..., ale ked vidi alebo chce povedat napr. cislo 3 povie Henry, cislo 4 povie Gordon... (On si to super pamata, ja som si to musela napisat na papier /meno - farba - cislo 😀/)
Je to typicky znak expresivnej dysfazie? Alebo je to bezne u vacsiny deti? Maly bude mat v polovici maja (kveten aspon myslim 😉 4 roky.

sisstin
autor
22. bře 2012

@margareta76 tak za typický znak bych to teda nepovažovala 😕 jako vím, že některé děti mají problém s barvami, že říkají třeba sluníčková místo žluté, travičková místo zelené atd. Ale jak to píšeš ty, to slyšim prvně...

sisstin
autor
22. bře 2012

@margareta76 syn začal říkat barvy normálně, jen komoleně..takže modrá je "moá", zelená je "eená", černá je "nýná" atd., stejně tak čísla...jedna je "nyna" dva jsou "da", tři jsou "di" atd. 😉

margareta76
22. bře 2012

@sisstin: Dakujem, my sme viac menej vsetci "povlacikovani" 🙂 Nam vsetkym dal dokonca aj vlacikovske mena: on je Tomas, mladsi je Tobi, ja som Rosie, jeho sesternica je Emili, stary otec je Henry... 😀

sisstin
autor
22. bře 2012

@margareta76 no od kamarádky kluk je taky žral, znal čísla všech těch vlaků, jména atd. 😅

margareta76
22. bře 2012

@sisstin: My sme na tom asi podobne 😀

lenajsek
22. bře 2012

@margareta76 Ahoj, mám kamarádku, která má velmi bystrého a šikovného chlapečka, který krásně mluví řekla bych líp, jak jeho vrstevníci, krásně mu bylo ve dvou letech rozumět, když jsem se trošku snažila (nemusela jsem ani nějak moc), tak už i v roce a půl mu bylo rozumět a mluvil dost už i ve větách, takže je úplně s komunikací a mluvou v pořádku, řekla bych až nadstandartně a někdy právě v tom roce a půl, možná i dřív začal používat sám od sebe(!) názvy barev podle Teletubbies, čili červená jako Po, zelená jako Dipsy a pod... hodně se na ty Teletubbies díval a bavily ho. Samozřejmě sám od sebe neřekl červená, ale začal ty barvy pojmenovávat podle těch postaviček maminka ho pak naučila, jak se ty barvy správně jmenují. Nějakou dobu pak říkal jak název barvy, červená, tak k tomu přidal to jméno (Po). A pak to zmizelo. 😉
Takže bych řekla, že je to asi normální, určitě to tak má více dětí. 😉

lenajsek
22. bře 2012

Jinak čtu vaši debatu o tom, jak na děti mluvit... nám taky jak logopedka, tak i neurolog a foniatr říkali, abychom na malýho mluvili jasně, stručně, krátce... sama se s tím dost peru, spíš se snažím v tónu hlasu dávat důraz na to slovo, které je podstatné, snažím se teda nemluvit moc v dlouhých souvětích (je to pro mě dost obtížné, taky jsu ukecaná až hrůza), ale vyloženě to, co jsem viděla na tom videu, to mi i pro nás přijde tost jednoduchý, opravdu je to možná pro ty menší děti, do dvou let, nebo kdyby to porozumění bylo špatný...
Ale možná to na někoho takhle zapůsobí a děti třeba budou rychleji opakovat, nevím...
To je těžký asi dopředu říct, co jak na koho působí, že...
Já se v tom tak nějak sama plácám, kolikrát nevím, jestli vůbec něco dělám dobře, jestli nedělám všechno úplně blbě... 😝 😝 😝

Budu muset taky dost omezit negaci a to, že malýmu říkám kolikrát, že mu nerozumím.. to je asi úplně blbě, že... ale když já fakt kolikrát nevím, proč se vzteká, proč mrčí, atd.... 😝
Asi všechny víte, jaký to je a všechny jste si tím prošly...

Budu doufat, že se to fakt časem zlepší a budu pro to dělat vše... třeba až budeme mít taky kolem 2,5-2,9let, tak se to pohne dopředu a nebudeme jen na 12 slovech typu bají, bigi, bijá a pod, ale začne třeba oslovovat, když něco bude chtít, třeba řekne mama, nebo tak.. zatím teda nula bodů. 😝

A díky za popis toho Eye Q, to by měl člověk asi probrat s dr, nebo psychologem, jestli to koupit, asi by se to nemělo koupit jen tak a začít dávat dítku, že...

lencika111
22. bře 2012

Ahojte, tak naš Tobi ma 6 rokov, to že nerozpráva doteraz pripisovali autizmu, lenže autistické príznaky pomaly ubudaju a reč plynulá nikde,až teraz nas objednali na magneticku rezonanciu na april, tobik rozprava, tam, nie, nechcem, cajik, ale ma strašne vela vlastných slov, napr zakýva a povie sta, ale su to slova ktoré používa opakovanie nie vymysly aj počita vlastným sposobom. Skor si myslím že pojde o nejaké poškodenie skrz porodu v 36 týždni a 5 dni v inkubátore nedostatok kyslíka...no uvidime...

sicinka
22. bře 2012

@lenajsek já to s nikým neprobírala, jelikož u žádného speciálního doktora vedení nejsme vedení a je to jen doplněk stravy - volně prodejný. Já si myslím že Dáda by se asi rozmluvil i bez něj, že to maximálně trošku urychlil, to co by přišlo tak jako tak. Jinak rybí tuk se dětem dává už hodně dlouho (já ho jako dítě dostávala) a nikdo to moc neřeší. Tenhle co jsem četla doporučuje i ranná péče. ALe je dost drahej a dost hnusnej, to je to ale. Pokud chodíte třeba na naurologii tak bych se zeptala, ale čekám odpověd neublíží nepomuze.

dadlenka
22. bře 2012

Já mám 3,5 letého syna, který má porozumění cca o 2 roky opožděné a mluvím na něj slovy o kterých vím, že jim rozumí, většinou stručně a jasně, delší proslovy si nechávám na procvičování porozumění😉 nechci riskovat vztek kvůli neporozumění🙂

dukie
22. bře 2012

K tomu jednoduchému a stručnému a jasnému mluvení na děti - já se právě logopedky ptala, protože mi to fakt přišlo jako nesmysl, když mi dobře rozumí běžným dlouhým větám, souvětím... a ona mi to vysvětlovala tak, že je hezký, že mi rozumí, a je to dobře. Ale že my ho potřebujeme donutit - motivovat - mluvit. A že jediná rozumná cesta, jak mu pomoci, je vrátit se jakoby na věkovou úroveň odpovídající jeho vyjadřování. Že jde o to, že mi dlouhou větu není schopen zopakovat - tj. rezignuje. Kdežto krátkou a stručnou si zafixuje a zopakuje dřív, je to snažší. Takže by ho to jako mělo motivovat, no. Jak už jsem psala, tak sama v to moc důvěru nemám a tak úplně nevím, co si s tím počít... ale vysvětlení jsem prostě dostala takovéto.

sisstin
autor
23. bře 2012

Bré ráno,

@dadlenka samo u dětí s narušeným porozuměním ano, ale my mluvíme o dětech, které rozumí normálně a jsou staršího věku 😉

@dukie já si myslím, že prostě opakování nemá s řečí až tak nic společnýho. Syn ti zopakuje klidně 6slovnou větu, ale pak sám od sebe to v tom znění používat nebude 😉 my jsme na něj fakt mluvili normálně a mluvit prostě začal, nejdřív jednoslovně, pak dvojslovně atd. Jako ano, mluví dysfaticky, ale dost pochybuju, že kdyby jsme na něj mluvili jasně a stručně, že by dysfaticky nemluvil 😉 Prostě za mě je tohle správné a použitelné u těch malých dětí do 2,5roku, u dětí s narušeným porozuměním..ale u dětí starších s porozuměním v normě to fakt moc aplikovat nejde. Abys třeba na dítě do jeho pěti let mluvila jak na batole 😕

sisstin
autor
23. bře 2012

jinak včera na logo už makali na T a P, dala mi na to cvičení, takže začneme dělat...docela mu to šlo, hlavně se to odpočítává na prstech a to ho baví 😅 😅 😅 máme ty Piráty od smartu, jdu to nahrát 🙂

sisstin
autor
23. bře 2012
sisstin
autor
23. bře 2012

holky, tak Tygr dneska poprvý kadil ve školce, což teda považuju za velkej úspěch...sice všichni museli vypadnout, aby tam seděl sám...ale vykadil se 😝

jinak z " svítí máma brejle" máme už "svítí sluníčko, maminka má brejle"...nebo dneska právě říkal "dělal jsem bobky ve školce, doma je to lepší"... takže u nás ted fakt v řeči posun velkej, sice výslovnost děs běs...ale jako už začíná říkat souvětí 🙂

margareta76
23. bře 2012

@sisstin: Gratulujeme a drzime moc, moc palce 😵

sicinka
23. bře 2012

@dukie tak to zkus, když uvidíš že opakovat bude a že si to co opakuje trochu pomatuje, tak v tom můžeš pokračovat, zkazit se tím asi moc nedá- jen to bude náročné na tebe. Dáda začal hodně opakovat tak před 3 měsící a vždy si i z té složité věty vybral co mu šlo do pusy a to zopakoval, zjednodušení nepotřeboval.
Jinak já jediné co jsem změnila v komunikaci tak, že doplnuji to co on řekne. Takže řekně hele mámo pejsek papa. A já doplním ANO pejsek Duffy papá kost. Kost ji moc chutná..Dřív tohle nemělo cenu ¨- zopakoval cokoliv, pak už to nepoužil. Teď už rozšiřuje zásobu a ty slova přidáva hrozně rychle a sám. Ale jak jsem psala mi jsme nakonec bez diagnozy a vyvoj byl tak skokovy, že tomu sama neveřím 🙂