Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mandelinka1
23. bře 2012

@sisstin Děkuji moc za doporučení na Mgr. Jahnovou v Brně, napsala jsem jí e-mail a nabídla mi termín na začátek dubna, což jsem moc ráda, že tak brzy....chtěla jsem se zeptat, jestli jste tam holky někdo u ní byly? napsala mi, ať přijdu na první návštěvu sama, bez dcery 🙂

filmuska_01
23. bře 2012

@dukie diky za vysvetlnie. U dcerky je prave problematicke to opakovanie, ona takmer vobec neopakuje ani po druhom ani sama po sebe. akoby necitila potrebu ci co...alebo na to musi este jej vyvoj reci doziret aeste to len pride...dufam.
sranda je este minula zacala trosku blabotat zas kociku ked sme isli po dlazdiciach pacil sa jej ten zvuk , tak robil a take blblbl zase.

@sisstin peta sa krasne zlepsuje, a s tym kakanim je frajer. 😎 vel adeti este aj v skole radsej pocka a ide az doma.

pozrel aosms i aj to videjko zo smart games, peken , chcem sa spytat z cohoje to vyrobene to je kov,ci drevo?

filmuska_01
23. bře 2012

@sicinka to je super, ze sa to u vas tak rozbehlo 🙂
ja sa snazim tiez komunikovat jendoduchsie, podoben pouzit jej vyraz ked povie hav tak poviem ano,tam je havo. alebo sa pyta kde je kraaaaaa? a ona ukaze Ta(m) kaaaaa...Pouzivam aj nove vyrazy,eln tie ona neopakuje ale do pasivnej slovnej zasoby ich zaradi, to som si vsimla..
len uz som z tohto druhu komunikacie na prasky dakedy.hlavne ked som s detmi furt sama.
Zhanala som aj ten EYE Q u nas v lekarni to nikde nemaju, zatial davam kapsule vytlacene s rybim olejom , ked nic ine aspon lepsie po nich kaka 😝

sisstin
autor
23. bře 2012

@mandelinka1 byla u ní @nicole_1 a @romana ale co vím, tak tam na první schůzce bez dětí nebyly a Dr. si pak bere děti samotné, bez přítomnosti rodiče....

@filmuska_01 je to plast 😉

sicinka
23. bře 2012

@filmuska_01 Dáda začal opakovat o vanočních prázninách do te doby jen s donucenim aktivne pouzival asi 20 slov, zbytek sice uměl ale musel chtit a pačila jsi to z něho (celkem jich bylo možná kolem 100). Pak dva měsíce zase žádná velká změna jen tedy opakoval, když se mu chtělo a najednou začal vlastně skokově mluvit. Třeba to u Vás půjde taky tak. Pokud to nevypadá na nic nějakou poruchu, tak se prostě jednou rozmluvit musí 🙂 já tomu taky nevěřila...

sisstin
autor
23. bře 2012

u nás ten řečový spurt je právě teď, tak jsem zvědavá, jak na tom bude o pátých narozeninách 😕

valika_val
23. bře 2012

ahojte, tak mozem s hrdostou zahlasit, ze moj po mne opakuje. sice uplne zle, ale povie, o co ho poziadam.
napr. "povedz" elektricka" a on ze "tekaki" a nabuduce zas inak.

ako siss spominala par stran dozadu, tak to, ze dieta nedzavoce, je strasne ojedinele, dokonca ja nepoznam ziadne dietatko, ktore vobec nedzavotalo. len moj syn 😒
asi od 15,5m zacal konecne ukazovat celou rukou, asi od 18m uz ukazovakom. zdielanie pozornosti prislo neskor.
jeden jedinykrat dzavotal: 18.2.11 (mememe) - ako 9 mesacny. a potom o par mesiacov neskor povedal "ba". to je vsetko.
prve slovo bolo JAJA (vsetko co ma zobak) vyslovene vo vyske, spontanne, vymyslel si ho. prislo po 18.m a malo divnu intonaciu, bol to skor taky vydych. .
coskoro pridal MAMA (trenovali sme ten impulz, aby to CHCEL povedat) a HAM (predtym mal gesto: mlasknutie).

neskor zacal aj dzavotat, ale svojsky, spaja E a I, postupne pribudali hlasky ako M, N, Ň, H, J, P, T, K, G, B.
a posun v hovorenej reci nastal, ked sa naucil "ba". takze hned pribudli tri slova: BA ako spinka, smietka (dovtedy hovoril ŇE), dalej BABA a BÁ(c).
dnes pouziva asi 10 slov, asi 7 zvukov a cez 20 gest.
samozrejme to nestaci, takze sa trapime.
co ma prekvapuje, tak on akoby si uvedomoval svoju neschopnost a nikdy mi nechce vysvetlit nic zlozitejsie. len komentuje, ze vtacik leti, pracka sa kruti, ze vidi velke auto, alebo ze mama spi. vacsinou spoji jedno slovo + jedno gesto, pripadne dve gesta. dve slova pouzil asi len 3x.

tak toto hadam staci na zoznamenie 🙂
a porozumenie ma slabsie oproti rovesnikom, ale ze vraj v norme, no ktovie...

valika_val
23. bře 2012

aha, a este som chcela napisat, ze riesime aj autisticke crty, aj ked vacsina za rok vymizla. ostalo len mierne zvlastne spravanie, ignorovanie cudzich ludi... to socialno je velmi zvlastne unho. knizky ho nebavia. chcela som napisat, ze je hyperaktivny, ale nie je to pravda. vonku je opatrny a po ihrisku bludi, ale doma neposedi, skace, beha, aj pri jedle musi kopat nohami a ked pozera rozpravku, tak skace po gauci... vsetko mame take hranicne. a celkovo posobi ako mladsi, podla moojho nazoru max. na rok a pol, ale moze to byt kvoli porozumeniu, resp. reci ako takej.

nicole_1
24. bře 2012

@mandelinka1
@sisstin úplně první schůzka u Jahnové je bez dětí, ona si tě vyptává na problémy jaký máte, na všechno co se týká dítěte, další schůzka je s dítětem bez rodiče, a třetí schůzka je zase jenom s rodičem, kdy ti řekne na co přišla 😉

romana
24. bře 2012

@nicole_1 tak já mám opravdu takovou zkušenost, jak psala sisstin - u jahnové jsem byla jen jednou, s ondrou. napřed s ní pracoval sám a potom jsme si povídaly.

mandelinka1
24. bře 2012

@nicole_1 děkuji moc za zprávu, tak se k Jahnové těším, jsem opravdu překvapená, že nabídla termín už na začátek dubna....pak napíšu

mandelinka1
24. bře 2012

@nicole_1 ještě jsem se chtěla zeptat, kam chodíte v Brně na logopedii? doporučila bys někoho?

nicole_1
24. bře 2012

@mandelinka1 já chodím k Mgr. žákové do bílého domu, chodíme tam teprve 3 měsíce, takže ještě moc nemůžu posoudit, ale dobrá je ta logo klinika, chtěla jsem přejít ale nakonec zůstanu u té žákové, já tu řeč začla řešit až v těch 3 letech, do té doby jsem to nechávala být a čekala, že se rozmluví, ted se teprve rozmlouvá ale nemůžu říct, že za to může logopedka, myslím, že je ve věku kdyby se rozmlouval i bez ní, protože nějak moc necvičíme, ale zase díky ní se přišlo na ty problémy s oušky...a u vás je nějaký i jiný problém kromě té řeči?

nicole_1
24. bře 2012

ted právě koukám, že je vás tu hodně co máte mladší děti než je Tedík a už začínáte chodit na logopedii, já to fakt neřešila,hlavně i tím, že sama jsem měla OVŘ, takže jsem si říkala že ve 2 letech určitě mluvit nebude a taky my všichni říkali počkej on se rozmluví a dala tomu čas do 3 let, ale u nás krom řeči žádný jiný problém není, je úplně normální kluk, jsem zvědavá jak to bude pokračovat dál, už se snaží víc opakovat, má i víc slov,kterým je i dobře rozumět, ale ještě je spousta co jsou patlaniny, ale už nemluví jen ve slabikách,o té gramatice ještě řeč moc nemůže být, protože většina slov jsou zkomoleniny, ale volá na mě třeba mami, tati, brachovi říká Adame, a tvoří jednodušší věty Kde je táta? Kde ty by máma? Ja by v koji( ja byl ve školce) 🙂 atd..

lenajsek
24. bře 2012

Jak to tam pozoruju, tak jsme na tom s řečí asi nejhůř z vás všech, co se jak obsahu, tak slov týče.... 😝 😢
Byla bych taky moc ráda, kdyby časem nastal nějaký zlom a začal používat víc slov, aby nezačínaly ty slova jen na písmeno B, ale aby se trošku podobaly i normálním slovům...
A že by tvořil otázky, spojoval slova, to vůůůůbec nehrozí.. 😝 😝 😝 Natož, aby mi řekl "mama", "mami"... on prostě neoslovuje, má cca 13 slov, začínající na písmeno B a tím označuje skoro všechno... 😝 😝 😝

To jsem netušila, že Jahnová objednává na první návštěvu bez dítěte. To nevím, jak by u nás šlo s hlídáním, zkusím se s ní domluvit, že bych hned vzala malýho s sebou.
Holky, kdo jste se u ní objednávaly, psaly jste jí jen mail, nebo jste jí nejdřív zavolaly? Já docela dost věcí řeším přes telefon, asi se jí zkusím nejdřív dovolat a domluvit se, co jí pak napsat do mailu...

Jinak my jsme byli poprvé na logopedii v Logo, s.r.o., u Mgr. Pacákové, klinický logoped (měl přesně dva roky), dostali jsme se k ní přes Ranou péči a další návštěva u ní bude teď někdy na jaře, v necelých 2,5 letech.
Zatím od ní máme diagnózu OVŘ, i z foniatrie, ale u psychologa jsme právě ještě nebyli.
Teď ze začátku je duben docela nabitý, tak nás zkusím objednat až koncem dubna.

sisstin
autor
24. bře 2012

@lenajsek Tygr v jeho věku neřekl ani ň, mlčel 😝

sisstin
autor
24. bře 2012

@valika_val no já myslim, že Theo je na tom dost slušně a má fakt šanci, že do tří let to dožene 😉 si vem, že Tomášek od @smardik měl od Krejčířové v necelých 3let smíšenou dysfázii a ted v necelých 3,5 už je z toho jenom expresivní 😉 to samý Tygr, do dvou let těžkej mimon a do tří let se to dalo do pořádku 😉 Theovi nejsou ještě ani dva, makáš s ním už víc jak rok...já bych to prostě furt viděla celkem pozitivně 🙂

smardik
24. bře 2012

holky dávám tady novou zprávu Tomíka, pro ty nové loni v září měl smíšenou dysfázie a nerovnoměrný vývoj, řeč byla ani ne na 18 měsíců a za půl roku udělal obrovský pokrok a skoro ve všem je na tom jak vrstevníci

zpráva:
Při vyšetření se bez obtíží adaptoval na novou situaci, pěkně navázal sociální kontakt, po celou dobu ochotný ke spolupráci; snaží se vyhovět. Soustředění pozornosti v průběhu vyšetření mírně kolísá, rychleji unavitelný – s poklesem soustředění ke konci vyšetření při únavě. Během vyšetření pozitivně naladěný, bez neklidu či jiných abnormit v chování. V kontaktu reaktivní, snaží se udržet pozitivní kontakt, žertovat ap.
Aktuální intelektové výkony jsou i nadále nerovnoměrné s převahou neverbální složky – výkony senzomotorické (vizuální rozlišování, vizuoprostorové a konstruktivní dovednosti) dobře odpovídají věku (úroven kolem 3,6let vývojově). Pohybově aktivní, s poměrně plynulou koordinací pohybů, jemná motoriky ruky je však lehce neobratná – patrné jsou především obtíže vzájemné koordinace pohybů obou rukou při nových – nenacvičených manipulačních činnostech; grafomotorika při slabším zájmu zůstává na úrovni čárání, případně hrubé nápodoby tahu. V řeči nyní zvolna narůstající slovní zásoba-až kolem 21měsíců vývojově, spontánně velmi komunikativní, kombinuje jednotlivá slůvka a gesta (až náznakové znaky) s intonačním žargonem. Porozumění řeči od minulého vyšetření podstatně zlepšeno a nyní se již také pohybuje v normě pro věk (úroveň až kol. 3,6 let vývojově).
V současnosti navštěvuje denní jesle, kde je dobře adaptován, bez výchovných obtíží, do činností se aktivně zapojuje.
Od minulého vyšetření vývoj celkově až akcelerován, velmi podstatně se zlepšila zejména schopnost slovního porozumění chlapce; spolu s nárůstem porozumění se kontinuálně zlepšují i jeho dovednosti sociální a schopnost cílené spolupráce.
Závěr: vývojová dysfázie – v současnosti již převážně expresivního typu; neverbální dovednosti i schopnosti porozumění řeči se pohybují v rámci normy pro věk; bez behaviorálních problémů, pěkný sociální kontakt i zájem o komunikaci.
Navštěvuje denní jesle, v příštím roce doporučuju přechod do MŠ – optimálně menší třída logopedická (ev. připadá v úvahu i jeho integrace do školky běžného typu, v případě možnosti mírně individualizovaného přístupu alespoň po dobu adaptace). K prioritám individuálního stimulačního programu i nadále patří zejména péče logopedická a zaměření na další posilování schopnosti vnímat a rozumět mluvené řeči.

mandelinka1
24. bře 2012

@nicole_1 díky za doporučení na logopedku, my jsme zatím nikde nebyli, MUDr. nás nikam nechce poslat, že Lucinka (3 roky a 5 měsíců) má jen "dyslálii-patlavost"......ale mě připadá, že celý její vývoj je pomalejší, je hodně citlivá, opatrná, velmi fixovaná na nejbližší.....od září by měla nastoupit do školky a nějak si to nedokážu představit......u nás je problém, že má o rok mladší sestřičku a ta ji "stahuje" spíše ve vývoji zpět.....proto bych ráda nejdříve navštívila tu Jahnovou a pak uvidím co dál, ještě tu někdo z Brna doporučoval Mgr. Aujezdskou z kliniky LOGO, tak tam jsem nás objednala, ale až konec května.....

nicole_1
24. bře 2012

@mandelinka1 tedík ma taky 3,5 roku, taky nastupuje od září do školky, ale on miluje děti i kolektiv, a kromě te řeči nikde žádný problém není, je velmi společenský a hned se zapojí i adaptuje, mám taky 2 letého syna, a u nás je to spíš naopak, že ten mladší dohání staršího, takže jsou skoro na stejné úrovni a i v té řeči, ale chápu tvé obavy, já měla taky OVŘ a půl roku jsem chodila do normální školky a bylo to pro mě utrpení, pak mě naši dali pryč a já byla u babičky a pak jsem nastoupila do logo školky a tam to bylo super,měla jsem strach, že tedík nebude zvládat normoš školku ale podle všeho by neměl být žádný problém

mandelinka1
24. bře 2012

@smardik ta zpráva vypadá super, to určitě potěší, že? 🙂 občas jsem tady k vám nahlédla a vím že jsem si všimla, že máš děti stejně blízko od sebe jako já (15 měsíců), dokonce narozené ve stejné době. je super, že Tomášek chodí do jesliček.....naše Lucinka je hodně fixovaná na nejbližší okolí, takže já mám pocit, že jsem ve 100% zápřahu a nemám skoro možnost se holkám věnovat samostatně, individuálně podle potřeb jejich věku. jsou doma pořád obě.....chtěla jsem se zeptat, jak proběhla "adaptace" Tomáška v jeslích? od začátku se mu tam líbilo a v pohodě tam zůstal sám?

mandelinka1
24. bře 2012

@nicole_1 no tak to je bohužel u nás rozdíl, že Lucinka moc kolektiv ráda nemá.....buď si hraje sama nebo se ségrou nebo je ráda s nejbližšími (rodiče, babička, děda).....je hodně citlivá a velmi snadno a často se rozpláče....a já jsem opačná povaha (optimista, veselá, družná) takže o to je to pro mě těžší a někdy nechápu tu její povahu.....takže jsem zvědavá na info od Jahnové.....mám ale pocit, že v Brně je hrozně málo logo školek, co myslíš?

mandelinka1
24. bře 2012

@lenajsek ohledně Jahnové - já jsem na ni telefon nenašla, jen mail, tak jsem to zkusila, pouze jsem jí napsala, že se k ní chci objednat s 3,5 letou dcerkou....odpověděla mi cca za 2 dny a navrhla mi termín na duben, zároveň napsala, ať přijdu sama, bez dcerky a že na mě bude mít čas cca 1 hodinu

nicole_1
24. bře 2012

@mandelinka1 já ty logo školky moc nezjištovala ale u nás v černovicích je jedna školka kde je i logo třída, místo tam teda nemají ale dostal se do jejich normální třídy, třeba časem se uvolní, ale chtěla jsem ho tam dát i proto, že i když bude chodit do normální třídy, tak ty učitelky jsou víc zvyklý na špatně mluvící děti....no moje logopedka řekla že by měl chodit do normální školky, že ty logo moc nejsou kvalitní a jahnová zase potvrdila, že normální třídu zvladne, jinak tedík chodí 1x týdně do miniškolky a moc se mu tam líbí a myslím že je to dobrá průprava na školku, ty malou nikam takhle nedáváš? podle mě je to dobrý, zvykne si na kolektiv a že je bez mámy než ho z ničeho nic dávat každý den do školky

mandelinka1
24. bře 2012

@nicole_1 no my bydlíme v Černých Polích a mám pocit, že v okolí žádná logo školka není.....kamarádka mi doporučovala logo školku v Jundrově, ale to je přes celé Brno a to se mi vzhledem k tomu, že mám ještě mladší dcerku zdá dost komplikované......dávat malou do miniškolky 1-2x týdně je můj sen, přesně jak píšeš, dobrá průprava pro školku i pro dítě 🙂 zkoušela jsem to loni, to jí bylo 2,5 roku a musela jsem si do miniškolky pro ni po 20 minutách jít, naprostý záchvat pláče.....teď s ní chodím 1x týdně do miniškolky, kde je montessori kroužek pro děti (včetně rodičů) a doufám, že si tam postupně zvykne a zvládne to tam sama.....no jsem tedy zvědavá na názor a zprávu od Jahnové 🙂

nicole_1
25. bře 2012

@mandelinka1 taky chodíme do montessori kroužku na vinohrady 😉 Tedík šel poprvé do miniškolky ve 3 letech a v pohodě to zvládl,sice jsem zezačátku musela nenápadně zmizet ale ted se už v pohodě rozloučíme i mi zamává a nikdy nechce jít domů

smardik
25. bře 2012

@mandelinka1 jo zpravička potěšila a hodně, Tomík fakt udělal obrovský pokrok za půl roku je to můj šikulka 🙂, hodně mu pomohl ipad co ho máme mi přijde že se hodně zlepšil, zvládá na něm hodně věcí a právě i jesle dost pomohli. Tom je společenské dítě, má rád děti a chtěl mezi ně, do školky nemohl tak mě napadli ty jesle. Tom nějak neměl problém, čekala jsem že se bude bát a brečet ale překvapivě to zvládl skvěle. první dna dny tam byl bez spaní, šel po obědě domů měla jsem strach by bylo moc at tam je 8:30 - 16 ale bylo to naprosto v pohodě a od třetího dne tam spí a chodí domů právě kolem té 16 hodiny. asi ten 4den si teda ráno pobrečel, asi mu došlo ž to není 2x jsem si pohrál a dobrý a že to je na dýl ale co říkali učitelky bylo to jen ráno a dobrý, já pak stála pod oknem a fakt nebrečel. Já si jesličky pochvaluju, on byl společenský už před nimi ale co tam chodí je daleko víc otevřenější nebo jak to napsat, lidí se nebojí vůbec, klidně si hraje s cizími, ukáže jim co má, je prostě jiný fakt mu to prospívá. třeba kamarádka čuměla viděla ho před jesleme jak jsme u ní byli a on se držel mě, nebrečel ale sednul si na zem a držel se mě, šel se mno na záchod, pak se třeba rozkouká a odváže ale ted tam vletěl jak velká voda, šel se sám podívat do prvního patra a nějaká maminka ho nezajímalo, fakt je jiný a podle mě díky jeslím. měli jsme problém s jídlem a v jeslích vím že se opravdu nají, začal tam chodit na nočník takže za mě super. a beru to že je to pro něj super příprava na školku a ta pak pro něj nebude takový šok-přece jen ted je tam nejstarší a pomáhají jim se vším, je tam jen 8 nebo 9 dětí (Většinou teda, přihlašených jich je víc ale běžně jich bývá právě 8 nebo 8 ale někdy taky jen 6), mají divadla atd. takže super příprava na školku

jak píšeš o Lucince tak Honzík je to samé, byl 3x v jeslích a to bylo řevu-poprvé ještě v září to bylo v pohodě ale ted jak je větší tak hrůza řve a řve

smardik
25. bře 2012

jinak Honzík taky moc nemluví, ale z těch pár slov dokáže stvořit i 3 nebo 4slovnou větu, běžné je babi avo tady-babi přijet autem a nejdelší zatím byla aj ja hači tady takže si myslím že je v pohodě a má na to vliv Tomík. u Toma jsem to řešila v jeho ani ne 2,5letech ale on nerozuměl co po něm chci takže tam nebylo na co čekat

sisstin
autor
25. bře 2012

@mandelinka1 Tygr byl takovej skoro do 4let, ještě o velkých prázdninách záchvat, když na něj šlo nějaký dítě..pak v září do školky a naprostá pohoda 😉 Chodí teda do logo třídy, mají tam úžasný paní učitelky a je tam mín dětí. Ale ted už nemá problém s žádným dítětem. Jako určitě není ten typ, co se do všeho vrhne a ničeho se nebojí, to asi jako ani nebude, to už je prostě povaha. Ale jinak osamostatnění velký, do tý doby na mně furt visel....dokáže v kolektivu fungovat naprosto normálně. Takže ony ty děti někdy překvapí, naopak od známé chlapeček, u kterýho si všichni mysleli, že školka bude v poho....tak není, a řve každý den, když tam má jít..i když předtím byl naprosto pohodové a samostatné dítě 😉

miawa
25. bře 2012

@mandelinka1 Ahoj, Logo třída je v Řečkovicích - MŠ Meřičkova a MŠ Kárníkova, pak pod Špilberkem MŠ Pellicova a možná by pro vás byla i MŠ na Vinohradech, Bořetická tuším. 😉 Ale letos jste už asi všechny zápisy prošvihli... 😖