Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
12. říj 2010

@vojtisek2007 Péto, tak ono to jde fakt postupně..takže nejdřív odpovídaj ano- ne, pak třeba jednoslovně..a pak už to nějak rozvíjejí 😉 Tygr sice už kejve hlavou ano- ne, ale pouze jakoby na otázky typu: chceš xy, chceš jít tam, chceš dělat tohle, udělal jsi to a to atd. Ale jakoby na něco abstraktnějšího, jako třeba : líbí se ti to atd. to je furt bída...to prostě jen čučí a přijde mi, že fakt neví, co má jako udělat..páč já mu to řeknu a je na mně vidět, že od něj čekám nějakou zpětnou vazbu a on prostě neví 😕

prostě v tý komunikaci je furt takovej hodně opožděnej, jo..rozumí už hodně dobře, "mluví" asi jako roční...a ta komunikace v průměru mi přijde tak na 1,5-2roky 😕 😔

zzuzca
12. říj 2010

@sisstin siss, len sa kludne vyrozpravaj 🙂 mne to tiez kolkokrat dobre padne, ked sa postazujem 😉 a zas trebars za chvilu ked ho vidim ako sa jasi, blazni z nejakej blbosti si poviem vdaka za to 😉 😵 aj ked to na mna pride ze uz by to teda mohli uchvati trosku ine veci na jeho vek 😕 😅 ale vacsinou su to hry typu kukuk, to ho snad neopusti do dospelosti 😅 ...dnes ked sme boli vonku a chcela som aby siel za mnou, zmyslela som si ze vyskusam taku hru: pripravot sa, pozor, start..a zacala som bezat....mal z toho strasnu show, ale hlavne! isiel za mnou 🙂 a nie niekam mimo. no povel stop,tak z toho mal tiez show ale nezastavil 😅 no aspon nieco no...

ako si mi pisala o tej zdielanej pozornosti, tak mam zas z toho depku ☹ mne proste pride, ze u neho ta spatna vazba chyba 😒 ze trebars ked mu poviem ukaz v knizke toto,tamto...ukaze... ukaz ako robi indian,bocian,aky si veliky...urobi,ukaze...dones mi toto,tamto..donesie...ale vacsinou sa ani pri tom ako mu tu ulohu ukladam, ani pri tom ako ju on splni na mna nepozrie 😔 😔 😕 no a niekedy to ma samozrejme na haku a neurobi co po nom chcem...a ja proste neviem kde je ta hranica, kedze unho je ten ocny kontakt slabsi, ze kedy sa mu len nechce, je zo mna trebars otraveny, alebo ze ak to nerobi ci to nie je nejakym tym problemom unho 😕 mna to cakanie na to ako sa bude vyvijat hrozne ubija...viem ze je este dost maly...ale predsa... napr. niektore veci ma naucene ako to do neho nonstop hustim tam sa mi zda ze nad tym ani nerozmysla...ked sa konecne naucil toho bociana,indiana,prosim-prosim....tak trebars to niekedy popletie lebo caka ze zase zacnem to kolecko:' jakubko ukaz ako robi indian? a on trebars vtedy ukaze aky je veliky 😝 😀

a hlavne v poslednej dobe mi pride ze je strasne nesustredeny, neudrzi pozornost, ma take hyperakt. chvile ze u nicoho nevydrzi dlhsie ako 10 s, nepocuva ma,mam pocit ze nechape ked mu vysvetlujem ze nieco nesmie...mozem mu to vysvetlovat 100x 😒 no a nakoniec vyzeram ze mam ako nevychovane dieta... 😝 s tym nerozpravanim vas trochu chapem, aj ked u nas teda jakub v poslednej dobe vela opakuje, ale len jednotlive slova..pouziva ich uz potom menej, ale nieco malo ano...ale vobec mi neodpoveda na otazky, musime nabehnut na to naucenie ano-nie, ako si to tu nedavno popisovala. to je si myslim skvele ze ste to tak rychlo zvladli! 🙂 mna to uz fakt stve, ked sa vobec neprejavi a ja neviem ci chce jest,pit,atd.. 😝 no atiez u nas frci to 'eeeee' ukazuje na nieco a ja som happy ked sa konecne trafim.

no,tak aj ja som sa vyrozpravala 😅 ja sa u nas prave obavam nejakej lahsej formy toho autizmu,alebo MR 😝 on je totiz taky asocial...no uvidime

simalex
12. říj 2010

@sisstin
siss, naprosto chápu, jak ti je. Ale hrozně se mi líil, jak jsi byla poté, co jsem tady několik měsíců nebyla, plná optimismu a energie. Fakt jsem z toho měla strašou radost. Ale věřím, že se těmhle úzkostem nevyhneš. Zrovna jsem se chtěla zeptat, jak zvládáte tyhle situace - kolektiv a jasný rozdíl.

Já jsem třeba jela s Alexkem na dovolenou sama, abychom nebyli pod nějakým tlakem okolí. Nakonec jsme se tam ale seznámili s paní se synem a s takovou příjemnou slovenskou rodinkou a bylo trochu po pohodě. Já nemám problém být s Alexkem sama, mám problém se nějak zadaptovat v kolektivu zdravých dětí, kdy nejde všem vysvětlovat, o co u Alexka jde. Stejně to berou jako výmluvu. Prostě se necítím moc dobře, protože ten rozdíl je v té chvíli fakt markantní.

Do toho pak přijdou ty Alexkovy vzteky, kdy si na nové děti zvyká húře a sám je evidentně v nějakém stresu a reaguje přehnaně (zkrátka třeba 20 minut křičí a dožaduje se nesmyslu). A přesně, jak říkáš, mám taky pocit, že otravujeme okolí, a že jsme snad raději měli sedět doma. Hlavně teda, když jsme široko daleko jediní, kdo dělá problémy. No a za co se nesnáším, je to, že i já potom reaguju neadekvátně - buď jsem přehnaně drsná, nebo naopak raději neřeším, protože vím, že by to nemělo smysl a akorát bych to zhoršila. To ale zase neví oni. Jo, a ty intervence okolí - nesnáším, protože Alexka ještě íc rozezlí.

Siss, ale tygr fakt dělá skvělé pokroky a uvidíš, že to půjde. Jednou si na to třeba už ani nevzpomeneš.

Krejčířová má v tomhle pravdu, to je jasné. Jen to je člověku v těchto situacích na prd.

simalex
12. říj 2010

@zzuzca
No právě, člověk to může říkat 100x a nic. Lidi prostě jedou v nějaké své představě o dítěti a tyhle výkyvy absolutně nepobírají. To taky slýchávám - to by si moje dítě nemohlo dovolit, nebo to by si zkusil. Ale fakt bych je chtěla vidět. Měli prostě štěstí, že jejich dětem to stačí říct max 5x, ale u nás byto bylo pořád o nějakých trestech a to přece nejde.

Ano, vysvětlovat, sem tam se nevyhnu "na zadek". Ale když se potom k tomu vrátím, protože v tom jeho záchvatu jsem ho nějakým vysvětlováním jen rozčilovala, tak se nám to kolikrát rozjede znovu. A někdy naopak řekne, že to byla jeho chyba. Tak fakt nevím - manuál bych potřebovala....

Já si už moc netroufám někoho hodnotit - děti a jejich výchovu. Neznám souvislosti, tak do toho mluvit nemůžu. A ani bych si to nikdy netroufla. Myslím, že mi do toho nic není. Teda pokud se nás to nějak nedotýká (třeba když někdo řekne, že je alexek blbeček, nebo má opožděný mozeček - tak to jsem taky zažila - ještě teď je mi do breku).

simalex
12. říj 2010

@zzuzca

zzuzca, a jak to myslíš asocial?

sisstin
autor
12. říj 2010

@simalex Simčo, no já už právě ničí děti nehodnotím 😉 taky jsem dříve měla ty tendece, jako že je někdo rozmazlenej, nevychovanej atd. 😉 jenže to tak většinou není, většinou mají ty děti nějaký problém. S těmi záchvaty vzteku u vás mě to mrzí, Tygr se taky jako vzteká nebo tak...ale na veřejnosti moc ne a hlavně vcelku poslouchá, jakž takž...není to ideální, ale jde to s ním.... 😉

mně fakt vadí to jeho neustálé "eee", já už jsem z toho na prášky...on je fakt schopnej to udělat 50x do minuty, jeho všechno zajímá a když ho něco zajímá hodně, tak na to ukazuje třeba pět minut v kuse a furt dělá "eee" a já musím furt říkat: ano , vidím, to je xy...

mě tohle ničí, páč to je fakt každý den min. 8hodin v kuse...já už si připadám, že snad neumim ani normálně mluvit..to je samej domeček, autíčko, pejsek atd. 🙄

jolinka
12. říj 2010

caute

no ja vzdy ked s niecim pridem, ze to Kati, nevie tak sa to rozbehne. Asi by som sa mala stazovat castejsie... 😝
spominala som ze matematicke predstavy nula bodov.
Zrejme to ma zo skolky. vykrik Jeden, dva, tri... a rozbehne sa. Takze vcera vravi jeden, dva, tri a dnes to potiahla az do 5, s mojou pomocou ze opakovala sekundu po mne az do 10. K realnemu pocitaniu to ma este daleko, neukaze spravne ziaden pocet, ale je pokrok ze zacala vnimat odratavanie ako take, ze proste rad cisel pribuda po jednom a tak...

simalex... s tymi zachvatmi hnevu, nic moc 😖 ten vzdor sa vam riadne predlzil. K. este obcas chytne dajaky ten amok, ale je to uz ovela lepsie ako na jar. Este som nezabudla na tu uuuuzasnu pomoc okolia, no sak ked matka nezvlada to terrible dieta, my jej uuurcite pomozeme a poradime. Samozrejme Katiku ich kecy a hlavne ked sa ju snazili chytit roztacali do nepricetnosti... 😒

Kati ma ale pamat dobru, podla mna ma lepsiu kapacitu na ucenie nez vyuziva, akurat ze intelektualny rozvoj nie je ta oblast co ju zaujima... 😉 a hlavne ide cestou lahsieho odporu, tam kde by si mala namahat hlavu nejde. Mne vela nevedomky pomaha starsia dcera... Ony pridu poobede zo skolky, vacsia zatiahne malu do hry cela stastna ze uz konecne nastal u Kati cas na spolocnu hru a komunikaciu a uz to frci... Neustale spolu kecaju, take tie detske somarinky ... Pod ideme sa hrat, ty budes akoze mama a je tvoje dieta, musime sa schovat lebo prsi, pomoc topime sa, kde ju lodka, tu je, naskoc... taka pomoc 6 rocnej je super, vie dobre a pekne rozpravat, a pritom sa este vie zabrat do hry co Kati zaujme a ta si nevsimne ako si trenuje konverzaciu, otazky odpovede 🙂

vojtisek2007
13. říj 2010

@jolinka JOLI ahoj, a myslíš s tím počítáním, že si pod tím umí něco představit - myslím tím, že když řekne dva - že ví o co jde ??? Mě Vojta taky napočítá do deseti - říká mechanicky - jedna,dva,tři,čtyři ...deset, ale absolutně nechápe o co jde, že jsou to počty něčeho, že třeba jsou to dvě jablka - pro něj jsou to prostě jablka a hotovo,jestli deset nebo pět je mu buřt....nějak nevím, jak mu ten počet čehokoliv vysvětlit. Když jsem se mu snažila to vysvětlit na dětech - jako že on jedna, Eliška dva, Honzík tři....tak z toho byl akorát vzteklej, že nene, že on Vojtík - kluk, Eliška - holka a ne jeden, dva.....prostě mu to hlava zatím nebere ☹

simalex
13. říj 2010

@vojtisek2007
vojti, Alexek má jasno v počtech do dvou, osvojil si i "oba". Zkus třeba obrázek, kde jsou třeba 3 psi, 2 kočky, 1 brouček a pod to namaluj znovu po jednom zvířátka, ke každému vedle prázdné kuličky (třeba 4), a ať zkusí vybarvit podle počtu na obrázku (u kočky vybarví 2 kuličky apod). Ale to je asi na 4leté dítě těžké.

Podle mě se to ale dětem dost plete a já osobně, čím víc se ptám, kolik čeho je na obrázku, tím víc Alexek zarputile tvrdí, že neví.

Vytáhli jsme po několika měsících Soba Boba a byla jsem překvapená, že Alexek se orientoval v méně, více, stejně, delší, kratší, menší, největší apod. Sá to ale nepojmenuje, jen ukazuje podle otázky. Pro něj je vše buď velké, nebo malé (je jedno, jestli to je úzké, hluboké apod.). Stejně tak třeba s oblibou používá "zavřít" - cokoliv, co je ukončeno (např. zavřít světlo).

Jo, a tu knížku musí Alexek vytáhnout sám, když to udělám já a chci s ním cíleně pracovat, z 99% to odmítá.

simalex
13. říj 2010

Holky,
dotaz na vstávání do školky. U nás hrůza. Začali jsme jezdit v 7.30 a teď jsme skončili na 8.10, kdy se ještě musím autem vrátit domů a na 9 hod doletět do práce 😝 😝 😝 .
A v kolik chodí vaše děti spát? Děti kolegyně jsou v 19 hod v posteli a v 19.30 spí. To teda neznám ☹ ☹.

simalex
13. říj 2010

@vojtisek2007
vojti,
a to taky nevím, jak u Alexka rozšířit povědomí o tom, že věci se dají posuzovat z více pohledů a že mají více vlastností. Třeba balón je červený, ale že je ještě k tomu velký je fakt problém.

Řekla bych, že na to asi ví fígle siss. Ale to člověk aby pořád uvažoval, jak se ptát, kterou metodu použít. Fakt je, že bych si mohla a měla vypracovat nějakou koncepci....

Už tak musím pořád přemýšlet, co Alexkovi a ja podat. Teď jsme teba jeli autem a mamka říká: "dívej, pejsci". Alexe je nestihl a byl průser. Celou cestu domů křičel, že je chce vidět. Poučení - upozorňovat jen na to, co evidentně může stihnout 😀 😀 😀. Nebo se třeba moc neptat, když nerozumím - z toho je taky nepříčetný. Teď už ale pozná, že kecám, když tvrdím, že rozumím a někdy to vyjde nastejno.... 😀 😀 😀

sisstin
autor
13. říj 2010

@vojtisek2007 Péťo, Tygr teda rozlišuje počet jenom do tří..a naučil se to tak nějak snadno...ukázala jsem mu jednu kostku a řekla: to je jedna kostka, pak dvě atd. No a za chvíli to uměl 😕 čísla (jako podle toho znaku)pozná do 8, ale to je fakt jen, že to vizuelně pozná a ví, jak se to řekne...8kostek mi nenapočítá 😉

@simalex Tygr, když nespí přes den, tak spí tak v těch 20-20:30...když přes den spí, tak tady řádí i do 21:30 a někdy déle 😝

sisstin
autor
13. říj 2010

@vojtisek2007 a už je teda schopný mi podat i dvě zelené kostky, jednu modrou a jednu červenou, dvě žluté a jednu modrou atd. 😉 on to nějak chápe, že věc má různé přívlastky- barvu, velikost, počet atd. 😕

simalex
13. říj 2010

@sisstin
siss, já ty večery právě moc nedávám. Jsem už nervózní, protože člověk pak nemá ani chvilku pro sebe. Alexek usíná kolem 21.30 a kdysi to bylo i později. Takže jsme se vlastně zlepšili... 😀 😀 😀

simalex
13. říj 2010

@sisstin
tak to je Tygr v tomhle jaksi vyjímečný, to musím uznat. Protože co tak vím nebo jsem vypozorovala, ani standardní děti v tom nemívají jasno. Tygr bude matematický genius 🙂 🙂 🙂

sisstin
autor
13. říj 2010

@simalex no to fakt nevim po kom, já myslim, že počty do tří není žádnej zázrak..spousta dětí stejně starých umí počítat mnohem víc, aspon do pěti..a ne, že to mechanicky řeknou, ale fakt umí přinést ten počet 😉 on má ty senzomorotický schopnosti strašně napřed oproti ostatním složkám ve vývoji, to nám řekla Krejčířová už v těch 2,5 😕

simalex
13. říj 2010

@sisstin
siss, tak to máte super a z poloviny vyhráno. U nás jakési to užití nové znalosti v praxi a souvislostech jde mimo nás.

sisstin
autor
13. říj 2010

@simalex u nás je hlavně rozpor právě mezi tou senso-motorickou složkou a verbální složkou 😉 ty dovednosti- tvary, barvy, počty, stavění atd., to má k věku....něco i lehce nad. Ale např. samotná řeč je na úrovni 12m, porozumění netušim, to už taková bída nebude...ale na jeho věk to teda furt není 😝

vojtisek2007
13. říj 2010

@sisstin @simalex no takhle už jsme to počítání taky zkoušeli, prostě nechápe, proč by měl barvit kolečka vedle pejsků a když jo, tak je barví všechny....myslím si, že mi nerozumí co po něm chci......když namaluju 4 pejsky a k tomu boudy, a chci po něm, aby pejska spojil s boudou, tak to mě chápe, že každej pejsek ma mít svoji boudu, když nějaká bouda zbyde, tak je z toho smutnej, že bouda nema hafika....tohle fakt chápe, nespojí jednoho psa a dvě boudy (to přeci nejde, aby jeden pes bydlel ve dvou boudách, to by se musel rozříznout - vysvětloval mi to minule 🙂 )...ale cokoliv složitějšího proste ne, kostka je kostka a vic kostek je hromada a konec...velký x malý, tlustý x hubený....tohle pozná i řekne, tenhle strom je větší, tady je víc hrníčků než tady...to se hodně naučil v té pracovní knížce jak máme....

ad spaní - po obědě už spát nechodí, nestíháme to, protože po obědě ho vyzvedávám ze školky, pak většinou jdeme ještě nakoupit....spát chodí 19.30 - během 5ti minut spí. Ale když je po obědě spát dám - třeba v sobotu (jdu spát taky 🙂 )tak neprotestujou (holka teda jo ☹ ) většinou jdeme kolem půl jedný a ve čtyři ho musím budit, protože by spal pořád, ale to jde potom večer až ve 21.hod. Ráno vstává v 6 a je jedno, v kolik šel večer spát. S tímhle jsme problémy nikdy neměli, snažila jsem se od miminek učit, že se v určitou hodinu dají do postýlek, zhasne se a spí se...žádný vylejzání, ječení, chozen na záchod apod...páč bych se z toho taky už asi večer pos....

vojtisek2007
13. říj 2010

jo ještě k tomu vstávání - Vojta vstane v těch 6 a vleze si ke mě do postele, v půl sedmý vstaneme spolu a jdeme udělat snídani - on připravuje každýmu hrneček, já dám čaj, namažu rohlíky nebo chleby nebo co prostě je, v 6.40 budíme Honzíka a Elišku a v 7.20 odcházíme z domu....celkem to máme už vymakaný 🙂

sisstin
autor
13. říj 2010

@vojtisek2007 tak takovou představu o spaní jsem měla v těhu taky, nicméně výsledek je naprosto, ale naprosto jinej 😝 do půl roka dobrý, spal sám ve svý postýlce a celou noc!! 😀 Od 6m to začlo, nejdřív vůbec nechtěl usínat sám jako předtím, pak se začal v noci šíleně budit...v roce opustil svoji postýlku a od tý doby spí se mnou. Do 2a kousek to bylo peklo, budil se třeba 50x za noc- to nekecám 😉

sám neusne doted, chodíme spát spolu, když jde odpoledne, tak s ním taky musím. Jinak by tam prostě nebyl, řval a chodil za mnou. Celou noc nespí ani ted, nicméně vzbudí se tak 1-3x, a nic po mně nechce. Samostatný usínání asi nehrozí ještě dlouho, a nějak to neřešim, na vyřvávání před spaním fakt nejsem. Navíc já stejně nemám, kam jít, máme pro sebe jeden pokoj...takže si holt zvyknul usínat u TV, držíme se za ruce..a já pak bud dál čučim nebo jsem na compu. Ale jakmile bych chtěla odejít z místnosti, tak okamžitě sedí a běží za mnou 😝

vojtisek2007
13. říj 2010

@sisstin Vojta se taky v noci budí - konroluje jestli tam jsem 🙂, hodně se budíval když měl ještě dudák, to jsme ho hledali třeba 20x za noc...ale víc nic..taky na mě "zkoušel" že maminka tam bude spát taky, že budou otevřený dveře, apod....jediný co jsem povolila je malá lampička na usnutí, takový škemradlo...tak tejden dva vždycky vymyslel nějak novej fígl na mě, naštětí jsme nepovolila, ještě dodnes si pamatuju, jak prvního kluka jsem uspávala skoro do 4 let, hotovo, já většinou vytuhla s ním , jinak my vylejzal, řval a vymýšlel, spravilo se to vlastně až když dostal svůj pokojík

sisstin
autor
13. říj 2010

@vojtisek2007 Péto, ono by to asi nějak na sílu šlo..ale nějak k tomu nemám chut a hlavně důvod 😉 když jdu večer ven v pátek nebo v sobotu, tak spí Tygr s našima vedle. A ve všední dny já stejně nic dělat večer nemůžu, max. tak sedět s rodičema u TV nebo nevim...takže mě to fakt neobtěžuje, lehneme si ..já čučim na TV a on dřív nebo pozdějc usne, a já si pak dělám, co chci. Jak máme jenom ten jeden pokoj, tak stejně musí spát se mnou, takže není na výběr a hodně dlouhou dobu ani nebude 😉

vojtisek2007
13. říj 2010

@sisstin já si třeba dám horkou vanu, když večer konečně zalezou, nebo musím pracovat, připravit věci na další den,žehlím nebo vařím...jak jsem to zažila s tím prvním, že jsme v osm lehli,uspávali a já vytuhla a vzbudila se až ráno....fuj, když jsem začala pak jezdit do práce, vstávala jsem v 4.30 abych ráno dohnala všechno co jsem nestihla uspáváním večer...a to jsem do práce jezdila až na 8.30....jako mít jedno dítě, a bydlet s rodičema tak to asi taky nehrotím, ale takhle se třema a manželem věčně v trapu a mojí prací by mi asi brzy hráblo....Je fajn, že když večer chceš jít pryč, že zůstane s vašima, to u nás nehrozí, když chci večer jít, musím počkat až tvrdě usne a doufat, že nebude kontrolovat moc brzy jestli tam jsem....většinou se budí kolem druhý...protože to ani manžel s ním nic neudělá, chce maminku a tím to hasne a já musím mazat domu.

sisstin
autor
13. říj 2010

@vojtisek2007 Tygr na mně jako není závislej vůbec, jak právě bydlíme s rodičema, tak jsme prostě všichni u něj na stejným stupni...a je mu těžce fuk, jestli je se mnou nebo s babičkou a dědou 😉 On to tak nějak neřeší ani s cizíma lidma, prostě pokud se mu ten dotyčnej věnuje, tak s ním je. Já ho všude nechávám samotnýho - logopedie, Raná péče, chodí ven se slečnou na hlídání a včera jsem si domluvila další holku, která byla na praxi v té RP..a ta je dokonce ochotná hlídat zadarmo 😀 😎

vojtisek2007
13. říj 2010

@sisstin Tery tak to je fajn, to V nechce být s nikým, max tedy manžou, ale to tak, že hoďku dvě a venku...takže je to na hovno 😖 úplně se fakt divím, že dává tu školku...asi ví, že musí, a jestli se od novýho roku vrátím do práce, bude tam muset i spát, což se teď taky vůbec nedovedu představit...

sisstin
autor
13. říj 2010

@vojtisek2007 jo, je to sice dobrý..ale on to má zas tak, že se na tu osobu, která s ním je, totálně upne 😉 tudíž na ni visí, sedí na klíně atd. 😉 u tý logopedky taky jako nesedí za stolkem, ale sedí ji na klíně, jinak by řval 😉

takže ve školce by to určitě nedal, tam by se mu nikdo nevěnoval každou sekundu, to je totiž docela rozdíl 😉 on by nebyl schopný si sám jít hrát s dětma, a dělat cokoliv, co je řečeno davu a ne přímo jemu 😉

vojtisek2007
13. říj 2010

@simalex @sisstin škoda že nejsme z trochu blíž, mohly bychom si udělat srazík ...chtěla bych poznat další takovýhle nestandartní dítko...ale jsme všechny tak daleko rozstrkané po republice ☹

sisstin
autor
13. říj 2010

@vojtisek2007 Péťo, vy jste někde na jihu co? Jak to máte daleko do Prahy? 😉

vojtisek2007
13. říj 2010

@sisstin jojo, kousek od Českých Budějovice, do Prahy cca 130 km