Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lenajsek
30. bře 2012

Jinak přeji pěkný víkend, držte se, ať nejste vy nebo děti marodní, když se nám tak ochladilo...

Jo a už máme doma Den a noc, ještě je to zabalený, ale vypadá to parádně... 🙂 Tak snad se to bude malýmu líbit.

helulicek
30. bře 2012

@lenajsek Leni, jj byli u Horníka. On už ji má dost velkou a fakt začíná dost mluvit "přes nos". Brouček už v narkoze byl, zvládl to, tak snad to bude i teď ok. Kdyby mu to nedělalo problémy, tak bych to nechala, ale myslím, že mu to udělá jen dobře. V DN můžeš být s dítětem, ale musí mít místo na oddělení. Já to tam rovnou domlouvala, tak snad to klapne a budou tam chlapi spolu. Já musím bohužel zůstat kvůli kojení s mimčem doma, tak to musí manžel zvládnout. No mandle dorostou, ale už by neměly dělat problém, tak snad to bude ok....Já to beru tak, že je to fakt u něj nezbytný, jinak bych to nechala být...
Jinak díky za podporu 🙂
@sicinka no beru to tak, že se holt musím hecnout a naučit se být nápaditá 😀 😀 Pravdou je, že už sem taky u něj kolikrát narazila... asi to bylo též tím, že nato prostě nebyl vyzrálej. 😅

lenajsek
30. bře 2012

@filmuska_01 Díky za inspiraci, musím nasbírat nějaká kinder vajíčka, u nás se tohle nekupuje, tak asi začneme a budem pak zkoušet, co kde je a co jak chrastí... jen škoda, že mi to nepojmenuje, co by to mohlo být...

filmuska_01
30. bře 2012

@lenajsek ahoj, Logo 1,
sistin to ma v albume su to karticky so suvislostami ale je ich pomerne malo,jasom to chytila za dobru cenu
https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/albu...

s tym jazyckom sa mi tiez zdalo ze sa nechyti, u nas pomaha ked to hrame spolu ako hru s oboma detmi sranda a tak.Najprv len kukala ,az neskor skusala.

filmuska_01
30. bře 2012

@lenajsek ja myslim, ze to pomenovanie vobec nie je dolezite, hlada dvojice. Prave deticky maju dnes prilis vela podnetov,najma vizualnych a toto pomaha sustredeniu tou jednoduchostou.
Ja mam doma aj pozicane take nahrate zvuky a k nim karticky,to je superske,len to je prilis drahe.

@helulicek
k tomu tvoreniu ma napadlo,ci syncek nema nejaku zalubu, oblubenu postavicku a nato to skusit napasovat, u nas napr. su oblubene vlaciky tak priradujeme vozne podla farieb , ma rada prasiatka, tak ich davam vsade, staviame domcek pre prasiatko, hladame male a velke prasiatko atak. chystam sa s nim - plysovym a stolickou,ako som videla u Sisstin aj precvicovat pojmy hore dolu, na ,pod.

vevercaci
30. bře 2012

@lenajsek v Tescu teď mají Kinder vejce za 12,9 🙂

vevercaci
30. bře 2012

@lenajsek a vy chodíte do Loga k Šárce Pacákové? K té jdeme příští týden prvně..už jsme teda měli jít dvakrát, ale byla pokaždý nemocná...

sicinka
30. bře 2012

@lenajsek ono pro začátek vůbec nemusí určovat co jak chrastí, ale aby vůbec poznal co jo a co ne. Úkol jsem okoukla z toho montessori doma. Prostě dáš do některých věci které řahtají, nějaké co šustí a třeba jen 1 zrnko rýže, některé necháš prázné a necháš ho je roztřídit co dělá zvuk a co ne. Mě tedy Dáda taky nepojmenuje co by to mohlo být (ani já to někdy nepoznám), ale baví ho třídit. Jo a schovej mu do pár nějakou dobrůtku třeba nějaké sušené ovoce, ať je motivovaný když se mu to povede může to zblajnout 🙂

ygreen
30. bře 2012

Ahoj holky, moc sem teď nechodím, jsem jen na FB.

četla jsem ale že řešíte teplé jídlo

Chtěla bych všem doporučit orofaciální stimulaci u PhDr. Matějíčkové v Praze, ona je odborník přes veškeré svalstvo v těle a dokáže stimulací, kterou vám ukáže a vy ji pak děláte doma, ovlivnit pohyb svalů a tím i dozrávání CNS. Také vám vysvětlí proč děti nejí teplá jídla. Tobiáš do 2 let odmítal pozřít vařené jídlo, jinak jedl normálně. Řvala jsem,ječela, nutila ho, hroutila se, ale nic. Matějíčková mi řekla že ho to bolelo, že když se kouše zapojí se jiné svaly a dítě to bolí, bolí ho to ve tváři, v krku. Horké pití nebo polívky nevadí, páč nekouše a jen stravu posunuje dozadu.

Strašně mě mrzí že jsem na Matějíčkovou nenarazila dřív - a to chodíme k nejlepším v oboru Krejčířová, Foniatrie v Žitné...apod. Nikdo nic neřekne, ticho po pěšině. Přitom tohle je známá, starší paní, která hodně píše a má na orofaciálku i ochranou známku.

Byly jsme u ní zatím 2x. Za tři týdny udělal Tobáš super pokrok - na první pohled se mu změnil výraz - z takové ztuhlé masky na pohyblivý obličej. Začal si vyndavat jídlo z pusy a hrát si s ním (vnímá chutě, ochutnává,zkoumá strukturu, hraje si s tím jídlem jazykem - obr důležité), začal líp sociálně jednat, apod. začal i více opakovat. Také je tvárnější, míň se vzteká. A to jsme doma jen kapaly vodu na nárty a hřbety rukou. nyní stimulujeme už II. stupeň kapání vody a cvičíme na gym. míči.

Chodí se cca 1x za měsíc a platí se 1tisíc za sezení - 1 hodinu.

@maccizpopovic nechcete to zkusit??? Nám říkají i třeba moji rodiče co Tobíka neviděli ten měsíc jak se změnil apod. Ale nevím jak na tom teď jste. Ale moje ségra kní chodí s mojí neteří - 13 letou velmi nadanou šachistkou, páč má expresivní dysfázku

A musim ti říct, že dnes jsem bloumala tvým blogem a mám depku že s klukem nic nedělám, třeba to jak malujete, nádhera!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zajímá mě jak jena tom Ríša - maká s váma, je nadanější než děti v jeho věku - podepíše se to na něm myslíš hodně kladně???

A jak jsi psala, že kluci budou muset být přes sport, hry, apod, tak já u Tobiáše vidím zatím počítače - zatím je to u něj no. 1 a jde mu to fakt dobře, logické hry, apod.

nicole_1
31. bře 2012

@ygreen to je zajímavý s tím jídlem, ale nechápu proč nejí třeba omáčky.... suchý brambory, rýži a knedlu mi bezproblému sní,ale když dám na to jakoukoliv omáčku nebo štávu, tak to už nepozře, a omáčka ho nemůže bolet, polévky taky jíme, ale ne všechny, když se mu nelíbí barva, tak to ani neochutná, takže chápu to maso, že se mu nechce kousat, ale ostatní věci teda ne, mně štve že to ani neochutná a už to nechce

sicinka
1. dub 2012

@nicole_1 hele ono to asi bude dítě od dítěte a záleží jaké má problémy je spousta dětí co nejí a opožděnou řeč nebo dysfazii nemají. Já mluvila od roka od 4 četla a teplá jídla jsem stabilě odmítala odmala - naučila jsem se je jíst až dospělosti. Dáda taky nesní omáčku zamíchanou nebo nalitou na jídle dáváme zvlášt do samostatné misky a už si v ní zkouší to suché namočit (ale musí chtít sám) Mít to smíchané nejí nic. Máme talíř od aventu rozdělený na tři. Do jedné části dám přílohu, do druhé omáčku do třetí maso. No a když má nežravé obdob nejí skoro nic, ale to je rozdíl od @ygreen on pak nejí normálně a teplé odmítá on pak nejí skoro vůbec (piije mlíko, občas suchý rohlík a hodně ovoce). Jinak je to zajímavé není tu v diskuzi aspon od doby co to sleduji žravé dítě, takže na tom asi něco bude,

filmuska_01
1. dub 2012

@sicinka ahoj, ja ma doma asi vynimku, v tom ze dcerka je tusim jedine dievcatko a spapa vsetko, co nezje ju. 🙂
kludne ja surovu cibulu ci cili papricku schrume, ked bola mensia aj hlinu ci papier okusila....

Kamaratka mala vsak tiez chlapceka, co neskor rozpraval a presne to iste ako vy riesila s jedlom, a ako sa rozrozpraval tak zacal aj papat lepsie, dovtedy bol len na suchej strave, bolo to v 3.5-4 rokov.

miawa
1. dub 2012

Ahoj, dovolím si přidat sem slevu, která platí na Oskole dnes a zítra při příležitosti světového dne autismu. Určitě se komunikační kartičky a strukturované úkoly některým z vás hodí. 🙂

filmuska_01
1. dub 2012

ahoj este osm chcel adat dalsi tip na knihu
BEDNAROVA>DIAGNOSTIKA DITETE....
http://www.martinus.sk/?uItem=44487
je tam aj nahlad
,ja som ju povodne objednala pre predskolacku,ale je pre deti od 3 rokov do 6, je rozdelena na dve casti, v jednej su popisy k veku, co ma dieta ovladata ako to rozvijat, vlemi prehladne a tiez konkretne cinnost aj na rozvoj jemenj i hrubej motoriky, vnimania, reci
a dalsia polovica, takmer 100 stran su cvicenia nakreslene od obrazkvo z 2 ci 5 casti, prikladaciek, cviceni na zrakove odlisenie velkosti, farby az po cvicenia na precvicenei pojmov mnozstva, ci popis obrazkov, orientacia v priestore.
Bola som prijemne prekvapena, ze vela z toho vedela j dcerka 2.5rocna. fakt vyborna knizka, aj ked tie knihy od Bednaorvej su asi dobre vsetky, mame aj Pocitanie soba Boba ,aj to sa mi paci.

sisstin
autor
1. dub 2012

@filmuska_01 jj, tak knížka je fakt super, mám ji skoro dva roky 🙂

u nás s jídlem furt to samý, doma jí jen asi dvě polívky, jinak vařenýho nic..ve školce trošku lepší, ale oproti "normálům" katastrofa...on teda nejí nijak extra ani nevařený věci, má svých 5 jídel a tím to hasne...nejí bonbony, zmrzlinu, párky atd. Všechno, co většinou děti mají rády....on to ani neochutná, prostě to vidí, řekne "nechci" a tím to pro něj hasne 😖 ale u nás byl teda s jídlem problém od narození, mlíko nechtěl..toho se nedotkne doted...pak chvilku jedl kupovaný příkrmy, ale jak jsem to tu psala, bylo to spíš jak nacpávat husu, o jídlo se nehlásil....

filmuska_01
1. dub 2012

@sisstin prave v tvojom albume som nasla najprv soba boba a potom aj ine. Len ma fakt prevapilo,kolko tam toho je. 😎

nicole_1
1. dub 2012

@sisstin to je stejný jak Tedík s tím jídlem akorát, že Tedík má čuch na nezdravá jídla a ty hned ochutná,takže jí bonbony,lízátka, žvýkačky,čokolády,hranolky, salámy, to by mohl jíst celý den, ale jinak má taky 2 polívky co jí, pak jí samostatný přílohy a naštěstí teda jí hodně ovoce a z mléč.vypije za den i litr normál.mléka a van.pribináčky a jí buchty a rohlíky, to je jeho jídelníček 😒

bettyx
1. dub 2012

ahoj,
tak po tříleté kontrole a různých cvičení která jsem se rozhodla cvičit a sama si je "navrhovala" se opět přihlašuji! malý nám stále nemluví.. ALE! náš pediatr nám napsal do knížky že máme dyslalii -takže patlavost... no, ale jakmile má kluk zájem (abych ho nenutila -tím jsem začala a spíš jsme byli oba nervózní), tak opakujeme a zatím jsme od ledna dosáhli slov (slova která opakuje, umí je použít a používá je): pes-haf, čiči-mňau, pipi-koko, ovse (ovce) -bé, koza, deze (dveře), písek, meďa-grrr, jev (lev) -uáááá, kása (někdy se podaří káča), oupy (houpy), mňam, mami, tati, babi, teta, Kuku (tak oslovujeme švagrovou), myš, Miky, káva (kráva), jiva (ryba), konik -íhahá, son (slon), úgi (Woody z toy story), úúúgigi (z Mickey mouse hláška ,,hej ouško" -má to tohle označení), či (tři roky), auto, bacha, nasedej!, jedu, voda, vak (vlak) -ssshuhůůů, suin (šulin), mám, baz (toy story).. možná jsem i na něco zapoměla -těžko říct docela prolomil ledy... a složeniny -támle je -ukazuje např. když hledáme, nech toho, nech si to, dej mi vodu!, pozor auto jede, co to je?.
V lednu řikal akorát mamama, hmmmmm, ne, to ne, ogi (náš pes), nebudu, nesi (nechci) -nesi bylo vzácný, a jinak používal svou "trhovštinu".. občas se zadařilo, pár slov jiných taky padlo, ale ty pak třeba po týdnu používání přestal používat, tak ty nepočítám.. i jsme je tu psala

Nic méně náš pediatr si nemyslí že by měl jít k logopedovi, tak se vás chci ještě zeptat jsetli nás vezme logoped i bez doporučení! protože co jsem si tak přečetla na netu, tak i u dyslalie je potřeba pomoc logopeda, protože děti později používají háčky a čárky při výslovnosti a vynechávají písmenka a šlapou si na jazyk -sss, ccc, .. .. což tak nějak splňujeme

nicole_1
1. dub 2012

@bettyx já myslím, že by tě měl vzít i bez doporučení, kamarádka šla ted se synem k ortopedovi, neměla doporučení a bezproblému je vzal, tak proč by to u logopeda mělo být jiné, a dokonce říkala, že ted te bezproblému můžou vzít kdekoliv bez doporučení

sisstin
autor
2. dub 2012

Bré ráno,

@bettyx tak co vím já, tak žádanku chtějí všude, pokud nejdeš k soukromému logopedovi= hradíš si ho, jako my 😉 Jinak by jim to neproplatila pojišťovna. Jako fakt ty pediatry nechápu, vůbec tomu nerozumí, ale žádanku dát odmítnout. To ti jako fakt na férovku řekl, že ti ji prostě nedá? 😕 Ta naše taky jako měla pindy, když jsem ve 2 letech chtěla žádanky všude možně, přesvědčovala mě, že je malej...ale trvala jsem si na svým a dala mi je 😉 hlavně u vás to není jenom dyslalie, ale min. opožděný vývoj řeči, a s tím se teda něco dělat musí a rozhodně to taky není jen tak. Tříleté dítě mluví v podstatě normálně, jako samozřejmě má nárok na patlavost a občasný agramatismus, ale jinak prostě obsahově mluv normálně, mluví v souvětích atd. 😉

filmuska_01
2. dub 2012

U nas na SLovensku je to iste, pediatricka mi povedala ze malu moc pozorujem 😕 a kym som vobec zohnala logopedicku co ju bola ochotna vziat, vacsinou beru od 4 rokov, vynimocne od 3....platime si samozrejme a aj tak je to len cast toho co robime.
@bettyx pekne ste sa rozhovorili.
Dievcata len piste o tychto vasich uspechoch, tesime sa s vami a su pre nas vsetky povzbudenim. 🙂

sisstin
autor
2. dub 2012

tak naše logo vezme i 15měsíční dítě, nemá s tím problém...páč to samozřejmě není o opakování, ale o tom vůbec to dítě naučit smysl komunikace a celkově ho rozvíjet. Mě neustále a pořád fascinuje, že se řeší jen ten motorický vývoj, stačí, aby dítě místo v 7 měsíci lezlo v 9.měsíci (širší norma) a už každýho posílají na rehabilitaci a preventivně Vojtit...ale to, že tříletý dítě nemluví, nebo málo (špatně) mluví..to má každej na háku...nepochopim prostě 😖

hrusti
2. dub 2012

@bettyx Jak píše @sisstin k logopedovi placenému ZP doporučení potřebuješ. K soukromé ne. Já fakt nechápu, co mají ti doktoři za problém. My jsme měli u naší problém, když byl syn malý. Chtěla jsem doporučení k neurologovi a ona mi pořád povídala, že je o.k. Trvala jsem na svém a dala mi ho, prý ho ale potřebovat nebudeme. Hmn, nakonec jsme chodili na rehabku a k neurologovi chodíme dodnes 🙄
Pokud si to můžete dovolit a doktorka to doporučení i přes nátlak nenapíše, tak bych bud změnila dr. nebo šla k soukromému logopedovi. Vždyt přeci ta doktorka musí vidět, že v porovnání se stejně starými dětmi je tvoje dítě v řeči pozadu!

sisstin
autor
2. dub 2012

a problém je, že k těm logo na pojištovnu se člověk dostane tak jednou měsíčně a to i s dysfázií, což fakt nestačí 😉 i u OVR (závažnějšího) jsem za to chodit aspon 2x měsíčně 😉

smardik
2. dub 2012

nám dal dr. žádanku bez problémů, sice říkal že to nemám do 3 řešit ale jak jsem přišla že chci žádanky nedělala nejmenší problém, dal je a bylo to. ale nedát mi to tak přecházím k jinému dr.

@sisstin my budeme chodit ted každý týden-od příštího týdne začínáme a bude to na pojištovnu, prý nějak upraví datumy a vykáže jim to. ale je to hodně o ochotě, k bývalý logo jsme chodili jednou měsíčně víc je to prý zbytečné a podle SPC taky

sisstin
autor
2. dub 2012

@smardik jj, to je třeba jako s UZV v těhu..někdo ho dělá každou poradnu i u nerizikových pacientek a vykáže si to nějak, někdo udělá prostě tři za těhu a šlus no 😒

smardik
2. dub 2012

@sisstin jo je to bohužel o té ochotně ☹ máme ted štěstí na dobrou logopedku tak to jde. já ji i nabízela že si klidně budu platit když to pojištovna neplatí a prý ani omylem, že mám na takovou blbost zapomenout a že si to vykáže pojištovně a my budeme chodit tak jak Tomík potřebuje to je každý týden. je super oproti staré v přístupu k Tomov, co s ním dělá, domů nám dává věci, v pomůckách

vevercaci
2. dub 2012

@sisstin Terko, my jsme teda v Logu s OVŘ objenaní co 14 dní a neplatíme to, objednali nás tak sami..tak nějak to asi vykázat jde..

sisstin
autor
2. dub 2012

@vevercaci jo, tak jasně, jde to..ale musí ten logoped chtít 😉

vevercaci
2. dub 2012

@sisstin jasný, no nás objednávali na recepci, my jsme u téhle logopedky ještě ani nebyli 🙂