Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
2. dub 2012

Jen k tématu dnes jsem vyrobila hmatové pexeso to byla ta jednodušší část, teď jen přesvědcit Dádu že si má nechat dát na hlavu šátek - zatím se úspesne brání.

smardik
2. dub 2012

o tom hmatovém pexesu taky uvažuju ale nevím nevím jestli by to ted Tomík dal jestli na něj není brzo. no a jak píšeš @sicinka šátek na hlavu by si nedal, to u nás nehrozí, Tom nemá rád změny - nemá rád nové čepice, oblečení atd. a šátek by doma nenosil, to tady nepatří

vevercaci
2. dub 2012

@sicinka tohle jsem vzdala předem, Honzík miluje ty kinder vejce, čokoládu nejí, ale ty plastové schránky by furt otvíral, na to asi zatím nemám nervy 😀

sicinka
2. dub 2012

@smardik nejhorsi je jak je kratka pamet, moje segra měla asi expresivni dysfazii a do tří nemluvila vůbec a máma s ní cvičila spešl školka atd. No a taky už přisla s diagnozou že to je tím že Dádu moc rozvíjíme fyzicky a na to mluvení mu nezbývá kapacita 🙂 a to je specialni pedagog.

smardik
2. dub 2012

koukám že těch teoríí je hodně ☹ ale speciální pedagog by o tom něco vědět měl

no nic jdu spát v 6 je budíček, akorát teda nevím kde jestli mi někdy zbylo aspon mini místo

sicinka
2. dub 2012

@vevercaci hmatové je jiné podlepila jsem víčka od okurek různýma látkama (vždy 2 stejné) a bude poznávat hmatem které se k sobě hodí. Dala jsem schválně hodně jiné takže kožešinu, filc, samet, krajku. Asi mu je dám pod látku aby na to neviděl. Jinak kdyby jste měl někdo cestu do prahy mám tu tašku knoflků spousty barev, tvaru i materialu, zachranila jsem je pred vyhozením a klidne se rozdelim

sicinka
2. dub 2012

@smardik ona má přeci jen v práci jiná postizení, autismus u něj vyloučíla správně 🙂 Nicméne Davídek je dokonalej, jen ty rodiče ho kazej 🙂 Jinak ona v tom možná trochu pravdu měla, poslední tři měsíce jsem se víc zaměřila na to porozumění a mluvení a výsledky se dostavují. Preji dobrou noc já zatím jedu posle starého času dítě nastestí také.

smardik
2. dub 2012

@sicinka díky taky právě jedou podle starého času 😠 😠 😠 před změnou vstávali v 6, asi 2dny po změně v 7takže se to tak nějak dalo ale asi se jim 6 líbí a zas se vrátili i po novu k 6 ☹ a jde to na nich vidět jak by ještě spali a jsou protivní

vevercaci
2. dub 2012

@sicinka to máme v Monte školce, je to na tom principu, že dítě stoupá na takový piškoty velký a z pytlíku má správně vytáhnout podle toho, co cítí..takovou zmenšenou verzi toho, co má pod nohama...já si to spletla e sluchovým.. 😅
a sestra měla čistě expresivní nebo měla probůém i s porozuměním? tak to je první dospělej dysfatik, o kterým slyším...

bettyx
2. dub 2012

@vevercaci chodíme dvakrát měsíčně na poradnu -máme miminko.. a nevím jak často zvou jiní doktoři, al emy chodíme každé dva týdny...

sicinka
2. dub 2012

@vevercaci kdysi jsem psala sisstin pro povzbuzení že ta dysfazie není tak strašná. Jinak ono se to tenkrát takhle nejmenovalo, ale uplně přesně to sedí. Co vím tak do 3 měla asi horší i porozumění, ale to lze těžko posoudit, byla hyperaktivní až agresivní, protože se neuměla domluvit. Jinak máma to začala řešit na tu dobu nestandartně brzo kolem tří let, první vysetreni hrozny ve stylu ze je nevzdelatelna atd. Takže začalo logo, rozvoj jemné motoriky a postupně se začala zlepšovat. Kolem 4 let se povedlo najít psychologa schopného vysetrit i kdyz moc nemluví a ten zjistil velmi nadprumerne IQ. Díky tomu ji přijali do jediné speciální skolky zamerené v té dobe na vady reci (5 deti ve tride. logopedie). No a pak byl ten vývoj tak obrovský že nastoupila do normální třídy Zš. Ze začátku měla spíš horší známky (špatná grafomotorika, když byla ve stresu zadrjavala se atd). Postupně se zlepšovala a nakonec zvládla vysokou školu. Jako třeba angličtina pro ní byla muka, kreslení taky, tak se dala cestou technických škol, kde to na ty jazyky tak není.

bettyx
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
bettyx
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sicinka
2. dub 2012

Jinak zadarmo to nebylo máma nechodila do práce kazdy den dojizdeli do te skolky pres celou prahu, cestou domu cvičili atd. Jinak třeba u Dády jsem se te dysfazie ani moc nebála protoze on i kdyz mluvil výjmečně tak gramaticky správně, ted sice patla ale sklonuje pouziva casy i z par slov. Segra se tohle složitě učila. Jo a držela strašně tužku to má doted. Stranila se dětí nesnášela kolektiv. Ale třeba hrubou motoriku měla skvelou chodila od 9 měsíců, ale to se nevylučuje.

sicinka
2. dub 2012

@bettyx byla jsem s Dádou u soukromé psycholozky, diagnostika mě stála 500 Kč a z Prahy západ by jste to neměli daleko a měla by jsi něco v ruce s čím by jsi mohla operovat dál. Kontakt jsem na ní dostala od holek tady v diskuzi za coz jsem jim vdečná byly to jedny z nejlépe investovaných peněz 🙂 pokud by jsi chtela kontakt napiš do IP. Tam zádanku urcite nepotrebujes.

vevercaci
2. dub 2012

@sicinka tak to je ségra šikovná a tvoje máma teda zaslouží fakt obdiv..
já teda doufám, že nakonec dopadneme s OVŘ, ale Honza teda má vývoj řeči děsnej, když teda nepočítám patlavost a to že polovinu hlásek neumí vyslovit, tak zájmena, slovesa nepoužívá,t akže nějaký časování, skloňování, to vůbec, má vlastní slovník, umí pár normálních slov..občas dokáže něco zopakovat, ale ty slova nepoužívá v řeči, spíš jako echolálie..a navíc to musí mít max dvě slabiky, jak to má tři a víc, tak v tu chvíli se třeba i posnaží zopakovat, ale jakoby mu to ten mozek do tý pusy nepošle, prostě řekne blábol..pořád mu rozumim jen já..no uvidíme..jako já tam vývoj prostě vidím, ostatní ne, ale to je vedlejší 😉

lenajsek
2. dub 2012

@vevercaci Ahoj, byli jsme u Pacákové jen jednou zatím, na vstupní prohlídce, malej měl čerstvě dva roky, jinak k nám zatím jezdí paní z RP, ale jestli to co s malým dělá, je přímo logopedie, netuším. Jsme domluvení, že tak v červnu bychom k Pacákové začali docházet nějak pravidelněji.
Tak držím palce, aby už byla přítomna a mohli jste k ní chodit. Ještě jste u ní nebyli?

@helulicek Heli, ve Slavkově je nějaká logopedka? To ani nevím.. já ale asi radši budu jezdit do toho Brna...
A kdy jde Štěpánek na ty mandličky?

Jinak jak jste tady psaly o tom jídle, tak u nás svým způsobem je taky problém s jídlem, resp. se strukturou jídla, nemá rád, když je to nějak "divně" strukturovaný, takže třeba dlouhý úzký špagety (ostatní těstoviny miluje, asi mu vadí, že jsou úzký), syrová zelenina jakákoli, někdy i hruška, teď nemusí ani maso, nekterý mu zůstává mezi zubama a to nesnáší, suchý jídlo taky moc ne (třeba jen maso s bramborama), ale je možný, že to je povahou a nechce se mu moc kousat... možná kdyby mluvil, tak by mi řekl, že mu to nechutná, ale takhle se začne vztekat... všeobecně u něj, co není vyzkoušeno, tak to bude odmítat, dokud ho do toho násilím nevtlačím (nejen do jídla nevyzkoušenýho, ale jakékoli činnosti)....
Ale proti tomu, co tady čtu, tak jí docela dost věcí, hlavně miluje polívky a omáčky, to mu asi dobře klouže do krku, tak to v pohodě sní... a miluje samotný přílohy, brambory, těstoviny, rýži... ale suchý by to nesnědl.

Jdu vás dočítat, je toho tady nějak hodně... 🙂

vevercaci
2. dub 2012

@lenajsek Nebyli, jsme měli v lednu k ní jít na vstupní, ale byla nemocná a nedali mi to vědět..pak jsme byli na foniatrii a měli jsme jít skrz polykání, to jaksi zase nevyšlo, neb Mgr Floriánová je nějak vážně nemocná..ale tuto středu a za 14 dní jdeme konečně k Pacákové, já k ní chtěla na doporučení..nicméně si tam ještě ve středu ráno zavolám, zda tam opravdu je, at zase nejdeme k náhradě 🙂

sicinka
2. dub 2012

@vevercaci on je jeste malinkej i kdyby to ta dysfazie byla tak vás ten vývoj teprve čeká nastane pozdeji, ale bude tam 🙂 Jinak segra to bylo podobny v tom že jsem ji rozuměla pry jen já. Ona mluvila svoji řečí měla strašně omezený počet písmen, nicméně tam snaha o komunikaci byla. Jinak Dáda zase komunikovat nechtěl, já si myslím že mu to nešlo a proto to nedělal. Strašně často jsem měla pocit že nerozumí, proto jsme tak nějak řešili autismus nebo mě strašila EPI. No a jak se mu rozjelo ted mluvení tak obrovský posun najdnou popisuje, chce si prohlízet knizky, kdyz mu nerozumím snaží se to vysvětlit jinak. Ale před 3 měsíci nic,fvojslovné příkazy složitejsi slova maximálně opakoval sám je pouzit neuměl.

lenajsek
2. dub 2012

@vevercaci Promiň, teprv dočítám, co jste psaly... už jsi to dneska psala, omlouvám se.
Ještě jsem četla, že jste na Lgu.s.ro. byli i u foniatra? My jsme byli na foniatrii na Obilním trhu a tam nějak neřešili tu synovu nepohyblivost jazyka a rtů a svalů kolem obličeje... jak jsi tam na té foniatrii byla spokojená?
Dokonce prý mají i dr., která se přímo zaměřuje na ty orofaciální svaly...

sicinka
2. dub 2012

@lenajsek není o co stát já se ted u všech jídel dozvím že jsou fuj, hnusná nebo blééé. I když věty neci maso ci sýr, posim syr mě dnes vecer nadchla. Sice asi bude dál jíst blbě, ale aspon to co chce a bez řevu.

vevercaci
2. dub 2012

@lenajsek na foniatrii jsem byla spokojená moc, je to Doc. Florianová, zkoumala mu právě i jazýček, patro a tak..tam překážku nenašla..no a pak jsme byli objednaní k Mgr, Florianové / jsou to dvě různé osoby, nevím, zda jsou příbuzné/ na tu orofaciálku, jenže ona je právě už od ledna dlouhodobě vážně nemocná a aniž by nám to někdo sdělil, tak ona momentálně nebere pacienty a co měla naobjednáno, tak zrušila..já na to čekala 3 měsíce na to vyšetření, byla jsem hrozně naštvaná, protože kluk mi ve dvou a půl letech jí jen kaše, u jídla se dáví, je to trochu náročný a já si od toho vyšetření hodně slibovala..ale bohužel smůla..a nikdo jiný tam na to není..takže já si zajedu do Prahy k Doc, Matějíčkové, sice se to hradí, ale jako fakt mi to za to stojí, protože kluk má v týhle oblasti opravdu problém..v Brně jsem jiného odborníka přes toto nenašla..

sicinka
2. dub 2012

@vevercaci krásný jen ta moje varianta je malicko levnejsi 🙂

vevercaci
2. dub 2012

@sicinka to jo 😀 ale jsou to u dětí velice oblíbené pomůcky..hned všichni chtěj sundat bačkory a zkoumaj 🙂 Bohužel obecně tyhle pomůcky jsou příšerně drahý:(

lenajsek
2. dub 2012

@vevercaci Děkuju moc, asi ještě zajdem znovu i na foniatrii, z té na Obilňáku, Audio-fon centrum mám divné pocity, spíš hodně negativní...
A jo, tak to je ta paní, o které jsi psala, že je dlouhodobě nemocná... ☹ A o té Matějíčkové tady psala ygreen, že? To je docela pálka to vyšetření u ní, ale jestli je opravdu tak dobrá, tak to stojí za to...
A ještě dotázek, když jste byli u Jahnové (doufám, že si to pamatuji dobře), tak potřebovali jste žádanku? Určitě jo, že... budu se muset s naší dr. domluvit, sice se jí to zdá asi taky ještě brzo, ale dá ji..

Jo a obaly od kinder vajíček už sbírám, tak jsu zvědavá, jestli ho bude bavit to "domácí sluchové pexeso"...

lenajsek
2. dub 2012

@sicinka Tak doufám, že se i u nás toho někdy dočkáme, že by mi řekl, co nechce, místo kňourání, nebo utíkání...

anarae
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
anarae
2. dub 2012

@vevercaci ten chodníček je velmi zajímací ,na rovnováhu jak dělaný škoda jen ,že tyhle pomucky bývají docela drahé:( no třeba až to ukážu manželovi dokážem vymyslet alternativu 😉
jo ženy nemá někdo zkušenost s fonatrii v Žitné v Praze?Já jen abych věděla co máme čekat..................

bettyx
Odpověď byla odstraněná
Zobraz