Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
3. dub 2012

@vevercaci ty dvě pomůcky jsou super, to mají v té speciální školce o které uvažuju, škoda že to tak drahé ☹

sisstin
autor
3. dub 2012

Dobré ráno,
@sicinka Kamila dělá soukromě jen do tří let, nad tři roky dělá na psychiatrii v Krči, nevím, jestli přímo pod Krejčířovou, ale prostě dělá v Thomayerovce. Posílala jsem tam ted jednu holku se 4letým klukem (podezření na dysfázii) a normálně mít žádanku taky museli 😉
@vevercaci no já to původně základala jako pro všechny problémy, ale prostě časem se to tak vykrystalizovalo, že tady byly jen vady řeči apod. Takže když se to přejmenovávalo, tak jsem tam dala nechat "Poruchy komunikace" a myslím, že ted je to tímhle směrem, páč s jinými problémy tady nikdo moc neporadí už 😉 co se týče ostatních postižení nebo nemocí...

sisstin
autor
3. dub 2012

@sicinka jinak fakt ségra měla štěstí, že máte mamku takovou, jakou máte a že jste bydleli v Praze, páč jinak bych to viděla fakt černě...i když jestli to byla "jen" expresivní, tak ono by se to asi časem dalo do pořádku samo (ta řeč), ale zřejmě by zcela zbytečně skončila někde ve zvláštní škole 😖

vevercaci
3. dub 2012

@sisstin jj, já to tak nějak myslesla.. 🙂 já reagovala na to, jak Sicinka psala, že maj OVŘ, takt u nemá co dělat.. 😉

smardik
3. dub 2012

jinak OVŘ bude mít asi Hanysek, sice má 2 a 2měsíce teprve ale mluvení žádná sláva - ale to bude asi Tomem, on přebírá i jeho slova, ale dysfázie se u něj nebojím má sice málo slov ale co má tak poskládá 3nebo 4slovnou větu-oblíbené je babi avo tady-babi přijet autem, nejdelší zatím aj ja hači tady, oblíbené je mama haji tady nebo mama hači tady atd. ale porozumění má ok, rozumí mi, motoricky je taky lepší-nočník má sice na háku ale sám se bez problému nají a ani to není všude, všude vyleze

vevercaci
3. dub 2012

@anarae oni mají v té školce podobných pomůcek spousty..jako v podstatě je to umělá hmota, nebo i dřevěné, ale myslím,že ti obchodníci ty ceny neskutečně nadsazují 😒 Proto jsem ráda, že tam můžu s Honzíkem docházet, protože co s těma pomůckama pracujeme, tak v motorice pozoruju fakt zlepšení 🙂

vevercaci
3. dub 2012

@smardik to je super, já myslím, že se rozjede do normálu pak..to Honzík v tomhle věku zarytě mlčel a takovou větu mi nestvoří ani omylem 🙂

anarae
3. dub 2012

@vevercaci sem ted domu objednával tu nafukovací fazoly a míč a řekla bych že taky dobrý,školka u nás nehrozí,ale jak sem jukala na tu montesori něcojakošloklu tak tam mají takovou elipsu tak doufám,že to bude něco jako cos dávala dokaz 😵

smardik
3. dub 2012

@vevercaci já si taky myslím že jo, u něj není problém jak u Toma že jsem viděla že nerozuměl a ted má cca 20 slov, Hanys jich má podobně ale nehrozí že by Tom z toho stvořil větu. takže zatím neplánu žádnou psychoologii, neurologii atd. a logopediii uvidím časem

vevercaci
3. dub 2012

@anarae Honzík taky do školky nechodí 🙂 ale my tam docházíme jednou týdně na 3 hodiny na ty MOntessori aktivity víš..jsem tam celou dobu s ním..

filmuska_01
3. dub 2012

@vevercaci
tie pomocky su superske,
to je super ze mate taku moznost,
ja sice len imropvizujem s malou doma,ale mam s nou vynikajuce skusenosti. Kym sme nezacali, tak sa dcerka takmer vobec nevedela sustredit,len vsetko doma demolovala a teraz co osm pozeral tabulky je dokonca v niecom hornej hranici normy. A najma je spokojnejsia i ja tiez.

lenajsek
3. dub 2012

Dobrý den...

@smardik Lukášek je o měsíc a něco starší než Honzík, jak to čtu a má jen 12 slov, všechny až na jedno začínají na písmeno B a nikdo neví, co to znamená... vůbec dvě slova dohromady nespojí, všechna slova používá na vše, co pojmenuje... 😖 Takže si myslím, že Honzík je v tomhle obrovská šikula a je před Lukáškem daleko napřed. My jsme sice už asi dva měsíce bez plíny úplně, ale v řeči těžce zaostáváme... 😢

@vevercaci Ty pomůcky jsou vážně super, u nás by měly úspěch, hlavně ten chodníček.. ale cena teda neskutečná... 😝 Tak se holt vyřádíme na hřišti a na obrubnících, který Lukin miluje.. i na schodech... 🙂
Chtěla jsem se zeptat, kam to chodíte na Montessori kroužek? Docela by se mi něco takovýho líbilo, zkusila bych pouvažovat, jestli s ním nezačít někam taky takhle chodit, kde by se mohl celkově rozvíjet...

sicinka
3. dub 2012

@sisstin já vím já jsem se jí ptala jestli můžeme zase přijít soukromě třeba za půl roku že by na něj znovu koukla a zase poradila na čem pracovat a tak a pokud ti to nevadí zaplatit tak můžeš 🙂 jsi dřív objednaná a nemusíš do nemocnice, to je za mě plus. Jinak se ségrou to samozřejmě bylo hodně i o štěstí tenkrát mámě nabízeli stacionář a tam byli hodně postižené děti, odtamtud byla cesta jen zvláštní škola. Takže nebýt toho, že psycholog napsal zprávu že má IQ nad hranicí geniality, tak to skončilo jinak 🙂 Já si hodně dlouho přivydělávala doučováním dětí ze základní školy, tam bylo strasně vidět jestli to dítě tu inteligenci někde má, tak většinu těch Dys poruch obejděš, když si dáš tu práci. Pak jsem měla holčičku která měla dyslexii a dysgrafii a zároveň inteligenci hodně podprůměrnou a tam mi přišlo že ji ta škola trápí a že by nějaká praktická byla opravdu lepší řešení. Jako učit takové dítě angličtinu a už ve třetí třídě, protože to je v osnovách, je podle mě šílené.

sicinka
3. dub 2012

Dneska jsme podle montessaliori doma, ale slovenské verze skusili vyrobit domácí plastelínu. Vzali jsme prstové barvy zbyteček naředili je vodou a trochou škrobu a přelévali do hladké mouky. Tato fáze Dádu bavila míchal jak o život dala jsme mu různé lžičky metličky, doléval vodu i mouku (na terase). Tak jsem myslela že zdrhnu nechám ho si hrát a pujdu umít kuchyň. Jsem zapoměla že od doby co lépe mluví nechce mít špinavé ruce. Za chvíli za mnou do kuchyně vrhla zelená špinavá koule a se slovy mamo fuj si otřeal ruce do mých kalhot a opatlala pul kuchyně ve snaze si sám umít ruce zamatlal židličku, dřez, všechno. Takže hmotu jsem nakonec zpracovala já, zítra z ní něco stvoříme - je super nebarví nemastí tvaruje se skvěle. No už aby bylo tepleji příště ho osprchuji hadicí než ho putím domů 🙂

smardik
3. dub 2012

@lenajsek tak Hanysek má zatím slova ahoj, ne, ham, čiči, haf, hači, haji, tady, avo-auto, ao-autobus, ššš, babi, mama atd. takže to jde. Plíny má plně ale zatím nějak neřeším snad přes léto, sám se nají, o svlíkání se ted začíná snažit, dneska si i boty snažil dát a zips zapnout-nešlo to ale snaha je, fakt je jinde než Tom i když je o 15měsíců mladší. takže Hanyska fakt zatím nějak neřeším

sicinka
3. dub 2012

Ha koukám že náš zážitek s plastelínou vás pobavil tak ještě jedno info, když uděláte prstové barvy z potravinářských barev tak nejdou umýt 🙂 dneska jsem na hlídání předávala vodníka. Chci se zeptat kdo máte LOGO 1 co se s tím dá všechno dělat, hra mi přišla starší bez návodu a pokud má jen dávat co k sobě patří tak to má hned. Pokud se ho ptám proč to dal k sobě tak si můžu taky sama odpovědět 🙂 je ještě něco na co to využít?

smardik
3. dub 2012

@sicinka logo 1 máme taky a jen dává k sobě co k sobě patří, jinak mě ted moc toho nenapadá. ale mám to za 60 Kč tak mě to nějak neštve

sicinka
3. dub 2012

@smardik mě stálo 110 🙂 taky mě to nepoloží, spíš mi vadí mít krabici na nic, asi jsem ho koupila pozdě.

smardik
3. dub 2012

@sicinka no já to kupovala nedávno a asi to brzo budu prodávat, Tom to zvládá-překvapivě, fakt mu to porozumění naskočilo hodně a když jsem to brala nečekala jsem že to tak bude zvládat, takže to půjde do světa. ale já celkově ted budu muset koupit nové pomůcky, co máme už celkem zvládá, něco umí nazpamět takže budu muset po rodičáku udělat větší obnovu hraček

smardik
3. dub 2012

tak jsem ted dopisovala a vymazávala Tomíkovy slova a došla jsem k číslu 23 pokud je tam vše, jeho slovník je ted:
Ti-letadlo, vrtulník a letí
Titi-pití
Aho-ahoj
Ne
Jo
Ham
Aha
Haf
Čiči
Tidi-auto
Hu-sanitka, hasiči, policie prostě co houká a má majáček
Babo-balon
Ba-něco spadlo, baf nebo že je špinavý, chce kakat
Tady
Ššš-vlak, tramvaj
Auva
Tati
Mama
Já-tak označuje sebe
Haji-ležet
Hači-sedět
Pss-mám být ticho
Didi-dudlík

nicole_1
3. dub 2012

@sisstin tak dneska jsme byli na logopedii, logopedka řekla, že musíme rozvíjet jeho slov.zásobu, ptát se stylem Co to je, kde to je, jaký to je,atd..když nebude vědět jak odpovědět dát mu na výběr ze dvou možnotí, aby vybral tu správnou, nesmí odpovídat ano,ne,tady,toto, no prostě nazývat věci, máme trénovat všude nad knížkami, při běžné komunikaci, aby pak dokázal sám třeba popsat obrázek nebo cokoliv, prostě aktivní používání slov, myslí si, že za 3m by se mohl rozmluvit, když to s nim budeme dělat, a na logopedii budeme chodit ted 1x za 3-4 týdny než se rozmluví, no a pak se začne pracovat na hláskách a výslovnosti, ale dokud nebude mít slov.zásobu tak mu nesmíme opravovat výslovnost, nechat ho at si to vyslovuje po svém, že pak by mohl začít koktat, protože by to bylo pro něho strašně náročný, nabírat nový slova a ještě se soustředit na výslovnost, tak jestli ten její postup je správný? Ale přijde mi to logický...

@vevercaci my chodíme na tu 1,5h do montessori a kluky to taky baví, mámě přihlášku na příští rok na 3h., ale nevím, jestli ty 3h budou bavit zase mě, přijde mi to strašně dlouhý 😖 , dá se to zvládnout, já bych asi zase chodila jen na 1,5h, Tedík bude chodit už do školky,takže tam budu jen s Adou, dala jsem tam i Adovi přihlášku do školky, ale ted už vím, že na 99% mi ho ve 3 letech vezmou do státní školky, takže do montessori školky chodit nebude, je škoda, že ty pomůcky nemají v klasických školkách, i když Ada tam už rozbil 2 věci a věčně pije tu lahvičku s potravin.barvivem jak to máš v tom kapátku 😕

sisstin
autor
4. dub 2012

Dobré ráno,

@nicole_1 jj, naše logo to taky tak dělá, ptá se ho a dává mu na výběr ze dvou věcí...třeba " co jste měli k obědu?" Knedlíky nebo rýži? A on to řekne, tak si to pak rovnou rozslabikují, aby to řekl správně. Ted se s ním snaží už tvořit souvětí delší atd. Já ho opravuju jen u slov, ve kterých říká špatně třeba jen jednu, dvě hlásky...ale u takových těch jeho patvarů ne, to fakt zatím nemá cenu 😉

jinak Tygr se teď dost začal ptát nový otázky : "kde jsi, co to dělá, jaký to je atd.", ale "proč" furt nikde 😝 a teda začíná fakt říkat i zvratný se a tak, třeba včera vyplodil "já se tam podívám, jaký tam mám obrázky"

vevercaci
4. dub 2012

@lenajsek my chodíme do Sluníčka na Lesnou, je to Montessori školka, mají ještě pobočku na Vinohradech, kam chodí @nicole_1 s klukama, to byste asi měli blíž, výhoda je, že tam mají větší prostory 🙂 kdyžtak koukni tady..já tam mám přijatého Honzíka do školky..vzhledem k tomu, že on je prostě jinej i v jiných oblatech než je řeč pro něj zatím normální školka naproto nepřipadá v úvahu, max s asistentem..no jako oni by mi ho stejně nevzali, tři mu budou v září a většinu holek co znám, tak jim nevzali ani červnový děti 😉
Více info tady: http://www.slunicko-montessori.cz/detske-centru...

@nicole_1 hele, mě to teda dlouhý nepřijde, ten program je tak nabitej, že se fakt člověk nenudí ani chvilku, nicméně nevím, jakým stylem to probíhá na Vinohradech a co konkrétně tam dělají..mě teda na tom žene i to, jak vidím,že se Honzík zlepšuje v tý motorice, má zájem o takový ty hříčky Paci paci, Točí se vajíčko, Kolo kolo mlýnský..aktivně to vyžaduje i doma..sice nic neřekne, ale dotáhne mě sednout na zem a naznačí rukama, že má pilku, tak vím, že mám zpívat a on kolem mě chodí, udělá bác a tak..jako do tý doby absolutně neměl žádnej zájem o tyhle věci, nikdy to nezopakoval apod..i když to baví většinou mnohem mladší děti, on na to holt přišel až teď ve dvou a půl..jo a abych nezapomněla, něco říct umí: Meje kaua..takže Meleme meleme kávu 😀 on teda hrozně blbě artikuluje, že mu absolutně nejsou ani tyhle dvě slova rozumět, mě taky chvíli trvalo, než mi to došlo..ale je vidět, že to v tom mozku prostě pracuje 😉

filmuska_01
4. dub 2012

@sicinka My mama doam kiahen,tak experimentujeme a preto som
aj ja vcera tiez drhla potravinarske farbivo,robili sme ten pokus s mliekom a jarou,bolo to super,len potom si asi za milisekundu D vysypala na dlane cervene farbivo a potom na tvar,tak aj napriek drhnutiu ma krasne cervene lica aj dnes. Nuz ona je fakt na tu paradu 😎

@nicole_1 asi ten postup co opisujes na rozvoj slovnej zasoby to je uz pre vacsich borcov, vsak. Som rada ze to tak podorben pises, isto sa nam to casom zide.

sisstin
autor
4. dub 2012

@filmuska_01 tý jo, tak to fakt nevim...on to Tygr začal říkat fakt sám od sebe..on právě se nikdy moc nechytil na to kývání hlavou...dělal to tak divně, a pak začal hned říkat ano- ne..a s kroucením a přikyvováním okamžitě přestal..a nedělá to dodnes...jako max. zakroutí hlavou, když řekne ne..ale aby přikývnul, tak to vůůůůbec....

filmuska_01
4. dub 2012

vcera som mala podarenu prihodu,D chcela telefonat s babickou, tak ked osm volala, tahala ma za rukav a hovori BAbi,babi cau alooooooo. to potom aj zopakovala do sluchadla, len potom sa babka jej daco pytala a a ona chuda len prikyvoval ako taky oslik do telefonu, kedze nevie ziadny zvuk ako suhlas,bolo to take aj komicke... 🙂 a babka nic nepocula ,tak sa zas pyta a D zas kyvala,fakt nekonecny rozhovor. 😝

Neporadite ako ju mam naucit hovorit ano /nie alebo aspon daky zvuk k tomu. lebo ten pohyb kyvanie ci myknutie osm ju musela normalen nadrilovat,inak neslo.

filmuska_01
4. dub 2012

@sisstin dufala osm ze mi daco poradis. ona ani nehovori to tak e eee ako deti zvyknu,eln ten pohyb a ten som nacvicila a teraz uz ho pouziva aj sama .

sicinka
4. dub 2012

@vevercaci teď koukám na tu školku asi se přestěhujeme do brna 🙂 já chci taky celodenní monte školku za 3000. Všechny co jsem našla v praze i třeba neziskové jako je 4medvedi tak stojí celodenní docházka 8500 plus další 2 tis je za jídlo to už je slušná hypotéka, i když pracuji tak dát přes 10 tis měsíčně je prostě moc ☹

smardik
4. dub 2012

@sicinka taky se asi stěhujem do Brna 😀 😀 😀 😀 , my to pro změnu žádnou monte školku nemáme, škoda

sisstin
autor
4. dub 2012

@filmuska_01 to ano- ne začal říkat někdy asi v 3,2..tuším..ale přesně to už jako nevim, ale hned po citoslovcích a oslovení nás to byla první slova...