Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

paolin
7. dub 2012

@sisstin to se nedivím..tak jiná učitelka, to taky dlouho bylo špatný..tento týden byli celý v jiné třídě, tak měl i jiné místo a tak a že dobrý. oni tam mají kuličkovou dráhu a to on strašně rád a hlavně tam byla naše paní učitelka 🙂 myslím, že by to Adam taky nevzládl. ale tím, že tam má bráchu a od narození do té školky chodil, často jsme si tam s Vítkem ráno hráli a znal i její řád, tak to pro něj bylo jednodušší.

paolin
7. dub 2012

jinak Adam začal více používat věty - max 3 slova, bez předložek spojek apod samo 😉 to je mu i rozumět. jak ale spustí, tak konec. fakt nevím, co říká 😉

amalllka
7. dub 2012

@sisstin právě že si myslím, že to jsou noční děsy, kolikrát přiběhne s brekem k nám, že tam nechce být, že tam bubák :-/ prostě se pořád budí a sedá a volá mami...a vypozorovala jsem to vždy tak cca dva dny před úplněkem nebo nějakým tím novem a pak několik dní..ale poslední dobou už snad pořád.

paolin
7. dub 2012

@amalllka Adam kolem úplňku taky špatně spí. kluci mají v pokojíčku celou noc noční světýlko, co se aktivuje tmou.

pelmisek
7. dub 2012

Holky zajímalo by mě jaké léky vaše dysfatické děti berou? Teda ty které by třeba měli podpořit mozkovou aktivitu apod. Nebo jestli vůbec nějaké berou? Verunka má expresivní dysfázii a bere už asi rok a půl Encephabol, ale já mám takový dojem, že to vůbec k ničemu není a tak bych to chtěla případně konzultovat někde jinde. Jednak jsem se chtěla zeptat vás a jednak se chci zeptat mudr zda a jaký by to vůbec mělo mít účinky. Posledně mi jenom říkala, že by ho nevysazovala, ale vlastně mi neřekla proč. Poradíte?🙂

sicinka
7. dub 2012

Ahojky, tak jsem dneska poprvé slyšela co je to? takže evidentně ještě všechno nezná a je zde nutnost se zeptat 🙂 Překvapil ho samostatně stojící bankomat v obchodě. Se před něj postavil a zeptal se, jak je u něj typické poměrně dost srozumitelně, zase to vypadá tak že mluvit vlastně umí jen nepotřebuje. Tímto tempem možná do třech zvládnem i to proč (přibližně 1x za týden aby byla máma v pohodě, častěji netřeba aby si jeden neošoupal rty)

filmuska_01
8. dub 2012

ahojte, nedavno som vyplnal nejaky test ten standardnyna rec z centra kam mame ist .Prislo mi zhodnotenie:
Porozumenie reči je v norme.
Aktívna reč - slovná zásoba je na spodnej hranici normy.
problém je gramatika a dĺžka vety - v týchto oblastiach potrebujete poradiť.
Trosku ma prekvapili odporucani co mi napisali >
odporúčam, aby ste dcérke veľa ponúkali básničky - mala by sa naučiť doplniť gestá ku slovám, poslednú slabiku alebo slovo vo verši. Pravdepodobne má trošku slabšiu sluchovú pamäť. Je ale ešte veľmi malá - a reč sa môže veľmi rýchlo rozbehnúť.
Z gramatiky jej zatiaľ ponúkajte 4. pád podstatných mien - to znamená veľa jej opisujte: ideme papať polievkU. pohľadáme bábU. ideme pozrieť tetU. a podobne.
Ak je možné veľa hovorte na dcérku dvojslovne.

Mam z toho pocit taky cudny. Dcerka takmer vobec spontanne ani na vyzvu neopakuje, jendoduhco slovo si osovji po stom opakvoani mozno a zrazu ho pouzije sama. napr. hadam mesiac osm jej hovorila vzdy ked sme isli okolo futbalistov goool a ona nic , nezajem a vcera ukazala na loptu v knihe a hovori mi goool. nove slovo. 🙂

doplnanie fakt moc nehrozi.aj ked gesta ci ukazovacky ma rada a robime ich casto.ale len neverbalne sa zapaja zvacsa. aj to sklonovanie ma prekvapilo pri jej urovni reci. no necham sa prekvapit.

@sisstin co povies?

amalllka
8. dub 2012

Dávají na sociálce předem vědět, že přijde paní na šetření na PnP? Na logopedii mi řekli tenhle týden, že si můžu zažádat ? Četla jsem nedávno ty body, co se hodnotí, jen jsem se chtěla zeptat, jak to posuzují nebo je to zase město od města a sociálka od sociálky, jak vezmou tu expresivní vývojovou dysfázii + ADHD? Jestli to mám podstupovat a zkoušet to podat? Děkuji.

sisstin
autor
9. dub 2012

Dobré ráno,

@amalllka jj, na sociálce dají vědět. Ale jak píšeš, záleží na městu a posudku, moc si naděje, že by jsi na expresivní a ADHD něco dostali nedělej 😉 😒 dvě holky odsud PNP mají, ale na těžkou receptivní a na hraniční formu autismu. Na expresivní fakt neznám nikoho, kdo by to měl....snad jen jednu paní, co píše na postižené děti 😉 Jako zkus to, za to nic nedáš, nic hroznýho to není 😉 Jen vyplníš papír, uvedeš doktory a pak přijdou z té socky..a tak někdy za půl roku se dozvíš výsledek 😝

@pelmisek Tygr bral mezi 2,3-2,7roku Geratam (nootropikum), neviděla jsem žádný výsledky, takže po dobrání tý krabičky už jsme nic nenasadili a nebere nic doteď. Já tomu osobně moc nevěřím, že ta nootropika atd. mají nějakej účinek, to samý různé vitamíny....ale některý holky zas psaly, že dobrý. Ale pokud ty po tak dlouhý době nevidíš žádný výsledek, tak já osobně bych se na to zvysoka vyprdla 😉

@filmuska_01 mě docela zajímá, že vy na SK máte taková ta centra řeči - Dialog atd., já tady v CR fakt o ničem takovém nevím, to samé ty testy...jinak v tomto ti neporadím, já zas po tý logo stránce tomu moc nerozumím, ale je pravda, že když Tygr začal sklonovat, tak fakt začal tím 4. pádem, to bylo první 😕 tak ty básničky zkoušet můžete, i když nic neřekne nebo nedoplní....jako pokud dítě ještě není ve fázi opakování, tak s tou řečí moc dělat nejde, to fakt může zatím jen ona přidávat slova....když už opakuje, tak jde dělat trošku víc no... 😕

miawa
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
pelmisek
10. dub 2012

@sisstin díky sis za názor. Já mám podobný a navíc mudra mi to teď ponovu odmítla napsat, že je to už volně prodejné a tak bysme místo 80 Kč platili 220Kč což je docela rozdíl. Neříkám, že nechci platit to co by Verunce pomohlo, kéž by něco takového opravdu bylo! Vrážím ale spoustu peněz do logopedie, biofeedbacku, hipporehabilitace atp. a navíc jí všude vozím autem, takže myslím že už toho platím až dost 😢 Ale co bych pro svojí milovanou holčičku neudělala 😉

sisstin
autor
10. dub 2012

@pelmisek no ten biofeedback je drahej jako prase 😖 a vidíš nějaký zlepšení po něm? Taky jsem na to neslyšela nějaký extra pozitivní názory 😕 já fakt nejvíc věřim na tu pravidelnou práci doma a ve školce, a prostě i přirozený vývoj dělá hodně 😉 nějaký ty mega drahý terapie, vitamínové doplňky atd. jsou tak nějak mimo mě 😕 my chodíme na logopedii, na rehabilitaci motoriky - tam vidím posun fakt dost velkej. A prostě to tak nějak jde no...ale Tygr má tu dysfázku fakt spíš slabší, takže u nás jsou ty pokroky tak nějak pořád od tý doby, co začal mluvit....v té řeči ted hodně od 4.roku, ted už je to nejvíc o té výslovnosti katastrofální, slovní zásoba je už v pohodě....ted se mu hodně začíná rozvíjet řeč po té obsahové stránce, začíná mluvit v souvětích, už si s ním prostě člověk celkem pokecá...včera telefonoval s babičkou a fakt to mělo hlavu a patu.... sice gramatika mu tam lítá, ale zlepšuje se to...

filmuska_01
10. dub 2012

@sisstin diky, stymibasnickami trenujem trosku, ma rada rytmus, ukazovanie. toej zaujamve s tym sklonovanim,tak uz mi je to jasnejsie trosku preco 4.pad. 🙂

zaujmave je ze cinnost pohyb ci gesto opakuje rada a casto, zvuk obcas, slovo napr. dvojslabicne velmi malo.slabikujem slovo, ak sa jedna o nieco nove pr e nu, zda sami ze ju motivuje trosku.

Tie centra reci,to je taka zaujmava zalezitost, oni robia tie standardizovane testy kvoli zberu stastickych udajov a nasledne vyskumu,ako je to dobre pre porovnanie a ich dalsie vzdelavanie -PhD apod. ale netreba precenovat ich vypovednu hodnotu.. Pre samostneho pacienta/klienta maju mensi vyznam ako pre centrum.
Ved uvidime ako sa venuju aj ostatnej cinnosti .

sisstin
autor
10. dub 2012

@filmuska_01 a ona má problém s motorikou nebo nemá? 😕 Páč u tý dysfázie to právě bývá častý, Tygr má šílenej problém s těma ukazovačkama, jako třeba bušit dlaní do otevřené pěsti...ted už to umí, ale vyloženě to na tý reha trénovali...jemu to prostě nešlo..nebo ukázat na prstech, kolik mu je....to mu taky trvalo, předtím si musel ty ohnutý prsty přidržovat druhou rukou...

jako s běžnou nápodobou problém nemá, ale právě taková ta složitější gesta, to je schopnej se zamotat 😝

filmuska_01
10. dub 2012

@sisstin je prave dost zrucna , rada krelsi carbanice, striha sama aj uz,rada supe cesnak, 😀
navlieka goralky asi 5mm, snurky prestrci otvorom , rada ukazuje, znakuje,ale trosku takej nemotornosti je tam pri ukazovani cisiel 2 ci 3 na prstekoch, si pomaha.
Robila som s nou to zdravenie prstekov ked palec sa postupne dotyka ostatnych prstov bruskami ,najprv to neslo vobec ,teraz uz ked si trosku pomoze druhou rucickou to zvladne.
Co sa tyka hrubej motoriky , je vlemi odvazna vo vsetkom na dorazadle jazdi jak daaaaaabel , musi mat helmu 🙂 , ale chyba tam ista preciznost presnot, nestrieda nozicky pri odrazani az na vyzvu a tiez zo schodv ide tak vselijak . Pri behu mi tam tiez daco nesedi,je tam aksi nekoordinovanost,aj chodit zacal az v 15mesiaci,co je sirisa norma, splha vsak napr. po lanovom rebriku sama bez problemov...ani som ju to neucila...
Rada chodi po obrubniku ak ju chytim jemne za ruku. Ma rada loptu, hadze, tancuje rytmicky toci sa aj bokmi ci rukami dava pohyb.Skace znozmo.

sisstin
autor
10. dub 2012

no když jsme u toho, tak Tygr včera dostal First bike a dneska na něm jezdí jak dábel už 🙂

filmuska_01
10. dub 2012

@sisstin tie odrazadla su superske 🙂

sisstin
autor
10. dub 2012

@filmuska_01 jako na normoš kolo by zatím neměl ani omylem, on nechtěl ani na ten FB, ale ted už nějak v pohodě...fakt je ta rehabilitace znát hodně 😕

filmuska_01
10. dub 2012

@sisstin vsimla som si ze sa krasne zlepsil. inak to co si pisalal ako suvisi rec s motorikou mi potvrdili i pani ucitleky v skolke zo skusenosti.u nas je ta vyhoda ze ju velmi taha vo vsetkom starsia dcerka.ucis a vela od nej. Ona vlastne sa vojde do tej normy ale je to tak na hranici zvacsa.

pelmisek
10. dub 2012

@sisstin jo jo biofeedback je mega drahej 460Kč za sezení a mudra říkala, že to bude cca 30 sezení. Výsledky se dostavují až tak za 3 měsíce. Já teda myslím, že už chodíme cca 2 měsíce a řekla bych, že něco se teda zlepšilo. Hlavně mám pocit, že jí to nějak líp pálí. Baví jí víc věcí a chce toho spoustu dělat sama což dřív teda ani omylem. Problém je, že i cvíčo na logo chce dělat sama! To moc nejde 😀 Je to docela problém, pže se už zase se mnou nechce učit. Asi to přepálkuju na manžu a třeba to bude lepší. Ještě mi poraď na jaké to chodíte cvičení na motoriku? To by Veru teda dost potřebovala vzhledem k hypotonii co má. Snad něco najdu tady v Praze, ale nejdřív potřebuju vědět co vlastně mám hledat. Ona Veru totiž á cvičit něco jako Vojtovku a to taky nechce, ale spíš si myslím, že s cizíma by cvičila ale doma neeé. Lenora to je. To má asi po mamince 😀

sisstin
autor
10. dub 2012

@pelmisek Jmenuje se to Rehabilitace jemné a hrubé motoriky 😉 ale jako s tím výběrem to u nás bylo blbý. Dysfázii nikdo nebral jako důvod k rehabilitaci (což je kravina, páč zrovna tu motoriku zasahuje, ale pro všechny je to prostě jen blbě mluvící dítě), takže jsem zkoušela a nikde nás nechtěli vzít. Nakonec jsem to zas sehnala soukromě od naší logo, je to její kamarádka - na mateřské dovolené, jinak to je speciální pedagog a rehabka. Takže chodíme k ní domů. S Tygrem chodí po schodech nahoru a dolů, dělají opičí dráhy různé, cvičí na tom velkým míči, pak třeba sbírá nohou různý materiály a přenáší je, cvičí právě tu nápodobu gest, grafomotoriku, procvičují jemnou motoriku atd. 😉

Chodí tam cca 11 týdnů (jednou týdně) a pokrok je teda fakt znát hodně, hrozně se zlepšil hlavně v tý hrubý motorice, už střídá nohy ze schodů, právě ted jezdí na tom First bike - doted to odmítal, sám nastupuje a vystupuje za autobusu (předtím se bál), leze po žebříku, klouže se na klouzačce atd. A právě s tou motorikou mu ted hrozně poskočila i ta řeč 😉

sisstin
autor
10. dub 2012

jinak Tygr furt lemcá a pak chodí čůrat, tak mu říkám: "Koho to furt baví?" a on mi odpověděl, že "Pétu". Tak mu říkám, že musí říct "mě". No to jaksi nepobíral, takže se rozčiloval, že "maminku ne, Pétu"...jsem se mu snažila vysvětlit, že to "mě" znamená to samý, co "Pétu"..ale zatím toto je asi vyšší dívčí 😅

sisstin
autor
10. dub 2012

on celkově hrozně motá "moje, tvoje, mě, tobě atd." Jako v mluvený řeči tomu rozumí normálně, ale když to má aktivně použít, tak to pak motá. Ted říkal "je to moje", a já mu odpověděla "ano, je to tvoje" a on hned "je to tvoje"...prostě neví, kdy to má použít....

pelmisek
10. dub 2012

@sisstin díky moc sis mrknu na to jestli to někdo tady taky dělá a doufám, že Praha je na to dost velká🙂 Jinak právě motorika je u nás fakt děs vzhledem k té hypotonii. A střídání nohou v pěti letech hmmm jen občas a radši za ruku. Prostě to chce cvičit a to odmítá a já už na to fakt nemám. Máme ještě mladší holčičku a k tomu chodím do práce a prostě je toho na mě fakt už dost. Lepší by bylo kdyby s ní opravdu cvičil někdo jiný na to ona funguje. A Firstbike máme už od minulých Vánoc a ani ťuk ☹ Vždycky to zkusí a zase odloží. Ona ani nejezdila na té malé motorce. Zase bych řekla, že jemnou motoriku má dost slušnou. No holt každý máme něco 🙂 Co se týče cvičení loga tak u nás je to problém hlavně když mamince se nechce. Veru to perfektně vycítí a pak neuděláme vůbec nic. Maximálně dáme nějaké Logico nebo Miniluk a u toho moc nepokecáme 😉

filmuska_01
10. dub 2012

@sisstin na to tvoje moje je vyborny surodenec. D sa naucila hovorit MOjeeeeeeeeeeeee medzi prvymi slovami . 😝
Samozrejme viem co myslis to bolo len tak na odlahcenie, 😀

ale ta gramatika v cestine je fakt tazka

sicinka
10. dub 2012

@sisstin zrovna tohle moje tvoje vaše motají i zdravé děti vašeho věku 🙂 a to jsem měla na gymnastice samé šikovné holčičky. Pak ještě vykání a tykání a oslovování na to prostě ještě mají nárok. My jsme dneska doma zkoušeli počítat do 4, dala jsem na stůl kruh rozdělený na čtvrtiny v každém dílku napsaná číslice a dostal přesný počet bamulek že je má přiřazovat dle počtu. Ukázela jsem mu to vysvětlila a evidentně to nepochopil, nicméně aby mi vyhověl tka si zapomatoval jak to bylo sestavené a postavil to uplně stejně. Takže počítání asi zatím né, leda jako trening paměti.

sisstin
autor
10. dub 2012

@filmuska_01 on právě začal říkat "moje" až ted, a s tím přišlo období velkého chrťounství 😝

@sicinka no vykání jako neřešim vůbec, to je trošku jiná meta... 😅 😅 😅 jinak s tím počítáním, na to je fakt malej...okolo tří let zvládnou do těch 3 😉

sicinka
10. dub 2012

Jinak aktuálně řeším dilema se školkou. Pracuji na půl úvazku a Dádu střídavě hlídá sousedka, dědeček a segra. No a teď je možnost (vypadli nějaké děti) dát Dádu k ségře do školky. Je to jen do jedné na 12 dětí jsou tam 2 učitelky a teď jim dvě děti vypadli a na 3 měsíce nehtějí nikoho hledat. Pro mě je hlavní klad že by se dostal do kolektivu dětí s osobou kterou zná a hlavně která zná velmi dobře jeho a tím pádem bych měla jistotu že to v září zvládne uplně naostro. Taky mají děti již zvyklé, takže mu budou moct více pomáhat s oblíkáním, záchodem atd...Dále by mi to vyřešilo problém co s ním, když je sousedky prcek nemocný a já nemám hlídání (aktuálně 14 dní). Kde vidím rizika jde do zaběhlého kolektivu minimálně o rok starších dětí, bude to jen do práznin, nevím jestli tím neporuším velmi dobré sousedské vztahy. Co myslíte mám to zkusit nebo prostě to nechat až na to září? Finančně si moc nepomůžu, budu ho muset každý den vozit do školky dost daleko, ale pořád se mi do toho chce jít. Jo a asi to trochu ovlivňuje i to že k sousedce nechce a dělá příšerné scény (odpoledne je ok, ale u ostatních tohle nedělá nebo výjměčně). Díky za názory.

moudivlacek
10. dub 2012

ahoj holky,nevim uz kam na radu 😉 malej 2roky 8 mesicu bojkotuje nocnik/zachod,nekdy mam pocit,ze proste nechape co se po nem chce,doktorka me dneska odpalkovala,ze neni mozny,aby nerozumel 😠 docela na vse pece,na vse je cas, s mluvenim taky zadna slava, umi zvuky zviratek,par jihc rekne (žába,vosa,zebra),jinak jen ty zvuky,lev je porad waaaaaaaaau a ne lev, par slov piti prosim čau huu (masinka) tutut (auto) a jediny svojslovyn vyraz co da dohromady je podstatne jmeno + neni ve smyslu neni uz neni zmizelo...tim koncime,vim,ze kluci jsou pomalejci,my byly se segrou dve,tak je to pro me neco noveho,jen me zajima, do kdy je ten "cas",nerada bych neco zanedbala

sisstin
autor
10. dub 2012

@moudivlacek ahojky, no minimálně opožděný vývoj řeči to je 😉 ta mluva odpovídá tak na cca 20měsíců 😉 já bych si už skočila ke klinickému logopedovi (chce to hledat, který vezme mladší dítě). Určitě to nebude o nějakém opakování, ale právě o rozvoji porozumění, hrubé a jemné motorice atd., prostě všeho, co je k rozvoji řeči potřeba 😉

k tomu nočníku, tam to není jako o porozumění (ve smyslu toho, že chápe, co mu říkáš), ale o tom, jestli je schopný poznat, kdy se mu čůrat chce. On úplně odmítá chodit na nočník?

@sicinka já bych se toho kolektivu starších dětí tak nebála, pokud jsou fakt zvyklé na to, že se musí menším pomáhat a brát na ně ohled (u nás ve třídě to tak je), tak je to spíš ku prospěchu věci 😉