Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. dub 2012

@kaja73 no tak jako "samo" se to určitě nespraví...to vypadá na dysfázku celkem jistě 😉

sisstin
autor
11. dub 2012

@kaja73 jako takhle mluví Tygr, má 4,5....fakt slovní zásoba už k věku, mele furt ...mluví ve větách..ale jako cizí lidi si myslím, že mu fakt tak rozumí jedno-dvě slova 😝 jo a taky nemluvil do tří let... jako těžko říct, na posouzení tý dysfázie to chce psychologa...ale rozhodně jen tak se to nespraví, i kdyby to byl "jenom" opožděný vývoj řeči nebo nějaká obrovská patlavost...

kaja73
11. dub 2012

@sisstin to riesi potom klasicky logoped?
Je sanca ze sa to spravi do nastupu do skoly?
ja som vedela , ze maju takyto problem ,ale dnes som s nim stravila takmer 2 hodiny -doteraz to boli len take stretnutia v obchode,ked prisli sem do mesta a som prekvapena, ze to neriesia.
oni nebyvaju v nasom meste,tak sa moc nestretavame.

sisstin
autor
11. dub 2012

@kaja73 tak pokud s tím budou pracovat, což znamená logopedie min. jednou týdně, doma každý den, rozvoj všech složek atd., tak jako je možný, že do nástupu do ZS se ta řeč na první poslech upraví tak, že nebude nic poznat...ale právě pokud je to fakt dysfázie, tak tam je pak velký riziko hlavně těch specifických poruch učení....páč to není jenom o řeči primárně 😉

sisstin
autor
11. dub 2012

@kaja73 tak jako to neřeší spousta lidí, to fakt nejsou jediný 😉

kaja73
11. dub 2012

@sisstin no najblizsie sa mame stretnut o mesiac,tak jej skusim dohovorit-len dufam ze sa na mna nenastve-oni to fakt neberu za problem. 😒 skor sa nad tym usmievaju-nie posmievaju,ale usmievaju a davaju mu cas.

sisstin
autor
11. dub 2012

@kaja73 no hele, já ti nevím...aby se fakt nenasrali, v tomto případě mám pocit, že nemá cenu jim nic říkat...oni to řešit nebudou....páč přece xy nemluvil do 6let a je z něj pan inženýr, že 😉 😒

sisstin
autor
11. dub 2012

@kaja73 to je prostě celková neinformovanost, všude jim řeknou, že kluci jsou líný a nemluví...že přece mluvit se naučí každej a pak jsou právě děti, který maj jít do školy a mluví jak hotentoti a diagnostikují jim dysfázii v 6letech 😒

kaja73
11. dub 2012

@sisstin ved to,musim si to cele premysliet a ak nieco poviem,tek len velmi diplomaticky 😖

sisstin
autor
11. dub 2012

@kaja73 on jako ani opožděnej vývoj řeči není žádná brnkačka, co sem chodí holky ...taky je to práce..není to tak závažná diagnoza jako dysfázie, tam se to do ZS upraví a nemusí být žádný poruchy učení...ale jako taky "jen tak" se to nespraví samo od sebe 😕

sisstin
autor
11. dub 2012

@kaja73 já ze svých zkušeností...rodičům, kteří to nechtějí řešit a slyšet, nemá cenu nic říkat...akorát se to obrátí proti tobě. Já už nevyžádané rady nikomu nedávám, jen tomu, kdo to fakt řešit chce 😉

sisstin
autor
11. dub 2012

@kaja73 btw: já to vidím i u některých dětí ve školce, rodiče si myslí, že když jsou v logo třídě...tak tím to hasne a už nic jinýho dělat nemusí 😉 ty důvody jsou různý - někomu se fakt nechce, někdo na to nemá čas kvůli práci atd. atd., ale často je to fakt neinformovanost a salámismus...za což ale můžou hlavně ti různí "odborníci" 😖

sisstin
autor
11. dub 2012

@kaja73 jakoby furt se ta špatná řeč nebere za handicap, i když to handicap je ve všech směrech..dítě je sociálně pozadu, páč jednak různá vývojová období jsou spojená s řečí - třeba Tygr má ted období "moje", páč až ted to slovo začal říkat, přitom běžný dítě to má mezi 2,5-3roky, a jednak se nedorozumí s vrstevníkama. Tím, že blbě mluví, tak se dlouho ani nemůže ptát a rozvíjet debatu, tudíž i když má normální IQ, tak prostě v něčem zaostává mentálně atd. Je toho spousta, a fakt to není jenom o řeči jako takový...

sisstin
autor
11. dub 2012

to dítě je dnes a denně frustrované, páč pomocí řeči nedosahuje svého cíle...tím pádem hodně dětí je pak agresivních, negativistických...nebo naopak jsou úzkostné a bojácné... já to vidim strašně moc, jaký je to problém...i když Tygr je jinak "normální", má dovednosti jako vrstevníci (až na tu motoriku), v něčem je i napřed...ale i prostě problém to je fakt velkej....

pelmisek
11. dub 2012

@sisstin tý brďo sis to máte teda fakt režim, hustý! Já holt musím "vyvenčit" hlavně tu mladší pže jinak bych fakt zešílela. Ta malá je fakt tornádo🙂 Veru ta by myslím nemusela ven snad vůbec. Jinak chodím do práce tak nějak na necelej půl úvazek - tak jak to stíhám a potřebuju. Střídáme se s manžou v hlídání a vození Veru na všechno možný. Kája holt musí většinou taky. S tou školou jsi mě teda fakt vyděsila. Hodiny práce ještě po škole. Mno to se asi zhroutím i když nebudu chodit do práce na celej úvazek chjo. Je fakt, že neteř má "jenom" dyslexii a učili jsme jí číst po sobě na střídačku tři a trvalo to fakt min. 2 hodiny než jsme jí doslova dotlačily k nějakýmu výsledku. Hmmm to jsou fakt bezva vyhlídky. Jinak Veru chodí sice do logoškolky, ale jejich logopedka je taková nijaká a myslím, že jí neumí moc zaujmout, takže naše soukrlogo jí posílá pro Veru úkoly a jednou podle toho.

pelmisek
11. dub 2012

@sisstin jo frustrovaná asi Veru opravdu je a já taky! Je to fakt boj a občas fakt upadám do depresí 😒 Když musím Verunce každý den tak 3-4x říct, že teda i při té největší snaze jí fakt nerozumím a ona to neumí říct jinak tak to pro to dítě teda musí být děs. A když jí na hřišti někdo řekne, že jí nerozumí a proč tak blbě mluví tak to ji fakt lituju. Ona by si tak hrozně ráda s každým povídala, pže je z podstaty ukecaná chjooooooooo

maccizpopovic
11. dub 2012

@sisstin no kompenzovaný rozhodně není, začínám mít pocit, že čemu nerozumí se snaží prostě vynechat a udělat si tu věc po svém. Dnes jsme byli ve výrobně svíček - děti si tam mohou udělat sami svíčku - paní mu říká, chyť to za knot a buď polévej nebo toč svíčkou. Já držela Richarda a chvilku jsem nedávala pozor a Mates samozřejmě si polil ruku voskem, protože držel svíčku jinde než měl a o nějakém točení nemohla být řeč. Nebo paní řekla namočíme do vosku a počítáme do tří (jedna,dva,tři) a můžeme namočit znovu nebo svíčku za obarvenou část chytit, děláme max. dvě vrstvy - Mates pochopil tři vrstvy. Musela jsem si ho vzít stranou a dvakrát znuvu vysvětlit a ukázat - paní to samozřejmě také ukazovala,ale to nestačilo, on potřebuje plnou kontrolu. Nejlepší je pokud akce probíhá jeden učitel na jednoho Matyáše, plné soustředění je třeba na obou stranách, pak to vyjde .
Ono mu teď spousta věcí projde,ale až bude třeba aby reagoval přesně na slovní pokyn bude hůř. On je šikovný, chytrý takže teď vypadý docela OK, ale děsím se školy,kde bude muset dělat přesně co se mu řekne.
To spousta lidí nevidí a nechápe, kolik pozornosti a úsilí je třeba mu věnovat,aby dělal věci správně a něco se naučil.
Co se týká výslovnosti je to bída,ale tvrdým cvičením to zlepšujeme .... naštěstí už reaguje na mé opravování (zopakuje slovo znovu po mě) a někdy se dokonce sám opraví. Teď to Č jsme napravili krásně a v poměrně krátké době, ale stále bojujeme s L. Neumí samozřejmě R,Ř,Ž, trochu hapruje C, nečistě vyslovuje TĚ,DĚ,NĚ - ty měkčené.
Ale většina lidí co ho pár měsíců neviděla se shodne,že už je to mnohem lepší - dokonce už si pokecá i po telefonu a pokecá si i ten druhý člověk na opačném konci - což je velmi pozitivní.

sisstin
autor
12. dub 2012

Dobré ráno,

@pelmisek no jako dřív jsme ten režim fakt měli, když nechodil do školky, to jsme makali hodně...teď už to tak slavný není, každý den se snažím po školce s ním něco dělat, jenže právě, jak on u toho dělá kraviny..tak třeba 15minut něco děláme a dalších 10minut dělá kraviny..takže sice se snažím tři hodky o něco, ale jako čistýho času je to pak o moc míň 😅 a jednou týdně teda ta logo a jednou reha. Jako aspon z tý logopedie chodíme domů pěšky (5km), tak to se vyvenčí, s dědou jde aspon do krámu každej den..jako že by byl zavřenej doma úplně, to ne...ale už to není jak dřív, že jsme se každej den vydali ven na tři hodiny, to fakt nestíháme. Tak aspon ve školce chodí každý den, od září nebyli venku snad jen 2x, když byl venku smrad nebo tak...jinak fakt chodí pořád. S tou školou, to je právě to...že hodně rodičů si myslí, že když už to dítě mluví normálně, tak že to tím končí...ale právě ta dysfázie už doživotně pak trvá v těch specifických poruchách učení. Záleží teda samo, jakje ta dysfázie těžká, u těch hraničních forem SPU nemusí být vůbec, ale zase u těch těžkých forem má většinou dítě všechny dys, co existují 😖 A co mají holky starší dysfatiky už školou povinné, tak škola někdy dost hrůza. Děti chtějí "vyštípat" do zvláštní, i když IQ mají normální, nedrží se individuálního plánu.... např. @dadlenka psala, že má známou a kluk má expresivní, a učitelka si myslí, že když napíše jeden diktát 4x, ta jako, že mu to pomůže...a nebo úleva spočívá v tom, že dítě místo 20vět napíše 15 apod. Přitom třeba dysgrafik by vůbec neměl být zkoušen písemně. 😖 Já mám upřímně ze základky hrůzu a vůbec se nedivím @maccizpopovic , že v případě toho, že by to nešlo, tak je ochotná učit Matese doma 😔

@maccizpopovic nj, mně nedošlo taky to, že Mates má čistou receptivní...při těch smíšených formách (pokud nejsou fakt extrémně těžký, jako má třeba Z. nebo Maty od @miawa) tak se to porozumění většinou pak okolo pěti let už kompenzuje (i dřív), a pak už je z toho dysfázie "jenom" expresivní. Hele, ale Maty asi blbě vyslovuje ne proto, že by to neuměl říct, ale že tam ta písmena asi neslyší ne? 😕 A pak to vypadá, že má jakoby problém s expresí, i když nemá. Páč Tygr tam ta písmena zas slyší, ale v expresi je pak úplně vypouští, i když při nácviku té samotné hlásky umí říct snad všechny...párkrát zadrčelo i R...ale pak ve slovech bída s nouzí že 😝

pelmisek
12. dub 2012

@sisstin jo je mi jasné, že se na zš s ní budu muset dooost učit a že se přidávají všechny ty dys. Doufám taky, že se dostane do logoškoly když chodí do logoškolky. Normoš zš by fakt nedala aspoň podle toho jak to vypadá dnes. Myslím, že půjde do školy skoro v osmi letech pže příští rok určo dostane odklad a je prosincová, takže půjde v sedmi a třičtvtrtě což už je dost dlouhá doma na tom všem zamakat. Prostě dva roky k dobru. Jo sis mám ještě prosbu. Nevíš o nějakém volně stažitelném programu či hře na pc, která by nějak pracovala s touhle poruchou? Vím o jednom placeném programu pro dyslektiky, ale to mi přijde ještě brzy ho kupovat a Vera je na PC dost ráda. Teď jsem na ní dokonce vymyslela, že před každou povolenou chvilku na PC si musí předtím "odpracovat" logocvičením a to funguje perfektně. Ona je na tom PC fakt trochu závislá🙂))

sisstin
autor
12. dub 2012

@pelmisek super je Chytré dítě - naslouchej a hrej si, tam je právě spousta úkolů na to sluchový rozlišování 😉 a pak na celkový rozvoj je Chytré dítě - hry, dá se to stáhnout oboje na www.ulozto.cz 😉 Právě my máme logo základku daleko, tu mám jako poslední možnost, kdyby to fakt nešlo. Jinak bych byla nejradši pro nějakou dys třídu s menším počtem dětí, pak mám Montessori ZS (Tygr chodí do MNT školky), no pak teda běžná ZS (třeba i s asistentem) a fakt jako poslední ta logo. Pro nás by to bylo logisticky úplně šílený 😖 no uvidíme, to ted fakt nikdo neřekne, jak na tom budou....Tygr taky půjde skoro v osmi (je zas říjnovej).

maccizpopovic
12. dub 2012

@sisstin svatá pravda, on spoustu věcí neslyší,ale také na druhou stranu spoustu věcí "šumluje". Ví jaká hláska tam patří,ale ulehčuje si to . Musí chlapec pochopit, že pokud nebude správně vyslovovat lidé mu nebudou rozumět.
Situaci také nezlepšuje to,že Richard sice mluví hodně,ale s výslovností to také není žádná sláva. Už jsem o tom mluvila s logopedkou a začneme po velkých prázdninách. Takže už doma cvičíme základ - orofaciální cvičení a dech, o prázdninách vezmeme jednoduché hlásky a pak se můžu připravit na dvojhodinovky logopedie - to jsem ohromně šťastná.

@pelmisek jak píše @sisstin máme doma Chytré dítě - naslouchej a hrej si a mohu to vřele doporučit. Jinak u nás stejný systém, počítač za odměnu a také to funguje.

lenajsek
12. dub 2012

@sisstin Teri, to Chytré dítě jsem už stáhla, už jsi o tom psala dřív, ale chce to po mě nějakej kód, nebo co...

Dneska Lukin krásně "pracoval" doma, skoro celé dopoledne, kdyby to tak šlo pořád... bavilo ho to, skoro žádný vztekání... 🙂
Mějte se fajn, i když venku lije jako z konve...

sicinka
12. dub 2012

Ahojky, tak školka se dneska moc nezvládla. Dáda nespolupracuje a nechce dělat to co ostatní, chce si hrát s hračkama, jakákoliv cílená činnost je děs (tedy prý něco stříhal a maloval). Kromě toho se dvakrát připočůral a okamžitě se svléknul, protože nechce být mokrý (je nějakej asi nastydlej chodí čůrat 10 za dopoledne). Dohodli jsme se že bude chodit jednou týdně častěji by to bylo moc jak na něj, tak na ostatní děti a uvidí se časem: Myslíte si že jednou týdně je k něčemu, já se bojím že si tak moc nezvykne. No jsem z toho taková přepadlá, sice jsem nečekala že by se jako nějak ideálně zapojil, ale tak nějak jsem doufala že aspoň něco. No ségra to zhodnotila tak že kdybych ho takhle dala do té jiné školky v září tak mi ho za týden vyrazí. Já si zase říkám bude za a starší, za b budou tam všechny děti nové budou si zvykat a tak. U nich se prý všechny děti hned zapojovali ne do všech činností, ale třeba do většíny. Achh jo

filmuska_01
12. dub 2012

@sicinka ahoj, zaciatky su vzdy tazke. Cosa tyka tej cielenej cinnosti tak viem ze aj 4rocne deti niekotre odmietaju sa zapajat,najma vnovom prostredi,on nema ani 3.
To ze sa zobliekol naopak svedci skor o jeho samostatnosti a nehody su bezne v tomto veku,najm ak deti prechladnu.
A lubilo sa mu tam,ci plakal?

filmuska_01
12. dub 2012

@sisstin porad jak to funguje s tymi hrami, ja mam omomentalne obe deti doma s kiahnamijedna konci, durha zacina a ,tak sa chytam kazdej sance ako ich zabavit.

filmuska_01
12. dub 2012

Vcera nas D ohurila vetou > Tati Mimi Dada bac au.

Kto uhadol co to znamena?

preklad ku ktoremu nam pomohlo zahranie scenky co sa udialo. Tati, M ma buchla po zadku,boli to...

Estesa pochvalim -tu na tomto fore to ocenite- zacala si spievat kukulienku refren
( h)ajaja kukukuku...a vyzaduje si spievanie .
Starsiu to tak bavilo v roku a pol, aspon vidim kolko toho este v hovoreni mame pred sebou.

dadlenka
12. dub 2012

@sicinka to chce čas a hlavně klid. To, že se první den dvakrát připočůral je normální, protože ještě nemá tam tu jistotu, kam se chodí, komu říct... Kryštof taky nesnese mokrou věc na sobě. to mi přijde, že dělají zbytečně závěry z jednoho dne. A chtít nějaké zapojování, to je sci-fi... tohle by nezvládlo ani normálně mluvící standartní dítě... Kamarádka má nadstandartně mluvícího a chytrého chlapečka, který miluje děti a ve školce se nezapojuje vůbec, maximálně si hraje s autíčky, za celou dobu namaloval dva obrázky (chodí od září) teprve teď už zná jména dětí a začíná si všímat, kdo tam je a není🙂) Paní učitelky jsou rády, když si k nim přijde sednout do kroužku, když něco společně dělají. Mě ty požadavky přijdou fakt přehnané🙂 Kryštof sice chodí do stacionáře, ale shodly jsme se s "tetou", že nemá smysl jednou týdně, protože ten první den si teprve zajíždí rytmus a teprve ten další den je schopen normálně pracovat a zapojovat se. Lepší by bylo aspoň dvakrát týdně aspoň na tři hodiny. Jinak to nemá smysl..

sicinka
12. dub 2012

@dadlenka @filmuska_01 jinak se mu tam prý líbilo, dokonce když šli domů tak si zpíval písničky na které tam cvičili (nezapojil se ale asi to vnímal). Jinak rozbrečel se za celou dobu jednou a to když si nechtěl vzít zástěru na malování, tak mu ji pak nedali. Jinak prý mluvil docela dost i mu rozuměli. Mě o taky trochu příjde že měli asi štěstí a ty děti měli hodně šikovný i podle toho co líčila, že dělají. Jenže pak je pravda že tam trčí moc a je otázkou jestli to taky nějakému rodiči nebude vadit, že se mu tolik věnují. Jinak ráno bulel, že tam nepujde, řekl mi kde má boty že jdeme pryč (tedy Máme boty chci pryč - né celou větou). No ale pak jsem ho ukecala normalně si sedl mezi děti oni mu ukazali nějaký auta tak si hrál. Řekla jsem mu že jdu pryč a normálně papa bez mama.

sicinka
12. dub 2012

Jinak ono je to tím že mi to taky segra řekne víc naplacato než by asi člověk volil slova u jiného rodiče. Ale sebralo mě to dost. Ono už jak ráno řval tak říkala jestli ještě není malej a nechceme se na to vykašlat, asi se dama trochu lekla jak to pujde no ☹ ale uklidnil se asi za 2 minuty seděla jsem tam s ním dalších 20 a pak mě poslal pryč tak mi to přišlo normální na to že byll ve školce uplně poprve.

dadlenka
12. dub 2012

@sicinka jako to je opravdu velká šikulka... To by mě zajímalo, jakou mají představu, že by dítě, které je někde první den mělo reagovat. Už jenom to, že vnímal i když se nazapojoval je přece super... No spíš bych to viděla, že nebude problém v malém, ale v personálu a na to bych si dala fakt pozor...