Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
14. říj 2010

tak, knížka už ke mně putuje...kdyby si ji pak chtěl někdo přečíst, tak pošlu....její knížky se fakt nedají číst 2x ☹

vojtisek2007
14. říj 2010

@simalex no to on by právě pomáhal se vším pořád a vždycky....no někdy je to dost otravný. Teď např. přestal uklízet hračky, nebude to dělat a nebude a nebude....bude radši sbírat prádlo, vysávat, žehlit, vařit....ale uklízet hračky fakt ne, tak s tím bojujeme....
@sisstin tak tu paní neznám, ale juknu, ale jestli je do moc depresivní, tak radši moc ne...a co tvůj blog - něco novýho, dotváříš ????

vojtisek2007
14. říj 2010

Vojta je dneska doma, tak jdeme do školky pro oběd, tak zatim papa 😀

sisstin
autor
14. říj 2010

@vojtisek2007 Žlababa založila web postižené děti 😉 a vydala dvě knížky, které jsou sepsány z jejího blogu právě na postižených dětech 😉 první se jmenuje Maminko, nezpívej a ted ta druhá S rukama na uších 😉 Ona se stala dost známou, hodně je ted v televizi a tak. Ta knížka vyhrála první místo jako nejlepší kniha v oboru literatura zaměřená na handicap 😉

no a můj blog, dobrý....tak nějak ho tvořím, jde to lehce 🙂

sisstin
autor
14. říj 2010

no nic, já ho sem hnidopiššky dám 😀 😅 😅 😅

http://www.tichysvet.blogspot.com/

snad mi tam nebudou lízt nějaký prudiči 😅 😅 😅

sisstin
autor
14. říj 2010

jo, dneska jsme trénovali zatím jenom barvy( opět, Tygra to děsně baví 😅 😅 😅 ) a jinak sedim u compu a Tygr si tady jezdí s autem do garáže, kterou jsem mu vytvořila z kostek 😅 😅 😅 a odbíhá čumět na Teleblbísy..dneska nemám vůbec elán...tak možná odpoledne 😅 😅 😅 měli by jsme trénovat ještě to blbý malování, to mě strašně neba 🙄 🙄 🙄

jinak, jestli sem můžu frknout, co mám Tygrovi k Vánocům..třeba by se vám něco líbilo. Máme toho Zajíce v pytli- to dělal na tý logo klinice, a bavilo ho to....pak klasika Duplo, Moondough- měsíční modelína, ta je super, se to nahází do toho strojku a padaj z toho hambáče..a pak jsou tam formičky na pití a hranolky 😝 pak Chytré pero, pan Kyblíček a garáže 😉 od našich ještě dostane hodně doplňků k vláčkodráze a je to 🙂

simalex
14. říj 2010

@sisstin
siss, to chytré pero - Tygr to už pobere? Jinak super dárky. A tu hamburger plastelínu chce Alexek taky. Vloni jsem koupila něco jako měsíční plastelína - kyblíček s různými rypadly, tvarovacími strojky, dvěma druhy formiček + kelímková plasetlína a bylo to super. Za ten rok jsme to teda vytáhli asi 4x, ale světe div se, plastelína pořád k použití. To někdy, aby si na tu plastelínu člověk vzal rozbíječku.

Taky máme tu chytrou kuličkovou plastelínu, ale tu bych asi moc nedoporučovala. Kuličky jsou všude, jak ty barvy jednou trochu smícháš, už je nerozmícháš a taky to chce hodně fantazie k tvorbě. Moc mě to nenadchlo.

vojtisek2007
14. říj 2010

my jsme dneska netrénovali ještě vůbec, zatím neměl na nic chut, pouze po obýváku natahal sňůry a pověsil prádlo :-K vánocům máme zatím vymyšlenou jenom kuchyňku - pro oba tedy - nějakou větší, manža je truhlář, takže něco vyrobí...vojtu moc baví vařit, nosí nám kafíčko, a peče maso...věčně si půjčuje hrnce a vařečky a pod velkým kuchy. stolem si dělá vývařovnu 🙂 a určitě koupíme zase spoustu kostek, to je taky baví. Plastelínu jsme loni taky kupovali - nevím jakou, něco jako farma - bylo tam prasátko a formičky a do těch se ta plastelína mačkala a dělala jsi mu žrádlo a tak....ale u nás teda úspěch nula nula nic...maximálně si hráli s tím prasátkem, ale plastelína je teda nezajímala...

sisstin
autor
14. říj 2010

@simalex ta měsíční právě vůbec nevysychá 😉 to chytré pero nevim, vzala jsem to od 2 let a vím, že je to docela těžký...že některý normální děti to nezvládají ani ted ve 3..uvidíme, kdyžtak to pak vytáhnu dýl 😉 stojí to 220Kč, tak to není zas taková darda hrozná 😉

my měli doma tu modelínu Playdough, ale jednak, vyschla a jednak vytlačit něco z těch strojků, to je teda umění...to jsem musela použít hrubou sílu já...natož Tygr, že jo 😅 😅 😅

sisstin
autor
14. říj 2010

my teda stihli ted takovou doplnovačku barev a tvarů, jsou tam kousky, které se dávají do obrázku právě podle té barvy a tvaru 😅 😅 😅 ukazoval mi obrázky, co máme od té logopedky...zkoušela jsem na něj, třeba by mi vybral, co se papá- měl tam šest obrázků - měsíc, hrnek, jahoda, pes, balon a dort 😉 atd., tak to už je schopnej najít..nebo , co jsou zvířátka...a tak 😉

ale bída, on fakt vydrží 10 minut a šlus..pak si dělá ty jeho kravinky zas 😅

sisstin
autor
14. říj 2010

@vojtisek2007 kuchynka by se nám taky hodila, ale fakt už nemám love a jednak už nevim, kam by jsme to dali....naši maj chudáci na starý kolena byt jednu velkou hernu a věčnej bordel 😅 😅 😅

simalex
14. říj 2010

siss, super blog. Jsi šikulka. Není nad to, jak si to všechno utřídit, jak v hlavě, tak i v reálu přes písmenka. Jsi fakt dobrá. Taky to je super deníček a kronika. Já se furt hrabu doma v nějakých papírech, abych zjistila, co jsme kdy dělali, jak jsme na tom byli, kdy jsme co začali řešit.
Když byl Alexek miminko, založila jsem mu stránku na web zdarma nebo na čem. Kdo ví, co je s ní teď. 😀 😀

sisstin
autor
14. říj 2010

@simalex není to těžký 😉 šablonu si tam vybereš a pak jenom dáváš přes html odkazy, to těm tam navede...a jednom přidáváš příspěvky 😉 jsem se bála, že to nebudu umět, páč vůbec neumim programovat...ale je to fakt pro každýho 😉

vojtisek2007
14. říj 2010

@sisstin tak my naštěstí máme byt velkej, ale jen do konce listopadu - už teda máme sehnanej novej, naštěstí ještě o chlup větší nebo máme ještě v jednání baráček, což by bylo pro nás rozhodně lepší....
takovouhle kuchyňku dělal někomu manžel loni k vánocům - je to ještě bez horních dvířek, ale bylo to vymakaný (sporák, vyklápěcí trouba, dřez....), jen ty barvy se mi moc nelíbí a nás je teda malá....

simalex
14. říj 2010

@vojtisek2007 vojti, tak to ti manžu chválím... Musíte to doma mít super truper. Kuchyňka krásná.
Já jsem si tak nějak myslela, že bydlíte v rodinném domě. Představuju si tě, jako takovou tu skvěou mamču, která stihne pracovat, péct chleba, skvěle a pravidelně vařit, hrát si se třema dětma, udržovat skvěle zahrádku a domácnost, dodržovat režim a přitom zůstat v pohodě 🙂 🙂 .

argousek
14. říj 2010

Ahoj holky,

navedla mně sem simalex, narazila jsem na ni náhodou v jiné diskusi a budu moc ráda, když mně přijmete mezi sebe. V rychlosti jsem prolítla blog sisstin a i to co psala simalex, jako by se psalo o našem Adámkovi. Do nedávna také vůbec nekýval hlavou ano, jen řekl, že něco nechce a když něco chtěl tak si to prostě vzal. Adámek se narodil v 26. týdnu těhotenství a pořád jsme odečítali 3. měsíce korigovaně, čemuž tak do roka odpovídal, ale pak se začal vrstevníkům hrozně vzdalovat a až nám ve dvou letech došla trpělivost tak jsme si našli nového neurologa a pedopsycholožku a kontaktovali ranou péči. Díky tomu se všechno hnulo kupředu, konečnou diagnózu zatím nemáme. Skočila jsem sem jen v rychlosti, přes den nemám moc času, protože teď máme ještě druhýho špunta, ale zase se ozvu a doufám, že toho stihneme probrat víc. Jsem hrozně ráda, že jsem narazila na tuhle diskusi a konečně našla někoho, kdo má stejné problémy 😉

vojtisek2007
14. říj 2010

@simalex no teda simi díkkkk, se tady normálně červenám až na pr.... 😀 ale vůbec to tak není...doma máme už roky provizorium - znáš to - kovářova kobyla chodí bosa a co nutně nepotřebujeme nebo si nevydupu, nemám, ale to je spíš daný tím, že pořád ještě bydlíme v podnájmu (už teda druhým za těch 13 let co jsme spolu), takže dělat něco na míru do bytu mi přijde zbytečný, máme spoustu komod a komínů, který se dají libovolně kombinovat apod....Jinak jo, pracuju, denně vařím - ne že by mě to bavilo nebo bych o to stála, jsem typický blíženec a kdybych byla sama nebo jen s manžou, tak na to prdim - ale takhle je to spíš povinnost, i ten chleba občas upeču, páč ho mám radši, nesnáším kmín a v krámě chleba bez kmínu sehnat je umění aspoň teda u nás 🙂, zahrádku nemáme, ale na ní jsem fakt ráda, rochnit se v hlíně a když pak vidíš ten výsledek, to potěší. Režim jsem se naučila držet páč když nejni, je to tady jak když sem někdo hodí bombu, přeci jenom je nás víc a kdo to nezažil tak to nechápe - např. manželova matka, ta je z nás prostě mimo a nechápe, proč nemůže přijet třeba na návštěvu v šest večer - a člověk jí nevysvětlí, že se jde pomalu večeřet, pak koupat a ukládat...že to tak prostě děláme a kvůli ní (ani kvůli nikomu jinýmu) se to nebude narušovat, myslí si, že mateřství a děti moc žeru, ona taky vychovala dva kluky a rozhodně teda ne takhle "upjatě" - s klidem bych jí to tady na dva dny hodila na krk....aby viděla maminka. Ale rozhodně nejsem nějakej superman (ikdyž s tou mojí úchylkou bych nejradši byla 🙂 ) a když mě to nasere, tak nežehlím, nevařím, k večeri hodím do friťáku hranolky a účtovat začnu až když fakt hořej termíny....Teď se těším jestli vyjde ten baráček, v paneláku (a hlavně teda na sídlišti) mě to moc nebaví a ani děti....

sisstin
autor
14. říj 2010

@argousek já už jsem tě někde viděla, vy taky máte podezření na dysfázii ne? 😉 My taky dg. uzavřenou nemáme, zatím je to teda těžce opožděný vývoj řeči, lehké opoždění i v receptivní složce, podezření na smíšenou dysfázku. Ted uvidíme v úterý, jedeme zase ke Krejčířový a tak nějak čekám, že teda bud řekne, že už jo..že dysfázka. Nebo že se to vyvíjí dobře a ještě počkáme 😉

holky, tak jsem si koupila kozačky..klasika tmavě hnědý k bundě, pohodlný...a v Deicháči měli zlevněný Elefanty z litra na 499Kč, tak jsem je musela Tygrovi vzít..budou mu i na jaře, má tam rezervu dost 😀

argousek
14. říj 2010

@sisstin a to myslíš osobně nebo tady někde na koníkovi? 😅 Já chodím na koníka už přes dva roky, tak je to možný. Jinak u nás konečná diagnóza ještě není, dloho se nic nedělalo, protože se pořád všichni domnívali, že je to tím, jak byl nedonošenej a že se to srovná. Ale když mu začali ve dvou letech vrstevníci utíkat mílovými kroky, tak jsem s tím začali něco dělat. Kontaktovali jsme rannou péči, našli novýho neurologa a pedopsycholožku a teď jsme byli i v SPC. Tam měla paní psycholožka podezření na autismus, ale to mi nepřijde. Teda podle toho jak se tam choval se té paní ani nedivím, že si to myslela. On je v cizím prostředí takovej roztěkanej, málo reaguje, je prostě rozptýlenej novým prostředím a jak těká po všem novým tak má i blbej oční kontakt. Ale doma je jinej a na autistu mi to opravdu nepřijde, ale je prostě vidět, že je jinej než ostatní děti. Zvířata ho vůbec nezajímají, nejradši si dělá, co sám chce. Ale nadruhou stranu si myslím, že je hrozně chytrej. Je ale těžký s ním něco dělat, když se mu to líbí a baví ho to, tak se učí rychle, ale když ho do něčeho nutím tak to ne a ne, musí prostě sám chtít. Nevím, ony se ty diagnózy prolínají, ale myslím, jestli tam také v našem případě nespadne disfázie, protože malej třeba přehazuje slabiky, řekne třeba taky "katy" nebo otovi "ovoty" atd. a zvratná zájmena neříká taky - třeba řekne mamka koupe místo se koupe. Ale třeba začal skloňovat, takže mami, babi skloňuje dobře a taky začal říkat mám, jdu a nemluví o sobě už ve třetí osobě ne teda ve všech případech, ale už začíná skloňovat. Holky musím běžet, čeká mně tady hora prádla 🙄

argousek
14. říj 2010

jo a botky krááásný 😉 😀 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
14. říj 2010

@argousek já měla za to, jestli jsi nezaložila diskuzu o VD někdy před víc jak rokem 😉 já tam právě poprvý četla o dysfázce a nasměrovalo mě to dál 😉

jinak, nechcete taky zkusit Dr. Krejčířovou (chudák Dr. , jí furt někoho dohazuju, jak kdyby toho měla málo 😅 😅 )? Od ní máš 99% jistotu, že vám dá správnou diagnozu 😉 ona, když si nebude jistá, tak vám ji nedá 😉 my už tam jedeme po třetí, páč ten vývoj jde furt dopředu, tak to vždycky jenom zhodnotí a jedeme dál 😉 Ona je ta správná diagnostika základ. Je sakra rozdíl, jestli máš doma autistu nebo dysfatika 😉 a to tedy zejména v prognoze, kdy dysfázie je vývojová věc a časem se bud úplně rovná či hodně dobře kompenzuje, oproti autismu, které je doživotní a nevyléčitelné jedno z nejzávažnějších psychiatrických onemocnění 😉

Jsou i dost často autíci s dysfázií( teda samo autíci, kteří mluví- asi 50% autíků), ale tam je ta dysfázie pouze jako přidružená dg, a základ je ten autismus 😉 to má třeba Jára od Moniky http://ojarovi.blogspot.com/

Jak vy jste na tom s porozuměním řeči? S tím problém není nebo jo? 😉 Ukazuje syn a sdílí pozornost? Napodobuje činnosti, komunikuje neverbálně atd? 😉 Autismus může být podobný dysfázii( smíšené či receptivní) v tom nízkým věku, okolo 2-max. 3 let, pak už je čím dál, tím víc jasnější, o co jde 😉 Tygr měl někdy okolo 2 let auti rysy, ale byly způsobený právě tím neporozuměním řeči, od 27m máme autismus od Kr. vyloučenej, a ted v jeho necelých 3 fakt vidím, že on teda autík není ani omylem. Nemá už jedinej auti rys a komunikuje teda až až, tedy neverbálně 😉

V té Rané péči si myslí co? 😕 Ono je to pak dost "ztížený" i povahovými rysy...některý děti prostě spolupracovat nechtějí, a to je pak těžký 😉 Tygr má naštěstí takovou povahu, že se chce zavděčit a teda už docela obstojně maká( samozřejmě ne vždy), ale za pochvalu by udělal cokoliv. Děti, který tohle maj na salámu, je fakt pak těžký donutit něco dělat a chce to hodně dobrý odborníky, který budou vědět, jak na něj 😉

mydva28
14. říj 2010

Ahoj mamči !Narazila jsem na vás náhodou a moc mě vaše diskuze zaujala. Hodně chápu vaše problémy a starosti, opravdu si plno lidí s "normálnimi" dětmi neumí představit život s "odlišným" dítětem. Starší syn má pravděpodobně nějakou formu PAS. Vždycky jsem od kamarádek slyšela, jak to je zlatý dítě, že si vyhraje sám, jak to je hrozný s těma jejich drakama..... a nikdo se nedovedl vžít do mě, která jsem jsem tušila, že není něco vpořádku. Nyní jsou vrstevníci úplně jinde(navštevují kroužky, baví se o vesmíru...), náš šmudlík je stále na plínách, neumí skákat, jezdit na kole, ale máme ho rádi jaký je. Dokonce mi začal odpovídat na otázku PROČ, sice vím, že asi nikdy neuslyším spontánně"mami, mám tě rád!", ale jsem vděčná za každý pokrok. Jsem moc ráda, že existují podobné diskuze, který dovedou povzbudit! Díky! 🙂

jolinka
14. říj 2010

dajak mi ubehla diskuzia kym som sa znovu dostala na net.

sisstin... mas velmi dobry blog
vojtisek2007 tusim ty si sa pytala na matematiku u nas. myslim ze K. realne nevie pocitat len odrieka ten pocet do 5 ci 10, vsetko nad 1 je styri, nepoda mi ziaden pocet okrem jeden, ked chcem viac musim si pytat Este jeden, atd.. celkove co ona nevie, ju ani nebavi robit, a je toho dost... 😒 Ked uz ako tak hovori, kostrbato, komolene... tak uz sa zacinam zameriavat na ine veci nez aby LEN hovorila... teda na pilovanie gramatiky a vyslovnosti, a tiez na znalosti a vedomosti, tam sme hooodne pozadu za vrstovnikmi.

Jedine co vedela primerane veku su farby, okolo 3 roka, ale to preto, ze ju bavi malovat a kreslit. Musim uz sfotit a hodit tu nejaky jej vytvor... V tom je lepsia aj ako deti jej veku [nedavno mala 4] nieto keby som jej odratala min. rok posun dozadu vo vyvoji. V skolke dava ucitelka vykresy co deti malovali na vystavku do satne. Kati je tam vacinou vystavene jedina z malych deti. Tie male, bud odmietnu kreslit alebo len ocmaraju papier, tak to tam ucitelka ani neda. Maju v triede 8 predskolakov, 3 stredne a 11 malych deti, kde je zaradena aj ona.

argousek
15. říj 2010

@sisstin jojo to jsem byla já, založila jsem i diskusi o kineziologii a handlu, ale moc lidí se tam nesešlo, takže se nakonec diskuse moc nerozběhla a já bohužel nenašla lidi se společným problémem. No já si ti myslím, že to u nás skutečně na autismus není. On rozumí dobře, teda zdálo se mi dřív, že moc nerozuměl, ale bereme různé preparáty jako nootropil, ginkobilobu a lecithin a omega 3 kyseliny a výsledky jsou opravdu vidět. Rozumí velice dobře. On bývá problém vždycky u nějakého vyšetření, že on spoustu věcí umí, ale když se mu nechce, tak je prostě neudělá. Dřív nás nenapodoboval, ale teď už ano. Ale je to právě to, že to dělají děti někdy kolem dvou let a nám už budou čtyři a začal to dělat teprve nedávno. Ona nám ta paní z SPC napsala jen podezření na autismus s tím, že se to nechá otevřené a uvidí se,co se z toho vyvrbí. Navíc že prý by jsme takhle dostali toho asistenta pedagoga, jinak by jsme pouze při opožděném vývoji nárok neměli. A ta paní Krejčířová je odkud?? Já zatím nevím, vyčkám jak se to vyvrbí v tom SPC. Já už jsem ti docela ze všech těch doktorů otrávená, jak každej říká něco jinýho. 🙄 🙄 Už se mi ani nikam nechce 😠

argousek
15. říj 2010

holky tak Adámek dneska poprvé z ničeho nic řekl " To je moje " už ne jenom moje, ale celou větou. Mám velkou radost.

Jinak my autistické rysy máme, je úplně posedlej výtahem, pořád si na to hraje, mluví o tom a když náhodou jedeme výtahem, tak je jak v transu. No a někdy srovná auta do řady. Ale jinak si hrajeme, že si třeba posíláme auto mezi sebou nebo hrajeme "kuba řekl",jestli to znáte a to dokáže hru sdílet. Teď má malýho bráchu a když pláče, tak mu nese chrastítko a chrastí mu, aby neplakal, to by asi autík neudělal, nevím

sisstin
autor
15. říj 2010

@argousek Krejčířová je v Krči v Thomayerovce 😉 je to fakt nejlepší odborník v republice, já jsem ráda, že jsme se dostali rovnou k ní, a nemusela jsem s ním lítat po různých doktorech, kteří o tomhle neví naprosto nic 😉 Kr. ted bude objednávat na další rok, musela bys napsat hned prvního listopadu ráno, aby jste šli třeba tak nějak za 3 měsíce, termíny jsou okamžitě plné a narvané 😉 ale ona by ti fakt řekla, o co jde na 100% 😉 já jsem tak lidskýho doktora a takovýho odborníka fakt ještě nepotkala 😉 ona ani nepoužívá škály na určování PAS, rukama ji prošlo tisíce dětí, takže ona už to pozná ze sebemenšího gesta, a taky z toho, co ji napíšeš do mailu. Ta spolupráce dítěte není zas až tak strašně klíčová 😉 Tygr tam na poprvý( to měl 27m) nespolupracoval skoro vůbec, a stejně to poznala. Na podruhý už super, a ted předpokládám, že bude spolupracovat taky 😉

jinak, co se týče handlu a kineziologie. Já k tomuhle tak nějak vůbec netíhnu, ale věřím, že to někomu může pomoct 😉 my zatím chodíme na logopedii od dvou let, ted máme úplně úžasnou, ale fakt úžasnou logopedku, která to s ním umí. A za ty 2 měsíce a kousek, co tam chodíme, je pokrok úplně neuvěřitelnej 😉 Tygr byl fakt jinej do těch 2( on měl totiž opožděný PM vývoj), ale pak se rozběhnul, a ted v těch 3 už bych řekla, že je normální úplně..až teda na tu řeč 😉

@jolinka díky 😀

@mydva28 čauvec. Koukám, že má chlapeček 4 roky a nemáte ukončenou dg? Mělo by se určit o jaký autismus jde( klasický, atypický) a pak určit funkčnost( VFA, SFA, NFA). Nevím, kam chodíte, ale opět doporučuju Krejčířovou, aby jste věděli, na čem jste 😉 VOKS či jinou AK používáte? Alternativy? Již zminovaný handle, kinezku, son-rise, floor-time atd? 😕

sisstin
autor
15. říj 2010

@argousek to se právě takhle nedá říct, že donesl chrastítko, tak není autík 😉 u vás by mohlo jít( teda pokud to je autismus) třeba o atypicky a vysokofunkční- jelikož mluví už docela 😉 Autismu je strašně moc druhů, a taky záleží, jak to dítě má autismus silný 😉 Tvůj chlapeček by si měl hrát na něco- třeba já nevim, hrát si u ponku, jako, že opravuje...Tygr si hodně hraje v kuchyňce- vaří, dělá mi kafíčko a jako ho pije. Stará se o plyšáky- dává jim napít, pusinky, do postýlky a tak. Pak třeba staví autům dráhy, garáže ..prostě aby si uměl hrát jako, nebo něco napodoboval 😉 Nejdůležitější je teda to sdílení pozornosti, Tygr je v tomhle až trošku extrém- on má ten natažený ukazováček fakt nekecám celý den, neustále mi něco ukazuje a vyžaduje na to odpověd 😉

argousek
15. říj 2010

@sisstin jojo to ona právě takhle říkala, jak píšeš, že pokud by to byl autismus tak atypický. On si třeba sám na tohle nehraje, že by třeba šel krmit zvířátka. Ale když mu řeknu, dej piškot krtečkovi, tak mu ho donese. Nebo s babičkou krmí králíky a toho baví. Když třeba náš pes pije, tak se směje a křičí Argo pije 😒 Jsem opravdu zvědavá, co nám z toho vyleze. On si takhle rád na něco hraje, ale samotnýho ho to nenapadne, musím ho k tomu podnítit.

simalex
15. říj 2010

@argousek
@sisstin
holky, víme, jak na tom ty naše děti jsou s fantazií. U Alexka cítím zlepšení, ale žádná sláva. Teď třeba u nás frčí obchůdek, ale na vaření, opravy apod. si nikdy moc nehrál. Preferuje realitu - raději bude dědovi nosit kameny na skalku, než by dělal jako že něco opravuje 😀 😀 😀 .

sisstin
autor
15. říj 2010

@simalex tak mně právě přijde, že má Tygr fantazii docela velkou..že ten jeho vnitří svět je vcelku dost bohatej, akorát holt nemá možnost to verbálně vyjádřit 😒 Tygr si teda hraje imaginárně ted pořád, vlastně mechanicky už si moc nehraje, i když staví, tak staví třeba garáž pro auta nebo tak 😉

@argousek takže rozumí slušně a i udělá to, co mu řekneš..no to vypadá docela dobře zas 😉 co to sdílení pozornosti? 😉