Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

filmuska_01
17. dub 2012

@sisstin mas super intuiciu,ale aj vela nastudovaneho. 😎

sisstin
autor
17. dub 2012

@filmuska_01 já ted největší smysl fakt vidím v tý rehabilitaci motoriky, hrozně se za tu dobu zlepšil..a fakt stačí 30minut jednou týdně a je to znát hodně 😉 zas jak poskočil v tom pohybu, tak i ta řeč je lepší 🙂 škoda, že tady nejsou i ty terapie pro dysfatiky, jako jsou v zahraničí 😖

filmuska_01
17. dub 2012

@sisstin akurat staviame duplo a chcela ukazat ze tri prasiatka a tie prsteky neposluchali a neposluchali aj ked im pomaha druhou rukou prostrednicek nenarovna.S tou motorikou to asi uzko suvisi,aj ked sa to nezda na prvy pohlad.

hrusti
17. dub 2012

@sisstin Můžu se zeptat, kdy jste začali používat Logico Piccolo? A které listy jste měli první .... Připraven ke startu?

sicinka
17. dub 2012

Jinak do školky už "smíme" 2 x týdně, když to takhle půjde dál tak třeba dáme i tu celotýdenní docházku. Dáda byl strašně chválenej jak se dělí a čeká až na něj přijde řada. Obávám se že je to tím že u nás takové to hamounské období ještě nenastalo, ale aspon něco 🙂. Jo a složil puzzle ze 40 dílků. Možná znovu vytáhnu to logico - chápe puzzle i pexeso třeba pochopí i přiřazování čudlíků.
@filmuska_01 já s ním dělám úkoly podle toho na co se chytá a co ho baví, systém jsem v tom nehledala. Většinou jsem ráda že něco najdu a vyrobím 🙂 Jenže ono čeho se chytit, když motoriku má dobrou, logika i pamět taky nějak jdou a to mluvení je pořád o velký kus za vrstevníky...

lenajsek
17. dub 2012

Ahoj, pěkný večer...

@fimuska_01 Taky nemáme žádný systém, on fakt téměř nemluví, takže děláme hlavně to všeobecnou stimulaci všeho, podle toho, co se mu zrovna chce, některej den je to třeba i hodinku a víc (s přestávkama), ale někdy zase třeba ani ne půl hodiny... je fakt, že skoro každej den máme vytažený pastelky a jen tak si čmárá, téměř vždy má postavený kostky na sebe nebo vedle sebe, toho Zajíce máme taky skoro vždy, tvary vkládačku, nebo jezdí s bagrem a bagruje něco, postaví si ze dvou knížek velkých leporelových "ohrádku" a lozí tam a zpátky...
Taky miluje házení balónků, tak máme takový ty plastový do těch dětských heren, to zkouší házet do koše z Ikei...
Čtu vždycky pohádku před spaním, teď je zrovna v kurzu Mašinka Tomáš a kamarádi, tak vždycky něco z toho, to vydrží sedět a poslouchat...
On u ničeho nevydrží dlouho, mám docela podezření na poruchu pozornosti, nebo ADHD, ale uvidíme, možná je jetšě brzo dělat závěry...
Moc se mu nechce právě navlíkat, do toho ho musím "nutit", nebo někdy se zasekne a zrovna to, co mu nabídnu, dělat nechce...
Klasický puzzle zatím moc nechápe, i když na celkový zrakový vnímání se mi zdá šikovnej... furt nevím, jak mu to vysvětlit, máme puzzle se 6dílky a pak s 12, kde jsou jednoduchý obrázky, ale nějak na to asi zatím nepřišel.
Jednu dobu ho bavilo lovení ryb na dřevěné podložce, to jsme měli půjčený z Rané péče.
A co teda miluje hodně, tak je magnetická tabulka, to bereme i s sebou na cesty, máme malou cestovní. Musím pořídit ještě velikou nějakou.
A spolehlivě vydrží nejdýl u knížek, máme i knížku s magnety a s možností posunování různých obrázků, takže tam se i motoricky zdokonaluje... to je super.

lenajsek
17. dub 2012

@sisstin To je fajn, že je Tygr ve školce tak spokojenej a že se posunul i v tom klasickém dětském hraní si...
To u nás taky zatím moc není, ale řekla bych, že je to spojený taky s tou mluvou (nemluvením), že ta představivost asi ještě není taková...
Náš kamarád, stejně starý jako Lukin, ten furt s něčím "hraje hokej", "vaří", hraje si na "prince" s korunou na hlavě a pod... ale on to prostě sám okomentuje, co dělá...
Já jsu ráda, když si Lukin jezdí s autem, posunuje třeba knížku a já to komentuje, jako že "jede", nebo na ni dáme zvířátka a "jedou na výlet", nebo ty vláčky, jakoby se češe a pod... ale taky to není asi klasický hraní si... já ani vlastně nějak nevím, jak by mělo vypadat...
Ale to leporelo mě docela překvapilo, to si vybral sám a přišel na to sám... to jsem docela zírala.

A jseš fakt dobrá v tom, že i když intuitivně vše děláš, tak to má prostě výsledky a fakt jseš pro spoustu maminek vzorem, Ty i Tygr v tom, co děláte... fakt klobouk dolů.
A s tou logopedickou prací ve školce, taky bych to asi řešila tak, jak Ty, nerýpat v tom... nebo někdy třeba bude příležotost jen tak mezi řečí toto téma nadhodit... uvidíš...

@fimuska_01 To je malá s Logicem šikulka!!!

filmuska_01
18. dub 2012

@sicinka
@lenajsek

diky dievcence z a napovedy ako je to u vas. Ja tiez vacsinou robim s malou co ma napadne ,co najdem na nete ale neviem ci je to dobre.
Vela som doteraz robial na porozumenie, farby, velkost , zvieratka a tak to uz ovlada, aj ked nevie pomenovat slovom.Teraz je to vlastne v tetjo oblasti norma az lepsi priemer.

Je teraz na takej hranici medzi tymi babetkovskymi aktivitami -jednoduche priradovanie a skolkarskymi ,mozno je to aj tym. Nieco vie a ine veci zas su dost zlozite najma kvoli potrebe komunikacie ,tak musim pokukat co by ju zaujalo.
To logico asi ju bavi aj preto ze mame doma take podoben cudliky farebne na cestickach drevenne co sa presuvaju-cviceniena grafomotoriku,kupene povodne starsej. Potesilo ma to, ukazal som jej dve dvojice a dalej isla sama... a je dobre ja na pomenovanie , hovorenie.
vsetko nezvladne,to je jasne,ale pocka ju to . U nas sa ma kto s tym hrat.

sisstin
autor
18. dub 2012

Bré ráno,

@hrusti Piccolo dostal k Vánocům, takže 4,2roku 😉 Máme to Připraven ke startu, tam jsou tři témata. Jako něco umí v pohodě, něco mu musím radit. Pak máme ještě Oko-ruka Sleduj stopu, to jsem koupila s @miawa na veletrhu a to je celkem lehký, to jako zvládnul v pohodě vše. Je to už náročný na přemýšlení, takže jeden list luští třeba i 10-15minut, takže udělá dva a končíme.

@lenajsek tak jako ty máš ještě malýho prcka...ve 2,5 stačí, když dá k sobě dvě půlky...a ve 3-3,5 stačí 4 části, okolo 4let je psaný cca 6-10částí. Takže to vůbec neřeš, má čas. Krejčířová Tygrovi ve 3letech dávala puzzle ze tří částí 😉 Jinak to nemluvení s nápodobovou hrou podle mě souvisí hrozně moc, on si jako Tygr uměl hrát tak, že třeba "jako" vařil kafe nebo tak, tohle jo, když měl k tomu ty reálný věci...ale že by si právě jako vymejšlel, že ted má v ruce hokejku a tak...to ani teď. Jako už si umí hrát s dětma třeba na obchod, hrajou si s panenkama...ale jakmile by byla třeba nějaká hra, že teď si budeme hrát na Šmouly, tak to se samozřejmě nechytá opět...navíc ani neví, co to nějaký Šmoulové jsou...není zrovna velkej TV divák 😅 😅 😅

hrusti
18. dub 2012

@sisstin Díky moc. My máme zatím Primo, Honzíkovi jsou dneska 3 roky 😅 😅 😅 a zvládá už většinu úkolů sám. Máme tedy jen Lucku a Vojtu, Ve školce, Na statku, Barvy a tvary. Problém má jen s listy, kde je třeba z jakých barviček jsou namalované věci a je tam víc jak 3 barvy, to má problém. A u některých listů má problém najít stejný obrázek - viz kravičky, kdy některé mají puntíky, některé fleky, napravo, nalevo, stojí, leží atd.
Právě jsem přemýšlela, jestli místo dalších listů Prima nepořídit třeba nějaké jednoduché Piccolo, ale asi je ještě brzo. A když píšeš, že Tygr ho měl až ve 4 letech, tak to fakt odsunu až na později 😉

Jinak my se synem pracujeme hodně dopoledne. Máme na to cca 1,5 hodky, kdy malá spinká. Někdy i odpoledne, ale to záleží, jak je nálada a jestli jsme doma nebo jdeme ven na procházku.
Děláme od všeho kousek. Většinou začínáme logo cvičením. To máme takovou skládačku s obrázky na písmenko, které zrovna procvičujeme. K tomu máme občas i obrázek A4, na kterém jsou ty obrázky ze skládačky a ty menší obrázky dáváme na velký obrázek a ukazujeme, jestli tam je nebo není daný obrázek atd.
Pak děláme Logico, prohlídíme knížky, leporela, skládáme puzzle, Noc&den, razítkujeme a vybarvujeme, navlékáme korálky... Záleží, co zrovna chce ted dělat. Dřív si neřekl, ted nám začíná období, kdy si řekne/ukáže, co chce/nechce dělat, chce obléknout atd. Akorát tedy ted nechce syn moc kreslit, ale podle mě je to i tím, že chodí na 2 dopolka do školky a tam hodně kreslí a vyrábí 🙂

sisstin
autor
18. dub 2012

@hrusti no tak Piccolo určitě ne...Tygr byl v tom napřed, že třeba ve 3,5 už dával Primo pro 4letý..v necelých 4 i pro pětiletý...ale to Piccolo je fakt těžký...to je správně pro předškolné ročník a první ročník ZS 😉

sicinka
18. dub 2012

@lenajsek s tím puzzle on ještě před 2 měsíci nesložil ze šesti, vůbec to nechápal a musela jsem mu radit. nedávno ho to chytlo a těď skládá fakt rychle a dobře, to samé pexeso ještě před 14 dny nic a najednou to prostě pochopil začali jsme na 10 kartác, ted už má 30. Ale třeba logico porád ne, já si myslím že je línej ty čudlíky tahat, podobné typy úkolů už tak nějak zvládá. Takže když vezmu že jste o 6 měsíců mladší, tak jste proti nám hodně napřed. O vánocích mu nešli ani ty půlky. U Dády je strašně vidět jak se zlepšuje v tom mluvení že naskakují i ty ostatní složky. Ale pořád si nepokecáme, už řekne co chce jíst, dělat, kam jít tedy se domluvíme, ale víc ani ťuk. Proti těm dětem ve školce pořád neumí mluvit.

pelmisek
19. dub 2012

@sisstin já jsem taky už sehnala terapeutku na to cvičení motoriky, shodou okolností jsem vygooglila naší hippoterapeutku a tu Verča naprosto zbožňuje, takže teď jen domluvit detaily a za kolik. Mimochodem ty něco platíš te terapeutce? Já vůbec nemám páru kolik bych jí asi tak měla platit. Na netu mají všichni cenu třeba 250Kč na hodinu což asi odpovídá tomu, že se jí bude plně věnovat. Zatím stačí samozřejmě jen 1/2 hodiny, takže doufám, že si řekně nějakou zkousnutelnou sumu. Už se těším až bude Veru střídat nohy na schodech 😀

sisstin
autor
19. dub 2012

@pelmisek no jelikož chodíme k ní domů a je na MD, tak si řekla 50Kč za půl hodiny...takže pakatel..jinak na logo platíme za půl hodky 120Kč 😉 , ale to už si tím normálně vydělává 😉 A Veru nestřídá vůbec, nebo jenom dolů nestřídá? 😕

pelmisek
19. dub 2012

@sisstin no já si říkala, že tak 100Kč by asi bylo v poho, pže taky bude chodit k ní domů - máme to ob dva baráky, takže ideál. Na logo platíme 250Kč za 45minut, ale paní Sekyrková je vážně úžasná🙂 Veru střídá občas a nejradši když jde s někým za ruku. Sama si moc netroufá. Ona má tu motoriku díky té hypotonii fakt naprd.

lenajsek
19. dub 2012

@sisstin Tak to je v pohodě, díky moc, to jsem nevěděla, že dvě půlky k sobě jsou do tří let... dneska jsme zrovna dávali půlky k sobě, jestli znáš ty zvířecí hlavy, je to ze dřeva, dávají se k sobě.
Tak sem tam mu dám i nějaký to ze šesti kusů, je na tom oblíbenej krtek a kamarádi, tak to si myslím, že časem taky zvládne.
A s tou hrou je to asi vážně tak, prostě pak už se u toho docela dost mluví, že si jako hrají na něco... ale taky to snad u nás přijde. U nás zatím ani nehrozí ten obchod, i když pokladnu má perfektní, i nějaký zboží do obchodu, ale chybí asi ta představivost a komunikace, no...

@sicinka Tak to je super, že to pak najednou to puzzle pochopil, paráda. 😉
A teda nevím, jestli jsme v něčem napřed, to si určitě nemyslím, ono je to taky jak kdy, někdy si myslím, že mu něco jde parádně a někdy vypadá, jak kdyby se mu táák nechtělo, že to dělá blbě... je to lenoch. 😝
A s tím mluvením jste oproti nám fakt hodně napřed, tohle je pro mě zatím sci-fi, že by se mnou Lukin takhle mluvil... Jasně, že to není to stejné jako u vrstevníků, ale super, že mu ta řeč naskakuje!
A vy máte nějakou diagnózu, nebo ne? Promiň, teď si to neuvědomuju...

Mějte se krásně, pohodový den!

filmuska_01
19. dub 2012

@lenajsek k tym puzzle u nas to bolo tiez podobne ako pise sicinka, vobec ju to nebavilo, nevedela to,ani tie z 2 casti a nejako tesne pres 2.5 rokom ju to chytilo ,najprv z menej casti potom 12ks a teraz kludne zlozi 48ks a papierove co je tazsie. Odporucam inak pre zaciatok take co maju predlohu pod sebou ten isty obrazok, je to lahsie ako menej ks bez predlohy. Mala si to tam prikladal podla toho.

filmuska_01
19. dub 2012

i ta logo je u vas nejaka lacnejsia, u nas -nie som BA, je to za 45min 8eur a do toho centra kam sa chystame 13eur, periodicita 2krat mesacne u tychto malych.
Od troch rokov je sanca chodit aj logo cez poistovnu ,ale treba mat odporucanie.
Je to fakt vela. 😖

romana
19. dub 2012

@pelmisek ahoj, prosím tě, nedala bys mi kontakt na tu terapeutku motoriky? moc díky, Ondrovi by to taky prospělo. a jestli se můžu zeptat, kam chodíte na hippo? my do toulcáku.

romana
19. dub 2012

@pelmisek 🙂 tak už nemusíš, už jsem tu naši (očividně) společnou Moniku našla taky 🙂

sicinka
19. dub 2012

@lenajsek no já to brala proti Dádovi a ten ty půlky začal někdy v 2,5 letech 🙂 diagnozu nemá žádnou jen opožděný vývoj řeči. Asi tři dny před tím něž jsme šli k psycholožce tak se rozhodl že bude mluvit 🙂

kiko2807
20. dub 2012

prosim Vas , nemate niekto skusenost s internatnou skolkou pre deti s poruchami reci v lucenci ?

hrusti
20. dub 2012

@lenajsek U nás jsme zkoušeli puzzle někdy kolem roku a 3/4 myslím. To měl problém složit obrázky s 2 půlkama k sobě. Trénovali jsme to a najednou to pak naskočilo samo. Kolem 2 a 1/4 začal skládat už i složitější puzzle z 20 kousků pro děti od 3 let. Ale chvilku mu to trvalo než přišel na princip 😉
Ty naše dětičky jsou šikulky, jen to chce čas 😉 🙂

marcalina
21. dub 2012

prosim vas nemate niekt skusenosti s internatnou skolou pre deti s poruchami reci v presove syn ma vyvojovu dysfaziu a psycholog nam odporucal tuto skolu ale je to ad trvaleho bydliska vzdialena cca 100km tak ak by mal niekto skusenosti prosim napiste vdaka

smardik
21. dub 2012

@marcalina nikdo tu nemá dítě v internátní škole, většina jsou ještě předškoláci co tu jsou - aspon co já vím

janea
21. dub 2012

Ahojte, citam vas uz velmi dlho, @sisstin , velmi dakujem za Tvoje prispevky, vela som sa z nich dozvedela. Syn bude mat v auguste tri roky, a stale nerozprava "ziadnou znamou recou" 🙂 cize usta sa mu sice nezavru, ale je to nejaka jeho cinstina🙂 Riadne ma to znepokojuje, podla navodu sisstin som s nim skusala tie jednoduche "testy" ci mi naozaj rozumie, alebo sa sprava podla situacie, ale vyzera to, ze rozumie vsetkemu. Reaguje, splni pokyn a tak. Len ta rec- ma niektore svoje slova, ktorymi oznacuje veci, a tak vie vyjadrit co xce, ale su to zvuky vymyslene alebo skomolene, v podstate ziadne z nich okrem mama nie je cisto vyslovene. Xcela by som vas poprosit o postup, kam sa mam obratit. Zijeme v zahranici, teraz budeme mesiac na Slovensku, a tak by som to rada vyuzila. Syn nema na SK detsku lekarku, ani ho urcite nechcem k ziadnej zapisat, ma vsak slovensku karticku poistenca. Mam sa skusit objednat u logopedicky? Niekde u detskej psychologicky? Pisete tu, ze je tazko najst niekoho naozaj schopneho, co poradi aj nieco uzitocne. ... ale tak aspon za pokus to hadam stoji. Nemate typ na niekoho kompetentneho (region Spis, Tatry a tak? ) Vezmu nas aj bez papierika od detskej lekarky, ci to funguje ako u dospelych, ze treba papier od obvodaka, kym vas vezmu k odbornemu? Dakujem vam vopred, hadam mi budete vediet odpovedat. (Inak co sa tyka toho, ze zijeme v zahranici, a tak mi kazdy hovori ze to je logicke, ze nemam nic robit, ze zacne rozpravat az neskor, a bude miesat oba jazyky, tak na to by som sa nerada spoliehala a nieco premeskala. Podiel tych dvoch jazykov je 90 percent slovenciny k mozno ledva 10 perc anglictiny, takze to by som nebrala do uvahy. Akurat, ze tu tym padom nemozem ist k ziadnemu logopedovi, lebo to by nemalo vobec vyznam-logopedia v anglictine. Este raz dakujem, a pekny vikend prajem.

pelmisek
22. dub 2012

@romana já se s ní nejdřív podrobněji domluvím, ona říkala, že si to ještě promyslí. My chodíme taky do Toulcáku k paní Monice Kohoutové a to je ta terapeutka. Jsem si jí vygooglila jako vystudovanou ergoterapeutku.

pelmisek
22. dub 2012

@romana jasně to je ona🙂

sisstin
autor
23. dub 2012

Ahoj holky, tak se hlásím po víkendu 😀 nemůžu se srovnat do normálu 😝 přidávám pár fotek...Tygr to zvládnul celkem dobře, až na to, že si nechtěl za Boha sundat čepici a bundu..a když se mělo povstat, tak ječel, že "ne, budeme sedět" a jinak dobrý 😝

modra1
23. dub 2012

@sisstin Blahoželám 🙂. Krásne fotky.