Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
27. dub 2012

@gabsi no hele, dítě s hypotonií prostě opožděné bude 😉 a opoždění 5měsíců není žádná trága...Tygr byl opožděnej o 3/4roku do víc jak dvou let...a ve třech letech byl už v poho 😉 jako dělat takový soudy u ani ne 1,5letýho dítěte je masakr..hlavně jako to ADHD 😝

gabsi
27. dub 2012

já taky doufám, že to dožene, a to zejména v té komunikaci, pořád moc neukazuje, má sice ukazovák pořád vystrčenej, ale jakoby donikam 🙂

silvia10131
27. dub 2012

maminky chcem sa opytat,davate aj nejake vitaminky detickam?myslim na vyvoj mozgu alebo take nieco? 😕

gabsi
27. dub 2012

bereme pikovit

silvia10131
27. dub 2012

@gabsi vdaka,a zabera to aspon troska?

denisa_svatba
27. dub 2012

Ahoj. Prosím, mohla bych se zeptat, co by mělo umět vzhledem k řeči a porozumění roční dítě? Vanesska má 13 měsíců, mluví takové nějaké její žvatlání, ale žádný význam - pojmenování pro nic nemá. To si tak nějak říkám, že má ještě čas. Co mě ale zneklidnilo, mám pocit, že nerozumí slovům máma a táta. Vůbec na ně neraaguje (že by se třeba podívala na tátu, když řeknu táta nebo tak něco...). Ale když se zeptám "kde máš panenku?", tak se jí snaží hledat... Možná to moc řeším a je to všechno OK a pak se za svůj dotaz omlouvám 😉 Ale se starším Vašíkem jsem každý týden na logopedii, tak možná trošku víc (až moc) se snažím tyto věci zavčas řešit.... Díky.

miawa
27. dub 2012

@gabsi Souhlas se @sisstin, to jsou dost předčasné závěry. A opožděných v pohybu je opravdu hodně dětí. Náš Matěj o dva roky, a taky se z toho vyhrabal. Má těžkou smíšenou dysfázii, ale je to vidět do teď, že je naprosto pozadu ve všem. Bude mu 10...

@krystalka Ahoj, na 4 roky je na tom Jiřík fakt dobře, to bude opravdu nějaká lehčí forma. 😉

miawa
27. dub 2012

@denisa_svatba Měla by umět vyhledat očima pár věcí nebo osob, ale myslím, že to nemusí být zrovna máma a táta. 😕

denisa_svatba
27. dub 2012

@miawa Dík 🙂 Mně ta máma a táta připadly zrovna takový základní... Tak proto jsem se podivila, když jsem si uvědomila, že zrovna na tato slova nereaguje

miawa
27. dub 2012

@denisa_svatba to určitě přijde 😉

denisa_svatba
27. dub 2012

@miawa Díky, snad ano. Jak jsem psala, asi ji moc sleduju 😀 U Vašíka jsme si prošli podezřením na autismus, a expresní disfázii a nakonec to je zřejmě snad bude jen opožděný vývoj řeč, možnái s nějakými autistickými rysy, ale člověk pak prostě věci asi víc řeší...

sisstin
autor
27. dub 2012

@denisa_svatba ve 13m takový základ...jako máma a tak by už měla...ale zas každý dítě je jiný, hodně dětí začne víc rozumět až okolo toho 15m 😉

denisa_svatba
27. dub 2012

@sisstin Díky, počkám a uvidím. Jinak mi připadne docela šikovná, vkládačky a tak. A motoricky je na tom taky velice dobře, když teda nepočítám, že má momentálně sebevražedný sklony a chce skákat střemhlav ze schodů 😀

sisstin
autor
27. dub 2012

@denisa_svatba takový to "prosím, prosím, jak jsi veliká atd." dělá? 😉

lenajsek
27. dub 2012

Dobrý večer, jen nakukuju a přečetla jsem vás, u nás nic nového... Bohužel... 😒 ☹ Někdy je mi z toho pěkně smutno, ale pořád doufám, že se to i u nás nějak rozjede...
Koncem května jdeme k té Jahnové, psycholožce, tak uvidím, co nám řekne...
Jak jste tady psaly o diagnózách, kdy se tak asi (v jakém věku) dá určit nějaká přesnější diagnóza?
Třeba zrovna to ADHD, PMR nevím, co je... a dysfázie je mi jasný, že na to je potřeba víc návštěv, to se asi určuje i trošku později... ale ty ostatní, jde to určit třeba po jedné nebo dvou návštěvách?

@gabsi Opravdu bych si z té neurologie nic moc nedělala, je to fakt brzo, taky se mi zdá a to nejsu žádný odborník... ale vím, jaký to musí být, když to člověk slyší... držím palce, aby se vše k lepšímu obrátilo!
My jsme byli přesně ve věku Tvého syna taky poprvé u neurologa a to bylo úplně o něčem jiným, než za pár měsíců na to... vypadal fakt jako roční dítě, vůbec žádná snaha o nějakou komunikaci, sdílení pozornosti, nápodobu, sociálno a pod... pak to bylo měsíc od měsíce lepší, teď u nás pořád nenaskočila řeč a možná má nějaké ADHD rysy, ale jinak se dost zlepšil, skoro ve všem...
A ukazovat začal v 19měsících, pamatuju si to jak dneska, byli jsme na svatbě mé sestry a venku pod terasou hotelu, kde byla oslava, byla vozovna autobusů, tak jako první ukázal celou rukou na autobus a řekl "ba". A hned ten večer se se všema loučil, když šel spát, že zamával... sám od sebe... do té doby to dělal sem tam, když se mu řeklo, spíš nedělal... a tím ukazováním se dost pak změnilo...

@denisa_svatba Uvidíš třeba za pár týdnů, nebo další měsíc, jak to bude s porozuměním... třeba Tě bude překvapovat něčím každý den...

lenajsek
27. dub 2012

@denisa_svatba Tak náš malej v jejím věku vkládačky totální propadák, to stejný ty puzzle vkládačky, nebo nějaký obrázky, kolečka a pod... 😝 😝 😝

lenajsek
27. dub 2012

@sicinka Tak to máme s tím předčasným buzením stejný... u náš je to ještě tak, že když se mu chce k ránu čurat a ještě by spal, tak je šíleně protivnej a uřvanej, blokne se pak i s čuráním, začne hysterčit a než se vyčurá, tak to úak trvá třeba 20minut neustálýho řevu. To stejný po odpoledním spánku. 😝 Jak se pak vyčurá, je klid. Ale už nezabere.

lenajsek
27. dub 2012

@sicinka A mrzí mě to s tím kakáním/nekakáním.... držím palce, aby se to brzo zlepšilo!!!!

krystalka
27. dub 2012

@miawa , taky doufám, že to je jen lehčí forma a tu řeč brzy doženeme 🙂 , on má jinak hrubou i jemnou motoriku moc dobrou, moc pěkně maluje, stříhá, modeluje, co se týká té hrubé, tak je dost obratný, běhá, skáče, krásně kope míč, jezdí na koloodrážedle, nově teď i na koloběžce, jediné, co zatím neumí je šlapat - ale spíš se mi zdá, že ho to vůbec neláká, takže se ani nesnaží 😉 , zrakové rozlišování měl taky vždycky výborné, máme ty sešity od Bednářové, to mu jde dobře, všímá si i všude okolo takových detailů, které většina lidí přehlédne, co se týká sluchu, tak si brouká pár svých oblíbených písniček, prostorovou představivost má taky, staví si ze stavebnice docela složité stavby, i tu imaginární hru má skvělou, počítat umí do deseti, do pěti zvládne i sčítat a odčítat....tak jenom teď váhám, jestli se máme objednat i k psycholožce (tam jsme ještě nebyli), protože se mi zdá, že ty ostatní složky má v pořádku, ale zase si říkám, že jsem mohla třeba něco přehlédnout, na čem bychom měli třeba ještě zapracovat....

moudivlacek
27. dub 2012

holky nestiham,malej ma nejakou virozu 39teploty,tak se kuryrujeme,po vecerech vyrabim veci na procvicovani,zatim ho to docela bere,tak snad to pujde dobre
koupili jsme par detskych her,tak hrajeme,trosku poupravene

docela me pobavila nase mudra, sla jsem k ni,ze ma malej furt horecky,ani nurofen nezabira,tak jelikoz mame vysoke crp ci jak se tomu rika,tak mame antibiotika,ona a rekl vam co ho boli? bych ji zabila min tyden jsem tam byla pro zadanku na psychologicke vysetreni,ze nerozumi,nekomunikuje 😅 nekdy jsou ty doktori vazne na zabiti
malje furt rika pali pali,ale to ma ted nove slovo,tak netusim,jak moc je to smerodatne,krk ma v poradku a za nic se nechyta,je to komplikovane,kdyz se clovek nedomluvi

krystalka
27. dub 2012

@sisstin , tak to možná u nás bude mít asi podobný vývoj - vy jste trochu starší, Jiříkovi byly 4 teď v březnu a občas použije třeba "nevím" apod., ale jinak používá pořád 3.os.... Jinak, dneska jsme byli na zahradě, Jiřík tam začal vytrhávat nějaký plevel a povídá "babi nechce plevel tady, babi chodí tudy", úplně mě tím uzemnil 🙂 takž google překladač už možná pomalu začíná být minulostí 🙂, od toho ledna to u něj teď jde všechno strašně rychle dopředu... ještě se chci zeptat, Jiřík mi teď, když se ho snažím nenápadně nějak oklikou přimět, aby řekl nějaké slovo, které moc nepoužívá, nebo nějaké nové, tak mi na to teď dost často říká Jiřík neumí, Jiřík neví... a nechce to ani zkusit, on tedy všeobecně daleko líp spolupracuje s logopedkou, než doma, ale to asi není nic neobvyklého, co? Ale nějaké procvičování logopedie (výslovnosti), jako pracujete vy s Tygrem, o tom si můžu nechat jenom zdát, asi ho neumím nějak dobře namotivovat, nebo co...

sisstin
autor
27. dub 2012

@krystalka no jako ta logo u nás taky není žádnej zázrak... 😉 jako čistě opravdu ta logopedie, taky mi na to celkem už prdí 😉 třeba jsem zjistila, že umí skoro celou Bramboru, ale prostě na povel to předvede jednou za uherák, jinak řekne "já nebím (nevím)" a je vybavený 😅

xxx12
27. dub 2012

ako liecit poruchy ucenia spravania autizmus, nova kniha 2012

http://www.uloz.to/xm9ZgJz/dyslekcia-autizmus-pdf

denisa_svatba
28. dub 2012

@sisstin Jak je velká nedělá, ale Vašík mi to taky nechtěl dělat. Paci paci jen když jí to s ručičkama dělám já. Leporela jí nebaví, chce si prohlížet letáky a klasický knížky. Když něco chce, tak ukáže prstem se "slovním" projevem (zakňurdání) a když chce zvednout do náruče, tak zvedne ukázováček nahoru. Před pár dny začala chodit. Díky moc za rady, jsem zvědavá, jak na tom bude třeba za měsíc, jaké udělá pokroky. Nechci to hrotit a ani zanedbat 😉

sicinka
28. dub 2012

@moudivlacek tak se uzdravte, já po posledním zážitku měním pediatra. Tak nějak to byla poslední kapka. Čekat dvě hodiny v čekárně po objednání, zdravej mezi nemocnejma. A pak mám pan doktor během vyšetření blbý kecy (proc jako řve, no já si vezmu špunty do uší - a měl je v nich opravdu). By mě zajimalo proc dela pediatra kdyz mu vadí plac, curaní blinkani, kakani malých děti 🙂 jo a nejsem jediná v čekárně si stěžovala každá maminka. Jinak Dáda nechtěl ukkazovat co ho bolí ještě tak před 2 měsíci ani nevím proč. Zato teď za mnou chodil říkal máma bolí a stejně mu neumím pomoci.

sicinka
28. dub 2012

@sisstin já taky zjistila že Dáda umí takové ty dětské říkadla, které mu dva roky opakuji a není reakce či zájem 🙂 no a nedávno skáčeme na trampolíně tak říkám že musí říkat kolo kolo mlýnský nebo jdu pryč. A nejednou mi ho odříkal sice s blbou výslovností, ale poznat to bylo 🙂 No a vydíráním jsme se dostali asi na 8 basnicek, ted už je obcas říká dobrovolně a dožaduje se příslušné hry. Tohle měl dělat tak před rokem, ne?

sisstin
autor
28. dub 2012

@denisa_svatba ono fakt hodně dětí začne ukazovat, napodobovat apod. okolo toho 15měsíce až, zatím bych to nehrotila, jak píšeš 😉 ale pokud dítě tyhle hříčky vůbec nedělá, tak to problém je 😉 ale je dost možný, že ted se soustředí víc na to chození a motoriku, a ta komunikace přijde až po ní 😉

@sicinka ty básničky atd. taky souvisí s řečí, Tygr jich umí taky celkem dost už...ale musí mít echt náladu, jinak řekne " já nevím nebo mami neříkat" a nazdar 😝 ve školce nebo s někým jiným s tím problém nemá, tam ho to baví a spolupracuje 😝

gabsi
28. dub 2012

ahojky ještě jednou díky za vaše slova, uklidní to, i když vím, že s Máťou to v pořádku určitě není, teď už jde jen o to, abysme zjistili, co mu opravdu je
jinak PMR - je psychomotorická retardace, ADHD - hyperaktivita spojená s poruchou pozornosti
dneska to byl den hrůzy, problinkal celý den, až jsme se dostali na pohotovost, paní doktorka usoudila, že má podrážděný žaludek

miawa
28. dub 2012

@krystalka S tím šlapáním má ještě čas... Náš smíšený dysfatik se učí jezdit na kole teď, ve skoro 10ti letech, dřív na to neměl, motoricky, ani fyzicky, má těch problémů prostě víc. Ale já už pomalu ztrácím nervy. Se šlapáním teda už problém není, i drží rovnováhu, ale neumí se sám rozjet, ani vlastně nestojí o to, aby se to naučil. Takže pořád kolo, kolo, ale pak za ním lítám jako největší blb, když se zrovna rozhodne zastavit. A to je furt, protože přece jenom úplnou jistotu v té jízdě nemá. A rovnováhu se naučil držet právě díky koloběžce, tak té ať se Jiřík drží. 😀

@gabsi Na diagnostiku je fakt ještě brzo, nemusíš vědět, co přesně mu je, ale stačí, když budeš dělat co nejvíc pro jeho rozvoj. 😉

zhrkz
28. dub 2012

@janea Netreba karticku poistenca ani odporucaci listok od lekara. My sme boli na logopedii na diagnostike po vzajomnom dohovore, objednavalo na asi mesiac vopred. Ale zacvakali sme si to cele - bola to sukromna poradna v Bratislave - Institut detskej reci. Skus si kupit knizku od Hornakova, Kapalkova, Mikulajova: Jak mluvit s detmi od narozeni do tri let (aj ak mas starsie dieta a mas pocit, ze komunikacia sa nevyvija tak ako by sa mala), kde su dobre opisane komunikacne strategie. ISBN je 978-80-7367-612-4. Pred casom vysla od nich aj v slovencine - asi ako prve vydanie, v tejto ceskej je toho asi trosku viac, moja domnienka - nemala som ju v ruke.