Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

janea
28. dub 2012

@zhrkz ahoj, vdaka za radu, knizku si urcite skusim zohnat🙂

hrusti
29. dub 2012

@gabsi Souhlas s holkama.
My jsme byli na vyšetření v necelých 3 letech. Dr. má podezření na ADHD, ale řekla nám, že přesná diagnoza se dělá před nebo při nástupu do školy. Ted je na to ještě malý 😉

vevercaci
29. dub 2012

@hrusti Tak to zas jako není třeba čekat do nástupu do školy, ale obecně se ADHD diagnoza dává nejdříve v těch třech letech..někdo má opravdu těžkou formu a je vhodný to dítě medikovat už dřív než při nástupu do školy..mám teda na mysli, různé vitamíny apod..na léky jako takové je to fakt u těch nejtěžších případů..v roce a půl je to skutečně brzo..ale už tu někdo snad i psal, že jim v tomhle věku přiklepli dysfázku, takže mě jako nepřakvapí naprosto nic 😉

sisstin
autor
29. dub 2012

@vevercaci no já znám holčičku, co má skutečně expresivní dysfázii od 18m a fakt ji má 😉 ona třeba už v tom roce a půl trošku mluvila, ale u ní to šlo fakt okamžitě tím dysfatickým směrem...ale to podle mě byla spíš jako náhoda toho diagnostika...jinak fakt neznám nikoho, kdo by měl expresivní před 3.rokem života ...ještě ty těžké receptivní formy jo...ale to tak taky nejdřív ve 2,5 😕

filmuska_01
30. dub 2012

@sisstin
ahoj, tak u nas zacina pomalicky nabiehat opakovanie ale zial v takej podobe ako osm necakala...akosi som stale dufala... uplna zhatlanina...
a mame uz aj agramatizmu typu -kvap ne- t.j. neprsi

je sanca ze sa to vycisti?

sisstin
autor
30. dub 2012

@filmuska_01 tak ty děti, co začínají teprve mluvit asi agramatizmy mít ještě můžou 😉 jestli má OVR, tak se to vyčistit může...ale to těžko říct, co to bude...to uvidíte tak okolo 3,5roku podle toho, jak se to bude vyvíjet 😉

filmuska_01
30. dub 2012

@sisstin aha,dik. u starsej nabehla rec hned krasne cista ,dospelacka, tak som myslela, ze v pripade OVR to je to iste ,len pomalsie...ale asi nie...
musim byt trpezlivejsia.
a idete aj na svadobnu cestu dakde?ak to neni tajne 😉

sisstin
autor
30. dub 2012

@filmuska_01 u OVR taky může dítě patlat, hlavně u vás by to už byl takovej závažnější OVR..a to už není jako jen tak, s Tygrem do školky děti s OVR chodí a třeba jako v pěti letech to ještě 100% není 😉 u některých 😉 na svatební cestu nejedeme nikam, nejsou prachy a MM nemá ani čas...

sicinka
30. dub 2012

@sisstin hele chci se zeptat že je možné že Dáda nemluví, protože to neumí správně a díky tomu nechce? On totiž nic takového jako popisuje @filmuska_01 nebo i jiní nedělá. On to buď řekne správně nebo vůbec. Pak ještě patlá tak, že mu nerozumíme vůbec, ale to je vyjměčné a strašně se u toho vzteká a snaha o to nějak vysvětlit nebo popsat to není. Já na něm nechci hledat blbosti, ale on prostě jednou za čas promluví jako by to skvěle uměl a pak zase nic.Jako v sobotu se ptal babičky Máš štávu a ona že ne, tak ji nosil různé lahve a ptal se jestli je v nich štáva no když nebyla, tak prohlásil Není štáva musíme koupit, vem korunky. Ale tyhle slova jinak nepoužívá nespoju je tak, neptá se. Všechno jen v případě eminentního zájmu neměl by to sakra dělat přirozeně?

sisstin
autor
30. dub 2012

@sicinka no je to takový zvláštní, ale zřejmě jsou děti, které mluví, jen když mají co říct 😉 pokud se Kamile zdál normální, tak to tak snad bude. Já mám zas doma extrémně ukecaný dítě, on mele pořád, i když nemá, co dodat...tak aspon řekne "no jo" apod, hlavně, aby nebyl zticha 😅

sicinka
30. dub 2012

@sisstin no ona říkla zcela bez diagnozy, jen strasně tvrdohlavej a takový děti prý jsou 🙂 akorát já žádný neznám. Ono všichni říkají počkej až začně mluvit to budeš ráda, když mlčel. Ale pokud sestaví větu klidně ze 6 slov a je gramaticky správně (pořadí slov, sklonování, časování, výslovnost samo ne) tak to už by mohl mluvit kdyby chtěl ne? jako věta a pak hodina nic. Teď začíná komentovat když jedeme autem nebo se dívá na pohádku, ale proti jinej je to pořád strašně vyjmecné.

sisstin
autor
30. dub 2012

@sicinka no jako tak asi zřejmě fakt nemá k tomu, co dodat 😅 😅 😅 jako běžný to není, ale zřejmě jsou prostě málomluvnější dětí, asi toho nenakecá moc ani v dospělosti 😉

sicinka
30. dub 2012

@sisstin no já z toho radost nemám, komunikuji tedy jsem, ale stejně to nezměním tak co už. Já pořád čekám kdy spustí takový ten vodopád slov, co u dětí slyším hatmatilkou čínsky, ale snaží se něco říct. Ale asi tohle u nás nebude, prostě bude mluvit málo a jen když ho donutím. Další dítě chci holčičku ukecenou 🙂 dá se to někde objednat?

sisstin
autor
30. dub 2012

@sicinka tak třeba Tygr nikdy tu hatmatilku neměl, on ani nežvatlal..prostě začal mluvit...sice blbě, ale má to normální význam...nikdy u nás nebylo nějaký mluvení "čínsky" jen tak...každý dítě je jiný no... 😕 jako netušila jsem, že to někdy napíšu, ale taky už bych si někdy přála, aby byl Tygr chvíli zticha, páč on zas jako mele furt...a taky to není úplně příjemný, když ti celej den děcko hučí do hlavy..

kámoška tady byla asi 15minut a pak mi říkala, že teda tohle by asi nedala 😅 😅 😅

sicinka
30. dub 2012

@sisstin taky jsem zvědavá jestli jednou budu říkat něco jiného 🙂 třeba se fakt rozkecá, ale moc tomu nevěřím.

vevercaci
30. dub 2012

@sisstin @sicinka Honzík je taky ukecaný dítě..ten aby nemlčel, tak jede furt igl gil gilgsasa, jen aby ho byla furt slyšet 😀

hrusti
30. dub 2012

@sisstin Já se na to období, až bude dítě ukecané těším 😅 , ale věřím, že to musí být náročné celý den poslouchat 😉 😀
Mamka ted neviděla prcka 2 týdny sama říkala, že se jí zdá ukecanější než dřív a že je mu líp rozumět. Některý slova vyslovuje líp, ale zbytek stejně patlá 😝 Nicméně posledních pár dní absolutně nechce "pracovat", dělá u toho blbosti, fakt hrůza 🙄

sisstin
autor
30. dub 2012

@hrusti no nejhorší je spíš to opakování, třeba skáče a piští: mami, mami, podívej....já ho pochválim, jak mu to jde....a on za pět vteřin zas piští "mami, mami, podívej"atd.

smardik
30. dub 2012

holky Tom je taky strašně ukecaný, on si kecá pořád to své ejši ejši, aaaaaaaauuuu atd. velkou řeč mívá s vláčkama, to jezdí a pořád jim něco vykládá, mění hlas-potichu, pak řve, pak se směje

sicinka
30. dub 2012

@hrusti koukám že kluci si budou podobní - jinak tu jsou samý nemluvící ale ukecaný děti 🙂 Hele mě se teď absolutně nechce pracovat a Dádovi taky ne. Dneska jsem byla dopoledne v práci, pak jsme jeli krmit nutrie do sousední vesnice do rybníku a po návratu skákali asi hodinu na trampolíně. No a večer jsme šli pálit čarodějnice a mé dítě co nejí v podlední době nic, zblazlo 2 buřty a chleba (uzeninu dostal poprvé v životě. Takže to byla enviromentální výchova v praxi, rozvoj hrubé motoriky a rehabilitace doplněno o večerní kulturní a kulinářský zážitek. Musíš si to umět zdůvodnit když je tak krásně.

lenajsek
30. dub 2012

Holky, to je dobře, že jak to tak čtu, tak se u některých vašich dětí pomalu začíná rozjíždět řeč... u nás nastalo asi totální vzdorovitý obdoví, neustále kvůli všemu řve, kňourá, mrčí, natahuje, vzteká se... já už kolikrát fakt nevím co dělat, nevím, co chce, ztrácím nervy... někdy mám úplně beznadějnej pocit, že prostě mluvit nebude, že bude mít to svoje bejí, bají, begí, bijá a pod... ale nic normálního... 😢
Vůbec nevím proč je to furt stejný, pořád mám pocit, že porozumění má opravdu dobrý, spíš asi rozumá hlavně mě, snažím se mu to vše pomalu vysvětlovat, a on myslím, že chápe...
A taky někd má dny, kdy furt mele bííí, begíí a tak, a třeba půl hodiny dokola, na vše ukazuje a takhle to komentuje, ale víc nic, nic novýho...

Psaly jste tady, že na některý diagnózy si fakt musí člověk počkat, nebo se to někdy naopak pozná hned...
Ale asi je to nakonec tak, že nehledě na diagnózu se s dítětem musí pracovat...
Teď máme taky jakýsi období, kdy nic absolutně nechce dělat, vzteká se... ale jak bude MM chodit zase do práce, teď si vzal volno, tak to snad bude lepší...
Ale kolikrát si připadám fakt už zoufalá...

Promiňte, ale potřebovala jsem to někomu napsat, všichni mi říkají, však počkej, on se rozkecá, jak budu ještě ráda, že nemluvil... ale to, že opravdu nevím co chce, mě ubíjí a jeho taky... hlavně bych si s ním někdy normálně popovídala, jako člověk... zatím mám pocit, že mám doma odrostlý miminko... ☹

lenajsek
30. dub 2012

A u nás se teď nejvíc rozvíjí hrubá motorika, už chodí sám do schodů i ze schodů, překonal strach a sem tam to zkusí i sám, obrubníky miluje, vyleze sám na houpačku na tom péru, ještě se teda nedokáže odrazit oběma nohama, nebo skákt snožmo, ale asi to je jen otázka času...
Už se přestal zase počurávat, asi to bylo jen nějaký období, dneska sám snědl celej oběd, včetně polívky, aniž by ho někdo krmil...
Ale ta řeč jde fakt ztuha...

lenajsek
30. dub 2012

@sicinka S tím co píšeš, věřím tomu, že to tak prostě některý děti mají... jsou natolik tvrdohlavý a tu řeč tolik k životu nepotřebují, jak jiný děti...
Kolikrát si říkám u Lukina, to přece není možný, aby to nešlo, někde se prostě musel zaseknout, on má taky šíleně tvrdohlavou povahu a co nechce dělat, to prostě nebude a hotovo...
To stejný s těma básničkama s ukazováním, to on nikdy nechtěl dělat, vždy jen pod nějakým nátlakem, evidentně mu to asi nedělalo radost, on je prostě úplně svůj, jakmile ho někdo do něčeho nutí, má dělat to, co ostatní, to je obrovskej problém, on potřebuje k životu svobodu, tak je nejšťastnější...
Typický střelec. 😀 😝 Úplný opak mě, berana.

Možná je to taky tím, že k tomu nic neříká, proto ho to nebaví... ale všeobecně to prostě dělat nebude a nesnáší to. Tak nevím, jestli to patří i k nějaké té diagnóze...

sicinka
30. dub 2012

@lenajsek nepropadej panice ono jste tady z nás myslím nejmladší 🙂 hele věnuješ se mu, pracujete ono to jednou přijde. On se teď zlepšuje v jiné oblasti a až bude mít kapacitu vrhne se někam jinam, je to chlap. Dáda to tak zatím má taky, je to ubíjející snažíš se a výsledek je někde za humny, ale já jsem optimista. A u takhle malých dětí já rozvíjím to co ho baví a né to co by měl Nechce kreslit, ale rád líta po parku. Strčím mu křídu a jdeme kreslit na beton, dneska zvládnul sluníčko. Jo a říkala mi ta psycholožka že jsou děti které nikdy nebudou říkat básničky a takové ty pohybobé hry k tomu ať to neřeším, to k životu nepotřebuje.

krystalka
30. dub 2012

@sisstin - teď jsem dočítala, byla jsem celý den v práci. No, s tím pištěním a opakováním "mami podívej" - to je jak u nás, jen Jiřík neumí říct podívej nebo koukej, takže tu asi tak stokrát za hodinu slyším "mami kuk!, mami sem!" a přesně jak píšeš - jdu se podívat, pochválím, okomentuju a za chvíli už piští zas...někdy už je to docela vyčerpávající, zvlášť když potřebuju taky trochu něco udělat doma...

krystalka
30. dub 2012

@sisstin, ještě jsem se tě chtěla zeptat, my zatím dosud nemáme psychologické vyšetření, tu dysfázii máme susp. z foniatrie v Žitné, tam se jim ten psycholog zatím nezdál nutný, ale já si tak říkám, jestli bychom se tam přece jen neměli objednat, sice u Jiříka jde tak řeč teď hodně rychle dopředu a ty ostatní složky se mi zdají v pořádku - nemá problémy s hrubou motorikou - krásně i drží rovnováhu na koloodrážedle, na koloběžce..., není problém s kreslením, napodobováním tahů, vybarvováním, stříháním, stavěním, početními představami, zrakovým rozlišováním...prostě všechno kromě té řeči mi připadá v pohodě, až si tak říkám, jestli to vůbec opravdu je ta dysfázie...myslíš, že by to mohl ještě být třeba "jen" závažnější opožděný vývoj řeči? Od vánoc jde pořád strašně rychle dopředu prakticky ve všem, tak nevím... a myslíš, že by toto zvládla rozlišit i ta Kamila, nebo mám počkat na Krejčířovou? Nebo to mám nechat být, když to všechno tak pěkně postupuje? Teď navíc bude chodit do té speciální školky, kde je taky všestranně rozvíjejí....

filmuska_01
1. kvě 2012

@lenajsek syncek sa sikovny krasne sa zlepsuje,ono ten vyvoj je nerovnomerny , teraz sa zameral na motoriku.
ja som si vsimla ze u nas je to tak ze sa to doplna akoby, zacala jazdit na odrazadle a zaroven aj rec trosku popravila..
s tymi ukazovackami ho netrap ,ak ho to nebavi. Ja som to skusala okolo 15mesiaca a nic , okolo dvoch rokov tam trosku pohybovo reagovala ,najma v skupine deti ,tak osm nenutila a pred dvomi tyzdnami sme uz spievali ""Ajajaj kukukuku"" a teraz si to spieva aj sama. Ked som prvy raz pocula normalne som revala...su to len dve slova ale znamenaju pre mna moc. 😎
Ja si myslim ze to suvisi aj s vyvojom reci ten zaujem o aktivity, u dcerky som si vsimla ze jej to splyvalo tie slova, nedokazala ich vobec zachytiti rozlisit a uz vobec nie zopakovat ,aj teraz chyta len ten refren...

a to s tymi mudrymi recami pozname vsetci,ja teraz pocuvam, ved v skolek sa rozhovori, vy jej vo vsetkom vyhoviete ,rozumiete a tam sa nauci....

je tiez ako take babetko vacsie aj tie socialne prejavy su nezrelsie , suvisi to vsetko s recou.

filmuska_01
1. kvě 2012

@sisstin kukal som to video s puzzle a tigr fakt mele riadne 🙂
rozmyslala som nad tymi samymi samohlaskami v reci, to je typicke pre dysfaziu?
pamatam si jedneho chlapceka, co tak hovoril v susedstve ked bol maly, fascinoval a ma vtedy ta ufo rec, rozumela mulen segra a mama. pekensa z toho dostal, dnes ma 30 a VS stavebnu len rackuje trochu a ma taky pridych doraz na zaciatku slov.

filmuska_01
1. kvě 2012

@sicinka ani mne sa nic nechce , akurat vcera sme citala zas dlho a logico ,inak sa flakam vonku. moc sa mi paci tvoj pristup, skusim to nejak skombinovat, aj sisstin pisala tak dako ze cvicili aj vonku vytlieskavali slova a tak.

sicinka
1. kvě 2012

@filmuska_01 já myslím že by mě @sisstin nepochválila 🙂 ono venku toho rozhodně nenapracujeě tolik jako doma. No a taky je to tím že Dáda přeci jen žádnou diagnozu nemá, takže si venku hodně ukazujeme, zkoušíme věci počítat, pojmenovávat bavy tvary, nosím sebou lepítka (mám tam obrázku tvarů a barev a lepí je na stejné venku), v trampolíně vytleskáváme a zpíváme (tedá já on jen z donucení) Ale mnohem častěji mu něco odvede pozornost, určitě toho doma uděláš víc. Jo a s tou školkou já tomu docela věřila, Kamila mě vyvedla z omylu pokud se mu věnuju, že školka to nespasí. Tahle pověra prý vznikla z toho, že dysfatické děti jsou do školky ve věku, kdy začínají mluvit a potom to vypadá že za to může školka 🙂 U nás to ale v něčem vidět je, oni se ho ty děti hodně ptají, jak jsou starší mají na tom založené hry a Dáda teď začíná "mluvit" s dětmi dřív to byli jen dospělí, u dětí to bylo nonverbální.