Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
1. kvě 2012

@lenajsek ještě k těm říkadlům a dětskejm hrám jak se k nim stavíš ty, baví tě to? Já totiž tyhle hry nikdy neměla rád,a děti mi potom přišli jako malé cvičené opičky. Takže jsem ho k tomu nikdy moc nevedla a doted je zkouším protože by se to mělo. Třeba to opravdu poznají a taky se nesnaží 🙂 Je to jen moje myšlenka, tak zkoumám jestli na tom něco bude. Přeji krásný slunečný den my za chíli odjíždíme do batanicusu.

sisstin
autor
1. kvě 2012

@filmuska_01 jj, já si myslím, že to je celkem typický pro dysfázii 😉 psalo to víc lidí 😉 on jako časem k některým těm slovům postupně ta další písmena přidává 😅 takže z "uaie" (rukavice) ted už byla "vukavie" 😅 😅 😅 no jako pomalu se ta slova modifikují směrem k těm "našim", ale jde to prostě ztuha 😝

@krystalka no já si myslím, že prostě při podezření na dysfázii by to psychologický vyšetření být mělo 😉 nemusíš hned ke Krejčířové, zkusila bych tu Kamilu 😉 A nemyslim si, že u vás je to ještě OVR, na to je ta řeč už fakt špatná, spíš to bude taková hraniční dysfázka nebo lehčí 😉 jsou děti s dysfázkou, které mají fakt problémy "jen" s tou řečí...a to jsou takový ty slabší formy 😉

@sicinka no díky, žes to napsala, je to tak...prostě dysfatiky školka v té řeči fakt nespasí, je to přesně tak, jak píšeš....většinou jdou do školky ve věku, kdy by začly mluvit tak jako tak 😉

hrusti
1. kvě 2012

@sisstin Ty jo, ted jsi mě nahlodala. Syn taky mluví některá slova jen samohlásky, třeba oo je okno, aaua je zastávka atd. a Krejčířová nám diagnostikovala OVŘ 😕

@sicinka Užijte si to v Botanicusu, je tam krásně, hlavně ty zahrady. My jsme nemocní, tak jsme doma☹

Holky, já to vidím, že jak jde 2x týdně na dopolko školky, tak pak už nic neudáme. Když je hezky, tak jdeme ven na procházku. Nejvíc toho uděláme dopoledne, když malá spí a je klid 😅 Tak jsem i docela ráda, že jsme ho nakonec o školky nedali a můžeme ještě ten rok doma "pracovat".

sisstin
autor
1. kvě 2012

@hrusti jenže tvýmu chlapečkovi jsou čerstvě tři roky 😉 a Jiříčkovi ted byly 4 😉

krystalka
1. kvě 2012

@sisstin - díky, tak se asi zkusíme objednat k té Kamile a uvidíme...je fakt, že když to tak zpětně procházím od Jiříkova narození, tak je to asi fakt ta dysfázie, novorozeneckou žloutenku měl snad ještě 14 dní po propuštění z porodnice, byli jsme tam kvůli tomu skoro týden, byl 3 dny pod světlem v inkubátoru, měli jsme velké problémy s kojením, buď spal, nebo nechtěl sát a pak brečel hlady, tak jsme ve dvou měsících dali Nutrilon a bylo to o hodně lepší...ale spal tak 3x denně 20 minut, obcházel nábytek dřív, než si uměl sám sednout, kolem 8.měsíce začal říkat takové to mama, baba, ham a pak někdy kolem 15 měsíců se ta řeč jakoby zastavila a do 3 let přidal jen pár zvuků zvířátek a takové to hají, hačí, tam apod. Ale vždycky byl extrémně komunikativní, nikdy neměl problém s porozuměním, všechno s námi chtěl sdílet (a chce pořád 🙂), byl dokonalý mim, vytvářel si sám gesta a znaky a vždycky se s námi nějak domluvil, teď když se nemůžeme dohodnout, tak tu věc (barvu, tvar apod.) hledá kolem sebe, nebo to jde najít v knížce a přinese ukázat 🙂. Teď docela dost hlásek umí vyslovit, ale používá je jen někdy, třeba sem tam z něj vypadne něco úplně srozumitelného jako např. Karkulka, parník (včetně toho r) a vzápětí mluví jen téměř v samohláskách a není mu rozumět...a ta gramatika je taky všelijaká, tvoření vět jakbysmet...asi to fakt bude ta dysfázie, no aspoň, že ty ostatní složky má asi celkem ok 😉, tu řeč snad snad vypilujeme, než půjde do školy, samozřejmě počítám s odkladem, takže půjde až v 7 a půl, už se pomalu začínám poohlížet po vhodné škole, zatím se mi zdá, že tady na Praze 13 moc velký výběr není, navíc téměř všude jim cpou už od 1.třídy angličtinu ☹

hrusti
1. kvě 2012

@sisstin Aha, no vidíš. To jsem jaksi přehlídla 😉

sisstin
autor
1. kvě 2012

@krystalka no dysfatici by měli mít úlevu na aj nebo být i osvobozeni 😉 to by pak měl rozhodnout psycholog, zda to dítě na to má nebo ne, záleží podle závažnosti dysfázie 😉 samozřejmě pak dle poruch učení i úlevy na jednotlivé předměty, zejména na češtinu....ale úleva samozřejmě neznamená, že dítě místo diktátu celýho píše půlku, jak si někteří pedagogové myslí 😝

krystalka
1. kvě 2012

@sisstin - jo a ještě jsem se tě chtěla zeptat, kdysi jsem tady někde četla, že ta Kamila dělá od 3 let na pojišťovnu, je to tak? A je v Krči nebo ve Vinohradské? Na stránkách o tom samozřejmě nic nemá...tak jí napíšu nejdřív asi mail co jak, viď?

sisstin
autor
1. kvě 2012

@hrusti on ten rok jako dělá dost rozdíl...dítě s dysfázkou a dítě s OVR na tom můžou být ve 3letech podobně, ale pak ve 4letech na tom to dítě s OVR už bude o dost jinak 😉

sisstin
autor
1. kvě 2012

@krystalka jj, napiš mail, a ona ti řekne...ale tuším je to na Vinohradech a i v Krči pod Krejčířovou 😉

krystalka
1. kvě 2012

@sisstin - díky moc, zkusím dneska večer něco sepsat, až přijdu z práce 😉

lenajsek
2. kvě 2012

Holky, moc děkuju za podporu, nějak to na mě padlo... děkuju, že sem můžu psát, i když zatím nemáme diagnózu a vlastně nevím zatím pořádně, jak jsme na tom... ale moc mi to pomáhá vypsat se, zeptat se na rady, podebatovat a zjistit, že v tom nejsme sami... moc díky!!!

@sicinka Já Ti nevím, jestli ty dětské hry mám ráda, jako kdyby to Lukina bavilo a užíval si to, tak si to asi budu užívat s ním, ale takhle si říkám, že je to prostě asi "nutný zlo", tak to prostě ani doma už neděláme... ale možná zase něco zkusím, jednu dobu byla u nás oblíbená brambora, tak to zkusím, jestli ho to ještě bue bavit...

Jinak už jsu na 100% rozhodnutá, že letos Lukin do školky nepůjde, nebyli jsme u zápisu... chci až příští školní rok a dát ho to logopedické školky, kde je míň dětí, letos jich tam mají 13, dvě učitelky a jedna logopedka na celý den... tak snad to bude takhle lepší. Letos by ho tam ani nevzali, integrovali by ho do klasické třídy a čekali by, jestli se nerozmluví, s tím ale, že v letos v té logpedické už mají plno... tak to nemá smysl.

sicinka
3. kvě 2012

@lenajsek u nás není oblíbené nic, možná to s tím taky souvisí a proto mě to nebaví. Jinak abys v tom nebyla sama u nás školka opět katastrofa (tedy ráno - teď nevím co se tam dějě). Takže 15 kvetna jdeme k zápisu a já vůbec netuším, jak to s námi dopadne. Opět mám pocit že to dělám všechno blbě, ale tak nějak nevím jak to dělat lépe 🙂 No asi zavedu tvrdý režim nějak mi to dítě přerůstá přes hlavu....

sisstin
autor
3. kvě 2012

@sicinka no tak jemu nejsou ani tři...i dětem starším třech let to trvá třeba půl roku, než si zvyknout...od mamky kolegyně z práce je holčička ted už necelý čtyři roky, je hrozně šikovná a společenská a první půl rok ve školce prořvala....ted sice lepší, ale stačí, aby byla třeba nemocná nebo byly prázdniny a ráno zas krize 😉 jestli toho fakt nechceš po Dádovi moc...

jako Tygr by ve třech letech v životě školku nezvládl, pak v necelých 4 už celkem pohoda 😉

moudivlacek
3. kvě 2012

ahojky, trosku nestiham, jak chodim po vecerech do prace, nicmene se malej lehce rozmluvil,neni mu moc rozumet,ale snazi se aspon mluvit,furt cteme povidame,hodne ho ted bavej pexesa,davame k sobe stejny obrazky, u nas je number 1 cisla,pozna cisla od 0 do 10 a ted si spocita,kolik je mysek,auticek..na obrazku, to jsou veci,ktere on chce,tak mu to krasne, tak snad dozenem i ten zbytek, ta stinova pexesa nam delaji problem, ale nasla jsem na strankach www.zabavneuceni.cz nejake aktivity a tam byla prave i ta stinova pexesa,ale trosku jednodusi,sice stin,ale ma oci,nebo masinka komin bile,takze to trosku pomaha...
malej do skolky bude muset,sice nas vzali do statni,ale dame ho spis k nam do rodinne montesorri,kam chodi od ledna kazdou stredu
ke Kamile jdeme az 21.5. takze finalni diagnozu taky nemame, na nocnik a pocuravani se snazim "kaslat" v tom vyznamu se tim a maleho nestresovat a uvidime

teprve ted,jak zacal trosku mluvit jsem si vsimla,ze mu dela problem k,coz me prekvapilo,vetsinou delaji potize jine hlasky, takze krtek ttek, kolo tolo.... pokud si povidame co je na obrazku,tak to pochopim, horsi je to v bezne komunikaci

tak vas narychlo jeste doctu

moudivlacek
3. kvě 2012

@lenajsek add to rvani a knourani u vas,bohuzel to velice dobre znam, malej je uknouranej od mala,ja uz z toho silym neumim delat jakoze nic,manza je vuci tomu vic v klidu, proste neco chce a nevi jak to rict,tak rve,ale uz jsme meli i situace,kdy bezpecne vim,ze to slovo umi a mohl by ho rict a nerekne a rve stejne

sisstin
autor
3. kvě 2012

@moudivlacek no u vás hlavně to porozumění 😉 uvidíš no, jak to půjde...každopádně u vás nějaký mega problémy s expresí nebudu, to spíš právě s tou recepcí 😉

sicinka
3. kvě 2012

@sisstin ono rozumem to tak nějak vím, ale pak jsem z toho přepadlá. Problém je i v tom že má chodit v úterý a to jsou svátky a on tyhle změny hrozně blbě nese. On tam jde s úsměvem těší se a pak předvede parádní scénu.. Pak tam zase ležel a dělal jako že spí (minule z toho opravdu usnul). No dneska mi tam jedna maminka v šatně domlouvala jak musím být tvrdá a že jejich holčička (2 roky) by do školky chtěla a tu jim nevemou. Jenže on tam taky chtěl, scény začne až když zjistí, že jdu pryč. Asi na to zralej není i přes to že hlídání je ok, zapsat se zkusíme a uvidíme co v září, ono když vezmu o kolik se zlepšil od začátku března, tak to s ním třeba bude zase jiný. Ale s tím přitvrzením včera se nechtěl koupat a když jsem na tom trvala tak vzal plastovou stoličku a chtěl mě s ní praštit. Takže po dlouhé době dostal na zadek a byl klid. Ono to ted většinou bylo v pohodě přeci jen se dá dohodnout, tak zapoměl že máma má pořád navrch.

moudivlacek
3. kvě 2012

@sisstin no ale vic,nez ze si bude povidat, cist a delat ruzne aktivity pro to ted asi neudelam, jako malinkate pokroky vidim, ale malej u niceho dlouho nevydrzi,tak je to slozitejsi

sicinka
3. kvě 2012

Tak teď mi přišla SMS že Dáda po půl hodině ležení se zvedl, začal si hrát, výtvarku dělal s dětma, svačil a teď skláda nějakou stavebnici. Za chvíli půjdou ven. Jeslti tohle budeme zažívat každé ráno se školkou (zvlášť po prázninách), tak mě odvezou. V prácí zvládám jednání o milionech a nemrknu pak se sesypu se ze školky super. 🙂

sisstin
autor
3. kvě 2012

@moudivlacek hlavně makejte na tom porozumění, neustále procvičujte na obrázcích, předložkové vazby, hlubší porozumění a tak....stačí fakt chvilka, lepší, jak nic 😉

@sicinka no tak holt bude po příchodu do školky vždycky ležet, a co 😝 hlavně, že se pak zapojí 🙂

sicinka
3. kvě 2012

@moudivlacek a jak mu jdou ty monte aktivity, máš od nich nějakou zpětnou vazbu? Já pořád ještě spekuluji s monte školkou (nemusí nás v tom CPD vzít, na zápis nás jde jednou tolik než berou). Já se trochu bojím, že on si tam bude samostaně pracovat (to umí) a ta řeč bude stagnovat dál.

sicinka
3. kvě 2012

@sisstin tahle to zní super, jemu je to evidentně fuk, to matka se z toho skládá 🙂 nikdy bych to do sebe neřekla.

moudivlacek
3. kvě 2012

@sicinka abych ti rekla uprimne, tak jeho ty pomucky zatim moc neberou, ale jde me hlavne o to prostredi, jake tam je,v klidu, zadny stres, tetu zna od malinka,chodili jsme tam na cviceni, deti taky zna ze cvica, takze odpada ten plac, spis ma hysterii,kdyz ma jit domu 😀 rano maj cviceni s rikankama,to malej hrozne rad hudebni nastroje jakbysmet,pak si povidaj u obrazku,svaca pak hodka volna hernicka,kdo nechce maluje si, maji tam jednu hernicku "behaci" na vyradeni se s polstarkama molitanovejma krychlema,matracema, tam jsou deti obzvlaste rady....jelikoz tam jsou dve,tak se muzou vic individualne venovat,minule me M rikala,ze delala s malym ta cisla, musim se jeste pozeptat co konkretne,jsme spechali,tak nevim..
od zari se budou stehovat o kousek dal do domecku (ted je to jakoby v byte) se zahradkou,tak zas bude vic moznosti co delat

sisstin
autor
3. kvě 2012

@moudivlacek a třeba přendávání fazolí z jedný misky do druhý lžičkou by ho nebavilo? 😉

Jinak přidávám rehabku.
minule:
- chůze do schodů a ze schodů
- seskakování snožmo
- hod na cíl
- sbírání korálků ploskou nohy a jejich přenášení přes překážkovou dráhu
- mačkání papírového kapesníku prsty u nohou
- šroubování matky na šroubek
- chůze zvířátek (žirafa-po špičkách, tučňáci-po patách, opice-po hranách nohou, kačenka-ve dřepu, pejsek-po kolenou, pavouček-po čtyřech, rak, žába)
- motorické básničky
- udržení rovnováhy v postavení "rytíře"
- přebírání luštěnin
- grafomotorika

dnes:
- chůze do schodů (nácvik bez držení) a ze schodů
- navlékání korálků dle barev
- stoj na jedné noze + udržení rovnováhy
- "sebeobslužná kostka" (zapínání zipu, knoflíků, suchých zipů, patentů, rozvazování tkaničky, dělání uzle)
- přebírání luštěnin, házení hrášků do úzkého hrdla lahve
- motorické básničky
- uvolňovací cviky prstů ruky
- střídání pěst-dlaň dle vzoru

moudivlacek
3. kvě 2012

@sisstin fazole se pokousime delat doma,no,zatim to vetsinou skonci tak,ze je zacne hazet vsude 😀
v ty skolce je ut a ct odpo i monte herna pro verejnost,tak az se malej uzdravy,pujdeme to zas ozkouset spolu
par veci jsem "obslehla" a vyrobila neco podobneho doma,ale chce to hodne zkouset a zkouset,je docela problem mu neco noveho nabidnout,ted napr ma novou knizku o Krteckovi s rozdilama,on ji zahodi,ani se do ni nechce podivat a jede si ty svoje zabehle,tak furt se k tomu vracime dokola

moudivlacek
3. kvě 2012

@sisstin je vidis to je napad,davat ty fazole do lahve, my amme jen drevene misticky,tak lahev by ho treba bavila vic

sisstin
autor
3. kvě 2012

@moudivlacek ještě zkus přelívání, ale chce to zajistit okolí 😅 😅 😅 nebo sázení brček do krabice od bot, do který uděláš dírky 🙂

sicinka
3. kvě 2012

@moudivlacek u nás měli úspěch špagety do lahve od sirupu, špejle dělat nechtěl. Jinak přelívání všeho druhu nejlépe obarvenou vodou.

moudivlacek
3. kvě 2012

@sicinka
@sisstin

ja si to budu muset nekam vse zapsat,nejsem moc kreativni 😀 ja zkousela prebirani cizrny od fialovych fazolek,ukazala jsem mu to a nic,nevim zda je to na nej tezke, zkouseli jsme tridit lego kostky podle barvy,taky ne,jenze tam je spis riziko,ze nez tridit to bude stavet