Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

romana
9. kvě 2012

@pelmisek a co jste na té reha dělali, jestli se můžu zeptat?

adricc
9. kvě 2012

ahoj holky 🙂 můžu se k vám přidat už jsem sem i psala tak před půl rokem 😉

stále nemluvíme jen pár slov ted se začal trochu víc snažit no uvidiíme co bude dál
jezdí k nám z ranné péče ze soběslavi a přihlásila jsem ho po dlouhým přemýšlení do speciální školky byli jsme se tam i podívat a domluvili jsme se tak na rok že ho tam nakopnou 😉 u nás bohužel není logopedická školka taky jsme museli jít do psycholog.poradny tam jsme byli tak hodku říkala že je šikovnej ctižádostivej napsala opožděnej vývoj řeči doporučila vojtovu metodu tak jsme už jednou byli v budějovicích a tak cvičíme to mě docela překvapilo že vojtovka je i na řeč 🙂 🙂 🙂

lenajsek
9. kvě 2012

@sicinka Díky moc, my máme balóny hlavně na házení, to úplně miluje, tak budem zkoušet i to kopání, to u něj zas tak oblíbený není... ale kopačák doma máme, tak vytáhnem.
A jaký cvičení máš na mysli, že ho máš mraky? Máš nějaký nápady?
Lukin teď miluje chození po zpátku, nejlépe na nějaké plošině, jde zezvrchu dolů, pozpátku... a schody vyjde i sejde sám bez držení, samo se většinou drží, bo je na to zvyklý, ale když má náladu a chce se mu, umí i bez držení, ale zatím nestřídá nohy ani jedním směrem. Ale baví ho to, miluje jakýkoli schody. A obrubníky a zídky, to dává nohy za sebe. Neumí ještě chodit v podřepu a dělat "kačenky", neumí stát na jedné noze, neumí se zatím oběma nohama odrazit z místa, to musíme natrénovat na té trampolíně.
Ale psala jsi, že teď se u malýho ta řeč docela rozjíždí, ne? 😉 A uvidíš, že se bude jen a jen zlepšovat... 😉
Vlastně nevím, máte někam chodit na logopedii, nebo zatím ne?

@sisstin Asi jediná metoda je fakt pořád chodit do schodů a ze schodů, to je fakt. My bydlíme ve druhém patře, tak každej den chodí do schodů i ze schodů, tak mu budu připomínat, ať zkusí jít bez držení a třeba začne nohy střídat.
On je opatrnej, jak si není jisten něčím, tak se přidrží,l v tomhle mám opravdu jistotu, že nikdy neskočí někam po hlavě, on se prostě sám někam pustí, až si je jistej, že to sám zvládne...

lenajsek
9. kvě 2012

@dukie Ahoj, no náš malej je takovej taky spíš pozorovací typ, hodně se dívá co dělají ostatní, nevadí mu být mezi vrstevníky, ale už teď taky vidím, jak si s nimi nemůže jak kdyby klasicky hrát, bo to prostě nekomentuje, tu činnost. A ještě nevím, jestli je to nějaký rys nějaké poruchy, nebo je to nějaká jeho jen vlastnost, nebo to patří k tomu nemluvení, že mmá radši, když je na skluzavce sám, počká si, až odjedou ostatní děti a pak teprv vyleze nahoru a sjede dolů... nechá se předběhnout, stojí a dívá se, jak ho ostatní děti předbíhají, nechá do sebe žďuchnout, když chce jít do plastovýho domečku a stojí a kouká, že ho někdo odstrčil... Miluje, když někdo hází s míčem, to se chce zapojovat, miluje, když někdo jede na kole, jede po skluzavce, to se dívá a pozoruje, co dělají ostatní....
Ale že by vyloženě nadšeně k někomu přiběhl a měl radost z toho, že je tam jeho kamarád a že si můžou hrát spolu, to asi ne, není to prostě zatím to společné hraní.... jako na písku jsou třeba spolu, ale jakoby je stejně sám... jestli víš, jak to myslím.
Ale nevím, jestli to ještě patří k tomu věku, ve kterým je, nebo už to je známka toho nemluvení....
Já jsu rozhodnutá pro logopedickou školku s menším počtem dětí a logopedickou péčí celý den, ale berou tam bohužel až od čtyř let, takže půjde až příští rok... do klasické školky si neumím představit ho dát, byl by tam úplně ztracenej si myslím.... možná by si zvykl, ale myslím si, že ten rok s domácí péčí, ranou péčí, prací doma a dojížděním na logopedii mu jen prospěje. Navíc ještě jsme ani nebyli u psycholožky, takže vlastně nevím pořád nic moc....
Nevím, jestli bych jej dala do školky s dětmi s různými postiženími, to asi možná ne, ale klasickou třídu asi taky ne... 😒 Je to těžký, co...

lenajsek
9. kvě 2012

@adricc Ahoj, vidím, že chlapeček má taky 2,9 let, podle toho, co tady holky píšou, tak v tomto období se asi ta řeč fakt začíná docela dost rozvíjet u těch, co mají OVŘ, tak to je super... 😉
Taky jsem netušila, že je vojtovka vhodná i pro komunikaci a řeč, tak super... ale myslela jsem, že je hlavně pro miminka... A vy máte i nějaký pohybový nedostatky, že chodíte na rehabilitaci a přímo na vojtovku, nebo je to k té řeči? A školka super, to bude pro vás fajn. 😉

nicole_1
9. kvě 2012

@dukie já bych řekla, že to bude i trochu povahou, asi to nemluvení na to má vliv, ale můj syn taky moc nemluví, i když ted se rozmlouvá, ale výslovnost je katastrofa, i když sistin mi sama napsala, že mi určitě mluvíme víc než ostatní děti co tady jsou,ale když ho srovnám s vrstevníky, kteří v jeho věku už mluví krásně, vykládají básničky,tak u nás je to katastrofa, ale Tedík je společenský tvor, miluje děti, takže se nějakým způsobem vždy s nimi domluví, když to nejde pusou tak posunky, proto i od září bude chodit do normální školky, jelikož se nebojím, že by nezapadl do kolektivu, a taky doufám, že do září se ta jeho řeč zase zlepší, on právě na hřišti spíš vyhledává kamarády a sám si moc nehraje a lehce se přizpůsobí kolektivu, dneska si u nás v domě našel kamaráda 7-letý kluk a skvěle si vyhráli...

krystalka
9. kvě 2012

@lenajsek - to chování na hřišti, to je přesně jako bys popisovala mého syna ve 3 letech 🙂. Akorát, že on ještě před dětmi s pláčem utíkal, když se k němu rozeběhly, nebo v panice začal slézat z klouzačky, když tam přišlo jiné dítě ☹ . Myslím si, že je to zčásti povahou, ale to nemluvení tam určitě dělá hodně, je tam prostě komunikační bariéra - děti na něj koukají divně, protože se s ním nedomluví , ptají se proč nemluví a zároveň i on cítí, že je nějak jiný... Taky jsem z toho byla smutná, ale časem jsem zjistila, že je nejlepší nelámat nic přes koleno, tak k tomu prostě dozraje trochu později, však o nic nepřijde a příležitostí hrát si s dětmi bude mít ještě spoustu... Sama vidím, jak Jiříkovi prospělo, že mohl "dozrát" v té miniškolce, kde byly jen většinou tak 3 děti a skvělá, hodná "teta". Klasickou školku by tehdy nedal ani náhodou! Teď jsou mu 4 roky a od září bude chodit do speciální školky, kde je 12 dětí a 2 paní učitelky. Už teď tam chodíme na adaptaci, moc se mu tam líbí, minule už tam byl celé dopoledne sám, i se svačinkou a obědem a byl úplně v pohodě!
Takže dukie, nemusíš být smutná, ony ty naše dětičky jsou prostě "jiné", potřebují na všechno více času a naší trpělivosti, ale pak to jednou z ničeho nic prostě přijde a ty se najednou nestačíš divit, že máš doma úplně jiné dítě, stejně jako prakticky denně nevycházím z údivu já 🙂

sisstin
autor
10. kvě 2012

@dukie já už jsem ti to psala...syn chodí do logopedické třídy se sníženým počtem dětí, tam to zvládá hodně slušně, ale třeba mluví tam tak o 75% méně, než doma...to znamená, odpoví, když se ho paní učitelka na něco ptá (jednoslovně), pracuje tam na logopedii normálně...řekne si, když potřebuje čůrat atd., ale sám od sebe prostě nemluví, a s dětma prý taky minimálně. Zapojí se do všeho, hraje si s dětma, ale prostě mluví hrozně málo. Když si vezmu, že doma mluví v souvětích a mele furt, tak tam jako fakt ne 😉

Co se týče běžnýho kolektivu dětí, bez pomoci nějaké hodně ochotné paní učitelky by to nedal 😉 i když Krejčířová mi říkala, že jemu by doporučila běžnou třídu klidně, tak ale opět za těch podmínek, že prostě paní učitelka bude chápavá...a hledej si třídu, kde není 25dětí a jedna uhoněná učitelka 😉 Co se týče hřišt a tak, chodíme strašně strašně málo, není na to čas...a o víkendu on jde radši na FB nebo s dědou někam, děti jako úplně nevyhledává. Ve školce dobrý, na návštěvě dobrý...ale že by jako sám od sebe nemohl bez dětí vydržet, tak to vůbec 😉 Takže já ho bohužel udržuju trošku ve skleníkovým prostředí, páč v té logo třídě jsou děti na sebe fakt strašně hodné a nikdo se nikomu kvůli řeči neposmívá. Jako pro mě i tak to je skok jako prase, páč ještě ne ani před rokem měl z dětí totální hrůzu a vůbec jsem si neuměla představit, že by někdy do školky chodil, takže jsem ani nečekala, že to půjde tak dobře. Kolektiv "běžných" dětí zatím odsunuju až bude starší a zase bude mluvit trošku líp 😉

sisstin
autor
10. kvě 2012

jinak k těm speci školkám.....jako hrozně záleží, jaký druh speci školky to je...jako dítě s jenom logo vadou bych zřejmě nedala někam do stacionáře, kde jsou děti jako třeba těžce mentálně postižené a tak..ale do speci školky kde jsou třeba děti s vadami řeči, opožděným vývojem a tak, v tom bych neviděla problém. Oni v těch speci školkách se jim můžou fakt věnovat hodně, většinou využívají i VOKS a tyhle věci...prostě je to fakt super 😉

já si na naši školku jako nemůžu stěžovat, furt s nima něco dělají, procvičují a tak...hrozně ochotné paní učitelky...ale co se týče nějaké té alternativní komunikace, tak tam jsou třeba s tím ještě dost v plenkách, ted se snaží s jedním chlapečkem, co má těžké sluchové postižení (dle mýho i lípnutou dysfázku k tomu)..jako snahu fakt mají paní učitelky...ale tuším, že zrovna ředitelka neholduje tomu, aby se často kupovaly drahé logo pomůcky atd. Jako mně šlo primárně o to, aby se naučil fungovat v kolektivu, aby začal jíst, sebeobsluha a tak....zas jako úplně o to, aby tam s ním šíleně pracovali na té logo, o to mi nešlo...to děláme doma... ale třeba kdybych fakt chodila do práce, a nestíhali by jsme nic...tak čistě tahle třída by pro mě byla nedostačující a asi bych se ho snažila natlačit někam do specky, kde s ním fakt budou makat 😉

jolinka
10. kvě 2012

@lenajsek myslim ze to ze sa tvoj syn nehra s detmi vo veku 2 r a 5 mesiacov... je uuuuplne normalne v tomto veku. Chlapci socialne dozrievaju neskor, ak ma oneskorenu alebo narusenu rec ...to tiez posuva socialnost na neskorsi vek.
Ja mam zdraveho, hovoriaceho, niekedy priam ukecaneho syna. Teraz ma 3 r. a 4mesiace a este sa nehra s detmi svojho veku v zmysle nejakeho kamaratstva. Chodi uz rok do skolky, tam hlavne pozoruje, casto ho najdem stat pri ucitelke alebo stoji a usmieva sa na hrajuce deti. Hraje sa len so sestrou s kt. chodi do jednej trriedy, az v poslednej dobe zacal kontaktovat jedneho chlapceka. Pritom doma so segrami sa hraje uplne v pohode v kuse kecaju a vymyslaju. na ihrisku sa ide do radu posmykat alebo sadne s detmi na kolotoc, ale ked ho nukam aby sa hral s chlapcami svojho veku, ktorych pozna 2 roky tak nejde, bud postava, vola mna na hru alebo sa lepi na segry. myslim ze k tej socializacii, typu hram sa s kamaratmi pride ked bude starsi, tak na 4 roky. 😉 🙂 🙂

moudivlacek
10. kvě 2012

ahojky holky nestiham psat,jsem v jednom kole,ale jiste pokroky u nas vidim 😵 vcera jsem byli u nas na pasech bez fronty,ale malje dostal ve fotici kabince takovej hysterak,ze jsme to nezvladli,jdeme pristi patek mimo uredni hodiny,nevim,jak mu vysvetlit,ze staci par vterin se koukat do objektivu a bude hotovo 😒
o vikendu jsme malovali pokojicek,tak jeste dozdobim,snad se bude libit

sisstin
autor
10. kvě 2012

@jolinka Tygr už si fakt hraje s dětma, to jsem ráda...není to jen očumování, a jak píšeš...až od těch 4 let 😉 ale třeba na hřišti k neznámým dětem by se sám od sebe teda nepřidal 😝

@moudivlacek no o tom mi ani nemluv, já v pondělí čekala na úřadu 3,5hodiny 😝 jinak v jeho věku by se Tygr takhle taky nenechal vyfotit, to si myslim, že by nehrozilo... 😝

jolinka
10. kvě 2012

@sisstin myslim ze tie 4 roky su normalna hranica u chlapcov ci rozpravaju alebo nie 😉 a dievcata o taky rok skor.

kati zacal s kamaratenim tiez na 4 roky a to presne zodpovedalo jej rocnemu posunu dozadu vo vyvoji , ani nie tak suvis recou, skor to ze bola celkove akoby rok mladsia.

moudivlacek
10. kvě 2012

@sisstin jenze pokud bychom chteli na dovcu,tak jako bude muset nejak,kdyby stacilo vyfotit doma ty deti,jako ja z toho zas tyden nebudu spat 😖 pujde s nama tata,tak snad se zmakne,jinak budeme v lete doma no

jolinka
10. kvě 2012

@sisstin k neznam detom by sa nepridala ani Johi 😉 to je uplne normal. ja dufamze Miso bude na 4 r kamaratit s detmi ktore pozna

adricc
10. kvě 2012

ahoj 🙂
@lenajsek prave jen tu rec pohybove je na tom dobre proto jsem koukala jako blazen no mame cviky tak na 4 minut 3 krat denne
@sisstin no prave jsem hodne premejslela nemam nic proti postizenym detem atd.ale bala jsem se aby neokoukaval to on potrebuje jit nahoru a ne dolu byla jsem se tam kouknout super je tam jedno dite postizeny,2hyperaktivni a ostatni alergie astma rec atd.myslim ze to pro neho bude urcite lepsi bejt mezi 8-10deti na 3 uciteky +asistentky nez 26 deti 2 ucitelky pokud se trochu rozkeca uz mam domluvenou normal.skolku od 4 let jsem sama na to zvedava taky si rikam ze ho muzu kdykoliv odtud vzit 🙂

sisstin
autor
10. kvě 2012

@moudivlacek no my nikam nejedeme jako každej rok, takže tímto mám vyřešeno...já si zas neumím představit, jak tam s ním čekám 3-5hodin, focení by mu nevadilo, ale prostě by nečekal...čeká max. hodinu a pak odchází nebo udělá takovou scénu, že bych to tam prostě nevydržela s ním 😝

@adricc právě většinou děti v těch stacíkách maj tu péči hodně velkou a jdou tam dopředu 😉 ale holt to není o okoukávání od ostatních dětí, ale prostě o tom, že tam s nima pracují speci pedagogové. Jedna paní mi tu na koníku psala, že má právě zase jako nadprůměrně inteligentního kluka (to je taky v podstatě diagnoza, ale zas opačným směrem) a on právě chodil do stacíku, páč tam ho rozvíjeli v těch směrech, co chtěl....takže se učil o vesmíru a já nevim co ještě 😉 otázka je, co to dává těm dětem po sociální sféře...jako naučí se, že všichni nejsme stejně a holt jsou děti různé. Já zas třeba nemám pocit, že by syn napodoboval chování postižených dětí...i když jinak napodobuje normálně, prostě ty bys taky nezačla lízt po 4, kdyby všichni okolo tebe lezli 😉

V tý logo třídě mluví každej jinak, a nenapodobují to od sebe ...

adricc
10. kvě 2012

@sisstin mas pravdu oni na to tam nemaji tolik casu co jsem, koukala tak fakt furt neco delaji ale co my rikala psycholo. co jsme tam ted byli tak jsem jedna z mala ktera to resi ze malo kdo by tam dal dite protoze se za to stydi coz ja ne protoze vim ze to kluk potrebuje i kdyby na rok na dva mam kamaradky ktery na to maji jiny nazor ze to hned resim pres psychologi atd. ale oni jsou v pohode ze jo kdyz maj deti v poradku 😒

sisstin
autor
10. kvě 2012

@adricc já bych taky ze začátku měla problém dát Tygra třeba do stacíku, ale ted bych s tím už problém neměla.... 😉 kdyby byla potřeba, tak ho tam prostě dám a šlus....já už ani nemám problém říkat, že je syn postižený...i když mi všichni tvrdí, že když má vadu řeči, tak jako postižený není...ale to je prostě slovíčkaření jenom 😉

pelmisek
10. kvě 2012

@romana já vlastně ani moc nevím, přinesla domů navlečené korálky a taky říkala, že něco krájely a hlavně paní terapeutka si pro ni přišla k nám domů a měla s sebou pejska, takže Veru byla strašně nadšená, že venčila pejska na vodítku a říkala mu sedni atp.... Vzala si ji k sobě domů a něco tam spolu páchaly. Já jí prostě věřím a nepátrám🙂 Říkala jsem si, že nechám Veru když mi bude chtít něco povědět budu ráda. Jinak počkám tak měsíc a uvidím jak se to odrazí v jejím normálním chování. Já se učím trpělivosti a ráda bych se dozvěděla od Verunky co dělaly než od paní terapeutky. Miluju totiž když mi Veru něco sama od sebe vypráví 🙂

sisstin
autor
10. kvě 2012

@pelmisek tak já se od Tygra dozvím asi to, že ve školce "papali, hráli si, byli na zahradě a malovali", to je vrchol jeho vyprávění a to to z něj ještě musím páčit jak z chlupatý deky 😅 😅 co dělali na reha mi spíš předvádí, než že by mi to řekl 😝

adricc
10. kvě 2012

@sisstin to je normalni domik ten starsi do ted kdyz neco vypravi tak obcas to jeste predvadi hleda slova ten zacal mluvit brzo ale spatne ale mel snahu ale co slysim tak je to normalni ze deti moc nevypravi co bylo ve skolce me domik hodne vypravel kdyz jsme vecer lezeli v posteli jinak pres den ne 😉

sisstin
autor
10. kvě 2012

@adricc no Tygr vyprávět neumí fakt vůbec..on jako mluví furt a hodně, ale souvislé vyprávění to není....s ním musíš vést dialog, že by třeba přišel a řekl 5vět za sebou, nehrozí 😉

sisstin
autor
10. kvě 2012

@adricc nebo popis obrázku u něj spočívá v tom, že ti jednoslovně vyjmenuje, co tam je...přitom ve větách mluvit umí, ale jen když říká to, co on si sesumíruje v hlavě....když po něm chceš něco ty, tak to je jednoslovná - dvojslovná odpověd 😉

pelmisek
10. kvě 2012

@sisstin no já se právě snažím nepáčit i když je to pro mě fuška, pže jsem se vždycky těšila, že když budu mít holčičky tak si s nima aspoň pokecám 😀 aspoň, že ta mladší už taky super kecá a tak si holt občas musím pokecat na úrovni normálního dvouleťáka když Veru zrovna nemá náladu a nechce si se mnou povídat 😀

pelmisek
10. kvě 2012

@sisstin jo ještě mě napadlo - vás neotravovalo jako malý, že se vás furt ptali co jste dělali ve škole, ve školce? mě teda děsně, takže se učím se blbě neptat i když jsem to dělala a samozřejmě občas mi to i ujede a zeptám se. Verča se mě teď taky začíná ptát "Tak co v práci?" zrovna jako jsem se jí ptávala "Tak co ve školce, co jste dělaly?" evidentně jí zajímá co jsem dělala v práci a mě to ale děsně otravuje když se mě furt ptá 😀 😀 😀

sisstin
autor
10. kvě 2012

@pelmisek no já se ho moc neptám, páč to nemá cenu 😅 😅 😅 já byla jako dítě mega ukecaná a právě jsem všem chtěla všechno říkat, ze mě nikdo nic páčit nemusel 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
10. kvě 2012

@pelmisek a on Tygr by to podle mě říkal rád, ale prostě to neumí...on má špatnou tu výbavnost slov právě...když mluví sám od sebe, tak dobrý....ale jakmile se ptáš ty a on to musíl lovit z hlavy, tak to je síla 😖

sisstin
autor
10. kvě 2012

ted jsme nedonesli ruličku od hajzláče, páč na nástěnce to nebylo a děti to měly zřejmě vyřídit 😝 což jako není moc chytrý v logo třídě 😅 😅 😅 mi ta jedna maminka říkala, že nebýt staršího (chodí ji tam obě děti), tak od mladší se to taky nedozví 😅

sicinka
10. kvě 2012

Ahojky, tak naše oblíbené školkové zpravodajství 🙂 dneska jsem Dádavi dala do ruky sádru a sám ji nesl dětem do školky (budou z ní odlevat). Takže byl hrdej, řev žádnej. Řekl mi mámo ahoj bez pyc 🙂 jupppi. Dopoledne prý dobrý, nezapojuje se ale dává pozor a pozoruje děti. Výtvarně aktivity ho baví míchal sádru, kreslil, venku skákal na trampolíně. Bohužel se jednou počůral a jednou pokakal nicméně zvládl asi 10x záchod sám, dokonce se sám i vykakal, podruhé hlásil až pozdě. Doma se mi tedy nepočůral jak dlouho, ale doma je holt doma. Takže adaptace asi už dobrý, budem zkoušet přidat další den v týdnu a uvidíme.