Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
15. kvě 2012

@sisstin - přesně tak, je jich tam málo a navíc ráno po půl osmé, když přijdeme, tak je tam pomalu víc učitelek, než dětí, ale on si tam těch dětí zatím moc nevšímá, potřebuje je dost dlouho pozorovat, aby je poznal 😉 . Jinak, toho focení se ani nebojím, doma se fotí rád...

lexxie_holandsko
15. kvě 2012

tak ja s vama uz nemuzu tolik kecat 😀 Zuza za dobu, co jsem byla na netu rozpatlala jogurt vsude po stole, po sobe a trochu po zemi. Jsem myslela, ze ji pretrhnu..uz aby sla do skoly 😎

Dneska vecer ma kamoska narozeniny, slavi to jenom zensky bez chlapu a bez deti, tak musim udelat nejake jednohubky. Se tesim, jak pokecame, bude to takova meznarodni smesice

sisstin
autor
15. kvě 2012

@krystalka tady je právě více méně jedna učitelka, dvě jsou tam jen občas naráz...a taky praxe bývá, ale to je jen tak na dvě hodky na dopoledne... ale tam zas jako úplně ta péče větší potřeba není, ty předškolní děti maj v podstatě jen OVR až na výjimky..

sisstin
autor
15. kvě 2012

@krystalka jinak ze začátku se Tygr taky nák extra nedružil, spíš vše dělal sám nebo s účou, s dětma jen ty hromadný činnosti organizovaný, ale ted už v poho...zapojuje se i sám, a hraje si s dětma normoš...no ale zas jako moc nemluví s nima 😝

sisstin
autor
15. kvě 2012

jináč zejtra jedou na výlet do Chlumce a vrátí se až o půl třetí, tak jako mám trošku stres, aby se jim nic nestalo, když jedou busem....už na jednom výletu byli na zač. školního roku, ale to bylo jen kousek od Pardubic a do oběda byli doma 😕

krystalka
15. kvě 2012

@lexxie_holandsko - ne, potom naštěstí už je úplně v pohodě, na ty kamarády on ale moc není, je takový individualista, chvilku si pohrát to jo, ale pak si jde zase po svém 😉 , v miniškolce tam byly většinou jen 2 nebo 3 děti a stejně až teprve teď začal o jedné holčičce říkat, že jí má rád a začal si s ní víc hrát a to tam chodí od září... Jinak občas jsme pozvali domů jednu holčičku ze sousedství, se kterou se občas vídáme, ale Jiřík si dost chrání své území - hrají si, to jo, ale když si pak při odchodu třeba děláme legraci, že tu s námi Lucka zůstane, tak se vždycky zatváří tak napůl zděšeně a říká, že "ne tady, domů!" 😒 , má zatím evidentně radši dospělé nebo starší děti, než své vrstevníky - a když už, tak spíš holčičky, než kluky 🙂

krystalka
15. kvě 2012

@sisstin - to chápu, že máš strach, taky se o něj asi budu trochu bát, až pojednou třeba na koníky na hipoterapii, nebo někam na výlet, Jiřík zatím byl tak maximálně s babičkou tady po Praze, ale nikde dál s nikým jiným kromě nás rodičů nebyl, ani třeba přes noc ještě nikdy u babičky nebyl...

sisstin
autor
15. kvě 2012

@krystalka no Jiříček je fakt celej Tygr v tom chování 😉

pelmisek
15. kvě 2012

@sisstin Veru taky dnes jela se školkou na výlet a mám úplně stejný strach jako ty ☹ Musím ale věřit, že vše bude ok. Jedou busem někam "po stopách čtyřlístku" takže asi někam k Doksům cca 100km. Jsem na ni zvědavá až jí půjdu odpo vyzvednout.

krystalka
15. kvě 2012

@sisstin - no, však právě, když jsem se loni na jaře poprvé dostala na Tvůj blog, tak mi přišlo, že tam snad popisuješ Jiříka 🙂, kromě několika málo odlišností - u nás byla od začátku tak nějak "mimo" vlastně jen ta řeč, třeba porozumění a motoriku měl jako ostatní děti, jemnou motoriku (ruce) měl vždycky naopak spíš šikovnější, než ostatní apod., ale jinak si jsou kluci fakt dost podobní 🙂 hlavně v tom chování a sociálnu, jinak v matematice je už Tygr určitě o dost lepší (my zatím dopočítáme jakž takž do 10), ale Jiřík zase moc rád poslouchá čtené pohádky a to i docela dlouhé a občas mu dávám kontrolní otázky a vidím, že fakt poslouchá a registruje o co tam jde 🙂, a hlavně ho to moc baví, teď máme novou knížku - jmenuje se "Bubáček" a z té je nadšený, hned první večer jsem jí musela číst dvakrát 🙂.

sisstin
autor
15. kvě 2012

samozřejmě táta byl zas vtipnej a říká Tygrovi " V Chlumci, vystrčila bába prdel k slunci" a Tygr se toho chytnul, jak jinak a furt to říkal a smál se tomu 😝

lexxie_holandsko
15. kvě 2012

ahoj, tak chapu, ze mate strach , kdyz jedou na vylet, ale urcite si to dost uzivaji. Ssistin jak daleko je od vas chlumec? Jinak nase deti uz byli u mych rodicu i u tchanovcu sami nekolikrat a syn taky u svagrove a jednou u kamose. Ten by si to domlouval porad.

Mne treba mrzi, ze ve skole nejedou na vylet, mozna jeste neco vymysli, si myslim, ze to je pro deti dost zazitek, stejne jako Mikulas, Vanoce, Karneval atd. Ssistin, kde mas blog?

lexxie_holandsko
15. kvě 2012

jinak vcera jsem videla dve asi 3 lete deti..jedno chodi se zuzou do skolky uplne samotne na skolnim hristi, potom u silnice a takhle putovali 😕 Od zname jsem slysela, ze uz tak jsou nekolik hodin..to bych fakt neriskla. Edik muze na chvilku sam tak 100m. od baraku, kdyz vim kde je, nebo na kole okruh po chodniku a to mu bude 6, 3letou zuzu bych nepustila ani omylem, tu hlidam jako ostriz.

sisstin
autor
15. kvě 2012

@lexxie_holandsko tak jsem vygooglila, že busem asi 35minut, tak to není tak daleko. Blog mám tady: www.tichysvet.blogspot.com 😉

lexxie_holandsko
15. kvě 2012

@sisstin tak to jeste jde, odkud jsi.
Dik za info na blog a gratuluju ke svatbe , moc vam to sluselo a maly je moc hezky, urcite z nej mas radost.

sicinka
15. kvě 2012

Ahojky, tak jsme zpátky ze zápisu a jsou 4 volná místa a asi 15 dětí. Zápis se konal v místnosti kde bylo asi 15 maminek, mladší sourozenci, to Dáda nesnáší, takže že nikam nepujde. Lehl si na zem a nic. Pak jsem ho ukecala, paní ředitelka se ho zeptala jestli ji rekne Ahoj, tak nic nabídla mu bombon ten nechtel ani nechtel podekovat. Prostě byl ticho (tohle všechno ale normálně zvládá. Naštěstí zaražených dětí byla většina nebyl to jen Dáda kdo nic neříkal 🙂 No nicméně s některýma maminkama se tam znaly, takže si s nima hodně povídali na dotazníkem a tak, mě se nezeptatli na nic. Jelikož jsem držka prořízlá tak jsem se tam pak vnutila ptala se co a jak, vysvětlila že Dádovi spíše vadí ta koncetrace maminek (sám si šel civilizovaně hrát do vedlejší místnosti do školky) sám se zeptal učitelky kde je záchod. Že chodíme i na zvykání že už je to lepší a tak. Jenže při té koncentraci lidí stejně nebudou vědět kdo jsem já a jaké ke mě patří dítě 🙂 Tak ted nevím výsledky budou příští týden. Mám ho zapsat do soukromé školky, zaplatit zápisné s tím že o něj v nejhoším příjdu nebo počkat jak se rozhodnou. Pak totiž ta soukromá školka nemusí být - je vyhlášená a za velmi dobré peníze (je to neziskovka). Štve mě že když jsem ho zapisovala v únoru tak říkali to bude dobrý je tu jeden z prvních a to je te§ď vzhledem k množství dětí zapomenuto.

sicinka
15. kvě 2012

Jinak dotaz jestli jdu do práce a já říkám že pracuji. No a jak to řešíte teď? říkám platím chůvu, hlídá mi dědeček jezdíme do miniškolky. Takže se obávám že budu zařazena jako to kdo školku nepotřebuje a může si zajisti i jinak. To že je tento systém pro 3 letáka už neúnosný nikoho moc nezajímá. No uvidíme jak to dopadne.

romana
15. kvě 2012

@sisstin @pelmisek holky, ani nevíte, jak vám závidím, že děti pojedou na výlet. od Ondry ze školky jedou ve čtvrtek a úplně automaticky mi oznámily, že ho nevezmou ☹ mě to mrzí, ondru taky, ale nic s tím nenadělám.

lexxie_holandsko
15. kvě 2012

ahoj
romano, proc ti ho nevezmou??

Sicinko, tak to je blby, mela bys mit prednost. Co nahlasit, ze dedecek uz nemuze fungovat, treba by to pomohlo. Mate tam teda naval ..
Tady je dobre, ze kazda skolka ma max, 14 deti na 2 ucitelky, kolikrat jich tam je jen 10 deti. Ve skole se to ovsem meni, ta je od 4 let a postupne prichazi nove a nove deti, U syna jich je tak 27, ale u kamosky u syna snad 35, to je uz moc..

lenajsek
15. kvě 2012

@sisstin Tak my nejsme ani na úrovni těch dvou let, vůbec nespojuje ty svoje zvláštní slova, natož aby měl nějaké sloveso, na ano ne taky neodpovídá... 😖 Docela se obávám, jestli to taky nebude dysfázka, když jsme na tom tak bídně... 😖
Jak jsi tady dávala ten popis dysfázie, tak tam u té expresivní je i neschopnost vyslovit nějaká písmena, to na nás sedí, on ještě ani nevyslovil všechny samohlásky, natož souhlásky... 😢
Ach jo, začínám se bát... ale na druhou stranu budu ráda, když mi někdo konečně řekne, co s tím dělat a jak jsme na tom...

lenajsek
15. kvě 2012

@sicinka Tak držím palce, aby ho vzali... Do té soukromé ho budeš zapisovat? Tak snad to dopadne dobře.... a malej je fakt šikovnej, 900 slov, to je paráda, i jak si už docela "pokecáte", to u nás vůbec nehrozí...

@sisstin Určitě to bude fajn výlet, určitě se vrátí spokojenej jak želva, hlavně, aby jim vyšlo počasí....
A jak dlouho bývá Tygr ve školce, jde po obědě domů, nebo si pro něj jdeš až po odpoledním spánku? A spí tam?

Holky, jak jste učili nemluvící děti číslovky? Mám puzzle, kde je číslice a k ní se přiřazuje určitý počet zvířátek... v tomhle věku jste to už asi zkoušely, že? Já dneska začala s 123, ale nevím, jestli chápe, o co jde, asi zatím ne...

lenajsek
15. kvě 2012

@abbie Já mám taky syna z IVF, čekali jsme na něj 5 dlouhých let, tak Tě v tomto chápu, ale myslím, že zatím jsou obavy asi zbytečné... můj syn doteď miluje otevírání a zavírání čehokoli, je to jak droga pro něj, kamkoli jdeme, všude hned začne otevírat a zavírat dveře, teď to už teda nedělá s takovou intenzitou, jako dřív, ale i doma každý den něco otevírá a zavírá... asi ho ten pohyb fascinuje, nebo nevím. Ale dělá to ne jako automaticky, ale vyloženě čeká, co já na to řeknu, baví ho to, je vidět, že si to fakt užívá... paní z Rané péče, co k nám chodí, říká, že to na autismus nevypadá, buď ho to přejde, nebo to bude k nějaké diagnóze, kterou nám asi řekne psycholožka...
Ale Tvůj syn je opravdu ještě malý a myslím že na tohle má zatím plné právo... možná ostatní děti nezajímají tak kolečka, ale třeba zase něco jiného... 😉 A s komunikací jste na tom daleko líp, jak my jsme byli v tomhle věku, takže možná bych zůstala obezřetná, ale asi bych z toho zatím závěry nedělala... 😉

sicinka
15. kvě 2012

@lexxie_holandsko No ono je jich v téhle školce taky jen 15 a na to dvě paní učitelky, proto je taky takový zájem. Zároveň je to zřizované městem a platí se tam jen 800 měsíčně. Jakákoliv soukromá stojí násobkem víc. No dneska jsem z toho dobrý pocit neměla - zvlášť jak si tam některýma maminkama povídali. Blbý je jak nejsou jasný pravidla tak ani nemůžeš vědět jak by to mohlo dopadnout.

sicinka
15. kvě 2012

@lenajsek Dáda nemá 900 slov já už mu je teď nepočítám ale podle mě jich bude tak 400 - 500 aktivně používá tak 100, zbytek na vyžádání 🙂 Spíše mě překvapilo jak ve dvou nesplnil skoro nic a ve třech už se tam na dost věcí chytá (dotazy, minulý čas, oslovování), to je asi ten rozdíl proti dysfazii, že i když je toho málo a blbě tak je to pořád česky.

krystalka
15. kvě 2012

@sisstin - ještě tu teď koukám na ty tvoje tabulky, jak by ta řeč v tom kterém roce měla vypadat a chtěla jsem se Tě zeptat - vím, žeTygr se ještě neptá "proč?", ale "co to je?" už jo, viď? A začal se ptát rovnou takhle, nebo měl nějaký "předstupeň", já jsem teď Jiříka párkrát přistihla, že na něco ukazuje a ptá se "mami, to?" (co to je?) a občas mi taky připadá, že když mu něco říkám, tak se ptá "co, co?" a chce evidentně nějaké podrobnosti, takže tak trochu odhaduju, že je to jeho verze otázky "proč?" 😉. Jinak my teď trénujeme používání sloves , takže třeba na zahradě zaléváme a on chce další vodu do konývky a přijde, že "mami hudu" 😉 , tak mu říkám - když chceš vodu, tak musíš říct "nemám vodu" a on to fakt řekne a pak už to používá, stejně tak konečně začal používat slovíčko "prosím", předtím říkal "díky" a prosil u toho rukama 😉 . Jo, je to někdy zábavný i náročný zároveň, oni se to prostě fakt učí, jak my cizí jazyk ☹

smardik
15. kvě 2012

@lenajsek číslovky zatím neučím, na to má času dost. s číslověk umí akorát tak že on má tie-3 roky a to je vše. ted se ho snažím naučit barvy ale zatím nic moc

pelmisek
15. kvě 2012

@romana to je fakt děs, že ho automaticky vyřaděj. Ještě to vydržte a od září už bude líp uvidíš. Ty naše děti to fakt nemají s tím světem jednoduché chjo!

krystalka
15. kvě 2012

@lenajsek - my jsme tedy číslovky začali určitě později, myslím až tak kolem 3,5 roku a to jen tak, že jsme počítali prsty, číslice 1,2,3 někdy ž ke 4.roku, stejně jako to přiřazování počtu, chci mu teď dát klasické domino s tečkami - to by už mohl zvládnout, číslice se mu pletou i teď, ale když se zeptám kolik čeho je, tak se k tomu vždycky nějak dopočítá 😉 a taky chci pořídit tu hru "Matematika", co tu má Sisstin...Momentálně prostě všude počítáme cokoli co vidíme kolem sebe, na číslovky (psané) má myslím ještě čas..

sisstin
autor
15. kvě 2012

ha, a Tygr mi ted držel nohu a praví" PROČ tady maminka stojí?" huráááááááá 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

sisstin
autor
15. kvě 2012

jináč jak jde o čísla, tak to umí vše...a hlavně je umí i říkat do 200, umí říkat první, druhej, třetí, čtvrtej atd...to i dobře skloňuje, no..je to zajímavý 😅 😅

@krystalka Tygr se začal ptát před 4.rokem, do tý doby se na nic neptal...a začal klasicky "co to je", pak přidal "kde je, jaký to je, kam jdeme atd." a dneska teda konečně to PROČ 😀