Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
16. kvě 2012

@sicinka a je pravda, že v dnešní době toho děti umí o dost víc, než jsme uměli my...ale pak mi zas přijde, že čím jsou starší, tím jsou ty školní nároky menší.... 😉 že se šíleně soutěží mezi těmi malými dětmi, ale jak rostou, tak to jako dost klesá 😉

mamavera
16. kvě 2012

@romana to nemyslíš vážne?!? Málokedy povedať o dieťati niečo pekné, veď pochvala je najväčšou motiváciou, každé dieťa je za čo pochváliť a presne je to tak, ako si napísala - akcia ako výlet dieťa skľudní, pretože bude zaujaté množstvom podnetov. Vymyslela si mu super náhradný program, tiež myslím, že bude spokojný, ale ten prístup je otrasný. S nami chodili rodičia bežne, samozrejme, že všetci nemohli, veď pracujú, ani nechceli, na čo ísť na výlet so šesťročnými deťmi? Ale, kto mal chuť, bol vítaný, veď mám potom menej detí na starosti ja a môžem sa im lepšie venovať. V pohode snami chodia aj deti s aspergerom a keď sme mali dieťa ťažko postihnuté, ale ktoré sa práve tešilo na to, že pôjde bez rodičov, tak jej otec išiel za autobusom svojím autom a zaparkoval vždy tak, že ho dieťa nevidelo. Bolo to z toho dôvodu, že v lokalite, kde sme boli nebol signál a keby sme potrebovali rýchlo volať záchranku, tak sa nedalo. Tak sme to riešili takto, spokojnosť na všetkých stranách a dieťaťu stúplo sebavedomie, že to dokáže bez rodičov. Nemám pocit, že je to niečo výnimočné, skôr to chce trochu ľudskosti a pochopenia a odhodiť lenivosť.

filmuska_01
16. kvě 2012

@sisstin ja si nemyslim ze deti toho vedia viac, akurat sa im rodicia viac venuju, tim naberaju skor tie encyklopedicke znalosti, skor citaju apod. ,lebo maju vacsi pristup k informaciam.

Ale co sa tyka pohybovych zrucnosti je presne naopak, stazuju sa mi nato aj ucitelky v skolke, priemerne dieta nedokaze bezne veci,skok znozmo , drep a vyskok, utekanie po ciare a niekedy ani predskolak.
Rovnako grafomotorika ci slovna zasoba nic moc, naopak deti ovladaju skor pc a jeho obsluhu.

lenajsek
16. kvě 2012

Ahoj, vy jste toho zase nakecaly, nestíhám dočítat...
Moc děkuji za info o počítání, spíš jsem chtěla vědět, kdy tak cca se to děti učí a zajímají se o to, protože jsem na to puzzle s počítáním narazila. Taky se mi zdá, že je to fakt ještě brzo, tak díky moc.
Ale barvy docela ovládá bch řekla, žlutou, červenou, modrou a zelenou umí, neřekne samozřejmě, ale když se mu chce, tak to správně ukáže...

Ještě mám dotaz, dneska jsme byli poprvé na MMR vakcíně, mám mít strach, jestli to nebude mít nějaké nežádoucí účinky na to naše nemluení a další věci s tím souvisící, nebo už po tom druhém roce ne? Schválně jsem čekala na první tuhle vakcínu až po druhém roce věku a na opakovaném EEG, kdy je vše v pořádku...
Máte všechny tady naočkované děti MMR, i když nemluvily?

Moc děkuji, jdu dočítat... Pěkný den všem!

sisstin
autor
16. kvě 2012

@lenajsek já jsem ještě v tý době o škodlivosti MMR nevěděla, takže měl první i druhou dávku tak, jak se normálně dává 😉 no už bych to neudělala a ted jsem dost rozpolcená, zda dát booster v pěti letech nebo ne...tato vakcína je hned po MMR nejhorší v neuro následcích 😒

lenajsek
16. kvě 2012

@dukie Ahoj, bydlíte kousek od Lužánek? Se můžem někdy domluvit a jít na to hřiště spolu, jsme tam nikdy nebyli.. 😉 My s MHD nemáme problém, dojedem do Brna vlakem a pak šalinou pár zastávek... 😉 Třeba by si kluci padli do noty. Úplně Tě chápu, i to jak píšeš o tom vztekání, že si chce hrát jinak než hraje maminka (tatínek) a vůbec netuším co chce, navíc jeho slovní projev ještě není ani zdaleka takový, jako u vás.... takže plně Tě chápu.
Já bych určitě taky volila logo školku s menším počtem dětí...
A tu náhradní komunikaci určitě ano! U nás ji teda nepoužíváme na vše, ale hodně věcí tím vyjadřuje, hlavně co se jídla týče... teď budem mít asi i komunikační knihu A5, abychom ji brali hlavně ven a na cesty a na návštěvy, prostě jinam než do domácího prostředí... ale L. je zvyklý hlavně na obrázky s podstatnými jmény, takže donese "věc" co chce, nebo obrázek jídla, na slovesa to až tak nepoužívá...
Ale je to asi jen otázka cviku. Já jsu za to fakt ráda a neumím si to představit bez toho, u nás neojblíbenější obrázek pití, bublifuk, dívat se na TV a pak dávám na výběr třeba z příloh, co chce k obědu, ukáže kartičku toho, co chce, nebo na večeři se ptám rohlík nebo chleba a taky ukáže na kartičce....
Sice mu to u toho vždycky opakuju, co to je a chci po něm, aby i on to zopakoval, ale pořád je to "ba"... 😝 😝 😝
Takže sice už je to lepší, že se nevzteká u toho, že něco chce a já nevím co, ale stejně se ta řeč prostě zatím dál nevyvíjí...

lenajsek
16. kvě 2012

@sisstin Teri, takže myslíš, že jsem očkovat radši neměla? No já se budu modlit, aby jsme žádné následky neměli a to přeočkování budu kdyžtak taky odkládat, pokud to půjde....
Ten booster, to je co?

Jo a zítra jdeme znova na fonitarii a vydupala jsem si tam to vyšetření sluchu, tak jsu zvědavá...

sisstin
autor
16. kvě 2012

tak Tygr výlet dal, dokonce si tohle oblíknul, což zírám 😅 😅 a jdeme ze školky a "mamí, proč je ta sušenka dlouhá, proč si nechám kalhoty, proč fouká vítr?" 😅 😅 😅

lenajsek
16. kvě 2012

@sisstin no super, je to frajer! A s tím Proč je to paráda, sice bueš teď furt odpovídat, ale uvidíš, jak to teď povalí.. 😉

romana
16. kvě 2012

@sisstin to víš, že bych ho nechala jet na školku v přírodě, když by to bylo s mým doprovodem 🙂 jinak on je zvyklý jezdit na týden k ségře, bere si ho cca 3x do roka, s tím problém nemám.

@mamavera to se mi právě strašně líbilo v té přípravce, když jsme tam byli na schůzce o přijetí - jednak zpráva začínala tak, že ondra je velmi milý a společenský kluk (já většinou slýchám, jak moc zlobí, nechce se zapojit, cáká vodou, ...) a jednak říkaly, že by rády, aby si zažil pocit začlenění do kolektivu a taky pocit úspěchu, že to zvýšené sebevědomí mu taky jen prospěje.

mamavera
16. kvě 2012

@romana kecy, kecy, kecy, skutek utek - nemám problém ani s češtinou, keď sa nas....rdím 😎

romana
16. kvě 2012

@mamavera my už se tak těšíme, až odtam vypadneme, ani nevíš jak 🙂

sicinka
16. kvě 2012

@lenajsek očkovanou mám první dávku odkládala jsem co to šlo po negativvních testech na bílek už to moc nešlo očkovali jsme asi v 2 letech a 3 měsících reakcí bylo že cca 20 hodin v kuse spal, pak dva dny nechtěl stoupnout na tu nohu kde se očkovalo. Pak to bylo ok, u nás to žádný neuro příznaky myslím nemělo, nicméně Dáda má opravdu dobrou imunitu (za celý žívot ještě neměl ani teplotu, max párkrát rýmu). A skolilo ho to pěkně na nic jiného rekci neměl. Přeočkovávat budeme teď na tříleté prohlídce.

mamavera
16. kvě 2012

@romana teším sa s vami 🙂

filmuska_01
16. kvě 2012

@lenajsek
@sicinka

Na SLovensku sa ockuje Priorix teda MMR v inej scheme
v 15-18 mesiac-prva davka a druha davka v 11 roku. Myslim, ze odlozenie preockovania v neskorsom veku nemoze nic pokazit, skor naopak.

Ja som odmietla pri dcerke po triezvom zvazeni aj prvu davku, neskor mozno doockujem v skolskom veku monovakcinami rubeola a osypky, ak si budem ista,ze sme ok.
Kiahne uz mala, lahky priebeh to som rada.

filmuska_01
16. kvě 2012

@sisstin maly je perfektny. 😀

sicinka
16. kvě 2012

Tak jsem nás registrovala do té soukromé školky. Ještě budeme hledat, ale už moc nevěřím že se někam jinam vetřeme. Prostě jsem doufala že přestanu platit tolik za hlídání v jeho 3 letech a holt to bude až ve 4 nebo v pěti. Hlady neumřeme a další pohovor, tam kde jsme outsidery mě už nebaví 🙂

lexxie_holandsko
16. kvě 2012

ahoj, tak moc nestiham docitat, Eddie je na logopedii na dalsim testu, tak dam zpravu, jak dopadnul, minule musel opakovat slova a treba rikat jestli jsou kombinace stejne..strom - strop, ale to uz jsem asi psala 🙂

Ja ziju v Holandsku a tady mi naroky na male deti prijdou velke, v 5 letech uz musi umet pismena..mozna to je jen na nasi skole a nejak se predpoklada, ze umi pocitat do 20 a priradit spravne cislice, tvary , barvy, srovnavani atd..i docela detaily. Hlavne ta pismena a skladani pismen do slov a opetovne rozebirani mne zarazilo. To jsme myslim nedelali..no oni pred 30 lety taky ne, zacinali s tim az od 6, ted se snad boji, ze ten prechod bude tezky, tak zacinaji tim driv..

ad pozitivni motivace urcite lepsi, nez neustale napominani i tady to rikaji, ze to ma dlouhodobe lepsi ucinek. Dite se neciti jako cerny petr. My jsme meli pohovor s ucitelkou, dobre veci prolitla a zasekla se u tech horsich..a mne v hlave zustali jen ty horsi, protoze to bylo na konci pohovoru a vic se na to zamerila. Mozna taky zalezi na tom, jak ucitelky veci sdeluji. Kdyz jim neco fakt vadi, tak by mohli prijit s navrhem na pristup. Taky vetsina deti se ve skolkach a skolach chova uplne jinak, treba nase docela sebevedoma a tvrdohlava holcicka na sebe ve skolce prvni rok vubec neupozornovala, syn byl jeste hodnejsi..a doma to tak vzdycky neni.
To muj bratr byl expert doma i ve skole a taky jsme to vsichni prezili, i kdyz to nebylo jednoduchy 😀

lexxie_holandsko
16. kvě 2012

@sisstin krasna fotka, moc mu to slusi, to je z toho Chlumce?

@sicinka tak preji, at se prece jen s tou skolkou podari.

lexxie_holandsko
16. kvě 2012

romano a menit tridu ve skolce nemuzes? To neni moc pozitivni, jak se k vam chovaji a muzou mu to ten pobyt ve skolce jeste kazit.

romana
16. kvě 2012

@lexxie_holandsko nemohla jsem - byl zařazený ve speciální třídě se sníženým počtem dětí a více učitelkami - kvůli té epi a protože se s méně dětmi lépe orientuje ...

krystalka
16. kvě 2012

@sisstin - no, to je fakt zajímavé, jak je to u každého jinak namíchané - Jiřík má myslím tu výslovnost určitě trochu lepší, než Tygr, poslední dobou mu dost často rozumí i cizí lidé, ale zase nějakou delší větu stvoří jen vyjímečně, většinou je to jen jednoduchá větička typu "auto jede tam" a dost často ještě i to sloveso vynechá ☹ . Jinak, takový nárůst slovní zásoby jako byl u vás mezi těmi 3 a 3,5 lety u nás nastal až začátkem letošního roku - takže v nějakých 3,9 letech to nejdřív začal najednou strašně moc opakovat a jde to pořád ohromně rychle dopředu, i ta gramatika se maličko lepší, už je tam občas nějaké skloňování, občas použije 1.os - nemám, nevím, ale jinak o sobě i o nás mluví pořád ve 3.os, maximálně mi někdy řekne jen samotné "ty" - když chce abych něco udělala já... Dneska jsme byli na logopedii a zase ho moc chválili, že je tam zas velký nárůst slov, já už to dávno ani nestíhám zapisovat, to bych poslední dobou nedělala pomalu nic jiného 😉

sisstin
autor
16. kvě 2012

@krystalka no já myslím, že ve výsledku je lepší, když mluví mín, ale je mu rozumět...než jak to je u nás 😉 u nás to fakt bude hlavně ta dysfázka oro-motorická, myslim, že ta řeč jako taková a gramatika bude celkem rychle v pohodě, ale budeme hodně bojovat s tou výslovností 😔

krystalka
16. kvě 2012

@sisstin - no u nás ta výslovnost je jak kdy, někdy tu hlásku třeba umí opravdu dobře, ale řekne ji tak jen někdy a jinak to komolí, kupodivu zrovna třeba "r" říká pěkně a má i slušný náběh na "ř", ale třeba mu moc nejde "k" a "v"... ale je fakt, že my na té výslovnosti zatím nijak extra nepracujeme, ani na logopedii to zatím moc nedělají, spíš se soustředí na ro rozšiřování zásoby, tvoření vět apod., ale zdá se mi, že i tak se ta výslovnost jako by postupně zlepšuje "sama" a jsem ráda, protože takové nějaké procvičování, jako děláte třeba vy - mama, meme, momo, mimi apod. - o tom si můžu nechat jenom zdát, to mi prostě Jiřík dělat nebude, takže procvičujeme nenápadně na procházkách a při hře 😉
Jinak, fotečka je moc pěkná, nevím, jestli by se Jiřík nechal do toho takhle navléknout, ale poslední dobou mě dost překvapuje, takže možná že i jo 🙂 . Zrovna dneska jsme byli na očním, má trochu zanícené oko, tak mu rovnou i zkontrolovali jestli dobře vidí, měřila mu i nitrooční tlak, prohlížela přístrojem oči apod. a byl úplně v pohodě, až jsem jenom zírala...akorát jen teď nevím, jak mu dostanu 4x denně do očí ty kapky, co jsme dostali, dneska jsem to zkusila, když usnul a hned ho to vzbudilo a šílený hysterák, takže při představě zítřka.... nemáte tu někdo na to nějaký fígl? Ať přemýšlím, jak přemýšlím, tak mi pořád chybí nějaké ruce - abych mu udržela ruce, nohy, hlavu, otevřené oko a jednou rukou kapala.... 😉

sisstin
autor
16. kvě 2012

@krystalka no jako doma to s tím procvičováním mluvení taky není žádnej zázrak, to se zase jako neboj...to tak 10minut a šlus 😉

krystalka
16. kvě 2012

@sisstin - a je skvělý, že už se Tygr ptá proč, vím, jak jsi na to čekala 🙂 . Taky jsem se na to vždycky těšila, jak budu odpovídat a pokecáme si spolu, ale holt si budu muset ještě chvilku počkat. No, ale zase pár dní zpátky mi udělal obrovskou radost, když mi řekl, že "Jiíš rád mami moc", skoro mi vyhrkly slzy... 🙂

lexxie_holandsko
16. kvě 2012

tak zpatky z logo testu, mel dalsich nekolik casti slovnik, urcovat prvni, prostredni a posledni pismeno podle poslechu, zopakovat delsi vety a treba zamena pismen ..marek, kdyz za m dam d, co vznikne..darek atd..
nebo vynechani casti slova a co vznikne..tam delal par chyb, ale jinak celkove zase dobry. Jeste ho ceka pristi tyden nejaka stavba vet, ale logopedka asi nevidi duvod, aby tam musel chodit, tak nevim..vypada to, ze tady problem opravdu zase tolik nebude az na male chyby..Jedine, ze ma casto otevrenou pusu, ale on je porad dost nastydly, ceka ho trhani mandli..no a potom ta logopedka ocekava, ze by to mohl ty testy delat jeste lip, takze odklad mit podle ni nemusi, kdyz bude sedet vepredu ve tride a ne vedle nejakyho zivejsiho ditete..Tak jsem zvedava, co na to ucitelka.

Krystalko, tak to vypada dobre jaky pokrok dela, to to za chvili vse dozene, ne:? Nekdy deticky prekvapi.

Tak posloucham A-HA na DVD, porad jim to chlapum slusi 😎

sisstin
autor
16. kvě 2012

@krystalka jo, než šel spát "proč je vybitej telefon, proč je venku světlo" 😅 😅 😅 😅

@lexxie_holandsko ty jo, to je pro pětiletáka teda docela těžký 😕

lenajsek
16. kvě 2012

Ahoj, díky za odpovědi na MMR, tak u nás zatím bez reakce, klepu... dostal injekci do ruky, do předloktí, myslím že je to v pohodě, nesahá si na to, tak ho to asi nebolí.
Po obědě spal klasicky dvě hodinky a večer usul taky v pohodě, teploty zatím nemá, tak snad to bude i nadále OK. Ale prý se může reakce dostavit i 10 dní po očkování. I se může osypat, tak uvidíme.
Snad nás to z neurologickýho hlediska nezasáhne, ale na přeočkování bych s s dr. domluvila asi taky později, stejně půjde o rok později do školky, tak do těch 4 let aby to měl asi komplet, nebo ještě uvidím...
Hodně se teď propaguje i žloutenka, ale taky se bojím, aby toho očkování nebylo nějak moc, tak zatím odolávám...

@krystalka to je krásná věta, jééé, to bych byla taky na měkko... 😉 Třeba se jí taky někdy dočkám... 🙂

@lexxie_holandsko šikulín. 😉 S tou otevřenou pusou, my jsme na tom stejně... taky má náš malej pořád otevřenou pusu, byli jsme i na ORL a má trošku zvětšenou nosní mandli, ale dle dr. to zatím nebyl důvod k odstranění, že se může s věkem zmenšit... ale možná kdyby ji odstranili, tak by se to taky třeba zlepšilo...
Uvidím, co mi řekne ještě logopedka a psycholožka, ale zdá se mi zatím na ten zákrok malej... a nevím, jestli to zase nedoroste...

@sisstin Teri, dělali jste někdy nějaký oromotorický cvičení, nějaký ty masáže, stimulaci těch orofaciálních svalů, říkala vám něco logopedka? Ta výslovnost se snad časem zlepší, moc držím palce!!!!

@sicinka Tak budu se školkou moc držet palce.. do té, kde jste byli u zápisu, to jsi vzdala a spíš nečekáš, že vás tam přijmou, jo?

lenajsek
16. kvě 2012

@sisstin To teď bude pořád... 😀 😉 😉 Jen vymýšlet pořád odpovědi, že... 😀 😉