Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
17. kvě 2012

@moudivlacek hodně sil, určitě se nejdřív úplně uzdravte a pak se dá nějak pokračovat. On by toho chudák asi stejně moc nepředvedl, zvlášť pokud to svědí. A čekat znovu snad nebudete většinou se čeká na první vyšetření pak už si tě někam nacpou nebo tak.

sicinka
17. kvě 2012

Jo a k našemu školkovému zpravodajství. Dáda odešel opět do školky nadšen a vypadá to že od června bude chodit 3x týdně. Kromě zpívání u všeho spolupracoval, začal si hrát s dětmi a zlobit s nima. Jelikož měli radost jak se mu tam líbí a že se přímo zapojuje do hraní, tak ho nechali zlobit 🙂 Vypadá prý úplně jinak než před tám měsícem, u pohádky sedí a vykřikuje k ději a prý se i ptá (opět by měl sedět a poslouchat, ale nechali ho). Takže snad adaptace ok.

sicinka
17. kvě 2012

@lenajsek jo do jiné soukromé, která je asi za 6 tis celodenní takže už jsou na ní taky pořadníky. Rozhodnutí z té kde jsme od února přihlášení (a kde mi slibovali místo) přijde začátkem příštího týdne. V případě, že by mi ho taky vzali (ale jsem přesvědčena že ne) tak to budu muset nějak vymyslet 🙂. Jiank v té soukromé super komunikace, vše lze vyplnit přes web, ředitelka zavolá zeptá se, nabídne schůzku, smlouva dává smysl. Ještě se tam máme jet podívat, chtěla jsem vidět paní učitelku, tak mi hned nabídki že smlouvu podepíšu až po té návštěvě. Bude tam v jeden den max 20 děti 2 učitelky, 1 asistentka. Jediné co mi vadí je že mají celkem 35 dětí , ale v jeden den jich tam má být max 20 (tady část dětí bude chodit na 2 nebo 3 dny a budou se střídat).

sicinka
17. kvě 2012

@dukie škoda že jsme z Prahy nemluvící (málo mluvící) neřízené tornádo na hřišti mám taky, s tím by si třeba rozuměl 🙂 Jinak to je jediné v čem je Dáda napřed, v hrubé motorice. A štve mě na tom, že jsem ho v téhle oblasti odmala rozvíjela a asi potřeboval něco jiného. Škoda že se na pohovoru do školky neptají a umí kotrmelec, nějaký gymnastický skok, to by jsme hned zabodovali 🙂

jolinka
17. kvě 2012

@sicinka ooo nie....rozvoj hrubej motoriky je nahodou velmi dobra vec...aj pre rozpravanie aj pre celkovy rozvoj, bud rada ze je maly sikovny...tym nic nezameskal, ver mi ze keby mohol, dokazal...posunie sa v reci viac, cas na rozvoj hr. motoriky nebol strateny ani zle vyuzity... 😒

jolinka
17. kvě 2012

@sicinka Katike som planovite rozvijala hrubu motoriku , ze ked uz nehovori a nerozumie, nech je aspon v dacom sikovna...a oplatilo sa, po case i ta rec a porozumenie prislo a velmi dobre pokrocila...motorika ju potiahla, len to chce cas a trpezlivost.
dnes vie korculovat zimne aj koliesskove korcule, rok uz bicykluje bez pomocnych koliesok, kolobezka od 3.5, este predtym odrazadlo, plava s rukavnikmi, prelieza ploty, vie sa sama hojdat {aj postojacky}...vsetko to jej pridalo na sebavedomi a samostatnosti, lepsie zapadla medzi rovesnikov...

sicinka
17. kvě 2012

@jolinka to spíš že jsem odmala měla knížky o rozvoji pohybu kojenců a vymýšlela různá cvičení, učila plavat. U té řeči jsem pořád měla pocit že má čas a hlavně se mi do nějakých cvičení moc nechtělo. Ale asi nemá cenu řešit co by kdyby, třeba by taky nemluvil a navíc bych řešila rozvoj hrubé motoriky 🙂

jolinka
17. kvě 2012

@sicinka presne tak...riesila by si oboje, ver mi, dokonca by mohol v tej reci zaostavat este viac...

lenajsek
17. kvě 2012

Ahoj, zdravím, přijeli jsme z té foniatrie a vyšetření sluchu nemáme, začala tam pouštět nějaký zvuky a Lukin začal plakat a nedal se uklidnit, že prý jí tam žádné dítko u toho neplakalo... 😖 On se bojí zvuků, některých, navíc byly dost nahlas... tak vyloženě vyšetření nemáme, ale že jí přijde, že fakt slyší dobře... tak snad to tak opravdu bude, mám z toho rozpolcené pocity, ach jo... 😝
Ale poradila mi hru Bim Bam, že je u toho CD se zvukama, ať to zkusíme doma, že by si na ty zvuky víc zvykl... i na tom Chytrém dítěti jsou zvuky, tak to budem procvičovat, docela mě to sebralo... ale je mi jasný, že Lukin když prostě ne, tak ne...
Jen doufám, že to takhle nebude probíhat i u té psycholožky...

Jdu vás dočíst...

lexxie_holandsko
17. kvě 2012

@lenajsek a jake zvuky mu tam poustela a on na to musel reagovat? Nase vysetreni zvuku bylo jen do sluchatek a zmacknout tlacitko, kdyz uslysi ton. Rekli, ze je hranicni pripad, ale jdeme na trhani mandli a davani takovych krouzku do usi..Je divne, ze ji zadne ditko v ordinaci nebrecelo, pro spoustu deti to je nezname prostredi a ne kazdy to zvladne. On se nejakych zvuku boji?

Moudivlacek taky preji rychle uzdraveni, snad az se otepli, tak bude lip, tohle prechodne pocasi tomu moc neprida.

Sicinko taky si myslim, ze hruba motorika je dulezita. Tady to taky dost casto zduraznuji. Jasne , ze rec a jemna motorika taky, ale urcite jsi tim nic nezkazila. Tak zase bude dohanet rec, ale v hrube motorice bude napred, jinde to je zase naopak..A vy jste ted v soukrome skolce a chcete do jine soukr?

lenajsek
17. kvě 2012

@dukie Ahoj, dneska na foniatrii i včera u naší dětské dr. jsem slyšela o školce a škole na Veslařské, že tam jsou výborní, ale asi jednání teda nic moc... a bylo mi jasný, že když je to zařízení pro předškolní děti a školní s vadami řeči pro celou jižní Moravu, asi jediné největší (a podle toho co říkaly i nejlepší), že tam bude narváno...

Jinak my jsme byli na foniatrii v Audio Fon centr na Obilňáku, mají tam i svoje logopedy, i ORL...
A taky budem chodit do toho Logo, s.r.o. a dostali jsme se k nim přes Občanský sdružení Logo, který nabízí tu Ranou péči... tam mají i ORL, taky foniatrii, neurologii, logopedii a ještě další odvětví myslím i nějaký rehabilitace a pod...
O logo školkách v Brně moc nevím, já jsu ráda, že jednu máme tady ve Slavkově, kde by teoreticky neměl být problém s přijetím příští rok... v Brně nevím...
Jinak syn teda pěkně znakuje, co... 😉 U nás právě tohle vůbec neprošlo, getikulace jsou akorát rozhozený ruce, který jak je nervózní, že to chce, mávají, jinak teda že by ukázal, že chce něco lízat, ani omylem...
Možná bych přece jen ty obrázky zkusila právě pro prostředí mimo domov a pro jiné lidi, se kterými přijde do styku... jak píše Terka.
A kde jste byli na EEG? A na ORL?
Jinak klidně se můžeme setkat, jestli Ti to nevadí, ráda si popovídám osobně s někým, kdo řeší podobné probémy... já znám akorát maminky z téhle diskuze, osobně nikoho... tak jestli bychom setkání domluvily než se budete stěhovat, budu ráda... 😉 A kam se budete stěhovat? My jsme z toho Slavkova, tak bydlíme směrem na Vyškov...

@moudivlacek Tak to mě moc mrzí, tak snad bude brzo líp a ke Kamile se dostanete co nejdřív v náhradním termínu... držím palce!

lenajsek
17. kvě 2012

@lexxie_holandsko Synovi jsou 2,5 let. Pouštěla mu reální zvuky, myslím to bylo cinkání na xylofon, pak nějací ptáci... ale vlastně ani nevím, co měl Lukin dělat, hned začal plakat, žádný obrázek neviděl, jen ty zvuky, seděli jsme u stol a před námi PC obrazovky a uprostřed medvídek Pů, který když asi na něco ukázal, se rožnul...
Tak já fakt nevím, už si přijdu jak šílená, že možná hledám problémy tam, kde nejsou, ale chtěla jsem mít komoletní vyšetření prostě... 😝 😝 😝 A sluchátka by u nás nehrozily, to by si okamžitě sundal.

lenajsek
17. kvě 2012

@lexxie_holandsko Možná se zkusím zeptat ještě na té logopedii, nebo se domluvit s paní z RP, co k ná jezdí, že bychom šli na foniatrii do té kliniky Logo, kam budem chodit na tu logopedii, jestli to tam nebude lepší a pro něj míň stresový, nebo jestli se mám na to už vykašlat, fakt nevím... 😝
Prý když se mamince zdá, že dítě slyší, tak určitě slyší... 😝 Tak já už fakt nevím, no...
Bojí se vysavače, sekačky na trávu, motorové pily, zvuků, které jsou hodně hlasité a nečeká je.... to se ke mně přitulí a čeká, až to přejde...

lenajsek
17. kvě 2012

@sicinka To je super, že je malý tak šikovný... určitě to spolu souvisí, ta řeč naskočí později, ale určitě to bude lepší a lepší... a s tou školkou dělá ohromný pokroky!
A snad vám fakt něco vyjde, ta soukromá co píšeš, to by bylo fajn... tak uvidíš. Hlavní je, že to tam určitě zvládne v pohodě... 😉

sicinka
17. kvě 2012

@lexxie_holandsko u nás je to složité to kam jsem chtěla a hlásila ho v únoru je tzv centrum pro předškolní děti je to zařízené zřizované magistrátem v domech dětí a mládeže, jako doplnení chybějící kapacity školek . Je tam jen 15 dětí, 2 učitelky a je to od 8 do 13. Výhodou je že školné není vysoké asi 900 Kč měsíčně. No a těď chodí jen na zvykání do školky kde učí moje sestra a ta je soukromá, nezisková nicméně jezdím tam přes celou Prahu a stojí mě to 2 hodiny času navíc a to je neunosné. Takže když jsem zjistila že v tom CPD asi nebude místo, začala jsem hledat další školku, která je dojezdově únosná a taky ji zvládnu zaplatit. A tam jsem ho včera zapsala (taky už mají pořadník) a budu čekat jak to celé dopadne.

vevercaci
17. kvě 2012

@lenajsek my byli na foniatrii v Logu a naprosto v pohodě, malej řval jen vešel dovnitř 😀 ale je tam moc milá dr a i sestřička, tak ho brzy uklidnili..sluch mu vyšetřili pomocí takových dvou strojků, kdy mu do ouška dali takovou sondičku a chvilku musel být v klidu-pár sekund, to se dá..Honza je značně hyperaktivní dítě a zvládl to..Jinak mu ještě prohlížela celou pusinku, ouška, zda i tam je vše v pořádku..to že dítě slyší hlasitý zvuky ještě nutně nemusí znamenat, že nemá problém s doslýchavostí..
Jinak teď v úterý jsme tam byli i na EEG, čekám na výsledky, budou v pondělí, také tam byla velmi milá starší sestříčka a ač Honza řval jak tur zezačátku, tak byla naprosto v pohodě a říkala, že ty malý děti řvou všechny..pak se malej uklidnil, četla jsem mu a prohlíželi jsme katalogy s vlakama / to jsem si teda vzala z domu/. Byli jsme tam i na neurologii, to teda bylo takový rychlovyšetření za 5 min, to mě moc teda nenadchlo, ale už to byla naše druhá neurologie, prve jsme byli v dětské a tam to bylo taky děsný, tak už na to kašlu..jen na tom EEG doufám, že se neprokáže EPI..
Já se omlouvám, moc nevzládám dočítat, mám necelé tři týdny do porodu a mám toho teď nějak moc 😉

lenajsek
17. kvě 2012

@vevercaci Moc moc díky, asi se domluvím na Logu, že bychom zašli na foniatrii ještě tam, vidím, že to jde, když se chce, i u dětí, které pláčí při vyšetření, což si myslím, že zas tak neobvyklý není, tak nevím, jaký děti chodí tam, kde jsme dneska byli... 😀 😝
To EEG se dá zvládnout, taky jsem malýho celých 20min musela něčím zabavovat, číst mu, kreslili jsme na magnetickou tabulku, prohlíželi knížky, měla jsem i oblíbenej bublifuk s sebou...
Ale je fakt, že u dr. neurologa jsme taky moc dlouho nepobyli, byli jsme na Smetanové u Pellara... mám pocit, že hodně neurologů nějak neví, co s takovýma prckama dělat, přitom v dětské nemocnici by to tam měli mít na denním pořádku... 😝
Moc držím palce, aby EEG dopadlo v pořádku a nic se neobjevilo... a držím palce samozřejmě i k porodu, aby vše proběhlo tak, jak má!!!! 😉

krystalka
17. kvě 2012

@lenajsek - my jsme na té foniatrii dopadli letos v lednu podobně, byli jsme v Praze na Foniatrické klinice v Žitné a měla jsem z toho taky pocity dost všelijaké ☹ , byli jsme u paní doktorky Krejčí - to bylo v pohodě, příjemná, vstřícná, uměla to s ním, ale zato sestry na audiu naprosto příšerné, nevstřícné až nepříjemné, syn si od nich nenechal udělat ani tympanogram, sluchátka na uši samozřejmě u nás taky nehrozí, byly dost netrpělivé, člověk by řekl, že na takové klinice by měly být na tyhle nespolupracující děti zvyklé, ale dávaly mi spíš najevo, že nejsem schopná si ho nějak uklidnit a přemluvit ke spolupráci, nakonec zvládli aspoň obrázkový test, byli jsme v kabině a říkaly mu v různé hlasitosti do mikrofonu co má ukázat, měl takovou stránku s obrázky v ruce a ukazoval, ale nepřijde mi to moc objektivní, protože jsem třeba viděla, že slyšel a projížděl ty obrázky a než ho stačil ukázat, tak už to zaškrtli jako nesplněné... ☹ . No, tympano (tzn. jak jsou volné bubínky) mu nakonec celkem v pohodě změřila naše ORL, ale nevyšlo úplně dobře, má navíc zvětšenou nosní mandli, takže nás na podzim asi čeká odstranění ☹ . Ještě půjdeme na kontrolní tympano a bere teď sirup Aerius, prý to potom někdy splaskne, ale vzhledem k tomu, že zatím pořád dýchá pusou a občas funí, tak myslím, že se tomu nevyhneme ☹

sisstin
autor
18. kvě 2012

@lenajsek to psala i Eva s Daníkem, malýmu dělali ty otoakustický emise, jak jim pouští zvuky do uší a prej hrozně řval...a jiný děti u toho prej spí...

sisstin
autor
18. kvě 2012

@krystalka jo, to fakt miluju, když jako doktoři čekaj, že ty něco uděláš a ono jako přestane řvát 😝

lexxie_holandsko
18. kvě 2012

@krystalka tak to je teda zazitek se sestrama, clovek by predpokladal, ze budou prijemne a nekdy jsou horsi, nez doktori. To je teda jedna z mala veci, ktere tady mam rada..prijemne sestry i doktori..i kdyz na presprilis a nekdy jsou trochu svehlave, ale nikdy neprijemne. Na nosni mandli jdeme taky v srpnu, tak ti poreferuji, jak to probehlo. Pry to je banalni zakrok, no ale prece jenom v narkoze..

@vevercaci tak drzim palce, at ty vysledky vyjdou dobre. Ja jsem cetla, ze mas 3 tydny po porodu a ty je mas do porodu 🙂 Tak at to mas rychle za sebou. 3 t. pred porodem uz je mimco donosene, ne?

S tim sluchem to je, ze dite muze slyset dobre, i vsechny zvuky i frekvence, ale treba ma problem v rusnem prostredi. To si myslim je u naseho syna. V logopedii mu testy vychazi dobre, ale na ORL rekli, ze je hranicni pripad s levym uchem..jestil s tim neco delat, nebo ne. Jelikoz ma casto otevrenou pusu a ucpany nos, tak to nechame odstranit. Jen mne zajima, co budeme delat, jestli mu ten logopedicky test vyjde dobre a ucitelka si dal bude stezovat, ze ve skole obcas nevnima..tak to nema co delat se sluchem, ale s pozornosti? No ja nevim, on se zase nekdy soustredi vyborne..Nejradsi bych s tim nedelala nic.

krystalka
18. kvě 2012

@sisstin - no přesně, jsem si tam taky říkala, co jako čekají, že udělám...nejvíc mě dostalo to, že oni se tam tváří, jako kdyby jim tam všichni perfektně spolupracovali, o čemž na takovémhle pracovišti dost pochybuju... byli na něj dost netrpělivý, i zvýšily hlas, aby prý už přestal ☹ , no byla jsem dost znechucená...
Mimochodem, jak třeba Tygr snáší sluchátka a podobné věci? Jiřík ty sluchátka nedá ani doma, on vlastně ani muziku neposlouchá, jenom když je to nějaké video. Jinak, třeba na helmu na kolo jsme ho přemlouvali půl roku! Kupovali jsme tenkrát koloodrážedlo bez šlapek, už na prodejně to popadnul a ujížděl po krámě, tak jsme koupili rovnou i helmu, tu si nenechal v obchodě ani zkusit a doma to pak bylo stejné - prostě zděšeně uhýbal, jen co jsme se s ní přiblížili k hlavě. A nepřesvědčilo ho ani to, že bez helmy na tom kole nemůže jezdit - pokrčil rameny, jako že tak teda ne a šel si pro plastovou motorku 😉 , no a pak najednou asi po půl roce si ji jednoho dne nechal nasadit a od té doby s tím nemá problém, teď když jsme kupovali koloběžku (máme takovou tu kovovou skládací, co na ní jezdí i dospělí, takže se občas svezu taky 😉 ), tak si ji automaticky žádá - ale dokud se sám nerozhodl, tak ho nepřesvědčilo nic - a to jsme různě blbli, chodili jsme v ní taky apod....prostě nic, až když sám chtěl 😉

lexxie_holandsko
18. kvě 2012

@krystalka tak jako urcite to neni tvoje vina, vzdyt to prostredi je pro nej nove. Nechapu, ze se takhle chovaji, asi se budes muset obrnit a prejit to. Fakt nechapu, kdyz nekde jsou treba autisticke deti..coz netvrdim, ze ty nase jsou..tak ty nespolupracuji skoro vubec a tam jsou na ne taky neprijemni?

krystalka
18. kvě 2012

@lexxie_holandsko přesně to jsem si taky říkala, že tam přece těch nespolupracujících dětí musí mít dost....taky by mne fakt zajímalo, jak se chovají třeba k těm autistům nebo dětem, které nerozumí....poprvé jsem si myslela, že jen měly prostě špatný den, to se stane, ale byli jsme tam pak ještě v únoru a nebylo to o nic lepší 😒

sisstin
autor
18. kvě 2012

@krystalka tak vyšetření takhle už dá, to je mu jedno, sluchátka, lepení oka atd., když mu to vysvětlí...tak mu to neva....helmu nechtěl asi týden, pak najednou jedeme v buse a on říká "pojedu na kole a budu mít helmu" a od tý doby nemá problém...to samý s novýma botama, sto keců u toho, ale pak si je vezme a dobrý...tričko s krátkým trvalo asi taky dva dny, kratasy asi týden 😅 😅 😅

pelmisek
18. kvě 2012

@sisstin jo nejvíc nesnáším když ty děti naprosto ignorují a nic jim neřeknou, nevysvětlí a hned se na ně vrhají se sluchátky a zakrýváním oka atd... Já to pamatuju jako malá, že něco říkali mamce a já jako bych tam vůbec nebyla! Myslela jsem, že teď už je to lepší, ale všechno je to o lidech no ☹

sicinka
18. kvě 2012

@krystalka to jsem zažila teď ve středu v nemocnici byli jsme na kontrole kvuli tomu kakání. Dáda jen jsme se přiblížili k nemocnici tak že nevyleze z auta, měla jsem připravené lízátko takže jsem ho nalákala. V čekárně v kidu pak nás zavolali a jen uviděltu vyšetřovnu začal řvát. Takže jsme tam došli a doktorka ani nepozdraví nic a rovnou at ho svliknu - no ten si držel oblečení že né, řval taky na mě ať ho uklidním. Kdyby mu dali dvě minuty tak by se rozkoukal, nebo ukázali nějakou pěknou hračku zaujala a byl by klid. Takhle nakonec řvali na něj, takže sice přestal bulet, ale myslkím že doktory aktuálně nenávidí. Jinak jednou jsem sním byla na uro klinice a pohoda 5 minut si s ním pan doktor hrál a pak ho v klidu bez řevu vyšetřil.

sicinka
18. kvě 2012

Jo a do toho CPD nás nezvali můj pocit, že se jim nelíbíme byl správný. Napsala jsem jim tedy na odpověd mail kde se ptám po důvodech, ale předpokládám že mi neodpoví. Takže to že si Dáda nechtěl vzít na pohovoru bonbon, nebo jsme byli špatně oblečení nebo nevim co rozhodlo že mě příští rok bude stát školka asi 50 tis. To byl sakra drahej bonbon 🙂

krystalka
18. kvě 2012

@sisstin - tak oni mu to tedy vysvětlili, já taky, mohl si to porohlédnout, osahat...ale on mi to vždycky třeba v tu chvíli všechno odkýve, že dobrý a že to vydrží, ale na poslední chvíli se stejně sekne a když na něj ještě pak někdo zvýší hlas, tak je to konečná ☹ . Proto mě právě tak překvapil teď na to očním, tak jsem zvědavá, začátkem června jdeme k zubaři, tak uvidíme...
Jinak boty, trička apod. - důvěrně znám, teď už teda dobrý, ale dřív byl nákup nových bot spíš horor, jediné dítě, které v prodejně vřískalo au au, boty ne, bylo to naše (a přitom ho evidentně nemohly tlačit, ale měl prostě na noze něco jiného, než obvykle), jo a jak jsi psala, že Tygr nemá rád pláštěnku, tak my jsme nemohli mít pláštěnku ani na kočáru-sporťáku, byl z toho vždycky úplně nepříčetný, že má před sebou ten igelit, tak jsem jí vždycky hodila jen přes nohy a roztáhla boudičku a dobrý 😉

bajamaty
18. kvě 2012

Měla bych dotaz, každá tady máte určitou zkušenost a třeba mi poradíte. Máme syna, 1 rok a 8 měsíců, nádherný, hodně živý klučina, zvídavý a opravdu nezničitelný. Problém máme takový, že nemluví a to vůbec nic, ani mama, baba atd... Nerad se učí nové věci, je nesoustředěný, nevydrží ani vteřinu v klidu, ani na jídlo, v noci se budí několikrát. Všechno zvládáme, jen to mluvení mě straší, říká jen nějaké ggg a to je tak vše. Je to normální a vše teprve příjde nebo to mám nějak řešit ?
Mám ještě staršího syna 10 let a ten byl " normální". Omlouvám se za ten výraz.
Děkuji všem za názory