Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lomax
23. kvě 2012

@sisstin Teď moc nevím,co myslíš tím EQ 😅 ...
Já jako jistě nevím,jestli má opravdu vyšší IQ,on nijak nevynika v takových věcech jako je počítání (umí počítat do 15 a číslice pozná do pěti)my ho doma totiž takové věci nijak extra neučíme a on sám se po tom nijak nepídí.Ale jinak je hodně přemýšlivý,někdy mě až překvapí, nad jakými věcmi on uvažuje.Nedávno mi třeba začal vyprávět o holčičce Aničce, která se mu líbí ve školce,povídal,že si ji vezme až vyroste za manželku a budou mít spolu dvě děti(kluky) a ptal se mě,jestli jim děti pohlídám,když budou potřebovat udělat velký nákup a jestli klukum uvařím něco dobrého na jídlo, třeba palačinky 😵 . Nejsou to žádné naučené fráze,které někde slyšel,on mi to vypráví spontálně.Nebo mě a manžela viděl jak si dáme pusu,usměje se a řiká,vy se milujete,že?a budete mít miminko?ja se ho ptám,proč miminko?on to je takové kouzlo,z pusinky vznikne mamince v bříšku miminko,které papá pupeční šnurou,pak maminka pojede do nemocnice a tam ji pan doktor miminko vytáhne z bříška.
Taky přemýšlí nad smrtí,nemá rád když někdo o mě řekne,že budu stará,protože ví,že potom brzo umřu.Potkáme starého pána a Vojta říká "to je chudák" já se ptám proč a on " protože ten dědeček brzo umře" a přitom se tváří smutně.
Tak nevím,jestli je možné,aby mělo takové uvažování dítě s autismem?
Syn má taky dost výraznou gestikulaci,když něco vypráví,tak si říkám,jestli to souvisí s tí,že má problémy s řečí a těma rukama si pomáhá,když se nemuže pořádně vyjádřit,nebo jestli je to další auti rys ☹ ?

lenajsek
23. kvě 2012

Pěkný večer...

@dukie Ahojky, Tvarožná je sice naším směrem, ale máš pravdu s těmi spoji... nevím, jestli není něco pro děti na Rohlence, nějaká aspoň prolízačka? Nebo bychom mohli vyrazit někdy do Slatiny, jestli je tam nějaký dětský hřiště, nám jezdí do Slatiny bus... abychom nemuseli do centra. Moc ráda Tě poznám, i kluky, ono je taky fajn popovídat si s někým reálně, ne jen přes písmenka na klávesnici... 😉 Teď konec května máme nabitý, ale v červnu to bude lepší... 😉
S manželem mě to moc mrzí, že takhle uvažuje... přesně, jak holky píšou, když teď špatně mluví, neznamená to, že noc v životě nedokáže, nebo nebude šťastný ve svém oboru, profesi... kdo ví, co ho ještě v životě čeká 😉
My takhle neuvažujeme, nějak moc neřeším zatím budoucnost, budeme oba moc rádi, když bude Lukášek šťastný a spokojený a bude dělat něco, co ho bude bavit a v tom třeba bude dobrý... Já jsem z rodiny, kde jak máma, tak táta mají VŠ, právníci, sestra inženýrka, ale já VŠ nemám, nějak mi to nepřišlo důležitý a radši jsem dělala práci, co mě bavila hned po škole... to stejné má i MM, takže v tom si myslím že určitě štěstí a podstata není, mít školy, jako vzdělání bych byla ráda za maturitu, ale vůbec nic neřeším takhle dopředu, vždy´t se ještě spousta věcí může změnit, jsou to prcci... a navíc takhle mluvit o svém dítěti... 😒
Ohledně cvičení, nějakých vzdělávacích a edukačních her, taky je to vše více méně na mně, MM se synovi dost věnuje, to je fakt, ale moc nekomentuje, nemluví na něj zdaleka tak, jak já, neví, co vše má za úkoly, že by si s ním sedl a něco si "kreslili" to ne, ne že by nechtěl, spíš ho to asi nenapadne... tak blbnou, řádí, hází s balónem, jezdí s vláčkama, autama... ale vyloženě to "učení" je prostě na mě... Taky bych chtěla mít někdy pohodu, ale to prostě nejde, no... Holt je to naše úloha asi, ale co bychom pro ty naše ratolesti neudělaly...
A co se všech vyšetření týče, tak to se MM taky nechytá, asi si v duchu říká, jestli je to vše potřeba, asi si myslí, že se sám rozmluví, ale postupem času sám vidí, že to prostě jen tak asi nebude... jsu ráda, že k psycholožce půjdeme oba dva, aby si i on něco od ní poslechl, uvidíme, co se dozvíme...
A stacionář paráda!!! 😉 To budete jezdit asi taky do Slatiny a pak busem, že.... nebo autem...

@lexxie_holandsko Paráda s tom logopedií, malej je šikula. 😉

@sisstin Ty kolíčky by Lukina taky bavily, vidíš, to je fajn nápad... zkusíme je dávat na kelímky, to by ho moholo bavit.... A to hledání v lustěninách, to hledají v čočce, nebo v čem? Budu musert něco nakoupit a taky se začít přehrabovat... 🙂
A opravdu jsi to neměla jednoduché, smekám, že jsi to tak zvládla... co tak, bravurně!!!!

Holky, dělaly jste před návštšvou psycholožky něco s dětma, jako třeba víc než obvykle, nebo věci, které jim moc nejdou, nebo jste klasicky něco trénovaly, jako obvykle? Asi to nějak nebudu extra hrotit, spíš tomu nechám volný průběh, že...

krystalka
23. kvě 2012

@dukie - tak já taky moc dobře vím, jak to mrzí, když partner řekne něco takového...Manžel jeden čas taky říkával "ten mluvit nebude...", mrzelo mě to moc, že mu nevěří, že by to dokázal... On to možná nemyslel ani tak vážně, ale já jsem z toho byla taky smutná... Ale na druhou stranu, on se Jiříkovi věnuje docela hodně, když mám dlouhý pracovní víkend (pracuji na dlouhý a krátký týden), tak jsou spolu vlastně celý víkend sami, vezme ho vždycky někam na výlet, třeba pražským motoráčkem, nebo na přívoz apod. a přitom si spolu vždycky hodně povídají, komentují co vidí okolo a pak se mi to společně snaží vyprávět 🙂 . A i některé dny v týdnu je s ním téměř celé odpoledne, já chodím domů až ve 21h. Ale návštěvy logopedie, různých doktorů, hledání školky, adaptace ve školce...to dělám zase já - a to hlavně proto, že mám volné dny i v týdnu, tak to nějak tak logicky vyplynulo, že je zbytečné, aby si on kvůli tomu bral volno z práce, když můžu já...a taky trochu i proto, že Jiřík s manželem spoustu věcí dělat nechce - on totiž není tak důsledný jako já, takže Jiřík na něj pak zkouší kdeco, protože ví, že u tatínka mu to projde, zatímco se mnou většinou dělá to, co má a ví, že ani nemá cenu něco zkoušet 😉
Jinak včera jsme byli zase ve školce a tentokrát už to bylo skoro bez pláče, jen statečně polykal slzičky, ale už ani pak prý neplakal - navíc měl u sebe "talisman" - ráno jsem mu v šatně narychlo na kousek papíru nakreslila srdíčko a dovnitř "J "a malou kočičku (jeho oblíbený plyšák) a dali jsme to do kapsičky u tepláčků - aby ho měl celé dopoledne u sebe a kdyby mu bylo smutno, tak se na něj může podívat 🙂. Když jsem ho v poledne vyzvedávala, tak to hned lovil z kapsy, abych viděla, že to má pořád u sebe...
A taky už zase trochu poskočil v těch větách - hrál si s vláčkodráhou a rukou dělal, jako že někdo stojí na kolejích před přijíždějícím vlakem a povídá "tady stojí Jiží Pančl" 😀 - bylo mu i docela pěkně rozumět... Jinak, teď má novou zálibu - utírání nádobí, kromě ostrých nožů už utírá všechno a zatím ještě nic nerozbil 😉 , občas už zkouší nádobí i mýt - můžeme se vždycky uchechtat, jak pečlivě a věrně nás přitom napodobuje 😉, a jakmile vidí nějaký kousek nádobí na odkapávači, tak to hned chce jít utírat - no kéž by mu to ještě dlouho vydrželo 😉

lomax
23. kvě 2012

@lexxie_holandsko Ahoj,mě to teda dělá hodně velké starosti,tak nějak vidím,že je jiný než ostatní ale přesně nevím kterým směrem.Jestli se to pojí k té dysfázii nebo autismu nebo je to prostě jeho povaha.
Ja jsem o vyšetření u psychologa už uvažovala,ale manžel s tím nesouhlasí,že na synovi pořád něco vidím a zbytečně ho chci tahat po doktorech...
Pro svuj klid ho ale stejně k nějakému psychologovi objednám i když se to manželovi nelíbí.

lenajsek
23. kvě 2012

@dukie Jo a s tím Pellarem, na mě taky působí divně, vlastně mi taky přišel, že malého skoro nevyšetřil, psal do karty jen to, co jsem mu říkala, prohmatal ho, zkoušel kladívkem reflexy, podíval se na něj jak běhá po ordinaci a konec... plus teda to EEG, ale když jsem se zeptala na něco, co mě zajímalo, tak mě jak kdyby odbyl... 😝 Fakt aby člověk narazil na odborníky... 😝
A s tou Logo, uvidíme, jestli nám to nějak pomůže, na tom vstupním pohovoru ta logopedka v prosinci působila dobrým dojmem, uvidím, co dál se bude vyvíjet.

@krystalka Paráda, i s mluvením, i se školkou... 😉 a to nádobí je super, to bych taky brala. 🙂

sisstin
autor
24. kvě 2012

@lomax EQ je emoční kvocient, prostě to sociálno 😉 ale možná je syn prostě jen hloubavý, on kdyby měl nadprůměrné IQ, tak by opravdu v některých oblastech vynikal jako že hodně 😉 mně to teda furt na dysfázii moc nepřijde, spíš třeba OVR kombinovaný s patlavostí. Syn jako už mluví hodně, ale že by se ptal na to, co tvůj a jako vyprávěl, to teda nehrozí 😕 on ted mluví dejme tomu jako zdatný 2,5leták nebo průměrný 3leták. A že hodně gestikuluje, to je opravdu normální, páč prostě si kvůli té řeči vypomáhá, autík by negestikuloval s komunikačním záměrem většinou 😉

dadlenka
24. kvě 2012

@lomax moje děti s normálním řečovým vývojem se taky v tomto věku ptaly na smrt, řešily, jestli se milujeme a miminka🙂 V tom bych neviděla vůbec nic zvláštního a znepokojujícího. To, že je schopen takových otázek a formuluje je tímto způsobem by podle mě spíš ukazuje proti dysfázii. S autismem nevím. Děti s AS jsou velmi zvídavé a otázky mají celkem zajímavé a snaží se problém pochopit od podstaty. Vím, že jedna maminka z diskuze s dětmi s AS psala, že její chlapeček když se začal zajímat o otázku smrti, tak to dotahoval až ad absurdum, od toho, že splachoval panáčky z lega (dělal jim pohřeb) až k vyslovení žádosti, aby maminka umřela, aby věděl jaké to je..🙂 Ta gestikulace je přesně jak píše @sisstin .-) hovoří to spíš proti autismu.
Jinak já mám 3,8 letého syna s lehkou pervazivní vývojovou poruchou (porucha autistického spektra, prozatím nespecifikovaná) a je velmi citlivý, je mu líto, když někdo trpí, pláče. On má hlavně narušené to porozumění (cca o rok a půl), otázky ještě zdaleka neklade, mluví taky jako dvouleté dítě - teda méně zdatné, jako Tygr🙂 slovní zásobu má cca 800 slov, spojuje slova v převážné většině do dvou až tříslovných spojení, někdy se mu zadaří i více slovné🙂 Na první pohled moc zvláštnosti nejsou vidět. V jeho věku už začíná být nápadný jeho deficit v řeči a při radosti třepe rukama. Jinak jsou to spíše jemné náznaky, které neodborník nepozná, syn se normálně směje a nyní už i s cizími navazuje oční kontakt a směje se na ně🙂

sicinka
24. kvě 2012

@lomax já takové dítě (tedy podle popisu) znám, ale má problém se sociálními kontakty (ubližuje dětem, v 6 letech není chopen kolektivní hry, často si povídá sám se sebou). tenthle chlapeček začal pořádně mluvit až kolem 4 let, v peti měl skladbu věty jako dospělý, nicméně působí strašně přemoudřele. Jinak rodiče to nevidí myslí si že mu křivdí učitelky, děti ve školce, všeichni co se jim to pokusil říct 🙂 Pokud je u vás tahle oblast ok, tak možná jen víc myslí než mluví a pak to vypadá zvláštně (pokud třeba mluví na 3 roky, ale myslí mu to na 5 tak potom z něj padaji věty, které nemají s tou úrovní jak komunikuje co dělat) a až dožene tu řeč tak to bude ok.

sisstin
autor
24. kvě 2012

@sicinka no co popisuješ, to vypadá spíš jako Asperger 😉

sicinka
24. kvě 2012

@sisstin včera jsem se bavila se segrou byla na školení pro učitelky ve školce o vývoji dítěte. Její první věta: tak z toho vyplynulo, že Dáda je fakt normální 🙂 Říkali JIM že když dítě nemluví ve třech, tak je to normální. Pokud nerozumí ve třech tak už by se to mělo řešit, ale no stres na vše času dost 🙂 Takže se není čemu divit, že to školka neřeší neupozorní, v aktuálním školení pro učitelky slovo autismus nebo dysfazie vubec nezaznělo. Jinak mi upozornila, že Dáda nikdy nedělal věci tak jak měl (nežvatlal rovnou použil slovo s významem, něměl zájem o dětšké říkačky, teď používá otázky neodpovídající jeho stupni vývoje řeči). Jeslti si někdy pořídím nějaké tak ho budu asi chudáka pozorovat a psát si to 🙂

sicinka
24. kvě 2012

@sisstin já si to myslím, ale nevím jak jim to říct taktně, že by ho někdo fakt asi vyšetřit měl. Byl u nás na návštěvě hrál si vedle Dády (ten se ho dokonce snažil zapojit do činnosti ne naopak). A najednou se začal fackovat do hlavy a nadávat si že něco zkazil. Musím říct že mě to fakt vyděsilo. Stejně jako věta Teto to je od tebe pškné že mi naleješ ten džus. Takovým tóněm že to bylo zcela neadekvátní věku, situaci, jak nějaký lord 🙂

lomax
24. kvě 2012

Děkuju vám všem za reakce...
Přeci jen syna objednám na vyšetření.Tady na diskuzi jsem četla,že na autismus by měla být dobrá Makovská ( jsme z moravy,takže Brno je pro nás dostupnější než Apla v Praze).Nemáte na ni některá prosím kontakt?Už jsem jí zkoušela psát mail na adresu,kterou jsem si vyhledala na netu,ale mail se mi vrací zpátky. Byla jste některá u ní na vyšetření?Pokud ano,jak to probíhalo?Je potřeba žádanka od pediatra?Je vyšetření hrazeno přes pojišťovnu?Pokud ne,kolik se platí?

lomax
24. kvě 2012

@sicinka Se sociálním kontaktem problém nemá,je kamarádský a pěkně se zapojuje do kolektivních her.I učitelka ve školce mi říkala,že ho děti mají rády, že velice pěkně zapadl do kolektivu,kde se většina dětí znala už minulý školní rok a on nastoupil až letos.Ale někdy mi příjde,že je až moc hodný a takový najivní( ale na to má myslím vzhledem k věku ještě nárok).

lexxie_holandsko
24. kvě 2012

@dadlenka neni to v ang. pdd noss? O tom se tady ted dost mluvi..pry ty deti pusobi na prvni dojem, ze jim nic neni, spis zamlkle tiche a taky hodne..maji problemy se zmenami..ale treba takove to typicke opakovani cinnosti u nich neni moc videt. Spis pusobi jako hodne stydlive deti. Ja nevim, to docela sedi na syna, i kdyz on se uz hodne zlepsil, tak to muze byt jen ta povaha. Kamaradu ma spousty, ale citlivka je porad.
Kazdopadne mne zarazi, ze to jsou opravdu na prvni pohled nerozeznatelne veci..

lexxie_holandsko
24. kvě 2012

vite nekdo jaky je rozdil mezi aspergerem, atypickym autismem a tou pervazivni poruchou? Uz se mi to mota

dadlenka
24. kvě 2012

@lexxie_holandsko myslím, že ano🙂 My jsme byli s kryštofem u dr. Krejčířové v únoru a právě nám dala tu pervazivní vývojovou poruchu obecně, protože si nebyla jista, o jakou formu autismu (dětský autismus vyloučila) půjde a taky říkala, že je možné, že nakonec o autismus jít ani nemusí. Jinak syn v žádném případě není zamlklé dítě, je celkem dost hlasitý a svéhlavý, problém se změnami není až tak strašný, když je na ně připravený, problém je minimální nebo žádný - u něj je nyní těžké poznat, co se pojí k neporozumění a co k autismu. V současné době dochází (ťukťuk) ke zlepšení ve spolupráci a přijímání cizích autorit, v úterý bylo v stacionáři spc pro autisty a prý spolupracoval a navazoval kontakt ukázkově a speciální pedagožka ho nazvala velmi milým chlapcem 🙂 Už se dokáže řídit i pravidly - třeba poskládá podle nakresleného vzoru obrázek - dříve ty schopnosti měl taky, ale nechtěl se řídit návodem atd.🙂

dadlenka
24. kvě 2012

@lexxie_holandsko tady jsou odkazy na druhy autismu http://www.autismus.cz/poruchy-autistickeho-spe... ta pervazivní vývojová porucha je prostě také autismus, ale s tím, že se ještě přesně neví, o jaký druh jde. U nás přímo dr.Krejčířová napsala, že klinický obraz ještě není vykrystalizovaný.

lenajsek
24. kvě 2012

Zdravím, tak jsem vás přečetla a vidím, že tady píšete o poruchách autistického spektra, taky se v tom moc nevyznám, znám jen jednu holčičku tady z okolí, má už 5 let a má diagnostikovaného Aspergera, chodí do speciální školky (kde je i ta logo třída) a asistenta nemá, prý nemá nárok... krásně mluví a mluvila tak nějak normálně vždycky, jen má to sociálno narušené, taky byla hodně plačtivá jako malá, moc toho nenaspala, zajímá se o speciální věci, věděcké, bojí se dětí, taky chvilku nepostojí, nevydrží se moc dlouho na něco soustředit, na hřišti je jak z divokých vajec, utíká na silnici, když má radost, tak začne poskakovat, i teď hodně pláče, bojí se pořád něčeho...

Kdy se dá tak asi poznat, že jde o nějaký narušený auti rys? Mně docela "straší" to třepotání rukama u Lukáška, když má radost, poskakování, když se zlobí a je naštvaný, atd... Možná nám k tomu něco řekne už Jahnová, o tomhle jsem jí říkala...

@lomax ahoj, radši fakt zajeďte k psychologovi, pro klid duše... Makovská by měla být v dětské nemocnici na Černopolní, myslím, jestli si to pamatuju dobře... možná bych tam zkusila zavolat a nechat se k ní přepojit a zjistit aktuální e-mail, případně se domluvit po telefonu...
S poplatky a s žádankami nevím, my jsme teď u té Jahnové na Obilňáku a tam se platí jen za každou návštěvu regulační poplatek, žádanku nechtěla...
Moc držím palce!

lexxie_holandsko
24. kvě 2012

aha tak dik, mne se to uz motalo, ono asi kazdy autik je jiny. Ti aspergeri teda vetsinou mluvi dobre si myslim. Ale je fakt, ze obcas clovek nevi, co je povaha a co uz je nejaka porucha. Driv se to asi moc neresilo. Treba bracha, kdyby byl jako dite ted, tak by mel urcite nejakou diagnozu, dost nezvladatelne dite.
U syna jsem se dost bala, on ty zmeny spatne snasel..no ale zase ted prekvapi, ze se bavi s cizima lidma, hraje si s cizima detma a i treba na plavani zacal chodit uplne v pohode..tak se v tom clovek ma vyznat 🙂

sicinka
24. kvě 2012

@lomax asi nějaké vyšetření zkuste - ono to uklidní především tebe, manželovi to složitě popisovat nemusíš, ideální je mít nějaké logické zdůvodnění proč (u nás to byla zralost na školku) a na to chlapi většinou slyší. Ale z toho jak ho popisuješ bych to opravdu v klidu hodila na povahu, nějaké opoždění ve vývoji řeči navíc v kombinaci s vyšší inteligencí. Oni pak přemýšlí a nemají potřebu to tolik ventilovat jako jiné děti. k tomu svědčí i to že je takový hodný až najivní - prostě nemá potřebu se hádat.

nelaja
24. kvě 2012

Ahojte, pisala som sem pred par mesiacmi, vidim, ze sa bavite o autizme. Ja chodim do autist. temy. My sme stale na rozhrani. Po druhom vysetreni u klin. psychologicky nam do oci povedala, ze to vidi na komunikacnu poruchu - narusena pragmatika, ze mala sa pekne pohla po logo terapii. V sprave uz ale uviedla, ze sa prelinaju znaky pervaz. poruchy a spec. naruseneho vyvoja reci a vzhladom k nizkemu veku je potrebne sledovanie v case (mame 2,5 roka). Ako cisla diagnoz ale uviedla - ina nespecifikovana pervazivna vyv. porucha a ine poruchy jazyka a reci. Logopedky malu na auti nevidia, s rodinou bojujeme uz 3/4 roka, ta tiez mysli, ze len prehaname. Co sa tyka reci - celkovo nabehlo porozumenie, aj ked vela abstraktnych veci este nevysvetlim, slovna zasoba je cca 250 aktivnych slov, idu dvojslovne a trojslovne vety. Pred pol rokom sme boli na 20 citoslovciach a uroven porozumenia reci v 22 mes. bol medzi 10-17 mesiacmi. Celkovo nasa komunikacia spociva v komentovani toho, co aktualne vidi, vykomunikuje si svoje potreby, vie povedat ako sa vola, ako sa vola dievcatko v knizke, vie povedat kolko ma rokov. Ne meno reaguje, ocny kontakt s nami pomerne dobry, aj ked nie vzdy. Oslovuje nas maminka, ocko. Pozornost zdiela, aj ked nie nejako casto, ale zdiela, vie povedat co ju boli. Z tych vyraznejsich auti veci - ustupilo chodenie po spickach, zostalo buchanie si hlavy pri naznakoch odporu alebo nesuhlasu, zacala si ju dokonca buchat o mna, je velmi vzdorovita. Niekedy neodpoveda na otazky, deti ju nezaujimaju, resp. spomina ich (na konkretne mena - napr. rozprava Nikolka pride), ale ked je s nimi bavi sa sama. Na zmeny ju musim pripravit (pokial som toho schopna vzhladom na jej porozumenie). Rec je funkcna, nemame echolalie. Myslim, ze budeme mat aj ADHD, ma tak 20 sekundovu pozornost na vacsinu veci. Prebieha od jednej cinnosti k druhej. Jedine pri rozpravkach v TV a pri pozerani kniziek vydrzi. Hra je viac menej mechanicka, vybera babiky a zvieratka z domeceka a do domceka, z auta do auta, beha s nimi (akoze bahaju a nahanaju sa) presypa, hadze, prelieva. Napodobnovacia hra je len riadena (nakrmi, okupe, da spinkat, da dudlik babike a pod.), len ked ja takuto hru iniciujem.Chcem sa Vas spytat, mam nakupene didkaticke pomocky , fakt pekne a kvalitne, este len nieco vytiahnem, bud to hned zahodi, alebo ma totalne ignoruje, alebo to urobi s revom a nasilu. Su to veci na vseobecny rozvoj, aj na rozvoj pasivnej slovnej zasoby. Nejake cielene venovanie sa, ze ideme robit teraz nieco pol hodinu v kuse nehrozi. Vsetko len uchytkom a popri inej hre. Pritom su to velakrat veci, ktore vie urobit, ale nechce. Mate toto pri Vasich detoch? Stale chcem dufat, ze nepojde o autizmus, ale tento jej negativizmus ma strasne obera o nadej aj energiu, v podstate s nou v kuse bojujem. Na logopedii niekedy spolupracuje uplne perfektne, zapaja sa a niekedy je to uplna hroza, 30 minut ju len presviedcaju na spolupracu.

nelaja
24. kvě 2012

Este v podstate k tym auti prejavom - u nas zacalo podozrenie, ze je nieco zle pred rokom - zacla sa bat ludi (dospelych) - zakryva si pred nimi oci. Museli sme ujst z rodinnej oslavy, mala z toho uplnu traumu. Nieco sa zlepsilo, ale k cudzim ludom a aj niektorym konkretnym pribuznym sa stale chova rovnako - pri pokuse o komunikaciu s nou zatvori oci a pripadne sa rozplace.

jolinka
24. kvě 2012

@nelaja ufff... tak na 2.5 roka ma mala velmi slusnu slovnu zasobu i rec 😉
Ja mam dcerku {uz jej taha na 6 rokov} ktora do tych 3.5 az 4 rokov mala niektore autisticke prejavy, ine ako vy ale boli... 😒 dolezite ale bolo, ze neboli prejavom PAS poruchy ale len neporozumenia reci... s nastupom porozumenia vymizli a aj s recou velmi dobre pokrocila.

zda sa mi ze tvoja dcera ma ale porozumenie celkom k veku, ked dokaze povedat svoje meno, meno ineho dietata, vek...{moja toto mmch zvladla okolo 4.5 roka} od 2.5 rocneho dietata tazko ziadat porozumenie abstraktnych pojmov, takisto pozornost je este velmi kratka, do 3 rokov sa aj bezne deti hraju este vedla seba nie spolu.
Je este velmi malicka, fakt treba este pockat,...tie zmeny pred rokom, strach z ludi, su znepokojujuce...ale moze sa to vyvojom aj stratit. Casto v tomto veku deti pochyti uzkost z nejakych veci...ktorych sa predtym nebali, napr. z kupania, hojdania, z ludi.
a kde ste boli na diagnostiku?...to co povedia logopedicky, ci je alebo nie je mala autistka na to sa netreba spoliehat.

jolinka
24. kvě 2012

@nelaja a k cielavedomej praci, edukacne hracky, pracovne zosity sa dcera dostala cca na 4 roky a 4 mesiace...ale potom ten vyvoj uz siel velmi pekne. 😉 🙂
na 2.5 roka som bola stastim bez seba ze sa otocila na meno, kratko na to zacala zdielat, ukazovala mi veci "aha mami"

lenajsek
24. kvě 2012

@nelaja Ahoj, řekla bych, že Tvoje dcerka má opravdu parádní slovní zásobu, oproti nám (12slov), s tím negativismem to je u nás podobné, stejné jako při negativních emocích a vzdorování ne teda bouchání do hlavy, ale sahá si na ouška a někdy poskakuje, u něčeho teda pravda vydrží dýl jak 20 vteřin, ale rozhodně to není dítě, který by si vydrželo třeba půl hodiny s něčí hrát, taky docela odbíhá od něčeho, ale v tomhle bych řekla, že to je spíš asi docela i normální... Taky si hraje mechanicky, ale u něj to může být tím, že opravdu nemluví...
Ohledně té "práce" s edukačními hračkami, taky je to u nás jak kdy, věštinou vydrží v kuse tak 15 minut a skoro vše co já mu vybírám, aby dělal, tak to dělat nechce, většinou dělá to, co si vybere on sám, ale někdy je to taky tak, jak Ty píšeš, že s ní "bojuješ"... Holt jsou dny, kdy se mu něco dělat chce, a dny, kdy ne. Teď jak k ná jezdí raná péče, tak je to lepší, že ví, že prostě každej den něco děláme, ale moc dlouho u toho nevydrží... ale jsu ráda aspoň za něco, dřív to bylo skoro nic...
Tak jedině ji nějak motivovat, vybrat něco, co by ji opravdu bavilo a vystihnout okamžik, kdy bude v dobré náladě a nějak ji do toho vtáhnout... a zkoušet postupně víc a víc... Nevím, jak jinak poradit, třeba poradí nějaká zkušenější maminka... 🙂

Pěknou dobrou noc, zítra nevím, jestli se ozvu, spíš až v sobotu dopoledne... Pěkný víkend všem a držte prosím palce... díky!

nelaja
24. kvě 2012

@jolinka Boli sme u Dr. Janosikovej a v Institute detskej reci. Ona fakt pred pol rokom nerozumela. Mylila si aj mna a muza (daj pusu ockovi - pobozkala si vlastnu ruku, potom pobozkala mna a ocka ,az ked som jej ho ukazala prstom), a rozhodne to porozumenie nema dobre ani teraz. Na tom porozumeni sme robili od zaciatku problemu, teraz nema problem s beznymi vecami, ale take, ze do maminky sa nehadzu veci, lebo ju to boli ,nevysvetlim. Ze ked bude hadzat veci na zem, pokazia sa a nebude mat - nic, nic, nula bodov, nechape.Tu bude zrejme problem aj s nedostatkom empatie. Ja si myslim, ze tak ako u tvojej Katy (mam precitanu skoro celu diskusiu, viem ako ste na tom boli a je to ohromna sikulka, zamakali ste), ta expresia len malicko zaostava za recepciou. A rec je agramaticka ("moj" mama, babika "padol") a aj dost patlava.

abbie
25. kvě 2012

@nelaja a mozem sa opytat, ze ako vas videla Dr. Janosikova?

abbie
25. kvě 2012

My sme boli včera na oddeleni skorej dg. a sledovaní vývoja detí na Kramároch a dopadli sme dobre 😉 Malý zvládol všetky testy, ktoré na ňom skúšala a povdala, že autismus v ňom určite nevidí ... ja sa skôr obávam, že zdedí po mne OVR, ale to ukáže až čas ... zatiaľ teda nepadlo ani jedno slovo(cielene) ☹ len si bľaboce a občas sa niečo pokúsi opakovať ...

jolinka
25. kvě 2012

@nelaja no ten skok v porozumeni za pol roka je zaujimavy 😉 a teda super, 😅 Je dost mozne, ze este dcerka nechape vety kde je pricina a nsledok [ked toto, tak tamto.. ] a samozrejme aj znizena empatia..zas ale ked budes pozorovat "empatiu" beznych 2.5 r deti tak az na par hodne vyspelych dievcatiek nic moc..holt su casto egocentrici 😝 🤐 😝
Kati sa uci empatii doteraz i ked priznam za posledny rok veeeeelmi pokrocila.
Cize hovoris ...ze mala tolko presne rozumie co hovori? to je zaujimave...vela takych deti nepoznam. V takom pripade naozaj nemozes od nej ocakavat navyse porozumenie {abstraktne veci, zlozitu empatiu}...ak je v stadiu popisu cinnosti.. Aj Kati si dlho mylila osoby, ak ma nejake dieta oslovilo "teta" aj ona na mna teta, ak dieta volalo na svoju mamu, tak aj ona na tu pani "mama", kazdy chlap bol "tato"...slovam brat, sestra, dedo, babka...dlho nerozumela...surodencov pochopila tak na 4 roky i neskor...

Ako ste na tom z otazkami...rozumie a hovori nejake? rozumie zamenam? ktory, aky, co, cim, s cim? Odpoveda na "konverzacne otazky" typu ako sa volas, ako sa ma mas? Preco? sa zrejme este nepyta...to by bolo skoro.

sisstin
autor
25. kvě 2012

@nelaja no mně to vůbec tragický teda nepřijde 😉 to syn takhle mluvil možná ve 3,5 😉 jestli dysfázie, tak podle mě spíš ta receptivní, kde je narušený porozumění a ne exprese 😉 a jestli autismus, tak max. nějakej hraniční nebo VFA...ale to mi nepřijde...ony jako ty děti s poruchou komunikace bývají některé vzteklé a negativistické, teď mám jednoho chlapečka 3,5 s asi smíšenou , a to bys jako měla vidět, co on předvádí 😝 to je tvoje holčička jen slabý kafíčko 😉