Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hrusti
6. čer 2012

@sicinka Honzík chodí na Hájích tj. Praha 11, jestli to pro vás není daleko?

sicinka
6. čer 2012

@hrusti Háje jsou ok jezdím každý den po D1 do Prahy do práce do záběhlic, školka bude na Praze 3 kousek pod želivského 🙂 tak něco dojezdného autem. No hledala jsem reference na netu a nikde skoro nic, webové stránky má snad pět logopedů....

lenajsek
6. čer 2012

Ahoj, jen dočítám a nemám moc co psát... 😉 Tak jen pozdravím a popřeju pěknej den. 😉
Máme nový písmeno, který vyslovuje, K, včera to bylo furt káká, sem tam se mu podaří i V... Ale je to furt prd proti tomu, jak se rozjíždíte vy ostatní... 😉

Na tříkolce zkoušel šlapat, taky na té klasické co byla i za nás, ale neušlápne to, od pondělka máme doma kolo odrážedlo, tak s tím budem jezdit venku, hlavně na hřišti, až se trošku počasí umoudří, možná už zítra. Tak to zase bude trošku procvičování hrubé motoriky.

Mějte se

krystalka
6. čer 2012

@lenajsek - jo, jo, procvičování hrubé motoriky 🙂 , ono to asi prostě fakt hodně souvisí s tím mluvením, jak se všude píše...jemnou motoriku měl Jiřík vždycky. výbornou, tak teď se víc věnujeme té hrubé - letos hodně lezeme po různých prolézačkách, kladinách, různě přeskakujeme a podlézáme kde co, na jaře se naučil jezdit na koloběžce, teď už zvládá i tu tříkolku, kolo odrážedlo máme už od loňska...odhaduju, že v létě zkusíme i kolo bez pomocných koleček (to už máme taky doma od loňska, akorát se trochu bojím že z té "12" vyroste a bude mu už malá)......ale fakt mi připadá, že díky tomu teď hodně poskočilo i to mluvení...a nejspíš k tomu přispěla i ta školka, je tam sice jednou týdně, ale i tak 😉

sicinka
6. čer 2012

@krystalka o spojení s hrubou se dozvídám až v téhle diskuzi, Já se vžycky potkávala s tím že ta jemná byla hodně narušená (ségra, 3 děti co jsem doučovala), ale hrubá byla ok. Dáda má dobré obě akorát nemluví (dneska byl ve školce považován za ani né dvouletého, jak vzhledem tak řečí 🙂 no co se dá dělat.

hrusti
6. čer 2012

@krystalka No vidíš, my zrovna máme hrubou v pohodě. Vázneme na jemné motorice. Honzík zrovna ty titěrné pohyby ručičkama moc nezvládá 😉

krystalka
6. čer 2012

@hrusti - on Jiřík má tu hrubou taky v pohodě, nikdy jako nebyl nějak nemotorný nebo nešikovný, asi od 1,5 roku už byl v kočárku jen na delší trasy nebo na spaní, cca od 20 měsíců už se mnou chodil pěšky nakoupit asi 1,5km tam a totéž zpět, sice nám to trvalo dlouho, ale většinou šel tam, kam jsem chtěla já 😉 , od 15 měsíců popojížděl na motorce, v roce a půl už lítal jako drak 🙂 , nemá problém s kopáním a házením míče a celkově má velmi dobrý postřeh a rychlé reakce - pohotově všude zabrzdí apod. Ale pořád se snažím ho pohybově rozvíjet, už i kvůli té řeči, tak snad to nějaký efekt má, no....A s jemnou motorikou taky nikdy problém nebyl - korálky, mozaiky, stříhání apod. ho navíc hodně baví 🙂 . U nás se ta dysfázie zatím projevuje fakt snad jen v té řeči...

sisstin
autor
6. čer 2012

Dnešní reha:

- chůze do schodů a ze schodů
- překážková dráha po senzomotorických "kamenech" + přenášení korálků
- posouvání plosek nohou
- cviky na udržení rovnováhy
- nácvik na seskoky snožmo (zatím se moc nedaří)
- razítkování a grafomotorika

krystalka
6. čer 2012

@sicinka - já jsem právě na to někde narazila už víckrát, myslím, že i v knize Diagnostika dítěte předškolního věku se taky píše o tom, že když má dítě pozvolnější vývoj řeči, tak se má hodně rozvíjet právě hrubá motorika, i ta jemná samozřejmě....

sisstin
autor
6. čer 2012

tak Tygr tu jemnou neměl nikdy nějak strašně špatnou, býval neobratnější, ale jako nic hroznýho..ted bych řekla, že je takovej průměr...ale ta hrubá u nás byla opožděná hodně, hlavně to střídání nohou do schodů, oblíkání, svlíkání, ježdění na kole atd. Po tý reha velký zlepšení, ale třeba viz. výše, snožmo z vyvýšeného místa skočit neumí, to seskočí jednou nohou napřed. A šlapání jsme nezkoušeli strašně dlouho, ted momentálně furt jezdí na FB, který téměř do 4,5let odmítal...a furt chtěl jen Enduro...

bledulka
6. čer 2012

ahoj všem

holky, prosím, nemáte někdo tip na foniatra v Praze ? Dnes jsme byli se synem na logopedii a doporučila mi,abych se s pediatričkou domluvila na foniatrickém vyšetření.. Jenže v našem menším městě myslím foniatr není,takže stejně vyrazíme do Prahy...
Děkuji 🙂

sisstin
autor
6. čer 2012

@bledulka dobří jsou na foniatrické klinice v Žitné ulici, ale to počítej min. 4m čekací lhůta 😉

filmuska_01
8. čer 2012

ahoj, taaaaaaak uz som vas docitala postupne, prerabali sme byt tak som normalne mala internetove abstinovanie 😀

Tesim sa z pokrokov, ktore robia deticky, aj u nas sa to zlepsuje, pomalicky opakuje, tvori aj dvojslovne vety niekedy.
Najma ju bavi spievat, tak sme to podchytlili a spievame furt doma ci vonku ako kravicka mumumu mumu a ako kozicka memememe a tak vsetko.
Oblubena je aj hra Leti leti vsetko leti..asi poznate.
Uz nemam doma len take babo ale uz sa zapaja aj slvone a chce ovplyvnit co sa bude diat.
Pyta sa: Kam papa? Protireci mi :- Toto nene.
Je to zlate. 🙂

filmuska_01
8. čer 2012

@lenajsek ahoj, skusajte to cvicenie s jazyckom,u nas to fakt dost pomohlo pri osvojeni novych hlasok...drzim palce.

filmuska_01
8. čer 2012

@sisstin cau,mozem sa spyta ako sa rata pocet slov ked ich je uz viac,lebo naposledy sme mali neico cez 100 slov a ako jeden z icelov na logo mame urcene 300, a momentalne na man niektore slova len vystreli a vobec som netusila ze ich vie. Pouzije ich zrazu a spravne . Zapisovala si si to?
a prosim ta kolko ma tigrik presne rokov/mesiacov?

sisstin
autor
8. čer 2012

@filmuska_01 jj, ze začátku jsem si to psala, ale tak u cca 500 už jsem přestala a prostě odhadem to beru. Ale Tygr ti pojmenuje fakt vše, používá slova jako "vyměnit, rozpůlit atd.", takže určitě bych řekla, že ta slovní zásoba je už úplně normální. Ta slova, jako počítají se ta, která dítě říká aktivně a často, ale když má pak už větší slovní zásobu, tak je jasné, že některá slova bude používat mín než jiná, protože s nima nepřijde tak do styku 😉 Tygr má 4,7roku 😉

filmuska_01
8. čer 2012

@sisstin dakujem. 🙂

sicinka
8. čer 2012

@filmuska_01 tak to zní skvěle gratujuji. Dáda dělá to samé použije slovo o kterém vůbec netusím, že ho zná a pak dlouho nic. Proto jsem vi psala asi před měsícem, že ani nevím jak je spočítat 🙂 ale mluví víc to je hlavní. Dneska ráno vytáhl dutý korálek zkusil do něj fouknout a říká mi Mám pístalku mámo foukej a kdyz mi to nešlo, tak prohlásil, že je rozbitá (tedy jeho oblíbené nejde to, rozbitý je to 🙂 . Vůbec nevím, kde ukořistil slovo pístalka, asi ve školkce.

sisstin
autor
9. čer 2012

🙂

hrusti
10. čer 2012

@sisstin Pěkná fotečka. Tygr je fešák 🙂

lenajsek
11. čer 2012

Ahoj holky, dneska odpoledne jedeme k psycholožce Jahnové s MM pro verdikt, zajímalo by mě, jestli se dá něco pořádně hodnotit, i když tam Lukin nic nepředvedl, kromě řvaní... No uvidíme, co z toho bude... pak napíšu, jak jsme dopadli.
Jinak teď je u nás mega období vzdoru, kvůli úplně všemu začne řvát, když se mu jen trošku něco nedaří, hned místo toho, aby to zkusil znova, spustí ječák, včera to takhle bylo od šesti od rána do půl deváté večer, s přestávkama na spaní a dvakrát byl venku, ale i tak to nepomohlo...
Jak je doma MM, tak je to s ním fakt otřesný, jak jsu s ním doma jen já, tak se sem tam dá i "domluvit", tolik nezkouší mou trpšlivost, bo když začne, tak odcházím do jinýho pokoje a předem ho na to upozorním, dlouho ho to nebaví a pak přijde za mnou...
Víc takových víkendů a nevím, jestli to s nervama vydržím.
Včera večer jsme zkoušeli na Chytrém dítěti přiřazování obrázků podle zvuku, to ho baví, jsou tam i tvary, porozumění řeči, tak to budu na chvilku každý den pouštět.
Docela ho teď baví puzzle, ale máme puzzle z Tesca, kde je ten stejný obrázek na té podložce, tak to je pro něj zatím lepší, než úplně bez obrázku. Ale docela se snaží, už si jako první dává ty rohy a pak teprv vše ostatní.
Den a noc má taky úspěch, i když mu to ještě nejde úplně 100%, ale snaha je.
Ještě kdyby ho víc bavilo kreslení a jemná motorika.. u toho moc dlouho nevydrží, bo mu to moc nejde, nebo asi ne tak, jak by si představoval...

@filmuska_01 Ahoj, musím s ním fakt víc trénovat ten jazýček, ale fakt to jde hodně ztuha ☹ Někdy nechce ani foukat, tak holt se nevzdávat a pořád zkoušet...

Mějte pěkný den, pááá!

lenajsek
11. čer 2012

@sisstin Moc pěkná fotečka. 😉

sicinka
11. čer 2012

@lenajsek u nás ted maji uspech foukací fixy, tedy pod dozorem jelikoz nechci umývat celý dům, ale baví ho to hodně 🙂 no a k jemné motorice nebavilo ho moc stříhat koupila jsem speciální nužky co dělají vzory a je nadšený. Ono ho všechno baví chvíli 🙂

sisstin
autor
11. čer 2012

čau holky,
tak Tygr už konečně používá druhou osobu...takže už umí všechny osoby, všechny časy, sklonuje, časuje, užívá souvětí, podmínkové věty atd. Opravdu by už mluvil normálně, kdyby normálně vyslovoval...

ted jsem to psala holkám na FB, třeba řekne "Já otevřu dveře klíčem". A zní to asi takhle "já oeu ee íem" Prostě bud úplně vynechává veškeré souhlásky a řekne to slovo jen v samohláskách, nebo tam zas dává úplně jiná písmenka, takže např. hrnek je "memek" atd. Těch slov, která říká úplně normálně je oproti těm hrozným furt strašně málo.

lenajsek
11. čer 2012

Ahoj holky, jen v rychlosti napíšu, co nám Jahnová řekla, že s největší pravděpodobností u Lukáška vidí jako diagnózu, to je dětský autismus... 😢 😢 😢 Obrečela jsem to tam, jsme domluvení, že se v říjnu uvidíme znovu, zatím nemáme nic černé na bílém, řekla to, co momentálně viděla a co vyčetla z toho co jsem jí dala a co jsem jí popovídala, že ta jeho reakce byla natolik bouřlivá, že to prostě je jako autismus...
Pořád mi to vrtá hlavou, ano, má auti rysy, ale pořád ve mně hlodá červíček, jestli to není k tomu, že nemluví, jestli to není k tomu, že třeba nemusí pořádně rozumět, nemusí pořádně slyšet... nechci se nějak vymlouvat, byla bych velmi ráda, kdybychom už konečně pořádně věděli, na čem jsme, i kdyby to měla být dg. autismus, ale pořád tam jsou pochybnosti..
Říkám si, jak by to celé dopadlo, kdybych tam šla úplně a hned ze začátku s ním, že to celé vztekání vůbec nemuselo být a viděla by ho zase v jiné situaci... Přemýšlím nad tím, že hned den nato byl u logopedky v pohodě, honí se mi hlavou spousta věcí.
Vlastně nevím čeho se chytit, na koho se obrátit pro pomoc... zkusím zítra kontaktovat paní z RP co k nám jezdí, poradit se s ní nejdřív po telefonu, co na to řekne...
S Jahnovou jsme domluvení na ten říjen znovu, třeba se situace zlepší, Lukášek se někam posune, uvidíme... říkala nám, že by nás pak poslala do Brna do dětské nemocnice na pár dní na kompletní neurologické vyšetření, včetně dalšího psychologického vyšetření, u jiného psychologa (zřejmě Makovská).
Jsu z toho všeho zmatená a smutná, na jednu stranu bychom konečně věděli, proč a jak se chová a proč nemluví (prý to spolu souvisí), vyloženě dg. s nějakou poruchou komunikace nemá, mluvila akorát o tom autismu, ale na druhou stranu vůbec nevím, jak si s tím počít...
Konečnou diagnózu by nám dala až na podzim po tom neurologickém vyšetření, zatím spíš nastínila, jak to ona vidí v tomto okamžiku... ☹

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek no já ti nevim, mně teda Lukášek moc jako autík nepřijde, jako samozřejmě těžko říct takhle po netu, ale i tak. Nechceš se objednat ke Krejčířové nebo ke Kamile? Kamila by vás vzala hned, Kr. teda bude objednávat až v listopadu 😉

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek jako nevim no, přece řev a nespolupráce není kritérium pro určení autismu. Já znám xy dysfatiků, kteří dělali scény jako prase a autíci fakt nejsou. Určitě bych zkusila jinýho diagnostika a někoho fakt ověřeného 😉

lenajsek
11. čer 2012

@sisstin Teri, nemáš skype? Nemohly bychom se třeba někdy domluvit po telefonu (skype), takhle po písmenkách to je fakt takový těžký... jako přiznávám, auti rysy má, ale má oční kontakt, zdá se mi, že pořád každým dnem naskakuje porozumění, spíš jsem čekala, že to bude ADHD, nebo ADD, nebo dysfázie smíšená a pod...
Já právě nevím, jestli ke Kr. zajet, aby tam zase nepředvedl to, co u Jahnové, to fakt byla asi vyloženě autistická etuda, to jako jo... ale mně to prostě přijde divný, že z jedné návštěvy (dvou), kdy se nedal ani vyšetřit, dělá závěry...
Nechci samozřejmě její úsudek zpochybňovat, ale co když je to trošku jinak...

lenajsek
11. čer 2012

@sisstin No právě, to si taky říkám! A hlavně, co jste tady psaly, tak tam většinou bývá maminka s dítkem hned od začátku... Furt mi to šrotuje v hlavě...
Já právě k té Jahnové šla, že jsem tady vyčetla, že by měla být dobrá, v Brně...
Nevím, jestli to mám řešit hned, nebo si to nechat projít hlavou a vše znova řešit na podzim...? U někoho jiného...?

sisstin
autor
11. čer 2012

@lenajsek no hele, Kr. to právě pozná, i když dítě nespolupracuje. Když jsme tam byli poprvý, tak Tygr fakt že nespolupracoval skoro vůbec, a hned po pěti minutách nám řekla, že jako určitě autismus ne, že nemá autistický projevy a to tam nepředvedl jako nic v podstatě 😉 takže i kdyby tam řval a ječel (což si myslim, že ne, ona fakt ví jak na ně), tak určitě dle toho by závěry nedělala 😉

skype mám, ale jen na psaní, ne na volání...já ti pošlu do IP číslo, klidně mi zítra zavolej 😉 ale ono i tak je to těžký něco poznat, pokud to dítě fakt nevidíš osobně 😉