Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

gabsi
13. čer 2012

Ahojky, pomalu vas dočítám, nemyslim si, že by očkování zapříčinilo autismus, spíše věřím teorii o genetickém přenosu. Náš Matýsek je podle mne autista, ještě to nemáme potvrzené, ale všechny symptomy tomu napovídají. Zatím jsem ho nenechala očkovat MMR, a stejně to v něm je ☹ očkování může být spouštěč, ale rozhodně si nemyslim, že by autismus a jiné nemoci zapřičiňoval

hrusti
13. čer 2012

@lenajsek Leni, můžeš zkusit zavolat, ale já jsem to zkoušela několik dní po sobě a nikdo mi to nebral. Spíš bych napsala ten e-mail 😉

sicinka
13. čer 2012

@alikaa závidím ti tvojí jistotu, že je to tím očkováním, já s ji tedy nemám ani jedním směrem. A u těch manipulací dat kolem léčitelsví, antivakcín, homepatik se taky roztočil celekem pěkný business, to by určitě taky stálo za zmanipulovanou studii 🙂 V prinipu můžu říct že za něco může třeba konzumace kuřecího masa a pokud si dám tu práci udělám z toho pěknou studii, ve které najdeš veškeré logické argumenty a pořád nemusí být pravda. Co se týká zminovaného RETT syndromu nebo těch metabolických poruch o kterých jsem psala těch nějak významně nepřibývá, rozdíl je pouze v tom že se jim umí "zabránit" prenatální diagnostikou, pokud už se někde vyskytnou. A bohužel to není o tom že střeva a imunita, většinou chybí gen který neumí něco štěpit a to co přebývá se někde usazuje, třeba v mozku.Jen pro zajímavoast máma má v práci 40 letého autistu nízkofunčního, diagnostikoval ho někdo asi před 8 lety, do té doby to byla mentální retardace. Ono autismus asi existoval vždycky, ale internet a sdílení informací významěji tak posledních 10 let. Nicméně vůbec netvrdím že za to očkování nemůže, sama jsem ho taky oddalovala, jen to má dvě strany mince a u mě ta plus převážila.

sicinka
13. čer 2012

@hrusti psala jsem k nám do školky a tam žádná logo nebude ani ji neplánují. Tak se zkusíme vetřít tam k vám 🙂 ale asi to nechám na to září, ještě uvidm kolik budu mít o prázninách času.

alikaa
13. čer 2012

@gabsi aky je rozdiel v tom, ci je ockovanie spustac alebo ci zapricinuje autizmus? Ak ti raz nejaka vakcina spusti autizmus a pritom keby dieta nebolo ockovane, ziaden autizmus sa nespusti, co ti to pomoze? Je jedno ake ma kto geneticke predispozicie, lebo nie vzdy ked ma clovek nejaku predispoziciu na tazku chorobu, ta choroba aj naozaj prepukne. A o to podla mna ide. Vyvarovat sa veci, ktore su tie spustace.

@sicinka o rizika ockovania sa dost intenzivne zaujimam 1.5 roka, denno denne. Su to stovky hodin studovania, nie len na internete, mam doma aj odborne knihy pisane doktormi. To sa neda zhrnut do jedneho prispevku. Preto som tu dala aj odkaz na temu, co sa tu vyskytla na koniku, kde to manof zhrnul podla mna celkom slusne, ale aj tak sa zameral len na malu cast z celeho zakladu. Ale ja hlavne vychadzam z mojich skusenosti. Ockovanie poskodilo moje dieta, detoxikacia mi ho vratila naspat. Preto pisem to co pisem, proste vychadzam z mojich skusenosti. Studium o ockovani ma priviedlo aj do inych tem ako rozne formy prirodneho liecenia napr. stravou a vitaminami, postupne doma odskusavam a zatial vsetko funguje. Podla mna je ovela vacsi biznis, ked je tvoje dieta celozivotne zavisle na nejakych liekoch, ako ked svoje dieta vyliecis stravou a vitaminami, pripadne homeopatiou, za ktoru som mimochodom platila uplne smiesnu sumu.
Ja neviem, ale ked som ja bola dieta, tak v mojom okoli boli velmi vynimocne deti, ktore mali nejake neurologicke problemy. Teraz co mame detskych kamosov, kazdy druhy ma nejaky neurologicky problem. Takze ja osobne si nemyslim, ze to suvisi s diagnostikou. Pozerala som statistiky v USA (tam je najviac povinnych ockovani na celom svete a stale pribudaju). Pred 10 rokmi bolo autisticke kazde 150te dieta. Pred rokom to bolo uz kazde 90te a celkovo kazde 6te dieta ma nejaku neurologicku poruchu. Ja suhlasim, ze nie za vsetko moze ockovanie, ale moj nazor je taky ze 80% akychkolvek detskych problemov (autizmus, cukrovka, rakovina, neurologicke problemy, ekzemy, alergie, epilepsie a ine autoimunne ochorenia) suvisia s ockovanim. Pretoze odkedy sa o tuto temu zaujimam, sledujem aj deti mojich kamaratov a uuuplne vsetky problemy sa vzdy, ale uplne vzdy vyskytli do tyzdna-dvoch po ockovani.

sicinka
13. čer 2012

@alikaa určitě víc o očkování něž já, mě vadí to paušalizování a jsem přesvědčena o tom, že dva roky je hodně málo na studium pro vynášení definitivních soudů. Ano když jsem byla malá tak v mém okolí taky bylo málo dětí s autismem, downem atd, to je proto že byli docela často v ústavech, rozhodně se nedostali k zdravým dětem do běžných škol nebo školek (ono ani teď to není žádný zázrak). Zase z mojí zkušenosti máma dělá v ústavu sociální péče a mají docela dost klientů, všem jim je nad 40 a mají mezi sebou autisty, epileptiky, poškození hydrocefalem atd.. Jak jsem psala svět není černobílý, co když za to můžou dezinfekce, znečištěné prostředí, nekvalitní jídlo, geny nebo kombinace všeho. Jinak moje dítě by sis na seznam nepřipsala ani hexa ani prevenar, který jsem mu platila neměli žádnou reakci, na MMR reakce byla taková, že spal 24 hodin a fnukal že ho bolí noha, jeho chování se nezměnilo a dost jsem ho pozorovala. A v mém okolí byla ta jeho spací reakce asi nejbouřlivější.

alikaa
13. čer 2012

@sicinka ja si nemyslim, ze pausalizujem, len hovorim, ze z mojho pozorovania, vacsine detom zacnu problemy kratko po ockovani. Necitala som tvoje davnejsie prispevky, vy mate aky presne problem, resp. kedy si nejaky problem spozorovala?
Inak to co pises, ze ti malicky spal po MMR 24 hodin, tak to moze byt jeden z prejavov postvakcinacnej encefalitidy mozgu.
Pred 20 rokmi nebolo tolko specializovanych skolok a skol pre mentalne postihnute deti (jasne, ze aj vtedy take deti existovali), teraz rastu ako huby po dazdi a stale je ich malo. Takze z toho mi vyplyva, ze sa asi zvysil pocet takto postihnutych deti.

gabsi
13. čer 2012

@alikaa nevim jestli to dobře vysvětlim - 1. autizmus je dědičná choroba, prostě to v těch genech je (věřím teoriím, že to je na metabolickým podkladu), věřím tomu, že v budoucnosti se ten mrzák gen najde a bude o to jednoduší diagnostika a pak i možná léčba
2. neodsuzuji očkování zejména u zdravé populace, nevěřím, že očkování nemoc vytvoří, ale vyvolá příznaky, které by se ale stejně v průběhu vývoje dřív nebo později ukázaly
souhlasím s tím, že očkování způsobuje organismu, a to zejména mozku obrovskou zátěž, ale kdyby způsobovalo autismus, bylo by nemocných daleko víc

dřív nebyla diagnostika na takové úrovni jako dnes, i dnes umí udělat správnou diferenciální diagnozu jen málokdo, proto souhlasím s názorem, že autismus byl hojně rozšířen i v minulosti akorát nesprávně škatulkován pod mentální retardaci

lenajsek
13. čer 2012

Ahoj holky, vidím, že jsem tady díky nám rozpoutala docela debatu na téma autismus a co ho způsobuje, taky o očkování a pod...
Pořád se s tím vnitřně peru, i když to nechci sama sobě přiznat...
Mohly byste mi prosím, ty maminky, které buď už máte dg, nebo si myslíte, že by to mohl být u vašeho dítka autismus, napsat jaké mají děti příznaky? Moc děkuji, ať to můžu porovnat s tím naším... 😉

Dobrou noc, mějte se fajn!

lucias111
14. čer 2012

Ahoj,
@lenajsek - ještě odpovím na předchozí dotaz 🙂 ....bydlíme kousek za Brnem... na Makovskou jsme tehdy taky čekali pěkných pár měsíců a myslím, že syna odiagnostikovala fakt dobře... u dcerky se asi nechce unáhlit, teď při tom pobytu v nemocnici to bude vlastně už její 3. vyšetření. Zvažuju teď i Krejčířovou, ale to by bylo na dlouho, jestli objednává až v listopadu 🙂 Spíš uvidím, jak dopadne ten špitál a jak se mi to celé bude zdát... jestli jí pak někdo zkontroluje za dalšího 3/4 roku, ničemu to neublíží a fakt by mě zajímal její názor. Už jsem jí kdysi psala ohledně syna a právě mi doporučila Makovskou, protože měla totálně plno...

Jinak malé jsou teď čerstvě 3 roky, první vyšetření u Makovské bylo ve 2,4 letech, druhé ve 2,11 letech.
Ona byla do těch zhruba 19m fakt v pohodě co se týká sociální oblasti, pak jí začaly vadit děti, a to jako opravdu dost, nesnesla jakýkoliv kontakt, na hřišti se schovávala do kočárku, nikdo na ní nesměl promluvit a když se nějaké dítě náhodou o cokoliv pokusilo, byla spíš agresivní... tohle šílené období trvalo víc jak půl roku, pak trochu lepší, ale pořád je to prostě velký problém... i s dospělými - někdo na ní třeba mile promluví a ona zařve "nééé", padne k zemi, vadí jí, že si jí někdo všímá, mluví na ní... tu fobii z dětí jsem právě zažila u nejstaršího, byl to takový první vykřičník a vlastně hlavní důvod, proč jsem to začala řešit a pídit se dál... (jemu tehdy vadily i jakékoliv zvuky, které děti vydávají - třeba mimčo v kočárku si začalo broukat a on z toho byl úplně nepříčetný...)
No a je toho samo mnohem víc... hysteráky kvůli každé maličkosti, občas jsou dny, kdy na ní nesmím ani promluvit, chce být sama, zavřená v pokoji... hodně často nechce vůbec chodit ven, prostě vytáhnout jí z baráku je nadlidský úkol...
Jinak motoricky je celkově trošku opožděná, v 11m musela začít cvičit Vojtovku, protože stále ještě nelezla, cvičila asi 3 měsíce, pak se rozlezla a chodit začala v 16m. Hrubá motorika je taková dost neobratná, třeba na odrážedle se naučila, ale později než vrstevníci, takové to first bike zatím nehrozí, neumí skákat snožmo na trampolíně, do schodů nestřídá nohy... jemná motorika o dost lepší, dokáže navléct korálky, docela hezky drží tužku, je šikovná na puzzle...
No a řeč je problém - nějak po roce řekla pár citoslovcí zvířátek a tím se zasekla až do 2 let, kdy přidala dalších pár citoslovcí zvířátek... jinak fakt vůbec nic, hlavně ani žádná snaha o nápodobu, třeba v knížkách ukáže, co mám říct, ale nezopakuje, nesnaží se ani komunikovat jinak, prostě když něco chce, dotáhne mě tam, případně se začne vztekat. "Máma" řekla poprvé asi ve 2,9 letech... teď před tím třetím rokem to trochu naskočilo, přidala další citoslovce a nějaká slovíčka, když jsem si to hodila na papír, vyšlo mi číslo 47 🙂
Chodíme i na logopedii, zatím jen pár návštěv, tam fakt překvapila a krásně spolupracuje - hlavně ráda přiřazuje stejné obrázky. Dle logopedky autistická není, ale ona jí fakt skoro nezná a ortel přenechám Makovský 🙂

@alikaa - díky za tipy ohledně té detoxikace.. chlorellu jsem kdysi dávno užívala sama 🙂 Je fakt, že něčím takovým asi nic nezkazím... mě ani nenapadlo, že to užívají i děti...

@sisstin - jak jsem něco dočítala, narazila jsem na vaše videa a klobouk dolů, myslím, že malej to s mamkou vyhrál 😉 A u nás ta řeč u prostředního určitě byla lepší, takže kdoví, jestli by u Kr. nějakou diagnózu vůbec dostal 🙂 Řeč mu naskočila včas, mluvil i ve větách, ale naprosto nesrozumitelně, samohlásková řeč... takže jen opožděný vývoj řeči to ale určitě taky nebyl. V hrubé motorice vždycky všechno v pohodě, kámen úrazu je grafomotorika, to chci vidět to psaní ve škole, to bude oříšek! Jinak dost často zaměňuje k a t , k některým slovům cpe písmenka navíc... no ještě to není ideál a pořád je co zlepšovat 😉

sicinka
14. čer 2012

@alikaa Dáda je v principu bez diagnózy, pravděpodobně opožděný vývoj řeči. Podle psycholožky je kromě té řeči extrémně tvrdohlavý a podle mě měl nějakou poruchu porozumění, ale to mu postupně naskočilo. Bohužel ta řeč byla opožděná v rámci tabulek už před vakcínou MMR, kterou dostal až v 2,3 letech (zpětně jsem si uvědomila, že třeba nežvatlal rovnou používal slova atd) . Vzledem k tomu co jsem o ní četla, tak jsem ho fakt dost pozorovala a jeho chování zůstalo zcela stejné. Jinak nikdy nebyl nemocný (1x měl rýmu) a očkovali jsme na podzim a imunita mů zůstala, alergie má vyšetřené zatím žádné nemá.

hrusti
14. čer 2012

@sicinka Klidně se vetři 😀 Vím, že logo toho má ted v červnu hodně a pak nevím. My jsme měli jít příští týden, ale malý je po atb a vypadá to, že malá bude nemocná, tak jsme přeobjednaní na konec června a to se s ní domluvím, jak přes prázdniny 😉

sicinka
14. čer 2012

@lenajsek ono to proč se zapojuji do takto bouřlivé diskuze, ač to normálně nemám zvykem je ten, že pokud někdo začně poměrně dost dominantně prosazovat názor, že za autismus a defacto většinu problémů dětí může očkování, tak si tady každá maminka v diksuzi řekne kdybych neočkovala, kdybych si o tom víc předčetla atd... Ona si toho najde k vyčítání už tak dost. Když lidi, kteří denně s autisty pracují a jsou špičky v oboru říkají, že nebyla prokázaná souvislost já jim věřím a zcela určitě nevěřím tomu, že na ně působí farmaceutické firmy. Jen zdůrazním, že nebyla prokázána ne že není. Asi i chápu¨, že to byla snaha pomoci, ale za sebe nebudu už dál zaplňovat diskuzi něčím o čem se diskutuje skoro všude, Každý si o tom může dost přečíst a vzhledem k možnosti výběru pediatra se i sám rozhodnout jak chce.

alikaa
14. čer 2012

@gabsi a co si myslis o prvom prispevku od manofa v tejto Otazke? - https://www.modrykonik.sk/forum/tema/odmietli-s...

@lucias111 Chlorellu mozu uzivat aj deti, poznam mamicku co to davala uz 6-mesacnemu babatku v prikrmoch 🙂

@sicinka ved ani mojho neposkodila MMR, tu sme odmietli, jeho poskodila posledna davka hexy a prevenaru. Prve davky znasal uplne bez problemov a po poslednej davke sa 3 tyzdne dostaval z vysokych teplot, kaslov, soplov, nic nechcel jest ani pit, stale vracal. Sama doktorka povedala, ze to je pravdepodobne nasledok ockovania, vtedy ma to nakoplo, aby som si o tom nieco zacala citat. No a ked toto vsekto preslo, tak maly zrazu bol nejaky tichy, zabudol viacero veci co vedel a to uz som sa do patrania po informaciach pustila naplno. Mojej kamosky dieta poskodilo hned prve ockovanie, v 4. mesiacoch sa jej uz babatko pretacalo a krasne drzalo hlavicku, po ockovani to vsetko zabudlo a ucilo sa to znova dalsie 3 mesiace. Navyse sa mu do tyzdna po ockovani spustila alergia na bielkovinu kravskeho mlieka, plus silny atopicky ekzem. Dalsej kamosky dieta skolilo druhe ockovanie, jej malicka sa na takmer rok zastavila uplne vo vyvoji. Cize to je totalne individualne. Preto uz nikdy nedovolim, aby niekto do mojho dietata pichal taketo svinstva.

gabsi
14. čer 2012

@lenajsek ahoj nemáme ještě diagnozu krom adhd od neurologa, ale příznaků je docela dost, Mates má horší oční kontakt, na jméno slyší tak na 50%, neukazuje, nesdílí pozornost, nenapodobuje, nerozumí pokynům atd...

sisstin
autor
14. čer 2012

@lucias111 no syn do tří let téměř neřekl ani ň, a jako že fakt ani ň, on ani nežvatlal. Prostě mimo ukazování prstem a "eee" nevydával vůbec žádný zvuky. Pak těsně před třetím rokem začal už mluvit, žvatlací fáze u nás prostě nebyla. Do 3,5let nasbíral asi 250slov, ale prostě mluvil jednoslovně, jenom pojmenovával. Pak mezi 3,5-4 se ta slovní zásoba nasbírala asi na 600-700slov, ale mluvil úplně jak google překladač. Naprosto žádná gramatika, tvořil krátký věty složený ze slov v takovým tvaru (rodu, pádu atd.), jak se je naučil. No a ted mezi 4-4,5 hrozně naběhla ta gramatika, užívá všechny osoby, časy, rody, pády, mluví v dlouhých souvětích, slovní zásoba už k věku, ale katastrofální výslovnost. On je takovej ten typickej dysfatik dle tabulek, kdy v první fázi nabíhá slovní zásoba, v druhé se upravuje gramatika a řeč po obsahové stránce a ta poslední fáze, kdy se upravuje výslovnost...tu ještě teda nemáme 😝 Jinak měl (má) horší hrubou motoriku, má špatný grafomotorický projev, jinak je ve všem v normě (v něčem i nad).

sisstin
autor
14. čer 2012

@lucias111 jinak k dceři, těžko říct, ono to z toho psaného projevu fakt poznat nejde, pokud dítě nemá fakt že silné auti projevy. Třeba syn se dětí bál hystericky skoro do 4let, oni ho jako zajímaly, pozoroval je, napodoboval atd, ale běda, jak se k němu nějaký chtělo přiblížit, to už se začal na mě sápat. Třeba jsme měli jednu dobu problém na logopedii, je to u paní doma a měla tam v tý době 2,5letou dcerku a ta když vylezla z pokojíčka, tak se mohl Tygr zbláznit 😝 dospělí mu teda nikdy nevadili. Pak v necelých 4letech nastoupil do školky a obrat o 180 stupnů, prostě tam normálně fungoval a funguje. Jako určitě není a nebude zatím nějakej typ, který přijde a má všude milion kamarádů, ale s dětma ve třídě je schopnej kooperovat normálně. Je schopnej si i ubránit svoje věci, to dřív prostě radši všechno odevzdal a čučel. Ted se o to dokáže i "poprat". Ale třeba mezi cizí děti někam do koutku nebo tak by nešel doted, jedině když už, tak se mnou. Ale to je prostě taková povaha. S agresivitou jsme neměli problém nikdy, on je spíš opačně tunta, nikdy nikoho neuhodil.

Jako u vás by to fakt klidně mohla být dysfázie receptivní, kdy dítě špatně rozumí, ale v poměru k (ne)porozumění mluví...a tyhle děti mívají fakt auti rysy celkem silné. No těžko říct, fakt podle psaného projevu tyhle zapeklitější věci poznat nejdou 😉

Holky, my zejtra jedeme ke Krejčířové (již. po šesté 😅 😅 😅 😅 ), tak jsem zvědavá, jak dopadneme. Plechovku brusinkovýho Frisca do vlaku mám už připravenou 😅 😅 😅

sisstin
autor
14. čer 2012

jináč jsem ted něco vydělala, takže jdu objednat Smart Car konečně http://www.svet-deskovych-her.cz/chytre-auticko... a Color code http://www.svet-deskovych-her.cz/colour-code-p-...

sicinka
14. čer 2012

@sisstin tak dej cestou cvaknout Friska Tygrovi a uvidíš, jak bude pěkně mluvit a spolupracovat 😀 ne vážně budu Vám držet palce - i když to ani nepotřebujete.

hrusti
14. čer 2012

@sisstin Držíme u Kr. palce! At se Tygrovi hry líbí. Na to auto jsem taky koukala, ale nakonec jsem H. objednala Zámecké schody a od našich dostane mozaiku iotobo. Tak jsem taky zvědavá, jak se mu bude líbit. Den&noc už ho moc nebere, tak bude mít změnu 😉

sicinka
14. čer 2012

No já jsem asi ostuda, ale Dáda teď k narozeninám dostane kuchynku, nádobí a skleničky. Tedy z toho co vím 🙂 já tak nějak zjišťuji že mi lépe spolupracuje u úkolů vyrobených než koupených. Včera jsme dělali barevné sopky ze sody a octové vody a mělo to ohromný úspěch pak mi došla soda a byl klid 🙂

lenajsek
14. čer 2012

@lucias111 Ahoj, moc díky!! Tak Makovskou vám doporučila přímo Krejčířová, jo?
Já tam dneska volala, brzo ráno a dovolala jsem se přímo Krejčířové, byla velice milá a ochotná, ale jak už tady holky psaly, má opravdu stop stav a objednává na začátku listopadu na nový rok, tak uvažuji, jestli jít ještě třeba k té Makovské v Brně, nebo ke Kamile do Prahy, nebo si rovnou počkat na Krejčířovou s tím, že je to za půl roku a dá se udělat ještě spousta práce, jak doma, tak v rámci Rané péče, tak na logopedii...
A možná bych se domluvila s Jahnovou někdy třeba v září, že bychom šli na těch pár dní taky na tu neurologii do dětské, ať to máme komplet, tam by byl i u Makovské a pak teprve bych nás objednala k té Krejčířové...

Ohledně toho,že se dcerka bojí dětí, to u nás není, Lukin děti miluje, jako nehraje si s nima nijak cíleně (většinou už fakt ty děti mluví, takže on to nemá jak okomentovat tu hru), ale už si vydrží s nima hrát na písku, jak jsem psala, honí se, kloužou se na skluzavce, dneska se svým kamarádem jezdili na kolo odrážedle a honili se na tom kole, chvilku si dokáže i kopat a házet s někým s balónem, chodili jsme do dětského klubu jednu týdně, teď už to přes prázdniny nebude, tak musíme vymyslet jiný program. Tam byl spokojený, i když tam bylo někdy hodně dětí, kolikrát se mu ani nechtělo jít domů.
S hrubou motorikou jsme na tom tak, že se pořád zdokonaluje ve skoku snožmo, učí se jezdit na tom kolo odrážedle (odrážecí motorka je mu už malá), jde sám se schodů i do schodů, ale nohy zatím taky nestřídá, umí chodit pozpátku (i z kopce dolů), ale neumí stát na jedné noze bez opory, neumí chodit v podřepu.. ale je fakt, že tohle jsem s ním nikdy moc nezkoušela.
Na zvuky je citlivý jak na co, dodnes mu šíleně vadí vysavač, to ho na to musím půl hodiny připravovat, že ho budu zapínat, pak mu nejlépe pustit nějakou pohádku na DVD, zavřít dveře a rychle vyluxovat, někdy začne i tak plakat... Když byl miminko, tak mu vadil zvuk tekoucí vody, teď už je to v pohodě...
Když je někaý ostrý zvuk, tak se lekne, ale už nepláče, spíš se lekne, že to nečekal. Na plačící miminka jen ukáže, řekne bá a dívá se, co já na to.
Ale má ty "auti" rituály, otevírání a zavírání dvířek, branek venku, dveří, posouvání se židlema u stolu, sem tam si i s nějakým kolečkem otočí, ale moc dlouho ho to nebaví, hračky když byl menší, tak nejdřív zkoumal z druhé strany, než aby je rovnou začal používat tak, jak se s nimi mělo hrát... Vadí mu ten hrací pejsek od FP, i když ho dostal na první narozeniny a miloval ho, teď mu to vadí...
Dál teda třepotání rukama, houpání nohama když sedí, nebo sem tam tleská rukama, pořád poskakuje... 😝
Ale vždycky měl oční kontatk dobrej, už od miminka, on má výrazný hnědý oči a vždycky jsem měla pocit, že mě vyloženě hypnotizuje 🙂 , jak začal ukazovat prstem, tak se to hodně posunulo dopředu (poprvé ukáza v 19měs), ale zase, neukazuje na to, co nezná, ukáže na to, co určitě zná, nebo co ho zajímá...
Je to právě takové namíchané. Když jsme pojmenovávali obrázky (teda já jemu a on ukazoval), tak je mohl mít od začátku jen nakreslené, neměl problémy s tím je rozlišit, nikdy jsme nepoužívali reálné fotky...
Grafomotorika bída, zatím jen čmárá a taky drží blbě tužku, začal se o toto zajímat až kolem druhého roku, předtím nechtěl vzít tužku vůbec do ruky...
Taky jsme chodili na rhb kvůli tomu, že v 10měs. nelozil. Po dvou měsících cvičení se v 12měs rozlezl, ale v té době už obcházel nábytek, takže 4měs. lozil a samostatně začal chodit v 16měs, ale úplně bez opory a nikdy nechtěl ani chodit za ruku, jak začal chodit, rovnou skoro začal běhat 😀 Teď v pohodě ujde pěšky i 2km, sem tam jde i za ruku, sám mi ji spontánně podává, dřív kolem toho roku a půl to vůbec nehrozilo...

Slov má asi tak 15, z toho jen jedno je srozumitelné, a to "mňam", zbytek je "bá, bé, bejí, bigi, baga, gá, bik, ...), všechno začíná na písmeno B... 😝 Máma už řekl, ale to mu nebyl ani rok, to bylo první "slovo", ale bylo to asi v tom dětském žvatlání, pak kolem jednoho roku to přestalo... od jednoho roku do dvou let měl jen tři slova, kolem těch dvou let něco dalšího přibylo, dodnes nevysloví všechny souhlásky, třeba "O" nebo "U" ještě neřekl...
Má pořád pootevřenou pusinku a neumí našpulit pusu, když fouká, ak má sice rty u sebe, ale nejsou našpulené, neumí si olíznout horní ret...

Takže to je asi tak u nás...

lenajsek
14. čer 2012

@sisstin Teri, držím palce u Kr, ale určitě vás pochválí, jak se Tygr krásně zlepšuje... a kdo ví, třeba Tě překvapí, třeba tam řekne i něc víc, než předtím... 😉

@sicinka Jasně, chápu.. já to jen komentovala, že se to tady pěkně rozjelo.. 😉
A kuchyňka je super nápad, já kdybych ji měla kam dát, tak ji asi taky pořídím... 😉
A jaké barevné sopky z octové vody a sody? To jsi našla inspiraci na Montessori doma? Pošleš kdyžtak odkaz? 😉 To by mělo úspěch i u nás... 😉

lenajsek
14. čer 2012

Holky, kdy vám tak dítka začaly samy hrát ten Den a noc podle předlohy? My jsme úplně na začátku, zatím ještě bojujeme s tím stavěním dle předlohy, i když jsu u něj, ale časem asi získá cvik a mohl by si to pak zkoušet i sám, že?

sicinka
14. čer 2012

@lenajsek né někde jsem to viděla a uzpůsobila. Dala jsem mu do větší misky jedlou sodu a pak na tác pět skleniček od jogurtu (takové stejné jako od přesnídávky). No a měl za úkol dát lžičkou sodu do lehviček, pak dal do každé trochu potravinářské barvy. Smíchala jsem vodu s obyč octem jedna k jedný a tou si pak záleval lahvičky. Vznikne tak chemická rekce díky které se na krátkou dobu vytvoří pěna. Původně tu vodu přiléval odměrkou, ale to vždycku udelalo jen trochu pěny, Tak pak tam neléval tu octovou vodu přímo a ono mu to pěnilo ven z lahviček. Nadšení bylo velké, náklady tak 5 kč. Jediné co nevím jestli je to didaktické, jelikož chemickou rekci mu nevysvětlím, barvy aspon zařadit umí dlouho, leda nácvik praktického života 🙂

hrusti
14. čer 2012

@lenajsek Honzík to pochopil relativně rychle, ale ze začátku měl problém se zorientovat v tom, co je na obrázku a jak to stavět na ty 3 tyčky, co na kterou tyčku ... U nás to bylo o cviku 😉 ze začátku jsem byla u něj a ukazovala mu a pak už to stavěl sám dle předlohy 😉

@sicinka Kuchynku bych chtěla k vánocům. Myslím, že to už si s ní vyhraje i malá 🙂

sisstin
autor
14. čer 2012

tak dneska mi logo říká, zda jsem si všimla, že má Tygr nadprůměrnou slovní zásobu 😝 tak říkám, že si jako myslim, že to bude na tý spodní hranici k věku...a ona, že ne, že spíš na tý horní. Tak to by mě v životě nenapadlo, že někdo o mém dysfatikovi řekne, že má nadprůměrnou slovní zásobu 😅 😅 😅 😅

sicinka
14. čer 2012

@hrusti ho připravuji na budoucí povolání 🙂 tedy přesvědčit rodinu že pro něj chci k narozeninám nádobí byl docela boj, ale bude mít krásnou dřevěnou kuchyn a v ikee mu k tomu nakoupili skoro opravdové nádobí 🙂

lenajsek
14. čer 2012

@sisstin Teri, super!!! Tygr je fakt úžasnej, jak krásně kecá, ještě dopilovat tu výslovnost a předčí vrstevníky... 😉
A jak jste dopadli u Kr?

@hrusti Jojo, to Lukin taky moc ještě nechápe, má občas tendence to dávat přímo na tu předlohu, je zvyklej dávat věci na obrázky, nebo obrázky na obrázky... ale už mu to docela jde, jen se teda musí soustředit... 😝

Dneska opět krásně spolupracoval, po dlouhé době si vytáhl rozstříhané pexeso s obrázky věcí, zkoušela jsem hlubší porozumění a ani jednou se nespletl a to jsem zkoušela i jiné otázky, než dřív...
Pak nějaké strukturované úkoly, teď ho hodně baví puzzle, kde má pod tím tu předlohu, tak to už ovládá sám a už si i krásně otáčí obrázky tak, jak by měly být... A pořád k tomu něco komentuje, sice jsou to furt ty slovíčka, co má, ale dalo by se říct, že fakt potichu není...

Přeji všem dobrou noc a pěkný víkend, odjíždíme zítra za babičkou do Brna a vracíme se v sobotu, tak se mějte krásně!

sisstin
autor
15. čer 2012

Čau holky,

tak jsme doma 😉 Tygr překvapil a mluvil (až moc 😝 ). Když jsme tam přišli, tak Kr. ještě něco psala na PC, tak jsme čekali v čekárně, měla otevřený dveře, takže slyšela, jak Tygr spontánně mluví. Pak nás zavolala dovnitř, přivítala se s nim a hned se šlo na to.

Nejdřív dostal čtvercovou desku a k tomu předlohu - žluté a červené kostičky, které byly poskládané do různých ornamentů a on to měl dle toho stavět. Dostal se až na docela těžkou úroven, že ta jedna kostka byla půlená na dvě barvy a byly to fakt složitý obrazce, že jsem musela docela i čučet já, jak to tam je.

Pak mu dala papír s obrázkama a ptala se: na čem maminka vaří, jaký zvířátko má nejdelší uši, co v noci svítí na nebi, který zvířátko nám dává mléko atd. Klasika 😉

Pak měla papír rozdělený na 4 části, nejdřív udělala svislou čárku, pak vodorovnou, pak kříž a pak kolečko a on to měl nakreslit taky. Pak měla papír s puntíkama a různě ty puntíky spojovala (čárka, kříž, čtverec, trojúhelník, mašlička atd.) a on to měl zas napodobovat dle ní. Pak dostal papír, měl mě nakreslit a ještě pak dokresloval panáka.

Pak pojmenovával obrázky, pak říkal, co na obrázku chybí - třeba zajíc bez ucha, vozejček bez kol, rukavice se 4 prstama atd. Pak stavění dle kostek, to se dostal už docela daleko, dělal ozdobný most, schody atd.

Pak mu dala předlohy, kde byly různý tvary, různých barev a velikostí a on to měl vždycky podle těch atribut přiřadit - malý modrý kolečký, velký červený trojúhelník atd. Pak ještě říkal, jestli jsou obrázky stejný nebo ne. Na pamět mu ukázala tři předměty a pak vždycky jeden schovala a měl říct, co chybí.

Pak měl doplnovat slova, např. Ve dne je světlo a v noci je..... člověk chodí pomalu a auto jezdí.....a různý protiklady prostě. Pak se ho zas ptala, čím se dívá, čím slyší, co se dělá s knížkou atd.

Pak ještě skládal ze dvou trojúhelníků obdélník. A to bylo asi vše, tentokrát nedělal hodně úloh, ale dělal v nich hodně úrovní.

No závěr, naprosto běžné dítě s běžným, již ZCELA ROVNOMĚRNÝM vývojem. Slovní zásobu má asi jako průměrné 4leté dítě (takže širší norma), neuměl říct vlajka a ještě něco, prostě slova, co běžně nepoužívá. Tak prý 4,7let staré dítě by je už říct umělo, ale jinak na dysfatika je to obrovský úspěch.

Říkala, že už nemusíme dělat naprosto nic speciálního, jen se prostě zaměřovat čistě na tu logopedii, že čím víc bude určité slovo nacvičovat, tím líp ho bude říkat. Pak zhodnotila, že má horší výbavnost slov, když se ho někdo na něco ptá a nemluví spontánně, takže horší sluchová pamět..

A zábavná chvilka z natáčení, pak se mnou mluvila a Tygr furt mlel a na něco se mě ptal. A ona mi říká, že s ním nesmím diskutovat a prostě jasně mu říct, aby byl zticha, že ted mluvím já. A řekla mu to teda rázným hlasem a Tygr pravil: "ne, já nebudu zticha, já chci povídat." Tak se zasekla a pak se začla smát, že to s ním teda v tomhle nebudeme mít jednoduchý 😅 😅 😅 😅

Ještě říkala, že pokud se ta výslovnost upraví, ta zatím není ani žádný důvod k odkladu školní docházky, že má všechno v normě. I grafomotoriku - což jsem čuměla. Ona říkala, že po týhle stránce zvládne vše, to, že nemaluje obrázky...to prý kluci někteří prostě nemalují dlouho a s grafo jako takovou to nemá nic společnýho.

No, takže kontrola za rok 🙂