Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
20. čer 2012

dnešní reha:
- chůze ze schodů a do schodů
- přenášení korálků, seskoky snožmo
- chůze po patách, po špičkách, po hranách chodidel, pozpátku jako raci, po čtyřech
- uvolňovací cviky prstů rukou
- skládání puzzle obtížných tvarů bez předlohy
- zastrkávání drobných hřebíčků
- stoj na jedné noze
- sed v tureckém sedu + motorické básničky
- hledání hračky v luštěninách

lenajsek
20. čer 2012

@filmuska_01 Tak to je paráda, super, super!!! Kéž bychom byli tam, kde jste vy... u nás je to zatím teda jen o pár nových slůvkách, ale pořád nejsou pro nás srozumitelná a pořád je nespojuje, navíc jich má pořád hodně málo, asi tak 15 a ani je za celý den všechna nezopakuje ☹
A malá půjde do školky v tomto školním roce, nebo půjde až příští rok?

Jinak s nechutí na něčem pracovat se potýkáme skoro pořád, teď už je to lepší, ale někdy se taky sekne a nechce nic z toho, co mu nabízím a sám si taky nic nevybere.
Teď zkoušíme hodně ten Den a noc, čili skládání dle předlohy, pořád mám pocit, že nechápe, že to musí postavit úplně stejně jak na tom obrázku, pořád má tendence si to stavět, jak se mu zachce...
A zkoušíme i grafomotoriku, spojování dvou obrázků, kolečka, spirály a pod... To mu moc teda nejde, no spíš vůbec, musím mu pořád ruku držet...
Dneska jsme zase po delší době byli na trampolíně, tak aspoň zkoušel skákat snožmo, s držením rukou mu to už jde, sám to ještě neovládá...
A chůze do schodů aby střídal nohy taky furt nic... asi bych toho chtěla moc... 😒

lenajsek
20. čer 2012

@sisstin Teri, nemáš nějaké tipy na ty motorické básničky? To jsou básničky, kde se u nich ukazuje, cvičí?
A už dlouho chci vyzkoušet to hledání hračky v luštěninách, to je Tygr hledá v nějaké míse? A co to je, čočka, fazole? A kolik tam toho tak je? Díky!

miawa
20. čer 2012

@lenajsek Já nějaké motorické básničky mám, můžu zítra oskenovat. 😉 Hodím to pak na FB, sem asi ne, myslím že části knížek, tištěných materiálů atd. se vkládat nemají. 😠

miawa
20. čer 2012

@lenajsek A hrábání v luštěnínách - v čočce jsem shodou okolností dělala před týdnem na dětské oslavě v rámci hledání pokladu. 🙂 Vzala jsem na to velkou mísu na těsto a byly v tom schované čokoládové penízky. Ale na cvičení motoriky to chce určitě něco většího, bylo to pro starší děti. 😀

Jinak je dobré i kreslení do mouky např. Vezmeš hluboký plech, posypeš hrubou moukou nebo krupicí a pak do toho může prstama kreslit. 😉

filmuska_01
21. čer 2012

@lenajsek verim,ze aj u vas sa to zlepsi pravidlenym cvicenim.
Inak skladanie podla preldohy som vlastne ani neskusala, mame od vianoc zamocke schody,ale stavala si vtedy len ako kocky ako kocky na seba. Musim skusit dakedy. Dnes sa chystam na to cvicenie podla terky so stolickou na predloziek.
Do skolky ide od septembra,je to vsak mensia skolka , bud etam mat cas dna aj sestricku lebo su tma zmiesane skupiny,tesi sa tam.
Mala som akurt obavu akosa dohovori,iank je lvemi samostatna, teraz ked uz vie aspon take ze pod, daj, paci ,cau ma aspon daky zaklad a velmi ma rada deti a je na ne zvyknuta.

My hladame v miske s ryzou figurky z kinderiek a drobne kvetinky asi 2-3cm drevenne ,su to koralky povodne, je to velmi prijemne, hladam ja s nimi dakedy. 🙂
Strukovin sa bojim kvoli moznosti pchania do nosa a pod.
A tiez som to robila aj pre detska na narodeninovej oslave podobne ako miawa, bavilo to aj skolkarov, tym som vsak uz viazala satkou oci a hladali maskrtu.

dada velmi rada mala vykrajuje z takej domacej hmoty na modelovanie, zo sody bikarbonya skrobu, ak chces recept , posuniem ho rada.

filmuska_01
21. čer 2012

@lenajsek z ukazovaciek momentalne robime rady toto
Hlava, ramena, kolena, palce,
kolena, palce, kolena, palce,
hlava, ramena, kolena, palce,
oči, uši, pusa, nos.

myslim ze v cestine je to iste.
Ukazovackjy ju vsak bavia az teraz asi to suvisi aj s rozvojom verbalna,lebo starsia ichamla rada uz od 1.5 roka a Dadu zaujali az ked bola uroven jazyka zhruba rovnaka.
Ved skus. Je to vraj vyborne kvoli vybavovaniu slov i pamati.

hrusti
21. čer 2012

Holky, a jak jsou na tom děti s držením tužky? U nás je to děs. Pořád to drží jak poleno. Když mu to chci dát správně a ukazuju mu to, tak se rozčiluje a už nechce kreslit 😒

hrusti
21. čer 2012

Ad ty pohybové říkánky ... ted jsem koupila malé leporelo, kde jsou říkanky a malým písmenem pod tím veršem vždy napsané instrukce, co se má s dítětem dělat rukama a nohama... koupila jsem to tedy malé, ale víc to využijeme s Honzíkem. Jsou tam říkanky jako Brambora, Bublina atd.

filmuska_01
21. čer 2012

@hrusti
Dada ma uchop perfektny ale nie mojou zasluhou, obkukala od sestry a odporucam trojhranne farbicky hrubsie, ulahci to nacvik, my mame mapped.
Zapastie vsak nema dost uvolenene ,len cmara nekoordinavane a tak radsej kresli zatial kriedou na chodnik. Dobre je inak zo zaciatku kreslenie aj na zvislej podlozke, tabuli ci papier nalepeny, je to lahsie ako na stole.Aj to spominane kreslenie do krupice je oblubene.

inak drzanie ceruzy je narocne , u nas to cvicia aj v skolke, ja sama nemam dobry uchop.

sisstin
autor
21. čer 2012

@lenajsek jak to tam hledají nevím, já u toho nejsem 😉 jinak na ty motorické básničky je super tahle knížka 😉 http://obchod.portal.cz/produkt/versovane-rozcv... tahle je spíš na cvičení, tohle je na tu motoriku http://obchod.portal.cz/produkt/rozpustile-basn...

@hrusti Tygr už drží tužku dobře, naučili ho to ve školce a na rehabilitaci, ale trvalo to nejmín do 4,3roku...a to jsme to zkoušeli od dvou let 😉

hrusti
21. čer 2012

@sisstin Díky za info. Tak já to zatím nebudu hrotit a snad k tomu časem taky dozrajeme 😉

@filmuska_01 Trojhranné pastelky máme, občas maluje fixem, ten samozřejmě má radši, takže by nejradši kreslil jen s tím 🙂

sisstin
autor
21. čer 2012
sisstin
autor
21. čer 2012

Zpráva od Kr.:

Chlapec 4,7let.

Při vyšetření dobře navázal sociální kontakt, většinu doby ochotný ke spolupráci, snaží se vyhovět. V průběhu vlastního vyšetření (ve výkonové situaci) je stále spíše nejištý, často vyžaduje alespoň lehkou sociální oporou nebo potvrzení správnosti svých reakcí. Mimo výkonovou situaci byl ale dnes již poměrně spontánní, pozitivně naladěný, velmi komunikativní ; při volné hře jen krátce vydrží u činnosti samostatně, brzy se aktivně snaží o zapojení druhých do interakce.

Psychomotorický vývoj již rovnoměrný s převahou verbální složky ; celkově v normě pro věk - výkony neverbální (vizuoprostorové a neverbální pojmové porozumění) se pohybují na úrovni kolem 4-4,6 let vývojového věku. Jemná motoriky ruky bez kvalitativních abnormit, grafické projevy také na úrovni 4 let vývojového věku. V řeči v anamnéze závažně opožděný vývoj zejména ve složce expresivní, slovní zásoba rychle narůstá a začíná se blížit úrovni 4 let vývojově ; řeč chlapec velmi snadno užívá komunikačně; tvoří či opakuje i delší věty ; trvají však vážné obtíže artikulační (často vyslovuje pouze samohlásky) a mírnější obtíže dysnomické (výbavnost slov z vnitřního slovníku, oslabení mechanické - deklarativní paměti)

Od minulého vyšetření vývoj velmi dobře postupuje ; současně je chlapec i poněkud uvolněnější, spontánnější. Navštěvuje MŠ (třída logopedická), dobře adaptován, bez behaviorálních obtíží.

Závěr: Vývojová dysfázie expresivního typu u chlapce s celkově dobrou kognitivní kapacitou (aktuální výkonnost odpovídá pásmu normy). V chování mírně inhibovaný - nejistý, ale ochotně spolupracující, bez kvalitativních abnormit.

Navštěvuje MS - třída logopedická, dobře adaptován. Prioritou individuálního stimulačně edukačního programu je i nadále systematická péče logopedická a další podpora jeho samostatnosti a vlastní iniciativy.

blka
21. čer 2012

Ahoj holky. Občas vás čtu. Byli jsme na 3-leté prohlídce a dr. přemýšlela, kam nás poslat (skrz to nemluvení), jestli foniatrie nebo logopedie. Nakonec zvolila foniatrii, protože manžel má vrozenou nedoslýchavost, tak kdyby náhodou. Ale myslím, že v tom problém není, Mareček slyší dobře. Každopádně sestřička říkala, že bude muset být 20 minut v klidu, což absolutně nehrozí. Syn je těžce nespolupracující. Máte toto vyšetření taky za sebou? Jaké máte zkušenosti?

miawa
21. čer 2012

@filmuska_01 , @hrusti Trojhranné pastelky a ty tluštší jsou lepší. Maty taky nejraději maloval právě fixem a naučit ho držet tužku byl fakt problém, ale pak už teda grafomotorika v pohodě, jakmile se to naučil. Je totiž navíc levák. Maped dělá i trojhranné fixy a ještě jsou teda takové, že když na to člověk moc přitlačí, tak se zasune ten hrot, takže to odnaučí děti rýt do toho papíru. 😉 Ale jsou teda celkem drahé. 😎

dezyre
21. čer 2012

Ahoj holky,
můžu se k Vám přidat?
Před pár dny jsem dostala FB kontakt na Sisstin a Sisstin mě poslala odkaz na tuto skupinku. Ve volných chvilkách se tady prolouskávám všema příspěvkama a dostala jsem se teprve na stranu 13 a už mě to nedalo, abych se nezapojila aktivně do diskuze 😝 Jsem ještě pořád taková vyplašená a trochu se nemůžu smířit s tím, že je náš Staník opožděnější..
Co jsem to tu tak pročítala, tak jsme začínali asi jako každá z Vás. Už kolem toho roku a něco jsem pozorovala, že je trochu jiný, víc tvrdohlavý, nespolupracující. Sice mě to hrozně mrzelo, že Staník není jako děti jeho věku a nesnaží se "zavděčit" rodičům nějakou tou dětskou roztomilou blbůstkou - např. jak je veliký, paci paci .. Jediné co se cca v roce a půl naučil bylo vařila myšička kašičku. Nicméně se nikdy nesnažil a doteď se nesnaží opakovat. Doteď nechápu kde se stala chyba. Po narození do cca 7mého měsíce dělal Staník pokroky mílovými kroky, dokonce byl od ostatních vrstevníků docela napřed - už v porodnici se snažil krásně zvedat hlavičku, po příchodu z prodnice pásl koníky jako mazák, ve dvou měsících už se opíral o lokty a snažil se plazit, v necelých 6-ti měsících se dostal na všechny čtyři a 14 dní na to lítal po bytě jako tryskomyš. A v té době se jeho vývoj zastavil. Začaly mu růst zoubky. Každý zoubek onemocněl - nejhůře jsme na tom byli u horních trojek - skončil na antibiotikách, no a teď s horníma stoličkama (pětky) jsme si prošly zánětem spojivek. Když se ale vrátím ještě trochu zpět, tak hrozně brzo začínal se slabikou baba, pak přišla mama, tata, koko, ne, není. Bohužel jsme se v tomto období - to měl cca 12 - 14 měsíců zastavili. Odpadla slabika baba, odpadla mama, tata. Zůstalo jen koko, ne, není a přibylo pá, ššš hú, ba (pejsek) a čiči. Nevím jestli může mít růst zoubků vliv na zpomalení vývoje, anebo je to prostě dědičnost - i když nevím teda po kom. Já jsem jako dítě byla hodně napřed a manžel podle všeho taky - motoriku jak hrubou tak jemnou měl geniální už před druhým rokem (dokonce v roce a třičtvrtě krásně sám jedl), chodit začal už v 10-ti měsících. Akorát nevím jak na tom byl manžel s mluvením. To se ještě musím zeptat tchýně. Každopádně už se dost začínám trápit tím, co se se Staníkem děje. Ještě chci napsat, že Staník tak jako spousta dětí od Vás je mega nespolupracující. Nevydrží si se mnou hrát - dneska vydržel cca 3 minuty si se mnou stavět komín z kostek, pořád se vším háže - a to nikdy nedělal. Vysype lego z krabice a přehazuje to z jedné strany místnosti na druhou. Jako by se zase vrátil o krok zpět :( Ještě sice nevyužívá vlastní kreativitu ke hře - nebo jen minimálně. Např. si vezme mrkvičku z lega a krmí ostatní zvířátka, tím to teda končí. Ale poslední dobou se vyžívá v tom, že všechno jen rozhází a rozkope po místnosti. Pořád se utěšuju tím, že je to třeba jen období a spraví se to.. Dokonce začal být i docela agresivní, a to byl vždycky ťunťa. Když za ním přijde kamarád, nechce mu půjčit hračky, všechno mu bere, chce ho bít. Jinak rozumí celkem obstojně. Né všemu, ale běžným věcem, které používáme během dne rozumí. Musím ho alespoň pochválit za to, že tak poslední měsíc si sám nosí knížečky a ukazuje a já mu mám říkat co která věc znamená. Podobně jako Peťa od Sisstin má Staník nejraději knížky, kde jsou vyfocené reálné věci. Malované ho nezajímají, ani takových knih moc nemáme. Např. ho neberou moc ani zvířátka z lega. Ale od babičky dostal na narozeniny hrozně moc zvířátek, která vypadají jako živá - např. kůň má i podkovy :D a ty se mu líbí moc.
Nejvíc mě ale rozčiluje to, že když někam přijdeme, tak každý hned na Staníka "Tak co nám povíš" a "Už chodíš do školky"? Máme trochu nevýhodu v tom, že Staník je dost vysoký a celkově vypadá na tří leté dítě. Ještě jsem si vzpomněla - s jídlem máme problémy taky. Už se to lepší, ale tak tři měsíce zpět vypadal náš jídelníček takto: Snídaně - jedno kousnutí do rohlíku, oběd - polévka, svačina - jogurt, večeře - polévka. Teď už je to lepší - snídaně: jogurt s křupinkama, rohlíkem, nebo brumíkem, svačina: ovoce, oběd: polévka, svačina: ovoce a brumík, nebo buchta, jogurt, večeře: druhé jídlo od oběda.
Už jsem docela smířená s tím jaký Staník je, ale pořád mě mrzí, když vidím děti, které spolupracují např. na básničky, chtějí si s mámou hrát, anebo se zajímají o okolní svět, snaží se mluvit.. Ale teď fakt chci najít způsob jak na něj. Chci aby sám začal chtít.. Např. co se týká malování - s pastelkama ho moc nebaví čárat, koupili jsme barevné křídy a vydrželi jsme dvě hodiny na chodníku :D :D :D.. No tak takhle bych si to představovala i s tím mluvením.. jít na to oklikou. Objednala jsem nějaké hry, tak uvidíme.
Holky omlouvám se, že se takhle rozepisuju ☹ Už nevím s kým se mám o tom poradit. Všude kolem mě jsou samé šikovné děti 🙂 a všichni mě jen uklidňují, že je to prostě kluk, že kluci jsou lenošnější - ale já nevěřím, že je to jen o lenosti.

sisstin
autor
21. čer 2012

@dezyre je docela zajímavý si číst ty naše začátky (jak to dočítáš) a jak jsou ty děti na tom ted. Sama zjistíš, že děti se stejnými příznaky mají nakonec každé naprosto jinou diagnozu 😉 Já bych ve vašem případě už začla chodit ke klinickému logopedovi - v tomhle věku to fakt není o opakování, ale právě o tom celkovém rozvoji, porozumění řeči, sociálním kontaktu, spolupráci atd. A i ten psycholog by určitě nebyl od věci (kontakt ti můžu dát) a víc holek tady u Kamily bylo už na vyšetření 😉 Popř. se můžeš objednat ke Krejčířové, ale ta má stop stav, objednávat bude v listopadu a to by jste šli nejdřív po Novém roce.

Dva roky a dva měsíce už je věk, kdy se s dítětem pracovat dá a u vás určitě nějaký znaky poruchy komunikace jsou, takže já radim řešit to co nejdřív (i kdyby nakonec třeba zbytečně), než čekat, že se to zlepší nebo že z toho dítě vyroste. V zahraničí je běžné, že se tyhle screeningy vývoje a řeči dělají okolo 2let a pokud tam není něco v normě, dítě už začne docházet na terapie. Tady v Cr je to furt katastrofa, co si člověk nevydupe sám, tak nemá 😉

filmuska_01
21. čer 2012

@dezyre ahoj vitaj, ak ti mozem poradit pokukat najma blog co ma Sisstin,je genialni, aj to co ma v profile-aktivity i pomocky.
Dolezite je zisti t nakolko ti syncek rozumie a podla toho sa ho snazit zacat rozvijat.
To ze si chce citat knihy a ukazuje ,je uplne super.
Snaz sa najst neico co ho zaujma. Ja nedam dopustit na domace montessori aktivity co sa tyka rozvoja pozornosti a sustredenia, dcerka-mladsia- okolo druheho rok a sa takmer vobec nevedela sustredit na knihy ci nepodaj riekanku. Vidim u nej vleke pokroky odvtedy.
Ako sa dohovorite v beznom zivote, ukazuje, ci znakuje? ta agresia moze byt aj z tej bezmocnosti nemoct s a dohovorit, predstav ako by ti bolo v cudzej krajne ked nehovoris ich jazykom.
Co sa tyka hygienickych navykov, samoobsluznosti ako je na tom syncek?

sisstin
autor
21. čer 2012

jinak dneska na logo začli už trénovat L...takže měl vystrčenej jazyk, ona mu pod něj strkala prst (prý je to lepší než špachtle a různý pomůcky) a měl mluvit. No spolupracoval v pohodě, i když se mu docela místama navalovalo 😝 tak mi říkala, at třeba zkoušíme prstem projíždět po dásních, prostě po vnitřní straně pusy, do tváří a tak. On to tam má nesmírně citlivý (běžným lidem to prý nevadí), takže aby si zvyknul a trošku tu pusu i rozhýbal. No a pak trénovat to L, strkat mu špičku jazyka za horní zuby. No jsem zvědavá, jak mi bude v tomhle spolupracovat doma teda 😝

sicinka
21. čer 2012

@lenajsek já jesm nakoupila asi 2 kg rýže, hrachu, čočky a fazolí a stačí nám to doteď. Sáhla jsem po tom nejlevnějším co bylo v supermarketu, protože mi to není škoda vyhodit když to znehodnotíme. Takže jsme vždycky hledali ve velké misce. Ze začátku v jednom druhu, teď né je máme smíchané a hledáme i různé věci (to smíchání vzniklo tak nějak časem a mš už se to nechce třídit. Většinou hledá barevné koráky a skleněné diamanty a ty pak jeětě zařadí podle barev. Jinak k tomu cvičení když budete na trampolýně zkus s ním skákat nejenom nahoru a za ruce, ale zkus mu ukázat i roznožení snožení, skrčení nohou u výskoku atd... aby měl časem snahu opakovat pohyb který ukážeš ty. Dále válení sudů, můžete nejdřív válet spolu tak že si ho položíš na břicho a budeš se přes lokty převalovat i s ním. Většina dětí to miluje a pomáhá to pochopení toho cíleného převalení, my teď hrajeme v trampolýně babu válením sudů. Když skáčete v trampolíně tak ho můžeš nechat jen stát, sedět, klečet a skákat kolem něj a tím ho houpat. Nezdá se to ale je to velmi težké na rovnováhu, pokud spadne dozadu tak samo přestat, vrátit do původní pozice a znovu,, Za odměnu pak může houpat on tebe 🙂 Určitě bych pronácvik odrazu a zkusila tu houpačku jak jsem tu psala předtím (aby se odrážel do tebe ty ho nehoupeš). Na dětských hřištích (pokud o to má zájem) napomáhat lezení a to i tak že polezeš s ním, nedržet ho pouze poskytnout dopomoc (nácvik pudu sebezáchovy). U hry s autíčkem mu ukázat různé způsoby chůze jako kačenka jako pejsek, jako žabička (vozí autíčko jako něco). Pokud chodíte plavat pořídit nějaký obleček, rukávky a už ho nechat ať se snaží sám (opět samozřejmě hlídat a pomáhat) a opět začít zkoušet odraz z nohou nejdřív do náruče, pak do vody. Zkoušet se točit ve vodě, potopit atd na příkaz.

sicinka
21. čer 2012

@dezyre vítej v diskuzi budu držet palce ať se to zlepší. Můj Dádá na tom byl podobně, zejména s tou vzteklostí, ale ono je to fakt tím že se nedomluví a k tomu vzdorují tak nějak od přírody 🙂 Dneska ráno začal natahovat u oblíkání do školky, ptám se co se děje a on mi říká nechci tričko chci jiný, chci s autem. No jeětě před půl rokem, bych ho do toho co nechce prostě oblíkla a naštvanej by na mě byl půl dne. Co se týká mluvení tak ve dvou letech spojoval, ale pouze dvě slova a muselo se mu o ěndco moc jednat (hele vlak, chci nšco), byl na plínách a defacto neměl žádný zájem komunikovat (takže sice na výzvu řekl slovo, ale sám ho aktivně nepoužil). Jediné co měl v normě či napřed byla motorika, třeba zcela sám jí od roka (ale proto že se nenechal nikým nakrmit) Popravdě mě to začalo vrtat hlavou až když mu bylo dva a půl. My máme tu výhodu že aktuálně vypadá tak na dva roky, takže ho většina lidí považuje za ohromně šikovného, než se přiznám kolik mu je 🙂

sicinka
21. čer 2012

Jo a jelikož jsem se tu pár dní nevyskytovala, chci odjet na dovolenou a musím tedy pracovat, tak přidám zpravodajství ze školky. Takže od extempore s projímadlem nebyla ve školce žádná záchodová nehoda. Chodí třikrát týdně na 5 hodin, školku miluje a ráno je ochoten se sám obléct, jen aby mohl jet.Začíná se zapojovat do her a chápe u nich pravidla (zlatá brána, čáp ztratil čepičku, atd..) Opět se začíná zapojovat do různých říkadel s pohybem (bublina, brambora, mašinka) tam si teda vybírá co chce, všechno zdaleka ne. Do výtvarky se zapojuje normálně akorát prý vžycky chvíli kouká (nejde na povel jako ostatní), ale pak pracuje třeba 20 minut. Hraje si cíleně s dětmi na něco, ptá se kdy přijde kdo a zná jména spolužáků. Takže za nás ve školce za sva měsíce posunu o 200%, jsem hrozně ráda že jsme do toho šli a to vození přes celou Prahu stálo za to 🙂

dezyre
21. čer 2012

Díky moc holky za přivítání 😵

@sisstin Právěže každou volnou chvilku si tu diskuzi pročítám od začátku, je fakt zajímavý sledovat jak to prožíváte, jaký dělají dětičky pokroky a tak .. ale teda 690 stran mě bude chvíli trvat než dočtu, jste fakt kecalky 😀
Co se týká psycholožky - my máme Prahu dost z ruky - jsme Jižní Morava, ale někde jsem se dočetla, že doporučuješ i nějakou dobrou Dr. z Brna. To by pro nás bylo hodně schůdný, jelikož jsme v Brně docela často a jsem pojízdná ;) Do Prahy bych si asi sama netroufla. Každopádně zítra plánuju skočit k dětské Dr., protože má Staník jednu nožičku docela škaredě osypanou - takový hrubý pupínky - už to tam má přes týden a vůbec to nemizí, tak chci aby mě napsala nějaký krém. Podotýkám, že potěnky ani kopřivka to nejsou 😀 , tak se jí rovnou na to zeptám, nebo spíše budu chtít vědět nějaký její názor a pokud to bude brát jako blud, tak budu doufat, že by ta psycholožka v Brně brala taky bez doporučení dětské..

@filmuska_01 se samobslužností na tom není nijak zvlášť. Zoubky si sám nečistí, spíš okusuje kartáček, sám se neobleče - nevysleče, sám nejí - ale to přičítám hlavně tomu, že není žádnej jedlík a do nedávna jsme bojovali s každým soustem. Sice není žádný drobek - teď ve 2 letech a 1 měsíci váží 13,5 kg. Měří přes 90 cm - nevím přesně. Jediný čím se opravdu můžeme pochlubit je to, že jsme od 22 měsíců bez plen. Plenu dávám jen na spaní. Jenže tady je taky docela problém s domluvou - on si neřekne, prostě mě dovede na záchod, anebo venku ukáže na kanál, anebo na travičku.

@sicinka Myslíš, že ta vzteklost může být tím, že mě nerozumí?

Holky opravdu je to pro mě docela šok - zjištění, že mě možná ani nerozumí. Protože mám pořád pocit, že si fakt rozumíme, že se prostě domluvíme. Ale možná na tom něco bude - že nechápe podstatná jména, chápe jen příkazy. Já fakt nevím. A nevím jak to přesně ověřit. Ale zase když listujeme knížečkou a já mu řeknu ať mě ukáže lampičku, rádio, tříkolku, auto, traktor, náklaďák, letadlo.... tak to třeba ukazuje správně, anebo když uklízíme zvířátka, tak mu říkám kde je prasátko, uklidíme prvně prasátko, tak to najde, stejně tak pejska, kočičku a tak.. Ale třeba když listujeme knížkou s jídlem tak neukáže správně banán, jahody, jablko - což čas od času jí. Anebo jsem teď zkoušela jestli si ještě pamatuje, kde má různé části těla - trefil jen oči, nos a pusu 🙂 Zase na druhou stranu dnes jsme byli u babičky a Staník viděl že už si chystám věci co si budeme odvážet a tak, tak automaticky šel udělat pá, dát dědovi a babičce pusu a šlo se. Ale zase se neumí přivítat. Nezdraví na přivítanou :/ .. Jsem prostě tak nějak uprostřed - něco zvládá krásně a v něčem je pomalejší..

sicinka
21. čer 2012

@dezyre tak Dáda asi hůře rozuměl, teď už to zpětně nevymyslím - nicméně poznala jsem na něm když mu naskočilo porozumění, takové to hlubší základní příkazy chápal taky. Jenže nejčastěji nedělal nic protože nechtěl nerozuměl co já vím 🙂 Ale já myslela i to domluvení se ono je rozdíl když ti půl hodiny řve u oblíkání a nevíš proč potřebuješ jít tak ho oblečeš a tím co jsem popsala, že vysvetlí proč řve 🙂 Vem si jak ho to muselo štvát on dal svým způsobem najevo že se mu něco nelíbí a vzhledem k jeho schopnosti se dohodnout ho neposlechneš a takových věcí musí být za den milion. No a to dítě se pak vzteká, protože mu nerozumíš, protože chce taky vyhrát, protože to umí. No a pak se řekne je tvrdohlavej a vzteklej, přitom za to třeba vůbec nemůže. Tedy tak si to vysvětluji já, proč byl a je nestandardní (mam li se držet terminologie diskuze 🙂

dezyre
21. čer 2012

@sicinka Tak to nemůžu říct, že se Staník takhle bezdůvodně vzteká přes den. Nejčastěji chce jiné boty a jinou čepičku než mu dávám. A to vím tak, že prostě když bereme z botníku jedny botičky, tak on si tahá jiné a podsouvá mě je, jakože chce tyto, anebo se do nich snaží narvat sám. Potom mě ještě toto dělá s čepičkou. On se nejvíc vzteká, když přijde kamarád, vezme si nějakou jeho hračku a najedou Staník má největší potřebu si hrát zrovna s tím autíčkem, co si vzal ten kamarád do ruky. A mermomocí ho chce. A toto mě začíná dost mrzet, že se takto projevuje. Protože toto nikdy nedělal. No a graduje to tím, že samozřejmě to kamarádovi bere, kdyžtak ho bouchne, tak to končí tak, že Staník dostane na zadek. A další takový vztekací máme, když si třeba říkáme básničky - jo dokud já říkám básničku, ukazuju u toho, tak Staník se hrozně řehtá, obrovská sranda, ale jak chci, aby ukazoval se mnou a jen se ho dotknu - třeba mu vezmu ruce, abychom dělali cvičení např. na "koulela se ze shora, táákhle velká brambora... " tak se strašně vzteká. Na druhou stranu jakmile začneme dělat kolo kolo mlýnský, tak je ten nejvíc spolupracující človíček..
Co myslíš např. tím hlubším porozuměním?

sisstin
autor
21. čer 2012

@dezyre syn měl s porozuměním problém do asi 2,5let. Já jsem to teda na něm poznala, páč třeba nezvládal dvojsložkový pokyn, prostě čučel neštastně, otáčel se, co asi po něm chci atd. U něj to pak naskočilo mega rychlostí a do 3let ho měl normální jako jiné děti. Ale on je spolupracující typ, takže i když nevěděl, tak se prostě snažil..... horší je to u dětí, které prostě tu snahu nemají, tam se pak strašně blbě odhaduje, čemu rozumí a čemu ne. Krejčířová to dělá čistě podle těch obrázků.... 😕

sisstin
autor
21. čer 2012

@dezyre a že si chce hrát s tím, co si vezme někdo jinej...to je naprosto normální reakce. Děti jsou schopné vědomě půjčovat své věci okolo 3let, ve 2letech ani omylem 😉 když už, tak to dělají proto, aby měla maminka radost, ale význam toho půjčení prostě nechápou. Za to bych mu rozhodně na zadek nedávala 😉

lenajsek
21. čer 2012

blabla

lenajsek
21. čer 2012

ááá, už to funguje, no hurá, tak můžu napsat, co mám uloženo, nešlo mi sem poslat příspěvky...

Ahoj, jste toho nakecaly... 🙂

@dezyre Ahoj, vítej, přečetla jsem si zatím Tvůj první příspěvek a v některých popisech vidím i našeho syna, taky žvatlal docela obstojně a kolem roku začal říkat jen mama, baba, ba, a tím to haslo, momentálně má teda slov víc, ale zase mama neříká... takže taky něco říkal a pak to přestalo. Říkám si, jestli to nebyl taky zoubkama, dávala jsem Nurofen a pak mě ještě napadla hexa vakcína v roce s tím Synflorixem a pak v cca roce a dvou měsících byl taky na atb a měl vysoké horečky... tak jestli tam se něco nestalo... 😒

Jinak, jestli Tio můžu poradit, zkus si zjistit v místě vašeho bydliště, nebo někde v okolí, jestli nemáte Ranou péči, která má na starosti děti s různými postiženími, včetně nemluvících dětí. K nám Raná péče jezdí od Lukáškových dvou let přímo domů, jednou za 14 dní a vždycky nám paní ukáže, jak s Lukáškem procvičovat celkový rozvoj, pomůže psychicky, poradí co a jak dál, dokáže celkem malýho i motivovat, nám ukázala i obrázkovou náhradní komunikaci, kterou teď teda už moc nepotřebujeme, ale když byl menší, tak mám dost pomohla...
Syn se taky hodně vzteká, nechtěl spolupracovat, kolem toho druhého roku to byla katastrofa, ale já jsem se nevzdala a aspoň pár minut denně s ním fakt cíleně něco dělala, třeba to stavění kostek, vkládání tvarů, ukazování obrázků na porozumění řeči (nejdřív ukazoval kde co je na obrázku, kde je sluníčko, auto a pod) a teď už sem tam zkoušíme i na hlubší porozumění řeči (na čem se sedí, z čeho se pije, čím se odemyká a pod), hodně pořád čteme, zpívám mu (problém je, že chce jen asi 3 písničky pořád dokola a nic jiného 😝 ), začali jsme s jednoduchými puzzle (těmi jak kdyby vkládačkami), jemnou motoriku (navlékání korálků, dávání čočky do pet flašky) a zkoušíme i něco načmárat...
Držím palce, aby syn začal trošku spolupracovat a aby u těch her vydržel nějakou dobu...
Docela se nám osvědčila třeba hra Loto dům, nebo Zajíc v pytli, dítě dává stejné obrázky na sebe, nebo rozstříhat pexeso a dávat obrázky stejné na stejné, to ho bavilo...
Teď je u nás velice oblíbený Den a noc, možná by si malej mohl zatím dávat ty kostky jen tak, jak ho to napadne a časem byste mohli stavět dle předlohy...

V albu @sisstin je toho spousta na celkový rozvoj, tak se mrkni... 😉

Jo a pak jsem si přečetla další Tvůj příspěvek a vidím, že jste z jižní Moravy, tož to by pro Vás mohla být fajn ta stejná Raná péče, co jezdí i k nám, Občanské sdružení Logo na Vsetínské v Brně. www.oslogo.cz, mají tam kontakt i na tu Ranou péči a spolupracují s klinikou Logo v Brně, jsou hned vedle sebe. Tak třeba by Vám poradili, co a jak… 😉

A s psycholožkou, my byli u Mgr. Jahnové, klinické psycholožky, má ordinaci v porodnici na Obilňáku, na neonatologii. Čekali jsme na vyšetření od objednání necelé dva měsíce. Syn tam ovšem vůbec nechtěl spolupracovat, pozvala si nás dvakrát a ani jednou se nám Lukina nepodařilo uklidnit, řval od začátku do konce, přitom den nato na logopedii naprosto v pohodě…
Její závěr, jak to zatím ona vidí, aktuálně, je dětský autismus, ale napadá mě otázka, do jaké míry dala jen na to synovo extempore, když ho vlastně nemohla vyšetřit…
Takže tam půjdeme znovu, na podzim, jako typický autista mi syn nepřijde, asi to bude něco jiného, ale tím její názor nechci nějak zpochybňovat, asi je odborník, ale když nemůže dítě vyšetřit, tak je to pak asi těžké…
Ještě měla ode mě informace, které jsem jí řekla na první naší schůzce, tam jsem byla sama bez Lukáška.
Já osobně teď počkám do podzimu, objednám nás ke Krejčířové a pojedem do Prahy v lednu. Pokud píšeš, že se syn vzteká u něčeho, co chceš, aby dělal, nebo mu jen něco ukážeš, aby to dělal taky, tak bych asi s psychologickým vyšetřením nějakých pár měsíců počkala, ale to je čistě můj poznatek…