Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
26. čer 2012

@filmuska_01 tý jo, my jsme se tohle nijak neučili, tohle prostě nabíhalo tak nějak úplně spontánně 😕 max. ho prostě opravim, když něco řekne blbě....třeba ted si jezdí s vláčkem a říkal "jedu u maminky"...tak jsem ho opravila, že se říká "jedu k mamince"..ale jinak jsme to fakt netrénovali. Do těch 4mluvil tak hrozně, že opravovat by bylo úplně zbytečný, to bych nedělala nic jinýho..a pak zas od těch 4 ta slovní zásoba začla nabíhat sama a ta gramatika se taky začla upravovat sama od sebe 😕

sisstin
autor
26. čer 2012

@filmuska_01 já tak nějak celkově pro tu řeč jako takovou nedělala nic 😉 jako rozvíjeli jsme porozumění, výbavnost slov a tyhle věci, ted trénujeme výslovnost....ale myslim, že u tý dysfázie jsou spíš důležitý ty vedlejší aktivity (motorika, zrakový rozlišování atd.), které v podstatě upravují tu řeč jako takovou 😕 že bych přímo měla rady, jak rozvíjet slovní zásobu (mimo toho, že si prostě povídáme hodně), nebo jak makat na tý gramatice, to fakt nemám 😕

filmuska_01
26. čer 2012

@sisstin myslela som daco ako tie obrazky co mas teta MAVA ujo MAVA .
mrak LETI kachna LETI
.vies co myslim.

Danka ma stale deficit, co sa tyka aktivnej slovnej zaosby slovies a bez slovies urobi tazko, tak hladam cestu ako jej pomoct si ich rychlejsie osvojit.Najlepsie vo viacerych tvaroch.
Zatial hlavne komentujem tak ako si pisala pri beznej cinnosit. Dada cika, Dada cita, mama vari atd.

krasny Krtkovy diplom, 😀 😀
Gratulujeme.
to naozaj hral peta ping pong ?dobre citam?

sisstin
autor
26. čer 2012

@filmuska_01 tohle jsme měli půjčené ze školky zrovna,je to z nějaké knížky na fonematicke rozlišování,ale koukala jsem na ni na netu a stojí dva tisíce;)jinak jestli hrál ping pong nevím,z Tygra jsem dostala,že:"jo,ale jenom málo" tak z toho moc moudra nejsem:D

filmuska_01
26. čer 2012

@sisstin aha.
a tesil sa z diplomu?ci ako normalka 😀

hrusti
26. čer 2012

@sisstin ping pong, to je dobrý 🙂

@filmuska_01 Honzík dělá logo cvičení podle obrázků ze Šimonových listů, jsou tam uričtě i nějaké obrázky na slovesa. Můžeš zkusit mrknout 😉

sisstin
autor
26. čer 2012

@hrusti čéče, mě ty Šimonovy listy nák nenadchly 😖 vím, že podle toho dělají skoro všichni, ale mně ty obrázky přijdou takový divný, nudný, nepřehledný...nějak mi to k srdci nepřirostlo teda 😔

@filmuska_01 tak hlavně ho zajímalo, co tam je napsaný..a pak to ted hned ukazoval babi a dědovi, ale že by nějak jako jásal, to teda ne 😕 ale to jsem nezažila ještě nikdy, že by jásal..max. o tý věci furt mluví, když má radost...

hrusti
26. čer 2012

@sisstin To víš, ty máš přehled, tak znáš určitě lepší knížky 😉 U nás to zatím celkem plní účel ... H. se naučil docela hodně nových slov. Hrajeme s tím skládačku, že přikládá rozstřihané obrázky a pojmenovává a docela ho to baví 🙂

smardik
26. čer 2012

@sisstin tak my podle šimonových listů děláme - ne vše ale z jedněch děla na logopedii na přiřazování takže to děláme i doma každý den a pak mám myslím 1 a to se chystám udělat jako strukturu něco ale jinak nic moc. jen jsem nenašla knížku-kromě zábavných úkolů pro nejmenší ze které bych mohla nějak víc čerpat, takže klidně sem s tipy

filmuska_01
26. čer 2012

@hrusti
@sisstin
simonove listy nemam , je tam daco specialne kvoli comu sa to oplati kupit? myslela som ze kvoli cestine to nema zmysel.

vseobecne dake obrazky mam, haldam daco kde su tie bezne cinnosti dna. fak tsa mi nechce zase daco vyrabat teraz.

filmuska_01
26. čer 2012

@smardik
mne sa pacia tie ulohy co su Bednarova Diagnostika ditete predskolnyho veku. s tymi robim aj s mensou a prijemne ma prekvapila aj narocnejsimi ulohami,ze ich zvladla. Len mi je luto tie ulohy rozstrihat ,tak budem nieco musiet aj pofotit co sa neda len slovne. je tam tych uloh vela, hadam 100 stran.
Mam ich viac z tejto edicie,ale tato sa mi zda najvydarenejsia.

smardik
26. čer 2012

@filmuska_01 tu jsem měla půjčenou z knihovny ale moc toho Tomík zatím nezvládal, ale budu se zas muset kouknout už se zlepšil tak by třeba něco šlo

dezyre
26. čer 2012

Ahoj holky, jdu Vás po delší době pozdravit.. ale poctivě čtu 😀 V sobotu jsme byli v kempu u jezera. Staník si tam užil ryb. Holky, musím to zaklepat, abych to nezakřikla, ale Staník se začíná snažit mluvit, bohužel je opravdu tak na úrovni něco mezi 14-ti měsíčním a 18-ti měsíčním dítětem, ale snad to půjde. Např. když vidí rybu - je jedno jestli živá, namalovaná, pruhovaná, zelená, červená, prostě ji pozná, akorát neřekne "ryba" ale jen "ba" nebo jela kolem sanitka, tak hned dělal zvuk houkačky. Na kočičku a na pejska reaguje - pejsek je taky "ba" - už tam neřekne baf a kočička je čiči. No a dnes první samostatná imaginární hra - byli jsme u babičky a měla v nižších poličkách broušené misky a staník dělal, že tam něco bere a šel mě to dát do pusy a dělal "mňam mňam". No nevím jestli se to dá považovat za úspěch v jeho věku, ale pro mě je to krůček do předu.
A abych nezapomněla - dnes mě došly ty hry. Chci mu to dávkovat postupně - objednala jsem jich snad pět a až teď večer jsme vytáhli den a noc, zatím jen tak sám navlíkal. Uvidíme zítra až bude víc času. Dneska totiž byl celý den na hlídačce u babičky a já jsem měla CELÝÝÝÝÝ den pro sebe 😀

opiice
26. čer 2012

pomoc 😖 nemoch by mi někdo pomoct stěma dvouma čertama už mi lezou na nervy i ten dospělej chlap .
K čemu ho mám nikdy mi nepomuže ach jo jo pomuže ,ale když to potřebuji tak ne!
TO UŽ MÁ HODNĚ PRÁCE PROBOHA ☹

sicinka
26. čer 2012

Ahojky, my dnes byli na tříleté kontrole a poprvé jsem zalitovala že Dáda začal mluvit. Už když jsem pro něj přišla do školky, tak mi hlásil. Nechci doktor jdu za mazlíkem (tety kočka). Takže jsem začala slibovat co všechno dostane když pujde k panu doktorovi a nebude řvát 🙂 Takže porozumění i pamět dobrý po odchodu od lékaře se začal slibovaných věci dožadovat. V čekárně byl ok byla tam spousta dětí tak si hrál. Když nás zavolali dovnitř, tak místo aby pozdravil řekl sestřičce Jdi ode mě pryč a začal natahovat. Nalákali jsme ho na měřidlo co je jako jeřáb takže 94 cm necelých 15 kg, nějak se nám chlapec vytahuje. No a to už vešel pan doktor a bylo zle. Dáda přestal natahovat a sdělil mu jdu pyc, nesahej na me (poprvé mi zatrnulo) tak jsme ho sebrali, zalehli a jali se poslouchat srdíčko Dáda bud rval nebo ječel na doktora to boli, ti rikam to boli ja to nechci. No ještě ho trochu všude prohmatali a radši ho pustili. Dáda se na ně podíval a říkal to bolelo, ses zlej, neci doktor ahoj a šel si sednout do čekárny, Takže jsem vysvětlovala sestřičce že už začíná mluvit, ale řeč má opožděnou tak o půl roku a dozvěděla jsem se že mu to mluví hezky až moc 🙂 Tak vám nevím možná to fakt bylo lepší když byl zticha 🙂

sicinka
26. čer 2012

@filmuska_01 ono to asi fakt chce rozvíjet tak nějak celkově, až se posune najdou se i slovesa. Dáda nepoužíval téměř žádná kromě chci a jak začíná mluvit, tak se najednou sami objevují. Podle mě je aktuálně odposlouchává z řeči a spojuje s tím, co už uměl. U nás je to zatím opravdu ukázkové opoždění řeči - prostě kdyby byl o ten půl až třištvrtě rok mladší tak by byl uplně ok. Dneska mi říká Mámo nech toho, musís vypnout počitac, jdeme skákat na to že v březnu to byla dvou tři slovná spojení tak je to obrovskej posun. Jo a pak zase klido mlčí řeč asi nebude jeho priorita.

kpavlince
26. čer 2012

@lenajsek Zdravím. Narazila jsem na tuto diskuzy a něco četla a chci reagovat na vaši prosbu o napsání příznaků našich dětí s autismem. Mám synka- ve třech letech mu byl psychologem diagnostikovám autismus.Na vyšetření v Aple stále čekáme. Náš Kubík byl do roku a půl zlaté dítě. Seděl, chodil, žvatlal tak nějak jako všechny děti v jeho věku, motoriku hrubou i jemnou má perfektní. Že je něco špatně začala pozorovat manželova maminka, když bylo malému cca 17 měsíců. Přestal mávat na vlak, který nám jezdí za barákem, úplně vymizelo mluvené slovo, nesnesl ponožky, ochabl oční kontakt.Později se objevovaly afekické záchvaty a strach z lidí. Když jsme šly na návštěvu nebo někdo k nám byl konec. Řev, pláč, válení po zemi.Když jsme šly na procházku-konečná. Jakub letěl jako namydlenej blesk a to do nějakého roku a půl seděl v kočárku jak přibitej.S dětmi si nikdy nehrál,občas se straším bratrem, ale to se spíš pošťuchovaly a když si hrál sám, tak s jednou hračkou třeba týden.Naše neuroložka vyslovila názor, že by na vině mohl být vir,který způsobuje afty. Na roce a čtvrt si je Jakoubek odněkud "donesl", měl šílené dlouhotrvající teploty a afty všude déle než týden.Dr. tvrdí, žeje možné, že se mu to dostalo do mozku a nadělalo neplechu. Toť o nás "ve zkratce!. Pokud vám to nevadí, ráda nahlédnu na tyto stránky a nechám se inspirovat vašimi radami. Hodně štěstí.Pavlína

sisstin
autor
27. čer 2012

@hrusti
@smardik jako ty Šimonovy listy všude doporučují, i naše logo atd, tím jsem nechtěla říct, že jsou špatné...to vůbec. Jen mně prostě nesedly. Jak píše @filmuska_01 mnohem radši mám Bednářovou 😉

@kpavlince ahojky, kdyžtak vedle je přímo auti diskuze ve Volné diskuzi, tady jsou spíš děti s vadami řeči 😉

kpavlince
27. čer 2012

sisstin @hrusti Jj, koukla jsem. Zapoměla jsem napsat, že náš kluk nemluví. Jediné co z něho jakštakš vyleze je mama, ale tím to na tvrdo hasne. :(

sisstin
autor
27. čer 2012

@kpavlince no on je ještě docela malý, někteří autíci začnou mluvit třeba až v pěti letech...ale prý, jak nenaskočí řeč do pěti, tak už jsou bohužel nemluvící napořád 😖 vy máte středněfunkční autismus? 😕

kpavlince
27. čer 2012

Jaký typ autismu to je ještě nevím. Čekám na tu Aplu.Psycholožka nám napsala dg.dětský autismus. Klukovi budou v sprnu 4 roky.Cca před měsícem jsem najela na komunikační karty-Vyfotila jsem mu základní věci jako záchod, pití, jídlo, oblečení, auto a rodinné příslušníky a můžu říct, že to fakt zabralo a Jakub se trochu zklidnil, protože konečně dokáže ukázat co chce.Byly jsme 2x na logopedii, ale tam absolutně nespolupracovat, tak se snažíme aspoň doma rozhejbat jazyk jak říká logopedka.Zatím se střívdavým úspěchem. 😒 Os září je přijatý do speciální školky, tak doufám, že i tam nám trochu pomůžou.Dětskou přítomnost začal vyžadovat a dostat ho z dětského hřiště je mazec, tak věřím tomu, že bude ve školce dobrej.

sisstin
autor
27. čer 2012

@kpavlince no ten VOKS nebo ty karty, to je fakt super 😉 on rozumí mluvené řeči nebo vůbec? 😕 Jako zrovna logopedie u autíků fakt není o rozhýbání jazyka atd, u nich ten problém není fyzický, ale prostě komunikovat nepotřebujou. Logoped by ti právě měl poradit s tou alternativní komunikací, rozvíjet u něj to porozumění a celkově spolupráci atd. To chce fakt někoho, kdo má s autíkama zkušenosti a ví, jak na ně 😉 V sebeobsluze je na tom jak? 😉

kpavlince
27. čer 2012

Začal rozumět pár frázím jako hoď to do koše, zavři dvěře, hačí... Ale toho je po málu. Prakticky nerozumí mluvenému slovu. V papírech máme psanou expresivní poruchu řeči. Logopedka nám řekla jenom, jak rozhýbat jazyk a že si máme hodně prohlížet knížky a vypravovat. Je to ředitelka MŠ do které Kuba v září půjde, tak s tím určitě nějakou zkušenost měla. Jenže to u nás moc nejde, mladej má hyperkinetický syndrom a nevydrží dlouho v klidu sedět a soustředit se. Léky zatím nebereme na nic žádné.V sebeobsluze je na tom tak, že si přez jaro, léto zajde na záchod, v zimě má pleny 😒 , nakrmí se jenom jogurtem, jinak na to kašle, neoblékne si nic, ale svlečený je za pár vteřin. 😀 Hygienu taky provádím já, protože mýdlo nevezme do ruky a čistit si zuby je o kolikrát o nervy.Hodně mi přijde, že i když má kartu právě třeba na to čištění zubů, tak to prostě nechce dělat. To samé i s úkoly a prací doma. Na netu jsem si našla rady jak se strukturovanými úkoly, ale když Kuba nechce, tak si ani za boha ke stolu nesedne... ☹

hrusti
27. čer 2012

@sisstin @smardik Ja se přiznám, že Bednářovou jsem ještě neměla čas koupit ani půjčit. Knížku vedu v patrnosti, ale nějak poslední dobou není čas. Ted jediné, co jsem od Bednářové pořídila jsou 2 knížky nebo spíš pracovní sešity pro děti od 3 do 5 let: Počítání soba Boba a Rozvoj zrakového vnímání. Budeme přes prázdniny hodně pryč, tak abysme aspon něco dělali a H. měl trošku změnu a nehustila jsem do něj pořád ty obrázky ze Šimonových listů. Jediné, co jsem asi před týdnem našla někde na netu zadarmo ke stáhnutí, byl Pes Logopes, vytiskla jsem pár papírů na zkoušku, ale Honzík mi to moc nechtěl dělat. Každému fakt vyhovuje trošku něco jiného 😉 Ale jsou tam dobré ty otázky na porozumění ;a barevné obrázky 😉

@sicinka My jsme včera absolvovali vyšetření na alergologii, takže vím, o čem mluvíš. To bylo samé neee, bolí, nechci ... Chudákovi mu brali 3 ampulky krve, to byl řev, že skoro zboural ordinaci 😅 😅 😅

Jinak H. dostal o víkendu k svátku Zámecké schody a už skládáme. První skládání jsem mu dala tedy skládat rovnou to řešení, protože mi to přišlo docela těžké, ale pak to zkoušel sám 😉 A ještě dostal MiniLUK. Koupila jsem mu na zkoušku ten sešit Ve městě na rozšíření slovní zásoby a to si fakt zamiloval. Ted pořád chodí a chce hrát "čísla", jak on tomu říká 🙂

sisstin
autor
27. čer 2012

@kpavlince no jako rada autíkovi hodně si prohlížet knížky a mluvit mi přijde trošku mimo. Jako málo autíků má rádo knížky 😨 A expresivní porucha řeči u nemluvícího autíka je prostě blbina, dysfázie se dává max. u již mluvících autíků, kteří mluví dysfaticky (tj. agramaticky), a prý se uvažuje o tom, že prostě dysfázie se k autismu již diagnostikovat nebude. Tam je zásadní rozdíl, že dysfatické dítě komunikovat chce, ale nejde mu to....a autistické (nemluvící) prostě tu řeč nepotřebuje. Navíc když dítě nerozumí, tak ani nemluví (pokud nemá dysfázii čiště receptivního typu). Bohužel v CR je ta diagnostika bídná, moc tomu nerozumí nikdo, tak v Aple vám snad dají podrobné informace a rady 😉

S tou sebeobsluhou, oni mají zažité jako rituál, že ty jsi ho x let oblíkala a krmila, tak proč by to měl dělat sám 😉 běžné dítě v sobě tu potřebu osamostatnit se má, autíci ji nemají, prostě nehodlají nic měnit 😉 takže to určitě nějak nenásilně, pomalu a pomocí těch schémat 😉

sisstin
autor
27. čer 2012

@kpavlince expresivní poruchu řeči má syn. Rozumí všemu normálně, vývoj má jako vrstevníci, ale do tří let nemluvil vůbec, a pak šíleně agramaticky a nebylo mu rozumět. Ted ve 4 a 3/4 už má slovní zásobu normální, gramatiku má téměř normální, ale stále má katastrofální výslovnost....

sisstin
autor
27. čer 2012

@hrusti to Ve městě je dobrej soubor, my máme všechny...a víc se mi líbí (i Tygrovi) ty témata, kde nejde jen o to najít nějakej tvar atd., ale kde jsou ty věci spíš ze života 🙂 ale furt má radši Logico...

hrusti
27. čer 2012

@sisstin A které soubory se Tygrovi líbí? Ještě se mi líbí Rok s Bárou a Tomem a Předškolní příprava.

@kpavlince Nám od malička radil neurolog (později i na fonitrii) synovi hodně číst, prohlížet si obrázky atd. Syn má "jen" OVŘ (a podezření na ADHD) a i tak to byl problém. Syn k tomu dospěl až teprve nedávno, jinak my u knížky neposeděl a tím, že ani neměl slovní zásobu a nerozuměl, tak prostě mu to nic neříkalo.

sisstin
autor
27. čer 2012

no u nás sezení u knížek nehrozí doted...respektive jeho vůbec nebaví čtení, prostě u toho vypíná 😝 ale i tak, že by si jako prohlížel knížku, to je hrozně málo 😝

@hrusti jj, to jsou oni..ještě máme toho Pusíka, ten je taky fajn 😉

hrusti
27. čer 2012

@sisstin U nás posedí jen u knížky o vláčkách nebo o zvířátkách 😝 😝 😝 To mi i povídá, co tam vidí. Jinak je to taky bída 😝