Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
27. čer 2012

@hrusti jako ted jsme četli Tomáše, tak to vypadalo tak, že jsem něco přečetla a on se zeptal na lautr to samý 😝 takže fakt spíš jak malý dítě, že si prohlížel ty obrázky, komentoval je a ptal se na ně...ale z toho mýho čtení jako takovýho měl úplně prd 😝

evelen
27. čer 2012

holky ahoj. syn nemluvil vůbec do 3, slova až kolem 4, lékaři a terapeuti se na nás dívali s lítostí. adámek byl nesamostatný, nekomunikativní, minimální samoobsluha. leč vše negativní. z obyčejné školky po vyšetření v pedagogicko-psychologickém centru putoval do logopedické třídy ve školce, dg. dysfázie susp. velice nám pomohly především aktivity v logopedické třídě, ale také pohyb - v našem případě balet: učí se disciplíně, rytmu slov a řeči, harmonizuje svaly zad a končetin, které s dysfázií přímo souvisí. nyní skoro v 7 pravidelným čtením, tréninkem kreslení, úkoly z šimonových sešitů a jim podobných atd. prošli jsme kontrolou v ppp a mladý nastupuje v září do školy... do té normální, standartní, bez omezení. samozřejmě záleží na míře opoždění, popř. postižení, že to tak řeknu, ale nedám dopustit na odborníky, kteří navádějí, jak s dítětem pracovat... neříkám, že v 1. třídě nečekáme potíže, pořád si plete rody, koncovky, kresba je hoodně pozadu atd, ale učíme se všichni... přeju nám všem hodně sil 🙂

sisstin
autor
27. čer 2012

@evelen s rehabilitací motoriky mám taky super zkušenosti, chodíme cca půl roku a během toho se strašně v té řeči zlepšil 😉 jinak syn má grafomotoriku už k věku, ale kresba jako taková je určitě opožděná...asi o rok a 3/4...jiné problémy díky dysfázii nemá, má spíš lehčí formu. U nás už je to "jenom" o výslovnosti, Krejčířová si myslí, že nebudou ani žádné poruchy učení. Uvidíme 😉

Vy jdete do první teď po prázdninách? Měl syn odklad?

evelen
27. čer 2012

sisstin,
ještě píšu odkaz na vynikající věc, která nám taky velice pomohla v rozvoji myšlení (pořád nám říkali, ať rozvíjíme různými podněty myšlení, ta řeč se pak může líp nastartovat): http://www.mutabene.cz/logico_primo.htm.

Super, super, jak popisuješ. Omlouvám se, ale nemám přehled, kolik je tvému synovi?

Jo, jde teď po prázdninách, rozumí tomu, jsme s manželem učitelé a syn jde do manželovy školy 🙂 . odklad bychom respektovali, ale syn je záříjový (teď bude mít 7), takže nám vysvětlili, že tam se obecně moc odklad už nedává, pouze pokud je dítě opravdu "špatné". Taky nám už řekli, že to vypadá na lehčí formu dysfázie. Ale po tom všem už nikdy, nikdy nebudu brát automaticky to, že je naše dítě zdravé, že mluví, atd. Přijde mi to jako velikánský dar...

sisstin
autor
27. čer 2012

@evelen Logico děláme už dva roky, ted už děláme i Piccolo 😉 Syn má 4 a 3/4 😉 mluvit začal těsně před třetím rokem, ale do 4 let to byla totálně agramatická řeč složená z kratičkých vět. Od těch 4let masivně naskočila gramatika a ta řeč jako taková. Ted mluví v souvětích, užívá všechny časy, rody atd. Ale u nás je to hlavně dysfázie oro-motorická, takže výslovnost je opravdu pocuc 😝 některá slova říká jenom v samohláskách, takže např. věta "já otevřu dveře klíčem" je v jeho podání "já oeu ee íem" 😝 nebo tam zas cpe jiný souhlásky, takže "hrnek" je "memek" atd. 😝

Syn právě chodí taky do logo třídy a tam nemělo odklad jen jedno jediné dítě, jinak naprosto všechny, a to je tam většina dětí jen s Opožděným vývojem řeči nebo patlavostí, dysfázii tam má momentálně jen syn a ještě jeden chlapeček.

sisstin
autor
27. čer 2012

@evelen jinak já mám blog, tak můžeš mrknout 😉 www.tichysvet.blogspot.com 😉 ted budeme zakládat i centrum pro dysfatiky s logopedkou 🙂

evelen
27. čer 2012

jste fakt šikovní, moc. a máte před sebou ještě relativně hodně času na zdokonalování 😎

já si dovolila prohlídnout tvůj profil a smekám před tím, kolik materiálu a zkušeností předáváš ostatním... děkuju i sama za sebe, moc ráda se na odkazy a články mrknu...

evelen
27. čer 2012

jéje, zrovna když jsem ti napsala, bliknul na mě tvůj odkaz. moc děkuju! strašně ráda se jdu podívat. já sama kolem sebe nikoho takového neměla, kdo by mě podpořil, vše jsme si vylítali sami... těším se, až si blog prohlédnu, taky to téma pro mě bylo a zůstává důležité 😉 . jsi moc šikovná! 😵

sisstin
autor
27. čer 2012

@evelen já právě taky nikoho (osobně) tady skoro neznám. Proto chceme zakládat to centrum, kde by se rodiče mohli podpořit a setkávat se. Třeba naše logo je většinou první, která vysloví podezření na dysfázii, a to třeba u dětí, které se k ní dostanou až v 5 letech. Rodiče o žádné takovéhle vadě v životě neslyšeli, všichni jim říkají, že děti se rozmluví a bude to dobrý.

Já měla štěstí, že jsem se k těm informacím dostala, když měl syn asi 18měsíců (ze začátku teda měl i jiné problémy, nebylo to jenom o tom, že by nemluvil) a dysfázie mě napadla jako první. Jen jsem myslela, že bude mít receptivní (smíšenou), kde je narušený i to porozumění. Což nakonec ne, páč do tří let to porozumění a vývoj dohnal, takže vyfasoval "jen" expresivní 😉

evelen
27. čer 2012

my si toho všimli kolem 2 let, a přiznám se, že jsem měla velký strach z autismu. dlouho jsme nevěděli jak na aďu, perfektní přístup a pomoc jsme našli až v té logopedické třídě školky, do té doby nám nikdo neporadil a laicky jsme se snažili na vlastní pěst. syn měl na vše hodně času, dnes ještě občas i přes ty své roky se třeba v noci počurá 😢 , ale dnes už vidím všechno v souvislostech. taky nám pomáhají bachovky...

smardik
27. čer 2012

@hrusti já mám zatím od Bednářové jeden sešit ale čeká až k němu dospěje, zatím to Tom fakt nemusí no, je to těžké a nejde mu to. ale musím se podívat po dalších co má, něco nového by to fakt chtělo

sisstin
autor
27. čer 2012

@evelen no ona většina dětí s vadou řeči je negativistická či agresivní. Syn je v tomhle poměrně výjimka, on je v tomhle taková "zlatá" povaha, takže se odjakživa chtěl zavděčit, agresivní není ani z letadla, takže s ním šlo pracovat brzy a hlavně efektivně, páč mi to neodmítal. Ale ted mám v péči pár dětí (většinou teda autíky) a tam ta motivace k učení je velmi chabá, jedno dítě je neskutečně negativistické a agresivní, a to potom ty úspěchy jsou hrozně pomalé 😒

My máme opravdu skvělou logopedku, která ho byla ochotná vzít i ve dvou letech (vím, že vzala i 15m dítě), chodíme každý týden, od září začneme 2x týdně. Máme nejlepší psycholožku v CR, ta nám pomohla neskutečně. Ale jinak si to člověk většinou musí prostě tak nějak zjistit a najít sám. Že by nám někdo říkal, co přesně a jak máme dělat, tak to ne... to je fakt o tom, že ten rodič si musí všechno zjistit a najít sám.... teď je to lepší díky diskuzím jako je např. tahle, ale třeba před 5lety nebylo nikde nic...

sisstin
autor
27. čer 2012

@smardik a ten Krtek Barbora je pro Tomíka těžký? 😕 Ten začátek je podle mě v pohodě 😕 to by určitě dal už 😉

smardik
27. čer 2012

@sisstin to nevedem musím se podívat, máme jen počítání boba soba a to je těžké, zítra se na krtka zajdu mrknout

filmuska_01
27. čer 2012

@smardik cau to pocitanie soba Boba je narocnejsie,to sme zatial s Dadou nerobili,aj psika Bafbafa robi len moja predskolacka ale ta kniha co som spominala
Diagnostika ditete rpedskolniho veku zacina od takych uloh uz pre deti 2.5 alebo 3 rocne ako puzzle z 2, 4 ci 6casti, hladanie predmetu na obrazku, rozlisovanie rozdielov a je tam toho fatk vela.

Obrazky na pomenovanie vyrazne farebne ako bota, auto, banan, ciapka, cukrik...a potom sa to da zas triedit podla skupin. Ja osm fakt dost narocna ,co sa tyka kniha toto je asi nasa najlepsia.aj ked stoji viac, opaltisa, najma ked mas dve deti.
Su tam ja veci pre predskolakov tak ju vyuzijete dlho napr. malovane citnaie, hladanie rymov atak.

smardik
27. čer 2012

@filmuska_01 jo kouknu po jiné určitě, co je oba dost baví je zábavné úkoly pro nejmejší z toho děláem často

filmuska_01
27. čer 2012

@smardik
to vyzera dobre tiez. len tenucky zosit ako pozeram...iank samolepky su popularne aj u nas. 😀 predtym zas magnetky zvieratiek.

smardik
27. čer 2012

@filmuska_01 já myslela tohle http://www.bux.cz/knihy/73712-zabavne-ukoly-pro... je to knížka a nějak tenká není, dost je oba baví

filmuska_01
27. čer 2012

musim sa este priznat, ze mam teraz problem prepnut do ineho levelu , predtym som vsetko hadam milion krat opakovala kazde slovko+obrazok a teraz ked zacina chytat slovka z posluchu tak sa sice snazim komentovat 3-4 slovnymi vetami ale mam pocit ze tam daco chyba, daky nacvik este...

Aj dnes mi hovori v materskom centre MAMA, chOD PrEC. a ja som len cumela. 😕

filmuska_01
27. čer 2012

@smardik
to nepoznam. mne to vyhodilo pod tym nazvom taky tenky zosit 14s. za 3eura, a to by bolo pri nasej spotrebe jhe fakt za vela penez malo muziky.
http://www.martinus.sk/?uItem=44032

smardik
27. čer 2012

@filmuska_01 ono to možná u vás není fakt nevím, ale kluky to baví, je to fajn na rozvoj pasivní slovní zásoby, jsou tam různé úkoly já jsem spokojená

a dneska jsem mu koupila 2 sešity zábavné učení tak jsem na to zvědavá:
http://www.zabavneuceni.cz/3-5-zviratka-kolem-n...
http://www.zabavneuceni.cz/3-veci-okolo-nas/d-7...

hrusti
27. čer 2012

@smardik Ty sešity od Zábavného učení jdou dobré. U nás je oblíbený sešit Namaluj si cestičku. Jsou tam grafo cvičení.

smardik
27. čer 2012

@hrusti tak na to se kouknu něco grafo by to chtěl, zatím to žádná sláva není ale třeba ty stiratelné listy z oškoly z auty ho baví dost

miawa
27. čer 2012

@filmuska_01 Reaguju na to učení růyných tvarů sloves. Ale nějakou účinnou radu, jak se to naučit, fakt nemám. U Matyho (10 let) je to momentálně jeden z největších problémů a podotýkám, že u něj je ta dysfazie zejména o naprosto příšerných agramatismech. Teď začal používat slova bylo a bude, takže konečně rozlišuje trochu líp minulý a budoucí čas (předtím bylo "je potom" nebo "je předtím"). Akorát to umí říct jenom v první a ve druhé osobě. Takže teď říká např. větu "Bylo jdeme na parník ve škole" což v překladu znamená "Byli jsme se školou na parníku." 😖

miawa
27. čer 2012

Jo a ještě k těm Šimonovým listům, souhlas s tím, že ty obrázky jsou takový divný. 😉 U těch grafo atd. samoyřejmě nevadí, že to je v češtině... ale co se týká těch na logopedii, ty jsou dost o ničem. A to mi i logopedka řekla, že moje obrázky jsou mnohem lepší. 😀

sisstin
autor
28. čer 2012

@miawa mně právě ty obrázky přijdou totálně nepřehledný, nezajímavý...prostě o ničem 😒 ale všichni si ty Šimonovy listy chválí, takže jsou asi dobré...nicméně mě prostě nezaujaly. Naopak se mi třeba hrozně líbí Pes Logopes, s tím Tygr hrozně rád dělá a to jako procvičování mluvení je nejmín oblíbená činnost ze všeho 😝

sicinka
28. čer 2012

Teda holky já se úplně stydím doma máme jen logico, chytré pero a pak spousty vyrobených kartiček a úkolů. Už taklhe mi to zabírá asi dvě police knihovny a jak vidím bude hůř. My teď máme na procvičování motoriky takové ty chlupeté drátky, navlíká na ně knoflíky, korále podle vzoru nebo je proplýtá cedníkem. Pak jsem sehnala samolepící papírky na smlouvy v 12 barvách a s těma má za úkol běhat domem a označovat věci stejné barvy (já je pak musím zase sbírat 🙂 U nás teďletí kreslení a vyrábění všeho možného před měsícem to bylo puzzle (ono jsou tam senzitivní období dle monte asi pravda 🙂 No a zítra odjíždím s Dádou do Itálie a tam předpokládám nebudeme dělat nic.

sisstin
autor
28. čer 2012

@sicinka tak já si myslim, že to naprosto stačí 😉 navíc Dáda žádnou těžkou vadu řeči nemá, takže podle mě děláte dostatečně 😉 já už to taky nehrotim jak dřív, kdy jsem měla fakt výčitky, když jsme třeba jeden den nedělali bud nic, nebo třeba "jen" hodinu atd. Jednak vidím, že u něj ta řeč teď jde opravdu masivně dopředu tak nějak sama od sebe, jednak s ním dělají ve školce a jednak se mu furt věnuju v tomto směru víc, než se průměrná matka věnuje svému průměrnému dítěti. Takže když jeden den nic neděláme, tak už se z toho nehroutim 😉 Mě hodně uklidnila teď Krejčířová, že Tygr už je fakt naprosto normální dítě a mám ho rozvíjet stejně, jako se rozvíjí stejně staré děti. Máme teda samozřejmě dál pokračovat v intezivní logopedii, ale nějaká třihodinová práce každý den už fakt potřeba není.

Já jsem si to "odmakala" fakt mezi jeho 2-4roky, ted už si konečně dovolím zvolnit. Taky nás pak bude čekat škola, což nebude sranda, tak aby se člověk úplně psychicky nevyčerpal do tý doby 😉

smardik
28. čer 2012

tak jsem koupila krtka 🙂 a to část Tomík určitě zvládne 🙂 vyzkoušíme až přijde z jeslí a koukala jsem že má granna 2 novinky pro malé děti tak to taky koupíme
http://www.press-pygmalion.cz/granna/novinky/me...
http://www.press-pygmalion.cz/granna/novinky/pu...

blka
28. čer 2012

@smardik Můžu se zeptat o jakém krtkovi mluvíte?

Ty šimonovy listy jsem viděla dnes v knihkupectví. Stačilo by, kdyby byly obrázky barevné a hned by byly hezčí. Taky jsem tam zahlédla velké logopedické pexeso a to taky nevypadalo špatně.