Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

andreabe
12. led 2010

siss, tak zatial aktivne pouziva ten hrncek. Na terapii iba cumim, tak si takto vypyta aj hracky - za splnenie nejakej ulohy mu da na vyber z 2 hraciek - skakajuce kura a svietiaci tanier a on jej normalne poda to,co chce. Tak som doma odfotila hracky, s ktorymi sa najcastejsie hra a dala som ich z jeho dosahu. Ale zatial si iba 2 x vypytal danu hracku, inak tie karticky len postrhal alebo ignoroval, tak na to asi treba ist postupne a zacat s jednou,dvoma.
Okrem hraciek som odfotila jogurt, nocnik, tanier s nakrajanym chlebom..mozes mu odfotit aj Tygrov poharik, z ktoreho pije 😉

sisstin
autor
12. led 2010

andrea: to je super, že u vás je takovej komunikační kurz 😉 to bysme taky potřebovali, tady je jenom klinická logopedie, ale zatím s ním nikdo nic moc nechce dělat...a z Rané péči se taky zatím nic moc neděje 😔 takový kurz bysme potřebovali jako sůl ☹ ...já mu můžu maximálně tak vyfotit flašku, z žádného kouzelného hrnečku se v životě nenapije, max. z normální skleničky, když mu ji držim...ale furt vede jeho flaštička a to mu ji ještě musím držet! 😅

vojtisek2007
12. led 2010

ahoj všem,
tak jsem vás tak nějak přelouskla a náš případ je hodně podobný jako u slavistky....
Vojta se narodil předčasně o 4týdny, nedýchal,oživování,byl 14dnů v inkubátoru - asi to s tím souvisí, do roka pozorování na neurologii a rehabilitace-cvičili jsme vojtovku, byl pozadu se vším, sesezním,lezením,seděním i chozením....a to hlavní - nemluví - pouze pár citoslovců a pak znakuje, rozumí všemu co mu řekneme, ale nepromluví ani za boha, poslední dobou mi spíš právě připadá že chce, ale nejde mu to, za poslední rok se naučil dvě slova, pořád je opakuje dokola a třeba po spaní mu dá ale velkou práci než je řekně správně - pozor nejsou to nijak těžká slova - je to Pepa (kamarádky syn) a pití (dosud dělal pro pití jenom znak). Jinak nekreslí - ani nechce, je strašně naštavanej, když to po něm chci já, nebo když já kreslím, nechce prohlížet knížky a ukazovat obrázky - to tu knížku klidně roztrhá...absolutně neumí šlapat na traktoru,tříkolce apod...jinak je moc mazlivý,přítulný,takovej závislák na mě, nechce si hrát s dětma, na hřišti stojí u mě a kouká jak si ostatní děti hrají...a teď mi přijde že začíná být agresivní na naší mladší - tak je "normální" chce prohlížet knížky a čárat po papíru a on je z toho prostě rozhozenej a když jí vidí, dá jí prá facek, vezme jí to...nevíme co s ním, nedá si vysvětlit, že Eliška to dělat prostě chce....Jinak odmala se sám obleče i sleče, nebyl žádný problém s chozením na nočník...nesnáší cizí lidi, dokud na něj jenom koukají O.K. ale jak na něj promluví, tak konec, řev,řev,řev dokud neodejdeme, když ještě jezdil v kočáře (a to on moc rád, horko těžko se s ním loučil) tak třeba když jsme vjeli do obchodu, tak si stahnul boudu až k nohám aby na něj nikdo nekoukal....nebroukal si, když byl malej, nežvatlal typu -bababa,tatata...tak, asi je to zmatený, je toho tolik, v čem se liší od ostatních dětí a hlavně to te´d vidím díky naší malé, protože ta toho v 1,5 roce umí a dělá daleko víc....

sisstin
autor
12. led 2010

vojištku: ahoj 🙂 už jsme si psaly IP, a fakt mám pocit, že by u vás mohlo jít o tu expresivní dysfázii, přesně jak jsi psala, chlapeček od slavistky ji má 😉 já už to mám naštudované docela hodně 😉 a těch příznaků má Vojtík fakt hodně: nežvatlání, vytváři si svoje vlastní slova, nekreslí, nemá rád cizí lidi atd. atd. 😉 , ALE je fakt super, že znakuje, co bysme my za to s Adreou daly 😀 kontakt na paní doktorku máš, už si ji psala? 😉 a chtělo by to asi najít klinického logopeda, ne normálního, ten vám asi moc nepomůže 😉 a doma s manžou, to bude asi nejhorší, mám to samé 😒

sisstin
autor
12. led 2010

Vojtíšku, jinak chápu, že ho to rozčiluje 😉 oni to nemají rádi většinou( prohlížení knížek, malování)..Tygr si sice prohlíží, ale vyloženě mu jde o tu mechanickou činnost, na obrázky zvysoka dlabe 😉 akorát jedna knížka, kde jsou ty obrázky spíš jakoby vyfocené, tu si fakt prohlíží..páč pozná, co na nich je...narozdíl od obrázků, který nepozná vůbec 😉

s tím kočárem je to zajímavý, Tygr taky absolutně nechce venku chodit, furt by se jenom vozil..a když jsem ho včera donutila ujít asi 10m pěšky, tak ječel tak, že se po nás cizí lidi otáčeli, schválně si lehal a tak 😕

vojtisek2007
12. led 2010

siss - jo, k logopedce jdeme asi za 14dnů, nevím co tam s ním bude dělat, protože v lepším případě bude V.sedět a koukat v tom horším bude řvát....kontakt na doktorku mám, ale ještě jsem nepsala, snažím se něco sesmolit tak aby to měla hlavu a patu....No a manžel to je případ sám pro sebe, pořád prostě jede tu svou, že ho rozmazluju a že je prostě línej....nechce si připustit, že by vojta byl prostě jinej, ale je, já to vidím už dlouho ale pro okolí a ostatní lidi je to prostě lenoch....

sisstin
autor
12. led 2010

Vojtíšku( btw: řekneš mi své křestní, se mi špatně oslovuješ 😅 ), tý doktorce nemusíš psát žádný román, to stačí až opravdu před tím vyšetřením, stačí napsat jen pár vět, o co jde...čím dřív, tím líp...abyste nešli na řadu za rok 😉

mně MP netvrdí, že je Tygr línej, ale zas to, že to všechno dožene..a že do roka bude mluvit, je si tím 100%jistej, o dysfázii neví ani ň...a je ještě schopnej se se mnou kvůli tomu pohádat, že on nebude poslouchat takový kraviny atd. 😝

andreabe
12. led 2010

siss: tak u nas to bolo podobne, az v lete zacal sam drzat flasku a v septembri konecne pochopil, ze si ju musi naklonit, aby sa z nej napil 🙂 Pit z pohara sa naucil tiez az v septembri, najprv to slo v pohode, dala som mu prvy krat pohar do ruky a ono to slo! Ale na druhy den daval naschval ruky za chrbat, aby som mu pohar drzala ja. Tak som sa nastvala a nedala mu pit-trochu drasticke ale po 1/2 dni som mu ponukla sladky caj, co lubi a dala mu pohar nasilu do ruky. A smed zvitazil a maly sa napil sam a odvtedy som trvala na tom, ze mu pohar drzat nebudem a odvtedy pije sam z akehokolvek hrnka 😉 Netusim ale, ci by to zabralo aj na Tygra 😅

K tej logo, ja som chcela ist do Dialogu, ale som to zrusila, vraj sa ta logo starostlivost vo vyssej miere oplati neskor, ked uz nastupi to porozumenie a budu nejake tie slovka. Tak som si to rozmyslela,objednam sa tam znovu o 2-3 mesiace.Ale v jasliach ma logo raz do tyzdna, pokial nie je chory. Akakolvek starostlivost, hlavne logo, je nam len k dobru si myslim. Postupne zacne Tygr na to logo lepsie reagovat, podla tvojho popisu sa dost zlepsuje v porozumeni, takze je to len otazka casu.
Nemate v okolo nejake autis.centrum? Tam by mali takyto komunikacny kurz ponukat, je urceny nielen aut.detom ale hlavne detom s komunikacnou poruchou, fakt maleho posuva dalej,vidim na nom zlepsenie aj v socializacii, napr ked mu dr.da nieco nove, nejaku hracku co svetielkuje, skace..tak sa maly na mna pozrie a ukazuje mi ju, vyslovene, ze ´aha mam,co mam´. A to doteraz absolutne nerobil

sisstin
autor
12. led 2010

andrea: právě tady žádný takový centrum není 😉 pouze ta Ranná péče, ale tam to do těch 3let je spíš o hračkách a tak, než opravdu o kurzu 😉 jinak Tygr s tím sdílení pozornosti problém nemá, sice na ty předměty dřív neukazoval..ale pořád mi je podával, a díval se, jestli se na ně dívám a tak..nebo dělal nějaký zvuk, abych se podívala taky... 😉 on jakoby neverbálně komunikuje celkem pěkně- gesta, oči, úsměv atd. 😉 , u něj je to spíš vyloženě o tom, že nerozumí a neumí se slovně vyjádřit 😒

andreabe
12. led 2010

vojtisek: tiez mi podla priznakov sedite na expresivnu dysfaziu.
A moje okolie - najme rodina - si mysli, ze moj maly az velmi dobre vsetkemu rozumie, ze je len rozmaznany a prefikany a ze by som mala byt na neho tvrdsia, radsej mu capnut po zadku, ako ho vziat na ruky, ked place..neplatit za kadejake kurzy, ktore su nanic, radsej sa mu venovat, donutit ho, aby mi doniesol banan, ked ho poziadam, lebo to je len moj vymysel, ze maly vobec netusi, co je to banan...no proste denne dostavam mnozsvto takychto cennych rad..V tomto to mame asi vsetky rovnake
😒

vojtisek2007
12. led 2010

siss - jsem Petra...ještě ke kočáru, většinou ho mám s sebou pro Eli, která v něm zase naopak být nechce, chce chodit sama, ale pro jistotu ho beru, takže jakmile Vojta vidí, že je prázdnej okamžitě toho využije a sedí, stáhne boudu (co kdyby jsme někoho potkali 🙂 ) a veze se 😀 běda tomu, kdo by ho chtěl vyndat...takže kočár radši už s sebou moc neberu, je to jenom pro zlost....
Manže taky tvrdí, že všechno dožena až půjde do školky, kde bude "muset" mluvit, se mi ho tam ani nechce dávat, kor tady, jsme taková vesnice, báby protivný, úči v důchodovým věku....žádnej nebo minimální přístup k dětem, jako za totalismu,pěkně do škatulky a moc nevybočovat z řady 😠

sisstin
autor
12. led 2010

Péto, těší mě, já jsem Tereza 😉 já ten kočár chci odbourávat na jaře, až nebudou ležet sračky na chodníku 😝 ale jak to udělám, to teda vůbec netěšim..bez řevu se to asi neobejde, nejsem zastáncem nechat dítě ječet, ale fakt to asi jinak nepůjde, on by se vozil furt 😝 doma už docela slušně drandí na odrážedle( do nedávna jezdil rychlostí 0,000025km/h a neuměl řídit 😅 )..tak možná tak...ale spíš mám pocit, že jemu fakt vadí ty lidi, co chodí okolo a tak...než že by byl línej chodit, páč doma lítá jak pometlo furt 😕

jinak pokud má tu expresivní dysfázii, tak by i běžná školka přicházela v úvahu, ale opravdu nějaká malá, kde je indi přístup, což píšeš, že u vás není....jinak by to mohlo nadělat víc škody, než užitku 😉 já o normální školce neuvažuju vůbec, pro nás bud logopedická( nejlepší možnost) a kdyby to nevyšlo, ta rehabilitační( tam jsou děti s různými problémy, což podle mě není až zas tak ideální..ale není zbytí).

Andreo, na tyhle rady jsem fakt už vysoce, ale vysoce alergická, naštěstí mi je nikdo už moc nedává( až na MP, který mi řekl, že malej nic neumí proto, že si ho celej den nevšímám! 😢 ), vidí, že je Tygr fakt jinej a že to asi výchovou nebude 😉

sisstin
autor
12. led 2010

jinak holky, docela si vyčítám, že jsem s tím nezačla dělat něco dřív, a ne až v Tygrových 22m 😒 já to vím fakt tak od jeho roku, že něco není oukej 😔 ale nechala jsem se zviklat okolím, že to nic není, že prostě není cvičená opička( kvůli tomu, že nechce dělat pápá, netleská jako jiné děti atd.)...třeba bysme byli zas trošku někde jinde 😉

jestli ještě někdy budu mít další dítě, tak si tohle budu teda sakra hlídat 😉

vojtisek2007
12. led 2010

ahoj terezko, taky mě těší....
já se snažila s tím dělat už dřív něco, na netu toho moc není, až teď vlastně od tebe slyším název
dětská mudr. nám řekla že nás pošle k logopedovi, ale to je vše co může udělat, že nic víc nelze, na neuro nám řekli, že je zdráv ať jsme rádi....

sisstin
autor
12. led 2010

Péto, naše dětská by to neřešila vůbec 😝 pomalu jsem si u ní musela vyprosit doporučení k neurologovi, psycholožce a na vyšetření sluchu. Prej je ještě malej a šmitec 😝 přitom já jsem ji říkala, že nejde jenom o to nemluvení, ale právě o to, že nerozumí spoustě věcem..v 18m si troufám říct, že rozuměl max. tak pojd a hají 😉 no a ted tam budu muset pro doporučení znova, jdeme k tý Krejčířový, tak nechci vidět ten ksicht 😝

já si všechno našla na té diskuzi na rodině, tam jsem poprvý konečně získala pocit, že v tom nejsme sami a že to, jak se Tygr vyvíjí( respektive v oblasti řeči a porozumění nevyvíjí) normální není 😉 a pak v Rané péči mi to taky potvrdili, že asi nějakej problém už je, a že je fajn, že jsme to začli řešit 😉

andreabe
12. led 2010
vojtisek2007
12. led 2010

holky a co dudlík, mají ho vaše děti, V. je na něm přímo závislej, má dva roky tentýž (fakt humus hnus) skoro rozpadlej smradlavej lepivej děravej...koupili jsme samo sebou novej, ale neexistuje, ten hysterák co převedl, když jsme mu starýho dudáka vzali a dali novej....pak ho hodinu ošetřoval, omýval, hladil, pusinkoval....nevím, jak se ho zbavíme

Terez - na mě u dr. taky koukají špatně, když chci něco navím, na neuro jsme chodit museli, protože byl předčasně narozenej, ale na foniatrii jsme si to taky vydupala, a k psycholožce v rámci předčasného narození a ta řekla právě, že je línej mluvit, že znakuje a ve spoustě věcí je napřed, tak to nemáme hrotit...
Já už vidím ty boje o tu Prahu, jak o doporučení u mudry tak u manžela, si myslím,že jestli tam pojedeme, jako že chci, tak mu asi ani neřeknu

sisstin
autor
12. led 2010

andrea: díky, mrknu 😵 hraveucení znám, to je fajn..u toho Tygr i docela vydrží 😉

Péto, dudlíka má Tygr už jenom na spaní, to samý "smradláček" 😅 😅 takovej ten kapesník s hlavou 😝 , ráno mi ho dobrovolně odevzdá...ale kdyby bylo na něm, tak to má celej den v puse a smradláčkem si šudlá obličej, ble 😝 😅 😅 😅 no s k těm psychologům, oni s tím nemají moc zkušenosti zatím, tyhle poruchy asi dřív moc nebyly, nebo nevim...ted jich je až až 😉 a právě názor, že je línej mluvit je úplně mimo 😒

vojtisek2007
12. led 2010

holky, to hravé učení jsem zkoušela s vojtou a nic...vůbec ho to nebere

sisstin
autor
12. led 2010

jinak na tom postižené děti si nerada čtu, četla jsem si ty příběhy o dětech s dysfázií..a na mě to tam působí hrozně pesimisticky, akorát mám z toho vždycky depku 😕 radši jsem, když sleduju, jaký dělá Tygr pokroky, než abych si četla, jak třeba může být do budoucnosti mimo, nebo jaký může mít problémy 😉

Péto, Tygra na tom baví ty zvuky zvířátek, ale sám je nezopakuje..ale vydrží se na to třeba 10minut dívat 😉 zkoušela jsi Telletubies? Oni to maj fakt vymakaný v tom BBC, a vědí, jak na tu komunikaci..i když třeba nám to přijde stupidní, tak Tygr u toho ani nedejchá 😝 a dokonce občas OPAKUJE, co tam dělají..jakože třeba Lála dělal dupy dupy, tak Tygr doma dupe a tak 😉 a to je u něj zázrak, moc tohle nedělá ☹

andreabe
12. led 2010

siss: tiez mam z toho depky a preto to uz necitam, doma nastastie pc nemame, som rada, ze pocas prace stiham diskusie 😀

vojtisek:dudlik uspesne nemame uz vyse mesiaca. Od leta sme ho mali len na noc, a ako u Siss mi ho maly vzdy po spanku poslusne odovzdal. Ale kedze mi ten nocny za 2 dni rozkusal a nebavilo ma kupovat mu stale novy, tak som mu proste na spanok jedneho dna dudel nedala, nastastie bol straasne unaveny,tak zaspal bez neho a neboli take strasne revy u toho, ale vecer to bolo horsie. Dva dni som nespala, ako v noci poplakaval a hladal ho v polospanku rukou, sem-tam hysak,ale na tretiu noc uplne v pohode,odvtedy vobec nevie, ze nejaky dudel existuje 😉

vojtisek2007
12. led 2010

andrea - to on mi dudlík taky ráno odevzdá, ale chodí ho kontrolovat jestli tam je, opráší ho, dá mu pusinku - tohle cca každou půl hodinu, a nedej bože, když se mu něco stane, bouchne se nebo tak, okamžitě musí dudlík do pusy...a nový přijmout nechce ☹

andreabe
12. led 2010

vojtisek: tak to bude tvrdsi oriesok, tam ma teda nic nenapada 😅
Jedine snad 3 veci:
Sa obrnis aj s celou rodinou silnymi nervami a dudlik akoze stratite a si to odplacete
Podari sa ti vymysliet taky pribeh o odchode dudliku do dudlikova,aby mu maly uveril a dudlik uz nechcel
Vykasles sa na to a dudlik snad raz aj sam dobrovolne odlozi 😉

vojtisek2007
12. led 2010

andrea - když on ho pořád kontroluje, není šance "ho ztratit"......on bere dudlík i ven, když jdeme na procházku, samozřejmě si ho nesmí dát do pusy, ale má ho v kapse u tepláků (bundy..) aby chudák dudáček nebyl doma sám 😀 a tuhle jsme ho potom nějak nemohli najít (hodila jsem tepláky i s dudákem do pračky 😀 ), to byl řev, fakt už jsme hledali všichni asi dvě hodiny...hrůza a nakonec ho teda sebral Elišce, takže se na to asi fakt vykaslu a budu čekat, kdy ho sám dobrovolně odloží, což nebude asi nikdy 😠 😠 😠

vojtisek2007
12. led 2010

tak jsem dostala zprávu od Krejčířové,má stop stav a mám si najít někoho jiného ??? Jen nevím, koho mám hledat ?Logopeda asi ne, tak koho ?

petruska77
12. led 2010

ahoj kočky 🙂
pripajam sa, dudlik mame tiez 😒 ale tiez len na spanie, takisto ho rano dobrovolne odovzda... ale vzdy ked place, tak si ho pyta, ale nedavam mu ho... koncom januara ideme na vyber nosnej mandle, dovtedy mu ho necham, nech ho mam potom cim ukludnit a potom asi budeme riesit ako sa ho zbavit...

a co sa tyka kociku, zbavili sme sa ho toto leto... ale bola to riadna fuska 😝 chodili sme von s takou motorkou co sa na nej odraza, ale kedze byvame na dost velkom kopci, tak dole v pohode sa zviezol, isli sme na ihrisko aj tam sa povozil, ale odtial ani za svet... musela som mu tu motorku vzdy niest... v jednej ruke motorka, sacok so susenymi brusnicami (tie zboznuje a na tie som ho lakala nech ide dalej 😀 ), v druhej ruke balonik na palicke z DM-ky a nedopite mliecko v krabicke... najlepsie ked este na ruky chcel vziat... do kopca vsetko toto vytrepat bol fakt horor 😀 cesta z ihriska nam trvala minimalne 1,5 hodiny vzdy (normalne sa da zvladnut do 15 minut)... stale vymyslal, kazdu chvilu stal, presiel par metrov, zase zastal 😀 ale to aj ostatne deti takto, co som tak sledovala... moje najcastejsie pouzivane slovo bolo v lete "POD!" 😀 odkedy bolo na jesen chladnejsie, tak sme motorku nechavali doma... samozrejme vzdy hysak ked sme isli von lebo on chcel aj motorku... ale po case si nechal vysvetlit, ze motorke uz je vonku zima a bude doma cakat na leto 🙂 teraz uz chodime pekne za rucicku, bez problemov 😵

petruska77
12. led 2010

inak dnes alebo vcera co som pisala, ze nechce si dat citat rozpravky z knizky, tak dnes uplne necakane sme precitali az DVE !! ja sa ho zvyknem pytat (nie kazdy den, ale casto) ci nechce aby som mu rozpravku precitala a on dnes ze ano 😵 a vydrzal az dve bez placu a hysakov, som uplne v soku 😵

sisstin
autor
12. led 2010

Peto,to je mi líto.Ona má fakt naval,tak jedině poprosit o zařazení do pořadníku,kdyby třeba někdo onemocněl.Odkud jste?Prý je dobrá Dr.Makovska z Brna,jinak u té vaší dysfazie je to lepší,je častější a lepší psycholog ji rozpozná vcelku dobře,narozdíl od té receptivní,která bývá často mylně považována za autismus.

petruska77
12. led 2010

este mam na vas otazku:
ako vase deti respektuju zakazy? David rozumie, ked mu nieco zakazujem, ale ako naschaval stale robi to co nemoze... ked bol mensi dokola vyhazoval oblecenie z komody a zo skrine... uz som bola zufala... a tie rady od ostatnych mamiciek "to mu musis zakazat" ma vedeli vytocit 😝 ako keby som to nerobila... ale aj teraz stale rad robi co ma zakazane a aj ked ho vyhresim, skor ho to pobavi, casto sa smeje... ked dostane po zadku, tiez to s nim moc nezamava 😒 nerada to robim, ale niekedy mi ruku uz proste uleti...

sisstin
autor
12. led 2010

Petro,to je naprosto normální,to dělají i zdravé děti,že provokují.Tygr taky rozumí slovu nesmís,někdy poslechne a někdy se na mě vyloženě směje a schválně to dělá...