Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
20. črc 2012

tak první logo týden za námi, ani mi nepřišlo, že by jsme tam chodili každej den 😕 musím říct, že už se těšim, až zas bude školka...bejt s Tygrem od rána do večera je docela záhul...hlavně ty jeho otázky, kdy se 100x denně ptá furt na to samý...občas se musim fakt už držet, abych po něm neštěkala nebo neječela.... 😔

jinak celkem se zlepšil v té práci, jak nechodí do školky, tak už to chce zase dělat dobrovolně sám od sebe, takže docela ted děláme 🙂

macek82
21. črc 2012

Ahoj holky,přišla jsem mezi Vás poprosit o radu.Dá se trénovat porozumění?Jak?Moc děkuju za rady...🙂

sisstin
autor
21. črc 2012

@macek82 Ahojky, běžný porozumění se trénuje tak, že dítěti NEUSTÁLE (ale opravdu všechno) komentuješ, ale jednoduše a stále stejně. Prostě jakoukoliv činnost, dění atd. mu budeš popisovat. Jestli kouká na pohádky, tak prostě i dění v TV atd. 😉 Pokud myslíš to "hlubší porozumění" (z čeho se pije, čím se jezdí, co svítí v noci na nebi atd.), tak to se dělá pomocí obrázků (reálných věcí), prostě dítě má před sebou pár předmětů (obrázků) a ty se ho ptáš na ty potřebné otázky, pokud neví, tak mu to ukážeš. A prostě takhle dokola neustále, "běžné" dítě slyší slovo 3-5x a už ho má v pasivní slovní zásobě, dítě s poruchou porozumění to slovo musí slyšet třeba i v řádů stovek (někdy i tisíců), záleží, jak moc je ta porucha těžká 😉

redangel32
21. črc 2012

@sisstin tak toto dam precitat aj mojmu oteckovi. Nakolko logopedka nam vravi,ze mame rozpravat jednoducho aby nas rozumel. Lenze ja som toho nazoru,ze pokial budem davat iba "povely" tak ako bude chapat co sa stalo,preco sa to stalo,co robim a pod. Lebo moj ma stale napomina,ze NACO mu to vysvetlujem ked on to aj tak nechape!!! 😠

sisstin
autor
21. črc 2012

@redangel32 tak jednoduše mluvíš na děti, které fakt nerozumí 😉 čím víc jde to porozumění dopředu (to poznáš), tím pak složitěji na něj mluvíš a můžeš trénovat právě to hlubší porozumění. Samozřejmě u dítěte, které rozumí jen základ, je nějaké trénování " čím se jezdí, z čeho se pije atd."k ničemu, ale pokud dítě už zvládá dvojsložkové pokyny (vem kostku a dej ji tatínkovi např.), tak už se může začít procvičovat to hlubší porozumění 😉

standardní dítě ho začíná mít od dvou let, a nejdéle do 2,5roku už by na ty složitější otázky mělo umět odpovědět (nebo ukázat , pokud nemluví)

sisstin
autor
21. črc 2012

@macek82 ještě, pokud děláte VOKS (výměnný komunikační obrázkový systém), tak i tím to porozumění dost trénuje, protože k tomu má vizuální podnět a využívá to spontánně ke komunikaci, takže mu to i do té hlavy líp "leze", než když má pocit, že u něčeho sedí a učí se to 😉

84verona
21. črc 2012

Ahoj mam take syna s vyvojovou dysfazii je nam 5let a hledam maminky jen tak na popovidani,na vymenu rad,ale hlavne maminky,ktere maji stejne decko jako ja s vd .Verona

sisstin
autor
21. črc 2012

@84verona ahojky, tady je většina dětí s VD, různé formy 😉

macek82
22. črc 2012

@sisstin Co je VOKS?Právě,že mi u obrázků moc nechce sedět?Jsou mu 2 roky a 8 měsíců.Můžeš mi prosím poradit,čemu všemu by měl v tomto věku rozumět?Byli jsme u Dr.Krejčířové a říkala,že má opožděné porozumění.Ale testy u kterých se u Dr. rozčiloval,tak doma zvládne v klidu.

sisstin
autor
22. črc 2012

@macek82 tak měl by rozumět běžně mluvené řeči u vás doma,a měl by právě zvládat ty otázky typu:čím se jezdí,co se kutali,za co si v obchodě koupíš bonbónky,z čeho se pije atd. Prostě nejen aby rozuměl jednotlivým slovům,ale aby i chápal ten "hlubší"rozměr řeči. Jinak voks je způsob komunikace,dítě si místo mluvení nosí obrázky,ze začátku jen jednotlivé věci,např.co chce k jídlu,k pití,co chce dělat atd. A pak později může i skládat složitější věty. Naopak u dítěte,které má poruchu porozumění i z tvé strany ten obrázek se slovním pokynem pomůže porozumět,můžeš mu věty skládat i ty a k tomu to rekneš i slovně.

macek82
22. črc 2012

Kde se prosím Tě dají ty kartičky koupit?

sisstin
autor
22. črc 2012

@macek82 http://www.oskola.cz/oskola/eshop/14-1-Nahradni... a projeď si i ostatní kategorie 😉 nebo si teda můžeš nakoupit laminovačku, suché zipy atd., a začít to vyrábět doma přímo podle vašich potřeb, ale myslim, že na osole je ten sortiment celkem široký 😉

macek82
22. črc 2012

Děkuju moc 🙂

margareta76
24. črc 2012

Ahojte. Minule som sa rozpravala s kamaratkou na temu, ze ci je alebo nie je mozne ovplyvnit vysledok vysetrenia dieta u psychloga. Napr. Sisstin velmi podrobne rozpisala, ze ako prebiehalo vysetrenie jej syna u dr.Krejcirovej. Ja budem do dietata „hustit“ vsetky tieto ulohy a pri vysetreni psychologicka zisti, ze dieta je viac-menej v norme a pritom to vobec tak nie je. Zodpoveda potom vysledok tohto vysetrenia realite? Hovorim pravdu ked poviem, ze mozem ovplyvnit vysledok vysetrenia vdaka tomu, ze so svojim dietatom intenzivne pracujem na ulohach, ktore psychologovia vyuzivaju vo svojej praxi k diagnostike dysfazie? Viete, ona mi to tak vysvetlila, ze ako ked student pred pisomkou sa dostane k otazkam, nauci sa iba spravne odpovede, z pisomky dostane 1, ale to este neznamena, ze ovlada cele ucivo, cely predmet na 1.
Ozaj a mna teraz napadlo, ze ked bol nas syn na vysetreni u psychologicky v Dialogu (http://www.dialogzdravotnictvo.sk/) tak vysetrenie prebiehalo bez rodica – iba on a psychologicka. Tak ja osobne ani netusim co sa odohravalo za dverami ambulancie.
Som velmi zvedava na Vase odpovede 😉

abbie
24. črc 2012

@margareta76 Tak toto je fakt dobra otazka a aj mna bude odpoved zaujimat 😎 Dnes inak ideme do Dialogu, ale logopedicke.

sicinka
24. črc 2012

@margareta76 já bych řekla že otázka zní jinak a proč by jsi to dělala? Pokud dítě objednám k psycholožce tak očekávám, že mi řekne jak je na tom a většinou tak činím, protože tuším nějaký problém. Pokud chci zprávu pro pediatra, příspěvek na péči, specialni školku, tak je spíš lepší když z toho to dítě vyjde hůř, protože pak si dle nastavení systému zaslouží více peněz péče atd 🙂 takže tam by to bylo tuplem kontaproduktivní. Jediné co mě napadá je potvrzení pro normální školu školku že je dítě ok (ale to nikdo nechce standardne musí už být pořádný problém a právo na to nemají). Pak už si jen honit ego, že mám jako doma doma šikovné dítě, ale na to existují jednodušší způsoby. Mimochodem viděla jsem díl doktora house, kde nacvičoval s holčičkou podobný typ úloh, aby se dostala do elitní školky 🙂 nicméně to v českých podmínkách nehrozí (doufám)

sicinka
24. črc 2012

Jo a z toho co píšu myslím si že naučit to samozřejmě lze, ale za to bych nepovažovala běžnou práci na podobných úkolech doma. Tím se to dítě posouvá a tím že je zvládne podobně na vyšetření jen porokazuje svoji schopnost učení. Přeci ve škole to taky někdo má zadarmo a někdo se učí a oba umí stejně, nění to špatně. Jinak u nás to byli tak obecné věci že to bylo alíš o tom pochopení co se po mě chce. Jediné co bylo takového typu k naučení byl dotaz co je víc nahlas to nevěděl a mě ho nenapadlo ho to učit. Na to jsem se pak zaměřila aby uměl rozlišit směry, teplé studené, hlasitost, určit čeho je málo čeho hodně, ale ne nějakým drylem, prostě jsem na to začala víc upozornovat. Tohle asi dělá s rodičema hodně dětí.

sisstin
autor
24. črc 2012

@margareta76 no to bys musela znát ty úkoly dopředu 😉 což nikdo nezná 😉 ale i tak si nemyslim, že by to zkreslilo ten výsledek...to je prostě o tom, že s dítětem něco děláš a ono v tom může být napřed před vrstevníkem...ale tak to prostě je, když se dítěti v něčem hodně věnuješ, tak na tom může být lépe, než dítě, se kterým to rodič nedělá...nebo nemusí, jsou i děti, které to zvládnou bez nácviku...

navíc ten psycholog sice dává třeba určitý typ úloh, ale ta úloha jako taková se mění (jsou tam jiné obrázky např.) a to se to dítě prostě našprtat nemůže 😉

sisstin
autor
24. črc 2012

@margareta76 ona jako ty úkoly dává všem, ale každé dítě dostane v určitou dobu ten úkol jiný (jinou náročnost, druh atd.), takže prostě ty dopředu nemůžeš vědět, co tam bude 😉 já s Tygrem taky vždycky pracuju na tom, co mu nejde, protože od ní přesně vim, co to je....

ale třeba u nás konkrétně, vizuomotorická činnost (stavba dle předlohy), měl 27m - nepostavil dle ní naprosto nic, měl 30m postavil první úroven, druhou ne...měl 36m postavil dvě, třetí ne...měl 40m - postavil tři, čtvrtou ne...

já jsem věděla, co je ta čtvrtá, takže jsme to trénovali...46m postavil čtvrtou, pátou, šestou, sedmou i osmou, aniž by to kdy v životě viděl, prostě v tomhle se nácvikem zlepšil a už uměl i věci, které se "nešprtal" 😉

krystalka
24. črc 2012

@margareta76 - to je zajímavý postřeh, přiznám se, že už jsem nad tím taky dřív přemýšlela, jestli je to vlastně dobré učit ho to dopředu - tedy aspoň v tom smyslu, že jako fakt ho dřít, aby to uměl....jestli ty výsledky pak nebudou vlastně zkreslené... Spíš bych to asi jen tak zlehka zkusila, jestli to bude umět, jen tak pro moji orientaci, abych měla trochu přehled, ale nějak se ho to snažit úmyslně "nadřít" to určitě ne...

sisstin
autor
24. črc 2012

a já to třeba přesně vidím, jak to různé učení fakt pomáhá...on v té vizuomotorické činnosti byl fakt do 4let o půl roku pozadu, ale např. hraním toho Záhadného hradu, Zámeckých schodů a různých těhlech věcí se fakt zlepšil tak, že aniž by jsme to trénovali, tak fakt uměl věci, které nikdy předtím neviděl..

a např. dle toho to ta Kr. poznala, že předtím uměl jen ty věci, které jsem trénovala (vyloženě jeden určitý druh stavby, např. zed z kostek) a další (novou) už nezvládal...a ted naposledy zvládal i to, co nikdy předtím neviděl, tudíž už máme vizuomotoriku k věku 😉

sisstin
autor
24. črc 2012

@krystalka tak my třeba museli "dřít" skoro všechno, on by prostě v určitým věku k tomu sám nedošel ...a tím "dřením" se to prostě naučil, ale ne jenom ten jeden druh, ale celkově prostě tu oblast celou...to je to, co psala @sicinka že někdo se do školy musí šprtat, aby na tom byl stejně jako někdo, kdo se vůbec učit nemusí.... 😉

sisstin
autor
24. črc 2012

a ona Kr. si zapisuje, co dítě umělo naposled, takže ona to může porovnávat a zvedá tu složitost až tam, kam to to dítě zvládá....(tudíž ten rodič neví, co tam bude, on ví jen tu jednu věc, kterou dítě nezvládlo naposled, tu může natrénovat, ale další už ne) 😉

abbie
24. črc 2012

@margareta76 ako si inak v Dialogu spokojna?

sisstin
autor
24. črc 2012

no a ted jsme v té fázi, že už tak nějak nic moc dřít nemusíme (v těch kognitivních věcech), už to prostě jde jako u zdravých dětí, ale ten začátek jsme prostě museli vybojovat, kdyby jsme to nedělali, tak si fakt myslim, že by na tom nebyl tak, jak je teď 😕

krystalka
24. črc 2012

Jinak holky, mám obrovskou radost, už jsme zase poskočili na další úroveň, Jiřík si začal povídat s hračkami, mluví za ně, odpovídá jim apod. A taky jak odposlouchává a napodobuje všechny kolem. Poslední dobou třeba přijde a řekne "chci jíst" a my mu vždycky říkáme, že to musí říct jinak, poprosit....No a nedávno večer sedí ve vaně, měl tam plavací kachničku a něco si s ní vykládal a slyším, jak za ní říká "chci pít" a vzápětí jí přísným tónem odpovídá "ne, jinak!" , načež kachnička odpovídá "posím chci pití" 🙂 , třídila jsem v koupelně zrovna prádlo do pračky a chechtala se jako blázen 🙂

krystalka
24. črc 2012

@sisstin - jo, to je jasný, já jsem spíš myslela snažit se ho to nadřít před tím vyšetřením, jinak jako soustavnou práci, když je to potřeba, to samozřejmě jo 😉

sicinka
24. črc 2012

@krystalka mě takhle Dáda s oblibou odrovná, když si hraje s něčím imaginárně (drží v ruce kus plastelíny a dělá hů šišiši) a já se ho zeptám Dádo co to máš v ruce? Načež se na mě dítě opovržlivě podívá a prohlásí plastelínu 🙂

sisstin
autor
24. črc 2012

@krystalka jo, tak nadřít něco před vyšetřením, to je fakt blbost, a i si myslim, že se to nedá... 😉 páč dítě něco, co neumí, nenaučíš prostě za pár dní...my jsme tu vizuomotoriku fakt dělali 1,5roku každej den, než se v tom srovnal na normu...

sisstin
autor
24. črc 2012

já bych to i přirovnala k tomu, když jsme třeba v matice brali nějaký vektory a podobný bejkárny (nemám prostorový vidění díky tupozrakosti), tak mě to kámoška doučovala na nějakým určitým prostorovým tělese, já jsem se to naučila vypočítat a všechno....

pak jsem dostala písemku a byla tam ta samá úloha, jenže s jiným tělesem a byla jsem víte kde 😝 takže s tím psychologickým vyšetřením je to stejné, dobrý diagnostik prostě pozná, zda to dítě umí či ne, i když má třeba jeden typ úlohy "našprtaný", tak stejný typ úlohy (ale s jiným obrázkem, zadáním atd) pak už nezvládne 😉