Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
18. říj 2010

@zzuzca a opovaž se porodit zrovna!!!! 😅 😅 😅

zzuzca
18. říj 2010

@sisstin 😀 😀 to snad nie, este na to nejak nie som pripravena 😅 ale to asi nebudem nikdy 😀 no keby nieco do porodnice to je kusok 😅

sisstin
autor
18. říj 2010

@zzuzca tak mě prozvon nebo něco, at ti můžu zejtra napsat 😉

zanna
18. říj 2010

ahojky,chcem sa opytat: syn ma vraj vyvojovu dysfaziu,viete niekdo nieco o tom viac,alebo mate nejake skusenosti?dik

sisstin
autor
18. říj 2010

@zanna ptej se 😀 jaký typ má? Expresivní, smíšenou, receptivní? 😉

zanna
18. říj 2010

to neviem,mame este len ist na neurologiu,ale logo povedala vraj ma ...

zanna
18. říj 2010

on chape co hovorime,ale nevie to povedat
na svoj vek malo rozprava

sisstin
autor
18. říj 2010

@zanna ono je v tom dost podstatný rozdíl 😉 při expresivní dysfázii dítě nemá problémy se samotným porozuměním řeči, rozumí všemu..."jenom" nemluví 😉 při té smíšené je i mírně opožděné porozumění řeči, ale třeba tak o 6-9m maximálně 😉 nejhorší je receptivní dysfázie - tam je to porozumění řeči opožděné výrazně, i o několik let a bývá často mylně zaměnováno za autismus 😉

ale pokud tvůj syn rozumí, tak mi přijde na určení expresivní dysfázie dost brzo 😕

sisstin
autor
18. říj 2010

@zanna takže rozumí 😉 ona ta dysfázie poškozuje i jiné složky - vizuélní vnímání, grafomotoriku, sluchovou percepci atd. Ale na to by jste měli mít kvalitní psychologické vyšetření, nejlépe i neurologické a foniatrické.... samotná logopedka dle mého není kvalifkovaná na to, v tak nízkým věku dysfázii diagnostikovat 😉

zanna
18. říj 2010

ma slovnu zasobu 1,5 rocneho dietata, ale rozumie celkom vsetkemu co poviem ,ale veeelmi casto pouziva posunky 😀
tak sa dorozumievame

sisstin
autor
18. říj 2010

@zanna znaky jsou super věc 😉 to pomáhá hodně...hlavně nedej na řeči, že když znakuje, tak nemá potřebu mluvit a bla bla...to jsou blbosti 😉 vždycky je lehčí mluvit, takže až mu půjde určitý slovo říct, tak přestane ty znaky dělat 😉 ale fakt bych nedala jenom na logopedku, chce to komplexní vyšetření...mohl by to být klidně jen opožděný vývoj řeči 😉

zanna
18. říj 2010

lenze on znakuje sam od seba,na slova si vymysla vlastne znaky,ktore sa ja muim naucit
ako sme zacali chodit logopedicke,tak sa snazi rozpravat,sice mu nik nerozumie,iba ja, ale je tam pokrok
jupi

sisstin
autor
18. říj 2010

@zanna to už je jedno, jestli jedete podle nějakých Baby sighns nebo si je sám vymyslí 😉 akorát možná pro tebe je to horší, že se je musíš naučit a pochopit, a neučíš znaky ty jeho, ale on tebe 😉 Prosím tě, na jakým základu vám ta logopedka diagnostikovala VD? Jenom kvůli tomu, že mluví jako 1,5roční dítě? To totiž fakt nestačí 😉

zanna
18. říj 2010

to netusim,ale boli sme tam uz viac krat
neviem podla coho to diagnostikovala
niekedy nam ta znakova rec vyhovuje,hlavne ked mi maly ukaze :skaredy ujo 😀 ,nik nerozumie

sisstin
autor
18. říj 2010

@zanna no určitě trvej na kvalitním psychologickém vyšetření (Dr. Jánošiková v Andreasu např. 😉 ), ale jsou tam šílený čekačky a chtělo by to asi i EEG u neurologa, aby se vyloučila případná skrytá epilepsie či se třeba potvrdily specifické dysfatické křivky.... ale nemusejí to mít všechny děti, syn má např. EEG čisté a zřejmě má dysfázii 😉

zanna
18. říj 2010

idem spat,este sa ozvem
super sa s tebou keca ,rozumies tomu ,budem mat este otazky,tak sa ozvem

mydva28
19. říj 2010

Sisstin: Koukám, že máme stejný hubeňoury- my vážíme asi 13kg
Proč jdete na nefro? Nám plíny normálně předepisuje pediatrička.
Jinak díky za vysvětlení zkratek, náš mladej mluví, čili obrázky nepoužíváme. Závěr Dr. Krej. je pervazivní porucha zatím nespecifik. vzhledem k oční vadě. Docela mě sedí i na aspíka, ale není příliš samostatný. Ale od 2,5let zná písmenka, časem i čísla(jedna psycholožka nám řekla, že to zapomene, ba naopak), skládá puzzle i 102 dílků(pochopitelně jde i o náročnost obrázku).Na orofaciálku je prý výborná Jancíková(Liberec) a Matějíčková(Praha)

Argousek: D o sobě mluví např. Domíšek chceš. S dětma si nehraje, ale ví o nich. Mladší syn se teď různě povaluje po bytě(doplazí se k hračce a zůstane ji zkoumat nebo ji odnese o kus dál), D ho registruje a ještě se nestalo,aby na ně šlápnul. Směje se vtipným scénkám v Tv nebo, když se s ním lumpačí, ale jinak působí dojmem nešťastného dítěte. Nevadí mu změny- zrovna o víkendu jsme úplně předělávali pokojíček. Miluje zvířátka, auta jen v případě, že do nich zvířátka dává, ale aby si kleknul a jel s nima někam to ne. Nesnáší hluk, i když luxuju, tak se zavře. Je to šílenej kramář, všechny skříňky musí být zamknutý- během chvilky je schopen udělat hromadu z hraček, oblečení, knížek...

mydva28
19. říj 2010

Zanna: Synovcovi jsou 3,3 roky a skoro nemluví, rozumí všem pokynům. Jinak je naprosto ok!

bora8
19. říj 2010

zanna mne malý začal hovoriť ako trojročný, dovtedy mal 4 maximálne 6 slov, komunikoval ale po svojom, a jedoval a hneval sa že sa nevie vyjadriť, v škôlke začal rozprávať postupne a teraz je až príliš výrečný, v škole má poznámky o neustálom vyrušovaní ;), lebo stále rozpráva, má plno vedomostí a snaží sa s nimi podeliť s ostatnými, hlási sa tak, že hovorí pani učiteľka, môžem niečo pvedať a nečaká na odpoved a rovno to sype..... má teda poruchu pozornosti, má niektoré znaky aspergera, bola nám dopredu diagnostikovaná disgrafia, ale tá sa nepotvrdila /teda škrabe ako kocúr, ale čo by som mohla od neho čakať?/ som rada že to zvláda v normálnej škole a bez väčších problémov

vojtisek2007
19. říj 2010

ahoj všem,mám hodně práce, tak jenom na skok 🙂

@sisstin moc na vás dneska myslíme a dej pak vědět, jak jste dopadli, moc držíme pěstičky 😉

simalex
19. říj 2010

Uf, absolutně to nestíhám číst... Teda rychle jsem to přelouskala a jsem zase chytřejší...
siss taky držím palce a těším se na dobré zprávy.

Jinak včera jsem Alexkovi koupila hru Ťuky ťuk a je absolutně nadšený. Pořád opakuje "mám rád ťuky ťuk" (před spaním ještě asi 10x 🙂 🙂 🙂 ). A dnes jsme opět ráno nestíhali, protože musel vyťukat ještě aspoň jednoho panáčka. Jde mu to moc hezky.

Jo, a jak psala jolinka, že jakmile začne psát o něčem, že malé nejde a ono to začne jít, tak tak to teď máme i my. Minulý týden jsem psala, že Alexka nezajímají barvy, počty apod. a ejhle máme plno otázek "jaká to je barva", atd. Hurá. Taky počty se opět vrátily a zase je trochu ovládá. Co chce, to spočítá (do pěti, protože šestku vynechává, dál to už neberu jako správně), orientuje se v první, druhý, poslední, další apod.

pro pobavení: jak běží v televizi reklama na čistič a leštidlo Alex, tak se na mě včera Alexek podíval a říká: maminko, já jsem čistič? A začal se smát.

Taky začal sám proslovovat - když mu něco nejde vyslovit, snaží se to sám opakovat bez mojeho upozornění.

Už je to fakt úplně o něčem jiném - každý den teď s něčím pracujeme a vymýšlíme aktivity a je to o hodně jednodušší. Celkově se cítím mnohem lépe a uvolněněji a práce s Alexkem jde tak nějak sama. Předtím to vlastně skoro vůbec nešlo, nebo to šlo hodně špatně. Hlavně nebyl vidět zájem a samo ani výsledky. Aspoň se to tak jevilo.

zanna
19. říj 2010

@ sisstin, mame ist psychologicke ,aj na neurologiu,nechcem ho moc stresovat tym vysetrenim,tak sa este rozhodujem
ta dr.Janosikova z Andreasu,to je kde?

zanna
19. říj 2010

dik, kocky za povzbudive slova 🙂

simalex
19. říj 2010

@bora8
Malý má ADHD? A vy jste nechtěli o rok odložit školní docházku? Moje neteř je nedonošená a i když je dost chytrá, přece jen je emočně nevyspělá, náladová, nesamostatná, urážlivá atd. Do školy šla v 6l 2 měsících a tak nějak si myslím, že se mělo počkat. Výsledky má hodně dobré, ale evidentně školu nemá ráda, s nikým moc nekamárádí, učitelka ji vidí jako trochu problematické dítě, a malá o tom vůbec nechce mluvit.

simalex
19. říj 2010

@zanna
zanna, důležité je, že rozumí a ten zbytek už nějak dotáhnete. Siss psala, že děti s dysfázií zaínají mluvit později. Můj syn začal jakž takž až v 3l a 8m. Myslím jednoduché 2slovné věty, předtím to byla jednotlivá slova. Hlavně ve 3l nemluvil skoro vůbec - pár slov a měl vlastní žargon. No a ještě "hlavněji", strašně málo rozuměl. Dodnes není ještě porozumění ještě úplně v pořádku.
Líbí se mi to vaše znakování - to chce oboustrannou fantazii. V každém případě má malý velkou snahu o komunikaci. Speciálním cvičením a přístupem to podle mě brzy dotáhnete.
Plánujete nějakou školku? Jak psala siss, bylo by potřeba se správně rozhodnout. Já jsem dala malého do speciální školky až letos v září a měla jsem to udělat už vloni. Ale to jsme na tom byli húř. Tak uvidíte, co Vám doporučí. Ona by se situace mohla rychle změnit a malý by se mohl rychle rozmluvit.

zanna
19. říj 2010

@ simalex , keby som vedela co je spravne,ci ist vo vysetreni dalej,alebo ho nechat volne ,no a potom sa uvidi,len aby zas nebolo potom neskoro ,tak neviem
do skolky by som ho chcela dat,ale do klasickej

simalex
19. říj 2010

@zanna
zanna, já bych na vyšetření šla, pro tvůj klid. Člověk fakt neví, jestli se v určité chvíli rozhodl správně. Já už teda vím, že jsem se vloni rozhodla špatně.
Nejhorší je, že oni to ani odborníci neumí odhadnout. Třeba mladší neteř teď měla 3r a řeč se jí rozjela až v létě. Pořád to není ideální, ale jde to docela rychle. Hodně dobře rozumí, a to už dlouho. Po všech sránkách je šikovná. Do cca 2,5 let ale byla dost neklidná, u ničeho nevydržela, měla tik (trhala hlavou).
Každé dítě je prostě jiné a může hodně překvapit. U vás to nebude nic strašného, když porozumění je dobré.
A jak pracujete na té logopedii? To jsi dostala doporučení od pediatričky, nebo jsi tam šla sama od sebe? A vidíš nějaké výsledky? Jak dlouho tam chodíte?

zanna
19. říj 2010

@simalex , moj tiez u nicoho dlho nevydrzi a preto sme stale vonku,uz nam dali prezyvku turisti,
on pracuje celkom dobre,a ked nerozumie tak sa robi,ze nepocuje 🙂 ,chodime tam uz 8 mesiacov,
ty si sa preco rozhodla spatne? Ak sa mozem spytat?

simalex
19. říj 2010

@zanna
zanna, a máte ještě nějaký jiný problém kromě té řeči? Když mluví, používá jen slova, nebo i jednoduché věty? "Mluví" gramaticky správně? Má afekty? Co sebeobsluha? Má malý ještě pleny? Jak si hraje? Jak se chová v kolektivu jiných dětí? Udrží pozornost? Zajímá se o věci kolem sebe? Co motorika? Jemná motorika? Připadá ti Paťko v něčem zvláštní? Jinak jste měli vývoj v normě?

zanna
19. říj 2010

@simalex,nerozprava gramaticky spravne,on krici,napodobnuje krik a my si zapchavame usi 😀 ,
vybija sa mi baterka na pc