Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
16. srp 2012

kdo není na FB,

je to 6.října od 9:30, předběžný program:
• PhDr. Magdalena Nováková – Rizika socioemočního vývoje dětí s dysfázií
• Petra Jindrová – Zkušenosti matky dítěte s vývojovou dysfázií
• Mgr. Marika Kimmerová – Využití videotréninku interakcí u dětí s dysfázií
• Sdílení zkušeností

250Kč, přihlášky na spcvadyreci@seznam.cz

hrusti
16. srp 2012

@lenajsek my chodime k logopedce teprve od konce brezna a chodime na hodku. Dela s nim ruzne skladacky, rikacky, kresli atd. A ona ta hodina rychle utece 😉

krystalka
16. srp 2012

@sisstin - díky moc, já jsem mezitím našla stránky toho SPC, je to v té Tyršově ulici, ale zatím tam mají jen nějakou přednášku o dysfázii, tuším že 2.11....

sisstin
autor
16. srp 2012

@krystalka jo, asi to hodili jen na FB 😉

abbie
18. srp 2012

Ranecko 😉 dali by ste mi radu, ze ako maleho naucim, aby na ANO pokyval hlavou? Este som rozmyslala, ze ci deti s OVR maju aj ine priznaky, ako len to, ze zacnu neskor rozpravat ... je tam oneskorene aj porozumenie, hra, ci ine?

sisstin
autor
18. srp 2012

@abbie vždycky, když bude něco chtít, tak se ho zeptej: "chceš to?" a když nebude žádná reakce (slovní) nebo jen ukáže, tak řekneš "ano", a prostě mechanicky mu tou hlavou kývneš...jednou rukou ho chytneš nahoře na hlavě, druhou pod bradou 😉 chce to být důsledná a dělat to při každé situaci, která to "ano" vyžaduje... "ne" se učí stejně, ale to většinou nebývá potřeba, děti ho říkají jako první 😉

abbie
19. srp 2012

@sisstin tak som tuto tvoju radu zaviedla a ked drzim malemu hlavu a kyvam s nou, tak ma z toho strasnu srandu 😀 😀

sisstin
autor
19. srp 2012

@abbie jo, tak super, když mu to nevadí, tak on se to rychle naučí..je možný, že nejdřív si tou hlavou bude kývat taky, jako že si tam dá ty ruce...ale to pak přestane dělat a bude jen kývat 😉 a ty to taky dělej, jako hodně gestikuluj a kývej 😉

abbie
19. srp 2012

@sisstin a nie je zle, ze to nevie sam od seba? ☹

sisstin
autor
19. srp 2012

@abbie no a děláte to doma? On to jako bez toho, aniž by jste kývali hlavou, vědět nemůže 😉

abbie
19. srp 2012

@sisstin no priznam sa, ze ne ☹

sisstin
autor
19. srp 2012

@abbie no tak jak by to mohl vědět? 😉 Gesta není nic, co máme přirozeně v sobě, dítě to musí odkoukat od někoho 😉

filmuska_01
20. srp 2012

@abbie odporucam posluchnut sisstin, 🙂
my sme to tiez tak trenovali podla jej rad a nikoho druheho nepadlo nam to takto poradit, pricom v komunikacii nas to uzasne posunulo vpred. dcerka ma zrejme OVR, po par dnoch sa chytila,
u nas trosku dlhsie trvalo nie,to som musela vytvarat cielene situacie na odmietenie ,aby to scvicila.Hrali sme aj divadielka s manuskami a tie kyvali hlavickami,to sa jej paciloa potom aj ona sa tak hrala s nimi.

kolko ma presne tvoj syncek? aj som to hladala v diskusii ale nepodarilo sa mi to vypatrat.

sisstin
autor
20. srp 2012

@filmuska_01 to mi poradila naše logo,právě říkala,že nic z gest nemáme přirozeně,prostě to dítě musí vidět u nás.Jenže my jsme kývali jak diví,a stejně nic,takže pak zabralo až tohle. Ale on pak brzy už to říkal slovně.

abbie
20. srp 2012

@filmuska_01 dnes ma presne 19 mes. 😉 ked sme boli v Dialogu, tak sa nas na toto ani nepytali ... som zvedava, ako dlho to u nas bude trvat, ale som rada, ze sa pritom nerozculuje a je mu to celkom vtipne 😀

@sisstin ono nie ze by sme to nerobili vobec, ale urcite nie pri kazdej prilezitosti a neboli sme dosledni ... som zvedava ako na mna budu kukat mamicky na ihrisku, alebo v obchode, ked mu toto budem robit s hlavou vonku 😀 😀 😀

sisstin
autor
20. srp 2012

@abbie no u vás by možná stačilo,abys ty prostě hodně gestikulovala a kývala. Tohle mechanické přikyvování se používá až když dítě prostě tohle gesto po delší době není schopné napodobit.

filmuska_01
20. srp 2012

@abbie
tak to ste este drobci,myu sme to trenovali cca v 2rokoch,ked uz sa komunikacia trosku rozbiehala a toto nam chybalo vlemi.Mala aj sovej gesta, znaky i prve slova ale to ano, nei stale chybalo.

aj sa mi manzel smial, ze co vymyslam ,ale aka bola radost ked sa lady prelomili a vedeli sme lepsei dohovorit. Davala som potom vela vyberove otazky na ano/nie a strasne mi to ulahcilo zivot i malej. lebo predtym sa hnevala velmi.

a mamicky neries, to je zbytocne. 😎
Moja dcerka je dost vleka a ked vyzerala na 3roky a hovorila som 1-2 slovne vety s dorazom tak kukali na mna ako na ufona,nevadi. hlavne ze to pomohlo. 🙂

sicinka
20. srp 2012

Hele Dáda neříká JO, ANO do teď nicméně už je schopen docela zajímavých větných konstrukcí🙂 . Prostě říká bud ne nebo odpovídá slovem co chce. Takže i dítě s OVŘ může mít trochu nestandardní vývoj řeči u nás je to toho tedy víc. Jinak u nás to neřeším - jelikož umí říct co chce tak to že neumí neříká ano nás neomezuje.

sicinka
20. srp 2012

Jo a nevím jestli to je vývojové období nebo né, ale Dáda se teď začal strašně moc komentovat emoce. Takže jsem poprvé v životě slyšela mám tě rád, dáš mi pusu? Dokonce i občas zazní proč, ale podle mě je to odpodlohcaný dotaz (proč becí, proc se směje atd... )

sisstin
autor
20. srp 2012

@sicinka tak je to takový zvláštní, tohle jsem nikdy neslyšela, že by dítě, které mluví běžně neumělo říkat jo, nebo ano....ale tak Dála je celej takovej trošku nestandardní v tomto 😉

adosek27
20. srp 2012

Ahoj holky, párkrát jsem tu už psala o svém synovi,který má expresivní vývojovou dysfázii,je mu 4,6 let. Chtěla bych se vás zeptat jak si hrají vaše přibližně stejně staré děti.Já mám poslání dobou pocit,že je jeho hra nějaká zvláštní...Něco třeba vidí v televizi nějakou pohádku nebo aktuálně spidermana a potom si hraje ,že je on jako ta postava z pohadky a prožívá ten děj,co viděl,někdy je do té hry tak zabraný,že ani nevnímá,že na něho mluvím.Někdy u toho vypadá jako by opravdu nebyl normální,dělá ruzne grimasy a pohyby,jako by byl mimo někde ve svém světě.Když se ho zeptám co to dělá,že si hraje na to a to a ono to odpovídá tomu,co predtím sledoval v tv.Nejhorší je,že si tak hraje někdy i venku a pak si fakt připadám trapně,že se chová jak blázen.Myslíte,že je to v tomhle věku normální?Nevím jestli mu mám zakazovat takové chování( hlavně na veřejnosti) nebo ho mám nechat být?
Děkuji za jakoukoliv odpověď.

sisstin
autor
20. srp 2012

@adosek27 děti s vadou řeči mají prostě s tou hrou problém 😉 takže to, že napodobují něco, co viděly v Tv, je fakt celkem běžný 😉 a v tomhle věku extra...jako třeba v 10 už to trošku divný je 😉 hele, já si pamatuju, že v šesti letech jsem s hrála na priceznu a moje teta byla moje služka, a klidně mi říkala na veřejnosti "vaše výsosti" a jako mi nosila vlečku, moje máma se styděla s náma někam chodit 😅 😅 😅

adosek27
20. srp 2012

Ahoj
@sisstin já jsem se právě nesetkala s tím,že by to hraní děti až tak prožívaly,někdy si fakt říkám jestli je normální 😒 ,jestli to není třeba nějaký auti rys...
Taky jsem se tě chtěla zeptat jak je na tom tygr s oblékání,umí si třeba zapnout knoflíky,zip nebo zavázat tkaničky.Muj zvládá knoflíky a zip,ale tkaničky ne,tak nevím jestli má na to ještě čas...

sisstin
autor
20. srp 2012

@adosek27 tak tkaničky jsme ještě nezkoušeli ani, kupuju boty na zip, a jako zcela jistě by je zavázat neuměl 😝 knoflíky zvládá zapínat jen velký, třeba na košili ne, takže mu takový věci do školky nedávám 😉 zip zvládá ted už, ale vše se naučil ve školce a hlavně na rehabilitaci, on měl díky tý dysfázii tu motoriku celkem narušenou, teď už to celkem jde 😉

sisstin
autor
20. srp 2012

@adosek27 boty na sucháč samozřejmě, ne na zip 😅

adosek27
20. srp 2012

Jo,jasně rozumím,náš má taky na sucháč,ale zkoušeli jsme zavazovat tkaničky,ale to byl úplně mimo...Já pro syna taky sháním nějakou rehabilitaci,byla nám doporučena logopedem v Brně,ale jsme bohužel z menšího města,takže naše pediatrička netuší na jaky druh rehab.nás má poslat,vubec o nejaké dysfázii nic neslyšela 😕 . Tak nevím jak to řešit,ale vím,že by mu určitě pomohla,s hrubou motorikou na tom taky není moc dobře, nedokáže třeba vubec skákat na trampolíně,neumí skákat snožmo a jako by se nedokázal orientovat v prostoru,když tam poskakuje,muže to taky souviset s dysfázkou(myslím ta prostorová orientace)?

sisstin
autor
20. srp 2012

@adosek27 tak tohle už Tygr zvládá, skok snožmo, seskok snožmo, skok na jedné noze atd., on už je celkem v poho, ale třeba klasický kolo šlapací by zatím nezvládl. My prostě chodíme k paní, která s ním tohle všechno dělala - různý opičí dráhy, právě trénovali ty skoky - přes překážku, z překážky, skákací panák atd. Různě přenášel nohou třeba kuličky, a musel u toho chodit přes bedýnky. Dělají grafo, stříhají atd. No prostě všechno. Ale mám to přes logo, a klasicky si to platíme 😝 chodili jsme od ledna jednou týdně, a ted nevim, jak to bude, páč už nastupuje do práce, tak to se uvidí. Ale pomohlo to hrozně moc 😉

jinak ta (ne)orientace v prostoru s dysfázií souvisí 😉 a celkem hodně 😉 v tomhle teda problém zrovna nemáme, on už v podstatě nemá tak jako s ničím, "jen" s tou výslovností...ale má tu dysfázii lehčí 😉

sisstin
autor
20. srp 2012

@adosek27 ale právě předtím jsem sháněla klasický rehabilitace, který jsou uvedený na netu...a NIKDE nás nechtěli vzít, že není fyzicky postiženej a tudíž není cílový klient 😝

adosek27
20. srp 2012

Takže myslíš,že jako běžně na rehabilitaci přes pojišťovnu to ani není,spíš hledat nějakou soukromou rehab.?On má právě taky jen lehčí formu a nemá ji ještě ani natvrdo ale jen sus..Bylo mi řečeno,že ta samotná řeč je na takové úrovni,že by to mohl být ještě jen OVŘ,ale kresba na tu dysfázii ukazuje,že je na horší úrovni než ta řeč, takže je to tak nějak mezi a do nástupu do školy by se to mohlo srovnat a vyrovnat se vrstevníkům...kéž by to tak bylo 😔 .

sisstin
autor
20. srp 2012

@adosek27 ona právě ta dysfázie není čistě o té řeči, ale i o těch ostatních složkách 😉 takže jestli má problém s motorikou a i prostorovou orientací (jak je na tom s časovou orientací?), tak to celkem i na dysfázii fakt vypadá 😉 no jako mně říkala Kr., že do nástupu do školy by taky měl mluvit na první poslech normálně, já tomu teda upřímně moc nevěřim 😖 všechno už se srovnalo, i ta grafomotorika, znalosti má takový, že do školy by mohl jít z fleku už ted, ale prostě ta řeč...a i takový to sociálno je díky té řeči pozadu, třeba ted aktuálně řeší výhru, což řeší tříletáci 😝

a jak píšeš, hledala bych si někoho soukromého, přes pojištovnu moc není šance, a ještě tam půjdete jednou za měsíc až tři, což je celkem k ničemu 😉 nebo jestli by zvládal, tak ho třeba zkusit dát na nějaký lehčí pohybový kroužek.