Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

adosek27
20. srp 2012

S časovou orientaci si myslím problém nemá a tu prostorovou pozoruju taky jen na té trampolíně, možná to ani tou prostorovou orientací není ale jak mu nejde ten skok snožmo tak tam jen tak poskakuje a pořad padá a je z toho znechucení a už tam ani nechce,v jiných situacích nemá problém se orientovat...Výhru řeší už tak rok dozadu a od té doby musí za každou cenu vyhrát a když náhodou ne, tak je schopný se rozbrečet...
Po tom pohybového kroužku se poohlédnu,ale nevím nevím,u nás těch možností moc není.

sisstin
autor
20. srp 2012

@adosek27 no zkus nějaký cvičení na tu prostorovou orientaci 😉 jak na papíře, tak nějaký hry...tam to poznáš 😉 třeba od Bednářové je na to ted nová publikace 😉

jinak ted to píšu na FB, Tygr momentálně řeší, co jezdí jakou rychlostí, kde co je, jak je to daleko, kde leží jaká země, jakou má vlajku a podobně, děsný 😝 😅

sisstin
autor
20. srp 2012

dneska jsme byli na logo a ona vytáhla malované čtení, a světe div se, hrozně ho to bavilo 😲 tak jsem to vytáhla i doma (doted jsem neměla odvahu to zkusit) a jo, vydržel teda mín, než tam...ale vydržel...tak zkusíme každej den udělat aspon jednu stránku... je to super jak trénování výslovnosti, tak na tréning skloňování 🙂

sicinka
20. srp 2012

@sisstin no on běžně nemluví doteď 🙂 on opravdu sestaví větu stylisticky a všechno je v ní dobře, ale dělá to spíš výjmečně a není to jen se mnou. -Máma mi zrovna hlásila, že ji říkal Bábo co děláš s tou židlí, ta je moje já ji potřebuji. To by nikoho nepřekvapilo, kdyby tak mluvil pořád on takovou větu použije vyjmečně pak se vrátí k těm svým tří max. čtyřslovným. Ale třeba je schopen už říct co dělal s dědou nebo ve školce (jako řekne byli na letadlech, šli plavat, papal zmrzlinu - prostě absolutně bez výslovnosti a grammatiky převypráví nějaký děj. Dysfázii nemá na autismus nevypadá, ale stejně je to takový zvláštní. (No dnesk a byl po prázninách celý den ve školce a v principu si na něj jen stěžovali, tak jsem z toho nějaká přepadlá)

sisstin
autor
20. srp 2012

@sicinka hele, tak třeba bude opravdu ten jeden z mála, co mluví, jen když má co říct 😅 😅 😅 😅 jinak to porozumění už má v pořádku úplně? Ono fakt může být jen nestandardní v tom smyslu, že je to ještě norma...ale některý ty poruchy řeči jsou celkem klamavý tím, že dítě mluví jinak...ale to uvidíš až časem, třeba se to srovná úplně 🙂

sicinka
20. srp 2012

@sisstin tak tygra pochval je to chytrej kluk. No web si někdě zazálohuj, za deset let až s ním bude mlátit puberta, tak mu ho budeš moct ze záloh ukazovat, jak ses jako maminka snažila. Jelikož ti to určitě nebude věřit.

sisstin
autor
20. srp 2012

@sicinka no dneska mu logo říká (ze srandy doufám 😅 ), že už se určitě těší do školky, že se nebude furt muset učit 😅 😅 😅 😅 😅 my jsme jako dost polevili ted o prázdninách, třeba od pátku do neděle nedělal nic..už to tak nehrotim 😎

sicinka
20. srp 2012

@sisstin no on ale trď mluví celkem dost, často hatmatilkou, ty jednoduché věci a pak najednou věta kde se sami divíme, Jestli si to jen pomatuje a použije celé spojení (jako když se učíš fráze v AJ). KDyž u toho totiž přemýšlí a má odpovídat tak je ta řeč mnohem mnohem horší. Jinak porozumění si fakt myslím že je ok, ale určitě nebylo jestě v 2,5 když jsem ti poprvé psala - zpětně to vidím. No uvidíme teď bude od září poprvé ve školce se stejně starýma dětma a "cizí" paní učitelkou, která teď dostudovává speciální pedagogiku, třeba ji něco napadne 🙂

sicinka
20. srp 2012

@sisstin se přiznám když jsem tě četla před cca dvěma lety, tak mi to přišlo jako strašné trápení dítětea že to moc řešíš. Teď když sama vidám jak ho i mnohem mín opožděná řeč vyřazuje, jak se děsím jak to s ním zvládnou ve školce atd. tak tomu rozumím víc než dobře 🙂

sisstin
autor
20. srp 2012

@sicinka no tak jeho to hlavně tak nějak víceméně vždycky bavilo, na logo chodí rád, na reha chodí hrát, hrozně ho baví všechny ty hry...takže problém s tím více méně nebyl 🙂

sisstin
autor
20. srp 2012

@sicinka jako ono odpovídání na otázky atd, je vždycky těžší, než když to dítě mluví spontánně 😉 to je jako normoš..Tygr taky sám od sebe mluví v souvětích, ale když se ho na něco ptáš, tak jako ty odpovědi jsou mnohem kratší 😉

tto
20. srp 2012

dievcata, citam vas obcas a velmi vam drzim palce s drobcami🙂 sisstin, ty (dufam, ze nevadi, ze tykam) si ani neuvedomujes aku robis osvetu a kolko ludi si so zaujmom precita tvoje skusenosti a rady... tiez mam vo svojom okoli dieta s oneskorenym vyvinom reci, klopem na drevo, krasne dobehol tu rec a dnes sa uspesne drzi v skole.

sisstin
autor
20. srp 2012

@tto no ony ty osobní prožitky jsou asi vždycky takový prospěšnější, než mít čistě jenom třeba na to školu, ale nemít žádné zkušenosti s tím 😉 a tady v CR ty terapie jsou furt na nízký úrovni, až na pár výjimek, takže člověk jinak než slíděním po netu ty informace nezíská, bohužel 😒

tto
20. srp 2012

ano, terapie, ... su na nizkej urovni aj na SK... ale je zopar odbornikov, ktori dokazu pomoct. pri dysfazii je normointelekt, cize dieta ma velku sancu dobehnut svojich rovesnikov kym pojde do skoly. este raz, drzim palce a musim povedat, ze aj z mojho okolia sem chodi vela mamiciek a otcov citat diskusiu aj ked neprispievaju... je to super, ludia sa vykecaju z problemov a zistia, ze nie su jedini kto ma podobny problem. drzim palce!!!!!!!! a vsetko dobre zelam!!!!!!!!

sisstin
autor
20. srp 2012

@tto jinak ono to doběhnutí vrstevníků u dysfazie zas tak slavný není,jako u těch hraničních a lehkých poruch jo,ale při takové středně těžké dysfazii se to fakt do nástupu do školy úplně neupravi,a pak ty problémy s učením se táhnou až do konce života.

sicinka
20. srp 2012

@sisstin s tím že ho to baví je stejně zajímavý a závidím, máma popisoval to samý u ségry. U Dády je to nic moc on si hledá aktivity sám a spíč te do nich chce zapojit než naopak 🙂

sisstin
autor
20. srp 2012

@sicinka no to je problém zas právě u nás,že furt čeká,co mu předložím,sám se zabavit neumí,on vůbec není "hrací" typ,že by si hrál třeba hodinu s bagrem,vydrží deset minut a už "jdeme něco dělat"jak říká,což znamená jdeme dělat něco vzdělávacího. Jeho zajímají vlajky,státy,známky,čísla,písmena,furt by to řešil,asi od přírody bude spíš typ"vědátor".Ona nejlepší je asi zlata střední cesta,pac takhle jsem neustale v zaprahu:p

sisstin
autor
20. srp 2012

@sicinka jinak nevim, jak moc jsi dočítala nebo tak..ale u nás to okolo dvou let rozhodně nebylo o tom, že by jenom nemluvil. On neukazoval, nerozuměl, nemluvil a v podstatě mimo chůze neuměl vůbec nic 😉 Mně právě řekla Krejčířová (jak jsme tam byli poprvý - 27měsíců), že ho nesmím nechávat dělat ty jeho činnosti = celý den sedět u špajzu a vyndávat a zandávat kořenky 😝 , a prostě musím ho do tý komunikace a všeho ostatního "nutit". On mě tu někdo na začátku diskuze nařknul, že byl takovej proto, že celej den sedím na netu...což jsem teda seděla, jenže ono děcko, který ti na téměř nic nereaguje, nic ho nezajímá a nic neprojevuje...to je pak těžký se mu nějak věnovat 😖 já jsem to zkoušela každej den, ale prostě když nejevil zájem, tak jsem se na to vyprdla...nejdřív jsem si říkala, že on je tak hodnej, že vůbec nevyžaduje pozornost...ale pak postupem času mi to bylo už jako dost divný a vlastně se rozjelo to celý kolečko vyšetření.

Nevím, zda to byla shoda okolností, ale právě po tý návštěvě první u Kr. najednou začal reagovat celkem a na tu "terapii" reagoval fakt skvěle, takže pak do 9měsíců fakt ukazoval jak das, rozuměl všemu, a celkově ty kognitivní dovednosti měl na úrovni vstevníků. Ale člověk to s nim musel "drtit", sám od sebe by se nenaučil nic.

Takže on v podstatě od tý doby, kdy nějak začal vnímat má řád a "učení", on nevěděl, že jako jiný děti to maj tak, že si dělaj celej den to, co chtějí ony. Proto neměl problémy při nástupu do školky s tím režimem a řízenými činnostmi, on tohle prostě znal z domova, ale pak měli půl hodiny volné hry a byl totálně v čudu a seděl za stolem 😝 a nevěděl, co má dělat. Tohle teda paní učitelky odbouraly skvěle a tak ho zapojily, že ted si normálně hraje s dětma, ale furt by byl radši, kdyby mu bylo něco předloženo 😉

Ono je to těžký, ted při posledním vyšetření mi Kr. řekla "ano, už je ve všem v normě, už nemusíte dělat nic speciálního, stačí čistě logopedická péče", jenže ono skoro po 3 letech, kdy byl zvyklý na neustálou "práci" (ač to dělal rád a nikdy jsem ho do toho nutit fakt nemusela) to tak nějak nejde, aby si najednou "jen tak" hrál třeba půl dne, on to prostě neumí a furt na nás visí a čerpá informace a mluví a prostě nezabaví se.

Co s tim, nevim 😖

sisstin
autor
20. srp 2012

@sicinka jo, a nikdo nám v podstatě nebyl schopný říct, čím to bylo, že prostě do dvou let byl opožděný, uzavřelo se to jako opožděný vývoj, který se pak expanzivně dal do pořádku....ale jako je mi to divný no 😕 a z té dysfázie to určitě neměl, u tý expresivní je ten vývoj normoš, jen prostě dlouho nemluví a můžou být neobratnější v té motorice, ale tohle určitě ne...

takže toto je mi doted záhadou, proč to teda jako bylo 😕

sicinka
21. srp 2012

@sisstin ale já to chápu obdivuji neodsuzuji - jako kdyby Dáda nemluvil vůbec tak jsem řešila taky mnohem dřív - bych to asi zkusila přes nějakýho psychologa u mámy v práci, abych tak tušila na čem jsme 🙂 Jinak tvůj blog znám hodně dlouho, já totiž hledala informace o různých poruchách řeči snažila jsem se dobrat toho co měla ségra a i o vlivu genetiky a tak 🙂 Jinak to co píšeš s tygrem zvažovala jsi nějaké potravinové alergie, ony můžou být fakt docela skryté a dost jich postupně mizí (nám zmizel bílek kolem 1,5 roku), Já jsem si pořád něudělala názor nakolik to ten metabolismus může ovlivnit, ale když píšeš o velkém skoku, tak mě napadá´že to nemůže být jen tak ¨🙂 Hele u náś pomohlo na krátkou dobu to eye Q prostě ta komunikace nastartovala, ne nějak zázračně, asi mu něco chybělo a díky tomu to seplo trochu rychleji. Aby to byla náhoda je mi hodně divné, ale ten skok je u nás taky obroskej.

abbie
21. srp 2012

@sisstin tak to som prekvapena ... ja som si myslela, ze deti s disfazou maju problemy s ukazovanim a porozumenim a nie len , ze dlho nehovoria ...

sisstin
autor
21. srp 2012

@abbie ale je víc druhu dysfazie,je expresivni-tu má Tygr,kdy porozumění je v pořádku,dítě má problém "jen"s mluvením,a tyhle děti mají ten vývoj normální,začínají ukazovat v normálním věku,všemu rozumí atd. Pak je dysfazie smíšená,kde je narušený i porozumění,tam už ten vývoj může být opožděný. A pak je čistá receptivni,kdy dítě sice relativně mluví v normálním věku,ale nerozumí. To je hodně vzácný a tam je právě problém s tím ukazováním a celkově komunikaci jako takovou.

sisstin
autor
21. srp 2012

@sicinka to ti právě nevím,v ty době už Tygr byl jen na suchým pecivu,nic jinýho nejedl,ale je pravda,že asi do 18měsíců jedl skleničky a tyhle kupovaný jídla,mlíko teda v žádný podobě,pak s tím seknul a furt jen suchej chleba a housky.

lenajsek
21. srp 2012

Holky ahoj, jen zdravím, dočtu večer, teď jsem pořád mimo PC, chodíme furt na koupaliště, nebo prostě PC nezapínám... tak se mějte fajn a večer vás snad dočtu.

Páá!

krystalka
21. srp 2012

@sisstin - Jiřík se taky seknul s jídlem tak nějak okolo těch 18m, ale on cca do 1 roku jedl prakticky normálně, domácí příkrmy i skleničky, rozmačkané ovoce,bílý jogurt, s mlíkem jsme my problém nikdy neměli, on byl cca od 2 měsíců na Nutrilonu a okolo 6 měsíců byl schopný vypít i litr denně... takže okolo toho roku se dalo říct, že byl dobrej jedlík, ale nevím, co se potom stalo, ale najednou moc nechtěl ani domácí, ani skleničky, jedl suché housky, piškoty, ovocné přesnídávky (čerstvé ovoce už ani náhodou...), pribináčky, kukuřičné křupky, suché těstoviny apod. Nikdy třeba nepil takové ty ovocné šťávy, džusíky apod., jediné, co vzal časem na milost a má teď rád, je ovocný nebo šípkový čaj, ale tenkrát na mne občas lidi divně koukali, třeba v tramvaji, protože Jiřík zásadně loutal suchou housku a zapíjel to čistou vodou 😉 . Teď už jí teda líp, ale žádný velký jedlík to není, většinou ho zajímá všechno ostatní, jenom ne jídlo.... Nejí ani zmrzlinu, bonbóny (kromě čokoládových), když mu ve školce nabízeli gumové medvídky, tak se doslova znechuceně oklepal a to je nikdy snad ani neochutnal 😀, z takových těch klasických sladkostí jí vlastně jen čokoládu a má radši hořkou, klidně i 70procentní...Ale za to jsem spíš ráda, kolikrát když vidím ty malé caparty s lízátkem v puse... ☹

sisstin
autor
21. srp 2012

@krystalka Tygr právě mimo čokolády taky sladký vůbec nejí,on se teď zlepšil v tom,že jako dost ochutnává nový jídla,sice malý porce,ale jo. A nejí moc přílohy,jen rýží,ale tak proti tomu,jak to bylo dřív,už je to o dost lepší. Fakt pomohla ta školka.

krystalka
21. srp 2012

@sisstin - ještě jsem se Tě chtěla zeptat, JIřík teď co začal víc a obratněji mluvit ve větách, tak když má třeba něco udělat, tak kolikrát odmlouvá, diskutuje a vymýšlí si všechno možné, jen aby se tomu vyhnul, když jsem dřív řekla, že se jdeme koupat, tak taky třeba řekl ne, tak jsem to zopakovala, řekla, že bude mít studenou vodu a pak už většinou šel....teď než ho zaženu do koupelny, tak mi to dá docela dost práce, pokud na něj nechci pořád křičet a vyhrožovat, což nechci, je mi blízký takový ten respektující styl výchovy, ale někdy je to teda o nervy, na všechno má argument a když mu dojdou, tak řekne prostě nechci a nehne se 😒 . Ale to je asi taková malá "daň" za to lepší mluvení, co? 😉. Měli jste to taky tak? A jak to řešíš?

krystalka
21. srp 2012

@sisstin - jo, jo, Jiřík taky poslední dobou konečně začal slyšet na takové to "tak aspoň kousek ochutnej" 😉

krystalka
21. srp 2012

@sisstin - jo a přílohy Jiřík jí v pohodě, ale on zase moc nemusí maso 😉

sisstin
autor
21. srp 2012

@krystalka no máme to taky samozřejmě,jak to řeším? Většinou mu to řeknu pětkrát a pak jecim už:D