Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
21. srp 2012

@sisstin - no, já se právě dost často taky už neudržím a ječím, ale pak mě to jednak docela mrzí a navíc, kolikrát to s ním nehne ani když ječím a trucuje ještě víc 😉

sisstin
autor
21. srp 2012

@krystalka no já to samy,ale člověk má bohužel jen jedny nervy

krystalka
21. srp 2012

@sisstin - no, jo, no...škoda, co? Ale já teda většinou ječím jen večer, kdy už se po celým tom dni, kdy na mě Jiřík mluví prakticky nepřetržitě, těším, jak půjde spát a já budu mít chvilku klid...no a on to holt asi tuší, tak najust trucuje 😉

sisstin
autor
21. srp 2012

@krystalka no je to přesný,nejhorší je to neustálý mluvení a ptaní se na blbiny. Já třeba další žádný takový dítě neznám,které by pořád mluvilo a otravovalo.

krystalka
21. srp 2012

@sisstin - no, tak teď už znáš 😀 . Ne, teď vážně, mě to ani tak neotravuje, já jsem strašně moc vděčná, že už mluví a ráda mu na všechno odpovídám, diskutuju s ním, vysvětluju a tak, občas se snažím otázky vracet a někdy to i funguje 😉 , ale když je vzhůru ráno od 6h, tak už večer v 7 prostě nemůžu, jsem unavená a těším se, až půjde spát 😉 . Ale zase si pak vždycky v práci odpočinu 😉 . A třeba mě někdy mrzí, když jedem v autobuse a je tam maminka s capartem, který taky pořád mluví, ptá se, chce komunikovat...a maminka mu na to řekne - buď zticha a nech si ty svoje komentáře, příp. drž hubu a seď 😕 - i to jsme bohužel zažili, vždycky si tak říkám, že by měly být rády, že jejich dítě chce a může s nimi komunikovat a že kdyby měly takové dítě, jako my tady, tak by si toho vážily...a je mi z toho vždycky smutno a je mi těch dětí líto....

sisstin
autor
21. srp 2012

@krystalka k tomu nemám,co dodat,taky jsem to viděla a ne jednou.

sicinka
21. srp 2012

No Dáda tedy jedl cca do roka max do roka a půl to byl žravej strašně, klidně zblajzl největší skleničku, celý jogurt, atd. !Pak už to bylo to samé co popisujetesuché rohlíky, křupky bez chuti a navíc mliiko a ovoce. Postupně jsme ten repertoár rozšířili, ale mám talíř od aventu takže všechna jídla má dělěný maso, příloha, omáčka. A většinou tam jedna nebo dvě sekce zůsttanou netknuté. Jediné co sní vždy je tunak rio mare v oleji a ikea kuličky 🙂

krystalka
21. srp 2012

@sicinka - přesně - okolo roku taky snědl celou velkou skleničku a když jsem někomu řekla, že na posezení zpucne celou 200g BÍLOU Hollandii, tak mi to skoro nechtěli věřit 😉 ...a pak jako když utne a nic.... ☹ . Jinak u nás musí být maso na miniaturní kousíčky a nejlépe zamíchané dohromady s omáčkou a přílohou, samotné maso nemá šanci 😒 a co sní vždycky, tak to je u nás rajská s těstovinami 😉 , jo a když přinese babička polívku s noky, to jí taky velmi ochotně 😉

lenajsek
21. srp 2012

Holky, teď doočítám pár stránek zpátky, jak se abbie ptala na to kývání hlavou, tak u nás Lukin pořád kývá hlavou s rukama u hlavy, on to má tak zafixovaný, že to bez nich neudělá, někdy si ty ruce jen k hlavě přiloží a ani s tou hlavou nezakýve jako na ano... tak nevím, jak ho to mám odnaučit s těma rukama, aby kýval jen hlavou bez ruk na ANO. Slovně nic, jen kýve... a jak začal kývat na ANO, tak už téměř nedělá ne, že by zase kroutil hlavou... 😝 Takže většinou, když chce odpovědět ANO, tak si dá ruce k hlavě a zakýve, když chce odpovědět ne, tak začne kňourat a hlavou už nezakroutí... 😝 😝 Takže asi nezbývá nic jiného, než znovu trénovat i NE, aby kroutil taky a aby rozeznal odpověď ANo i NE, že...
To zase bude u nás běh na dlouhou trať...

Ještě jsem chtěla napsat, že mám čím dál větší pocit, jak kdyby mu vyloženě to mluvení fyzicky nešlo, nebo možná i mentálně, jak kdyby chtěl kolikrát něco říct, vyjádřit se, ale začne plakat a kňurat, jak kdyby byl úplně nešťastnej, že mu to nejde...
Třeba teď používá na mou otázku na cokoli slovo "ma" nebo "me", dřív to bylo "ba". On prostě to, co používal, používat přestal a říká zase jen asi tři slovíčka na všechno... 😝 Tak já nevím. Už krásně říkal, jak dělá ovečka "be", teď na všechno řekne "ma" nebo "me". Ale přitom vím, že to "be" umí říct, že si to někdy sám pro sebe řekne, ale na povel prostě ne... a začne úplně pak plakat, když to chci po něm, aby to řekl, protože vím, že to umí... to mezi slzama a vzlykáním pak říká pořád jen "ma" a nic jinýho, jak kdyby se mu to prostě zaseklo...
Logopedka říká, že musím pořád hodně přehrávat mimiku, opakovat, před zrcadlem to zkoušet... ale je to furt stejný.. někdy jsu z toho fakt už nešťastná, vůbec netuším, jestli vůbec někdy bude mluvit... doteď neříká ani všechny samohlásky, vůbec ještě nikdy neřekl "O" ani "U", natož souhlásky...
A to už se docela zlepšil v našpulení pusy, už i foukání je lepší... ale řeč prostě ne... 😢

sicinka
21. srp 2012

@lenajsek vydrž bude líp, mě se zase líbí že se dohodnete - to u nás nehrozilo o moc slov dál 🙂 a neřešila bych ty hlásky jestli je říká nebo neříká to je asi fuk, důležité je aby začal mluvit- jak to potom nacvičíte. Třeba u séghry se to tak posuzovalo, to si třeba máma pomatuje že měla ve třech letech asi 9 písmen abecedy většinu samohlásky. Ale to nikomu nic neřekne podle mě je důležitý počet slov se smyslem, ne to jak je řekne. JE pravda že když to tahle píšeš, tak se ta řeč moc nezlepšuje, ale všechno ostatní jo - asi by ti ten psycholog fakt pomohl - hlavně zkusit trochu nastínit jak to bude dál Tedy já to třeba potřebuji nejsem zrovna moc trpělivá....

sisstin
autor
21. srp 2012

@lenajsek Leni, v jeho věku neřekl Tygr ani slabiku 😉 nic prostě 😉

sisstin
autor
21. srp 2012

@sicinka hele, to měla ségra fakt tu dysfázku, ta samohlásková mluva je zrovna celkem jako příznačná 😝 Tygr ji má furt, on teda jako samostatně umí říct každý písmenko, ale prostě pak v těch slovech..nula....je pravda, že prostě ty slova se mění, sluníčko bylo před rokem "nýnunom", ted to je "nuníno", nebo zas do jiných slov přidává ty souhlásky, "kolo" bylo "oo", pak "ovo", a ted už to je "olo", už mi tam chybí jen to "K", ale takhle je to prostě u každýho jednotlivýho slova...takže to jde šíleně, ale šíííííleně pomalu 😔

sisstin
autor
21. srp 2012

@sicinka no jak to bude dál ti ale žádnej psycholog neřekne, to neví nikdo...jako Kr. třeba nějakou prognozu dává, ale s tím, že např. "to musí jít stejným tempem jako doted", nebo "se to může zlepšit, ale bohužel i zhoršit" (to většinou u PAS) atd. 😉

sisstin
autor
21. srp 2012

jinak u nás před hodinou chemická havárie, hlásili, že máme utěsnit okna a připravit si ochranné pomůcky...fakt super 😝

sicinka
21. srp 2012

@sisstin já to chápu že ti nedá jasnou prognozu, ale tak trochu tě to postrčí, já na to třeba moc nejsem, ale chtěla jsem vědět jestli to třeba fakt není nějaká forma autismu tam by se toho u nás muselo moc změnit. Jinak to počítání písmen je to k něčemu - mě přijde že to o té řeči zrovna moc neříká.

sicinka
21. srp 2012

@sisstin ona ji dle mého a toho co jsem dohledala měla jasnou uplně včetně poruchy jemné motoriky, hyperaktivity a dalších libůstek Dokonce i ty dys ve školním věku. No a taky vyrostla 🙂

abbie
21. srp 2012

@sisstin
myslis, ze Kr. by uz v 2 r. vedela odhadnut, ci sa jedna o PAS, alebo dis, ci OVR? Vedela by uz takto skoro PAS vylucit?

sisstin
autor
21. srp 2012

@sicinka no ne, já tím jako myslela, že to, že dítě umí říct všechny hlásky po jedný neznamená, že pak při té dysfázii je umí i používat...Tygr prostě v nějakým slově jo, v nějakým ne..atd., takže u nás to furt není o trénování určité hlásky, ale prostě o trénování každého jednotlivého slova 😖

sisstin
autor
21. srp 2012

@abbie jj, to jo, nám ho vyloučila hned ve 27měsících 😉

abbie
21. srp 2012

@sisstin ona uz ma terminy az na buduci rok, ze?

sisstin
autor
21. srp 2012

@abbie až v listopadu (November) 😉 a jo, termín nejdřív na začátku roku

lenajsek
21. srp 2012

@sisstin Teri, já vím, proto mě napadá, že Lukin asi fakt bude mít taky dysfázku, pokud teda nebude mít i od Kr. potvrzenou PAS...
Proto chci jet za ní, protože jak tady všechny píšete, odhadne skoro na poprvé, jestli je to fakt jen porucha komunikace, nebo PAS...
Jsu blbá, že jsem se rovnou na jaře neobjednala k ní... ale fakt by možná ani u ní Lukin nespolupracoval, tak to prostě nechám až v těch třech letech...

Moc díky holky, někdy to na mě padá, protože fakt nevím, co bude dál... moc díky!!!

abbie
21. srp 2012

@sisstin tak ta ma riadnu plnku 😀

lenajsek
21. srp 2012

@abbie Mluvila jsem s ní po telefonu osobně, někdy začátkem června a opravdu je to tak, jak píše Terka, v listopadu bude objednávat na nový rok...

sisstin
autor
21. srp 2012

@lenajsek hele, u ní spolupracuje každý dítě, aspon nějak 😉 max. nějaký fakt že těžcí autíci, ale tak to jde zas poznat jen z toho pozorování 😉 ale odlišit PAS a dysfázii, to umí celkem dobře si myslim... 😉 už v tom nízkým věku 😉

@abbie ona objednává 2x do rok, vždycky na začátku listopadu a dubna 😉 jako nový pacienty, pokud už tam chodíš, tak tě někam vmáčkne 😉

lenajsek
21. srp 2012

@sisstin tak já doufám, že v tom lednu už tam něco předvede, když už i teď na logopedii, co chodíme jednou za 14 dní, po pár minutkách sedne ke stolečku a chce něco dělat...

abbie
21. srp 2012

@sisstin aha, takze tieto dlhe cakacie doby maju len novacikovia ...

sisstin
autor
21. srp 2012

@abbie jj, jako když napíšeš, tak tě nevezme třeba do týdne, ale jako do měsíce až tří v pohodě 😉 já se objednávám vždycky přímo na tom vyšetření, ted jsme chodili co půl roku, a prej už stačí až za rok, takže ted v listopadu se objednám na červen 😉 jinak ona ti odepíše o víkendu, ve dvě ráno, no prostě pořád....ta ženská snad nikdy nespí 😝 😅

abbie
21. srp 2012

@lenajsek
@sisstin este som rozmyslala, ze ci by po telefone vedela povedat, ci je vysetrenie vobec potrebne ... podla toho co jej poviem