Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
21. srp 2012

@abbie jako dovolat se tam není skoro možný, to ji klidně napiš email, ona ti odepíše, i když tam nechodíte 😉

abbie
21. srp 2012

@sisstin a odpise za 3 mesiace 😀 , ci?

sisstin
autor
21. srp 2012

@abbie do 24h max. 😉

abbie
21. srp 2012

@sisstin to fakt? som necakala 😝

lenajsek
21. srp 2012

@abbie Tak to je asi lepší jí napsat mail, jestli toho máš na srdci víc, pokud se chceš zeptat, jestli je vyšetření vůbec třeba... ona zvedá telefony jen brzo ráno, než začne ordinovat a to asi jen někdy, já měla to štěstí, že jsem se dovolala přímo jí, ale to asi nebývá vždy, je fakt hodně zaneprázdněná.

abbie
21. srp 2012

@sisstin tak ja jej teda skusim napisat 😉 napisala by si mi jej mail do IP?

sisstin
autor
21. srp 2012

@abbie mně přijde, že ona tam je fakt furt..odepíše mi v neděli, předposledně Tygr v noci dostal horečku, tak ji píšu, že nemůžeme..a ona mi odepsala ve dvě ráno atd. 😝

abbie
21. srp 2012

@sisstin fuuu, tak tomu hovorim odovzdanost praci, fakt tu pracu musi mat rada ...

sisstin
autor
21. srp 2012

@abbie je to úžasná ženská, i lidsky 😉

krystalka
21. srp 2012

@sisstin - jo, jo, to je přesný, Jiřík už se konečně naučil říkat to "v", no ale právě řekně třeba úplně předpisově "voda", ale v dalším slově ho vynechá úplně a nebo ho za něco zamění, třeba lanovka je "lanouka", to samé "k" - to zase uprostřed slova řekně pěkně, ale na začátku slov ho zaměňuje za "t" apod.... 😒

sisstin
autor
21. srp 2012

@krystalka no tak "voda" je právě jedno z těch slov, které říká taky správně..hele, s tím Jiříkem jsou fakt jak kdyby si z oka vypadli, až na určitý odlištnosti 😅

krystalka
21. srp 2012

@sisstin - jo, jo, já právě když jsem tenkrát poprvé četla ten tvůj blog, tak mě to úplně uhodilo do očí, jak si byli v hodně věcí podobní 🙂 . Jinak Jiřík ještě taky umí ukázkově říkat "r", ale jen ve slovech "Praha" a "prase", to ho naučila babička a máme už s tím takovou úsměvnou historku, nedávno jsme večeřeli a manželovi upadl kousek bramboru z talíře a Jiřík povídá "jsi pra-se" - ještě se snažil a pečlivě vyslovoval 😀, nezmohli jsme se na nic, než že jsme zcela nevýchovně vyprskli smíchy 😀, no, on mu to občas řekne, když se Jířa něčím zmaže, tak tady to má, no 😀 .

krystalka
21. srp 2012

@sisstin - a ještě jedna Jiříkova perla posledních dní: seděla jsem v křesle, Jiřík si tam pak vlezl po mně a povídá "to teplý", tak mu říkám "no, já jsem to zahřála, jak jsem tam seděla" a on mi na to povídá (naprosto srozumitelně) "ty máš teplý zadek?"....no, co se na to dá říct, řehtala jsem se jako blázen 😀

krystalka
21. srp 2012

@sisstin - a do třetice - mezi skříňkami v kuchyni našel zapadlý tvrdý rohlík (na strouhanku, na skříňce máme košík s tvrdým pečivem, tak asi spadl) a povídá mi "tam je rohlík", tak říkám, že nám tam asi spadl, a on (takovým soucitným tónem) "tudák" (chudák) 😀

sisstin
autor
21. srp 2012

@krystalka jo, hlášky jsou super, akorát se jich dočkáváme jaksi později, než jiné matky 😝 😅

krystalka
21. srp 2012

@sisstin - jo, jo, pozdě, ale přece 🙂 , já se na tohle období tááák moc těšila a teď si to fakt moc užívám 🙂

modra1
21. srp 2012

@sisstin "Já třeba další žádný takový dítě neznám,které by pořád mluvilo a otravovalo." Zoznámim ťa s mojím synom? 😀 Minule sa mi na ihrisku posťažoval jeho kamarát, že už ho z jeho rozprávania bolia uši ... 😉

janasim
22. srp 2012

@sisstin ahoj,mrkla som teda sem,napis mi prosim co je PAS,nech som v obraze.Tak u vas sa to nastastie tak vazne neukazalo,ked ma maly lahku expresivnu VD.My budeme asi tvrdsi oriesok ked este v troch rokoch ani jedno slovo, a na to mama tak velmi cakam.Este sa bojim aby to bola aspon VD pri normalnom intelekte,ale to sa asi az casom ukaze.

janasim
22. srp 2012

@krystalka
@sisstin Dievcata este aj s tym jedenim je moj Kristian taky isty ako vasi chlapci,to je divne ze to uplne sedi.Ziadne sladkosti,cukriky ,lizatka,nechce kostovat nove veci,len malo ma svojich oblubenych jedal,co mu davam furt dookola.To je nahoda ta podobnost,alebo to suvisi s tou vyvinovou dysfaziou?

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim Pas je porucha autistickeho spektra,čili autismus. Jinak Tygr měl o třetích narozeninách deset slov,takže žádnej zázrak to nebyl. U nás nebyl a není problém se slovní zásobou,tu měl vždycky nejlepší ze všeho. Ale do čtyř let mluvil totálně agramaticky,my tomu říkáme googlovita mluva. Pak od čtyř let mu zacla naskakovat ta gramatika,začal mluvit v souvetich atd. No za dva měsíce má pět let,a co je fakt katastrofální,to je výslovnost,to se zatím nejlepší vůbec:|ale to je dost individualni u každého dysfatika,někdo má malou slovní zásobu,někdo má šílenou gramatiku a někdo tu výslovnost. Co se týče jídla,tak mám fakt vypozorované,že valná většina dysfatiku jí fakt tímto způsobem,spíše nejí:p oni mají často tu hypersenzualitu jako mají autici,je to jídlo může např.pálit-Tygr furt říká,že ho např.maso pálí a má to normální teplotu a fakt to jí pak až studený.

janasim
22. srp 2012

@sisstin No malicko jedava,ako pises nesmie moc teple byt,ziadne tvrde cukriky,ovocie,ktore treba hryzt,len napr.mandarinky.(su makke)A vazi prosim pekne 10kg trojrocny.Mame ist na histologiu z creva ci nema celiakiu,ale ja myslim ze to je tak koli VD
.

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim ty jo,tak to váží fakt málo,to i Tygr měl necelých 12kg a to je fakt vyzle,teď má 14,5. To radši na ty testy jdi,to je fakt hrozně malá váha,kolik měří?

krystalka
22. srp 2012

@sisstin - něco na tom asi bude, Jiřík taky nikdy neměl moc rád teplý jídlo, vždycky to jedl až skoro studený...teď už to není tak výrazný, sní i teplý, ale často mi stejně říká, že je to ještě horký, i když mně to přijde akorát...

janasim
22. srp 2012

@sisstin A u vas s tou vyslovnostou je to tak ze mu ini ludia okrem teba nerozumeju?A uz nie je taky,ako si prv pisala,ze sa vsetkeho boji,ze je nesmely? Moj sa furt na mna lepi,deti sa velmi boji,moj treti cecok.Ani v noci poriadne nespi,a uz sa to zacina aj na mne podpisovat,tie nevyspate noci.Inak predlzili ti rodic.dovolenku,lebo mne hej,aspon volaco.

sisstin
autor
22. srp 2012

@krystalka Tygr má teda tu hypersenzualitu i na některý zvuky, akorát teď už to snáší, prostě si zacpe uši a řekne, že to křičí nebo že to je nahlas. Ale právě když byl mimino, tak řval např. u toho, když se pohlo závěsem atd., a vždycky jsem prostě měla pocit, že slyší i trávu růst 😝

@janasim jinak ty máš teda podezření, že malej i hůř rozumí? 😕 Já právě, když jsem skoro před třema rokama zakládala tuhle diskuzi, tak jsem si myslela, že bude mít receptivní nebo smíšenou, protože ve dvou letech fakt rozuměl bídně (asi na 15 měsíců), ale pak právě se to dalo do pořádku, ve 2,5 už rozuměl fakt slušně (i když 100% to furt nebylo), ale pak ve třech letech už měl porozumění normálně k věku a od tý doby s tím problém není žádnej, takže jsme nakonec vyfásli jen tu expresivní.

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim jo, přesně tak..cizí lidi mu nerozumí, jen třeba krátké věty...ale jakmile spustí normálně, tak nerozuměj 😉 Co se týče tý povahy, jo, je furt bojácnej...třeba např. má teď období, že furt za mnou chodí (už to bylo i lepší) a říká, že se tam sám bojí, ale když se zeptám čeho, tak mi bud neodpoví nebo řekne "já nevím" 😝 ale jako určitě se to zlepšuje, hodně pomohla školka, ale jako povahově prostě takovej už zřejmě bude pořád 😉

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim jo, k tomu prodloužení, to mi neprodloužili (žádala jsem, když měl necelý tři roky) a u nás je to ted stejně od Nového roku už zrušené. Je tu jen Příspěvek na péči ( u vás je to Opatrovatelský od 6let), ale dysfatici na to fakt nemaj šanci dosáhnout, to by musel být fakt nějaký echt těžký dysfatik, co má narušený těžce i to porozumění 😉

janasim
22. srp 2012

@sisstin No meria 86cm a vazi teda 10kg,on vyzera ani nie na dva roky zrastovo,a bohuzial ani rozumovo.A tvoj skoro 5rocny,len 14.5kg?

krystalka
22. srp 2012

@janasim - Jiřík měl ve 3 letech něco přes 40 max dvouslabičných slov typu ham, hají, hačí apod., oslovení "máma" jsem se dočkala asi týden před 3.narozeninami. Jinak je to přesně, jak píše Sisstin, u každého je to jiné, Jiříkovi naskakuje ta gramatika až teď ve 4,5 - do nedávna to byla přesně ta googlovitá mluva, aktivní slovní zásobu má docela velkou, ale taky to hodně naskočilo až těsně před 4.rokem, ale zase má, na dysfatika, myslím docela slušnou výslovnost....máme taky lehčí expresívní, jiné složky (kromě řeči) nemá postižené prakticky vůbec 🙂

krystalka
22. srp 2012

@sisstin - na ty zvuky byl Jiřík přecitlivělý taky, ale spíš když byl menší, teď už to prakticky nějak vymizelo...